)DR is voor Bonn oevereine staat 5-52's wierpen sinds 1965 wee milj. ton bommen af Brezjnew summier over Midden-Oosten Vietnam Sadat zou strijd willen binnen zes maanden tijd ndertekening basis-verdrag een feit efdesdrama aan ""■juitse universiteit: doden, 13 gewonden Nixon benoemt nieuwe CIA-chef Slotakkoord BELANGRIJKE BOEKEN VnsalHSiiO lUW/KWARTET VRIJDAG 22 DECEMBER 1972 BUITENLAND T7/K9 RLIJN, BONN (Reuter, UPI, AP, DPA) De officiële ondertekening in Oost-Berlijn van het ha- verdrag tussen de Bondsrepubliek Duitsland (BRD) en de Duitse Democratische Republiek DR) heeft gisteren het laatste beletsel weggenomen voor internationale erkenning van de DDR. ar I oli verdrag beoogt de betrekkingen <n de beide Duitse staten te nor- iseren. een eind te maken aan periode van meer dan 20 jaar ndschap en een nieuw tijdperk in uiden in Midden-Europa, ondertekening geschiedde in het juw van de ministerraad in Oost jjn (vroeger het stadhuis van het (deelde Berlijn) door de West- e minister Egon Bahr cn de luitse staatssecretaris Michael die het verdrag al op 8 novem- in Bonn had geparafeerd, was aanvankelijk de bedoeling, kanselier Willy Brandt naar Oost- lijn zou reizen om het verdrag te Van Oostduitse zijde zou nier Willy Stoph zijn handteke- zetten. Stoph was gisteren echter inderd. Hij bevond zich in Mos voor de viering van de 50ste ardag van de Sowjet-Unie. lolitieke kringen is men er echter overtuigd, dat men in de DDR •sde dat de komst van Brandt vlak de Kerstdagen in Oost-Berlijn spontane massale demonstraties leiden. de DDR totdusver hardnekkig heeft genegeerd. Beide staten kunnen nu lid van de Verenigde Naties worden, al heeft de BRD diplomatieke erkenning van de DDR met even zovele woorden vermeden en handhaaft zij haar standpunt, dat er wel twee Duitse staten zijn. maar dat zij één Duitse natie blijven vormen. Vóór de plechtige ondertekening is een afzonderlijke brief van de West- duitse regering aan de Oostduitsers overhandigd, waarin wordt herhaald dat Bonn zal blijven streven naar nationale eenheid en het recht op zelfbeschikking voor alle Duitsers. Bij het verdrag behoren ook brieven die vaststellen dat het akkoord geen in breuk maakt op de rechten van de vier grote mogendheden (Amerika, Rusland, Engeland en Frankrijk) in heel Duitsland, die zij verkregen door hun overwinning in de tweede werel doorlog. ondertekening in Bonn de Westduit sers gewaarschuwd, dat een groot doorzettingsvermogen nodig is om het normalisatieproces tussen beide staten te voltooien. 'Het historische akkoord kan niet van de ene dag op de andere van ons Duitsers de last wegnemen die wij dragen als gevolg van de tweede wereldoorlog en van de verdeling van Europa. Wij kunnen handhaven wat voor ons gemeenschappelijk is en zal blijven: onze taal, ons cultureel be staan dat zo nauw verweven is met ons politiek en maatschappelijk leven en tenslotte onze geschiedenis', aldus Brandt. Scherp Het vertrek van de Viet Cong-delegatie uit Parijs. Grondslag est-Berlijn er zal het in algemene termen telde basis-verdrag worden aange- met een reeks overeenkomsten speciale onderwerpen. Daarin zal r het eerst rekening worden ge- den met de bijzondere banden en West-Berlijn en de BRD, die 552C LANGEN (UPI) Een student erviq de universiteit van Erlangen vrij- ft zijn ex-verloofde en een studen- doodgeschoten in het gebouw van roologie-facultcit. Daarna sprenkel- vd hij benzine, stak het gebouw in nd en kwam zelf in de vlammen Dertien mensen liepen verwón- hen op: zes hadden brandwonden zeven mensen werden gewond, ze uit het raam sprongen om aan emalvlammen te ontkomen. Volgens de ng n Itie wilde de student waarschijn- ïid, wraak nemen, omdat het meisje verloving had uitgemaakt. HT; 'AST (Reuter. UPI) Meer dan zend Britse militairen zijn gisteren r de Noordierse stad Londonderry rgebracht om deel te nemen aan de sporing van de moordenaars, die ensdagavond in een café binnen ingen cn daar vijf mannen dood- loten, die naar de tv keken. De over- lers waren zeer waarschijnlijk ex- mistische protestanten. Belfast ontplofte gisteren een bom, lardoor schade aan eenaantal winkels rd aangericht. Twee protestanten rden door schoten gewond Bahr verklaarde dat het verdrag de grondslag is waarop het bouwwerk van 'onze betrekkingen zal oprijzen ten voordele van het volk. Beide zij den zijn het er over eens dat de grotere menselijke contacten geen eenmalige daad zijn maar uitgebreid zullen worden naarmate de normalise ring voortgang vindt'. Bahr doelde op hereniging van gescheiden gezinnen, gemakkelijker verkeer, uitbreiding van de handel en het openen van meer doorgangsposten langs de grens tussen beide staten. De Westduitse regering zal volgens Bahr vandaag al het ratificeringsproces op gang brengen door het verdrag aan de Bondsraad (Senaat) voor te leggen. Nog voordat het verdrag wordt gerati ficeerd zal een gezamenlijke sommissie half januari beginnen met een duide lijker afbakening van de grens tussen beide staten om geschillen te voorko men. Het verkeer tussen de BDR en de DDR is met ingang van gisteren ook voor journalisten vergemakke lijkt. Niettemin werd gisteren nog een aantal tv-mensen detoegang tot dp DDR geweigerd. Beslissend De Oostduitse staatssecretaris Michael Kohl verklaarde dat het verdrag niet alleen de Duitse staten ten goede zal komen, maar allen die naar vrede en ontspanning verlangen. Kohl zei dat ook de DDR het verdrag zo spoedig mogelijk zal ratificeren. Evenals Bahr verklaarde hij dat 'de weg die nu geopend is, niet gemakkelijk zal zijn maar dat het verdrag een beslissende keer ten goede kan betekenen'. Toen Kohl op een persconferentie werd gevraagd waarom zoveel Oost duitsers geen familie uit de BRD mogen uitnodigen, zei hij dat dit aantal steeds kleiner wordt. 1-Iet was overigens om niet nader aangegeven redenen niet mogelijk, een recht streeks tv-verslag van deze persconfe rentie te geven. Kanselier Willy Brandt heeft na de Rainer Barzel, leider van de oppositie in de Bondsdag veroordeelde de on dertekening van het verdrag scherp. Het akkoord zou het systeem van onrechtvaardigheid in de DDR en een onmenselijke grens legaliseren. Vol gens Barzel laat de BRD met dit verdrag de Duitsers in de DDR in de steek en helpt zij 'het regime daar, internationale erkenning te verkrij gen'. Verwacht wordt, dat de erkenning van de DDR nu in een snel tempo een feit zal worden. Zweden, Oosten rijk en Indonesië regelden gisteren hun betrekkingen met Oost-Duitsland nadat Zwitserland hen al was voorge gaan. Nederland onderhandelt nog over de voorwaarden, waaronder tot erkenning kan worden overgegaan. Vervolg van pag. 1 vallen gedaan. In Hanoi werden ook de ambassades van Cuba en Egypte geraakt. Het vliegveld, het spoorwegstation en een electrische centrale zijn verwoest of ernstig beschadigd. Enkele honder den mensen werden gedood en vele gebouwen werden verwoest, zowel in Hanoi, als in Haiphong en andere plaatsen in Noord-Vietnam. Terwijl de 'fluisterende engelen des doods' (zoals de B-52's genoemd wor den) en de jachtbommenwerpers luch taanvallen ondernamen, beschoten eenheden van de Zevende vloot de kustgebieden met ongekende kracht. Hele dorpen zijn van de aardbodem weggevaagd. In Hanoi werd ook een BEIROET, TEL AVIV (Reuter, UPI) President Sadat van Egypte heeft zijn stafchef en zijn minister van defensie opdracht gegeven binnen zes maanden de Egyptische strijdkrachten op een oorlog met Israël voor te berei den. Zulks in het kader van zijn nieuwe strategie ter bestrijding van de politieke impasse in het Midden Oosten. Dit meldt het doorgaans goed ingelichte Liba nese blad Al Nahar uit Cairo. Sadat zou volgens dit blad van me ning zijn, dat alleen door een oorlog de betrekkingen tussen Egypte en de Sowjet-Unie 'gecorrigeerd' zullen wor den en dat de Sowjet-leiders niets zullen ondernemen, tenzij Egypte de strijd begint. Pas dan zouden de Rus sen gedwongen zijn moderne wapens naar Egypte te sturen. De mensen rondom president Sadat verwachten volgens Al Nahar geen nieuw Ameri kaans initiatief ter regeling van het conflict met Israël. Het bericht van Al Nahar is in tegen spraak met de uitspraak van de Deen se minister van buitenlandse zaken Knud Andersen. Hij heeft zes weken geleden Egypte bezocht en is nu in Israël. Daar verklaarde hij gisteren dat zijn indruk in Cairo was, dat de Egyptenaren indirecte vredesbespre kingen wensen onder leiding van een bemiddelaar. 'Na mijn bezoeken aan Egypte en Israël heb ik de indruk gekregen dat de kloof overbrugd kan worden', aldus Andersen. Hij ver klaarde geen boodschap voor Israël uit Egypte te hebben meegenomen. Maar hij zei: 'Ik heb de duidelijke indruk dat de Egyptische leiders vre de wensen, vrede nodig hebben en tot het begin van een dialoog met Israël over vrede bereid zijn'. Een Israëlische regeringsfunctionaris heeft gisteren meegedeeld dat de Amerikaanse regering veel meer dan voorheen bij de Israëli's erop aan dringt om 'iets in beweging te zetten', wat betreft een politieke regeling met Egypte. 'Ze zeggen nu iets, wat ze in november nog niet zeiden. Ze houden niet van een diplomatiek vacuum', aldus de Israëlische functionaris over de Amerikanen. ziekenhuis geraakt; vele artsen wer den gedood of gewond. Een kamp, waar .Amerikaanse krijgsgevangenen worden vastgehouden, werd eveneens door bommen beschadigd. Er vielen geen doden. Radio Hanoi heeft nog gemeld, dat Noord-Vietnam China en de Sowjet- Unie heeft gevraagd, druk uit te oefe nen op de Verenigde Staten, de aan vallen te staken. Naar aanleiding van de rede van Brezjnew en de oproep van Hanoi zei een Oosteuropese diplo maat in Londen: 'Vietnam blijft een heel belangrijke kwestie, die China nlch de Sowjet-Unie kan negeren. Het is evenwel niet het belangrijkste pro bleem, dat de politiek op wereldschaal kan beïnvloeden'. KEY BISCANE (Reuter, ap) Presi dent Nixon heeft gisteren James Schlesinger benoemd tot hoofd van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. Hij volgt Richard Helms op, die tot Amerikaans ambassadeur in de Perzi sche hoofdstad Teheran is benoemd. Het Witte Huis ontkende dat de wijzi ging in de top van de CIA het gevolg is van meningsverschillen. Helms zelf zou erop hebben aangedrongen heen te gaan, omdat hij volgend jaar 60 jaar wordt. Hij zou van zijn andere medewerkers ook hebben gevraagd op 60-jarige leeftijd ermee uit te schei den. Volgens het Witte Huis heeft president Nixon Helms voor diens 'toegewijde diensten' geprezen en is hij beslist niet ontevreden over de wijze waarop Helms zijn functie heeft vervuld. RIO DE JANEIRO (UPI) Het do- dencijfer als gevolg van de instor ting van een supermarkt in Rio de Janeiro is tot 21 opgelopen. Meer dan 220 mensen hebben verwondingen opgelopen, van wie 28 zeer ernstige. Men vermoedt dat zich onder het puin van het gebouw nog veel meer mensen bevinden. Het gebouw was pas een maand in gebruik. Het staatsbouwbureau had voor de inge bruikneming nog geen toestemming verleend. Vervolg van pag. 1 VS heeft uitgelaten. Hij was verplicht voor een zo internationaal gehoor van partijgenoten uiterst kritische gelui den te laten horen over de massale Amerikaanse bombardementen op Vietnam, vooral omdat twee Noord- vietnamese afgevaardigden aanwezig waren. Maar het viel op dat Brezjnew de positieve aspecten van de VS vrij uitvoerig belichtte en dat hij enthou siast sprak over 'realistische elemen ten' in de buitenlandse politiek van vele kapitalistische landen. 'Dit geldt ook voor de VS, voor zover deze een bereidheid ten toon spreiden om af scheid te nemen van vele dogma's uit de koude oorlog, die zo lang de Amerikaanse buitenlandse politiek hebben bepaald', zei de Russische par tijleider. Voorts was opvallend dat hij in zijn scherpste aanvallen op de VS de naam Nixon niet noemde, maar het uitsluitend over de Amerikaanse regering had. Nadat Brezjnew over Amerika had gesproken, richtte hij zijn pijlen op China, dat er zeer slecht van afkwam. 'Het enige criterium', aldus Brezjnew, 'dat de houding van de Chinese lei ders over welk internationaal pro bleem dan ook bepaalt, is de Sowjet- Unie zo veel mogelijk te benadelen. De buitenlandse politiek van Peking komt heden ten dage neer op absurde aanspraken op Sowjet-gebied. kwaad aardige belastering van het maat schappelijke en politieke systeem van de Sowjet-Unie en van onze vredelie vende buitenlandse politiek'. Na deze opmerkingen verliet de Chinese am bassadeur woedend de zaal. CHINA De reactie van de Chinese ambassa deur was niet zo verwonderlijk, om dat Breznjew zijn gehoor meedeelde dat China 'zich aan de zijde heeft geschaard van de krankzinnigste ha ters van de Sowjet-Unie onder de Britse conservatieven, de revanchisti sche elementen in de Duitse Bondsre publiek, de Portugese kolonialisten en de racisten van Zuid-Afrika'. Brezn jew vervolgde dat de Sowjet-Unie sinds 1969 'herhaaldelijk' aan China heeft voorgesteld om een non-aggres- sie-pact te sluiten, waarop China nimmer geantwoord had. 'De Chinese leiders beweren dat zij verontrust zijn over de één of andere dreiging, die van de Sowjet-Unie uitgaat. Als deze verklaringen niet hypocriet zijn. is het onmogelijk te begrijpen, waarom China niet op ons voorstel heeft ge antwoord om duidelijk de verplich ting op zich te nemen, dat onze beide landen elkaar niet zullen aanvallen'. De Sowjet-Unie heeft, aldus Breznjew, 'noch territoriale noch economische aanspraken op China Uiteindelijk zullen de wetten van de geschiedenis de sterkste blijken en zal de Russisch- Chinese vriendschap hersteld wor den Wij willen China als een bloeiende socialistische mogendheid zien en samen, schouder aan schou der, voor de vrede en tegen het imperialisme werken. Maar of dit ooit zal gebeuren, hangt van China zelf af. Breznjew liet zich uiterst summier uit over het Midden Oosten. 'Veel landen hebben verklaard voorstander te ziin van een oplossing voor de problemen van het Midden Onsten op basis van de betreffende Veiligheids- raad-resoluties. Maar helaas zijn woor den niet genoeg. Als aan die woorden kracht zou worden bijgezet door con crete politieke acties, dan zou Israël gedwongen zijn in te stemmen met een vreedzame regeling en de gewet tigde rechten van Arabische volkeren uchtreuzen niet meer zo onkwetsbaar als vroeger rs> pan een onzer redacteuren Noordvietnamezen schijnen iet antwoord gevonden te hebben 'P de troef van de Amerikaanse ichtmacht: de reusachtige B-52- onimenwerper, die vanaf de vei- 'ge hoogte van ruim negen kilo- leter met 20 tot 30 ton bommen ood en verderf kan zaaien. Hanoi eft gemeld, dat het in drie da- en tijds negen van deze kostbare lommenwerpers omlaag heeft ge aaid. Zelfs al zou dit getal over- .f.kd 'reven z'jn' ^an no§ toont het be- T.cht uit Hanoi aan, dat de B-52's [iet meer het onfeilbare wapen 'jn, waarvoor de Amerikanen teeds gehouden hebben. inds 1965 hebben de B-52's op onge- tor 100.000 vluchten ruim twee mil- >en ton bommen afgeworpen. Pro- !ert u zich die hoeveelheid eens tor te stellen. Het merendeel van de ommen viel op Zuid-Vietnam. Hoge werikaanse militairen zijn unaniem 1 hun lof over de B-52's. Zij beweren at de mammoet-bommenwerpers de Jtorslaggevende factor zijn geweest in 7531 e luchtoorlog en menen dat de mas- "e bombardementen op opslagplaat- en rond de gedemilitariseerde zone tor effectief waren. Deze militairen «enden voor, dat, als een B-52 op •"ere aanvalsvlucht slechts één sol- doodt, er in totaal toch alleen al Xnnnde acties van deze luchtreuzen WfOOO soldaten gesneuveld zijn. n £mer'kaanse luchtoorlog is van "gekende vernietigende kracht. Tot met oktober 1972 werd door de 'merikaanse luchtmacht 6,9 miljoen hommen afgeworpen boven Zuid- ost-Azië, zo zeggen officiële opgaven "het Pentagon. Het ligt voor de ^d dat met de huidige bombarde menten op massale schaal het totaal vóór het einde van dit jaar de 7 miljoen zal zijn gepasseerd. Hoeveel bommen de verschillende landen 'af namen', wil het Pentagon niet zeggen. Volgens schattingen viel 4,5 miljoen ton op Zuid-Vietnam, ongeveer 1 mil joen op Noord-Vietnam, ruim 1 mil joen op de Ho Tsji Mlnh-route in zuid-Laos, 400.000 ton op noord-Laos en ongeveer 200.000 ton op Cambodja. 'Slimme' bommen Sinds het begin van het noordelijke offensief in april van dit jaar, werd Noord-Vietnam bestookt met een half miljoen ton bommen, en deze bombar dementen waren in militaire zin doeltreffender en vernietigender dan ooit tevoren. De zogenaamde 'slimme' bommen, die door het ge bruik van laser-stralen en tv-camera's met grote precisie op hun doel af gaan, leverden grondig werk. Boven dien werd de officiële doelenlijst uit gebreid met objecten, die dicht bij de Chinese grens zijn gelegen. Door de bombardementen werd 70 procent van Noord-Vietnams krachtcentrales uitge schakeld en werden alle elf bruggen van de noordelijke spoorlijnverbin ding met China en alle zeven op het noordwest-traject vernietigd. Maar het moreel van Noord-Vietnam schijnt door al deze vernielende kracht niet te zijn gebroken. Er is geen enkele aanleiding om te geloven dat de bombardementen Hanoi soepe ler hebben gemaakt aan de conferen tietafel. Het is eerder waarschijnlijk dat het moreel van de slachtoffers erdoor verhoogd wordt. 'Je kunt 100.000 mieren niet met 300 vliegtui gen verslaan en zeker niet als die mieren waarschijnlijk de taaiste en vindingrijkste ter wereld zijn', is de mening van een hoge officier in Sai gon. Hoogte: 9 km Ditmaal is het echt afgelopen. Ze hebben zich voorgoed teruggetrokken. Na zich meer dan tien jaar te hebben uitgesloofd en zonder pardon forse bedragen te hebben gespendeerd aan deze kostbare onderneming, hebben ze er de brui aan gegeven. Ze zullen geen expeditie-eenheden meer naar vreemde en verre streken sturen. Ze zullen hun 'boys' niet meer laten neerdalen op gevaarlijke heuvels, temidden van een natuur die ze slecht kennen en die hun ten diepste vijandig is. Ze zullen hun bestèrde vlag niet meer planten in verre, onderontwikkelde gebieden die hun niet toebehoren. Hun grote vliegende machines zullen geen vreemde luchten meer doorklieven en de toeten van hun piloten zullen geen vreemde grond meer betreden. Ze zullen zich niet meer laten ruïneren door een kostbaar avontuur, tot grote opluchting van hun belastingbetalers. Dat was besloten, en ze hebben woord gehouden. Ze hebben eindelijk de maan verlaten. (Pablo de la Higucra in Lc Monde) De reusachtige B-52's werden slechts één keer tevoren gebruikt voor bom bardementen op het centrum van Noord-Vietnam. Dat was in april, toen de vorige vergeldingsaanvallen op het noorden begonnen. De mammoet-bom menwerpers ontweken toen Hanoi, maar vielen wel het gebied van de havenstad Haiphong aan. De B-52's vliegen op een hoogte van 30.000 voet (9.144 meter), zodat ze onbereikbaar zijn voor conventioneel grondgeschut. Hun snelheid is echter de helft van die van de kleinere jachtbommenwer pers, die het noorden bestoken: slechts 400 km/u. Daardoor zijn ze wel kwetsbaar voor anti-vliegtuigra ketten, SAM's. Aangezien iedere B-52 acht miljoen dollar per stuk kost, hebben ze een escorte van kleinere en snellere toestellen bij zich om hen (en de Amerikaanse schatkist) te be schermen. De escorterende F-4-Phantom-straalja- gers hebben tot taak aanvallen van Noordvietnamese Mig's af te slaan. De F-105-Thunderchiefs, die de bijnaam 'sluwe wezels' dragen, beschikken over apparatuur, waarmee radar-signa len kunnen worden opgepikt op het moment dat een SAM-2 in stelling wordt gebracht De SAM-2's worden namelijk met radar en op de geur van de uitlaatgassen naar hun doel geleid. Ontvangt een F-105 een dergelijk ra dar-signaal. dan kan hij een anti-raket afvuren of een bombardementsduik vlucht maken naar de raketbasis. In het verleden zijn op deze wijze tal van raketten en lanceerplaatsen op de grond verwoest. Amerikaanse piloten meldden dat de grondtroepen steeds Een B-52 hoog in dc lucht meer fouten begonnen te maken, naarmate de luchtoorlog voortduurde. Zij schoten soms raketten af en stel den daarna het radar-begeleidings systeem buiten werking uit angst ont dekt te worden. Het gevolg was dat de SAM doelloos omhoog schoot. De raket vernietigt zichzelf als zij hoogte verliest. Sinds het begin van het noordelijke offensief (april) zijn, vol gens Amerikaanse opgaven, ruim 2.600 raketten afgeschoten op Ameri kaanse toestellen. Tot afgelopen zon dag gingen 136 Amerikaanse vliegtui gen verloren boven Noord-Vietnam en slechts 34 ervan, doordat ze geraakt waren door een raket. Bases verbeterd Maar nu hebben de SAM's meer ef fect. Hoge luchtmachtofficieren in Saigon hebben een eenvoudige verkla ring voor de hoge verliescijfers: de noordelijken hebben het aantal bases met luchtdoelgeschut rond de steden Hanoi en Haiphong aanzienlijk uitge breid. Dat mag waar zijn, maar een andere reden is waarschijnlijk meer verantwoordelijk voor de jongste Noordvietnamese successen: de Noord vietnamezen hebben de zwakke plek ken van de B-52's ontdekt en hun luchtafweer daarop afgericht. Tijdens de bombardementspauze van drie maanden hebben ze kennelijk hard gewerkt om hun raketbases te verbe teren. Voorheen vlogen de B-52's in groepjes van drie. Maar aangenomen wordt dat erkennen. Wat de Sowjet-Unie be treft: onze bereidheid hiertoe bij te dragen, is bekend.' GRAANOOGST Breznjew onthulde voor de eerste maal officieel dat de bruto graanoogst dit jaar 22 miljoen ton kleiner ge weest js dan het streefcijfer van 190 miljoen ton. De slechte produktie van 168 miljoen ton weet hij aan het zeer slechte weer. Maar de aanvoer blijft normaal, verzekerde hij. De graanaan- kopen van de staat bedragen 60 mil joen ton. Breznjew riep tot een inten siever beheer van de economie op om de industrie te verbeteren, die het afgelopen jaar met tegenslagen te kampen had gehad. Hij pleitte voor verhoging van de arbeidsproduktivi- teit en voorversnelling van het weten schappelijke en technische onderzoek. Er zal een langlopend programma worden opgesteld voor de ontwikke ling van de economie tussen 1976 en 1990, zo deelde hij mee. De levens standaard zal dan een zodanig peil moeten hebben bereikt, dat 'zelfs de grootste scepticus' de voordelen van het Sowjetsysteem moet inzien. Breznjew verklaarde, dat de nationali teiten-kwestie binnen de Sowjet-Unie 'volledig, afdoende en voor goed' is geregeld, maar hij gaf toe dat 'natio nalistische vooroordelen en overdre ven en verwrongen nationale gevoe lens diep gebed liggen in de psycholo gie van politiek onrijpe mensen. In zijn beschouwing over de ontwik kelingen binnen de Sowjet-Unie noemde Breznjew Josef Stalin als één van de eerste leden van de communis tische partij. De zaal klapte niet bij het noemen van de naam van Stalin, wiens 93e geboortedag samenviel met de feestelijke herdenking. Advertentie tijdens de massale aanvallen van de afgelopen dagen grote formaties B-52's aan de strijd hebben deelgenomen, waardoor ze een kwetsbaarder doel vormden en het veel lastiger was elk afzonderlijk vliegtuig te bewaken. Daar komt nog bij dat er slechts een beperkte hoeveelheid 'sluwe wezels' zijn, ongeveer twintig, zodat de escor tes waarschijnlijk te klein waren. Amerikaanse piloten geloven echter, dat de B-52's kwetsbaarder zijn gewor den, doordat de noordelijken een an dere techniek gebruiken bij het af schieten van hun raketten. Zij zouden nu niet meer gebruik maken van het Russische radar-geleidingssysteem, dat de 'sluwe wezels' alarmeert, maar zijn overgegaan op 'commando-begelei ding'. Dat wil zeggen dat de SAM naar haar doel geleid wordt via radio. Uiteraard is deze methode veel min der accuraat, aangezien de raket ge volgd moet worden met optische in strumenten of een simpel radarsys teem. Maar tegen golven vliegtuigen, in het bijzonder de trage B-52's, die wat beweeglijkheid niet op kunnen tegen de veel snellere SAM's, kan dit systeem wel degelijk succes hebben. De Amerikaanse luchtmacht speurt naarstig naar de oorzaken van de onverwachte kwetsbaarheid van haar troefkaart. Tenslotte betekent iedere neergehaalde B-52 een zwaar financi eel verlies en een verlies aan prestige. Aan boord bevindt zich ingewikkelde apparatuur, die de Noordvietnamezen ongetwijfeld in staat zal stellen hun afweer nog efficiënter te maken. Harold Robbint: DE GIGANTEN De nieuwe bestseller ven Harold Robblna. Roman over dt enerverende wereld ven de euto-industrle. f 24.» Verder verschenen: de ERFGENAMEN DE DUIVEL ALS LEIDSMAN de AVONTURIERS ZOON VAN DE DU IVO. PARK AVENUE HART ZONDER TOEGANG Theo Koomen: T0PSCHAATSEN 72 Een deskundig gedocumenteerde lofzang op de ongeëvenaarde eukseeten van het Nederlandse topschaateen m het seizoen 1971-1972. Rijk geïllustreerd, 160 pag. SO foto's. 16.90 Ger Bestebreurtje: BOUWERS AAN FEYEN00RD Een standaardwerk dat de roemrllke periode van 1955 tot heden behandelt van een monument dat Feyenoord heet. Rijk geïllustreerd, 160 pag. 54 foto'e. 1 16.90 H. Th.Janssen: ZELF EEN BOOT BOUWEN, AFBOUWEN, VERBOUWEN, BEPABEREN EN ONDERHOUDEN 383 peg. met 730 foto'e. schetsen en tekeningen. 3e druk f 32,50 Rolfe/Dawydoff MEER DAN DUIZEND VLIEGTUIGEN (1490-1972) Vertaling Hugo Hooftman, bewerkt en aangevuld door B. van der Klaeuw. Met ruim 1200 nauwkeurige tekeningen. ƒ24,50 R. Lotgering-Hillebrand: FEEST-ETENTJES WIJ BAKKEN ZELF Twee kookboekjes met uiterst gedetailleerde recepten en menu-suggesties. Per deel f 4.90 Elizabeth Goudge: IK ZAG DRIE SCHEPEN Een teder kerstverhaal, een Juweel van voortreffelijke vertelkunst. Met 27 illustratie» ven Richard Kennedy. ƒ9,50 In de Notedop-serieverschenem DE VADERLANDSE GESCHIEDENIS IN EEN N0TED0P DE WERELDGESCHIEDENIS IN EEN N0TED0P DE DIERENWERELD IN EEN NOTEDQP Vlot geschreven Instruktleve boeken voor Jong en oud. Fraai geïllustreerd. f 12,50 f 12» f 14,90 Col. W. F. Cody: BUFFALO BILL De eersto vijf afleveringen van de zogenaamde stuiverromans (10 cent per stuk) die In de Jaren 1910-1925 werden uitgegeven. Paperback f 12» Marton Toonder: KONING HOLLEWUN Koning HollewUn komt terug op zijn majesteitelijke zetel In 2 paperbacks (tezamen 5 verhalen) die binnenkort verschijnen. Paperback per deel f 7,90 Marten Toonder: PANDA Ook vlijtige, eerlijke Panda komt terug 1n 2 paperbacks met totaal S verhalen. Paperback per deel f 7,90 PieterKuhn: KAPITEIN ROB De strip die ledereen leeet. Het laatste, 26e. deel verschijnt Bij iedere boekhandel verkrijgbaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9