no Eind 1942 keerden Hitiers krijgskansen DE JELBURG Het Groningerland kaal en grauw? maatschappelijk werk-st-er Had U dat verwacht in Nïjkerk? Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Noord- Groningen SCHONE LUCHT, RUIMTE EN SFEER PIANO'S verhoog W toonaangevend Dertig jaar geleden keerpunt in de tweede wereldoorlog JU A. G. Bellstr. 3, Warffum. Tel. 05950-2650 kom, kom kom eens kijken wat ons werkgebied heeft aan met alle mogelijke voorzieningen van de stad Groningen onder direct bereik. Hebt u belangstelling voor onderstaande func tie en werkt u graag in een jonge stichting waar u nog veel mogelijkheden hebt, neem dan eens contact met ons op. voor het uitvoerend algemeen maatschappelijk werk samen met ons jonge team. Opleiding: S A. of H.S.A. of vergevorderde studie. Salaris: tot max. 1753,23. Informaties bij dhr W. Evertsen. Wij bieden u voorts: hulp bij huisvesting - hetgeen hier niet zo moeilijk is C.O.A.M.-rechtspositieregeling goede pensioenvoorziening auto-onkostenvergoeding volgens rijks regeling. PROTESTANTS CHRISTELIJKE AKADEMIE VOOR EDUKATIEVE ARBEID Geeft in het kader van het hoger sociaal pedagogische beroepsonder wijs een voorbereiding tot beroeps uitoefening op terreinen van de jeugdvorming en volksontwikkeling „DE JELBURG" gaat uit van de Stichting Ge reformeerde Opleidin gen en is gevestigd te BAARN AMSTERDAMSESTRAATVt'FG 39/41 DIRECTEUR: Ds. H. U. BUITINK TELEFOON: 02154-2044 ORGELS verhoog Groot voordooi von opocialo ohowroom; •IJ Vorhoog kunt u vrljwol kilo morton onderling vorgolljkon, on uil voorrood golovord k/IJgon. COUPON voor grotlo Inllchtlngon Zond mij vrijblijvend gogovono over oloctr. orgels of pieno'a on botoliogscondilios, huurrogoiing on inruil. Noom: Adres: Plaats: Tal: Deze Imposante showroom van de firma Verhoog Is speciaal gebouwd voor de juiste klankweergave van electronische orgels! Elk van de 10-tallen pracht Instrumenten kan in volle klankrijkdom tot z'n recht komen. Trek de registers maar open, of beter gezegd: druk maar op de knop. en u kunt genieten van de mooiste triomfen der techniek. Met al die handlg-vernuftlge combinaties speelt u eerder dan u denkt! Verhoog ruilt ook in. Zowol oude plano's of harmoniums voor Instrumenten near keuzo. Indien gewenst kunt u gespreide betaling kiezen. 9 meenden geldt als contantl En kent U ons huursysteem? Vanaf 40.— per maand, of aan half Jaar gratis bq aankoop, ook van aan ander Instrument. Met behoud der volledige garantiel De keus bij Verhoog Is uniek: Eminent. Phlllcorda. Thomas. Sollna. Ri-ha. Viscount, Hammond, ze zijn er allemaal en in prijzen vanaf 975,-tol boven de 10.000.-. Met of zonder pedaal, extra versterker», kortom, u kunt uw muzikale hart ophalen. Kom eens vrijblijvend een kijkje nemen: de showroom ligt vlak bij de snelweg op 10 km van Amersfoort en dicht bij station Nijkerk. Als u een afspraak maakt, kunt u ook 's avonds teredht. NICUWSTRAAT NIJKERK. TEUT. 014M-11II 39 Het jaar 1942 heeft de grote, defi nitieve keer gebracht in het ver loop van de tweede wereldoorlog. Vooral het einde van 1942 (thans dertig jaar geleden) is voor de As- mogendheden catastrofaal. Op drie fronten tegelijk worden beslissen de nederlagen toegebracht: Rom mel is na El Alamein tot een snel le terugtocht gedwongen en staat eind '42 voor een catastrofe. Aan het oostfront is de situatie zo mo gelijk nog triester: generaal Pau- lus zit met zijn zesde leger omsin geld in Stalingrad in een volstrekt uitzichtloze situatie. Tenslotte wordt het Japanse offensief in het verre oosten tot staan gebracht na een beslissende zeeslag in de wa teren rondom Guadalcanal. De Ja panners moeten kort daarna het eiland opgeven, en dit betekent ook voor hen het begin van een lange, bloedige terugweg. Wie zich de moeite getroost de meest voor de hand liggende blunders te inventariseren die Hitier heeft gemaakt in de oppervlakkig beschouwd zo glo rierijke jaren van zijn bliksemoorlog, kan zich achteraf niet verbazen over de snelle kentering. Het onthutsende feit springt in het oog dat Hitier zijn successen als een rauwe avonturier heeft behaald zonder het benul zijn voordelige posities strategisch snel uit te buiten. Zijn vergissingen zijn bovendien legio. Hij onderschat bijvoorbeeld de immen se ruimten van het Russische oorlogsto neel en bijgevolg de onoplosbare pro blemen voor zijn steeds langer wordende ravitailleringswegen. Hij onderschat de Russische natuur, de taaie geoefendheid van de Russische soldaat en het econo mische potentieel van de Sowjet Unie en van de Verenigde Staten. Daar komt bij dat hij ontoegankelijk is voor raad gevers. Hij waant zichzelf de grootste veldheer aller tijden. Hij laat een com pleet leger (bij Duinkerken) ontsnap pen, hoewel hij dit volgens de regels van het spel makkelijk had kunnen voorkomen. Hij verliest de luchtslag boven zuid-oost Engeland (de 'Battle of Britain'), terwijl de stukken in zijn voordeel staan. Hitier begint die Battle of Britain goed. Hij bombardeert z.g. 'sector-stations' radio-communicatiecen tra van de RAF) en radarstations. Die klap is bijna dodelijk. Als hij hiermee doorgaat, zal de RAF blind en doof worden en een luchtwapen dat versto ken is van inlichtingen en radio-com municatie, kan hoogstens nog optreden als een ongeregelde troep desperado's, maar geen werkelijk gewicht meer in de schaal leggen. Maar Hitier geeft, in het zicht van de overwinning, de voor keur aan zinloze terreurbombardemen- ten boven de aanvankelijk zo slimme en doordachte opzet. De RAF krijgt adempauze, buit die bliksemsnel uit, en wint onbetwistbaar de slag. Als het andersom was geweest, zou de weg voor een invasie in Engeland vrij zijn geweest, want de Britse marine zou, verstoken van luchtdekking, be trekkelijk weinig hebben kunnen uit richten. Zo mogelijk nog ondeskundiger ge draagt Hitier zich tegenover de succes sen van Rommel in Noord-Afrika. Hij krijgt advies, maar legt dat naast zich neer. In het voorjaar van '41 adviseert admiraal Raeder een beslissend offen sief tegen Egypte en het Suezkanaal voor te bereiden. Raeder zegt: 'Dezo stoot zal voor het Engelse wereldrijk dodelijker zijn dan het innemen van Londen. Maar Hitier op dat mo ment geobsedeerd door zijn plannen met Rusland laat de kans voorbij gaan. Churchill heeft een dergelijke blunder niet verwacht, getuige zijn brief van 4 mei 1941 aan Roosevelt, waarin hij schrijft dat de oorlog, zelfs als Amerika deelneemt (wat dan nog niet het geval is) een zeer langdurige zaak gaat wor den, gegeven de kennelijke ambities die Rommel heeft in Egypte en wellicht aansluitend in het olierijke Midden oosten. Het is achteraf bijna niet te geloven dat het sluikharige individu van Berch- tesgaden de eigenlijke vruchten van zijn rooftochten niet heeft gezien, hoe wel Rommel ze voor zijn (gepronon ceerde) neus hing. Hitler had natuur lijk lef, en hij had de durf om te gokken, maar hét is aan twijfel onder hevig of hij enige notie had van een wereldwijde strategie. door C. G. van Zweden In de zomer van 1941 zijn de kansen fabelachtig. Een staatsgreep in Joego slavië, dte een einde maakte aan de Duits-gezinde regering van dat land, 'noopt' Hitier op 6 april '41 Joegoslavië binnen te rukken. Daarmee begint het Balkan-avontuur. Enkele dagen later trekken de Duitsers ook Griekenland binnen. Beide landen worden onder de voet gelopen. Ook Kreta valt in Duitse handen. Het toneel is dan duidelijk: Grieken land en Kreta veroverd en Rommel tot aan de Egyptische grens. De Duitsers hebben verder dc onbe perkte beschikking over Italiaanse vloot- en luchtbases. Wat ligt meer voor de hand dan Malta in te pikken en verder alle aandacht te besteden aan de voordelige posities van Rommel? Maar Hitier doet ongelooflijk genoeg het omgekeerde van wat verwacht mag worden. In plaats van zijn stellin gen bliksemsnel strategisch uit te bui ten. doet hij nagenoeg het omgekeerde. Hij accepteert uitsluitend de nadelen die zijn Balkan-veldtocht hebben opge leverd. In plaats van de Middellandse Zee praktisch tot Duits-Italiaans territo rium te maken, valt hij alsnog Rusland binnen. Dat gebeurt op 22 juni. weken over tijd, daar de aanval oorspronkelijk gepland was op 15 mei. Het zullen fatale weken blijken te zijn, want Hitier komt ze, als hij enkele tientallen kilometers van Moskou ver wijderd is, net tekort. Bij de laatste stoot in de richting van Moskou, valt de barre regenperiode in en zijn tanks lopen vast in de Schlamm (modder). Op dat moment krijgen de Duitse mili taire experts het al benauwd, ofschoon de zomer van 1942 nog fabelachtige mogelijkheden zal bieden. Maar duide lijk is dat de oorlog een zaak van lange adem gaat worden, en daar is Hitiers oorlogsmachine niet voor ontworpen. Bitter wreekt zich het feit dat de ontwikkeling van een viermotorige bommenwerper voor de lange afstand reeds voor het uitbreken van de vijan delijkheden is gestopt. Bovendien blijkt het Duitse luchtwapen zwakke plekken te vertonen op plaatsen waar dc groot ste kracht werd verwacht. De beruchte duikbommenwerpers (Junckers 87 B 'Stuka'), die paniek zaaiden tijdens de veldtochten tegen Polen en in het wes ten, blijken (langzaam als ze zijn) ge wilde schietschijven te zijn voor de tegenstanders. Ook de Messerschmitt- 110, ontworpen als begeleidingsmachi nes voor de bommenwerperstromen, fa len goeddeels in de harde praktijk. Er zijn zacht uitgedrukt meer technische onvolkomenheden. Hoe on gelooflijk het ook klinkt: het Duitse leger in Rusland heeft geen winteruit- rusting. De gevolgen laten zich raden. Als Hitler in mei '42 een nieuwe Russische zomer voor de boeg heeft, ziet de balans van de afgelopen winter er triest uit. Van de 162 operationele divisies die in juni '41 binnenvielen, zijn nog acht voor offensieve opdrach ten gereed. De zestien pantserdivisies beschikken gezamenlijk nog over 140 bruikbare tanks, dat is minder dan de normale oorlogssterkte van één enkele divisie. Op dat moment hebben de Duitsers bovendien reeds een miljoen Zie verder pagina 41 Rommel in zijn glorietijd in de Lybische ivoestijn In 1942 reedI' llitler rechtstreeks de afgrond in De aanvankelijk beruchte Stuka bleek later een kwetsbaar wapen Een doorzeefde lieinkel III bom menwerper heeft toch nog zijn basis iveten te bereiken

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 40