Jorrit Jorritsma redder ran Ronnie Nooitgedagt Wegblijven Russische dammers groot raadsel Docherty ma g weg Italianen willen niet naar Mann Weer gratis reizen Dagje vrij? Maak'n 'frommer wil weer {-kampioenschappen NS-Snippertrip Nederlaag voor UEFA-elftal Honkbalfusie in Amsterdam twee 65+januaridagen nu ook voor dames 60+ Eerste divisie L26 SU® TROUW/KWARTET ZATERDAG 23 DECEMBER 1972 SPORT T27/K27 'Ik voelde mij altijd reserve der reserves Van onze speciale verslaggever [EERENVEEN Topsporters zijn in vele gevallen op maatschappe- jjk gebied uiterst kwetsbaar. Pas wanneer om welke reden dan ok het sportieve doel niet wordt bereikt, worden sportbeoefena- en zich bewust van de maatschappelijke malaise, waarin zij zijn be- and. De opvatting, dat ook de diverse bonden hierin een taak heb- ien, breekt slechts uiterst langzaam door. Sportbeoefenaren zijn te afhankelijk van toevallige redders, die bereid zijn om een red- [ingsboei toe te werpen. Wanneer die redder niet opdaagt, dreigt de matschappelijke verdrinkingsdood. Jorrit Jorritsma en zijn pupil tonnie Nooitgedagt kunnen daarover meepraten. De eerste werd ;ered door zijn oud-trainer Huiskes, de laatste door Jorritsma. Toen Jorrit Jorritsma in 1969 uit de emploeg duikelde, dreigde een maat- chappelijk debacle. Het bedrijven rin topsport had Jorrit vele uren Maatschappelijk was hij achter- IEERENVEEN Coach Leen pfrommer wil zo snel mogelijk weer jf van de reeks competitiewedstrij den, die bepalend zijn voor deelname nn het Nederlands kampioenschap. Ka de laatste wedstrijd van de serie ran vier, die gisteren in Heerenveen werd verreden, bracht Pfrommer zijn bezwaren naar voren: 'Die competie- wedstrijden kosten te veel trainings- dagen. Het is bovendien bezwaarlijk voor de jongens en mij van de ene kant naar de andere kant van het land te moeten vliegen. Nu moet ik er eerlijkheidhalve wel aan toe voegen, dat de competitie noodgedwongen is ontstaan, omdat wij het weg vallen van de profs niet met zekerheid konden leggen, wie nu werkelijk de sterksten saren. Maar volgend seizoen zal ik een vurig pleidooi houden voor de come-back van het B-kampioenschap'. Tijdens deze competitie hebben zich overigens bij de heren all-rounders (een schokkende ontwikkelingen voor baan. De heren kernploeglcden handhaafden zich op de eerste plaats niet uitzondering van Piet Kleine, die sjn matige klassering voornamelijk te wijten had aan de val, die hij maakte de 1500 meter in Assen. Alleen Peter Nottet, Klaas Vriend en Ronnie Nooitgedagt zijn een bedreiging geble ken. De prestaties van Nooitgedagt nelen op die laatste dag wat tegen, maar dat kwam voornamelijk doordat de Amsterdammer de afgelopen week njn tijd nodig heeft gehad voor stu die voor enkele belangrijke tenta mens. De grote uitschieter op de laatste «mpetitiedag was Jappie van Dijk, die zijn kunnen vooral demonstreerde op de 5.000 meter, waarin hij ruim vijf seconden voorbleef op Jan Derk sen (7.35,9 tegen 7.41,1). De beste zestien van deze competitiewedstrij den, waarbij op iedere afstand de beste tijden telden voor het totaal klassement, worden uitverkoren om deel te nemen aan het Nederlands kampioenschap. De Friese Brabander Hans van Helden deed gisteren niet aan de laatste competitewed- itrijd. Hij was naar zijn verloofde in München afgereisd. Van coach Leen Pfrommer en de voorzitter van de technische commissie, Wierd Wynia had hij toestemming gekregen om deze laatste wedstrijd te verzuimen, omdat hij zich toch al geklasseerd had bij de eerste zestien. SM meter: 1. Kuipers en Palsma 42.4 secon- S«n, 3. Nottet 42.5. 4. Van Dijk 42,7. 5. Vriend 42.9, 6. De Koning 43,0. 7. Meijer 0.1, 8. De Roon. Van der Zwaag en Kleine ♦3.4. 11 Van Gelder 43,6, 12. Derksen 43,7, 11 Helda (buiten mededelnging) 43,8, 14, Nooitgedagt 43,9, 15, Ripperda 44,0, 16. Klos M,2. 5000 meter 1. Van Dijk 7.35, 9, 2 Derlcsen 7.41.1, 3. Kuipers 7 45.2, 4. De Koning 7.46,3, 5. Kleine 7.47.5, 6. Palsma '49,3, 7. Nottet 7.58.3. 8. Pronk 7.58.5, 9 Gompen 7.58,6, 10. Vriend 7.58,9, 11. Klos 00.5, 12. Koops 8.00,8.. 13. Woudenberg 02.0. 14. Van Gelder 8.02.2, 15. Van Roon •04.8. 16. Nooitgedagt 8.05,5. Totaalklassement: l. Van Dijk. 177 640; 2. Kuipers, 178.387: 3. De Konng, 179.266; Polsma 179.480; 5. Derksen. 179,493; 6. Van Helden, 179.687; 7. Nottet. 180.697: 8. Vriend. 111.207; 9. Nooitgedagt. 182.040; 10. Kleine. i«l 667; li. Gompen, 182.744; 12. Van Gelder, 182.820; 13. De Roon, 183.840: 14. Meier. 183.527: 15. Pronk, 183.700; 16. Klos, 184.083 Sprinter Jos Valentijn en wereldkampioene Atje Keulen-Deelstra hebben in Alkmaar de baanrecords over resp. 500 en 1000 meter Verbeterd. Jos Valentijn won in 40,6 secon den, het record stond op naam van Johnny Olof met 41,4 seconden. Atje Keulen-Deelstra finishte op de 1000 meter in 1.35,2. Het baanrecord was in handen van Nel Koehler met 1,44.6. Herensprinters 500 m: 1. Jos Valentijn 40,6 «ec., 2. Piet de Boer 41,5, 3. Epple Bleeker l. 4. Jan Bazen 41,6, 5. Johnny Olof 41,7, Hans Kunz 42,0. Dames: 1000 meter: 1. Atje Keulen-Deelstra 115.2. 2. Elly van den Brom 1.37.6, 3. Trijnie "ep z t, 4. Sijtje van de Lende 1.38.0, 5 1*38*5 W,UeIn8 l 381, S'PPy T|8chelaar (Advertentie) 12 Fijne Snippertrips staan er voor u op 't programma. Niets vooraf te boeken! Gewoon naar 't station gaan en zo'n voordelig trein-toegangbiljet nemen. B.v. naar Amsterdam, Den Haag of Rotterdam. Naar Gouda, Leiden of Hoorn en Enkhuizen. Naar 't Evoluon in Eindhoven of naar 't Spoorwegmuseum in Utrecht. En wie 't allemaal al kent, kan nu ook naar het Lips Autotron inDrunen. Alle informatie in de brochure „Toeren met NS". voordelig uit met NS op geraakt. Zijn studie had eronder geleden. Het kiezen van een sport geschiedt uit vrije wil, maar het is maar de vraag in hoeverre er op een dergelijk niveau als Jorritsma werkte nog sprake is van een volkomen vrije wil. Er spelen factoren mee, als omge ving. publiciteit, trainer en bond. Fac toren, die om een topprestatie vragen of beter gezegd: schreeuwen. Jorrits ma omschreef dat eens met: 'Sport is op dat niveau niet meer louter ple zier. Het is voor zeker vijftig procent ook pure arbeid.' Arbeid, die overi gens, als die top niet wordt gehaald, bitter slecht wordt betaald, want pas dan wordt de topsporter zich van zijn maatschappelijke achterstand bewust. In het geval Jorritsma kwam Anton Huiskes opdagen, Anton, die toen al lang geen trainer meer was van de kernploeg, maar die het wel als zijn plicht beschouwde, die pupil, die eens een stukje van zijn leven uitmaakte, op te vangen. Huiskes zorgde er voor, dat de studieproblemen voor Jorrits ma werden opgelost. Dit seizoen kreeg Jorrit Jorritsma de kans wat terug - te doen. Hij bood Ronnie Nooitgedagt de hand op een moment, dat de Amsterdammer in de grauwe vergetelheid dreigde weg te zinken. Vorig seizoen was Nooitgedagt begonnen aan zijn studie fysiothera pie. Door militaire dienst, maar ook door het bedrijven van topsport raak te hij achterop, haalde hij niet het vereiste aantal tentamens. Jorritsma: 'Ik heb toen met zijn directeur ge sproken en gelukkig kon Ronnie daar na blijven doorstuderen.' Die helpende hand is Nooitgedagt niet vergeten. Samen met Jorrit be gon hij aan een dubbelgevecht. Het eerste en belangrijkste gevecht is dat, dat hem uiteindelijk het diploma fysi otherapeut moet bezorgen. Het tweede gevecht betreft de herovering van zijn plaats in de kernploeg. Hij koos Jor rit als trainer boven de door de regio aangestelde man Egbert van 't Oever. Het werd het begin van een alterna tieve kernploeg, die later nog werd uitgebreid met Gerrit Woudenberg, Arend Klos en Co Giling. Van dat kwartet heeft alleen Nooitgedagt zich nadrukkelijk gemanifesteerd. Met Pe ter Nottet vormt hij de enige bedrei ging voor de kernploeg van Leen Pfrommer. Het heeft nogal bevreemding gewekt, dat Nooitgedagt niet werd opgenomen in de kernploeg, nadat Schenk en de zijnen waren toegetreden tot de pro fessionals. De man, die door Leen Pfrommer nauwelijks twee seizoenen geleden werd uitgeroepen tot de sterkste reserve ter wereld, stond daarnaast, 'omdat,' legt Leen Pfrom mer uit, 'Ronnie vier seizoenen lang de kans heeft gekregen zich waar te maken. Toen hij vijf jaar geleden in de kernploeg kwam, heb ik hem be loofd er voor te vechten, dat hij er zeker drie seizoenen lang bij zou blijven, maar dan zou hij het ook waar gemaakt moeten hebben en dat heeft hij niet gedaan. Ronnie is ui terst wispelturig. Hij gaat verschrik kelijk hard op momenten, als het niet MILAAN (Reuter) De hele MV- Agusta renstal, zal komend jaar niet verschijnen op de TT van het eiland Mann. Bij de presentatie van de nieuwe ploeg in Milaan is dit bekend gemaakt. De Italianen, waaronder veelvuldig wereldkampi oen Giacomo Agostini, vinden het circuit veel te gevaarlijk. AI eer der waren er stemmen opgegaan om massaal de TT op het Engelse eiland te boycotten, maar uiteinde lijk bleken maar heel weinig cou reurs bereid hun woorden na te komen. Het niet verschijnen van de Italia nen op Mann kan grote gevolgen hebben voor de TT wedstrijden daar. Op het eiland wordt geraced over een circuit dat voor de rest van het jaar normaal behoort tot de openbare weg. De coureurs gaan tijdens de Tourist Trophy- races door kleine dorpjes over we gen die soms onvoldoende bestraat zijn voor het snelle werk. Daar komt dan nog bij, dat zij heel makkelijk de stoepranden kunnen raken, waardoor in het verleden al ernstige ongelukken zijn voorgeko men. Dit jaar stierf op Mann na een ongeluk de Italiaan Gilberto Par- lotti, een vriend van Agostini. Na dat ongeluk is Agostini een van de drijvende krachten geworden ach ter de actie om Mann voortaan te boycotten. Parlotti en Agostini wa ren zeer goede vrienden. Onder druk van het paradepaardje Agosti ni, leek de Italiaanse motorrijders- bond dit jaar dan ook op het congres van de Internationale Mo torrijders Federatie, in oktober in Londen, een voorstel in te dienen om de organisatoren op Mann te dwingen vergaande verbeteringen aan te brengen op het parcours. Maar op het congres lieten de Italianen plotseling niets van zich horen. Een van de redenen daar van was, dat bleek dat andere bonden er weinig voor voelden steun te verlenen aan zo'n voor stel. Nu de MV-Agusta stal echter weigert te starten, bestaat de mo gelijkheid dat ook andere coureurs voor de riskante eer bedanken. De kans bestaat, dat de Nederlan der Jan de Vries, cx-wereldkampi- oen in de 50 cc klasse, het komend Jaar een ernstige concurrent min der zal hebben. Angel Nieto, de Spanjaard die dit seizoen de we reldtitel op Jan de Vries herover de, is namelijk ontevreden over de nieuwe motor die hem ter beschik king is gesteld. Het merk Derbi stopt definitief met de begeleiding van coureurs en Nieto was daarom overgestapt naar Morbidelli. Daar blijkt men echter nog ver te zijn van een machine die Nieto in staat moet stellen een goede gooi te doen naar de wereldtitel 1973. Jan de Vries is overigens ook nog niet helemaal zeker van zijn kan sen, want Henk van Veen die De Vries met zijn motoren steunt, wil eerst de Spaanse ontwikkelingen afwachten voor hij besluit nog een jaar met de Nederlandse coureur in zee te gaan. Een moeilijk punt in de onderhandelingen van Nieto is ook nog, dat hij niet tevreden is met het contract dat zijn nieuwe baas hem heeft voorgelegd. RONNIE NOOITGEDAGT van hem verlangd wordt, en op ande re tijdstippen als hij hard moet gaan, is hij er niet bij. Hij heeft het nooit verder kunnen brengen dan reserve. Daarom hebben wij (de technische commissie en Pfrommer, red.) gezegd: Nu moeten anderen maar eens een kans krijgen. Maar als hij er in slaagt om terug te komen, zal ik Ronnie zonder meer accepteren. Maar dan moet hij zich wel bij de eerste vijf rijden op het Nederlands kampioen schap. Een zesde plaats is niet vol doende. Als reserve neem ik Ronnie niet mee. En dat geldt ook voor Peter Nottet. Zij hebben voldoende kern ploegervaring, dan kan ik beter een jongere rijder een jaar lang louter sfeer laten proeven.' Ronnie Nooitgedagt zelf is van me ning, dat hij nooit een werkelijke kans heeft gehad. 'Ik moest altijd maar opboksen tegen die echte gro ten. Ik kwam misschien wel te jong in de kernploeg. Je had het idee. dat je voortdurend werd opgejaagd. Voor Ard, Kees en Jan was het schaatsen gewoon business. Ik probeerde zo snel mogelijk een zelfde niveau te halen. Ik staarde mij compleet blind op het schaatsen. Er was niets anders. Ik trainde veel te veel. Ik dacht: als ik nu maar verschrikkelijk veel train, komt dat straks wel in de wedstrijden tot uiting. Het werkte natuurlijk averechts. Die theorie klopt wonder wel met de visies van Huiskes op Nooitgedagt: 'Hij heeft veel te veel getraind. Nooitgedagt kon niet meer optimaal profiteren van zijn techniek.' In die kernploeg voelde Nooitgedagt zich in de «teek gelaten: 'Pfrommer koesterde zijn toppers, en dat vind ik wel begrijpelijk, maar voor mij was er nauwelijks tijd. Ik voelde mij zo ongeveer de reserve van de reserves. De jongens, die nu in de kernploeg zijn gekomen, hebben mij er nooit uit kunnen rijden.' Gisteravond is Nooitgedagt met Jor ritsma, Woudenberg, Klos en masseur Peet van der Meijden naar het Noorse Koningsberg vertrokken om zich voor te bereiden op de Nederlandse kampi oenschappen en op de Nieuwjaarswed strijden in Oslo, waarvoor Jorritsma een invitatie heeft versierd. Het be langrijkste blijft voor Ronnie echter voorlopig het nationaal kampioen schap in Heerenveen, waar hij wil bewijzen, dat Pfrommer en de techni sche commissie zich in hem hebben vergist. JOOP HOLTHAUSEN LAS PALMAS (ANP) In Las Pal- mas op de Canarische eilanden is het jeugdtoernooi, dat al bijna verregend scheen, toch nog begonnen. Het Ne derlands UEFA-elftal werd in de eer ste de beste wedstrijd uitgeschakeld door een nederlaag met 1-2 tegen Las Palmas. Gedwongen door de aanhou dende regenval hebben de organisato ren besloten in plaats van een halve competitie af te werken te spelen volgens het knock out-systeem. De finale gaat daarbij tussen Las Palmas en West Duitsland, dat na het nemen van strafschoppen van Schotland won. Nederland komt in de strijd om de derde plaats uit tegen Schotland. Ne derland nam tegen Las Palmas in de 8ste minuut een voorsprong van 1-0 door een doelpunt van Verheyen. Toen kort na rust Frijssen echter een goede mogelijkheid op 2-0 onbenut liet, kwamen de eilandbewoners sterk terug. Vier minuten voor tijd maakte Pareira 1-1 en dertig seconden voor tijd zorgde dezelfde speler voor 1-2, nadat doelman Verhart in eerste in stantie met een knappe reactie de bal had gestopt. AMSTERDAM (ANP) In Amster dam heeft de fusie tussen de honkbal verenigingen Giants Diemen en HC Amsterdam (het vroegere Ajax) zijn beslag gekregen. De nieuwe club, die volgend seizoen in de hoofdklasse van de KNBSB zal spelen, komt uit onder de naam Giants. De leden van HC Amsterdam Luden- hof en Van Os, die overschrijving hadden aangevraagd naar andere vere nigingen, hebben hun verzoeken inge trokken. Oud-international Flip le Cuivre en de HCAW-er Peter de Graeve, gaan spelen voor de Giants. Teun Gaartman, vorig seizoen bij HCK uit Haarlem, zal als coach optre den. Oud-international Ruud Koene zal zich met de training van de nieu we club, die in Diemen gaat spelen, belasten. (Advertentie) Gratis reizen Kies in januari de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die u past. Dinsdag 2 januari niet. Laat uw kaart afstempelen aan het loket en stap in! Reis zover u wilt. Voor de le klas maximaal f 4.- bijbetalen. Wat kost die kaart? Jaarkaart 65 of Dames 60 f 50.- 3 maandskaart 65 of Dames 60+ f 20.- Echtpaar-jaarkaart 65 75.- 3 maandskaart idem 30.- Uw vrouw mag jonger zijn. Hoe krijgt u die kaart? Een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort, voor echtparen trouwboekje) en een pasfoto of eerder gebruikt NS-identiteitsbewijs meebrengen. Het loket doet de rest. Wat doet u ermee? Reizen zoveel u wilt tegen halve enkele reisprijs. En soms gratis voordelig uit met NS PROGRAMMA 24 DECEMBER Roda .TCDe Graafschap HeraclesWageningen Fortuna V.SC Cambuur VolewijckersVolendam SC Tilburg—FC VW VeendamFortuna SC HeerenveenSW VitesseHelmond Sport FC DordrechtEindhoven HVCPEC GLASGOW (Reuter) Willie Allan, secretaris van de Schotse voetbalbond, heeft gisteren meegedeeld, dat Tommy Docherty toestemming heeft om even tueel naar Manchester United te vertrekken. Docherty is nog coach van het Schotse nationale elftal. Manchester United zit sinds eerder deze week zonder coach, toen Frank O'FarrelI op straat werd gezet samen met zijn twee assis tenten. Manchester heeft nog niet te kennen gegeven dat de club Docherty ook werkelijk wil aantrekken, maar algemeen wordt aangenomen, dat Docherty de grootste zo niet de enige kandidaat is. De 43-jarige Tommy Docherty is er in de 14 maanden dat hij de leiding heeft gehad over het Schotse elftal in geslaagd weer iets van de oude voetbaltrots van de Schotten terug te brengen. De voornaamste reden is wel, dat Docherty er steeds weer in slaagt zijn spelers zodanig op te peppen, dat zij zich als een wilskrachtig elftal kunnen manifesteren. Zo iemand heeft Manchester United op dit moment precies nodig. De ex-Europa Cup-winnaars zijn dit seizoen in grote moeilijkheden gekomen en staan dan ook bijna op de laatste plaats in de eerste divisie. Een bijkomende zaak was nog, dat stervoetballer George Best opnieuw last kreeg van een depressie en uiteindelijk voor dc tweede keer aan kondigde definitief met voetballen te stoppen. Suikertoernooi nu met Wiersma en Sijbrands maar zonder Koeperman en Gantwarg Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Het is de eerste vraag die opkomt naar aanleiding van het vierde Suikerdamtoernooi dat op het ogenblik in Amsterdam aan de gang is: waar zijn nu al die Russen? Het is maar een van de vragen. Een andere is bijvoorbeeld, aarom organiseert de Suikerstichting jaarlijks dit toernooi? En ook, waar om doen Ton Sijbrands en Harm Wiersma dit jaar weer mee, is er op financieel gebied zoveel veranderd in vergelijking met vorig jaar? Vra gen die maar gedeeltelijk een bevre digend antwoord opleveren. En zer- ker de eerste. Want waarom Andrei- ko dit jaar in de hoofdgroep alleen Rusland vertegenwoordigt, terwijl andere jaren minstens drie Russen aanwezig waren, blijft een geheim. Naar de reden kan slechts gegist worden. Ook door de organisatoren. Drs. W. Visser, directeur van de Suikerstichting kan alleen (enkele voor de hand liggende redenen noe men: 'Misschien is het gekomen door de nederlaag van Andreiko te gen Sijbrands in het wereldkampi oenschap, maar misschien is het ook een strafmaatregel naar aanleiding van de interland Nederland-Rusland (dankzij een taktische zet van de Nederlandse ploeg kwam een Russi sche overwinning even in gevaar, red.), een andere reden zou ik niet weten'. De Russen die wèl aanwezig zijn, Andreiko en Koeperman (de laatste is een onbekende functie, gefluisterd wordt dat hij alles zelf heeft betaald) hullen zich in stil zwijgen als die vraag wordt opge worpen of staan plotseling voor een onoverbrugbare taalbarrière. Ook de Suikerstichting heeft de wa re reden niet kunnen achterhalen. Misschien moet het gezocht worden in de zinnen die Alexander MUnninghoff (Schaakbulletin no 59) ontdekte in het Russische blad '64', waarin een verordening no 724 staat van het comité voor Licha melijke Opvoeding en Sport van de ministerrraad van de USSR: 'Er is een voorbereidingsschema ontwor pen voor grootmeester A. Andreiko in verband met zijn revanchematch tegen T. Sijbrands (oktober 1973)'. Misschien moet daaruit worden afge leid dat de Russische dambond een ernstig zelfonderzoek is begonnen, waarin minimalisering van uitzen ding van grootmeesters past. Een andere reden weet niemand te bedenken. Visser: 'We hebben de Russen ook dit jaar weer een nor male uitnodiging gestuurd, dat gaat daar via de bond, om Gantwarg, Koeperman en Andreiko af te vaar digen. We hebben uiteindelijk be richt gekregen, dat alleen Andreiko zou deelnemen. Daarna hebben we zelf andere maatregelen genomen om het toernooi aantrekkelijk te houden. Ik geloof niet dat door deze zaak iets van de glans van het evenement verloren is gegaan'. Heel objectief gezien, lijkt dat toch wel het geval te zijn. Vorig jaar weigerden Ton Sijbrands en Harm Wiersma mee te doen na een con flict over de startgelden, zonder con flict (uiterlijk) blijven dit jaar Rus sische topspelers weg, dat ontneemt ongetwijfeld wat glans aan een toer nooi dat steeds gokte op een topbe- zetting. Drs. Visser noemt echter een misschien geen voordeel maar zeker wel prettige bijkomstig heid: 'je mist nu wel een aantal kleurloze remises, zoals die andere jaren wel voorkwamen. Ik kan daar over weinig zeggen omdat ik geen echte dammer ben. ik ben een 'schuiver', maar partijen waarin op het scherp van de snede wordt ge streden hebben een grote bekoring voor het publeik'. And ris Andreiko, de enige Rus in de grootmeestergroep, passeert de fal waaraan Ton Sijbrands (links) en Piet Roozenburg zich diep hebben gebogen over de problemen. De andere vraag dan maar. Wat is eigenlijk de bekoring voor de Sui- l erstichting om een damtoernooi te organiseren? Op het eerste gezicht lijkt het allemaal pure liefdadigheid voor een sport die in Nederland meestal buiten de kijker valt. Die gedachte wordt echter snel ontman teld door drs. Visser: 'Dit is natuur lijk een manier van public relations, zoals ieder bedrijf dat doet. Het is van ons een zeer rationele keuze geweest. We zijn toe we begonnen eerst de lijst nagegaan van sporten in Nederland die al sponsoring ken den en we hebben daarbij vooral gelet op de manier waarop dat daar ging. Wij voelden er bdslist niets voor om bijvoorbeeld zoals in dd voetbalsport met buiten proportione le bedragen tekeer te gaan. Daar naast hebben we ook gelet op het aantal beoefenaren van een bepaalde sport. En dan moet je bij dammen bedenken dat in vrijwel ieder huis gezin in Nederland een dambord is. Over deze zaken heb ik veel contact hehad met de heer Keiler, en zo zijn we eigenlijk vier jaar terug tot de instelling van dit toernooi gekomen. En ik moet zeggen dat het ons goed bevalt'. Cijfers over hoeveel de organisatie kost wil Visser niet loslaten. Maar zegt hij trots: 'Dit toernooi kan in financieel opzicht, wat startgelden, prijzen, verzorging van de spelers en zo voort betreft, wedijveren met een Hoogoven-schaaktoernooi of een IBM-toernooi. Daar ken ik de vijfers van, en dus weet lk ook hoe wij daarbij vergeleken staan. Dat is te gen hetzelfde niveau'. Toch is er aan het hete hangijzer van vorig jaar, toen Sijbrands en Wiersma (Visser: 'Ik spreek hier liever niet over. ik zou ook liever hebben dat hierover niets in de krant kwam') weigerden te spelen, omdat de startgeldregeling naar hun mening niet voldoende was, niets veranderd. 'Die regeling', zegt Vis ser. 'is nog steeds hetzelfde. En dankzij gesprekken met de betrok ken dammers hebben we hierover weer overeenstemming bereikt. Die startgeldregeling is goed'. Hoe goed komt niet uit de verf, maar enige navraag levert niet al leen op dat de verschillen tussen de top en 'de rest' groot zijn. Ook nog de cijfers dat het verschil tussen de bestbetaalde speler en de op een na best betaalde zo'n 500 gulden be draagt. De top ligt nog onder de 1000 gulden. Daar staat dan weer wel tegenover, dat de deelnemers tijdens de duurste dagen van het jaar een uitstekende verzorging ge nieten. En daarnaast speelt Visser na iedere ronde voor kassier, als de winstpremie (50 gulden per partij) en de extra prijs (25 gulden voor de fraaiste partij) worden uitgekeerd. Toch vragen de dammers zich nog steeds af of ze werkelijk al aanslui ting bij de schaakwereld op finan cieel gebied hebben. Toernooien voor dammers zijn dun gezaaid en leven van de damsport is ddan ook aanzienlijk moeilijker dan leven van het schaken. Zeker ook omdat drs. W. Visser verzekert, 'dat geen enkel damtoernooi sociaal gezien zo goed is verzorgd als dit toernooi. En wij willen over verbeteringen altijd pra ten. alleen niet ultimatief. Dat is eerder gebeurd. En het is nog steeds zo, dat wij dit toernooi organiseren, en dat wij spelers uitnodigen. Als dan iemand zegt dat hij het met een bepaalde regeling niet eens is, dan mag dat, maar dan hebben wij ook het recht om te zeggen, goed voor hem een ander'. Uitslagen vijfde ronde grootmeestergroep Roozenburg (Ned)-Sijbrands (Ned> 1-1, Faal (Gambia)-Harmelink (Ned) 0-2, Drost (Ned Wiersma (Ned) 0-2, Andreiko (Sui-Baba Sv (Senegal) 2-0. Jansen (Ned)-Van der Sluis (Ned) l-l, Mostovoy <Fr>-Smith (VS) 1-1. Stand l. Andreiko 9 punten. 2 Sijbrands en Wiersma 8.. 4. Drost 7.. 5. Smith en Roozenburg 5.. 7. Baba Sy 4.. 8. Faal, Van Ier Sluis. Hermellnk. Jansen 3 12. Mosto- /oy 2. Jerde ronde meesterloernooi Goudt (Ncdi- Jregoire (Bel) 2-0, Benjamcns (Ned)-Maque 'Frai 1-1, Goeree (Ncd)-Kemp (Sur) 1-1. Sadiall (Ita)-Scholten (Ned) 2-0. De Ruiter Nedi-Jubal (Fra) 2-0. Stand na drie ronden 1 Benjamens. De ituiter, Goudt en Badiali 4 pnt.. 5. Maquet. <emp en Goeree 3 pnt., 8 Gregoirc en fubal 2 pnt., 10. Schoiten 1 pnt. leugdgroep (om het wereldkampioenschap) Srouwers (Ned)-Mallk (Tsji 2-o, Ruygrok Ned)-Tsjaverdtan (Su) 0-2, Bhalllal (Suri- /irtu (It) 2-0, Hofstee (Ned)-Metsjanski (Su) t-1. (tand 1 Metsjanski 8 pnt.. 2. Hofstee en rsjaverdian 7 4. Bhalllal 6.. 5. Ruygrok 5., I. Brouwers 4 7. Virtu 2. 8. Malik 1. RUUD VERDONCK

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 27