B 52 s blijven Hanoi geselen Oude partners eens over volgende fase van Ruppert óTdeze krant Voor vijfde achtereenvolgende dag Voor 70 miljoen kerstartikelen ging de deur uit Koopkracht van inkomen steeg niet Boesman gaat ballonvaart Jules Verne herhalen Raad van Kerken roept op tot gebed voor Vietnam s avonds rechten Kring van Utrechtse Repetitoren »v OPGAVE VAN FAMILIEBERICHTEN VOOR 27 DECEMBER en 2 JANUARI a.s. Zestig miljoen exemplaren Raffinaderij definitief in Ternaayen Nieuwe Leidse Coeramnt ZATERDAG 23 DECEMBER 1972 53ste jaargang no. 304 keu* in iristelijk dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" '«-passende omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur innenland 'rof. Smalhout zocht pu- iciteit' [erst-uittocht nauwelijks te erwerken erwarring ovr prijzen an Kerst-in naar 'Open nis' uitenland Iroeve kerst voor Nixons rijze uit het oosten 17 Zogezegd Lichte vorst De weersverwachting tot van avond: droog weer met veel be wolking en plaatselijk mist, weinig wind. Lichte tot matige vorst. Maximum temperaturen 4tot 0 graden. De vooruitzichten voor morgen en overmorgen: lichte, hier en daar matige vorst met plaatse lijk mist. Morgen: zon op: 08.47 zon onder: 16.32 maan op: 22.06 maan onder: 11.07 Maandag: zon op: 08.47 zon onder: 16.32 maan op: 23.22 maan onder: 11.23 Dinsdag: zon op: 08.48 zon onder: 16.34 Wie maakt dienst uit l>ij de plaatselijke tv? HANOI, SAIGON (UPI, AFP, AP) Het gebied van Hanoi en Haiphong is gisteren voor de vijfde achtereenvolgende dag het doelwit geweest van honderden Amerikaanse vliegtuigen, waaronder on geveer 10 B-52 bommenwerpers, die met hun bommen dood en verderf zaaiden. Het grote Bach-Mai- ziekenliuis in liet zuidwesten van Hanoi (met 1000 bedden) zou volledig zijn verwoest. Tweede man' in Bonn voor eerst een vrouw13 (erk )ver detectiveverhalen die ireken zijn 2 [erstpreken van Gollwitzer 2 Kunst ïaieve schilderkunst altijd irobleem •breeuw om hulp (over iyliva Flath) Bport jjorritsma redt Nooitgedagt 27 {Radio en iv 6 en 15 flrlps, feuilleton C [Commentaar 7 ilchtbij cn verder 7 iv probleem 9 [familieberichten 12 fnnels Recepten [Bloem en plant n schrijft ons 19 19 De Amerikanen leden opnieuw zware verliezen aan vliegtuigen: in Saigon werd toegegeven, dat opnieuw twee B 52-ers zijn neergeschoten. Radio Ha noi meldde dat drie toestellen van dit type werden neergehaald en dat later nog een F-lll (met verstelbare vleu gels) werd neergeschoten. In totaal zouden sinds maandag 34 Amerikaan se vliegtuigen zijn vernietigd, waaron der 15 B-52-ers. Niet alle bemannings leden van neergeschoten vliegtuigen vielen in Noordvietnamese handen. Een aantal probeert nog contact te krijgen met speciale reddingseenhe den. Gisteren voerden de Amerikanen met name aanvallen uit op het zuidelijke deel van Hanoi en in mindere mate in het oosten van de stad. Toen de bombardementen afgelopen waren, kon men op enkele kilometers van het centrum van de stad enorme rode lichtschijnsels zien. De bombardemen ten waren de hevigste sinds maandag. Zelfs buitenlandse correspondenten, die totnogtoe tegen de veiligheidscon signes in hadden geweigerd, tijdens fasen van luchtalarm bescherming te zoeken, moeten nu wel in schuilkel ders of schuilputjes vluchten. Kraters De aanvallen hebben al vele honder den mensenlevens geëist. Duizenden mensen zijn gewond. Het vliegveld van Gia Lam is voor de tweede keer gebombardeerd. De wegen die naar het vliegveld leiden zijn volkomen vernield. Groentetuinen en rijstvelden zien er uit als het maanlandschap. Er bevinden zich niets dan kraters. Ook de Tjoea Koean Soe pagode, de groot ste boeddhistische tempel in Noord- Vietnam, is getroffen door bommen. Volgens radio Hanoi hebben de Ame rikaanse bombardementen het leven in de hoofdstad niet verstoord. Het openbaar vervoer rijdt op tijd, de mensen gaan gewoon naar hun werk en in de winkels is voldoende voedsel te koop. Bij de aanval op het Bach-Mai-Zieken- huis zijn volgens de Zweedse zaakge lastigde in Hanoi veel artsen en ver pleegsters omgekomen. Hoeveel pa tiënten gedood werden is niet bekend. Volgens de Zweedse zaakgelastigde kunnen de Amerikanen niet zeggen dat het ziekenhuis per ongeluk is geraakt. 'Zij weten dat een B-52 geen precisie-bombardement kan uitvoeren'. De paus heeft opnieuw zijn grote teleurstelling uitgesproken over het afbreken van de Vietnamese vredes besprekingen. Hij verklaarde dat de hervatte Amerikaanse bombardemen ten de verbittering in de wereld over de strijd in Vietnam heeft versterkt. De Amerikaanse Raad van Kerken - met 33 aangesloten geloofsgemeen schappen in de VS - heeft zich in een ongewoon scherpe verklaring tegen de 'onbegrensde bommenoorlog' uitge sproken. 'Deze oorlog kan voor het [Bij de Kerst-in staat solidair-zijn- met-elkaar tegenwoordig meer [centraal dan het lief-zijn-voor-el- [kaar. Radiopastor Alje Klamer Vier gulden per gezin aan kaarsen Van een verslaggever AMSTERDAM Naar schatting zeventig miljoen gulden geeft de Nederlandse bevolking dezer dagen uit aan kerstartikelen: ruim veertien miljoen gaat weg aan dingen als kandelaars, slin gers en engelenhaar, 28 miljoen aan kerstbomen en meer dan 25 miljoen aan kaarsen. Woordvoerders van kaarsenfabrie ken zeiden gisteren dat er een flinke toeneming in de vraag is, vooral naar de witte, gothische stearine kandelaar-kaars. Maar ook gekleurde kaarsen liggen goed in de markt. De verkoopleider van één fabriek zei: 'Er wordt erg goed verkocht, vooral in de duurdere soorten. Ik geloof dat de kaars hoe langer hoe meer gebruiksartikel is geworden. Ondanks de gestegen prijzen (ruim vijf procent in vergelijking met vorig jaar) is er tot nu ruim vijftien procent méér verkocht.' Volgens deze woordvoerder be steedt het Nederlandse gezin per jaar ongeveer tien gulden aan kaarsen, waarvan vier gulden tij dens de kerstdagen. Volgens een andere fabriek vinden slingers, kandelaars en engelen haar gretig aftrek, maar ook glas goederen zoals glazen ballen ter versiering van de kerstbomen (geimporteerd uit Oost-Europa) worden veel gevraagd. Behalve de sneeuwspuitbus was er dit jaar ook een spuitbus tegen vallende den nennaalden op de markt. Optimistische geluiden komen ook uit het horecabedrijf: de belang stelling om op één van de komen de feestdagen buitenshuis te gaan eten is toegenomen. Veel restau rants zijn voor hun kérstdiners al volgeboekt. Over kerstbomen (en de acties om die bomen met kluit en al terug te geven aan de natuur) leest u meer op pagina 17. gerecht van God niet worden verant woord', aldus de verklaring, die ein digt met een schuldbekentenis en een oproep tot boetedoening. Zie ook pagina 8 DEN HAAG De Nederlandse werk nemer is er, ondanks een forse stij ging van het bedrag in geld dat hij ontvangt, dit jaar nauwelijks op voor uitgegaan wat de koopkracht betreft van zijn voor besteding beschikbare inkomen. Dit ervaringsfeit wordt be vestigd door de berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In een jaaroverzicht raamt het CBS. dat het reëel beschikbaar inkomen uit dienstbetrekking van de werknemers in nijverheid, handel, vervoer en bank- en verzekeringswezen met nog niet één procent is toegenomen. DEN HAAG Het ballonvaarders- echtpaar Boesman gaat rond de jaar wisseling een deel van de ballon- vlucht herhalen die door Jules Verne is beschreven in zijn boek 'Vijf weken in een luchtballon'. Het echtpaar maakt boven de Afrikaanse staat Mali in totaal "vier vluchten, waaronder een nachtelijke. DEN HAAG De Raad van Kerken in Nederland heeft alle christenen in ons land opgeroepen tijdens de vie ring van het kerstfeest het 'gruwelijk lijden in Vietnam te betrekken in voorbede en gebied'. De raad is 'diep onder de indruk van de hervatting van de bombardementen', zo is meege deeld. (1 jr KAND; 2jrDRS;3jrMR) Amsterdam. Arnhem, Eindhoven. Groningen. Den Haag, Rotterdam. Utrecht, Zwolle. Instituut voor Rechtswetenschappen Veemarktplein 35, Utrecht 030-940641 'Het is moeilijk je te concen treren zo vlak voor de Kerst vakantie.' ons Geurt heb 't alweer ge wonnen Wij maken u er op attent, dat opgave van familieberichten voor resp. woensdag 27 december en dinsdag 2 januari ook mogelijk is op de voorafgaande avond van 58 uur, echter uitsluitend op telefoonnummer 020-220383. Troutv/Kwartet heeft tegen de 200.000 abonnees, die elk meer dan 300 kranten per jaar ont vangen. Men hoeft geen reken wonder te zijn om hieruit op te maken, dat er bij ons jaarlijks zo'n 60 mijoen exemplaren de deur uitgaan. Wat we daarvoor terugkrijgen, mar er óók wezen: twee miljoen betalingen, afkomstig van jaar-, halfjaar-, kwartaal- en maanda- bonnees (in volgorde van adrni- nistrtieve voorkeur). De incas so loopt via een computer, een magnifiek apparaat, dat uit hu manitair oogpunt echter één on vermijdelijk gebrek heeft: hij behandelt van nature iedereen als een nummer. Geeft een beta ler bij de giro per ongeluk het nummer van een ander op of maken ivij een fout bij het ponsen, dan ivordt er onherroe pelijk verkeerd geboekt. Het ge volg is, dat lezers ten onrechte te horen krijgen, dat ze te veel of te weinig betaald hebben Stel dat er van al deze beta lingsoperaties een half procent misloopt, dan tst ome adminsi- ratie jaarlijks 10.000 keer mis en slaan we bij het reclameren even zo vaak een modderfiguur Dat daardoor wel eens lezers in toorn ontsteken, kunnen we ons voorstellen. Toch zouden we hun willen vragen: informeer ons zakelijk over zulke vergis singen, zoals wij u elke dag zakelijk informeren. Ook in ander opzicht kost het beheer der abonnementen veel energie en vindingrijkheid. Elk jaar verhuizen duizenden lezers en gaan er tienduizenden met vakantie (van wie velen twee maal). Hen op al hun wegen met de krant te blijven volgen, valt niet altijd mee, zeker niet in een periode waarin ook be zorgers, agenten en kantoorper soneel met vakantie gaan. Het komt voor, dat een lezer die er voor een week of vier tussenuit trekt, ons zes verschil lende vakantieadressen opgeeft. Natuurlijk voldoen we graag aan zo'n verzoek. Maar nimand zal het ons kwalijk nemen. dat. ive liever zes abonnes op één adres hebben dan één op zes adressen. U begrijpt waar we heen wil len. Nee? Dan moet het hoge woord er maar uit: waarom is uw buurman nog geen abonnee? DE DIRECTIE Een Zuidvietnamese jongen bewondert de kerstversieringen bij de kathedraal van Saigon, terwijl Hanoi en andere gebieden in Noord-Vietnam door bommen worden geteisterd. Eerst onderzoeken of oude coalitie mogelijkheid biedt Van onze parlementsredactie DEN HAAG De vijf partijen (confessionelen, WD en DS'70) zijn het erover eens dat in dit stadium van de informatie eerst de mo gelijkheid moet worden onderzocht van een eventueel herstel van de oude coalitie. De fracties van de KVP en de ARP weigerden echter nu al hun voorkeur uit te spreken voor één van de vari anten waarmee een kabinet gefor meerd zou moeten worden. De KVP bijvoorbeeld wil wel praten met de vijf. maar vond het evenals de ARP te ver gaan nu al haar politieke wil uit te spreken. Dat zal tijdens het gesprek moeten blijken vindt men. In grote lijnen is dit, naar in Den Haag wordt aangenomen, de inhoud van de brieven van de fractievoorzit ters die informateur Ruppert gisteren heeft ontvangen. Verwacht wordt dat de heer Ruppert de brieven woensdag na de kerstdagen zal publiceren en tevens zal meedelen in welke richting hij verder zal willen informeren. De tot dan resterende tijd zal de informa teur gebruiken om meer duidelijkheid te krijgen over de standpunten van de fracties van KVP en ARP. De ARP- fractie bijvoorbeeld heeft slechts haar oordeel uitgesproken over het vijf- partijenkabinet en de andere varian ten onbesproken gelaten. ordening en defensie dienen te wor den gemaakt. Voor een groot gedeelte zijn dit pre cies de problemen die de discussie binnende KVP en de ARP over het vijfpartijenkabinet ernstig bemoeilijkt hebben. Veel fractieleden staan bij zonder aarzelend tegenover de VVD en vooral DS'70, omdat naar hun mening met deze fractie(s) moeilijk een samenhangend beleid te voeren zal zijn. KVP en ARP willen het daarom vooralsnog op een gesprek houden zonder nu al een politiek oordeel te vellen over de variant van het vijf parti.ienkabinet. Een subtiel onderscheid, dat de informateur in de komende dagen nog voor heel wat problemen zal stellen. Wil hij op deze basis wel een gesprek, hetzij met ieder van de vijf afzonderlijk, hetzij met allen gelijk, arrangeren? In politiek Den Haag wordt aangeno- Zwijgzaam Over de inhoud van de brieven zijn de fracties bijzonder zwijgzaam. Al leen fractievoorzitter Berger (DS'70) was gisteren bereid de hoofdlijnen van zijn brief bekend te maken: Ge zien de grote moeilijkheden waarvoor dc fractie ons land geplaatst ziet is de fractie in zijn geheel bereid medewer king te verlenen aan de vorming van een parlementair meerderheidskabi net, bestaande uit de huidige vier regeringspartijen plus DS'70. De heer Berger heeft daaraan nadrukkelijk verbonden dat hiertoe afspraken over de oplossing van problemen op het gebied van de werkgelegenheid, de inflatiebestrijding alsook op de terrei nen van sociale zaken, ruimtelijk LUIK-MAASTRICHT De bouw van een raffinaderij annex petrochemische industrie op tien kilometer van Maas tricht in het Belgische Ternaayen lijkt definitief. Tussen de Belgische minister van economische zaken Hen ri Simonet cn enkele vertegenwoordi gers van de nationale Iraanse olie maatschappij is ten huize van de minister een overeenkomst onderte kend, waarin de Belgische staat zes miljoen Belgische franks toekend aan de maatschappij ter dekking van de eerste kosten naar vestiging. DS '70 fractieleider Berger niet zwijgzaam men van wel. Maar de uitslag van dit gesprek houdt men voor bijzonder onzeker. In de ARP-fractie zal men van DS'70 keiharde concessies verlan gen die een herhaling van het conflict van de afgelopen zomer tot een mini mum moeten beperken en in de KVP- fractie wil men het extra-parlementai re kabinet niet al te snel uit het hoofd zetten, omdat dat de enige mogelijkheid vormt om voor een keus bespaard te blijven. Ook al omdat PvdA en VVD tegen een extra-parle mentair kabinet zijn is het progressie ve minderheidskabinet van Den Uyl nog allerminst van de baan. Het zal zeker weer in beeld komen als bespre kingen over een kabinet van de vijf en eventueel de vier (min DS'70 dus) weinig opleveren. Naam Adres Woonplaats. .1972 Aan Nieuwe Leidse Courant t.a.v. de nieuwe HOOFDREDACTEUR Geachte heer Tamminga, Ja, ik wil graag meevechten voor het "behoud van een gezonde Christelijke krant, omdat ik vind dat de stem van het Evangelie ook in de krant moet blijven doorklinken. Daarom, meneer de nieuwe hoofdredacteur, ben ik op pad gegaan en bied u al3 welkomstgeschenk bij de Christelijke Pers deze nieuwe abonnee aan. N aamnieuwe ab onnee Adres Woonplaats Betaalt per maand/kwartaal Ik stel het op prijs dat u mijn abonneewerving wilt belonen en zet een streep onder: mapje postpapier pletine schaaltje handige paraatmap met enveloppèn (flessenonderzetter) met briefpapier en pen De nieuwe abonnee weet dat hij de krant eerst veertien dagen gratis krijgt en daarmee ongeveer vier gulden bespaart. P.S. Ik doe m'n best voor nog een abonnee! Hoogachtend, Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 2o7 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1