lan-Stadhuisplein wellicht jpgenomen in wandelgebied Johan de Wittstraat is 'sluipweg' geworden Elisabeth-Ziekenhuis Nachtdiensten vlekkeloos over xcelsior zong Bachs IKeihnachts orium' Nieuwe Kerk in Leiden slechts 2 dagen halve prijs De La Reystraat wordt afgesloten Overdracht Hogewoerd 30 en Groenhazengracht 6 Ds. Makkenze naar Joure Kerst-uit in het Kreatief Sentrum Burgerlijke Stand Noordwijkerhout Kerstzang in de Maranathakerk opvallers - meevallers - afvallers - tegenvallers - uitvallers - aanvalle redactie: Willem schrama Eerste steen voor 210 flats Aan de abonnees J TROUW/KWARTET VRIJDAG 22 DECEMBER 1972 REGIO L3 \ERST jl< 'Kan idige t niet wel je twee ik en i wat je oogte gen zi kit teg i zijn net kringteam. adviesraad en gemeentewerken binnenkort 0111 de tafel JIDEN Er scliijnt tenslotte toch schot te komen in de plannen voor een grootscheepse face-lift van het Stadhuisplein. Na maanden n uitstel heeft de dienst gemeentewerken een rapport uitgebracht, dat ingaat op de plannen hieromtrent van het Springteam Leiden. .1 ^'ï»l t Springteam (Henk de Vroom, Hem Mulder en Koos van de Wa- heeft aan het begin van dit jaar 1 aantal 'praatprenten' ontworpen, 1 voorzien in een fraaiere en boven- functionelere aankleding van het fin dan thans nog het geval is. Met t al te grote investeringen willen drie ontwerpers er een echt stads- leweer jn van maken, met tal van bloem- kken, een watervalletje, een zand- k. Er zou een VW-kantoortje op oestac len moeten komen, alsmede o.a. een uten speeltoren. In het rapport van .Jneentewerken nu, wordt geconclu- jn. Di erd dat er in het Springteam-plan om b( ie waardevolle suggesties zijn te vinden, maar dat daarnaast ook een aantal aanvechtbare factoren naar vo ren is gekomen. Het accent valt daarbij op de finan ciën. Gemeentewerken ziet een VW- kantoortje bepaald niet zitten en komt met zijn suggesties ongeveer 250.000 lager te liggen dan de opzet van het Springteam, dat zijn plan globaal op 650.000 heeft becijferd. Gemeentewerken heeft het geheel iets minder 'druk' gehouden, en beoogt met deze meer simpele opzet vooral de opneming in het toekomstige wan delgebied. In relatie met dat wandel gebied is het stadhuisplein voor zo weinig mogelijk geld zoveel mogelijk functioneel gehouden. Binnenkort wordt hieromtrent een standpunt van B. en W. verwacht. In ieder geval zullen adviesraad, gemeen tewerken en het Springteam begin januari om de tafel gaan zitten om te pogen uit eikaars ideeën en plannen één 'plan-stadhuisplein' te kristallise ren. Gebeurt dit, dan zal een panklaar plan-stadhuisplein voorlopig toch nog een plaatsje in de gemeentelijke vrieskast wachten. Verwezenlijking zou slechts dan en dan nog gedeel telijk mogelijk zijn, indien van de departementen forse subsidies zouden worden verkregen. In het licht van de huidige financiële verhouding met de overheid is dit helaas niet te verwach ten, zelfs al zou het hier een project van drie ton betreffen. Henk de Vroom, Willem Mulder en Koos van de Water lijken het in ieder geval niet als een nederlaag te be schouwen, dat hun plan gedeeltelijk is afgeschreven. 'Wij hebben een stuk naar voren gebracht en daarbij een maquette. Het geheel hebben we min of meer ter discussie gesteld. Wij hebben niet gedacht dat het plan als zodanig af was'. en wat voor vfWIJK AAN ZEE De Christe- rdriet ilte oratoriumvereniging 'Excelsior at de: f in samenwerking met de solisten :een 1 aria Suchel (sopraan), Aafje Heynis omö it) Jan Waayer (tenor). Ruud van er n« r Mee (bas), Tijn van Eyk (orgel), Moeskops (klavecimbel) en het enken ,westelijk Orkest als begeleidend ïn- tev« rumentaal ensemble, een uitvoering over. n vier delen uit Bachs (zogenaam- 1 j -weihnachts Oratorium'. 'ote genlijk is liet onder die naam be- V,ze": end en geliefd geworden werk hele- :klag aal geen oratorium, maar een ver- c gene meiing van zes voor evenzoveel d estdagen bestemde kerkelijke, dus n,oplurgische cantates. Dat Bach zijn mu- et er e|. grotendeels ontleende aan eigen ereldlijke composities zonder dat ikaar fze destijds algemene manier van e®r oen iets aan de wijding of hemelse 1 te 1 teugde afdoet, is een bewijs temeer en 33 an het feit, dat er geen specifieke e" zs estelijke of wereldlijke muziek be- er aat. Alleen de woorden doen het 'm. Je e grote Nieuwe Kerk was niet ge- _wie. eel, maar toch wel goed bezet. Ex- lei Isior heeft zijn getrouwen en zon- vöoi er twijfel ook vele anderen met mee' achs hoge kunst en eigen toewijding, .dai ingvaardigheid en overtuiging een rst a ooie avond bezorgd. Deze lof komt :al pe! 1 niet mindere mate ook de zeer be- 0 1ej same vocale en instrumentale so- naalsten toe. Zij stelden hun kunst ge- om i eei jn dienst van het muzikale en eestelijke doel. Het orkest musiceer- ocht nauwlettend en welluidend. se d; concert mocht dus een schone in- acntei jdjng op het kerstfeest genoemd e,zeli orden, toef Advertentie minder dan LEIDEN Binnenkort zal afsluiting voor het autoverkeer plaatsvinden van oe De la Reystraat. Dit zal worden uitgevoerd door op het smalle gedeel te van deze straat naar de Reitzstraat enkele bomen en twee speelwerktui- 8en (zgn buitelrekjes) aan te bren gen. Voorts wordt de De la Reystraat gedeeltelijk herbestraat. De Stedelijke Lichtfabrieken heeft in middels een plan ontworpen voor de verbetering van de openbare verlich- jjng in dit gebied. Deze verbetering bestaat uit het bijplaatsen van enkele 'antaarnpalen. LEIDEN Een bewoner van de Johan de Wittstraat (Rijnsburgerweg) heeft de gemeente gevraagd deze straat bij de ingang vanaf de Rijns burgerweg af te sluiten voor alle verkeer, teneinde op deze wijze het doorgaande 'sluipverkeer' te weren. Nader onderzoek heeft uitgewezen, dat de Johan de Wittstraat inderdaad veelvuldig in beide richtingen als zgn. sluipweg wordt gebruikt. Om te voor komen dat het doorgaapde verkeer de verkeerslichten op de kruising van de Rijnsburgerweg en de Warmonderweg blijft ontduiken, is onder meer de volgende oplossing mogelijk: Aan de zijde van de Rijnsburgerweg kan de Johan de Wittstraat worden afgesloten voor al het verkeer door middel van het doortrekken van het LEIDEN Op dit moment zijn er nog twee panden, waarvoor koopover eenkomsten gesloten zijn tussen de Stichting Studenten Huisvesting (koopster) en de gemeente (verkoop ster) nog niet overgedragen. Het be treft de panden Hogewoerd 30 en Groenhazengracht 6. Zo delen B. en W. mee op vragen van het raadslid J. A. v. d. Horst. Het betreft hier geval len. waarin de oorzaak van het niet overdragen en niet betalen der pan den, is gelegen in bepaalde ongunstige factoren, die nóch de gemeente, nóch de stichting geheel in de hand heb ben. Getracht wordt deze ongunstige factoren alsnog te elimineren. Zo blijft de gemeente pogen de bewo ners van het pand Groenhazengracht no. 6 dat leeg en ontruimd geleverd dient te worden aan vervangende woonruimte te helpen. In het geval Hogewoerd 30 blijft de gemeente mee zoeken naar een oplos sing, teneinde de restauratie van dit pand, samen met het aangrenzende pand, mogelijk te maken. KATWIJK AAN DEN RIJN Ds. A. Makkenze, hervormd predikant te Kat wijk aan den Rijn, heeft het beroep van de hervormde gemeente te Joure (Fr) aangenomen. Ds. Makkenze is sinds 1954 in Katwijk aan den Rijn werkzaam. Zijn eerste standplaats was Tienhoven. Hij werd in 1920 geboren. LEIDEN In het programma van de Kerst-Uit in het Kreatief Sentrum aan de Breestraat (66) zijn enkele wijzi gingen gekomen. De Kerst-Uit loopt van zondag 24 december 9 uur nam. tot 2 uur in de nacht van 26 op 27 december. Er zijn doorlopend voor stellingen en activiteiten. Om 2 uur gaat het open huis dicht. Maandag dagmiddag van 2 uur tto half 4 is er groepen op, waaronder For-M. Dins dagmiddag van 2 u-'r tot half 4 i ser een voorstelling van het poppenthea ter van Henk Adding en van 7 tot 2 uur nam. een optreden van de pop groep The Flag. trottoir en het plaatsen van paaltjes. Deze oplossing heeft echter ook voor de bewoners van de Johan de Witt straat zélf gevolgen. De straat is dan voortaan alleen bereikbaar vanaf de Warmonderweg (via de Van Oldcn- barncveldtstraat en de Ilogerbeets- straat) en voorts vanaf de Van Slin- gelandtlaan. Dat betekent onder meer dat het bestemmingsverkeer vanaf de Rijnsburgerweg via de stop lichten hoek Warmonderweg/Rijns- burgerweg moet omrijden. Het gemeentebestuur wil daarom eerst de mening van alle beWöners vernemen, voordat eventueel wordt overgegaan tot wijziging van de huidi ge situatie. LEIDERDORP Mr. J. G. Bermei- jer, algemeen-directeur van het St.- Elisabeth-ziekenhuis, is een tevreden man. Niet zozeer omdat hij in zijn nieuwe werkkamer in één van de vleugels van het nieuwe complex aan de Simon Smitweg naar het voortra zende verkeer op de rijksweg kan kijken zonder het minste geluid te horen (dat heb je, met die dubbele vensterglazen), meer nog vanwege de vlekkeloos verlopende verhuisoperatie. De nieuwe schoenen zijn aangetrok ken, de oude, aan de Hooigracht, weggegooid. Gisteren beleefde de ver huizing het hoogtepunt: het overbren gen van 140 patiënten. Om zes uur 's morgens, in het donker, kwam de eerste ambulance voorrijden. 'Er zat meteen vaart in: voor we het wisten waren we anderhalf uur op ons sche ma voor. Om kwart voor tien waren de laatste zieken, inclusief de kinde ren, binnen op hun nieuwe adres'. De heer Bergmeijer vindt, dat het vlot is gegaan. Dat is niet in de laatste plaats te danken aan de grote medewerking van de Leidse verkeers politie. de politie van Leiderdorp en de rijkspolitie. Het was een beetje glad, maar de gemeente Leiderdorp had tijdig gestrooid. De directie van het ziekenhuis had direct voor een beetje gezelligheid gezorgd: alle patiënten vonden op hun nieuwe kamers een bloemetje met een welkomstgroet. De lopende patiënten kwamen met de NZH-bus, die daartoe drie keer op en neer moest rijden. Vier gelukkige moeders werden met hun baby in een trouwauto van De Jong gezet. Hier en daar is kritiek gehoord over het feit, dat het nieuwe ziekenhuis met z'n 500 bedden geen grote kapel heeft gekregen. 'Wel', zegt de alge meen-directeur, 'er is een dagkapel, een kleine intieme ruimte, waarin een kleine groep elke morgen met de rector bijeen kan komen voor de liturgieviering. Dan is er nog een grote zaal voor vergaderingen en an dere bijeenkomsten. Die is helemaal geschikt te maken voor de eredienst. De altaartafel kan gemakkelijk wor den verplaatst en er komt ook nog een orgel. In deze zaal is plaats voor ongeveer 80 mensen. NOORDWIJKERHOUT Geboren: Marlska A d v A J Wildenberg en J W T Schimmel: Florence ACdvUM van den Berg en C W M van Eeden; Debora H M d v JH M Schouten en H A M de Boer; Paulus N z v B P Cozljn en E M Sikking. Ondertrouwd: J A J Caspers en C P Heemskerk; RAT Jansen en M C C Vrolijk: J M M Aartman en M F Duivenvoorde. Getrouwd- G A van der Voort en J C Turenhout: A J C van Pinxteren en W C M van der Geer; C L Laros en Q M T Bon: B J P van Egmond en C M L Appelman; W A A Olijerhoek en M P A van der Lans; L J J Beugelsdijk en M P C Heemskerk; PPM Verdegaal en C M M van der Slot; F Blok en M J van de Werken: R M Heij en C M Okkerse; J Duivenvoorden en Y A Kneefel: G J H van der Zeist en B J. Zeinstra. Overleden: Hermanus Zuiderduin 79 jaar LEIDEN Vanavond (vrijdag)' om 9 uur wordt in de Maranathakerk aan de Lage Morsweg een kerstzangbijeen komst gehouden. Deze zal een uur duren. De gezamenlijke kerken in de Mors hebben alle wijkbewoners uitge nodigd om op deze wijze stil te staan bij de komst van Christus in deze wereld. Combo en zanggroep The Voi ce of Freedom en de organist C. van der Keur verlenen medewerking. Ie der krijgt de volledige tekst van de te zingen liederen aangeboden. Leidse bond-film De stad Leiden is al enige maanden het doelwit van een groep Leidse smalfilmers, die er onderling een feest van maken om uiteindelijk met een kostelijke kolderfilm voor de dag te komen. De heren zijn afkomstig van het vormingscentrum Troef, en maken met dit project als zodanig- deel uit van het scala van activiteiten dat daar aan de Hogewoerd wordt ontplooid. Er worden ook regelmatig projecten uitgevoerd op het gebied van muziek, jazz, ballet, politiek, kre- ativiteit, fotografie, experimenteel to neel en dergelijke. De film nu die al zo'n beetje z'n voltooiing nadert is een bonte persiflage op het geijkte genre van de man-die-alles-kan. Met name wordt hier gedoeld op het wonder James Bond, wiens codenummer 007 in de Leidse film 008 is. Venijnige wapens en snelle auto's zij., omgewisseld voor waterpistolen, een tandem en een au toped. 1-Iet cijfer 008 dat zal waar schijnlijk ook de titel van de film worden heeft de makers op een schitterend idee gebracht. De telefoon is daarbij het uitgangspunt. Immers, wie 008 (Inlichtingen) draait, krijgt van een vriendelijke juffrouw te ho ren hoeveel wachtenden 'er nog vóór u zijn'. De Leidse James Bond doet dat ook in de film, en elke keer als hij belt zijn er minder wachtenden, dat wil zeggen: is er iemand gesneu veld. Hetzij gehangen aan een hen neptouwtje, hetzij getroffen door een deegroller. Aan het slot van de film, als er niet één wachtende meer is, sneuvelt 008 zelf. De tussenliggende scènes zijn vaak te gek om los te lopen; ze houden met niets verband en willen slechts de belachelijkheid aantonen van figuren als Bond. Bijvoorbeeld: 008 verlaat zijn hotel (gebouw Troef), merkt dat hij bespioneerd wordt, pikt een tan dem en begint te fietsen. De spion pakt snel een step van een voorbij rijdend jongetje af, en zet de achter volging in. Al vluchtend neemt 008 nog een liftster mee. Voor een stop licht wordt de spion plotseling vanuit het raam van een stilstaande auto met een deegroller neergeslagen. Het bloed is in dit geval smeuïge tomaten ketchup. 008 pakt de dichtstbijzijnde telefooncel, draait 008 en hoort: 'Het aantal wachtenden vóór u is nog. etc. Kortom, het is allemaal erg dwaas en leuk. Jammer dat de smalfilmgroep niet bij machte is om er een bio scoop-waardig spektakelstuk van te maken. Dan zou Leiden nog z'n lol op kunnen. Achtervolging met tandem en autoped op de Zoeter woudsesingel: tot de deegroller erop volgt Maquette van het Springteam-plan: te duur? Redactrice We hebben een wat merkwaardig ver zoek voor de lezers: belt u alstublieft mevrouw Smit uit de Brahmslaan niet meer. 'Ik loop de hele dag heen en weer naar die telefoon en vorige week is het me overkomen dat ik om half een uit mijn bed werd gebeld om te horen hoeveel de actie Kom over de Brug in Sassenheim had opgebracht. Nou, ik heb daar echt wel belangstel ling voor, maar niet in mijn eerste slaap'. Wat is het geval? Een voormalig redacteur van onze krant, nu werk zaam in Ridderkerk als voorlichtings ambtenaar, woonde in Voorschoten en had telefoonnummer 34181. In ver band met de te verwachten uitbrei ding van de capaciteit der telefoon centrale zou hij een ander nummer krijgen, en dat staat al in de gids 1972-1973: 'Na nog te bepalen datum 63146'. Laat nu de PTT dit nummer van Voorschoten naar Leiden over brengen en aan mevrouw Smit geven. Zij geniet nu het voorrecht allerlei berichten te vernemen voordat ze in de krant staan, maar het vergt van haar zoveel extra beweging binnens huis dat die aardigheid er na een week al goed af was. Voor een och tendblad moeten namelijk op heel ongewone tijden berichten worden op genomen, willen ze het ontbijt van de lezer nog halen. Mevrouw Smit vond het wel interessant dat even mee te maken en haar waardering voor re dacties van ochtendbladen is zo geste gen dat ze al overweegt haar avond krant de deur uit te doen. Maar ze vindt dat ze daarmee nu genoeg is geconfronteerd. Zelfkennis Wederom een citaat uit het korpsblad van de Leidse gemeentepolitie: 'In de LEIDEN De kerstnachtdienst in de Marekerk, zondagavond, begint om 11 uur. Deze dienst is voorbereid door het experimentele kerkewerk van de hervormde gemeente. Voorganger is ds. P. J. Mackaay te Oegstgeest, nog zendingssecretaris van de Ilerv. Kerk. Medewerking verlenen de chr. oratori umvereniging Ex Animo onder lei ding van Herman de Wolff en de organist Joh. de Groot. In de Hooglandse kerk worden zondag avond twee diensten gehouden, uit gaande van de studentengemeente. Deze zijn om half 9 en 11 uur. HILLEGOM Woensdagmiddag wa ren vele genodigden getuige van de eerste-steenlegging voor Patrimoni ums 210 flats in Elsbroek. Patrimonium's voorzitter P. Bouma herinnerde in zijn welkomstwoord aan de lange tijd van voorbereidin gen. Daarna nam wethouder Jac. van der Vinne, secretaris-penningmeester van 'Patrimonium' de troffel ter hand en legde de eerste steen, die in febru ari '73 gevolgd zal worden door een gedenksteen. In hotel 'Het Wapen van Friesland' bood de directeur van aan nemersbedrijf, de heer J. Blonk, deze troffel aan de heer v.d. Vinne aan. Prijzen voor kerstkaart LEIDERDORP Evenals voorgaande jaren is onder de leerlingen van de Leidse School voor de Detailhandel een wedstrijd gehouden in het ont werpen van een kerstkaart. Het ont werp van de 14-jarige Ton Bavelaar uit Leiden met een moderne voorstel ling van de 'Kerstman' in een slee kwam winnend uit de bus. Deze kerst kaart, waarvan een oplage van 800 stuks is gemaakt, zal aan de ouders van de leerlingen, diverse scholen en overige relaties worden toegezonden. De ontwerpen van de brugklas-leer ling Ed van Dam uit Leiden (2e prijs) en Kees Barnhoorn uit Noord- wijk (3e prijs) 2e klas scoorden ook hoge punten. Eervolle vermeldingen behaalden: Wim Kroonberg, Leiden. Rog Koek, Roelofarendsveen en Leo Vlieland, Katwijk. wedloop van het leven winnen heel vaak.de kruipers'. Namen Dat achternamen van mensen bepa lend kunnen zijn met betrekking tot hun gedrag of functie, is al vele malen bewezen. De Romeinen hadden dat al in de smiezen, getuige hun kreet Nomen est Omen (de naam is het voorteken). In dit verband vielen ons gedurende de afgelopen week weer drie namen op. Hier volgen ze: In Sassenheim werd een nieuwe snackbar geopend. Blijkens de adver tentie, waarin croquetten, bami- en nassiballen tikkertje speelden, heet de eigenaar Lugtigheid. De Haarlemse wethouder van Volkshuisvesting ver volgens, gaat gebukt onder de wel zeer belastende achternaam Thuis. De ontslagambtenaar op het Gewestelijke Arbeidsbureau in Leiden tenslotte, heet gladjesweg Bitter. In verband met de voortgezette kostenstijgingen (lonen en prij zen) zijn de Nederlandse dag bladen genoodzaakt hun abon nementsprijzen te verhogen. Hoewel de kostenstijgingen een grotere prijsverhoging recht vaardigen, is deze bescheiden gehouden, teneinde een bijdra ge te leveren in de door het algemeen belang vereiste infla- tiebestrijding. Deze verhoging blijft binen de grenzen van de Prijzenbeschikking 1972 en is daarom door de Minister van Economische Zaken toegestaan. Met ingang van 1 januari 1973 zijn onze abonnementsprijzen als volgt vasgesteld: 9,28 per maand 27,45 per kwartaal 109,80 per jaar Van abonnees, die de N.V. Christelijke Pers (Trouw, De Rotterdammer, Nieuwe Haagse Courant, Nieuwe Leidse Cou- ran1, Pordts Dagblad) een machtiging hebben verstrekt tot automatische periodieke af schrijving van het abonne mentsgeld van hun rekening, nemen wij aan dat zij ermede akkoord gaan dat wij bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs van hun rekening laten afschrijven. Zij die zelf het Girokantoor van de Gemeente Amsterdam of de Postcheque- en Girodienst heb ben gemachtigd het abonne mentsgeld automatisch op onze rekening over te schrijven, moeten deze instelling niet van de wijziging op de hoogte bren gen. De wijziging zal namelijk ambtshalve op ons verzoek ge schieden. Abonnees, die opdracht aan een bankinstelling hebben gegeven tot automatische betaling van het abonnementsgeld, verzoeken wij de betrokken bank van het gewijzigde maand/kwar- taal/jaar-bedrat; in kennis te stellen. DIRECTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3