(Sportvelden moeten in de toekomst worden opengesteld mmrn TROUW/KWARTET ZATERDAG 23 DECEMBER 1972 SPORT T25/K25 DEN HAAG De ontevredenheid neemt toe in Den Haag. De resultaten van de plaatselijke betaald voetbalbedrijven slaan bij de bevolking niet zodanig aan, dat het aantal tribuneklanten groot ge noeg is om een sluitende exploitatie mogelijk te maken. Den Haag mort over de verrichtingen van de enige club, die tijdens de fusie besprekingen als een mogelijke aanvulling van de Europese top werd voorgesteld. Die teleurstelling is niet onbegrijpelijk. Alleen goed voetbal en klinkende prestaties hadden het verlies van het zo geliefde Holland Sport kunnen compenseren. Het verdwijnen van de Houtrust-bewoner was een direct gevolg van de aankondiging van Luc Kroesemeyer, de voorzitter, dat hij van een continuering van geldelijke steun zou afzien. De sym pathisanten van Holland Sport organiseerden actie-comité's, beleg den vergaderingen en voerden druk uit op de Haagse wethouder Vink, maar hun uit emotie geboren en ook zodanig uitgevoerde reddingspogingen kenden geen succes. Er bleken in Den Haag niet meer 'gekken' van het kaliber Kroesemeyer te wonen. En alleen zo'n figuur, of een syndicaat van dergelijke figuren, had de erfenis van het voormalige bestuur kunnen overnemen. De aanhang van Holland Sport, georganiseerd in de 'Club van Hon derd', liet zich evenwel niet ontmoedigen. Ook na de fusie bleef de pressiegroep bijeen, de vorm en de naam werden slechts veranderd: 'Vrienden van Houtrust'. Naarmate de FC Den Haag steeds minder tegemoetkwam aan de bij de fusie gewekte verwachtingen verkreeg de oppositie meer belangstelling en sympathie. De actie 'betaald voetbal op Houtrust' (waarvoor de gemeente nog geen definitieve bestemming heeft vastgesteld en nogal geheimzinnig over pleegt te doen) sorteerde enkele dagen geleden een eerste succes (je). Piet Vink, de wethouder van sportzaken, zegde de groep toe, dat. tot 1 juli a.s. de accommodatie van Houtrust gereserveerd is voor een nieuwe betaald voetbalorganisatie. De gemeente heeft trouwens ook gesteld, dat een nieuwe bewoner van Houtrust in tegenstelling tot de FC Den Haag op geen enkele vorm van subsidie kan rekenen. Eén door de gemeenschap gesteun de club is voldoende, luidt het standpunt. Die reactie van Vink heeft de actiegroep niet gedeprimeerd. Integendeel. Verondersteld wordt, dat nu de weg open ligt tot een tweede club in Den Haag op betaald voetbal-niveau. Koortsachtig wordt er nu gezocht naar in nood verkerende clubs, die bereid zijn naar de residentie te verhuizen. In de veelheid van geruchten, die de ronde doet, geldt bovenal Fortuna Vlaardingen als een voorname kandidaat. Maar ook SW en FC Dordrecht wor den genoemd. Woordvoerders van die clubs ontkennen die verhalen evenwel. Het is onwaarschijnlijk, dat de initiatieven bekroond zul len worden. Oók volgens Kroesemeyer Die niettemin opmerkt: T)e wonderen zijn beslist de wereld nog niet uit'. LUC KROESEMEYER, EEN EX-VOETBALFINANCIER door John Linse VOORBURG In Italië is het een bekend en volkomen aanvaard begrip: de geldschieter met als object de voetballerij. Vrijwel elke club in Ita lië kent als voorzitter een gefortu neerde figuur, die in het zakenleven veel aanzien geniet, maar via hét volksspel nationale en internationale vermaardheid wil werven. In Neder land zijn (en waren) slechts enkele personen, die als mecenas de sportwe reld binnendringen. Zij worden door de massa bovendien voor 'gek' versle ten en plaatsen zich doorgaans niet nadrukkelijk op de voorgrond. Luc Kroesemeyer deed dat wel. Hij, de man die zich dankzij veel zakelijk vernuft en dito werklust opwerkte tot een geslaagde eigenaar van een bloei end bedrijf in de oud-ijzer-branche (de sloop dus), schuwde de publiciteit geenszins. En andersom ook niet. Want Luc, zoals hij overwegend wordt aangesproken, was (en is) een dankbaar onderwerp. Altijd goed voor een gekruide uitspraak, altijd goed voor een opmérkelijke uitspraak. Op die manier manifesteert de voormali ge voorzitter van de stichting Holland Sport zich ook nu nog. Anderhalf jaar nadat hij, zoals een Hagenaar dat pleegt uit te drukken. Holland Sport aan ADO verkocht en een half jaar nadat hij zich definitief terugtrok uit de bestuurskringen van de FC Den Haag. In de fusie-overeenkomst was afgesproken dat Kroesemeyer één voetbalseizoen in het FC Den Haag college zou meedraaien. 'Mijn bestuurs taak viel te verwaarlozen. Ik heb praktisch niets uitgevoerd. Gezond heidsredenen. Ik heb de laatste tien jaar wel tien keer trombose gehad. Dat is niet niks. Dat vreet aan een Scheidsrechter Uitgangspunt voor het met Kroese meyer geplande interview was niet zijn visie op het voetbalgebeuren. of betrekkelijer het Hagse voet balgebeuren, maar het 'neerzetten' van een ex-voetbalfinancier. Kroese meyer zelf voert het gesprek evenwel steeds naar andere gebieden. Scheids rechters vooral boeien hem. Al tien tallen jaren. Hij keek niet alleen toe, Luc Kroesemeyer maar werkte op bescheiden schaal in het rayon Den Haag mee. Reden waarom hij vorige week door de KNVB werd onderscheiden met de Gouden Speld, dat terzijde. Tussen alle in zijn omgeving verzamelde pa pieren is één zeer ruime plaats gere serveerd voor een nogal opgeblazen artikel, waarin Leo Hom op de hem eigen wijze de structuur en de samen stelling van het arbiterscorps hekelt en ongenuanceerde alternatieven sug gereert. Kroesemeyer windt zich met Leo Hom op over de weergave van het gesprek tussen Hom en de betrokken journalist Joop Niezen, maar feit is, dat Kroesemeyer zich nog immer gepikeerd voelt dooreen pittig verhaal van Niezen over hem. Bevooroordeeld dus, maar ook dat is menselijk. En dat bovenal is Luc Kroesemeyer. Een typische exponent van het legioen der mannen met een ruwe bolster, maar een blanke pit. Bescheiden Luc Kroesemeyer is niet bescheiden nooit geweest trouwens. Dat kan het best geïllustreerd worden door zijn pogingen om bescheidenheid voor te wenden. Waarom stortte hij zich ooit met zijn zuur verdiende centen in een avontuur dat Holland Sport toch was? Wat waren zijn beweegre denen? Hij: 'Ik had kritiek, veel kri tiek. op het beleid dat bij Holland Sport gevoerd werd. Als je A, zegt volgt daar automatisch B op. Zodoende raakte ik bij de stichting betrokken. Ik ben een beetje een idealist. En toen ik mijn entree maakte leek alles nog enig perspectief te bieden. M'n eerste daad was het aantrekken van een nieuwe trainer. Neville stond toen nog onder contract, maar die kon niet veel. In mijn ogen tenmin ste. En dan voor die prijs Hij kon opdonderen'. Menukaart 'Ik heb destijds onmiddellijk de fi guur Van der Hart in het bestuur aangekaart. Ik kan me het gesprek met hem bij Schiller in Amsterdam goed herinneren. Omdat het contract op een menukaart werd opgesteld en omdat ik de historische woorden sprak toen Van der Hart om bedenk tijd vroeg: 'Je bent toch van de lagere grol door Hans Schmit ZEIST Wie voetbal zegt, denkt veelal aan Ajax, Feyenoord en al die andere clubs, die het gezicht van de (Europese) voetbalsport bepalen. Maar onder die top gaat een gigantische ijsberg schuil: de groep van honderdduizenden, die wekelijks (in de meeste gevallen) voor hun plezier tegen een bal trappen. Terwijl echter de be roepsvoetballers steeds minder mensen naar de tribunes trekken, neemt het leger van amateurs jaarlijks in omvang toe. Dit jaar telt de KNVB 861.000 leden het valt te verwachten dat binnen afzienbare tijd dat aantal tot bo ven het miljoen is gestegen. Zoals de steeds leger wordende tribu nes het betaald voetbal voor proble men stelt, zo staat het amateurvoetbal door juist de groei voor moeilijkhe den. Die spitsen zich vooral toe op de vraag hoe al die nieuwe leden (vooral jeugdigen) op te vangen: hoe kunnen voldoende leiders voor al die jeugdelf- tallen worden gevonden, hoe komen er voldoende accommodaties, waar komt het geld daarvoor vandaan? Vorig jaar stelde de Amsterdamse amateurvereniging DCG deze vragen, en de vraag naar de toekomstige func tie van de amateurvereniging in het recreatie-patroon, aan de orde. De be langstelling bleek overweldigend, maar enkele maanden later was dat aanvankelijke enthousiasme aanzien lijk gedaald. Bovendien, en dat was het meest teleurstellende, bleken de meeste' clubs niet verder te komen dan problemen van financiële aard. Jo van Marle, voorzitter van de ama teur-sectie, maakte toen al duidelijk dat een oplossing niet is los te den ken van een verandering van de vere niging. Het amateurvoetbal, zo is zijn visie, moet worden opgebroken maar hij kon nauwelijks op begrip van zijn achterban rekenen. Jo van Marle heeft zijn gedachten echter niet voor zich gehouden. Hij grijpt iedere gelegenheid aan om op die noodzakelijke verandering van functie te wijzen zowel tegenovr zijn achterban als in zijn contacten met de overheid. Maar en daar komt wn wens naar voren die ook bij de Profs sterk leeft, werkelijke initiatie ven kunnen pas worden ontplooid wanneer de amateurs zelfstandig zijn. Van Marle: 'Pas wanneer het amateur voetbal zelfstandig is, zullen we een zelfstandig beleid kunnen voeren.' Nieuw potentieel De groei van de amateursectie is overweldigend. Er zijn meerdere fac turen aan te wijzen, die deze groei bevorderen, maar valt niet te ver wachten dat aan die expansie binnen korte tijd een eind komt? VAN MARLE: 'We hebben wel vaker gedacht: het houdt op, maar het gaat nog steeds door. Daar zijn verschillen de oorzaken- voor. De bevolking bij voorbeeld neemt nog steeds toe, ook de belangstelling voor voetbal wordt nog groter. Daarbij is de stimulerende werking van de successen van Ajax en Feyenoord beslist nie* uit te schake len. We hebben momenteel per saldo, al een toename van 50.000 jeugdleden per jaar. Een belangrijk punt hierbij is de verlegging van de leeftijdsgrens, die van twaalf naar acht jaar is teruggebracht. Die grens zal verder zakken tot 6, 7 jaar: kinderen zullen in de toekomst kunnen gaan voetbal len wanneer ze naar de lagere school gaan. Ook de grens naar boven wordt verlegd: door het veteranen-voetbal ontstaat een nieuw potentieel. Hetzelf de geldt voor het damesvoetbal en het zaalvoetbal. De groeitrend kan en zal ook wel naar beneden gaan, er komt een verzadigingspunt. Maar voorlopig zie ik dat niet.' Er is vaak met cijfers aangetoond wat die groei voor gevolgen heeft. Je kunt wijzen op het huidige tekort aan jeugdleiders (zo'n 7.000) en bereke nen hoe dat er in 1980 uit zal zien. Je kunt ook wijzen op.de kwaliteit van die leiders en op het ontbreken van velden, je kunt het tekort berekenen. Door aan de hand van die cijfers bijvoorbeeld de opleidingen te inten- sieveren en meer velden aan te leg gen, lijkt echter geenszins een oplos sing. Want daar vind je de mensen waar is de ruimte voor de vélden? VAN MARLE: 'Je kunt het van vele kanten benaderen. Neem de jeugdlei ders. Het zijn meestal gehuwde men sen van tussen de twintig en veertig jaar. Van thuis uit komt er steeds meer dwang op recreatie ze hebben een auto, een tent, en moeten dan ook met die auto, die tent op stap met hun vrouw en hun eigen kinde ren. Je zult dan ook een oplossing moeten vinden in gezinsrecreatie op de sportvelden. De amateurvereniging zal niet alleen iets te bieden moeten hebben voor de man, maar ook voor zijn vrouw en kinderen. Daarom zul len in de toekomst de sportvelden moeten worden opengebroken zorg dat je een tent of een caravan naast dat «eld kunt zetten. Je komt hierbij automatisch op de accommodaties. Ik vind dat we af moeten van het zwe ren bij prachtige groene grasmatten. Een sportpark hoeft niet alleen op zaterdag en zondag te worden ge bruikt. Zet de hekken vijftig meter meer naar binnen, alleen rond het terrein waarop het eerste elftal speelt en maak de rest open. Is hel niet eeuwig zonde dat kinderen op straat spelen, terwijl om die dure sportvel den hoge hekken staan? Dat als de bal in de sloot terecht komt ze ge vaarlijke toeren moeten uithalen, ter wijl even verderop een sportveld leeg staat? Bovendien zal door een inten siever gebruik ook de vraag naar meer velden afnemen het zal on mogelijk zijn in een klein land als Nederland steeds maar weer nieuwe velden aan te leggen. Bovendien heb ben veel sportaccommodaties 'n mooie beplanting, dat groen rond die sportvelden ook nog vaak aan de rand van de bebouwde kom ligt. Ik zou zeggen: haal die sportvelden met dat groen meer in de stad en laat de gehele bevolking ervan profiteren. Dat heeft ook nog financiële voorde len, omdat gewoon meer mensen er gebruik van maken, en je bespaart op andere voorzieningen.' Forte dei Marmi Vaak haalt u een voorbeeld aan die bedoelingen te verduidelijken, na melijk het sportpark in Forte dei Marmi in Italië. VAN MARLE: 'Ik ben daar in 1971 geweest, bij de eindronde van het Europees amateurkampioenschap. Dat sportpark heeft me geïnspireerd. Het stadion is tevens gemeentelijk stad- park, er is een rozarium, een bonanza- dorp, watervallen. De hele bevolking is erbij betrokken, heeft het ook be taald. Je ziet daar de man naar het voetbal kijken, de vrouw en de kin deren tussen de rozen zitten of spe len'. De KNVB is eer organisatie die voet bal als uitgangspunt heeft. Diezelfde organisatie echter bundelt, meer dan welke jeugdorganisatie ook. veel jon geren VAN MARLE: 'De sport heeft de taak van de jeugdbeweging overgenomen. De oorlog heeft een scheiding ge maakt in de jeugdbewegingen. Dat het voetbal eenzelfde risico loopt, door de jeugd te worden verlaten, geloof ik niet. Daarvoor is voetbal een te grote noemer.' Volgens socioloog Jan Blilm zal de sportvereniging in zijn huidige vorm waarschijnlijk verdwijnen. Hij ver wacht een verzakelijking een jon gen komt om te leren voetballen. Prestatie zal dan het enige bindmid del zijn. VAN MARLE: 'Sport is zo langzamer hand meer dan alleen maar die sport, de mensen geven meer. Vroeger speel de je zestien keer per jaar en dan kwam je ook zestien keer. Maar nu kom je misschien vijftig keer, om te dammen, om te pingpongen. De be- t- ::'T iT- k' -L Voetballen op straat terwijl de sportvelden leeg rijn, afgesloten roet grote hekken. Daaraan wil Jo van Marle best wat veranderen daar doelt hij ook op, wanneer hij zegt dat de sportvelden en verenigingen moeten worden opengebroken. (Foto Wllbbo de Jong) trokkenheid wordt groter, vooral bij de clubs die een eigen clubhuis heb ben. Ik geloof ook dat een vereniging meer mag verwachten dan dat een lid alleen zijn contributie betaalt. Ik zie hel bij ZAC in Zwolle, waarvan ik achttien jaar voorzitter ben geweest. De club heeft een eigen sportpark en als je bij ons lid wordt, moet je ook helpen paaltjes te zetten, schilderen. Het grote voordeel is altijd de sfeer in de vereniging geweest. Ik vind ook dat je in de toekomst best bepaalde eisen aan je leden mag stellen, wil je alles draaiende kunnen houden. En dan denk ik toch weer aan het hele gezin Waarmee het cirkeltje dan weer rond is.' Omni-vereniging U pleit voor het openbreken van de sportvelden, voor het openbreken ook ran de vereniging voor de recreatie van het gehele gezin. Dat houdt ener zijds een scheiding in tussen de wed strijdsport en de recreatiesport (getui ge de hekken om het veld van het eerste elftalmaar dat zou anderzijds het opheffen van een scheiding kun nen inhouden, namelijk die tussen de diverse takken van sport. Hoe staat u tegenover die z ogenaamde omni- verenigingen? VAN MARLE: ,Ik ben daar niet zo'n voorstander van. Je zou eenzelfde theorie ook kunnen opzetten voor an dere takken van sport. Gezinsrecre atie in de korfbalclub, in de hockey club. Ik ben bang dat als je dat bij elkaar trekt, je met het een het ander gaat verwaarlozen'. school gekomen? Je hebt toch kinde ren. Dan moet je toch ook beslissin gen kunnen nemen'. Dat deed-ie toen maar. Een goede greep. Van der Hart is de beste trainer in Nederland. Met hem en een volkomen nieuw bij el kaar gekochte groep spelers promo veerden we. We draaiden goed. Er hoefde niet al te veel bij. Later bleek echter, dat de schuldenlast stukken groter was dan mij was voorgespie geld. De stichting kende te grote verplichtingen om nog aan opbouw te denken. Temeer. omdat Holland Sport, als stichting, geen achterban Kende. Elke nieuwe speler moest ge kocht worden'. Kroesemeyer schetst Holland Sport als een gewezen uitdaging. Maar zwijgt over zijn persoonlijke ambities. Die destijds toch een rol moeten heb ben gespeeld. Of niet soms? Hij: 'Na tuurlijk ben ik er ook een beetje ingesprongen uit ijdelheid'. En dan: 'Is dat zo vreemd? Ben ik de enige? Nee toch. Wat doet Dingeman Stooj> bij DWS, nu dus FC Amsterdam, dan? Die wordt toch ook gedrevep door de wil zich te manifesteren'. Fout De handige schroot op- en verkoper maakte echter één fout: hij mcendle dat zijn koopmanstalenten ook voor het betaalde voetbal golden. Dat voor gangers het niet in hun 'vingers' hadden gehad. Van die veronderstel ling is hij ten dele teruggekomen. Hij zegt wel: 'In heel Nederland zijn maar enkele mensen die een betaal]! voetbalbedrijf kunnen leiden. Als ik me honderd procent had kunnen in zetten was ik tegen alle problemen opgewassen geweest. Nu niet'. Hij weet anderszijds: 'Deze brancHe vraagt andere kwaliteiten dan in het normale bedrijfsleven gevraagd woe den. Als je daar zou handelen als in voetbal gebruikelijk is had je nergeijs meer een entree. Op de transfermarkt worden praktijken gehanteerd, die buiten alle fatsoensnormen vallen. ADO was daar indertijd een van de voorvechters van, zoals mij bij de aankoop van Vianen en Aardse is gebleken. Je maakt een overeenkomst en een half uur later ontkennen ze het bestaan daarvan. Worden er ook nog gefingeerde aanbiedingen van aft- dere clubs naar voren gebracht. Vreemd zaken doen. Ik herinner nfe overigens ook prettige ervaringen. De aankoop van Sjaak Roggeveen. We praten met het bestuur van DHC een conflict uit over de transfersom van Hennie den Engelse en het gespreTc komt op Roggeveen. 'Wat moet die vent kosten', vraag ik. 'Veertig mille', luidt het antwoord. Van een door hét bestuur gevolmachtigde figuur. 'Is ge kocht', zeg ik. Enkele dagen latér vraag ik hoe alles nu wel zit. Moet Roggeveen plotseling negentig mil)e opbrengen. Te gek natuurlijk. In een nieuwe bijeenkomst snijd ik dat ook aan. Gelukkig was de voorzitter van DHC een reële kerel. 'Als dat bedrag genoemd is, gaat Roggeveen ook vóór veertig mille', zei hij. Koop gesloten. Veertig mille voor een kapitale voet baller. Want hoeveel geld heeft Rog geveen voor zijn collega's niet ver diend. Hij pakte zelf het meeste, maar zorgde er vaak in zijn eentje voor dat anderen ook profiteerden'. Zijn opstelling in het kleine stich tingsbestuur noemt hij 'democratisch'. Kroesemeyer: 'Ik drukte geen voor stellen dóór. Ik betrok de andere bestuursleden voortdurend in mijn beleid'. Desondanks was Kroesemeyer de spil waar alles om draaide. Hij bracht het meeste geld in ('juiste getallen kan ik in verband met de fiscus niet verstrekken, maar hou in ieder geval rekening met minstens een ton per jaar') en ontleende vooral daaraan zijn gezag. Zijn beleid werd evenwel door zijn collega's niet klak keloos aanvaard. Er sluimerden voort durend conflicten, die jarenlange tra ditie op Houtrust werd niet doorbro ken. Verschillende bestuursleden lie pen weg of werden doodgewoon uitge kocht. Bekend is een voorval met de inmiddels overleden Stef van der Laan. Terwijl de schroothandelaar en de vleesfabrikant een flinke borrel innamen, verslechterde plotseling de relatie. Verwijten over en weer. Ein de van het liedje: Kroesemeyer stuurt Van der Laan weg voor een afkoop som van zeventig mille. Kroesemevër bagatelliseert de rellen in zijn be stuur. Zegt: 'Het leiden van een be taald voetbalbedrijf wekt bepaalde spanningen op. In een emotionele sfeer vallen wel eens wat woorden. Niets ernstigs overigens'. Eenzijdig Luc Kroesemeyer, een schilderachtige figuur, heeft zich van het betaalde voetbal gedistancieerd. Holland Sport, zijn oogappel, bood tenslotte zulke grote financiële problemen dat hij een sponsoring niet meer verantwoord achtte. Hij presenteerde Holland Sport als fusicpartner voor de FC Den Haag. Kroesemeyer: 'De fusie is te eenzijdig afgewikkeld. Het is zo gespeeld, dat er niemand van Hout rust aan de bak kwam. Ze moesten op een enkeling na de spelers niet. de trainer werd niet geaccepteerd, kort om de FC Den Haag bleef ADO. Wég Houtrustpubliek. Daarom is dat ploeg- gie van de 'Vrienden van Houtrust' blijven ageren. Ik doe niet meer mee Ook mijn geld niet ik wil de FC Den Haag niet voor de schenen schop pen. Uiteindelijk was ik de man. die de stoot tot de creatie van één Haagse profploeg heeft gegeven'. Hij komt niet meer naar de FC Den Haag kijken. 'Afgezien van het feit, dat ik met mijn lichaam niet in de kou ga zitten, zou ik nü toch niet gaan. Wat wordt er nu eenmaal gebo den in het Zuiderpark?' Voetbal blijft hem niettemin boeien. 'De gezelligste sport die ik ken'. En volgens zijn zeggen vormt hij nog immer een attractief object voor eredivisieclubs. Weet hij: 'Ik heb van twee verenigin gen een aanbod op zak om in het bestuur te treden. Voorlopig denk ik daar nog niet aan'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 25