louw-cao in centraal ikkoord afgesloten Vietnam sleutel voor ontspanning Nixon gaat door tot Hanoi tekent Albert Mol in woning overvallen Het Kwartet listorische ndertekening i Oost-Berlijn n deze krant Mist OPGAVE VAN FAMILIEBERICHTEN VOOR 27 DECEMBER en 2 JANUARI a.s. Advertentie nota's Geen ultimatum aan Saigon Turkse schrijver mag land toch uit Een van drie mannen gegrepen AKZO beperkt kwiklozing Beslissing over kabel-televisie valt in januari Informeel contact over erkenning D.D.R. Nieuwe Leidse Comraet VRIJDAG 22 DECEMBER 1972 53ste jaargang no. 303 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen hristelijk dagblad voor leiden en omgeving nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur ierste grote contract 250.000 mensen i onze sociaal-economische redactie 5N HAAG De werkgevers- en werknemersorganisaties in het uwbedrijf hebben gisteren algehele overeenstemming bereikt over nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst per 1 januari a.s. Daar- ee is de eerste grote cao op basis van het centraal akkoord tot stand komen. Het nieuwe contract geldt voor meer dan 250.000 werkne- jrs in de bouw en aanverwante bedrijven. sloten werd van de 3.5 pet loonstij- ig, die het centraal akkoord toe- at, 3 pet. aan loonsverhoging te teden in de vorm van een voor ereen gelijk bedrag van 7 gulden week voor het grootste deel der rknemers (ongeschoolden en ge- oolden t.m. de voorlieden) en een ir iedereen gelijk bedrag van 7.50 week voor de hoger geschoolden achinisten e.d.). looncompensaties voor prijsstijgin- daarentegen zullen niet in de rm van 'centen', maar in 'procen- worden gegoten en wel gemaxi- iiseerd met uitzondering van 0.75 t, zoals in het centraal akkoord is ereengekomen. Het 'centen-procen- n-probleem' speelde in de bouw en grote rol, omdat de hoger gesala- (erden (technici, administratief per- Deel e.d.) buiten deze cao vallen. Het resterende half procent in de loonruimte zal worden besteed voor pensioenverbetering door premiever hoging van 7 tot 7.5 pet, die door de werkgevers zal worden gecompen seerd. Andere verbeteringen in de secundaire arbeidswoorwaarden zijn: Verlenging van de vakantie met 1 dag tot 21 dagen, voor werknemers boven 60 jaar tot 23 dagen, en voor werknemers beneden 18 jaar tot 5 weken. Verhoging van de vakantietoeslag met 0.2 pet. De mogelijkheid om (individueel) een aaneengesloten vakantie van drie weken te nemen. Verkorting van de arbeidstijd per 1 september a.s. van 42% uur tot 41% uur per week. Werkgevers en vakbonden zijn het eens geworden over het uitvoeren van vakbondsactiviteiten binnen de onder neming (het zgn. bedrijvenwerk) en over de gevraagde ontslagbescherming e.d. voor bedrijfscontactlieden van de vakbonden. Ook werd besloten dat niet tot sta king of uitsluiting zal worden overge gaan naar aanleiding van meningsver schillen over cao-bepalingen. Bij een dreigende staking over zaken, die niet in de cao zijn opgenomen, zal eerst tot het uiterste worden getracht het verschil van mening door onderhande lingen op te lossen. Tevreden Na afloop van het beraad van gister middag toonden zowel werkgevers als vakbonden zich uiterst tevreden over de bereikte resultaten. De voorzitter van de bouw-CNV, de heer D. van Commenee, zei ons dat er in een goede sfeer is onderhandeld. Dat de nieuwe cao reeds thans in kannen en kruiken is moet z.i. gewe ten worden enerzijds aan het centraal akkoord, waardoor de speelruimte be perkt was, en anderzijds aan het feit Prof. Albeda de onafhankelijke voor zitter van de onderhandelingsdelega ties over de bouw-cao. dat de onderhandelingen geleid zijn door pen onafhankelijke voorzitter, prof. dr. W. Albeda, hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hoge school te Rotterdam. 'Dat experiment heeft bijzonder goed voldaan. Wat mij betreft doen we dat volgend jaar weer zo', aldus de heer Van Commenee. gon Bahr, de Westduitse minister nder portefeuille en de Oostduitse aatssecretaris Michael Kohl, teken en gisteren het tussen beide Duitse aten gesloten basis-verdrag. Bahr te- endc namens kanselier Willy Brandt Kohl voor premier Willy Stoph. ie ook pagina 9 Binnenland Voor miljoenen guldens aan wenskaarten 5 Miljoenen snurkers 7 (erk Martelaarsliederen in Penn- •ylvania 2 om zijn heksen vrou wen? 2 Jm schrijft ons 2 ^<"P« 6 UMUeberlcbtcn 10 Juut i. Brezjnew in gematigde rede: MOSKOU (Reuter, UPI, AP, DPA) Met de hervatting von de bom bardementen op Vietnam maken de VS zich aan barbarisme schuldig. Verdere stappen tot ontspanning in de Russisch-Amerikaanse betrek kingen zullen voor een belangrijk deel afhangen van het al dan niet tot stand komen van een regeling voor de Vietnamese kwestie. Droog weer met opklaringen, maar ook plaatselijk mist. Zwak ke tot matige wind in hoofd zaak uit zuidoost tot zuid. Maxi mum-temperaturen rond het vriespunt. MORGEN EN OVERMORGEN: droog weer met in de nacht en ochtend lichte, plaatselijk mati ge vorst. Morgen zon op: 08.47 onder: 16.32 maan op: 20.45 onder: 10.48 RITA 'Ga jij naar de snoep-afdeling cn maak deze zak vol.' Dit heeft de Russische partijleider Leonid Brezjnew gisteren ten over staan van ongeveer zesduizend kader leden van de communistische partij van de Sowjet-Unie en buitenlandse partij-afgevaardigden gezegd. Brezj new gaf een uitvoerig overzicht van de binnen- en buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie en leidde daarmee de feestelijkheden in ter gelegenheid van de 50e verjaardag van de Unie van Socialistische Sowjet-Republieken. 'Door haar toevlucht te nemen tot diverse ongure manoeuvres stellen de VS kunstmatig het sluiten van een akkoord over de beëindiging van de oorlog uit. De Amerikaanse regering neemt een zware verantwoordelijkheid op zich door deze barbaarse daden en voor het bloedvergieten, dat zij het Vietnamese volk blijft aandoen. Als alle andere vredelievende staten, als alle andere volkeren van de wereld veroordeelt ook de Sowjet-Unie deze daden van agressie krachtig en ver ontwaardigd'. In zijn twee uur en twintig minuten durende toespraak wees Brezjnew er op dat de VS en de Sowjet-Unie 'belangrijke stappen' tot ontspanning hadden gedaan tijdens het bezoek van Nixon aan Moskou in mei van dit jaar. Hij voegde daar echter aan toe. dat verdere stappen in grote mate zullen afhangen 'van de loop der gebeurtenissen in de nabije toekomst, en in het bijzonder van een keerpunt in de kwestie van de beëindiging van de oorlog in Vietnam'. Brezjnew zei dat het iedereen nu wel duidelijk is dat 'het Amerikaanse militaire avon tuur in Vietnam is mislukt' en dat 'geen nieuwe misdaden de wil van het heldhaftige volk van Vietnam kunnen breken'. Vietnams vrienden en de Sowjet-Uni-e in het bijzonder 'zullen voortgaan alle mogelijke hulp en steun te verlenen in de rechtvaardige bevrijdingsstrijd van Vietnam'. Westerse politieke waarnemers zijn van mening dat Brezjnew zich naar verhouding zeer gematigd over de Voor vervolg zie pag. 9, kolom 6 en 7 LOESAKA (Zambia) (AP) De ne gentienduizend Jehova's getuigen, die drie maanden geleden uit Malawi wa ren gevlucht, beginnen daarheen te rug te keren. Zij waren in Zambia opgevangen en ondergebracht in een groot kamp ten oosten van Loesaka. De terugreis wordt gemaakt met auto bussen en vrachtwagens. (Advertentie) wij maken U er op attent, dat opgave van familieberichten voor resp. woensdag 27 december en dinsdag 2 januari ook mogelijk is op de voorafgaande avond van 5-8 uur, echter uitsluitend op telefoonnummer 020-220383. Als u de krant gelezen hebt en ze haar laatste diensten bewijst als pakpapier of als onderlegger voor het schoonmaken van groente, beginnen wij de adver tentie-orders van de zetterij te halen. Nauwkeurig worden dan de oorspronkelijke opdracht en het eindresultaat, de advertentie in de krant, vergeleken. Bij iedere advertentie moet uit een forse stapel orders de juiste opdracht worden gezocht. Daarna worden allerhande formulieren inge vuld, die als voedsel dienen voor onze computer. Het verhaal lijkt eenvoudig, maar de werkelijkheid kan bar ingewikkeld zijn. Neem alleen maar de prijsberekening. Per editie gelden verschillende prij zen. Per soort advertentie ook. Voor contractadvertenties heb ben we een ander tarief dan voor incidentele reclamebood schappen. Voor familieberichten wordt een andere prijs in reke ning gebracht dan voor zaken- annonces. Ingezonden medede lingen (advertenties op redac- tie-pagina's) vallen in weer een andere prijsklasse. Dagelijks wordt zo de krant van dezelfde morgen afgewerkt. Natuurlijk raakt er wel eens een order zoek en een héél enkele keer slaan we een adver tentie over. Maar dat blijven hoge uitzonderingen. Want slor digheid zou ons, terecht, duur te staan komen: ongeveer de helft van onze inkomsten be staat uit de opbrengst van ad vertenties. De mensen die dit precisiewerk doen, worden er wel eens ture luurs van. Maakt u hen nog tureluurser (door ons mèêr ad vertenties te sturen)? Vast be dankt ook namens hen! De directie HANOI, SAIGON, PARIJS, WASHINGTON (Reuter, UPI, AP, AFP, DPA) Noord Vietnam heeft gisteravond een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat president Nixon heeft gedreigd de bombardementen en beschieting voort te laten zetten totdat Hanoi een vredesakkoord tekent. De regering in Hanoi zei naar aanlei ding hiervan, zich niet door dreige menten te laten intimideren. Het was niet direct duidelijk of de verklaring mag worden beschouwd als een direct antwoord op een ultimatum dat Nixon verleden week aan Noord-Viet- nam zou overhandigen. In het ultima tum zou zijn geëist dat Hanoi binnen 72 uur een vredesakkoord zou teke nen, of dat anders de bombardemen ten zouden worden hervat boven de 20ste breedtegraad, waar ook Hanoi en Haiphong zijn gelegen. Desgevraagd verklaarde een Noord- vietnamese woordvoerder in Parijs: 'De enige boodschap die wij ontvin gen werd afgeleverd door B-52 bom menwerpers.' De woordvoerder zei dat Henry Kissinger, de speciale adviseur van Nixon, tijdens de onderhandelin gen met Le Doec Tho van Noord- Vietnam de laatste tijd vrijwel dage lijks gedreigd had, de besprekingen te zullen afbreken en de bombardemen ten te doen hervatten. In één vergade ring zou Kissinger hiermee zes keer hebben gedreigd. Eerder op de dag hadden de delega ties van Noord-Vietnam en de Viet- cong het laatste contact met de Ame rikaanse en Zuidvietnamese delegaties verbroken door weg te lopen van de wekelijkse bijeenkomst in Parijs. Zij hadden verklaringen voorgelezen, waarin de Amerikaanse bombarde menten krachtig werden veroordeeld en werd gezegd, dat zij zich niet zouden laten intimideren door de escalatie van de oorlog, waartoe Nixon opdracht had gegeven. Zonder antwoord van Amerikanen en Zuidvietnamezen af te wachten verlie ten de delegaties demonstratief de zaal. Waarschijnlijk zal volgende week donderdag opnieuw worden verga derd. Ondanks de escalatie van de oorlog heeft de Viet Cong als enige aangekondigd, gedurende de Kerst en bij de jaarwisseling een bestand van 24 uur in acht te nemen. Het Witte Huis heeft intussen beves tigd, dat Kissingers naaste medewer ker, generaal Alexander Haig, een persoonlijke brief van Nixon heeft overhandigd aan president Thieu van Zuid-Vietnam. Berichten volgens wel ke de brief een ultimatum zou bevat ten, werden tegengesproken. Daarin zou hebben gestaan dat alle hulp zou worden stopgezet als Saigon niet met de Amerikaanse vredesvoorwaarden akkoord zou gaan. Volgens een zegs man van UPI in Saigon zou er echter ISTANBOEL (AP) De Turkse poli tie heeft opdracht gekregen om een uitreisvergunning te vertrekken aan den Turkse schrijver Jasar, Kemal. Dit heeft de minister van binnenland se zaken donderdag meegedeeld. Kemal had vorige week op een pers conferentie gezegd, dat hij geen toe stemming had gekregen het land te verlaten om een culturele conferentie in Italië bij te wonen. AMSTERDAM Een drietal ge wapende mannen is gisteravond on verwacht binnengedrongen in de woning van de Amsterdamse klein kunstenaar Albert Mol aan de Kei zersgracht. Op de tweede etage bracht Mol de avond door met een aantal vrienden. Onverhoeds stormden de drie ge wapende mannen naar binnen. Er ontstond een vechtpartij waarbij een van Mols vrienden, de Ameri kaan Guerdon Bill, messteken opliep en bovendien twee schot wonden. Een doorboorde zijn borst, de andere een schouder. Hij moest naar het ziekenhuis worden ver voerd. Van de daders werd er een gepakt. 'Ik sta voor een raadsel', aldus Albert Mol kort na de over val, danig overstuur. Albert Mol en Guerdon Bill Zijn on afscheidelijke vrienden. Zij wonen samen in de boerderij van Mol in Laren (Gld.) en waren in de afge lopen maanden samen naar Mexico en de VS op vakantie geweest. 'Het lijkt een aanslag door gehuur de moordenaars', aldus de politie van het bureau Singel in Amster dam. Vannacht is gebleken dat de gepak te overvaller de 25-jarige Amster dammer E. R. S. is. Kort na de aanslag vertelde de acteur Hans Boskamp, die een van de gasten was dat de drie mannen resp. ge wapend waren met een mes. een geweer en een pistool. In totaal wa ren ongeveer acht mensen aanwe zig, die net hadden gedineerd. Toen Mol na het diner koffie wilde zet ten, en daartoe naar de keuken liep, Albert Mol bleken drie mannen achter de deur van de kamer te staan. Zij hadden zwarte kappen over het hoofd met oogspleten erin. Liggen!, commandeerden de over vallers, en het gezelschap heeft daar aanvankelijk verbluft gehoor aan gegeven. Plotseling zijn echter Guerdon Bill en Hans Boskamp, die beiden stevig gebouwd zijn, opge sprongen. Zij pakten elk een van de indringers beet. Boskamp zegt: Mijn man worstelde zich los en vluchtte een andere ka mer in. Terwijl hij hem achterna liep hoorde hij de schoten vallen. In de andere kamer wist hij zijn te genstander te pakken te krijgen. Toen hij hem terugduwde de ande re kamer in, lag Bill al bloedend op de grond. De beide andere indrin gers waren verdwenen. Zowel Mol als Boskamp hebben geen flauw idee over het motief. Op de flat van Mol is geen cent te vin den. wel degelijk sprake zijn van een ulti matum. Sinds de hervatting van de bombarde menten op Noord-Vietnam hebben de Verenigde Staten in totaal verloren: zes B-52 bommenwerpers (volgens Ha noi negen) en twee gevechtsbommen werpers (Hanoi zegt dat het er zeven tien zijn). Verschillende andere B- 52ers werden zwaar beschadigd. De Noordvietnamezen namen talrijke piloten en andere bemanningsleden gevangen. Volgens een Amerikaanse woordvoerder in Saigon worden twaalf van de 18 bemanningsleden van gisteren neergehaalde B-52ers en andere toestellen vermist. Berekeningen, die gebaseerd zijn om de bommenlast, die de betrokken vliegtuigen kunnen afwerpen, wijzen er op dat sinds maandag Noord-Viet nam reeds met meer explosieve kracht werd bestookt dan die van de atoombom op Hirosjima in augustus 1945. Ook gisteren werden zware aan- Voor vervolg zie pag. 9, kolom 4 DELFZIJL In 1974 zal de kwiklo zing van de AKZO in Delfzijl zijn teruggebracht tot veertig kilo per jaar dankzij een nieuwe zuiveringsinstalla tie Dit bericht, de AKZO aan de gemeenteraad van Groningen, naar aanleiding van een motie die de com munist Fré Meis heeft ingediend te gen de kwiklozingen. Overigens is de lozing al zeer gereduceerd. Ging er in 1966 nog 2000 kilo de Eems in, nu is dat reeds teruggebracht tot 200 kilo, aldus de AKZO. Opgemerkt is dat nog maar enkele jaren geleden in Zweden bekend werd dat kwik in bepaalde omstandigheden kan worden omgezet in methylkwik dat in de voedselketen terecht kan komen. Het was niet mogelijk onmid dellijk pasklare zuiveringsapparatuur te Installeren. GRONINGEN Het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk streeft er naar nog voor eind januari te komen tot een publikatie van de regeling op het gebied van de kabelomroep. Het ministerie heeft dit gisteren laten weten aan de deelne mers van het communicatiecongres Agora '72 in Groningen. Het congres formuleerde juist gisteren ee nresolu- tie met het dringende verzoek aan het ministerie om een snelle beslissing. Het congres hoopte dat experimenten in Goirle, Dronten, Deventer, de Bijl mermeer, en eventueel Zoetermeer gauw kunnen beginnen. Zie voor een verslag van het Gro ningse congres pag. 5. Zie voor een verslag van het Groning se congres pag. 7. DEN HAAG Nederland heeft over de erkenning van Oost-Duitsland al informeel contact gehad met vertegen woordigers van de DDR tijdens de voorbereidende besprekingen voor een Europese veiligheidsconferentie in Helsinki. Naam Adres. Woonplaats. .1972 Aan Nieuwe Leidae Courant t.a.v. de nieuwe HOOFDREDACTEUR Geachte heer Tamminga, Ja, ik wil graag meevechten voor het behoud van een èezonde Christelijke krant, omdat ik vind dat de stem van het Evangelie ook in de krant moet blijven doorklinken. Daarom, meneer de nieuwe hoofdredacteur, ben ik op pad gegaan en bied u al3 welkomstgeschenk bij de Christelijke Pers deze nieuwe abonnee aan. Naam, nieuwe abonnee Adres Woonplaats Betaalt per maand/kwartaal Ik stel het op prijs dat u mijn abonneewerving wilt belonen en zet een streep onder: mapje postpapier pletlne schaaltje handige paraatmap met enveloppén (flessenonderzetter) met briefpapier en pen De nieuwe abonnee weet dat hij de krant eerst veertien dagen gratis krijgt en daarmee ongeveer vier gulden bespaart. P.S. Ik doe m'n best voor nog een abonneeI Hoogachtend, Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1