Een miljoen Nederlanders hebben last van snurken dichtbij tijm?'h Video: altaar van een nieuwe beeldreligie J apt op irgemeester lor abortus januari 1973 eratie van voersbonden' Zes maanden cel voor afspraakje tij ontvingen Kwaal om ernstig te nemen en niet om alleen maar grapjes over te maken door Jac Lelz Hoogste wijsheid vaak nog: ga gescheiden slapen S ItM. «'TSUil 'Gelovigen' eensgezind op congres Iets doen tegen rampjaar 1973 voorspellen kerstkool 'Medische studenten verpleeghulp' bloot slachtvee oorlogskaart zonen vietnamles '/KWARTET VRIJDAG 22 DECEMBER 1972 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7 11 ooil znsen ten land dan ïsd zicht erni a BLEM Burgemeester L. de van Haarlem heeft het college B. en W. van deze gemeente lagd hem ontslag te verlenen uit ieui unctie van president-regent van dei it. Elisabeth of Grote Gasthuis in ■kathol and met meningsverschillen over ntraal tepassing van abortus provocatus He#t Haarlemse ziekenhuis. de mening van de burgemeester de toepassing van vruchtafdrij- s beperkt blijven tot de strikt ische indicatie. De meerderheid het college van regenten staat )ftsgan wel achter het beleid van het geologisch team van het zieken- dat heeft laten weten er geen vond ffte aan te hebben om de toepas- 7)ioei van abortus te beperken tot de r aj ci t medische indicatie. ■n wal ie lj telling een it. De imma dit bortm n gilli Pon 9 Pn 0 Fm eute. 21.3 Di' iuIZ 22.30 ea- ECHT De Nederlandse bond vervoerspersoneel staat op het dpunt dat na 1 januari 1973 worden gestart met het opbou- :iio van een federatie van vervoers- it zanj den. Als de Algemene Christelijke nws van vervoerspersoneel in de In- chapl|riebond CNV alsnog mee willen zal dat alleen mogelijk zijn op van het federatiemodel, waaro de NBV, de vervoersbond NKV e federatie van werknemersorga- doo' ties in de zeevaart het al eens zijn T irden- standpunt heeft de voorzitter van NBV. de heer G. J. H. Alink, "fleren in Utrecht op een buitenge- "n v n congres van zijn bond bekend ïi aakt. De vervoersbond NKV heeft maand als besloten tot de fe- tie toe te treden. De federatie werknemersorganisaties in de zee ft moet nog beslissen. CNV-bonden hebben volgens de Alink lang geweigerd om aan gDdri vooroverleg mee te doen. Nadat CNV echter had besloten deel te len aan de federatie van vakcen- zijn er wel contacten gelegd, irtoe die zullen leiden valt nog te zeggen. De heer Alink sprak hoop uit, dat de leden van de 5.°„.B.ïlsteIi^e vervoersbond, ACBV en van de Industriebond CNV, die iam zijn in de sector vervoer, in één vervoersbond CNV zullen «wiigingen en zich zodanig bij de «we federatie zullen aansluiten. betrekking tot de toetreding van Federatieve Spoorwegvakvereni- (een categorale bond) deelde de Almk mee, dat deze organisatie ingestemd met de voorwaarden de vervoersbonden van NVV en aan deze toetreding hebben ge- namelijk dat de contributie op gelijk niveau wordt gebracht en de FSV ook een bijdrage aan de [centrales gaat leveren. van kzaar ;aiJJ eft fETORIA (DPA) De 35- jarige Duitse geoloog Elmar is in Pretoria tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij gesproken had van krankzinnige Zuidafri- kaanse wetten en een Afrikaans Frs^meisje dat in zijn hotel als serveerster werkte, voor een au toritje had uitgenodigd. Klesse verklaarde voor de recht bank dat hij, evenals zoveel an dere immigranten, de voorkeur geeft aan Afrikaanse meisjes noven blanke meisjes. Bit kon rechter Kotze echter met vermurwen. Hij zei dat Zuidafrika een democratisch «nd is en dat de wetten in dit 'and door meerderheidsbeslui ten tot stand zijn gekomen. Een 'Uidafrikaans immigrant in west-Duitsland, aldus rechter K°tze, moet zich ook houden aan de daar geldende wetten. at stomme geld' door Jac. Broers, fg- Westfriesland, Hoorn. 187 pag., 'is 11.90. Tiende (streek)roman van ■ze auteur. ankcl bezit' door Ewout Speelman. Westfriesland. Hoorn, 188 pag., ')s ƒ11.90. Familieroman rondom arsl_n kleine fruitkwekerij. joit maar een dak' door Leni Saris. Westfriesland. Hoorn, 172 pag., 'Js /7.90. Roman-voor oudere meis- s< geschreven door iemand die in Bt genre doorkneed is. ARNHEM Nog nooit is iemand op het idee gekomen een proef schrift te schrijven over het snur ken. Het onderwerp snurken is immers al te simpel. Een volks zonde als teveel etén, teveel drin ken en teveel roken is het snur ken wel niet, maar het is wel een zo algemeen voorkomend euvel, dat we, inclusief de medische we tenschap, er aan voorbijgaan. Snurken behoort nog altijd tot die dingen, waarover men grapjes maakt. En dat terwijl achter het snurken een enorm brok sociaal leed schuilgaat. Er zijn in Nederland naar grove schatting 500.000 snurkers. En min stens evenveel mensen ondervinden hinder van het snurken. Het is nu ongeveer een jaar geleden dat dr. H. Neeb te Arnhem in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde met een ingezonden stuk de problematiek van het snurken aan de orde stelde. Hij heeft als internist na een Indonesië- periode een wandelende praktijk, wat zeggen wil dat hij al op verschillende plaatsen in ons land als waarnemer is opgetreden. Daarbij, bleek hem tel kens weer hoeveel mensen met dat snurken zitten. Zo kwam hij tot de raming, dat minstens één miljoen mensen snurken of er regelmatig door geïrriteerd worden. Nauwelijks reactie Naderhand is zijn verhaal overgeno men door het Tijdschrift voor Zieken verpleging. Er ontspon zich een dis cussie, enkele bladen schonken er aandacht aan en een aantal mensen, betrokken bij het snurken, actief dan- wel passief, schreven brieven. Uit de kring, die er op het nauwst bij be trokken is, de keel-, neus- en oorart sen, kwam nauwelijks reactie; het bleef opvallend stil. Zo moet thans ge constateerd worden; en de snurkers, zij zégen voort. 'En toch is het een zaak, die je eigenlijk je hele leven begeleidt', zegt dr. Neeb. 'Wie kent de gevallen niet ujt'&Jgeh familie, van de padvinderij en van de militaire dienst?' Hij kwam er destijds toe het onderwerp aan de orde te stellen, toen hij in één week verschillende mensen op het spreek uur kreeg, wier physisch-psychische klachten tenslotte te herleiden bleken Deze slaaphouding, op de rug, werkt het snurken in de hand Deze houding, het hoofd opzij, kan snurken voorkomen tot het snurken van een der huwelijks partners. De hoogste wijsheid in Nederland, wat het snurken betreft, is nog altijd: Ga, als het te bar wordt, gescheiden slapen. Of men krijgt slaapmiddelen Toppunt om zich zodoende tegen het snurken van de ander te wapenen. Of de huisarts adviseert in ernst watjes in de oren te stoppen. Dr. Neeb kent ouders, die bij hun kinderen logeren, omdat vader (of moeder) zo luid snurkt. Hij weet van gepensioneerde echtparen, die in de vakantie niet naar een hotelletje dur ven vanwege het snurken. Snurken veroorzaakt onaangenaamheden in de echtelijke woning, maar schaamtege voelens daarbuiten. Er zijn gradaties in het snurken. Een Haagse mevrouw omschreef het snur ken van haar man in een brief aan dr. Neeb als 'een geluid of er tien varkens aan het knorren waren'. Dat moet ongeveer het toppunt van snur ken zijn. Een collega-arts daarentegen door Piet Hagen GRONINGEN De manifestatie van een nieuwe beeldreligie: dat was Agora '72, i.«.. g.-es dat gisteren en eergisteren door zeshonderd media-deskundigen in Groningen werd gehouden. Het altaar van die beeldreligie heet: VIDEO, en video zal ons leven.radicaal vernieuwen. De eenvoudigste uitvoering van dat altaar heeft men al voor vier d tien duizend gulden. Daarvoor heb je dan een tv-camera een videorecorder (een soort beeld-bandrecorder) en een tv- toesïel? In eenvoudige vorm kun je daarmee werken op scholen, in vor mingsinstituten en bedrijven enz. Een meer ingewikkelde en duurdere toe passing is mogelijk door combinatie met kabeltelevisie in dorpen of stads wijken. De openingsplechtigheid van Agora werd geselebreerd door audio-visueel hogepriester dr. P. Hofstede, media- socioloog aan de theologische faculteit in Groningen. In zijn toespraak (een •intellectueel hoogstandje', zoals hij zelf zei) praatte hij op welsprekende wijze de bombardementen op Viet nam, de Barend Servet-show en de video-toekomst aan elkaar. 'De toe komst van de communicatie ligt in de lokale aktie. Toonaangevende media zijn daarbij video, kabeltelevisie en werkende jongeren'. Dat laatste zou een typefout in de tekst van z'n lezing kunnen zijn, ware het niet dat de werkende jongeren hier inderdaad als het medium van de beeldreligie ge zien worden. Helpt echt Een ander getuigenis van Hofstede: 'Met een draagbare video-camera ge wapend kan elk mens zichzelf en zijn omgeving 'verslaan' en met anderen in contact treden. Het merkwaardige is dat dit werktuig de mensen echt helpt met elkaar te communieeren'. Hans Fröling, opbouwwerker in Dren te, gaf deze Oeloofsbelijdenis af: 'Met video kan, als het medium in handen van iedereen komt, een communicatie conflict tussen ouderen en jongeren, studenten en arbeiders, werkgevers en werknemers, kiezers en gekozenen overbrugd worden'. Wat moet je in de praktijk bij een dergelijke videologie voorstellen? Het congres zelf gaf er een voorbeeld van. In en om de congresruimte stond voor zeker een, twee miljoen aan apparatuur (inclusief video-wagens). In een zee van beeld en geluid kon je naar twaalf verschillende program ma's tegelijk kijken. Wie denkt dat dit iets met communicatie te maken heeft vergist zich. In de verschillende vergaderzalen kon je stomme beelden zien van de vergaderingen van andere secties. Maar contact tussen de secties was er niet. Een stencil-machine zou het beter gedaan hebben. Kabeltelevisie Het dogmatisme van het video-congres bleek ook uit de vanzelfsprekendheid waarmee men de kabel-televisie voor dorps- en wijkprogramma's accepteer de. Er zijn al enkele tientallen ge meenten die begonnen zijn met dp aanleg van kabeltelevisie. Dat begint eenvoudig met centrale of gemeen schappelijke antennesystemen en ein digt in de toekomst waarschijnlijk met kabels die achttien kanalen op uw scherm brengen en apparaten die het de kijker mogelijk maken iets terug te doen: signalen of berichten door te geven aan winkels, banken, gemeentebesturen enz. Enkele ge meenten hebben dankzij de hartelijke medewerking van de audiovisuele in dustrie (Philips, VNU, Sony, Techni- ca enz) al een aantal experimentele wijkuitzendingen achter de rug. Het wachten is slechts op toestemming van de minister van CRM, die waar schijnlijk in januari vergunning voor vier experimenten zal verlenen. Dergelijke voorzieningen beginnen amateuristisch met bedragen van en kele tienduizenden guldens. Maar bij landelijke invoering kun je beter in tientallen of honderden miljoenen denken. En dan te bedenken dat al leen in de wandelgangen van het congres voorzichtig gevraagd werd of stads- en wijkradio eigenlijk niet even goed zou zijn voor het doorgeven van. plaatselijke informatie. En dat kost (Engelse steden hebben het bewezen) stukken minder Van dit verhaal mag niet de suggestie uitgaan dat er geen nuttige toepassin gen zijn voor video. Een leraar in opleiding kan veel profijt hebben van video voor het bekijken van zijn ei gen gedrag in de klas. Een psychiater kan heel aardig zijn patiënt nog eens het gesprek laten terug zien. Een vormingscentrum kan met video mis schien een extra dimensie aan het groepswerk geven. Een medisch hoog leraar kan zijn studenten een operatie laten zien zonder dat hij tijdens zijn werk over hen struikelt. Overtrokken Maar er zijn ook overtrokken ver wachtingen. Bijvoorbeeld bij de man van Philips die (op video) kwam voorstellen dat video de bedrijfsecono mie bevordert door verslagen te ge ven van vergaderingen van de onder nemingsraad. Of bij de Rotterdamse jurist prof. A. T. J. F. van Maarse- veen, die suggereerde dat je volks stemmingen over abortus zou kunnen houden via kabeltelevisie. Al zei hij er wel bij dat zoiets nog wel vijfen twintig jaar kon duren en veel pro blemen met zich mee bracht. Televisie heeft ongetwijfeld meer mo gelijkheden dan Nederland I en II. Er zijn inderdaad aantrekkelijke toepas singen van video. En de nationale of regionale omroep kan waarschijnlijk erg belangrijk zijn voor het onder wijs. De sectie van Agora die zich daar mee bezig hield stond waar schijnlijk nog het meest met beide benen op de grond. Besloten werd om de plannen voor een educatieve om roep verder uit te werken in de richting van de 'open school'. Van een dergelijke instelling verwacht men meer heil dan van een open universiteit zoals in Engeland bestaat. Vooral voor de door het onderwijs misdeelde groepen als werkende jon geren, arbeiders, bepaalde groepen van huisvrouwen enz. Het was alleen maar jammer dat die groepen zelf niet of heel spaarzamelijk vertegen woordigd waren om te vertellen wat zij wilden. Maar in ieder geval ligt hier een grote kans. Zoals oud-minis ter van onderwijs dr. G. H. Veringa (per 1 januari voorzitter van Teleac) via de Vip-o-mat (druk op de knop en Veringa verschijnt op het scherm) zei: wat voor een regering we ook Agora-voorzitter prof. J. Th. Snij ders: de mens is een audo-visueel dier. krijgen, in principe zijn alle partijen het er over eens dat de instructieve omroep er moet komen. had in een reactie op dr. Neeb's stuk de neiging het snurken te romantise ren. met verwijzing naar zijn Engelse bulldog. ik kan u verzekeren dat hun gesnurk, ook midden in de nacht wanneer ik zo eens wakker lig, mij als muziek in de oren klinkt', waarna hij opmerkt dat in deze door lawaai vergiftigde wereld het snurken het laatste geluid is, dat nog een gevoel van veiligheid kan geven. Dr. Neeb blijft er bij, dat het chapi ter snurken nog altijd niet serieus wordt genomen. Hij spreekt van 'me dische nonchalance'. Aan alles wordt tegenwoordig wat gedaan. Schele ogen, platvoeten, scheve neuzen, uit staande oren, noem maar op. Maar over het snurken blijft men hardnek kig grapjes maken. En ook de KNO- artsen volharden in overschilligheid. In de ziekenhuizen is het ook vaak een probleem. Vaak wordt een snurker, die zijn medepatiënten uit de slaap houdt, 's nachts naar de badkamer gereden, 'weg er mee. als in de mid deleeuwen'. Wat veroorzaakt het snurken? Dr. Neeb: 'Het is vaak een mechanische kwestie. Het laatste deel van het ver hemelte kan te slap zijn. Het gaat fladderen door de luchtstroom, die bij het ademhalen ontstaat. Je krijgt dan zoiets als het geluid van een vlag in de wind'. Een operatie kan dan nodig zijn. Hij vertelt het verhaal van een snurkende dame, bij wie door een professor een reepje van het zachte verhemelte werd weggenomen, en met succes. Het fladderen kwam sinds die ingreep niet meer voor. De vlag was ingekort. Adviezen Moeten nu alle 500.000 snurkers, ge steld dat ze wilden, geopereerd wor den? 'In geen geval', zegt dr. Neeb. 'Een operatie is het allerlaatste. Wat er moet gebeuren, dat is, om te begin nen. het snurken ernstig nemen. Dat geldt vooral ook voor de huisartsen en de KNO-specialisten. Zij dienen goede adviezen te geven. Het zou ook kunnen op consultatiebureaus van universiteiten, medische centra, kruis verenigingen enz. Er kan rustig een spreekuurtje apart voor snurkers ko men. en daarvoor mag ook nog wel reclame gemaakt worden, want er zit veel meer achter dan men denkt'. Zo'n advies kan, bijvoorbeeld, betrek king hebben op de slaaphouding. Door de slaaphouding te veranderen, vinden de snurkers en hun omgeving vaak al baat. Op de rug slapen, is voor snurkers fout. Zij moeten op hun zij gaan liggen en dan enigszins met het hoofd gebogen, zodat de tong naar beneden gaat. Dr. Neeb: 'Het lijkt een lachwekkende zaak, maar dat is het niet. In tal van gezinnen spelen zich 's nachts in dit opzicht tragedies af. Er zijn mensen, die alleen daar door al tegen de nacht op zien'. Het Medisch Comité Nederland-Viet- nam is er van overtuigd dat 1973 opnieuw een rampjaar voor Vietnam wordt. 'De geruchten over een be stand in Vietnam verdoezelen het feit dat de bombardementen nu heviger zijn dan ooit', schrijft het comité. Wat de bombardementen voor een verschrikkelijke uitwerking hebben staat, soms op dramatische wijze, afge beeld op een kalender die het me disch comité voor het komende jaar uitgeeft. Er is veel leed op de kalen der samengebracht: kinderen getrof fen door napalm, moeders gedood door bombardementen. Naast fotomateriaal uit Vietnam bevat de kalender werk van Nederlandse volitieke tekenaars. De verkoop van de kalender moet mogelijk maken dat het medisch comité Nederland-Vietnam doorgaat met het geven van hulp. Het medisch comité zond zond tot dusver voor 4,5 miljoen gulden medische hulp naar Indo China. Het aanbeve lingscomité telt inmiddels 480 Neder landse artsen, tandartsen en apothe kers. In een overzicht dat bij de kalender Doe mee! Opwindend! Instructief! En wat is er dan zo leuk? De 'ram- pen-voorspelwedstrijd', waarbij het er om gaat wie de ergste milieuramp kan voorspellen die ons het komende jaar boven het hoofd hangt. Dat alle maal volgens de organisatrice, Aktie Strohalm (Oudegracht 36 in Utrecht), die de hoofdprijswinnaar 'zitting in de milieuraad van de minister van milieuhygiëne' belooft. Die beste moet dan natuurlijk wel een ijselijke ramp bedacht hebben, waarvoor Stro halm alvast een paar (opwarmertjes genoemde) tips geeft. Als daar zijn: ten gevolge van het lozen van warm koelwater breekt een tropische epidemie uit waar niemand resistent tegen is; de nieuwe minister van milieuhygiëne bevestigt dat de Rijn over enkele jaren schoon zal zijn; de progressieve partijen, aan de regering, blijven met een verband- trommel achter het huidige verwoes tende economische systeem aanlopen in plaats van fundamentele verande ringen voor te bereiden. Mansholt heeft een wekelijkse tv-rubriek, geti teld 'De toestand van de wereld'; in de Rijnmond komt een zeer hevige smog-aanval. De minister komt per soonlijk de slachtoffers in het zieken huis opzoeken; enkele palingetende Volendammers vertonen kwikvergifti gingsverschijnselen; de drinkwater voorziening in Rotterdam loopt spaak. De zuiverwaterleiding uit Noorwegen via Duitsland wordt feestelijk door Thomassen in bedrijf gesteld en Farce Majeur maakt er weer een liedje over; een lijst met stoffen die in zee gedumpt mogen worden (a. zonder vergunning, b. na speciale vergun ning) wordt aangenomen. Enzovoort enzovoort Aktie Strohalm, die iedereen 'verder een voorspoedig en opstandig 1973' toewenst, wil alle briljante, verschrikkelijke ideeën wèl voor 15 januari binnen hebben. Van een verslaggever UTRECHT 'Medische studenten moeten tijdens hun opleiding als ver pleeghulp werken.' Dat zegt 94 pro cent van de ruim 1500 verpleegkundi gen en verzorgenden in algemene zie kenhuizen, psychiatrische ziekenhui zen en zwakzinnigeninrichtingen die hebben deelgenomen aan een enquete over de werksituatie van de verpleeg kundigen in Nederland. De enquete, waaraan drie jaar is ge werkt, maakt deel uit van het projekt •ziekenhuis menselijk en modern' van de werkgroep 2000. De resultaten wor den begin volgend jaar gepubliceerd in een witboek voor verpleegkundi gen. Een paar uitkomsten staan deze week al in 'Transfusie', het blad van de katholieke unie van verplegenden en verzorgenden. In de algemene ziekenhuizen vindt 70 procent van de ondervraagden dat artsen geen benul hebben van ver pleegkundige problemen. Tachtig pro cent van de verpleegkundigen in de algemene ziekenhuizen vindt dat de artsen onvoldoende tijd nemen voor hun patiënten. In de psychiatrische inrichtingen is dat percentage 75, ter wijl van degenen die in de zwakzinni genzorg werken 50 procent vindt dat de artsen wel genoeg tijd aan hun patiënten besteden. is gevoegd staat wat zoal met giften kan worden gedaan. Zo is f 1.50 al voldoende voor tien liter melk voor kinderen. Het dubbele is genoeg voor drieduizend waterzuiveringsstabletten tegen besmet en vergiftigd drinkwa ter. Tien gulden is voldoende om dertig kinderen vitaminen te kunnen geven tegen de gevolgen van gebrek aan zonlicht wegens voortdurend on dergronds verblijf in schuilkelders. Tachtig gulden is genooeg voor mate riaal voor het bouwen van een com plete draagbare operatieverlichtings- set voor gebruik in loopgraaf-opera tiekamers. En met honderdduizend gulden kan een volautomatische ma chine worden aangeschaft voor het vervaardigen van kunstledematen -er zijn vele tienduizenden geamputeer- den in Vietnam. De kalender - de opbrngst kan hel pen al deze materialen aan te schaf fen - is voor f 2,50 verkrijgbaar in de Willem de Zwijgerstraat 3 in Utrecht. Als men de kalender toegestuurd unl krijgen, moet er f 1,75 voor porti bij. Het gironummer van het Medisch Co mité Nederland-Vietnam is nog altijd 10 90 400. gels te plakken op een briefkaart die verzonden moet worden aan de Mond- lane-stichting, Hagestraat 10 in Haar lem. Geld storten op gironummer 1884800 in Amsterdam is wel fijn, maar het apparaat van de Mondlane- stichting blikt niet berekend te zijn op het bestellen van een mapje kaar ten via deze methode. Het was nog in het hete seizoen, dat de Franse popzanger Michel Polnareff zich op zesduizend affiches in heel Parijs met zo goed als bloot achter werk liet bewonderen om het publiek warm te maken voor zijn optreden in de Olympia. 'Enig', riepen een hoop mensen. 'Buitengewoon onfatsoenlijk', vonden een heleboel anderen en, spij tig voor Polnareff, blijkt de rechter het nu met dat laatste eens. Die rechter voegde er bovendien aan toe de 'uitrusting' van Michel 'bizar' te vinden, want het niet geheel zichtbare zangersachterste was met wat veren omkranst, omdat het geheel op een staart moest lijken. Voor elke affiche deelde de rechter tien francs boete uit, zodat Polnareff zesduizend maal die tien francs zal moeten betalen. De drukker van het lokkertje moet voor elk biljet voor straf vijf francs neer tellen, ook niet misselijk. In Utrecht zitten in elk geval wat jongeren die het met kerst met een stronk boerenkool zullen doen. Uit protest tegen de 'waanzinnige con sumptiedrift' en 'omdat het elders in de wereld ook niet allemaal pais en vree is'. Een hongerstaking tegen dat teveel, dat zij als een tekortkoming zien, daar zullen niet veel mensen aan meedoen. Eerder zullen die mensen geneigd zijn dan maar liever boeren kool te eten, denken ze en daarom geven ze zelf vast het voorbeeld. Alle honderdvijftig groentemannen in de Utrechtse hoofdstad hebben een affiche van ze gehad, die geacht wordt voor het raam opgeplakt te worden. Er staat een smakelijke, consumptie- rijpe kalkoen op met een groot kruis er door. Daaronder staat een pro- boerenkooltekstje, waarmee de detail list zijn voordeel kan doen: wellicht zal hij op deze manier een paar extra groenteboerenkolen verkopen. Nog eens zeshonderd van deze anti-kalkoen affiches zijn naar andere adressen gegaan. Mensen die op eerste kerstdag niet thuis kunnen zijn of behoefte aan (ander) gezelschap hebben, zullen er gewild of ongewild van mee moeten proeven. Voor hen wordt op een adres in de Twijnstraat 'open huis' gehouden, waaraan ook Release Utrecht meewerkt. Op het menu staat: boerenkool. De zes kaarten van Opland over de oorlog die Portugal in Angola voert - zie 'dichtbij en verder' van gisteren - zijn te krijgen door ƒ2,50 aan postze- Weet wat u eet, als u een kippetje of een andere vogel of een konijntje op het kerstbord krijgt. Elk jaar weer blijkt het overal in het land voor te komen, dat dit soort dieren op een afschuwelijke manier worden gedood. De Dierenbescherming, die gevallen te horen krijgt van het - wettelijk straf bare -levend villen van konijnen en het levend plukken van kippen, maakt er nog eens op attent dat ieder die een dier wil laten slachten, dat voor een habbekrats in verscheidene abat toirs deskundig kan laten doen. Bona fide poeliers willen dat trouwens meestal ook wel. Huisdieren kunnen, adviseert de Die renbescherming. met de feestdagen maar het best binnen gehouden wor den. Niet omdat ze ook gevaar lopen geplukt of gevild te worden, maar vanwege al dat gevaarlijke vuurwerk. Vijf zonen van Jan Zwart (Dirk- Jansz., Jan jr, Piet en Willem-Hen drik) treden op tweede kerstdag geza menlijk op. In tegenstelling tot de zeven goede zonen van Vader Abra ham, die allemaal iets anders uitvoe ren, doen zij gevijven hetzelfde: ze geven samen een concert op het orgel van de Grote of Sint Bavokerk in Haarlem. Het comité 'Scholen voor Vietnam' heeft een lespakket uitgegeven, speci aal voor het voortgezet onderwijs en vormingscentra, onder de titel: Indo china, 1858-1972. Dit boekje (twintig pagina's tekst, acht pagina's foto's) bevat een overzicht van de geschiede nis van Vietnam, een artikel over de achtergronden van het Amerikaanse ingrijpen in Indochina en een kort stukje over de relatie Nederland-Viet nam. Tussen de tekst door staat een aantal opdrachten, die de leerlingen kunnen uitwerken. Het boekje kost twee gulden en is te bestellen bij Scholen voor Vietnam, Harmoniehof 25", Amsterdam, giro 13500 t.a.v. gemeentegiro W 4647 van J. J. Wesselo Amsterdam, onder ver melding van 'Vietnamlespakket 'Wij.hadden kunnen weten, hoe hij dat lek zou dichten.' I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7