'al van bejaarden in loeilijkheden door erhoging van kijkgeld B Beeldverhaal in wandtapijten Loonkostenstijging in metaal 15 procent Haagse Comedie speelt 'Polonaise' tartchirurgie in Weert liet te verwezenlijken 'Visser-N eerlandiapr ij s' voor aantal Nederlanders ok wetenschap leeft goede ïotieven nodig Twee projecten van wereldwinkels nu goedgekeurd Minister praat met VPRO-bestuur We gaan dit jaar met vakantie naar...ehhh...dhh.. Musical 'Godspell' in Breda gaat door Dochtertje van Irene na kerst uit ziekenhuis Automatisering telefoon bereikt nieuwe mijlpaal Vietnam- demonstratie op 23 december Het stemwonder Herman Schey (CV/KWARTET VRIJDAG 22 DECEMBER 1972 BINNENLAND/KUNST T9/K11 \TK: vrijstellingsregeling herzien onze sociaal-economische redactie IECHT De forse verhoging van luister-en kijkgelden dreigt opnieuw vele bejaarden in moeilijk st. gJen te brengen. Het CNV wijst er in 'De Gids' op, dat zelfs degenen die alleen van een AOW-pensioen 'ïkersfiten rondkomen de verhoging van 75 tot 108 gulden per jaar moeten betalen. 'Voor hen wordt dit dus forse aderlating, die al bijvoorbaat een tien a vijftien procent zal opslokken van de extra-AOW-verho- Advertentie) gper 1 januari', aldus het CNV. aansis vakcentrale meent daarom dat er im - ut reden is om aan te dringen op plateau grondige herziening van de vrij- ingsregeüng. Vooral omdat radio ftv voor vele bejaarden het belang- ste contact met de buitenwereld vormen. Het is dan ook volgens het CNV onverantwoord dat voor hen vaak zo onmisbare contact nog weer veel zwaarder te gaan belasten. 'De Gids voegt hieraan toe, dat de bejaarden, die zelf de zeer hoge pen- (Advertentie) e^Or, i een onzer verslaggevers |N HAAG Minister Stuyt en delegatie van het St. Jans mis te Weert vinden dat een lelijk hartchirurgisch centrum Weert niet is te verwezenlij- n. Volgens het ministerie is uit- liding met nieuwe 'hartcentra' niet nodig, omdat binnen af- inbare tijd aan de thans be- ande behoefte aan open hart- irurgie in Nederland zal kun- worden voldaan. mogelijkheid van het uitvoeren open hartoperaties in Weert werd ervice rwogen na de sluiting van het tchirurgisch centrum in het Eind- ense Binnenziekenhuis als gevolg het conflict over dit specialisme dat ziekenhuis. minister en de delegatie van het ■:se ziekenhuis hebben gesproken de voor de stichting van het itrum in Weert te verrichten inves- mgen en de eisen die aan kwali- t,' omvang en functioneren ervan nen te worden gesteld. Ook kwam vraag aan de orde hoe groot het lbod van patiënten zou moeten n, om het centrum te kunnen laten ictioneren. concludeerd werd dat in Weert niet nnen een redelijke termijn kan wor- n voldaan aan de eisen die het pport-Nieveen van de Gezondheids- ad over de open hartchirurgie stelt. an onze redacteur wetenschappen rRECHT Wij hebben als beoefe- ars van wetenschap eigenlijk nog clemaal geen overtuigende argumen- n voor regeringen om ons geld te iven. Zuivere wetenschap is natuur- een onderdeel van onze cultuur, r daarmee kom je er niét meer het nog steeds duurder wordt ook. theorie van de wetenschapsbeoefe- ig als maatschappelijke activiteit is lg onderontwikkeld, it zei de Britse prof. J. C. Kendrew it Cambridge gisteren op een bijeen- omst t.g.v. het veertigjarig bestaan an het tijdschrift 'Natuur en Tech- iek'. Hij nam stelling tegen de anti- etenschapshouding die de laatste ja- en wel wordt waargenomen. >e wetenschapsmensen moeten vertel en wat zij aan het doen zijn, zei prof. iendrew, en de samenleving als ge- eel beslist hoe hun resultaten ge wikt zullen worden. Als de weten- chapsmensen geen goede voorlichting even, zai de samenleving onjuiste «lissingen nemen. die voorlichting was hij niet Weden. Darwin schreef publicaties he algemeen bevattelijk waren, en literair verantwoord ook. Die Mnst zullen onderzoekers opnieuw [loeten leren, aldus prof. Kendrew, laarbij geholpen door strenge tijd- thriftredacteuren. o die voorlichting speelt in het Ne- erlandse taalgebied Natuur en Tech- 'iek een weinig opvallende maar ver assend omvangrijke rol. De oplaag [edraagt de laatste jaren ruim 40.000 in met enig succes wordt zowel de Nactionele formule als de kwaliteit Jan het toonaangevende maandblad Scientific American nagestreefd. Ter gelegenheid van het jubileum ver been een bevattelijk en fraai uitge ven boek van prof. dr. J. D. Fast, [laterie en Leven'. Beginnend bij de «tructuur van atomen wordt daarin in |.riJ rechte lijn doorgewerkt naar erfe- "Jkheid en evolutie als eindpunt. Minister Stuyt: Spoedig rapport over hartcentra. De minister zei dat in de eerste helft van januari waarschijnlijk een aanvul lend rapport van de Gezondheidsraad is te verwachten. Hierin zullen de mogelijkheden worden aangegeven om de bestaande hartcentra, die uitbrei ding te geven, die een doeltreffend werken zal kunnen garanderen. 'Verraden' De voorzitter van de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging, de heer H. S. Fiever uit Breda, gaf als reactie op het besluit van de minister: 'Als hart patiënten voelen wij ons verraden en verkocht aan prestige-objecten'. Vol gens hem is heel Zuid-Nederland ver stoken van mogelijkheden voor hart- chirurgische behandeling, nu het pro ject in Weert niet doorgaat. Volgens de heer Fievet zijn niet de nodige financiële middelen aanwezig om op korte termijn de uitbouw van de academische hartcentra te verwer kelijken, zoals minister Stuyt dit wil. Hij wil krachtig gaan protesteren bij alle politieke partijen. 'Mocht dat ook niet helpen, dan zullen wij niet terug schrikken voor het ondernemen van massale buitenparlementaire actie', al dus de voorzitter van de Hartpatiën tenvereniging. sioengelden van de bejaardencentra niet kunnen betalen, een aanvulling krijgen op grond van de Algemene Bijstandswet. Het luister- en kijkgeld moeten zij echter van hun zakgeld betalen. 'Dat zakgeld is nu al ontoe reikend, zegt het CNV, en dat zal nog erger worden wanneer straks het kijk en luistergeld met nog ruim 40 pro cent wordt verhoogd'. Dubbtl Veel bejaarden moeten volgens het CNV in feite dubbel betalen. De be jaardencentra betalen luister- en kijk gelden. De bewoners van die centra moeten daaraan via hun maandgeld meebetalen. Maar wanneer zij zelf een toestel op hun kamer hebben, moeten zij nog een keer betalen. En zelfs wanneer zij alleen tv en geen radio hebben maar dat geldt voor ieder een betalen zij toch de volle mep. Het CNV hoopt dat de nieuwe minis ter van CRM een goede start zal maken door deze onbillijkheden snel en grondig uit de wereld te helpen. 'Tenzij de 'oude' minister kans ziet nog juist even recht te zetten wat al zolang is scheef gegroeid', zo besluit het CNV. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Boertien ontwikkelingssamenwerking) heeft zijn goedkeuring gegeven aan twee projecten van de vereniging van we reldwinkels. Drie maanden geleden al keurde de commissie ontwikkelings strategie (commissie-Claus) een subsi dieaanvrage hiervoor goed. Het gaat om een bedrag van twee en een halve ton. 150.000 gulden is be stemd voor het aantrekken van des kundigen, die het werk van de we reldwinkels zullen gaan begeleiden om het beter van de grond te laten komen. De andere honderdduizend gulden gaat in een fonds waaruit die mensen en instanties kunnen putten, die aktiviteiten op het gebied van de ontwikkelingssamenwerking willen starten, maar dit tot nu toe niet konden omdat deze projecten voor al in het begin verliesgevend zijn, zoals het opzetten van een wereldwin kel. De commissie-Claus, ingesteld in 1971 voor de periode van drie jaar, moet ook na 1973 blijven voortbestaan. Vor mingsactiviteiten in het kader van de ontwikkelingssamenwerking hebben pas resultaat als ze enkele jaren in tensief zijn toegepast. Een periode van drie jaar is daarvoor te kort, meent het instituut voor politicologie in Nijmegen, dat op grond van een al eerder gehouden NIPO-onderzoek aan de commissie-Claus advies uitbracht over de methodieken, waarmee onder diverse groepen van de Nederlandse bevolking steun kan worden verwor ven voor de ontwikkelingsstrategie van de VN gedurende de jaren 1970/1980. Van het ongevraagde ad vies, dat de commissie moet blijven voortbestaan na 1973, heeft de com missie-Claus acte genomen. Dat minis ter Boertien kenelijk zelf ook niet zo gelukkig is met de nog zeer beperkte werktijd van de commissie (nog maar een jaar) blijkt wel uit het feit dat hij aan de leden ervan heeft gevraagd hem suggesties te doen over voortzet ting van de activiteiten van de com missie na 1973. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Engels heeft vandaag een onderhoud met het be stuur van de VPRO naar aanleiding van het televisieprogramma 'Barend is weer bezig1. De minister wil eerst de VPRO horen alvorens een beslis sing te nemen over de vraag of er grond is om de VPRO te berispen op voor een bepaalde termijn zendtijd te ontnemen. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Voor zover nu valt te bezien zal de loonkostenstijging in 1973 in de metaalindustrie groot metaal ongeveer vijftien procent bedragen. Elsevier -- Met ingang van 1 januari js benoemd tot directeur van de b.v. uitgevers Maatschappij Bonaventura ?e heer H. ten Brink, totnutoe ad junct-directeur en hoofdredacteur in "gemene dienst van deze uitgevers maatschappij. Bonaventura is uitgeef- "er van o.m. Elseviers Magazine en fclseviers Weekblad, Haagse Post, Fi nancieel Economisch Magazine en Ele gance. De Federale metaal- en electrotechni- sche industrie (FME) herinnert er in haar maandblad 'Metalelectrovisie' aan, dat in het centraal akkoord een gemiddelde loonkostenstijging van ruim 12 pet is becijferd. Maar deze stijging was volgens de FME een gemiddelde van alle bedrijfstakken in industrie, handel en dienstverlening. Per individuele bedrijfstak komt men tot geheel andere uitkomsten. Na een DEN HAAG Er zijn negen landen in het OESO-gebied die een zwaardere belastingdruk hebben dan Nederland, zo blijkt uit een nieuwe vergelijkende staat van de in de leden-landen gehe ven belastingen. Nou Ja, we gddn In ieder geval. 3 Weken vrijheid blijheid en zo. Daartoe bestaan zo n 83.514 mogelijkheden... Van Zimmer mit Frühstück in Nederland tot een eigen huisje in Porto Ercole. Zoekt u iets prikkelenders? Wat dacht u dan van een zomer-cursus aan de Imperial Fakir School te Bangkok? Of van een weekje Staphorst? De nieuwe Avenue staat in het teken van uw vakantie. 63 Pagina's boordevol informatie, koop-tips, reportages, financiële adviezen, enzovoort, enzovoort. En de wereld-omvattende weerkaart vertelt u alles over de zon in uw vakantieoord. Als vakantie voor u net zo belangrijk is als voor Avenue móét u dit nummer lezen. Kleine tip: maak eens een tochtje naar een Avenue verkoper. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Aan een aantal onbekende Nederlanders is ook dit jaar weer op grond van hun 'persoonlijke verdiensten' de Visser Neerlandiaprijs toegekend. Mr. H. L. A. Visser was een Joodse Ne derlander die een belangrijk deel van zijn nalatenschap toevertrouw de aan het Algemeen Nederlands Verbond, die de prijzen vaststelt. In Edingen (België) kreeg de heer Paul Buyse een prijs voor zijn 'baan brekend werk voor een goed Neder lands taalgebruik.' De heer J. J. Jun- german in Wezep werd onderscheiden voor zijn hulp aan de invalide mede mens voor het vervaardigen en koste loos beschikbaar stellen van invalide- wagentjes; Nellie Kwakman uit Volen- dam voor de wijze waarop zij als jong meisje na het heengaan van haar ouders voor haar broertjes en zusjes zorgde; mevrouw C. J. M. Pijnacker- Kirsch in Amsterdam voor haar be langeloos sociaal werk onder de be jaarden in een oude Amsterdamse woonwijk; dr. H. G. W. van der Wielen in Bakkeveen voor zijn baan brekend werk als grondlegger van het volkshogeschoolwerk in Nederland en de heer I. Wigmore in Rotterdam voor zijn belangeloos werk op het gebied van de sociale hulpverlening aan de jeugd. In de categox-ie welzijnsprijzen is de landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee onderscheiden. De stichting 'Beter met Max' van Max Tailleur krijgt ook een prijs. Aan het Limburgs ontvangst- observatie en be handelingscentrum 'Bethanie' in Genk België werd een prijs toegekend voor vergelijking van de cijfers voor het landelijke gemiddelde aan loonkosten stijging in 1973 en voor de metaalin dustrie komt de FME tot een percen tage (voor de metaal) van 14.87. De stijgende premies van de sociale verzekeringen, van de pensioenen en de belastingmaatregelen zullen vol gens de berekeningen van de FME tot gevolg hebben dat er ook voor de werknemers in 1973 een lastenverzwa ring zal optreden. Bij een salaris in 1972 van 10.600 zal de lastenverzwa ring 0.8 pet zijn. bij een salaris van 15.000 2.9 pet. De metaalindustrie wordt volgens de FME met een loonkostenstijging van 15 procent in een jaar, waarin er zou worden gematigd voor een opgave gesteld, waarvan men alleen mag hopen, dat zij niet te veel 'zitten- Van een verslaggever BREDA B. en W. hebben besloten 'de opvoering van de musical 'God spell' volgende week donderdag en vrijdag in de Bredase stadsschouw burg normaal doorgang te laten vin den. De gereformeerde kerk Breda, de gereformeerde kerk vrijgemaakt Bre da, de gereformeerde gemeente Breda en de Pinkstergemeenten hadden B. en W. dringend gevraagd de opvoerin gen te verbieden. B. en W. hebben ecliter geen aanleiding gevonden om op dit verzoek in te gaan. Burgemeester Merk vindt dat artikel 211 van de gemeentewet in dit geval ook geen redenen geeft de musical voor Breda af te wijzen. Dit artikel waakt tegen vertoningen die strijdig zijn met de openbare orde en de zedelijkheid. Van een verslaggever NIJMEGEN Verwacht wordt dat het dochtertje van prinses Irene, de op 13 oktober geboren prinses Marga rita, na de kerstdagen het 'Radboud Ziekenhuis' in Nijmegen zal kunnen verlaten. Haar tweelingbroertje, Jai me verliet op 23 november het zieken huis. Prinses Irene hoopt, zodra beide kinderen op Soestdijk zijn en er een foto gemaakt kan worden, al diegenen die bij de geboorte gereageerd heb ben, persoonlijk te bedanken. de uitbreiding van materiaal op thera peutisch gebied. Ook gaan prijzen naar de stichting 'Het Kompas' in Boechout (België), het 'Haags fonds voor het gebrekkige kind' en de vereniging heilpedagogie in Zeist. Voorts heeft het Algemeen Nederlands Verbond een aantal cultu rele prijzen toegekend zoals aan het Groot Limburgs toneel en de Fryske Akademy in Leeuwarden. Er wordt dit jaar totaal 133.000 gulden uitge reikt door het Algemeen Nederlands Verbond. OLDENZAAL De eerste fase van het automatiseringsplan internatio naal verkeer is gisteren in Oldenzaal afgesloten. Dit gebeurde door de hoofd directeur telegrafie en telefonie van de PTT, ir. B. J. Bakker. Ieder van de bijna drie miljoen Nederlandse telefoonabonnees kan nu automatisch een gesprek met twee of meer Euro pese landen tot stand brengen. Om dit feit te markeren heeft de burgemeester van Oldenzaal, de heer J. A. M. Reijnen tijdens een bijeen komst in het stadhuis van Oldenzaal een telefoongesprek gevoerd met dr. S. L. Mansholt, voorzitter van de Europese Commissie te Brussel. De heer Bakker zei gisteren dat 10 pro cent van het aantal Nederlandse aan geslotenen naar twaalf landen kan bellen (automatisch), 50 procent naar elf landen, 75 procent naar tien lan den, 85 procent naar zeven landen, 90 pi-ocent naar vier, 95 procent naar drie en alle aangeslotenen naar twee landen. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Leuzen zoals 'Stop onmiddellijk de bombardementen op Vietnam' en 'Nixon teken nu het oktoberakkoord' zullen zaterdag 23 de cember worden meegedragen in een grote Vietnam-demonstratie in Am sterdam. De demonstratie wordt ge steund door de PvdA, CPN, PSP, D[66, PPR, het Comité Jongeren voor Vietnam, Medisch comité Vietnam, Vietnam-bulletin, Sjaloom, VVDM, BWA, VU, Asva en nog tientallen andere organisaties. De demonstratieve optocht zal op drie uur vertrekken vanaf het Mercator plein en via de Jan Evertsenstraat en de Rozengracht naar de Dam en het Beursplein leiden. Op het Beursplein zullen toespraken worden gehouden. DEN HAAG Het generatie-conflict is van alle tijden. Het is als een polonaise, die zonder op te houden kan worden gedanst. Dat wil David V. Robison in zijn comedie 'Promenade, AH', zeggen, waarvan de Haagse Co medie woensdagavond in de koninklij ke schouwburg nog net voor de jaar wisseling de première gaf. Het gezelschap brengt het stuk onder de door Bob van Tol vertaalde titel 'Polonaise' op de planken. Robison maakt in vier episodes pas op de plaats bij vier generaties van de fami lie Hunt, die een wereldconcern op bouwt. Het begint in 1895 bij een kleine knopenfabriek. Het eindigt bij een gigantisch concern in deze tijd. Nu is niet alles koek en ei in deze familie. Steeds zijn er eigenwijze, fa natieke vaders die zich ten koste van de arbeiders willen verrijken. De grootvaders van die generaties Huntzi- ger de naam werd later Hunt, op basis van verkoopargumenten zijn ook zo geweest, maar beseffen dat zij in die jaren waarin zij zich kapot hebben gewerkt maar weinig van het leven hebben genoten. En dan zijn er vier zonen die het bekende generatie conflict in het stuk brengen. De eer ste zoon Willie is in het eerste tafe reel (1895) verschrikkelijk onnozel en gaat tegen zijn zin in de zaak werken; de tweede zoon, Wesley, heeft uitge sproken kapitalistische ideeën en wil dat Pa zijn produktie-methoden in de fabriek verandert; de derde Walter, heeft sympathie voor Lenin en de laatste, Wendel, is een dromerige hip pie die zijn tijd met gitaarspel doodt en over de zon en de sterren zingt. Robison graaft in zijn comedie, die als een satire op de Amerikaanse welvaartsstaat kan worden gezien, nergens diep. Jammer genoeg heeft hij een te gemakkelijk gebruik ge maakt van de bekende cliché's die voor het grijpen liggen. Men kan er zich toch wel bij amuse ren bij de Haagse comedie, dank zij voortreffelijk spel van Paul Steenber gen, Myra Ward, Eric van Ingen en Jaap Wieringa. Paul Steenbergen re gisseerde het stuk zo knap en feilloos, dat men geen enkele moeite had met de wisseling van de scènes met steeds andere rollen. Op Jaap Wieringa na, want die was steeds de zoon, welke rol hij goed onder de knie had. Paul Steenbergen en Eric van Ingen speel den de vaders en grootvaders zonder meer fijn. Myra Ward had de moeilij ke taak aan de moeder-grootmoeder karakter mee te geven. Ze deed het uitstekend, achtereenvolgens als god vruchtige vrouw, society-lady, hoofd van de cosmetica-afdeling van het Hunt-concern (de emancipatie!) en tenslotte als Hare Krishna. Verrukkelijk is de steeds terugkeren de ruzie in de familie over de haar dracht van de zoon (eerst lang, dan de Valetino-stijl, de bibop, en tenslot te weer lang en krullend in het heden). Hep van Delft had het inge nieuze decor ontworpen, dat zowel een kijkje gaf in het kantoor als in de salon van de familie. Twee draai vlakken zorgen voor snelle wisselin gen van de episoden. AMSTERDAM In het Rijksmu seum te Amsterdam is gisteravond de tentoonstelling geopend van de unie ke serie wandtapijten die het bijbel verhaal van David en Bathseba in beeld brengen. Tot 4 maart is dit beeldverhaal in wandtapijten, dat na afloop van deze tentoonstelling defini tief in een kasteel buiten Parijs zal worden ondergebracht, in het Rijks museum te zien. De kleden zijn uitzonderlijk groot; zes van de tien zijn meer dan acht meter breed en vier en een halve meter hoog. Ze beslaan een totale wandop- pervlakte van ongeveer 345 vierkante meter. Afkomst en oorspronkelijke be stemming van de tapijten zijn onbe kend. Vast staat alleen dat het Musée de Cluny de serie in 1847 heeft ge kocht van een Italiaanse familie Spi- nola e Serra uit Genua. Er zijn aan wijzingen dat Jan van Roome uit Brussel de ontwerper is. Van hem zijn geboorte- noch sterfdatum bekend; men weet alleen dat hij omstreeks 1500 leefde. Voor wie de monumenta le reeks oorspronkelijk gemaakt werd, is ook nog een raadsel. Gedacht wordt aan een (politiek) huwelijksgeschenk, bijvoorbeeld t.g.v. een verbintenis van een dochter van Hendrik VIII, Mary, en de toenmalige kroonprins van Frankrijk. Hoe het zij, het werk sluit kunsthistorisch geheel aan bij de tradities van de heel groten uit de Vlaamse schilderkunst: Van Eyck, Van der Weyden, Memlinck en Van der Goes. Vele van de tien tapijten brengen verschillende episoden van het ver haal tegelijk in beeld. Zo ziet men op het eerste tapijt links een voorlezer in een studeervertrekje met de open geslagen bijbel voor zich. Op hetzelf de doel is dan linksboven de over brenging van de ark naar Jeruzalem afgebeeld met het incident van de dood van Uzza. Op het voorplan ziet men David dansende voor de ark, en rechts boven kijkt Davi's vrouw van het balkon vol verachting neer op haar dansende man. In een weelde van stemmige kleuren, met een even kostbare als effectieve verwerking van echt goud- en zilverdraad, zijn de ruim 600 figuren waarmee de ontwer per het verhaal heeft geïllustreerd, afgebeeld. Ondanks de meestal ge- styleerde houdingen hebben de tafere len een ongewone levendigheid. Er is enorm veel te zien in talrijke details van grote verscheidenheid, waarbij vooral de pracht en de praal van de 'aankleding' opvallen. Op het tiende tapijt wordt het beeld verhaal aan de rechterzijde afgesloten door de voorlezer die de bijbel heeft dichtgeslagen; het verhaal is uit. Er is bijzonder veel zorg besteed aan de presentatie van deze unieke serie in het Rijksmuseum. De tapijten zijn eningszins 'hol' opgehangen teneinde het bekijken te vergemakkelijken. De Günther Eich overleden FRANKFORT (DPA) In een sana torium in Salzburg is de Duitse schrijver Günther Eich op 65-jarige leeftijd overleden. De in 1907 in Le- bus bij Frankfort aan de Oder gebo ren auteur publiceerde in 1930 zijn eerste dichtbundel. Later volgden bundels als 'Abgelegene Gehöfte', Un- tegrundbahn', 'Zu den akten' en 'Anlasse und Steingarten'. Eich is ook bekend geworden door zijn dichterlij ke hoorspelen die hij in de jaren vijftig schreef. Zijn laatste publikatie was 'Ein Lesebuch' dat proza, ge dichten en hoorspelen bevat die hij zelf had uitgezocht. Detail uit het tiende wandtapijt; de laatste scène: de voorlezer heeft de bijbel dichtgeslagen, het verhaal is uit. Dit detail is in werkelijkheid ongeveer 2.50 m hoog. desbetreffende passages uit de bijbel zijn ernaast geprojecteerd en er wordt een instructieve film over de kunst van het tapijtweven vertoond. Een zeer bijzondere tentoonstelling die naar men verwacht zeer veel bezoe kers zal trekken. door R. N. Degens AMSTERDAM Bij een optreden van Herman Schey hoef je er echt geen rekening mee te houden dat daar een man op hoge leeftijd staat te zingen. Schey die al sinds mensenheu genis de vertrouwde, en altijd be trouwbare, vertolker van de meest uiteenlopende partijen in oratoria en passionen is, geeft zo af en toe een liederenrecital. Hij deed dat woensdag avond weer, in de kleine zaal van het Amsterdamse Concertgebouw, waar men een paar jaar geleden nog had kunnen vaststellen dat zijn stem nog niets van de oude kracht en glans had verloren. Inmiddels is Herman Schey 77 (zeven en zeventig!) gewor den. Het wonderlijke is, dat hij nu nog precies zo zingt als twee, vijf, of twintig en meer jaren geleden. Dat is een uitzonderlijk biologisch verschijn sel; waarschijnlijk is Schey de enige vocalist die op deze leeftijd nog kan optreden zonder in enig opzicht een beroep op de clementie van zijn toe hoorders te moeten doen. Het wonder van dit optreden van woensdagavond was echter, dat Schey in een met perfecte smaak en kennis van zaken samengesteld programma van liederen van Schubert, Schumann, Wolf en Loewe, naar het eind toe tot een steeds indringender en overtuigender vertolking wist te komen. Met als hoogtepunt een drietal balladen van Karl Loewe, waaronder het virtuoos- lenig gezongen 'Hochzeitslied'. Bij dit alles werd bij geassisteerd door een jongere 65-plusser, pianist Felix de Nobel, die met gepaste be scheidenheid en zelfkennis de glorie van dit optreden terecht helemaal aan Herman Schey liet; die door een niet grote maar zeer enthousiaste schare bewonderaars verdiend met applaus en gejuich werd beloond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11