'Bij de beesten af roept vragen op i Verstappens film over de vreemde familie v. D FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK Chaplins Modern Tim< nog steeds modern Imposante film van Haanstra 'The Hospital' farce over een dolgedraaid ziekenhuis Vermoeiende avonturen in 'The Poseidon Adventure' M TROUW/KWARTET VRIJDAG 22 DECEMBER 1972 FILM klW/J 'Bij de beesten af is een interessante, soms fascinerende film die vragen oproept en vragen wil oproepen. Waarom interessant? Waarom fascinerend? Drie jaar heeft Bert Haanstra eraan gewerkt en met bewonderenswaardig geduld beelden vastgelegd, die waarschijnlijk zo lyrisch, zo vertederend, zo hartverscheurend, zo dramatisch, zo humoristisch in geen tweede film te vinden zijn. Hierbij heeft hij zich verzekerd van de onmisbare hulp van medewerkers als Anton Koolhaas (voor de tekst), Rolf Orthel (als tweede regisseur), Anton van Munter (voor de fotografie) en Otto Ketting (voor de muziek). Wat onvergetelijk blijft is: het minidrama van de kleine gnoe. die zijn moeder kwijt raakt en na zinloos zwerven zich neerlegt om te sterven: het verrukkelijke gedoe van de apen. met of zonder stokken waarmee ze in termietennesten peuteren; de liefdesdans van de albatrossen; het gaan en komen van de koningspinguins in het Zuidpoolgebied, die zo weinig levensruimte hebben dat ze praktisch elke beweging (er zijn fantastische opnamen van een pinguin die een ei legt) moeten bekopen met vinnige snavelpikken. Er zijn er meer, deze lijst is niet compleet. Al deze beelden beogen iets te zeggen omtrent een dierlijk gedrag, dat de mensen niet vreemd is. In het tweede gedeelte, dat over de mensen gaat, poogt de film te verduidelijken hoezeer het menselijk gedrag op dat van de dieren is geënt. Om de parallellen nog te onderstrepen, worden dierenopnamen uit het begin herhaald. En hier beginnen de vragen, die, volgens de etholoog prof. dr. G. P. Baerends. Haanstra's belangrijkste adviseur (dr. Dick Hillenius en drs. Jan Veen behoorden ook tot zijn medewerkers), een basis kunnen leggen voor discussie rond menselijke acties en raacties in onze tijd. Gezegd moet worden, dat het vragen blijven. 'Bij de beesten af' benadert de mens uitsluitend op biologische wijze. Aangezien deze methode te lang en door te velen verwaarloosd werd kan een film, die zich hierop concentreert, zeker verdienstelijk zijn. Mits de toeschouwer niet de indruk krijgt dat hiermee alles is opgelost. 'Bij de beesten af' laat ons een deel zien van de puzzel die mens heet, maar het is niet meer dan een deel. (Advertentie) HET UW VAKVERBOND Ravellaan 1 Utrecht Het zou best kunnen dat kijkers, enthousiast over de beestenbeelden, het niet helemaal of helemaal niet eens zijn met de suggestie, die van de mensenbeelden en de daarbij gesproken commentaren op hen afkomt. Want in uiterste consequentie wordt in Haanstra's film een statische wereld, een wereld waarin iedereen zijn plaats heeft en kent. niet alleen geregistreerd maar gepropageerd. Veel te weinig aandacht wordt besteed aan het feit dat de mens door zijn intellect en fantasie, die hem toekomstige werelden doet ontwerpen en ideologieën doet bouwen, de wereld metterdaad kan veranderen. Dat is geen nuanceverschil, dat is een fundamenteel verschil tussen mens en dier. In de film wordt de mens 'de grote uitroeier' genoemd en dat is hij ook. wie zal het durven ontkennen. Maar zouden bij een zorgvuldig gedoseerde agressie, zoals de diersoorten die kennen en die de film bepleit, de onlosmakelijk met deze agressie verbonden tegenpolen (liefde, compassie, mededogen, hulpvaardigheid, typisch menselijke eigenschappen, ook zij) niet eveneens verdwijnen? Het zijn maar vragen, doch wij hebben het gevoel dat de film daar wel erg gemakkelijk omheen loopt. Daarom is het laatste deel onbevredigend, het blijft ook in chliché's steken, er blijven dingen onuitgewerkt. Dat deze op zichzelf niet diepgaande, maar zeer onderhoudende film tot diepgaande discussies kan leiden, geeft hem overigens toch weer betekenis. Zijn grootste waarde Chaplin wist dat zijn Charlie telkens dwars zou komen te liggen onze in de 'modern times' van de jaren dertig (en daarna)Werkeloosi iTERE hij zijn. En verbeten werkwillig. Dol zou hij worden van de opge- Deven jaagde lopende band. Machines zouden juist hem moeten hebben, centre Hij zou tussen hun raderen raken, en tussen de botsingen van die o bazen en stakers, politie eh demonstranten, gevangenen en bewaki i wore een itigdui meen enties enter 1 tope Rock and roll beleeft al vele jart "en Uit Bert Haanstra's 'Bij de beesten af'; een Koningspinguin legt een ei, dat in een liuidplooi zal worden uitgebroed. ontleent hij, zoals gézegd, aan unieke beelden van beesten en hun omgeving. W. Wielek-Berg Amsterdam-Tuschinsky, Den Haag-Metropole, Rotterdam-Thalia, Arnhem- Rembrandt, Breda-Caslno, Delft- Delfia, Dordrecht-Kunstmin, Eindhoven-Chicago, Enschede- Alhambra, Groningen-Palace, Haarlem- Palace, Hengelo-Palace, Hilversum- Rex, Leeuwarden-Tivoll, Leidcn-Lldo. Nijmegen-Carolus, Sneek-Amlcitla, Tilburg-Harmonle, Utrecht- Rembrandt, a.l.) 'Een man komt volkomen gezond dit ziekenhuis in en binnen één week halen we een van z'n nieren eruit, beschadigen de andere, brengen we hem in coma en vermoorden we hem, op een haar na.' Dat zegt George C, Scott als'„de chirurg Bock in 'Het Ziekenhuis' van scenarioschrijver Paddy Chayewski en regisseur Arthur Hiller. Dat is even heel eng, dicht genoeg bij de werkelijkheid om ons de rillingen over de rug te jagen. Maar wie nu denkt dat The Hospital een felle aanklacht is tegen het ziekenhuiswezen, vergist zich. De film is zo'n beetje van alles thriller, klucht, comedie, vermengd met een scheutje satire op de Amerikaanse leef- en liggewoonten. Er gebeuren in dat ziekenhuis namelijk de raarste dingen. Iedereen wordt met iedereen verwisseld, een dokter sterft in het bed van een patiënt, een andere op de afdeling eerste hulp, een verpleegster op de operatietafel waar ze helemaal niet hoort en ga zo maar door. Wat eerst Een cheetah jaagt op een jonge thomsongazelle (uit 'Bij de beesten af'). VD staat voor 'van Doorn', de familie die een vleesfabriek heeft, zodat Wint Verstappen meter u maar schokt met bloedige abuttoirschènes. De Van Doorns gaan trouwens nog over andere lijken. The ruling cluss. Amsterdam heeft er een filmtheatert je bij. Het is Alhambra 2, onderge bracht in de foyer van Alhambra 1, een alleraardigst zaaltje met 158 zeer comfortabele stoelen. Als eerste film wordt er vertoond 'The ruling Class' van Peter Medak, een vreemd werk stuk waarin zwaar-naturalistisch to neelspel, onder aanvoering van Peter O'Toole in de hoofdrol, plotseling overgaat in gezang. Het moet een satire verbeelden op de Engelse heer sende klasse: de veertiende Earl of Guerny, ten prooi aan goedmoedige godsdienstwaanzin die hem als een fraaie hippie door het voorvaderlijk kasteel doet waren, wordt genezen en ontpopt zich dan als een fascistoide lid van het hogerhuis, die in zijn vrije tijd moorden pleegt. Aangezien in de hier vertoonde versie het gehele tweede deel is weggeknipt, zodat we niet te zien krijgen tot welk een monster de Earl zich in normale staat ontwikkelt, kan mer er kop noch staart aan vinden. Arthur Lowe, als de vulgaire butler Tucker, zorgt nu en dan voor een lach, maar dat is dan ook het beste wat men er van kan zeggen. W.W.-B. (Amsterdam-Alhambra 2, 14 jr.) grof plichtsverzuim leek. blijkt vuig opzet te zijn: er is een moordenaar los. En Bock heeft warempel wel wat anders aan zijn hoofd dan het ophelderen van misdaden: zijn huwelijk ligt in de soep, hij is impotent, hij spuugt van het opereren, zijn dochter is aan de drugs verslaafd en zijn zoon heeft hij net het huis uit gesmeten. Geen wonder dat hij voortdurend op zelfmoord zint. Hij zou het gedaan hebben ook, als een mooie malle meid hem er niet krachtdadig vanaf had gebracht. Tegen het eind wordt de film volledig farce en dan is het leukste wel geweest, maar hij blijft toch spannend en onderhoudend. Met, zoals gezegd, net het greintje realiteitsgehalte dat griezeliger is dan tien krankzinnige moordenaars die door de gangen sluipen. George C. Scott speelt een voortreffelijke rol als de levensmoede chirurg, maar dat zal niemand verbazen. Het is die man eenvoudig niet gegeven, zijn werk anders dan goed te doen. W. W.-B. Amsterdam-Alhambra, Eindhoven- Requiem voor een spion Ergens in Amerika wordt een groot centrum voor ruimteonderzoek door sabotage vernield. Zes mensen worden gedood, de zevende strompelt zwaar verminkt een zomerhuisje binnen, waar een jonge vrouw uitrust van de vermoeienissen van haar mislukte huwelijk. De man (Michael Sarrazin) moet de dader zijn, die in zijn eigen val liep: hij wordt opgelapt cn overgeleverd aan de supercontrospion Tuxan (George Peppard), die geen middel schuwt om achter de waarheid te komen. Dat is wel moeilijk, want de man heeft zijn geheugen verloren. Of is het allemaal anders? Is het een grote samenzwering, door de afgrijselijke Tuxan op touw gezet? Dit wordt uit de doeken gedaan in •Requiem voor een spion' (The Groundstar Conspiracy) van regisseur Lamont Johnson. Het is een redelijk boeiende film. Het kwalijke is alleen dat Tuxan, wiens methoden rechtstreeks stammen uit een politiestaat, zijn vieze streken niet thuis krijgt, doch nog wordt verheerlijkt ook. Nu ja, in het Amerika van vandaag is dat eigenlijk zo verwonderlijk niet. W. W.-B. (Den Haag- Rex, 18 jr) Hij zou echt roerend zijn best doen om zich aan te passen, maar in tijden die nog gekker zijn dan hij, moest dat mislukken. Hij zou het opgeien en weglopen, naar iets beters, als dat er was aan het eind van die lange weg. Chaplin maakte Modern Tinies in 1936, en is daarmee nog modern. De crisisellende van toen, met de dood van het meisje haar werkeloze vader en het stelen van honger, is nu te veel melodrama, maar moést toen, dacht ik, ook al met ironie worden bekeken. Overigens is alles nog fris, verrassend en hoogkomisch. Deze Charlie kon nii zelfs wel eens beter begrepen worden dan toen. Er zijn grandioze nummers en vondsten in deze film: Charlie danst als een faun, wanneer hij gek geworden alle knopen wil schroeven en alle gaatjes wil spuiten; Charlie wordt bijna gemold door de dolgedraaide eetmacbine, die gemaakt was om hem te voeden; Charlie voedt teder onhandig zijn maat Chester Conklin als die net in schafttijd tussen een machine zit; Charlie geeft, als nachtportier, een ijzingwekkend en sierlijk rolschaatsennummer weg; Charlie zingt en verbeeldt een lied met eigen onverstaanbare woorden, die iedereen toch volgen kan. Dat was voor het eerst dat hij zijn stem liet horen. Maar even te voren borrelt zijn maag. Chaplin had het nog niet op sprekende films. Hij deed en zei alles nog met mime. En hoe! Er is geen woord bij nodig. Charlie moet u zien in de gevangenis, waar hij het zo heerlijk heeft, of in dat houten schuurtje, waarvan alles valt doorzakt en instort, of als kelner tussen de dansende menigte, en als bespeler van de prikklok, en.nou ja, Charlie en Chaplin waren in hun beste tijd. B. H. Utrecht - Studio, Groningen Concerthuis, a.l.) Amsterdam - Leidsepleintheater, Keep on rockin' dan g ;en te een revival (Elvis Presley is noo helemaal weg geweest). Het mag ook geen verwondering baren, di enkele mannen van het eerste ui iet ver casu de jaren vijftig, in 1969 naa i en sc Toronto togen om luister bij te i delijk aan het Rock and Roll Revival groot t Festival. Aldaar werden ze opge» er een door D. A. Pennebaker, de festinfnisatie filmer bij uitnemendheid. Het duurde drie jaar voor 'Keepi rockin' werd uitgebracht, maarri hij er dan eindelijk. Bo Diddley Chuck Berry, Jerry Lee Lewis Little Richard, inmiddels geavao tot de vroeg-middelbare leeftijd, erin zien en horen dat ze nog bt meekunnen. Na elke geslaagde (orische acrobatische toer werpen zij triomfantelijke blikken op hun publiek van opmerkelijk schoongeschrobde teen-agers. Hie itsbom geen geweld zoals in Altamont Tdemor iJpAAl Bergs toen (Gimme Shelter) en geen spring foor di van liefde zoals in Woodstock, redelijk rustige appreciatie. Vai waarschijnlijk dat Pennebaker, altijd zo verzot op reacties van publiek, ditmaal de artiesten heti iat im pond geeft. Zij zingen (in het zv if en I huns aanschijns, want rock and een uitputtende kunst) louter cl als daar zijn 'Whole lotta shakin goin' on', 'Great balls of fire', 'Tut frutti' 'Good golly miss Molly', 'S little sixteen* en zo meer. Wie er houdt mag het niet missen. (Amsterdam-Cinetol, al.) iend, Come in ha: de ba isatie profi. liefst Dir met ee irij bij meer Passagiersschip Poseidon, te oud, te gehaast, met te weinig ballast, kapseist op een geweldige golf van een zeebeving. Passagiers zoeken een weg naar de nog bovendrijvende kiel. Dat wordt, voor'mensen met ruimte-, hoogte-, vuur- en watervrees, in 'The Poseidon Adventure' bijna ondragelijk verbeeld. Dat gaat over steile trappen, langs duizelingwekkende loopbruggen, door brandende ruünten, door mangaten cn tunnels, met het water op de hielen, onder water door zelfs. Niet echt, maar de spelers hadden er toch een vuil en nat karwei aan. Regisseur Ronald Neame wist het wel angstaanjagend te houden. Het omslaan maakt van het Nieuwjaarsbal een paniekerige ramp. Het zoeken naar de uitweg blijft urenlang spannend. Er zijn er die het niet halen. Zij verdrinken of vallen diep in de kokende olie. Het gered worden is voor de laatste zes nauwelijks een vreugde. Hoogstens een verademing. Er zijn de gebruikelijke dramatische hevigheden: ruzies op vechten af, angsten, verdriet. Nauwkeurig gedoseerd, maar soms te sentimenteel. De karakters die alles overkomt zijn zorgvuldig gekozen. Van alles en voor ieder wat. Gene Hackman is de opstandige dominee, die meer in doen dan in hidde'n gelooft. Hij neemt, alles wetend, alles kunnend, de leiding. En offert zich op. Arthur O'Connell is een oude kapelaan, die berustend bij de verdrinkende achterblijvers blijft. Shelley Winters doet, warm en met humor, de dikke jiddische mama die zich, als onderwaterzwemster, ook opoffert. Haar man, Jack Albertson, moet alleen naar zijn kleinkinderen in Israël. Ernest Borgnine is een domme, ruzie zoekende, stoere politieman. Getrouwd met een vroegere prostituee, Stella Stevens, die lp het begin dus komisch ordinair mag zijn. Red Buttons speelt, heel goed, een schuchtere eenzame middenstander. Hij zal door het, ook geredde zangeresje, Carol Lynley, missel uit zijn eenzaamheid verlost wor Er zijn nog een pittig jongetjr iets oudere zusje en een gewonde steward. Wat er in die mensen omgaat wordt gewoonlijk kort, oppervlakkig en clichématig aangeduid. De vermoeiende avi blijven de hoofdzaak. Dat was ii boek van Paul Gallico, De Laaf Trip van de Poseidon, vermoi anders, maar een handige commerciële regisseur als Rol Neame, en zijn producer Irwin houden het meer op actie en die er altijd weer ingaan. (Amsterdam- Bellevue Cinerar Rotterdam- Corso, Den Haag- 14 j.) UW VAKVERBOND Ravellaan 1 Utrecht I igde Pippi gaat van boord Hun vlees is niet best, maar uit koeienhormonen maakten zij een goed rollende anti-conceptiepil, die ook niet best is, zodat zij weer wat anders op de markt brengen dat ook niet deugt. Als het maar verkoopt De zakelijke gesprekken van de heren rondom de directietafel over hun winstartikelen en hoe die wel en niet werken, gaan flink satirisch om geen taboe heen. Als familie maken de Van Doorns het nog bonter met de concepties. De oude Van Doorn had al kinderen hier en daar. Een van zijn zwangere vriendinnetjes liet hij trouwen met zijn zoon, zodat die de officiële vader van zijn eigen broertje werd. Hij op zijn beurt is ook niet eenkennig, en niemand neemt het nauw in de familie. Zodat er allerlei halve, echte en onechte Van Doorns opduiken, die de verwarde bloedverwantschappen ook niet meer uit elkaar houden. Wat weer een geintrigeer meebrengt over de opvolging in de zaak. Nu krijgen ze Comelis. de baas, niet gauw plat. Wat hij niet regelen kan ruimt hij op. Er zijn dan ook een paar mooie RK-begrafenissen. Van Doorn, een machtig man, krijgt bij schandaaltjes de politie ook wel stil. Maar toch werd VD 'de tragische ondergang van een familie die het er zelf naar gemaakt heeft'. Wim Verstappen, de regisseur, heeft, met Charles Gormley, het scenario zelf geschreven. Hoewel het met de overdreven verwikkeling van verhoudingen geen eenvoudig scenario is. blijft het logisch en begrijpelijk lopen. Wat dat betreft is het Verstappens beste scenario wel. Het was nog beter, maar het Productiefonds had er geen geld voor over, en daardoor moesten Wim en Pim de la Parra, de producer, het voor eigen risico weer zuiniger doen. Zij hadden in de negentien draaidagen hun medewerkers, oplopend tot 151, wel mee. Kees Brusse is een meesterlijke Van Doorn, lakoniek, cynisch, zelfzuchtig, en ook nog een beminlijk lijkende schurk. Hij doet dat volkomen natuurlijk en rustig. Andrea Domburg, als zijn vrouw, die het ook goed vals in haar achterhoofd heeft, is een boeiende figuur. Guus Oster speelt zakelijk sluw de raadgever. Bij de zakenlui zijn Piet Romer, Allard van der Scheer, Dick Scheffer, bij de jongeren zijn Maartje Bijl, Kitty Courbois. Sonja Barend, Marja Kok, Sonja Barend en Kees Brusse in "VD'; op de achtergrond Marja Kok en Rudolf Luciëer. Rudolf Luciëer, Hugo Metsers, waardoor de vreemde familie Van Doorn wel bekende gezichten kreeg. De spelers zijn door Wim Verstappen goed geregisseerd. Wat hij bedoelde kwam over het algemeen wel over. Met de gewone speelfilmmiddelen, zonder iets bijzonders. De werking van VD steunt op het gespeelde verhaaltje en het hoofdschuddend wat-'n-stal, en niet op een beklemmend of sarcastisch gebrvjik van andere filmmiddelen. De piooie fotografie van Frans Bromet bijvoorbeeld is vaak te schoon, te helder voor de immorele - broeierigheid. De nacht met het motorongeluk mist de fatale dronken sfeer. De film had, met meer tijd en geld dus, veel geladener kunnen zijn. Maar misschien was ze dan ook voor velen minder te verdragen geworden. Ber Huising (Amsterdam- Rembrandtpleintheater, Den Haag-Apollo, Rotterdam- Calypso, Utrecht- Camera, Arnhem - Luxor, Groningen- Camera, Hilversum- City, Maastricht- Royal, Eindhoven- Metropolc, Haarlem- Lido, 18 j.) ;da - op d itue< fora Pippi Langkous, het Zweedse kalge niet de rode vlechtjes en de iterkt sproeten, dat alles mag en all! mwin beleeft in haar tweede film R o.j. gaat van boord', weer een on lijk aantal avonturen, Aap en ™orc zijn prsent en ook haar vriend eer meestentijds ademloos staren i jpte stunts die ze uithaalt. Eigenli vult ze wensdromen, met haar H puttelijke voorraad goudstuk haar reuzenkrachten. De oe P fantasie, die Astrid Lindgren's atmo' boeken kenmerkt, wordt in d "S611 wat ingeperkt, maar 't is voor p£011 ren altijd leuk om de hek 5— levende lijve te aanschouwen. aaarr gaat aan boord' wordt Nederlai Dbar« gesproken, vele bekenden pers« heden van radio en t.v. hebbi ouwe stem eraan geleend. W.W.-B. (Amsterdam-Cineac Damrak; T. dam-Cineac Beurs; Den Ha Q0] Rotterdam-Colosseum: Utrecht Leiden-Trianon; Hilversum-ChtJbn-p, Beverwijk-Luxor; Haarlem-Luxo ux-' drecht-Kunstmin. a.l.) UEN4 Amen Broeder, Amen®* Can be done, Amigo oftewel Amen Broeder, Amen ien Italiaanse Western van het ln n goedmoedige grappige soort. Bi et S Spencer, die in dit genre zijn i le m' heeft verdiend, komt weer eent opsukkelen als berensterke rers krachtpatser. Ditmaal wordt hij a^idei achtervolgd door een gunman, n de zijn zuster aan hem kwijt wil, )rtef< opgezadeld met een koppig kinc1 a zzi)n oom is kwijtgeraakt. Hetn aard< Is dat hij een klein brilletje op |rs' c voor hij zijn onverbiddelijke sl enk uitdeelt. De slapstick-gevechten 1 du schier oneindig lang en h-t ger edstr gedreun en geschop ls niet feil) «n ii getimed. Daardoor roept de fils "°n geregisseerd door Maurizio Luc aliens verveleing op. W.W.-B. (Amsterdam-Flora, 14 jr.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 12