eoeo °>Wie maakt de dienst uit ijjj de plaatselijke tv? Met honderd koeien op (zee-)reis naar Brazilië ïeen strafverzwaring mor vliegtuigkaping Roofoverval °p Sigarettenfabriekje (van 'doodskop-merk') gesloten Er is een aansteker voor iedereen. Overal verkrijgbaar! Journalist weigert vervangende dienst: 21 maanden geëist postauto: buit bijna 126 mille laven-werksevers reaperen morgen on eisen bonden Bazige man verzoent zich met vrouw. Mode-ontwerpen gestolen van Frans Molenaar Na verkeersongeval overleden Natuurgebied Grevelingen kalft sterk af Veiligheidsdienst zou preventief werken bij C en A perfekt tot de laatste trek lOUW/KWARTET DONDERDAG 21 DECEMBER 1972 BINNENLAND T9/K9 (Advertentie) Van een verslaggever LEEUWARDEN De officier van vangenisstraf en een tewerkstelling in bank in Leeuwarden een maand ge- justitie heeft gisteren voor de recht- een rijkswerkplaatsinrichting geduren de 21 maanden geëist tegen de 21- jarige journalist Ate de J. uit Wei- dum. De journalist, die vervangende dienst weigerde te doen in de psychia trische inrichting te Franeker, wees er in zijn pleidooi op dat hij gewe tensbezwaren had tegen het feit dat de helft van zijn salaris teruggaat naar het ministerie van defensie. De president van de rechtbank las een brief voor van het bureau gewe tensbezwaarden van het ministerie, waaruit blijkt dat op de begroting 1973 de staat anderhalf miljoen uit algemene middelen bijpast om de kos ten van vervangende dienst voor ge wetensbezwaarden te dekken. Dit was ook de kapstok, waaraan de officier zijn requisitoir ophing. 'Er wordt geen enkel kanon voor het geld van de gewetensbezwaarden gekocht, zoals men de goegemeente wil laten gelo ven. Het gaat hier om een apart hoofdstuk dat toevallig onder het mi nisterie van defensie zetelt. Het zou net zo goed bij een civiel departement kunnen thuishoren, want de kosten worden toch bestreden uit algemene middelen.' 1 eerderheid tegen liberaal voorstel fen onze parlementsredactie IEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer heeft gisteren oorstellen over de maximumstraf op. geweldmisdrijven aan boord an vliegtuigen (verhoging tot levenslang)verworpen. maximale straf kapers waarschijnlijk niet zal tegenhouden hun daad te verrichten. De linkse oppositiepartijen die het hiermee eens waren wezen er tevens op dat het voorkomen van kapingen niet gezocht moet worden in hogere straffen maar in betere controle en zo mogelijk in het wegnemen van de oorzaken die tot kaping kunnen lei den. Het tweede voorstel van het liberale Kamerlid Berkhouwer om de straffen op een valse bommelding, volgens het voorstel van minister Van Agt vier jaar, te verhogen tot eventu eel ook levenslang, werd door de overgrote meerderheid van de Kamer verworpen, ook KVP, ARP en CHU stemden hiertegen. Een uniek feitje bij de stemming was dat ook minister Van Agt zelf, die als demissionair minister ook Kamerlid is, mee mocht stemmen. Later bleek zijn stem ongel dig, omdat hij wel als Kamerlid be noemd, maar nog niet beëedigd was. De Nederlandse strafwet stelt nu op vliegtuigkaping maximaal 12 jaar met eventueel bijkomende straffen wegens doodslag en voor een aanslag op een vliegtuig maximaal 15 jaar met even tueel bijkomende straffen. inister Van Agt had gedreigd zijn etsvoorstel op bestraffing van vlieg- ligkapers in te trekken als strafver- aging door de Kamer zou worden mvaard. ndanks de steun van de regerings acties voor de strafverhogingsvoor- ellen van de liberaal Berhouwer erd deze met 66 tegen 43 stemmen irworpen. Tegen stemden alle linkse irtijen en DS'70. regeringsfracties (met uitzonde- ng van premier Biesheuvel en twee VP-ers) stelden zich op het stand- ant dat een geweldmisdrijf aan oord van een vliegtuig zo erge gevol- cn kan hebben dat daarop een zeer »are straf moet worden gesteld. Mi- ister Van Agt vond zijn voorstel, laximaal 12 jaar, al zwaar genoeg, tn nog zwaardere straf zou volgens era tegen de huidige opvattingen ten inzien van het strafrecht ingaan. 'Op 'oord met voorbedachte rade staat in lederland maximaal levenslang. Het al te gortig ook levenslang te ellen voor een geweldmisdrijf dat ijvoorbeeld de dood van een passa- ier tot gevolg heeft, maar waarbij ien duidelijke opzet daartoe aanwe- g was. Als er wel een duidelijke ïzet tot het doden van passagiers imvezig is dan zijn er andere artike- n in ons strafrecht die levenslang aarop kunnen stellen', aldus minister 'an Act. Hij wees er ook op dat het erschil tussen 12 jaar en meer als an onze sociaal-economische redactie OTTERDAM De werkgevers in de avens zullen de havenbonden mor- laten weten wat zij denken van et eisenpakket, dat door de bonden 5 ingediend met betrekking tot de AO voor 1973. te werknemers willen dat de uurlo- en met 32 cent worden verhoogd en at de prijsstijgingen het volgend aar zonder maximum wordt gecom- enseerd. Verder willen de bonden orte werktijden: van 40 uur per 'eek terug naar 3S uur en drie wartier per week. Zij vragen ook erlenging van de vakantie met één ag tot twintig dagen en het op non- ctief stellen van havenarbeiders van Maar met behoud van loon. De uidige haven-CAO loopt eind van dit »ar af. 22 man naar huis gest uurd Van een verslaggever DORDRECHT Het Dordtse sigaret tenfabriekje 'Staten Island Tobacco Company Ltd' is deze week gesloten. Volgens de directie door de paradoxa le omstandigheid, dat 'de zaken te goed gingen'. De fabriek werd enige tijd geleden bekend omdat zij het merk 'Memmor' (van Memento Mori gedenk te sterven) met een doods kop op het zwarte pakje voerde. Bij Het fabriekje werkten 22 man, die met twee weken salaris naar huis zijn gestuurd. Allen zijn als 'geoefende' krachten bij het gewestelijk arbeidsbureau inge schreven. Bij het arbeidsbureau had men niet de indruk dat directeur Ravelli van de fabriek met een smoes je het personeel had ontslagen. 'De man probeert alles te doen voor zijn personeel wat hij kan,' zei men. De stunt met 'Memmor' is de fabriek enigszins boven het hoofd gegroeid. Eén van de drie aandeelhouders, die de verkooporganisatie leidde, wist zo veel orders te plaatsen dat de fabriek daar met het bestaande personeelsbe stand niet snel genoeg aan kon vol doen. De machines hadden capaciteit genoeg, maar het personeel kon te weinig verzetten. Toen de verkooplei der daarop besloot de orders ergens anders onder te brengen, wilde de bank geen krediet voor investeringen meer verstrekken, zodat men het fa briekje zal moeten liquideren. AMSTERDAM De rijen nieuwe vurenhouten boxen aan boord van het motorschip 'Amstelland' van de Koninklijke Hollandsche Lloyd doen op het eerste gezicht denken aan een reeks loketten, maar de honderd drachtige vaarzen, die er af en toe hun kop uitsteken, wijzen er op dat men met een om vangrijke zending stamboekvee te maken heeft. Van een verslaggever AMSTERDAM Drie mannen heb ben gistermorgen in Amsterdam een roofoverval gepleegd op een bestelau to van de PTT. Zij namen vijf post zakken mee, waarin ruim 118.000 gul-\ den aan contanten en bijna 7.750 gulden aan postzegels zaten. De man nen zijn nog niet aangehouden. Bij de overval raakte een PTT-em- ployé licht gewond: de 60-jarige bijrij der L. Comelissen. Toen hij met de chauffeur, de 24-jarige W. Frieze in de Kamerlingh-Onneslaan de achter klep van de bestelauto neerliet om te gaan lossen, sprong plotseling een man tevoorschijn, die riep 'Overval'. Tegelijk verschenen nog twee man nen, die met verzwaarde stofzuiger slangen op de PTT-ers insloegen. Daar na grepen zij vijf postzakken en ver dwenen in een klaarstaande auto. De politie vermoedt dat achter het stuur van deze auto een vierde man heeft gezeten. De vluchtauto werd later in een ande re Amsterdamse straat gevonden. De slangen lagen in de auto. De politie neemt aan dat de mannen overgestapt zijn in een andere wagen. Veehoeder Ulbe Wijnja (36) in blau we over-all laat een keurend oog gaan over zijn levende have. die in de Amsterdamse haven voor een vrij zeldzame wereldreis aan boord is ge bracht Ulbe vertelt, dat hij na zijn diensttijd niets anders hééft gedaan dan vee transporten naar alle delen van de wereld begeleiden, per vliegtuig, per trein en per schip. Nu gaat hij 'mee met de 'Amstelland' naar Fortaleze. in het noorden van Brazilië, een voor de Lloyd nieuw gebied. 'Ik heb Nederlandse stamboekvee ge bracht naar Perzië, Marokko, Koeweit geselecteerd melkvee, van het Friese- Holsteintype', zegt Ulbe, die ook een halve veearts is, want hij moet er rekening mee houden, dat een koe midden op de Atlantische Oceaan kalft. 'We hebben een stier aan boord, hij heet Raphaël, hij komt van een boe renbedrijf uit het Noordhollandse Hoogwoud. Die geeft de minste zorg', grinnikt Ulbe. afkomstig uit Bozem, bij Sneek. Hij heeft er op toegezien, dat dc slordige negen ton hooi en stroo aan boord is gekomen, alsmede een grote lading veekoeken. Zeeziekte 'Heeft het vee, als er slecht weer komt, last van zeeziekte?' 'Nauwelijks, je hebt dat eerder met varkens, omdat die een spijsverte ringsproces hebben, dat aansluit bij het menselijke proces van voedselver werking. Het kan zijn, dat er bij stormweer pootbreuken voorko men, maar dat zijn overigens zeldza me incidenten', aldus Ulbe. die een mondje Spaans en Portugees spreekt en zich straks, in Brazilië hij gaat mee tot de hyacinda, waar het Neder landse vee wordt verrspreid wel zal kunnen redden. Drachtige vaarzen behoeven alleen maar gevoed en verzorgd te worden tijdens de overtocht. Koeien, die ge molken moeten worden, neemt men niet mee. Voor de koper is het inte ressant, dat hij een dubbele zending krijgt, omdat hem een x aantal kalve ren in het vooruitzicht wordt gesteld. De 'Amstelland', die nu op weg is naar Brazilië heeft de zending aan boord in opdracht van de Covecu, de centrale organisatie voor vee-afzet en (Advertentie) Het was moeilijk leven tus sen de man en de vrouw. Altijd spanning en baas boven baas spelen. Sinds de ontdekking van de party-box sherry is dat veranderd. Het is nu ge zellig geworden in huis en vrolijk. De baas is de deur uit. Er zijn nu zelfs ook vaak feestjes waarbij ieder zich de sherry uit de party-box goed laat smaken. Maar ook zonder feest wordt er regel matig uit de party-box ge tapt. De man en de vrouw vinden dat allebei heel leuk. Ze z\jn nu aardig voor el kaar en voorkomend. Fijn! Neem ook een party-box sherry in huis. Het scheelt Stukken. Uw slijter heeft hem. vleesverwerkingsorganisaties, waarbij veertig procent van de Nederlandse veeboeren is aangesloten. Een zegs man van deze organisatie, die de soms loeiende levende haven uitgeleide deed, verklaart, dat er een jaar lang onderhandeld was met de Brazilianen. Het noorden van Brazilië betekende voor de Lloyd een economisch ont- sluitingsgebied, waarin de Nederland se rederij maar moeizaam toegang kon krijgen. Dit is nu gelukt, in weerwil van scherpe Duitse concur rentie. De bemanning van de 'Amstelland' viert straks kerst op zee met de zichtbare en soms hoorbare aanwezig heid van een goed-vaderlandse presen tatie: stamboekvee. dat uit verschil lende delen van Nederland bijeen is gebracht. Een zending, die de roem van de Nederlandse veestapel tot in het verre binnenland van Brazilië gaat bevestigen. AMSTERDAM De Amsterdamse couturier Frans Molenaar is nogal gedupeerd doordat in de nacht van dinsdag op woensdag vijfentwintig tekeningen van ontwerpen voor zijn nieuwe couture-collectie uit zijn ate lier in de Van Baerlestraat zijn gesto len. De dief die door verbreking van de achterdeur het pand binnenkwam, nam behalve de tekingen een koffer mee 'Er is waarschijnlijk naar geld gezocht, maar toen dat niet werd ge vonden zijn de ontwerpen meegeno men. Onzinnig om zoiett mee te nemen', is de reactie van Frans Molenaar. Op de tekeningen waren staaltjes stof geplakt en waren aantekeningen ge maakt hoe de modellen gemaakt moe ten worden. 'Het is niet zo verschrik kelijk, maar ik moet nu weer hele maal opnieuw begonnen. Het was het resultaat van twee weken werken; de eerste serie voor de nieuwe collectie', zegt Molenaar, die blij is dat degene die het pand binnendrong kennelijk geen belangstelling had voor een aan- tal rollen stof, not die dag bezorgd. .TOURE Bij een verkeersongeluk op De Streek in het Friese Sint Johannesga is de 67-jarige R. de Jong uit Rottum om het leven gekomen. De man werd op zijn fiets aangereden door een bestelbusje. BEEMSTER De 19-jarige A. P. Klinkerberg uit Zuidoost-Beemster is in midden-Beemster omgekomen toen hij met zijn auto in een slip raakte en tegen een boom botste. Hij was op slag dood. Horizontaal: 1. spaans paard, 5. vuur pijl, 10. nakomeling, 12. woede, 13. muzieknoot. 14. uniform. 17. land bouwwerktuig, 18. zwaardvis, 20. ver nis. 21. engels bier. 22. afnemend getij, 24. meisjesnaam, 25. dierenver blijf, 26. traag, 28. boom. 30. scheik.- element, 32. voorzetsel, 34. vochtmaat, 36. vlug, 38. foei. 39. organische ver binding, 41. scheik. element. 42. ach ten, 44. jongensnaam. 46. schoenvorm, 47. boek met kaarten. Verticaal: 1. reukhoutboom, 2. wild zwijn, 3. scheik.element. 4. peul vrucht, 6. vlaktemaat 7. volksnaam van de kauw, 8. insektenetend zoog dier, 9. platte steen. 11. welgevormd, 15. oude lengtemaat. 16. klein kind, 19. ketting, 21. wijnmaat. 23. zang stem, 24. lokspijs, 27. verdichtsel, 29. Z.Amer. thee. 31. wapen, 33. rivier in Zwitserland, 34. spil van een wiel, 35. pers. voornaamw. 37. meisjesnaam, 39. plaats in de N.O.P.. 40. knaagdier, 43. water in Frisland. 45. namelijk (afk.). Oplossing van gisteren: Hor. 1. Diana, 5. tand. 7. monter, 9. toekan. 10. mt., 12. tien. 13. koker. 14. eer. 15. S.E.R. 16. Ne. 17. Rr. 18. pil. 19. sté. 20. ribes, 21. poos, 22. Ag., 23. panier. 25. relaas. 27. kaar. 28. psalm. Vert. 1. do. 2. Amoer. 3. noen, 4. ank, 5. tenor. 6. ar, 8. takel. 9. tierig, 10. mentor. 11. Trees. 12. terra. 15. sisal, 18. peper, 19. soesa. 21. pias, 24. nap, 25. ra, 26. A.M. (Advertentie) leningen tegenover elkaar op congres an en onzer Verslaggevers ltJj RONINGEN Door de komst van de televisie zijn de mensen passief geworden, maar de 'tweede T pui imst' van de televisie kan hen opnieuw aktiveren. Door lokale kabeltelevisie, instructieve omroep den 1 groePswerk niet video zullen ze zelf weer bij de dingen betrokken worden. In liet ideale geval zulle t geh e persoon van televisie-maker en televisie-kijker samenvallen, dor mijn it is ongeveer de ideologie die de de Bijlmermeer) gebeurde dat ille- igaai jjet zjet er nu naar uit dat de minister van CRM voor volgend jaar een viertal plaatsen vergunning wil geven voor een beperkt experiment voor kabeltelevisie. zegt d jna 600 mensen bezielt, die gisteren vandaag in het Groningse wijkcen- um Trefkoel het congres Agora 1972 uden. Het congres gaat over de dat 'i edia, die we gewend zijn middelen ven or massacommunicatie te noemen, n op aar die in de praktijk van de blauw- •ën frlichte huiskamer eigenlijk weinig maken hebben met echte communi- ling tie. gesci fn van de nieuwe mogelijkheden is sym lokale kabeltelevisie. Door een lerha mbinatie van kabelverbindingen en blad. meenschappelijke antennesystemen in on ordt het mogelijk in iedere huiska- ewei :r niet minder dan 18 verschillende nalen te brengen. Behalve voor de «rone binnenlandse en buitenlandse Ie ïi tten ontstaat daarmee ruimte voor gewone communicatie tussqn men- te be n en groepen in een bepaalde wijk, niet rp, gemeente of streek, at pi kau i xperimenten een aantal plaatsen is al enthousi- met lokale kabeltelevisie geëxperi- enteerd. In sommige gevallen ging keurig met toestemming van de inister van CRM, elders (onlangs in Eén van de discussies op het congres ging over de vraag wie de dienst moet uitmaken in dergelijke televisie programma's. NRC-redacteur H. A. Hofland voorzag een eindeloze verve ling, wanneer iedere willekeurige querulant of actiegroep heel democra tisch gelegenheid kreeg uit te zenden wat zij wilden. Volgens Hofland moet ook de kabeltelevisie in handen zijn van een elite die genoeg talent heeft om goede programma's te maken. Voor Hofland ligt dat goede dan dich ter in de buurt van de VPRO dan van de EO. Hoflaaids pleidooi voor een weliswaar bescheiden, maar toch van zichzelf overtuigde elite werd heftig bestre den. De medewerkers aan de illegale kabeltelevisie-uitzendingen in de Bijl mermeer vonden het niet erg dat de eerste programma's een rommelige in druk maakten. Voor de Bijlmerbewo ners die een actie voerden tegen de parkeertarieven had de uitzending een belangrijke functie. Burgemeester F. Fey van de Limburg se gemeenten Melick-Herkenbosch vond dat de eerste proefuitzendingen in zijn gemeente (over de gemeente raad) het succes van kabeltelevisie duidelijk had bewezen. In deze plaats heeft een woningvereniging de kosten van kabels en gemeenschappelijke an tennes betaald. De investering van bijna een half miljoen gulden wordt doorberekend aan ongeveer 700 aange slotenen, die elk 7 gulden per maand contributie gaan betalen. De verant woordelijkheid van de programma's zal bij een stichting gaan berusten. VPRO-medewerker Jan Haasbroek was een voorstander van maximale betrok kenheid van de mensen zelf. Tegeno ver de passieve consumptie van de nationale televisie stelde hij de een heid van kijker en maker. 'Je kunt dan nooit zeggen dat een programma je niet bevalt. Dan had je er zelf maar aan mee moeten werken'. Dr. E. Diemer (lector aan de Vrije Universi- tiet) stelde voor plaatselijke ombuds mannen aan te trekken om een soort recht van beroep mogelijk te maken in geval van eenzijdige voorlichting. Veehoeder Ulbe Wijnja en zijn 'gasten'. Slordige negen ton hooi aan boord Van een onzer verslaggevers Van een onzer verslaggevers BROUWERSHAVEN Op een raads vergadering heeft burgemeester A. P. Schouwenaar van Brouwershaven op nieuw gewaarschuwd, dat in het Gre- velingenbekken vele natuurgebieden in gevaar zijn. De werken, die van de afgesloten Grevelingen een groot re creatiegebied moeten maken, zijn nog steeds niet begonnen. Door afkalving gaan nu dagelijks tientallen meters natuurgebied op Schouwen-Duiveland en Goeree verloren. De bestuurlijke moeilijkheden rond de Grevelingen zijn nu opgelost. Maar het Rijk heeft een eerder toegezegde subsidie van vijftien miljoen gulden per jaar tot anderhalf miljoen gulden verlaagd. Conserveringsmaatregelen voor de natuurgebieden zijn nog steeds niet genomen en ook de meest primitieve voorzieningen voor de re creanten blijven uit. Burgemeester Schouwenaar, die zit# ting heeft in de stuurgroep die het, project moet begeleiden, ziet de toe komst somber in. 'De verloren gegane natuurgebieden krijgen we nooit te rug', zegt hij. "Vandaag al zouden maatregelen genomen moeten worden. Maar het ministerie van financiën heeft het geld niet'. De heer Schouwenaar noemt de moei lijkheden rond de Grevelingen een 'somber voorland' voor de Ooster- schelde, die over enkele jaren afgeslo ten zal zijn. Hij kondigt aan, dat de stuurgroep harde eisen op tafel zal leggen. De burgemeester maakte zijn opmer kingen bij de installatie van een nieu we gemeente-secretaris in zijn ge meente. Commissaris De heer L. Wit* hoofdinspecteur van politie te Am sterdam en chef uniformdienst van het bureau Warmoesstraat, is per 1 januari benoemd tot commissaris van politie te Groningen. Per 1 februari is de Groningse hoofdinspecteur G. Stccnmeijcr, chef van de afdeling re cherche in Groningen, tot commissa ris benoemd. Eerste Kamer Mevrouw Th. F. W. M. Janssens'Quant te Monnickendam is benoemd tot lid van de Eerste Kamer. Zij zal deel uitmaken van de PPR-fractie en volgt dr. H. M. van Huiten op, die gekozen werd tot lid van de Tweede Kamer. Onderscheiding Benoemd is tot officier in de orde van Oranje-Nassau, K. W. Witte te Rotterdam, directeur van de stoomvaart maatschappij Zee land. Postvaart NV te Hoek van Hol land. Onderscheiden Minister Boersma heeft in een zitting van de centrale commissie voor het boekdrukkers- en rasterdiepdrukbedrijf in Amsterdam de versierselen behorende bij het offi cierschap in de orde van oranje nas- saii uitgereikt aan de heer J. Sikkema uit Den Haag, die na een loopbaan van meer dan veertig jaar in het grafische bedrijfsleven afscheid nam van de grafische industrie. De heer Sikkema was na de oorlog onder meer belast met de perszuivering en werd daarna directeur van de drukkerij Blommendaal nv in Den Haag. Hij is ook lid van het hoofdbestuur van het Koninklijk Nederlands Verbond van Drukkerijen. Voorts was hij jarenlang voorzitter van de onderhandelingsde legatie voor het totstandbrengen van een CAO in de grafische industrie. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM C A kan nog geen inlichtingen geven over de uitslag van een beveiligingsproef met behulp van de Nederlandse Veiligheidsdienst in Den Haag. De Veiligheidsdoienst heeft met twee geüniformeerde bewakers gesurveilleerd in het C A-filiaal in Den Haag, waarbij het aantal betrap pingen op heterdaad volgens de Vei ligheidsdienst sterk terugliep. C A bestudeert nu de toepassingsmogelijk heden van deze preventieve methode. De Nederlandse Veiligheidsdienst telt achthonderd personeelsleden. Instruc teurs van de dienst geven de mensiln een practische scholing, terwijl de LOI met een schriftelijke cursus de theoretische opleiding verzorgt Direc teur E.M.H. van der Lee benadrukt dat de Veiligheidsdienst slechts een alarmerende en signalerende functie heeft en niet als een 'soort politie apparaat mag worden gezien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9