Willy van Hemerts Bartje levensecht Bernard Droog speelt vijf Tsjechow-figuren )r v. d. Heuvel in tv-dienst in kerstnacht Herinneringen van dr. Buskes 0pstrippayma nite. programma's LoUW/KWARTET ZATERDAG 23 DECEMBER 1972 RADIO EN TV T15/K15 ^RV-radio houdt 'open huis' op eerste kerstdag P DE TELEVISIE VEEL IUZIEK EN TONEEL oor Riet Diemer HjVERSUM Maakt de NCRV op tweede kerstdag een begin met de lang verwachtte televisieserie Bartje, ook op de andere feest een met inbegrip van kerstavond wordt er ontspannend toneel geboden door de verschillende omroepen. iziek, van kerkmuziek tot kerstcon- rten vullen vooral radio-, maar ook evisieprogramma's dn overvloed met rst. Voor amusement staan de lunties, Spel zonder Grenzen, de im Jones show en het Billy Smart reus borg. zijn drie 'feestdagen', er gebeurt is nogal wat op radio- en televisiege- ed. Wat betreft het toneel, stukken van Tsjechow behoren nog altijd tot het geliefde schouwburgrepertoire en dat heeft de TROS ertoe gebracht Bernard Droog in vijf eenakters van deze Russische schrijver de hoofrol te laten spelen. De uitzending is vana vond. 'Beschuit met muisjes', een familiege beurtenis van Herman Heijermans is 'op bestelling' van de KRO gemaakt en wordt op eerste kerstdag gebracht. Een hebzuchtige familie is uit op een erfenis. In het gezin van Prosper Bien Aimé heerst grote droefenis, Muziök maar ook opwinding. De broer van Prosper is, kort nadat hij naar Nederland is gekomen vanuit Australië, plotseling overleden. De fa milieleden hebben allerlei plannen om straks de erfenis te kunnen beste den, maar dan blijkt dat er veel complicaties zijn 'VA VA 'VA VA »A VA VA VA VA Vsi VA VA VA VA VA VA VA oor Ton Hydra pde avond van tweede kerstdag zullen ongetwijfeld enkele miljoenen televisie-kijkers zich voor de nis zetten, omdat ze benieuwd zijn of de jonge hoofdpersoon in Willy van Hemerts zevendelige lm klopt met de 'Bartje' van hun eigen fantasie. ant miljoenen Nederlanders moeten ids 1935 het populairste boek van loolmeester Anne de Vries hebben lezen. Bartje bleef niet lang een eraire figuur, maar ontsnapte aan boekband en ging in de verbeel- ig van velen een eigen leven lei- n, Als natuurkind van het Drentse ld. t lijkt onwaarschijnlijk dat Van mert een dergelijk kind levensecht or de camera zou kunnen krijgen, t dacht ik nog toen ik op weg was ar de voorvertoning van een paar everingen. De eerste beelden van t plattelandsjoch bezorgden mij iter al direct de grootste verras- ig. De parmantige Jan Krol geeft rtje vlees en bloed, met een zo vere natuurlijkheid, dat we mis- iien wel kunnen spreken van een icum in de geschiedenis van de derlandse film. or dit succes heeft Van Hemert andenlang moeten ploeteren. Niet een was het filmen op locaties in ente vèel moeilijker dan het maken n ampex-opnamen in een studio, lar bovendien werkte hij uitslui- id met gewone Drentse mensen, iclits een enkeling had wel eens aan amateur-toneel gedaan. Maar st dit blanco-staan van de meerder- id, verleent deze jongste NCRV- aduktie een bijzondere charme. Ie reen is volkomen zichzelf en nie- nd werd met grime tot een of dere personnage omgetoverd, end Kuik, is op en top vader rtels. Met zijn geploegde kop, zijn ekige gebaren en houterige conver- ie is hij helemaal de dagloner uit vooroorlogse jaren, waarin Bartje id was. En Jantje Weurding hoeft h niet in te spannen, om aanneme- te maken dat zij vrouw Bartels is, elvuldig moeder in een gezin dat mtkoombaar naar de armoe wordt ireven. Met de onbevangenheid van natuurmens, laat zij zien dat oot' op het scherm een heel ander eet kan krijgen dan bijvoorbeeld in Barend Servet-show. De wijze arop zij haar boerenjakje losknoopt het zoveelste kindje de borst geeft, hoort tot de gaafste tafereeltjes die tot dusver heb gezien. 1TROEREND n van de ontroerendste scènes is waarin Bartje en zijn moeder aten over hun misère, over het >eloze bestaan in dat grauwe ar- nhuis van de gereformeerde diako- De manier waarop Jantje Krol, pure joch, die ontwapenende kin- pn'ijshedcn uit. om de moeder wat te vrolijken, zal waarschijnlijk me- gemoed doen 'vollopen', prestatie van Willy van Hemert, idt meer in dan het filmen van bekende roman. Als hij Jan Huis- ns. de camera laat richten op ko lvelden, welvarende hofsteden, arm- "ge bedoeninkjes (boerenhuisjes) boomrooiers in een bos, dienen die e'den niet uitsluitend als achter- ind voor het verhaal. Zij vormen t elkaar een soort inventarisatie "t Drentse cultuur, met hier en daar o brok Folklore dat tegenwoordig oen nog maar aan ingewijden be nd is. het oogpunt van heemkunde is waardevol .dat alle spelers hun ien dialect spreken. Maar het is 'ens een hachelijke onderneming Kr een publiekfilm, die verder alles keuli mee heeft om qua kijkdichtheid en waardering records te slaan. Daarom zullen sommige passages van onderti tels voorzien zijn, omdat anders teveel van de dialoog verloren gaat. De kans is daarmee groot, dat de kijker zich i m V» VA V» VA Vsk VA VA VA VA VA VA VA VA VA VA VA VA VA [ILVERSÜM Dr. A. H. van den Heuvel gaat voor in de kerstnacht- l'enst, die het IKOR voor televisie 'erzorgt op zondag 24 december. De jenst wordt gehouden in de Grote verk te Schiedam, begint om elf uur 'n is te zien via Nederland 1. Mede werking verleent het Grote Kerkkoor ■an'Schiedam onder leiding van Bart J(eeuw en het koperensemble 'Har- u ij 'e Davids' o.l.v. André L. Glotzbach. jhn twaalf uur volgt op het zelfde net 'e nachtmis in de moderne rooms- '«holieke kerk Het Steiger in de wtterdamse binnenstad. Zoals ook uit Jet volgende nog blijkt zijn Rotter- zijn °am en omringende plaatsen goed "S vertegenwoordigd in de door radio en tv uit te zenden kerstdiensten. Eveneens om twaalf uur zendt het UvOR voor de radio (H'sum 1) de kerstnachtdienst uit, die in de Lau- renskerk in Rotterdam wordt gehou den. Voorganger is ds A. J. Hoorn. Medewerking verleent de Laurenscan- torij onder leiding van Barend Schuurman. De televisie brengt op beide kerstda gen geen kerkdiensten. Wel is er op eerste kerstdag om 11.55 uur de jaar lijkse toespraak door Paus Paulus VI. Op eerste kerstdag is 's morgens via Hilversum 1 een gezamenlijke kerk dienst van de hervormde en gerefor- Muziek is er in alle toonaarden te beluisteren. Het eerste programma, dat de televisie eraan wijdt is op kerstavond, wanneer de TROS de Christmas carols van het King's Colle ge Chapel Ohoir uitzendt. In het Eurovisie kerstconcert, dat de NOS op de middag van eerste kerst dag vanuit De Doelen te Rotterdam uitzendt, speelt het Radio Filharmo nisch Okrest en zingt het Groot Om roepkoor. Solisten zijn de sopraan Elly Ameling, alt Ria Bollen, tenor Theo Altmeyer, bas-bariton Marco Bakker en harpiste Vera Badings. Di rigent is Kurt Redel. Liederen in kerstsfeer zingen de Turkse sopraan Suna Korat. en de Nederlandse zangeres Letty de Jong in de Vituskerk in Hilversum. De AVRO zendt dit uit eerste kerstdag aan het begin van de avond. Later op de avond volgt de balletuitvoering 'De notekraker' op muziek van Tsjai- kowsky, naar het sproakje van Hoff man. De AVRO sluit die dag met gitaarspel van Ernesto Bitetti. Op het andere net is dan inmiddels om 22.15 uur een kerstsoirée begon nen waarin operettezangeres Annelies Rothenberger tenor Herman Prey, maar ook Robert Stolz ontvangt. De laatste zal achter de piano een muzi kaal interview weggeven. Met 'Herkent u deze melodie?' levert de NCRV-televisie op tweede kerstdag haar muzikaal aandeel. Solisten zijn Margriet de Groot, Karin Ostar en Wim Koopman. Vroege zang Bartje wordt wel de tv-topper van de komende feestdagen. Op de avond van tweede kerstdag maken de Nederlandse kijkers kennis met het Drentse jochie en zijn familie. Foto: Wubbo de Jong beperkt tot de in gangbaar Neder lands gespelde teksten en dat het sappige van het gesproken dialect hem ontgaat. Met vertalen haal je de kleur eruit. Zal een Drentse onderti teling niet een betere oplossing zijn? meerde kerk van Hoogvliet mee te maken. Daarin gaat voor ds. C. A. ter Linden. Om 5 uur die dag gaat prof. dr.J. Verkuyl voor in een 'feestelijke ontmoeting in een kerst-in in Apel doorn. Mr. Pieter van Vollenhoven spreekt daar over 'Groot nieuws voor u'. Het Convent van Kerken zendt dit uit via Hilversum 2 Op tweede kerstdag is er slechts een •adiodienst te beluisteren. Deze zendt de EO uit om 15.20 via Hilversum 1. De dienst wordt gehouden in het Refaja-ziekenhuis in Stadskanaal. Een kort gesprek met ds. J. van 't Enden zekenhuispredikant, voert Gerrit v. d. Stouw in deze uitzending. Elise Hoomans en Bernard Droog in de eenacter 'Eind goed, al goed' van Tsjechow, die de TROS van avond op het scherm zal brengen. door TON HYDRA Bernard Droog excelleert zondagavond bij de TROS in vijf eenakters van Tsjecliow. Dat is geen ge ringe prestatie; liet werk van de vóór-revolutionaire Russische schrijver stelt namelijk bijzondere eisen. Volgens traditie kan op eerste kerst dag 's morgens in alle vroegte om zeven uur weer de knop van de radio worden omgedraaid voor de kerstzang van het Haags knapenkoor onder leiding van Marinus Borstlap. Opnamen daarvoor zijn gemaakt op 15 december in de Lutherse Kerk in Den Haag. Dit is dan een uitzending van NCRV- radio, die eerste kerstdag een totaal programma maakt en tegelijk 'open huis' houdt voor mensen, die zich daarvoor eerder opgaven. Om een uur is een korte onderbreking, wanneer de Koningin haar kersttoespraak houdt via beide zenders. Circus Eveneens traditiegetrouw is in het kader van het amusement de NOS uitzending van het Billy Smart circus, waarvan de Eurovisielanden allen naar kunnen kijken. Dit is op de middag van eerste kerstdag. De KRO begint de avond van 25 december met hoogtepunten uit Holi day on Ice, waarin Joan Haanappel meedoet. Op het andere net is weer later de Mounties-show. Op tweede kerstdag is er de Tom Jones Kerstshow. Daaraan vooraf is dan gegaan NCRV's 'spel zonder gren zen. De Tom Jones show is eigenlijk het enige kerstachtige, dat de VARA in zijn televisie-programma's doet. Verder staan op het lijstje de voorlo pig laatste aflevering van de Onedin Lijn en de quiz Twee voor twaalf. 'iVA'VAVAVA'VAVA Van onze radio- en tv- redactie HILVERSUM Tot de opmerkelijke programma's, die de televisie met kerst brengt behoren wel de Kerst her inn'erm'gen van dr. J. J. Buskes, de documentaires 'Binnenin Holland, volgens herman dc Man', het cate chismusachtige 'Lieve Hemel' en om mee te beginnen: de kinderen op aarde'. Aan het eind van het NCRV-program- ma op tweede kerstdag is dr. Buskes verteller, terwijl regisseur Jan Pieter Visser en cameraman Jan Schaper (beiden van de rubriek Ander Nieuws) hem begeleiden naar Texel, waar de predikant zijn loopbaan be gon. Met zijn kleinzoon dwaalt hij later door Amsterdam. Voor een nieu we achtergrond zorgt het huis van zijn jonge vriend jazz-pianist Louis van Dijk. De Lopikenvaard is de streek in het hart van Holland waar Herman de Man zijn boeken liet spelen. Voor 'Binnenin Holland, volgens Herman de Man' is een fiimteam van de KRO op zoek geweest om indrukken te verzamelen. Gebleken is dat er nog veel is bewaard, zoals de boeldag en najaarsschouw. De uitzending is eer ste kerstdag 's avonds acht uur via Ned. 1. In 'Lieve hemel' waarmee die avond wordt besloten, wordt de eerste afle vering van een serie van zes uitgezon den, die eens in de vier weken wordt voortgezet. Het is een collage van filmgedeelten en schilderijen om een indruk te geven van begrippen als engelen, de dood en de persoon van Christus. 'Om mee te beginnen: kinderen op aarde', een documentaire, die de NOS op kerstavond uitzendt, werd gemaakt door de Zweed Erwin Lciser. De film gaat over kinderen in allerlei situa ties en in vele landen. De filmer laat zien, dat de grootste problemen de kleinen het onrechtvaardigst treffen. Opnamen zijn gemaakt in Colombia, Peru. Japan, India en Bombay. In een Tsjechov-verhaal gebeurt niet zo bar veel. Wie graag van de ene verwikkeling in de andere tuimelt en nieuwsgierig is naar wat er nog meer volgt, vindt er missdiien al gauw niets aan. Daarom eerst een tip: men moet deze vijf stukken niet zo zeer als kijkspel beschouwen, maar veeleer proberen te luisteren naar de stem van het innerlijk, die Tsjechow aan zijn personen heeft meegegeven. Aleida Schot, Tsjechow-wenster bij uitstek, schreef in 1953: 'Het lijkt een contradictio in terminis te spreken van 'dialogue intérieur' met betrek king tot een toneelstuk, en toch is dat hier mogelijk, omdat het element van afgeslotenheid, van verloren gaan in eigen innerlijke eenzaamheid of ver langen, de dialoog van de meesten van Tsjechow's grote toneelfiguren beheerst'. Gewapend met deze informatie zal het de ware toneelliefhebbers niet moei lijk vallen de 'binnenkant' tc ontdek ken Zij zuilen dan al gauw in de gaten krijgen, dat die afgeslotenheid gehandhaafd blijft ook als Tsjechow zijn mensen met anderen in kontakt brengt. Indrukwekkend demonstreerde hij dat onder meer in de monoloog 'Over de schadelijkheid van tabak'. Een wazige figuur houdt een lezing. Met dodelij ke eentonigheid richt hij zich tot een verveeld gehoor, maar in feite is hij met zichzelf bezig. Al bazelend pro beert hij onder het juk van zijn vrouw uit te kruipen, maar aan het slot van zijn litanie is er niets veran derd: hij blijft pantoffelheld. Het in zichzelf verloren gaan van deze mens, weet Bernard Droog met aller lei details te accentueren. En dat is Tsjechow ten voeten uit. Toch zal hij missahien in 'De misdadiger' meer indruk maken. De tragiek van een terecht staande arme drommel komt sneller over. Een schijnbaar onuitroeibaar oordeel wil, dat Tsjechow een pessimist was, zonder het vermogen iets van humor mee te geven. Regisseur Jan Keja bewees gelukkig het tegendeel door in de trits 't lichtvoetige spelletje 'Weg gelopen' op te nemen. Trouwens, ook in 'De huwelijksmakelaarster* en in 'Het toneelstuk^ schuilt een vorm van humor. Voor de fijnproevers. In beide stukken creëert Elise Hoomans de vrouwen over wie Tsjechow zich ver kneuterde omdat ze 'lekker hun ver diende loon kregen'. Uit enscenering, beeldvondsten en kleurrijke aankleding blijken Keja's toewijding en serieuze aanpak. Krijgt hij meer van zulke goede kansen, dan zal hij m.i. ook een grotere 'diepgang' bereiken. 'A VA VA VA VA VA VA VA VA VA VA "VA VA VA'VA VA VA VA VA VA De Mounties op de avond van eerste kerstdag brengen een show met veel kerstglamour. De Duitse operettezangeres Anne lies Rothenberger ontmoet in het AVRO-programma 'Kerstsoiree' de tenor Herman Prey en Robert Stolz. TV tweede kerstdag NEDERLAND I NOS 15.00 Journaal 15.02 Partridge Family 15.27 De Kikkerkoning, muzikaal sprookje naar Grimm 16.17 De Pinquinmiljonair 16.42 De tweede ondergang v.d. London Valour, doc. film 1S.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 Zeskamp Speciaal NOS 20.00 Journaal 20.21 Bartje (1) 21.20 Herkent U deze melodie, muz.spel 22.25 Omdat wij mensen zijn kerstherinneringen NOS 23.10 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-tii-tnvcnaar 18.55 Journa;-! VAK.' 19.05 Uc oii aitinakerop- zceshow(13) 19.25 Daar komen de Schutters NOS 20.00 Journaal VARA 20.20 Tom Jones Kerstshow 21.20 Dc Onedin lijn kroniek ven een zeevaarder 22.10 2 voor 12, quiz 22.50 Pianorecital: populair klass.muz. NOS 23.15 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Die auftlchtigc Lüg- nerin. blijspel. 11.50-12.05 Der goldene Baum. 12.10 Muzikale doorsnee van een Beiers Jaar. 13.05 Der verkaufte Grossvater. volksstuk. 14.40 lm Photoatellcr. film. 15.10 V.d. kinderen. 15.40 Glamour-GIrl und Lleb- haber: een Hollywood-sterrenparade. 16.25 1st Mama nicht fabelhaft?, speelfilm. 18.00 1972 - terugblik op het Jaar. 19.15 Sportjournaal. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Das Klavier, TV-spel. 21.50 Eln Ameri- kaner in Paris, speelfilm. 23.45 Journaal en weerber. DUITSLAND II 11.30 Progr. overz. voor de komende week. 12.00 Muz. van Beethoven 12.45 Act. en muz. 13.20 Die Geschichte des Herrn Jonas. 13.45 Erfinder unter slch. filin. 14.40 Das Geheimnis von Monte Christo. speelfilm. 16.15 Keine Welt für Kinder, filmdoc. 17.15 Sporl en toto-ultsl 18.10 Journaal en weerber. 18.15 Wcrcldster- ren zingen geliefde opera-aria's. 19.15 Doe. film over kerken in Rusland. 19.45 Journaal en weerber. 19.55 Filmrep. over Saigon. 20.15 Stars ln der Manece. gala-avond in Circus Krone. 22.00 Personenbeschrclbung: Het volk van Texas tegen Romeo Alegrla. 22.30 Journaal en weerber. DUITSLAND III NDR 17.30 Beat-Club 18.00 Zeugc der Zeit: Ludwlg Erhard, interview. 19.10 Berlin - Paris: cin optlscher Vergleich, rep. 19.40 Wenn der Sonnebend kommt, korte film. 19.55 Tuut. tekenfilm. 20.00 Journaal cn weerber. 20.15 Muzikaal amusementsprogr. 21.05 Die Klinik. TV-film. 21.40 Concert DUITSLAND 111 WDR 17.00 Oestcrrelch 1338 bis 1945. serie uitz. 18.00 Das Tagebuch von Lewis und Clark, een historische reis doot het Noordwesten van Noord-Amerika. 18.50 Pianomuz. van Brahms. 19.00 Zansmannetje. 19.05 Voor Griekse werknemers. 19.15 Traume In Eisen lenstein. spel. 21.45 Die Abrechnung Musso- linls Stiirz. doe. spel. 22.35 Reinhard Lcttau leest: Spielzeug. BELGIE (Frans) 16.40 Le testament de l'agha. Jeugd film. 18.05 Journaal. 18.10 Kleuterprogr. 18.30 Kindcrprogr. 19.00 Chez Pauline, of: Lee Maquinct-Balwir, TV-serle. 19.30 Waals nws. 19.40 Weerber. 19.45 Journaal. 20.15 Les gens de Mogador, TV-serle. 21.10 Belgische kerstliederen. 22.00 De filmwereld. Aansl.: Journaal. BELGIE (Nederlands) 15.30 De Woudlopers. Jeugdfllmserle. 15.5V 17.50 Grote Prijs R.L.T. 1972 intern festival van de lichte muz. in Luxemburg. 18.00 Fabeltjeskrant. 18.05 Sklppy, Jeugd serie. IS.30 Tlencrklanken. 19.05 Kijk cn kook. 19.35 Hier spreekt men Ncd. en Zoeklicht. 19.43 Med. 19.45 Journaal. 20.10 Wachtwoord, quiz. 20.40 Cleopatra, speel film. 22 05 Nws van dc boekenmarkt. 22.40

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15