'Tweede manin Bonn voor 't eerst een vrouw nnemarie tenger esident an de ondsdag Ook Kissinger slachtoffer van Vietnamese oorlog? door Jaap den Boef )tlF/KWARTET VRIJDAG 22 DECEMBER 1972 BUITENLAND T13/K13 Kissinger niet werd gedreven een groot verlangen naar macht oem, had hij in 1968 nooit het od van Richard Nixon aangeno- om diens adviseur voor nationale jheidszaken te worden. Nixons uit het Oosten (Kissinger is pstig uit Beieren) kon zich nau- Ks op zijn gemak voelen tussen anti-intellectuele en humorloze en, die de regering van de Vere- i Staten overnamen. Hij bezat de anderen node misten: humor, beid. vastberadenheid en intel- Temidden van deze saai.e kleur- mannen, was Kissinger binnen de te keren de Superstar, vooral hij dikwijls werd gezien in het schap van welgevormde vrouwen. ioed werd dat de Harvard-profes- et zo'n grote rokkenjager was als grootste idool, de Oostenrijkse anan Metternich, die drie vrou- en acht minnaressen had en erotische avonturen slechts gedaan konden worden in een delige studie: 'Metternich und touen'. Kissinger schijnt nooit verder an te zijn dan het vasthouden een hand. Playboy Kissinger be niet. In gezelschap van vrouwen verlegen, schuchter en vaak ip Bij al zijn talent mist Kissin- één belangrijke eigenschap: een orlijke dosis menselijk gevoel, door heeft hij het kunnen verdra- dat zijn politiek tot massale etiging in Vietnam heeft geleid, kan hem niet schelen, dat men- pdood worden', zegt één van zijn ssen. Aan dit gebrek aan mense- medeleven schijnt ook Kissingers e huwelijk kapot gegaan te zijn. Kissinger desondanks omringd I door vrouwen, komt omdat zijn jolpenheid hun moederinstinct er maakt als we tenminste elle Hunebelle, schrijfster van Henry', mogen geloven. :hte band DROEVE KERST VOOR NIXONS WIJZE OIT OOSTEN door Jelte Rep van hun gemeenschappelijke belan gen. Omdat de Europese ministers tot de conclusie waren gekomen, dat zij het bestaan van eikaars landen nooit mochten bedreigen, waren zakelijke onderhandelingen het effectieve werk tuig onder dit systeem. Een voorwaarde voor het systeem- Metternich was evenwel dat de minis ters in hun diplomatie bijna volledig autonoom moesten zijn. Ze moesten niet op hun vingers getikt worden door hun parlementen of staatshoof den en bovendien moesten ze geheel meester zijn van hun eigen bureaucra tie en hun militaire machinerie (waarmee ze moesten kunnen drei gen). En natuurlijk mocht de publie ke opinie niet gehoord worden. Heen en weer gevlieg naar Hanoi en Was hington voor ruggespraak was er na tuurlijk niet bij. Het systeem stortte ineen, toen Europese landen wèl el- kaars bestaan wilden bedreigen en ideologieën de zakelijke Metternich- diplomatie onmogelijk maakten. in gezelschap van Nixon weet nger precies wat hij moet doen. ankelijk koesterde de hoogleraar [rootste reserves tegenover zijn imstige werkgever. 'Hij is niet likt voor president', beweerde hij zomer van 1968. toen Kissinger al was benoemd (residentieel adviseur, verbaasde ich over het stuntelig en aarze- optreden van Nixon. Aanvanke- lag Kissinger het dan ook als zijn Nixons persoonlijkheid en visie idersteunen en hem zelfvertrou- bij te brengen. Tussen de twee den groeide een hechte band, die Eens extra werd versterkt doordat elkaar nodig hadden om hun legeerde fraaie plaats in de ge- denis te veroveren, gezegd is het grote idool van ager de negentiende-eeuwse sman Metternich. Zijn eerste 'A World Restored', handelde deze machtige Oostenrijkse mi- en bevatte tevens een blauw- voor Kissingers eigen carrière, de tijd van Metternich en het ïalige 'conferentie-systeem' zou ager graag terugkeren. Het 'con- lie-systeem, dat Europa na de leontische oorlogen naar een erk van relatieve rust leidde, was orpen door een aantal Europese ters van buitenlandse zaken en tte op wederzijdse erkenning Sowjet-Unie Metternichs discipel Kissinger voert een buitenlands beleid, dat de Sowjet- Unie ervan moet overtuigen dat het nutteloos is buitenlandse politiek op ideologische gronden te bedrijven en dat het beter is terug te keren naar de Metternich-diplomatie- Sinds 1969 heeft hij met zijn politiek ernaar gestreefd indruk te maken op de Russen en hen te dwingen tot diplo matie op niet-ideologische basis. Dat was ook de achtergrond van Kissin gers diplomatieke top-prestatie: de toenadering tot de Volksrepubliek China. De Sowjet-Unie, bevreesd voor de opkomst van haar rivaal China, kan zich geen twee vijanden aan bei de zijden van haar rijk permitteren, vooral niet als die twee hun onderlin ge betrekkingen gaan verbeteren. Ont spanning in het Westen was de enige mogelijkheid voor Rusland om meer lucht te krijgen. Met hun bezoek aan Moskou trachtten Nixon en Kissinger Rusland tot concessies te dwingen op het gebied van de kernbewapening, het Midden-Oosten en Vietnam. Eén van de redenen voor Amerika's diplomatieke ouvertures ten opzichte van Peking, was de verwachting dat als Amerika en China op betere voet met elkaar kwamen te staan, opk Geen vrede op aarde. Geen vrede in Vietnam. Superman Henry Kissinger viert een droe vige kerst. Zeven weken nadat hij verzekerd had dat 'vrede op handen' was, ploegen Amerikaanse bommen Vietnam verder om en schijnt Kissingers glansrol als de grote man achter het buitenlandse beleid van president Nixon, te ver bleken. Washington fluistert dat Nixons verering voor Kissinger voorbij is en dat de ambitieuze presidentiële adviseur binnen vier maanden het Witte Huis zal verlaten. Henry Kissinger Superstar schijnt het nieuwste slachtoffer te zijn van de Vietnamese oorlog, een oorlog die hij in een paar maanden dacht te kunnen beëindigen. Hanoi minder 'koppig' zou worden. De Noordvietnamezen 'zijn volledig overgeleverd aan de genade van het Russisch-Chinese conflict', meent Kis singer. 'Als communistisch China en de Sowjet-Unie slaags zouden raken, zou het afgelopen zijn mei Hanoi en zou alles, waarvoor het gevochten heeft verloren gaan'. Herhaaldelijk dreigden Nixon en Kissinger met moeilijkheden bij de SALT-besprekin- gen of in het Midden-0osten> als Rus land niet zijn invloed zou gebruiken om Hanoi tot een vredesregeling te dwingen. Optimisme 'Vietnam is misschien één van die tragedies, die iedereen vernietigen, die ermee in aanraking komt', moest Kissinger later bekennen. Deze uit spraak typeert de frustraties van de man, die begin 1969 dacht de oorlog binnen zes maanden te kunnen beëin digen. Dat optimisme is hem lang bij gebleven. Toen in april 1970, na de invasie van Cambodja, zijn collega's van de Harvard universiteit bij hem kwamen protesteren, wuifde Kissinger luchtig hun bezwaren weg en nodigde hij hen uit over een jaartje terug te komen 'U zult merken dat u zich voor niets zorgen maakt', verzekerde Kissinger. Zijn optimisme stoelde op zijn onder handelingskwaliteiten en op zijn ver onderstelling dat hij gemakkelijk te aanvaarden eisen stelde. Immers, Kis singer vond de Vietnam-oorlog nutte loos. Vietnam achtte hij een slechte plaats om Amerika's macht te tonen en de VS konden er nooit winnen. Amerika moest er weggaan, zonder zijn geloofwaardigheid tegenover zijn bondgenoten te verliezen. Want zou Amerika een bondgenoot in de steek laten, dan zijn in Kissingers ogen de gevolgen niet te overzien. Amerika's tegenstanders zouden een vrijbrief krijgen om naar de wapens te grijpen, bondgenoten zouden hun vertrouwen in Amerika opzeggen en in het bin nenland zou er een fanatieke reactie van rechts komen en zou een nieuwe McCarthyisme de kop opsteken, waar door een creatiève en intelligente bui tenlandse politiek onmogelijk zou worden. Wat Kissinger daarom van Hanoi vroeg, was slechts 'een waardi ge tussenperiode' tussen het vertrek van de Amerikanen en de onvermijde lijke val van het regime in Saigon. Maar met de Noordvietnamezen is het moeilijker onderhandelen dan met Russen of Chinezen. Tenslotte staat het bewind in Hanoi veel sterker onder invloed van de publieke opinie. Als Kissinger zijn gesprekspartner Le Doec Tho overtuigd had, had hij daar mee nog niet heel Noord-Vietnam en het hele Bevrijdingsfront overtuigd. Bovendien heeft de recente Vietname se geschiedenis de Vietnamezen kop schuw gemaakt voor compromissen met grote mogendheden. Tweemaal te voren hadden de communisten afspra ken gemaakt over de politieke toe komst van hun landen en tweemaal was daar niets van terecht gekomen. Waarom zouden ze dan nu een rege ring geloven, wier retoriek en dage lijkse bommenregens een heel andere taal spreken? Terwille van een maske rade voor het vertrek van de Ameri kaanse troepen, duurde het bloedver gieten voort in een oorlog, die ook Kissinger zinloos vindt. Illusie Toch hebben we in de afgelopen we ken met de illusie geleefd dat Kissin ger de oorlog zou beëindigen. Die illusie zijn we alweer armer, want ondanks de optimistische klaroensto ten in oktober stond zelfs toen niet de vrede voor de deur. Het ontwerp akkoord, dat Kissinger naar Washing ton bracht en dat hij persoonlijk op 31 oktober in Hanoi had willen signe ren. kon geen genade vinden bij ande re adviseurs van Nixon. De technische details vonden ze te vaag, met name wat betreft de aanwezigheid van de Noordvietnamese troepen in Zuid- Vietnam, het karakter van de raad van nationale verzoening, de gedemili tariseerde zone en de bestandscontro- le-commissie. De eerzuchtige Kissin ger moet knarsetandend de kritiek hebben aangehoord en heeft moeten toegeven dat hij weinig aandacht had geschonken aan dergelijke technische details. Hij was volledig overwerkt, bekende hij tegenover vrienden. Door Hanoi's voorbarige bekendma king van het ontwerp akkoord, kreeg Kissinger ook niet zijn verdiende rust. Voor dag en dauw moest Kissin ger, op last van Nixon, het perskorps in Washington de Amerikaanse visie op het ontwerp geven. Bovendien liet Nixon Kissinger weten dat hij niet op 31 oktober naar Hanoi kon gaan, omdat ondertekening op die datum veel te gemakkelijk als een verkie zingsstunt kon worden uitgelegd. Kis singer was diep gekrenkt. Er was een ernstige aanslag gepleegd op zijn eer en zijn geloofwaardigheid als Metter- nichiaanse onderhandelaar. En toen kwam nog eens de felle kritiek van president Ngoejen Van Thieu, die man die door Kissinger volkomen ge negeerd was. Onenigheid In Washington wordt nu steeds ster ker gefluisterd dat de eens zo hechte vriendschap tussen Nixon en Kissin ger aan het bekoelen is. Het is duide lijk dat Nixon zijn adviseur steeds minder de vrije hand geeft bij zijn onderhandelingen met Hanoi. En uit Kissingers opmerkingen van de laatste dagen kan men opmaken, dat hij het beslist niet geheel eens is met zijn werkgever. De geruchten over een 'vertrouwenscrisis' tussen Kissinger en Nixon worden niet tegengesproken door de twee andere sterke mannen in het Witte Huis: John Ehrlichman en Bob Haldeman. Maar omdat zij Kissinger niet veel vriendschap toe dragen, kunnen zij niet in aanmer king komen voor het journalistieke cliché: 'betrouwbare zegslieden'. fielier Willy Brandt heeft 'Peen andere manier dan hij it—gelijk gekregen toen uim een week voor de ^zingen van 19 november dat voor het bondsdaglid emarie Renger in Bonn een belangrijke taak z'jn weggelegd. Het gebeur- 'P een SPD-bijeenkomst euss, waar de vrouw vroeger Miss Bondsdag en hst Lady van de aal-democraten werd °emd, aanwezig was als s voor het kiesdistrict as-Grevenbroich. 'Geef haar uw eerste stem en mij uw Zweitstimme', zei Brandt tot een enthousiast gehoor. De kanselier kreeg zijn zin: Annemarie Renger werd opnieuw in de Bondsdag gekozen en de kanselier boekte ook in Neus-Grevenbroich stemmenwinst. Brandt werd opnieuw kanselier en Annemarie Renger werd als eerste vrouw in de Duitse geschiedenis parlementsvoorzitter. Op die bijeenkomst in Neuss had Willy Brandt noch Annemarie Renger (die op 7 oktober 53 jaar is geworden) aan deze mogelijkheid gedacht. Het is in de Bondsrepubliek Duitsland nl. de gewoonte, dat de grootste partij de voorzitter van de Bondsdag levert. Tot de verkiezingen van 19 november was dat altijd de CDU-CSU geweest. En in de SPD hield men er vóór die dag eenvoudig geen rekening mee, dat daarin verandering zou komen. Toch gebeurde dat. De SPD werd de grootste partij en in de opwinding over de onverwacht grote overwinning besloten de partijleiders, dat een vrouw president van de Bondsdag zou worden. 'Slecht geweten' Een vrouwelijke Bondsdag afgevaardigde merkte hierover schamper op, dat het slechte geweten van de mannen had gesproken, toen zij dit gebaar maakten. Want in de nieuwe Bondsdag hebben nog minder vrouwen zitting dan in de vorige. De SPDbond van jonge vrouwen in Beul drong er toen de verkiezing van Annemarie Renger vast leek te staan zelfs op aan, dat zij voor de hoge post zou bedanken: 'Wij vrezen dat een vrouwelijke bondsdagpresident wordt gezien als bewijs en ook als zodanig wordt aangevoerd dat het met de achterstelling van de vrouw nog zo'n vaart niet loopt.' Aanvankelijk was het helemaal niet vanzelfsprekend, dat de SDP Annemarie Renger als kandidate voor het presidentschap van de Bondsdag zou voordragen. Haar partijgenote Katherina Focke, die in het vorige kabinet van Willy Brandt parlementair staatssecretaris was, liet al meteen na de uitslag van de verkiezingen weten, dat zij niet voor het presidentschap van de Bondsdag in aanmerking wilde komen. De representatieve verplichtingen, die daaruit voortvloeien, leken haar niet erg aanlokkelijk. De SPD weigerde daarna in te gaan op het verzoek van haar coalitiepartner de linksliberale FDP, de slagvaardige vice-president van de oude Bondsdag, Liselotte Funcke kandidaat te stellen. Voordat de als 'conservatief bekend staande Annemarie Renger op krachtig aandringen van de rechtervleugel van de SPD in de overwegingen werd betrokken, had fractievoorzitter Herbert Wehner al tevergeefs een beroep gedaan op de Berlijnse lerares Marie Schlei. De kandidatuur van mevrouw Renger werd daardoor onvermijdelijk Niettemin liet zij doorschemeren, dat de goedbetaalde baan (bijna 138.000 mark per jaar) voor haar niet de meest aantrekkelijke zou zijn. Zij had voor dit laatste twee redenen: 1. ze wilde de mogelijkheid open houden, dat haar alsnog een ministerspost zou worden toebedeeld, (waarop zij vergeefs zou blijven hopen); en 2. ze wenste zich niet al te happig te tonen voor het presidentschap van de Bondsdag, vanwege de weerstand die (niet alleen onder de leden van de linkervleugel van de SPD) tegen haar kandidatuur bestond. Kanselier Brandt had intussen met het probleem te maken, dat zowel Katherine Focke als Annemarie Renger aanspraak maakte op een ministerszetel in zijn te vormen kabinet. Van Brandt wordt beweerd, dat hij twee vrouwen als minister wat te veel van het goede vond. Bovendien zou hij voorkeur hebben gehad voor Katherine Focke, die waarschijnlijk om deze reden al bij voorbaat voor het presidentschap van de Bondsdag had bedankt. Zodra het duidelijk werd, dat zij geen plaats in het kabinet van Brandt zou krijgen, steeg de belangstelling van Annemarie Renger voor de Bondsdag plotseling. Om de jonge socialisten (Jusos) wat gunstiger te stemmen beloofde zij, uit eigen zak ongeveer 12.000 mark in de partijkas te zullen storten, als zij tot president zou worden gekozen. De tegenstand tegen haar kandidatuur bleef echter vrij groot, Partijgenote Lenelotte von Bothmer liet weten, dat Annemarie Renger de neiging heeft autoritair te worden, als er een kritieke situatie ontstaat.' Een andere SPD'er, die tot de rechtervleugel behoort, zei 'het juist te vinden dat in het partijbestuur geen discussie zou worden gevoerd over haar kandidatuur. Anders zouden er dingen gezegd moeten worden, die gezegd moesten worden.' Nog feller was de opmerking, als zou men het Annemarie Renger niet kwalijk nemen dat zij 'vaak met haar ellebogen werkte, als haar argumënten niet meer overtuigden, omdat de SPD er geen belang bij heeft dat zij een mislukking wordt' Veelzeggend Ook de FDP had bezwaren, die niet alleen voortkwamen uit teleurstelling over het feit dat Liselotte Funcke niet in aanmerking kon komen. De Frankfurter Rundschau, die meestal weergeeft wat in leidende FDP- kringen leeft herinnerde er veelzeggend aan, dat het hier ging om het op één na hoogste ambt in Bonn. De president van de Bondsdag komt nl. op de tweede plaats na de president van de Bondsrepubliek en protocollair nog vóór de bondskanselier. 'Het is geen kwestie van representatief zijn, maar vooral van geschiktheid om bij te venvachten stormachtige debatten de zaken in de hand te houden.' Nodig zijn volgens het blad een innerlijke 'overmacht', een duidelijke zin voor rechtvaardigheid, een snel reactievermogen en vaardigheid om de regels van het huis' te hanteren. Zonder deze kwaliteiten kan niemand een vergadering van meer dan 500' man (de 22 Berlijnse afgevaardigden meegerekend) in de hand houden. Na de polarisatie tijdens de verkiezingscampagne is het volgens de Frankfurter Fundschau duidelijk, dat de Bondsdag een stormachtige tijd tegemoet gaat, waarin een sterke persoonlijkheid als president moet optreden: 'Annemarie Renger heeft nog niet het bewijs geleverd dat zij voor dit ambt geschikt is', aldus het blad, dat besluit: 'Niet een stemming vóór of tegen de vrouw staat hier ter discussie, maar de beste oplossing.' Annemarie Renger zal zich dan ook waar moeten maken in het hoge ambt. dat vóór haar met succes werd vervuld door de christen-democraten Hermann Ehlers, Eugen Gerstenmaier en Kai Uwe von Hassel. Een beginnelinge is zij echter geenszins. Al in 1949 begaf zij zich in de democraten te komen, die haar dan ook autoritair en rechtlijnig vonden. Werkelijke verdiensten heeft zij volgens haar collega's pas in de afgelopen drie jaren onder aanvoering van kanselier Willy Brandt verworven. Met name was dat het geval in het laatste half jaar vóór de verkiezingen van 19 november. Het was in die periode bijzonder moeilijk om te zorgen, dat er voldoende afgevaardigden in de Bondsdag aanwezig waren om besluiten te nemen of om te voorkomen, dat de oppositie bij verrassing op beslissingen kon aansturen. Intussen was Annemarie Renger al geruime tijd niet meer Miss Bondsdag. Die titel moest zij afstaan aan de FDP-afgevaardigde Hedda Heuser. Zij werd toen echter uitgeroepen tot de charmantste grootmoeder van het parlement. Haar zoon Rolf Renger, die voor de SPD in de Bondsdag werkt, heeft drie kinderen. Huwelijk Annemarie Renger politiek als particulier secretaresse van de grote sociaal-democratische leider Kurt Schumacher die lichamelijk verminkt de tweede wereldoorlog met zijn nazi- verschrikkingen had overleefd: hij moest een arm en een been laten amputeren. Annemarie was echter ook niet zonder kleerscheuren door de oorlogsjaren gekomen. Zij had als 25- jarige haar man verloren, Emil Renger, die in 1944 bij Chartres in Frankrijk sneuvelde. Ook drie broers keerden niet uit de strijd terug. Zij bleef alleen achter met haar zoontje Rolf van vijf jaar. Tot de dood van Kurt Schumacher in 1952 stond Annemarie Renger de eerste SPD-voorzitter met veel opoffering ter zijde. Bij dé Bondsdagverkiezingen van 1953 besloot de SPD haar als dank voor haar werk op een verkiesbare plaats te zetten op de lijst van de deelstaat Sleeswijk-Holstein. Sindsdien heeft Annemarie Renger onafgebroken deel uitgemaakt van de sociaal democratische fractie. Lang na de dood van Schumacher voelden vele SPD-afgevaardigden zich echter nog wat onbehaaglijk, als zij zijn 'politieke weduwe' zagen opduiken. Annemarie Renger waakte over de erfenis van haar overleden baas, zag er op toe dat de door hem ingezette traditie niet werd gewijzigd en had moeite om to* een goede verstandhouding met joi gere sociaal Annemarie Renger trouwde met Aleksandar Loncarevic van de Joegoslavische diplomatieke dienst. De problemen die daarnit voortvloeiden eindigden pas in 1965, toen haar man als zelfstandig zakenman in de Bondsrepubliek kwam wonen en Duitser werd. Zij is zich altijd Renger blijven noemen. Loncarevic zat met haar zoon Rolf op de publieke tribune, toen de Bondsdag over haar kandidatuur voor het presidentschap stemde. Zij waren opgelucht toen bekend werd, dat van de 516 aanwezigen 438 vóór hadden gestemd en 45 tegen. Er waren 30 onthoudingen en drie stemmen bleken ongeldig. In de fractie hadden 54 van de 230 afgevaardigden tegen haar gestemd en waren er 15 onthoudingen. Het grootste deel van degenen die niet voor haar hadden gestemd had bezwaar tegen haar politieke instelling. In haar eerste rede als president van de Bondsdag riep zij de afgevaardigden op de Bondsdag weer tot de plaats te maken, waar de politieke beslissingen vallen: 'De oppositie kan een bijdrage leveren om de politieke verhoudingen doorzichtiger te maken en alternatieven te leveren. De kiezers willen een regering die regeert en een parlement, waain de rollen op de juiste manier verdeeld zijn.' Annemarie Renger zei voorts te hopen dat haar verkiezing er toe zal leiden dat de vooroordelen tegen de vrouw in de maatschappij verminderen. Zij beëindigde haar toespraak met het verzoek om clementie, omdat 'tolerantie niet alleen geduld hebben en verzoenlijk zijn, maar ook clement zijn betekent.' Zelfs de meest sceptische afgevaardigden geloven echter niet, dat Annemarie Renger zelf clementie nodig heeft. Zij is een vrouw met politieke ambities, die weet wat haar te doen staat Eén van haar voorgangers, Eugen Gerstenmaier, zei in 1963 tegen Hedda Heuser: 'Knappe redevoeringen zijn niet zo belangrijk, zorg dat u er goed blijft uitzien.' Dit is voor Annemarie Renger niet meer voldoende, nu zij president van de Bondsdag is geworden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13