Paus ontdaan over actie VS Herstel oude coalitie nu eerst onderzoeken [legering feller an ooit over ombardementen iï EINDE VAN EEN ERBODIGE OORLOG; Die advertenties China: Handen af van Vietnam Leidse universiteit nodigt Rus uit Supermarkt in Rio stortte in elkaar: zeker 100 doden Hogere premie ambtenaren gaat toch door Resultaat van schoolverkiezingen •18/RBI 'Nieuwe JLeMse Courant DONDERDAG 21 DECEMBER 1972 53ste jaargang no. 302 Meubelshowroom ISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING istraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 W. J. Zirkzee N.V. ZEEMANLAAN 22 LEIDEN TELEFOON 01710-42627 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur keuring vrijwel unaniem onze parlementsredactie \r HAAG - Scherper dan ooit tevoren heeft minister Schmel- naraens de Nederlandse regering de hervatting van de mas- bombardementen op Noord-Vietnam door de Verenigde Sta- afgekeurd. ens een interpellatie die hierover ren in de Tweede Kamer werd uden op initiatief van de CPN- ieleider Bakker zei minister ielzer, 'Deze bombardementen en wij zonder meer af, wat ook motief van de VS voor deze actie zijn. Wij zullen deze afkeuring rbloemd en met grote klem in ïington ten gehore brengen en beroep op de Amerikaanse rege- docn deze acties te beëindigen', j minister Schmelzer. at alle fracties in de Kamer wa tiet met dit standpunt eens. Een elijke uitzondering daarop vorm- e fractie van DS'70. mldvraag ij she HEI 39: intig jaar Amerikaanse inmenging in Vietnam vüiiiiiiü Iroog roog weer met opklaringen, aar ook plaatselijke mistban ken. Maximum temperaturen on geveer 3 graden. Zwakke tot ma tige wind uit zuidoost tot zuid. Morgen en overmorgen: droog in rustig weer met lichte vorst, op: 08.46 Eon onder: 16.31 Maan op: 19.21 jjMaan onder: 10.23 tronauten ar aarde terug Verenigde Staten probeerde die dwang wel op Noord Vietnam uit te oefenen door de bombardementen. Geen bijdrage Kamerlid De Brauw zei: van 0. 'Ik ben teleurgesteld over het dat minister Schmelzer een waar- rdeel over dit deel van de oor- landelingen uitspreekt. 'Mr. De w wilde niet verder gaan dan het ijven van resultaten van het vre- verleg te betreuren, ster Schmelzer wees erop dat de 'rlandse regering geen uitspraak ioen over de vraag wie de schuld gt van de impasse in het overleg. Nederlandse regering is er nog is van overtuigd dat de VS op streven naar een redelijke vre- 'geling. Wij veroordelen niet het op zichzelf dat Amerika niet be is alle condities van Noord Viet- in te willigen om snel tot een lijk akkoord te komen. Het is ir duidelijk dat de hervatting van ombardementen een negatieve in- heeft op het begrip dat in irland leeft voor de Amerikaanse iek. De vrees dat deze verhevi- van de strijd een negatieve in- op de onderhandelingen zal en lijkt mij niet ongegrond', ver- de minister Schmelzer. ommunist Bakker had erop gewe- dat op hetzelfde moment dat de seur van president Nixon Kissin- benadrukt had dat Amerika zich tot een akkoord laat dwingen, de De anti-revolutionaire Aantjes zei dat ongeacht het schuldmotief de bombar dementen onder geen enkele omstan digheid een bijdrage kunnen leveren tot oplossing van het probleem, een verklaring waarbij de WD z- aan sloot. De PPR-fractieleider Bas de Gaay Fortman verklaarde zich grote zorgen te maken over de mentaliteit van de Amerikaanse regering. 'In het zelfde jaar dat de vredesonderhandelingen op gang zijn gekomen, is het aantal doden, gewonden, vluchtelingen en vernielingen in Vietnam groter dan' ooit. Het bombarderen is een daad van pure terreur. De haatgevoelens die daardoor bij het Vietnamese volk worden opgewekt bedreigen een duur zame vrede', aldus de heer De Gaay Fortman. Wanverhouding De fractieleider van D'66 mr. Van Mierlo noemde de bombardementen 'barbaars en onbegrijpelijk'. De karak teristiek van deze oorlog is de perma- nènte wanverhouding tussen het doel wat men wil bereiken en de middelen die daarvoor worden gebruikt. Het wees erop dat door de betere verhou ding van Washington met Moskou en Peking de bomluiken nog makkelijker opengaan. Ze kunnen gewoon hun gang gaan'. Het KVP-Kamerlid Cornelissen con stateerde tenslotte dat 'kerstmis 1972 tegen de verwachtingen in de geschie denis in zal gaan als het ergste diep tepunt in de Vietnamese oorlog'. Drs. Schmelzer deelde tenslotte nog mee dat de Nederlandse ambassadeur te Peking Jr. J. Vixsefcoxse terugge keerd is in Peking van een bezoek aan Hanoi waar hij met de Noordviet- namese regering heeft gesproken over hulpverlening voor wederopbouw na totstandkoming van het vredesak koord. Deze hulp moet zich over heel Indo-China uitstrekken en is interna tionaal verband worden gerealiseerd zei minister Schmelzer: Bas de Gaay Fortman zal zo spoedig mogelijk naar Vietnam gaan om een indruk te krijgen van de oorlogsscha de en de mogelijkheid van Nederland se hulp. in de vrede in Vietnam nabij hadden we een pagina ar liggen met deze kop. de vredeskansen worden (gebombardeerd, hebben we nieuwe versie moeten ;en. Zie pag. 12 't wordt hier ook berfntoeris- De Christelijke Pers geeft vijf kranten uit, waarvan de namen bekend zijn. In elk van deze bladen kunnen adverteerders hun boodschap kwijt (wat ons betreft liefst in alle vijf tege lijk, maar daar maken we geen halszaak van). Bovendien kan in één van de vijf Trouw per rayon worden geadverteerd. Trouw heeft een editie Noord (voor Groningen en Drente), èen editie Oost, een editie voor Rotterdam/Zuid-Holland, een voor Amsterdam/Noord-Holland enz. De meeste advertenties komen 's morgens binnen. Ze trden dan gelezen, ingedeeld en voor zien van aanwijzingen v. de zetter. Eenmaal gezet en gecor rigeerd moeten ze preek '<p die pagina's terechtkomen ivu...voor ze bestemd zijn. Op een lande lijke pagina, of een Dordtse, of een Leidse, of een Groningse en ga zo maar door. De samenstellers van die pagi na's noemen we opmakers. Het zijn puzzelaars van formaat. Er valt heel wat te passen en te meten, voordat een verzameling advertenties van sterk uiteenlo pende afmetingen precies een pagina vult (en dan nog zo, dat het geheel een beetje oogt en elke millimeter betaald wordt). In de huiskamer kan men een puzzel die wat te moeilijk is, terzijde leggen. Onze opmakers kunnen dat niet. Hun pagina's moeten vóór een bepaalde tijd klaar zijn. Om alle advertenties steeds weer op tijd ter zetterij te krij gen, laten we koeriers door Ne derland crossen en nemen we ook telefonisch advertenties op. De mensen van deze afdeling hebben het elke dag druk, en tegen het eind van de week razend druk. Zó druk hoeft u zich waarschijnlijk niet te ma ken om ons aan meer abonnees (en advertenties) te helpen. Wij hebben het graag nog drukker. DE DIRECTIE P.S. Deze week al meer dan honderd nieuwe abonnees. Blijft u werven ook tijdens de feestdagen? 1 1K.AANSI AD, PEKING (Reuter, AFP, l PI, AP) - Paus Paulus heeft gisteren kritiek geoefend op de hervatting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam. Hij verklaarde dat de vrede door onderhandelingen e'n niet door militaire operaties tot stand moeten worden gebracht. Minister Schmelzer van buitenlandse zaken tijdens zijn antwoord aan de Tweede Kamer, waar gistermiddag op verzoek van de communist Bakker een debat werd gehouden naar aanleiding van de hevige bombardementen op Noord-Vietnam. Op zijn wekelijkse audiëntie zei de .paus pijnlijk getroffen te zijn 'door de onverwachte hervatting van de om vangrijke en meedogenloze militaire operaties in Vietnam'. Hij verklaarde: 'Men is weer gaan bombarderen toen iedereen dacht dat nog voor Kerstmis de eerste werkelijke stappen gedaan zouden worden voor een vreedzame regeling van het conflict in Vietnam. Ook China heeft gisteren van Ameri ka geëist dat het alle bombardemen ten, mijnblokkades en andere oorlogs handelingen tegen Noord-Vietnam on middellijk stopzet en spoedig de over eenkomst over beëindiging van de strijd ondertekent. Deze eis werd ge daan in een verklaring van het Chine se ministerie van buitenlandse zaken, waarvan de inhoud werd gepubliceerd door het officiële Chinese persbureau. Zowel Tl iegel als Dc Gaay Fortman menen: Van onze parlementsredactie DEN HAAG De fractievoorzitters van de confessionele j^artijen, de tafel gaan zitten om de mogelijkheid te bespreken van een liers De fractievoorzitter van de VVD, Hans Wiegel vindt dit 'de verstandig ste stap' in de huidige fase van de kabinetsinformatie, omdat tijdens het gesprek Andriessen-den Uyl, vast is komen te staan dat de vorming van een rooms-rode coalitie uitgesloten moet worden geacht en ook dat de confessionele partijen in dit stadium van de informatie geen ruimte willen geven aan het progressieve minder heidskabinet Den Uyl. De heer Wiegel heeft informateur Ruppert bij zijn tweede bezoek giste ren in deze zin geadviseerd. Het voor stel van de VVD-voorman heeft bijval gevonden bij de CHU-fractie. De fractievoorzitter van deze partij, tlrs. Tilanus, onderstreepte dat de voorkeur moet worden gegeven aan een meerderheidsregering. Nu een meerderheidvorming met de PvdA uit gesloten is, moet onderzocht worden of dit met de oude vijf wel mogelijk zou zijn. In tegenstelling tot de heer Wiegel vindt drs. Tilanus niet dat de vijf direct al om de tafel moeten gaan zitten. Informateur Ruppert zal met ieder afzonderlijk moeten praten 'met z'n vtven gelijk is een te snelle proce dure. Daarmee wek je de indruk dat de politieke wil voor de vorming van Van een verslaggever LEIDEN De rijksuniversiteit van Leiden heeft een 30-jarige dissident Rus Wladimir Boekowski uitgenodigd zijn biologiestudie in Leiden voort te zetten. Dit is gebeurd op humanitaire gronden: Boekowski geniet geen vrij heid van meningsuiting, zijn gezond heidstoestand is slecht en hij mag geen universitaire studie volgen in Rusland. Het college van bestuur acht de actie met kansloos. Boekowski, die eind maart volgend jaar twee jaar gevan gen zal zitten en nog vijf jaar werk kamp en vijf jaar vefbanning uit moet zitten, werd destijds veroordeeld wegens publicatie van documenten over opsluiting van dissidenten in psychiatrische inrichtingen. De initia- tefnemers vertrouwen erop dat de Russen hem vrij zullen laten, omdat Rusland er belang bij heeft dat er in het westen geen 'vèrvelend klimaat' ontstaat. z'n vijven gelijk is een te snelle proce- Tilanus. - Bezwaar tegen VVD KVP, ARP en DS'70 hebben nog geen standpunt ingenomen om de concrete vraag van informateur Ruppert, welke variant voor de vorm van een kabinet nu onderzocht moet worden. De frac ties van de twee confessionele partij en hebben ernstige bezwaren tegen zowel DS'70 als de VVD. De fractie voorzitter van de KVP. mr. Andries- sen heeft die bezwaren ook nooit onder stoelen of banken gestoken. Vandaag vergaderen beide fracties over de te volgen gedragslijn. De fractievoorzitter zal informateur Rup pert nog diezelfde avond schriftelijk op de hoogte stellen. Verwacht wordt dat de KVP-fractie opnieuw haar voorkeur- zal uitspreken voor de vor ming van een extra-parlementair kabi net. Mr. Biesheuvel zei gisteren dat het in de rede ligt, nu de mogelijk heid van een vijfpartijen-kabinet te onderzoeken. Hij wilde echter niet op het beraad van zijn fractie vooruitlo pen. Een gesprek van de vijf kreeg ook bijval van PPR-fractievoorzitter Bas de Gaay Fortman. Het nut van zo'n gesprek is vooral dat mr. Andriessen tot een keus gedwongen zal worden. Praten over de vorming van een ex tra-parlementair kabinet vond De Gaay Fortman in dit stadium van de informatie irrelevant. De heer Bies heuvel onderstreepte na zijn bezoek lil deze krant de VVD en DS'70 moeten nu om tel van de oude coalitie. aan de informateur dat deze alle mo gelijkheden ook na het gesprek An il riessen-Den Uyl openhoudt. Persoon- Tijk had hij de indruk dat een rooms- rode^ coalitie wel van de baan is. Het progressieve minderheidskabinet daar entegen is niet afgeschreven ook al zijn de confessionele partijen er te gen. In politiek Den Haag bestaat daarom de indruk dat het progressie ve minderheidskabinet weer in beeld zal komen, als blijkt dat ook de andere mogelijkheden weinig levens vatbaarheid tonen. PAUS PAULUS VI: pijnlijk getroffen 'Deze daad van agressie is niet alleen een barbaarse misdaad tegen het Viet- namse volk. maar ook een provocatie tegen het Amerikaanse volk en de andere volkeren der wereld, die ho pen op een spoedige verwezenlijking van vrede in Vietnam, aldus de ver klaring. 'Nu kan de hele wereld zien dat het de Verenigde Staten en niet de Vietnamese partijen zijn. die zijn teruggekomen van hun belofte en de ondertekening van het vredesakkoord van 20 oktober hebben uitgesteld'. China zal Vietnam alle mogelijké steun geven, tot 'de overwinning op het Amerikaanse imperialisme is be haald'. In een brief aan de Viet Cong, die haar 12-jarige bestaan herdenkt, schrijven de Russische leiders dat zij de Amerikaanse bombardementen scherp veroordelen. Zij zien de aan vallen als een poging om een recht vaardige oplossing in Vietnam tegen te werken. Alle Russische_£laden van enig belang besteedden grote aan dacht aan de Amerikaanse luchtaan vallen. Ook in andere Oosteuropese landen werden de bombardementen in de dagbladen in sterke bewoordingen veroordeeld. SPELLETJE Het Franse blad Le Monde schreef: 'Nixon heeft spelletjes gespeeld met de hoop van velen op vrede, heeft zijn eigen woorden tegengesproken, heeft zijn beloften verbroken ter meerdere glorie van de Verenigde Staten en een buitenlanse dictator en tot het grote ongeluk van een volk, dat geen enkele ramp bespaard zal blijven'. De Franse minister van bui tenlandse zaken, Maurice Schumann vertelde na een zitting van het kabi- Zie verder pag. 11, kolom 3 RIO DE JANEIRO (Reuter. UPI, AFP) Minstens honderd mensen werden gisteren onder het puin van een instortende supermarkt in de Bra ziliaanse stad Rio de Janeiro bedol ven. De supermarkt was juist open gegaan, toen zich een ontploffing voordeed en het gebouw van twee verdiepingen als een kaartenhuis in elkaar zakte. Een deel van het puin vloog in brand. Er zijn elf lijken geborgen. Ongeveer 150 mensen wer den gewond, toen zij nog op tijd de straal opsnelden. De redders moesten ledematen ampu teren van mensen om hen onder het puin vandaan te krijgen. Een vrouw, die uit het warenhuis ontsnapte, kreeg op straat meteen een babij, die later in het ziekenhuis overleed. Volgens de overlevenden waren er minstens 500 mensen inde super markt, die kerstinkopen deden. De zaak was pas vorige maand geopend. DEN HAAG De regering blijft er bij, dat de ambtenaren met ingang van het nieuwe jaar een hogere pensi oenpremie zullen moeten betalen. Zij wil met de doorvoering van de verho ging niet wachten, tot de Tweede Kamer haar oordeel gegeven heeft, of tot er een nieuw kabinet is. RITA 'lk heb helaas geen geld, maar ik geef u al mijn knikkers.' een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Op de dag vau de Kamerverkiezingen 29 november schoolverkiezingen gehouden. Gisteren waren 23 gekozen ciehuis bijeen om de parlementaire democratie gestalte te milieu, die direct al een moeilijke vraag kreeg over school- werden op de vierde (lagere) Da Costaschool in Utrecht'parlementsleden' in de Statenzaal van het Utrechtse provin- geven. Achter de 'regeringstafel' zit rechts de minister van huisdieren. Binnenland Gastarbeiders doen gevaarlijk werk 5 BHi HH BH1 I Bruiloft van Brecht op t.v. 6 Inwoners Noordwolde staan H B T~W^ET7" achter hun dokters 7 I «m/ Buitenland Fransen pleiten voor nieuwe B krant Euro-raket 11 Kerk bon Amish hebben knie niet ge- noteer als nieuwe abonnee bogen voor moderne tijd 2 I Sport Naam Adres: Plaats: tconomie De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen Nederlands veto bespaart I en bespaart qa.4 rolden abonnementsgeld. Hoogovens 80 miljoen17 H Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Men schrijf® ons l H NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN Radio en tv 6 H Strips, feuilleton s H Commentaar goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Weekbladen 7 fl 9 Hm Familieberichten I Beurs 15 maand kwartaal maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door Naam: Adres: plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1