racties van KVP en RP in verlegenheid oor vraag van Ruppert Sirlouropa* oor miljoenen guldens 'wenskaarten' Geschrokken? MARKLIN 'S "i muidenaar na essteek overleden Ontevredenheid procedure «nreiding van rijksdiensten Werksooor Ar^te'-th™ tegen verder gedwongen ontslag Co v. d. Heide Wijma chef muziek TROS Als AirtourNespanda u adviseert: Wat doet u dan? 'n advies van Airtour Nespanda Thans ƒ65.000 voor Palermo Elf bestuurders onder invloed Minister sprak ambassadeur Het weer erstdrukte bij de post beslist niet kleiner Gemiddeld geeft men er f 16 aan uit Vijftien Plan voor een nieuwe procedure voor de SER Meer sport op NCRV-radio )UW/KWARTET VRIJDAG 22 DECEMBER 1972 BINNENLAND K5 •rstel oude coalitie is sleutelkwestie (Advertentie) onze parlementsredactie NHAAG De fracties van KVP en de ARP in de Tweede Kamer zijn in verlegenheid gebracht r de vraag van informateur Uuppert wat het oordeel van hun fractie is (dus hoe elk lid afzonder- denkt) over de zes varianten waarmee een kabinet geformeerd kan worden. In de andere fracties sda er(k ^eze vraaS minder moeilijkheden op. fractievoorzitters Andriessen eerstaf) en Biesheuvel (ARP) dienden de^ eravond laat wel een schriftelijk 17 j ïoord in bij de informateur, \urvrHt Hat rip7P mpt ri ijken' ag 27 ,rd 8€en §enoeSen zal nemen om- -een duidelijke inventarisatie van standpunten in de fracties achter- e is gebleven. De informateur zal vraag daarom nogmaals aan de ties voorleggen. ien. ezaal wacht wordt dat deze met dit ant- 11 een *bloea sleutelvraag in dit stadium van de jrmatie is hoe het oordeel luidt f herstel van de oude coalitie. De -Y i° Lse oppositiepartijen wijzen deze 10 dï af- De VVD en de CHU ben laten weten dat deze variant voorkeur heeft, de CHU omdat meerderheidsvorming met de tjvuitgesloten is en dit alleen nog t.j ir mogelijk is met de vijf. Naar "It heeft de KVP-fractie hierover eensluidend standpunt kunnen mieren. De fractie vond wel dat 'P in overeenstemming met haar jraken van voor de verkiezingen 'moeten praten met iedere partij zich constructief opstelt. Een ge- Advertentie) i zal rig 1 een vers'aggever IUIDEN De 55-jarige P. Nan uit liden is gisternacht door zijn 25- ge huisgenoot T.H.S. in zijn wo- g in zijn rug gestoken en korte later overleden. H. heeft donder- middag na een verhoor van 15 uur volledige bekentenis afgelegd. steekpartij volgde op een ruzie sen de twee huisgenoten. Om- v-isseii eeks twee uur kreeg de politie een dat in een duplexwoning in de alstraat een man lag dood te bloe- Toen de politie arriveerde lag de i al dood op de grond. De huisge- werd ter plaatse gearresteerd. S. ongeveer vier jaar geleden bij het in Nan komen inwonen. ruzie die aanleiding was tot de ïkpartij handelde volgens de poli- waarschijnlijk over een rechtszaak toni S. tot een gevangenisstraf ig ird veroordeeld wegens meineed, 'arb!' 1 betreft hier een bijzonder tragi- - e zaak, aldus de politie en er is sprake van moord. sprek van de vijf (de confessionele partijen, VVD en DS'70) zou dus mogelijk zijn, maar het ging veel fractieleden te ver nu al hun politie ke wil over deze variant uit te spre ken. Bovendien wilden veel fractiele den de mogelijkheden van een extra parlementair kabinet niet afsnijden. Tot keus dwingen Informateur Ruppert zal echter vooral geïnteresseerd zijn in de politieke wil van de fractie in.b.t. het vijf partijen kabinet. Dit met het oog op de steun van zo'n kabinet in de Kamer kan rekenen. Enkele uit-de-bootvallers kunnen de uiterst krappe meerder heid (76) van het kabinet gemakke lijk te niet doen. Informateur Rup pert zal daarom zijn vraag moeten herhalen om de KVP aldus tot een keus te dwingen. In de ARP-fractie kwam men niet verder dan een meningsvorming over de variant van het vijf-partijenkabi net. De discussie spitste zich vooral toe op het loon- en prijsbeleid dat zo'n kabinet moet kunnen voeren. Het oordeel van de AR-fractie over een vijf-partijenkabinet zou daarom aan enkele strikte vooral tegen DS'70 ge: richte voorwaarden zijn gebonden. Over de andere varianten, n.l. de oude coalitie min DS'70 een confessio neel minderheidskabinet, en een ex tra-parlementair kabinet heeft de frac tie geen oordeel uitgesproken. Het progressieve minderheidskabinet heeft de fractie al eerder in dit stadium van de informatie afgewezen, terwijl Van onze Haagse redactie DEN HAAG De ambtenarenbonden zijn ontevreden over de procedure die tot nu toe ten aanzien van de sprei ding van rijksdiensten is gevoerd. De bonden hebben gisteren minister Geertsema (binnenlandse zaken) in de vergadering van het georganiseerd overleg in ambtenarenzaken, meege deeld dat zij zich zullen beraden over de gang van zaken en met eventuele wijzigingsvoorstellen zullen komen. Het nadere beraad hierover zal op 18 januari plaatsvinden. De huidige procedure is dat een voor stel tot verhuizing van een bepaalde dienst eerst in het georganiseerd overleg wordt besproken. Als men daar geen doorslaggevende bezwaren heeft gaat het voorstel naar de specia le spreidingscommissie van de te spreiden dienst. Deze commissie heeft dan het recht het voorstel af te wijzen, of als men ermee akkoord gaat een nieuwe vestigingsplaats uit te spreken. Deze speciale commissie's blijken er echter in de praktijk van uit te gaan dat, als het georganiseerd overleg de spreiding heeft goedge keurd, daar geen'verzet meer tegen mogelijk is. Dit heeft tot veel onrust onder de ambtenaren geleid. Een an dere klacht van het georganiseerd overleg is dat de ministerraad soms voorstelt een dienst te spreiden, ter wijl er in die dienst bijvoorbeeld nog een organisatieonderzoek gaande is. de kansen voor een rooms-rode coali tie al verkeken waren. Ook van deze fractie zal de informateur echter een duidelijke inventarisatie van de stand punten verlangen. Aangenomen wordt dat de fractie van DS'70 nu positiever staat tegenover een herstel van de oude coalitie. In het advies aan de koningin had deze fractie een meerderheidsregering ge adviseerd van PvdA en KVP. Nu deze mogelijkheid afgeschreven is ligt het in de rede dat zij zichzelf weer een rol willen toebedelen, hoewel fractie voorzitter Berger ook gisteren herhaal de Jat hij bepaald niet staat te trap pelen. Het is opvallend dat informa teur Ruppert gisteren met de heer Berger uitvoerig van gedachte heeft gewisseld over de inflatiebestrijding en het vraagstuk van de werkloosheid, knelpunten bij een eventueel herstel van de oude coalitie. Aan de hand van de brieven die de fracties bij de informateur hebben ingediend zal deze zich rond de kerst dagen een oordeel vormen over de verder te volgen procedure, met name of het in het kader van een goede informatie verwerving wenselijk en mogelijk is een gesprek tussen de fractievoorzitters van de vijf te beleg gen. Onmiddellijk na de kerstdagen zal hij daarvan mededelingen doen. Van een verslaggever UTRECHT Tijdens een bijeen komst van meer dan 300 werknemers van Werkspoor Amsterdam gistera vond is gebleken dat de overgrote meerderheid zich achter de mening van de vakbondsbestuurders van de industriebonden van NW, NKV en CNV plaatst, inzake reorganisaties met gedwongen ontslag. De vakbon den hebben maandag in een bespre king met de raad van bestuur van het VMF-concern waartoe ook Werkspoor Amsterdam behoort, geweigerd in te stemmen met verdere reorganisaties bij de VMF als dat gedwongen ontsla gen tot gevolg heeft. HILVERSUM Tot hoofd van de afdeling ernstige muziek van de TROS is pianist Co van der Heide Wijma aangesteld. Tot de opheffing van de Snip en Snap-revue dit jaar is Van der Heide Wijma pianist geweest bij het gezel schap van Willy Walden en Piet Muy- selaar. haal'n kerstkado ^vooruw zomervakantie Halen. En wel onmiddellijk. Maar waarom adviseert Airtour Nespanda nu in hemelsnaam een reisgids van Airtouropa. Ze zijn toch niet gek geworden? Dat niet. Maar Airtour Nespanda werkt hecht samen met één van de grootste Europese reisorganisaties: Touropa. En door die samen werking is de nieuwe reisgids ontstaan. Spannend, hoor .Veel reizen staan er in. Ach, noem het maar gerust een vakantieboek. Zo veelzijdig en uitgebreid is't. En om alle verwarring te voorkomen heet Airtour Nespanda nu Airtouropa. Da's simpel.Wat u daarvoor koopt? Wel, u boekt voortaan bij een grote Europese organisatie. De voordelen spreken voor zich. De vertrouwde service bleef, er kwamen meer bestemmingen en. Ach, ga uw kerstkado even halen. Het Airtouropa vakantie boek. Dan weetu alles. Kijk u een reis rijk. Da's heel eenvoudig; als u het Airtouropa vakantieboek in handen heeft.Want daarin staat, naast vele reizen, ideeën en tips, een aardige prijsvraag. Lost u die goed op, dan hebt u kans op een gratis reis naar Spanje of een koffer vol handige vakantieartikelen. Iedere week worden vier prijzen uitgeloot. Aardig nietwaar? Uw kerst kado -het Airtouropa vakantie boek-voor uw zomervakantie kunt u afhalen bij de bekende boekingskantoren. UW VAKVERBOND ft'avellaan 1 Utrecht Verminder de teer en de.nicotine in de rook van uw sigaret. Met Denicotea filter-pijpjes. Filters (10 stuks) f 1.20. Pijpjes vanaf f 1.25 OQniCOCGQ Bij elke tabakswinkelier BoraumU Wehry Nederland av. Schevenlngseweg 56, Den Haag. verkrijgbaar. AMSTERDAM De stand van de actie van de Trouw-K wart et- is thans f 65.000 Vóór het ein de van het jaar hopen we het streefbedrag van f 75.000,- hulp aan de diakonale arbeid van de Waldemen in Palermo te hebben bereikt. Dat bete kent nog een kleine ruk van 10.000. Vandaar dat wij nogmaals vol verwachting het centrale gironummer van de NV De Christelijke Pers Amsterdam vermelden: 269274. U kunt ook onder het motto 'Soulaas voor Palermo' geld overmaken via het hoofdkan toor van de Ned. Middenstands- bank, Herengracht Amsterdam, waar het rekeningnummer vnn Trouiv-Kwartet is: 697360768. Voor Amsterdam en omgeving: X 500 Van een verslaggever ROTTERDAM Tijdens een nachte lijke controle in Zuid-Holland en Zee land in de nacht van woensdag op donderdag heeft de politie vijf dron ken bestuurders van auto's aangetrof fen. Zes mensen, hadden dusdanig van het geestrijke vocht genoten, dat de politie het beter achtte dat zij achter het stuur vandaan kwamen. Gedurende de controle werden 7.000 voertuigen onderzocht. De politie maakte 750 maal proces verbaal op wegens gladde banden en gebrekkige verlichting aan de auto's. Velen had den tevens geen rijbewijs of kente kenbewijs bij zich. 'Prettig gesprek' Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Schmelzer heeft de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag, Middendorf, gisteren mee gedeeld dat de Nederlandse regering de hervatting van de bombardemen ten op Noord-Vietnatn ten stelligste afwijst. Hij voldeed hiermee aan een verzoek dat de Tweede Kamer hem woensdag had gedaan. Minister Schmelzer heeft ambassadeur Middendorf verzocht het afwijzende standpunt van Nederland door te geven aan de Amerikaanse regering. Hij heeft te kennen gegeven dat Ne derland vertrouwen blijft stellen in het Amerikaanse streven een vreedza me regeling van het conflict tot stand te brengen. In de Tweede Kamer had de heer Schmelzer hierover gezegd dat het begrip dat in Nederland voor de Amerikaanse politiek bestaat niet wordt bevorderd door de hervatting van de bombardementen. Over de in houd van het gesprek tussen minister Schmelzer en de heer Middendorf kon de woordvoerder niets meedelen. 'Het was een prettig gesprek', deelde hij mee. (Advertentie) het oudste en meest verkochte m^rk voor electrische treinen. Reeds een complete trein met transformator vanaf 49,50. at een verslaggever HAAG Hoewel de posttarieven flink zijn gestegen, heeft liet Nederlandse Pbliek beslist t kalmer aan gedaan bij bet versturen van kerkst- en nieuwjaars- aarten. De kerstdrukte bij de post lijkt eerder groter dan kleiner, is de indruk 3,1 drs. H. de Jonge, hoofddirecteur van de posterijen. 21 C, D Jonge heeft de indruk dat de dat het weer zo goed is geweest. in wenskaarten niet kleiner 'Yzel, gladheid, mist en sneeuw ver- |ajn ondanks het feit dat op 1 Member de posttarieven voor brief den en volledig beschreven brief den omhoog gingen van resp. 20 Jar 25 cent en van 25 naar 30 cent. 'gens de heer De Jonge is er wel nder van 'pieken' sprake bij het jsturen van de wenskaarten, door- 1 voor het overgrote deel voor bei- d £elegenheden (Kerst en Nieuw- •J *T) wordt verzonden. in meevaller voor de PTT is dit jaar, gend hoofddirecteur posterijen heeft na kleine steekproeven berekend, dat ieder Nederlands gezin gemiddeld vijftien wenskaarten verstuurt. Nu de oorzaken onherroepelijk vertragingen', aldus de heer De Jonge, die als verdere pluspunten noemt de gunstige 'ligging' van de kerstdagen na een volledige werkweek en het gering aantal zieken. In totaal zijn tussen half en eind december meer dan twin tigduizend bestellers, ruim vierdui zend sorteerders en enkele duizenden hulpkrachten (studenten en scholie ren) bezig de vele tientallen miljoe nen poststukken te 'verstouwen'. Volgens de hoofddirecteur is het hoogtepunt van de kerstdrukte al be reikt. Het totale aantal poststukken, dat in deze twee weken wordt verzon den, schat de PTT op ongeveer drie honderd miljoen stuks. Het algemeen landelijk daggemiddelde van alle post is tien tot elf miljoen stuks, maai in deze topweken ligt het daggemiddelde dicht bij de twintig miljoen. De heer J. D. Smeets, plaatsvervan- kerst- en nieuwjaarskaarten de laatste jaren duurder zijn geworden en bo vendien het luxueuzere produkt sterk in de belangstelling stijgt, kan wor den gesteld, dat men per gezin inclusief de portikosten hiervoor in doorsnee bijna zestien gulden uit geeft. Uitgaande van 3.5 miljoen Ne derlandse gezinnen, betekent dit een totale uitgaaf van 56 miljoen gulden (veertien miljoen aan porti en 42 miljoen voor de aanschaf van de 'wen sen'. Volgens de heer Smeets wordt de belangstelling voor de verpakte kerst en nieuwkaarskaart jaarlijks groter 'en ook dit jaar is er bepaald niet bezuinigd.' Bij tellingen is gebleken dat men over het algemeen in het Westen van het land de wenspost eerder de deur uit doet dan in Noord- Brabant en Limburg. 'Dit verschijnsel bespeuren we eigenlijk ieder jaar', aldus de heer Smeets. Koud in de Oeral Van onze weerkundige medewerker Het wintert in de Lage Landen op bescheiden wijze. De thermometers hier dalen 's nachts tot 4 A 5 graden Celsius onder nul. Tijdens het week einde gaat de thermometer wellicht nog een paar graadjes lager: matige vorst. Een handicap voor Thialf is het niet op het continent aanwezig zijn van een sneeuwdek. Daardoor kan er geen zelfversterking van de winter door groot warmteverlies (uit straling) in de lange nachten plaats vinden. Ook voor een koutransport uit Rusland behoeven we niet bang te zijn. Daarvoor zijn de isobaren niet Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG In de Sociaal-Econo mische Raad is het plan geopperd om het centrale overleg over het sociaal- economische beleid verder te stroom lijnen door een procedure op gang te brengen waarbij de doelstellingen reeds in het voorjaar worden gefor muleerd en in het najaar wordt aan gegeven welke daarvan verwezenlijkt moeten (kunnen) worden. Een woordvoerder van de SER ver klaarde dat deze procedure er toe leidt dat een zeer belangrijk deel van de beleidsvorming reeds voor de zo mervakanties gestalte krijgt. Zo vroeg mogelijk in het voorjaar zou het Cen traal Planbureau een prognose moe ten opstellen voor twee jaar (1974 en 1975) mede aan de hand waarvan de regering spoedig daarna een beleids nota opstelt. De SER zou zich over beide stukken moeten uitspreken waarna eveneens nog voor het zomerreces een discussie over het tevoeren beleid moet plaats vinden in het parlement De regering kan bij de opstelling van haar miljoenennota met dit alles dan rekening houden. Zo spoedig mogelijk na Prinsjesdag, in elk geval voor de algemene-politieke- en financiële be schouwingen in de Tweede Kamer, zou de SER (mede op grond van een rapport van zijn commissie van econo mische deskundigen) de beleidsmaat regelen dan in een evenwichtig geheel moeten concretiseren, in hoofdzaak voor 1974, maar voor zover mogelijk ook voor 1975, aldus het binnen de SER ontwikkeldeplan. HILVERSUM Met ingang van 6 januari ondergaat 'Sportshow', van de NCRV op Hilversum 3 een uitbrei ding iii de late uren. Van 23.02 tot 24.00 uur is extra zendtijd ter beschikking gekomen, die gebruikt zal worden voor volleybal wedstrijden, tafeltenniscompetities en eredivisievoetbal-wedstrijden en bas ketballcompetities in de zaterdagsport. goed geplooid. Tot in het grootste deel van Oost-Duitsland en Polen blijft het ondanks veelal heldere nachthemel bij lichte tot matige vorst. Alleen een enkel DDR-station in het zuiden kwam gistermorgen tot 9 en vlak boven de grond zowaar tot 16, zonder dat er overigens een sneeuw dek werd gerapporteerd. Een blik in de Sowjet-Unie: ook de meeste Westrussische stations hebben weinig kou te melden. Kiew gistermid dag 1, Odessa, en het vroegere Lem- berg 5, Moskou 8. Leningrad bij motregen +2, Moermansk +3 gr. C. In Europees Rusland komt hier en daar wat sneeuw voor (Moskou 1 mm) aan de oostelijke flank van het Zuid- europese maximum btj zwakke noord westen wind. Belangrijk kouder weer heerst er pas in het gebied vlak ten westen van de Oeral, die zich ruwweg langs de 59ste meridiaan uitstrekt: Oefa 25, lwdél 30, Magnitogorsk 32 gr. C.: bepaald geen transport kou gelet op de daar heersende zwak ke zuidwesten wind. De laagste tempe raturen in Rusland vonden we uiter aard in Siberië, niet zozeer nog op 60 tot 70 O.L. (—30 tot —31 gr. C.), als wel verder van huis (75 tot 85 O.L.), te weten 37 38 gr. C. met hoogste etmaalwaarden van 34 gr. C. De hoogste luchtdruk in die streken was niet uitzonderlijk, namelijk circa 1030 millibar. Voor doodgewone regen moesten we gisteren op Sicilië zijn, waar Catania 12 mm meldde. Het belangrijke conti nentale hogedrukgebied blijft van daag en waarschijnlijk ook morgen het weer in onze omgeving beïnvloe den, waardoor het weer licht winters blijft. Weersgesteldheid van gisteravond 19.00 uur. maximum-temperaturen van gisteren en neerslag van 07.0019.00 uur. Amsterdam licht bew. 0 0: De Bilt licht bew. l 0; Declen licht bew. 2 0; Eelde licht bew. 1 0: Eindhoven mist 1 0; Den Helder zw. bew. 1 0; Luchth. R'dam geheel bew 1 0; Twente licht bew. 2 0; Vlissingen licht bew. 2 0: Zd.-Limburg licht bew. 1 0; Aberdeen onbewolkt 10 0.1; Athene half bew. 9 0; Barcelona geheel bew. 10 0; Berlijn onbe wolkt 2 0; Bordeaux mist 7 0; Brussel on bewolkt 3 0; Frankfort onbewolkt 1 0; Ge- nève zwaar bew. 3 0; Helsinki geheel bew 2 0: Innsbrück onbewolkt 2 0; Kopenhagen half bew. 3 0; Lissabon Locarno onbewolkt 4 0: Londen geheel bew. 4 0; Luxemburg onbewolkt Madrid licht bew. 9 0; Malaga zwaar bew. 18 0; Mal- lorca geheel bew 13 2; MUnchen onbewolkt -4 0; Nice half bew. 11 0; Oslo mist 0 0; Parijs geheel bew 1 0: Rome half bewolkt 13 0; Split onbewolkt 11 0; Stockholm ge heel bew. 4 0: Wenen onbewolkt 1 0; Zürlch onbewolkt 0 0; Casa Blanca onbewolkt 17 0: Las Palmas half bewolkt -34 0.4; Tel Avlv zwaar bew 16 5. HOOG WATER 23 december Vlissingen: 17.42: Rotterdam: 6.22-18.55; Schevenlngen; 3.43-16.06: Haringvliet aan de Zeezijde 5.22- 4.57-17.17; IJmulden: 5.31-17.51; Den Helder: 10.02-22.11; Harllngen: 12.20Delfzijl: 1.29-14.07. (Advertentie) UW VAKVERBOND Ravellaan 1 Utrecht i

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5