bommentapijt op ïanoi - Haiphong Moskou zal herkomst van IRA-wapens niet nagaan Voor'n vakantiereis loop je niet stad en land af. Daar ga je eenvoudig voor naar de Raiffeisenbank of de Boerenleenbank. RaiffeisenbanklB Boerenleenbank Vietnam Nfixon en Kissinger zijn het helemaal eens ^abbijn Meir Kahane sraëlisch staatsburger rincipe-akkoord over Suro-ruimte-centrum' Kom morgen de reisgids even halen Heroïnesmokkel in de lijken van gevallenen Washington ontkent terreuraanvallen ik f0j Willy Brandt niet zelf naar Berlijn EEG-voedsel voor hongerend Afrika Vruchtensap in plaats van wodka Franse verkiezingen op 4 en 11 maart Aanslag op Amerikaanse ambassade in Beiroet 'K10 lOUW/KWARTET DONDERDAG 21 DECEMBER 1972 BUITENLAND T7/K11 HINGTON, HANOI (UPI, Reuter, AP, AFP) Voor de derde achtereenvolgende dag hebben onge- 500 Amerikaanse vliegtuigen (waaronder circa 100 B-52-reuzenbommenwerpers) bommentapijten gd' in Hanoi en Haiphong en andere doelen in Noord-Vietnam. In beide steden zijn honderden doden allen. Een Pools schip werd in de haven van Haiphong tot zinken gebracht. Noordvietnamees ge- zou zes Amerikaanse toestellen (waaronder twee B-52's) hebben neergehaald. van de B-52's werd boven Hanoi gehaald,de andere boven Hai- ig, aldus radio Hanoi. De beman- sleden van de neergeschoten toe- en zijn gevangen genomen. Het tai neergehaalde B-52's zou hier- gestegen zijn tot 5. Van Ameri- nse zijde is totdusver slechts het ies van 3 B-52's toegegeven. De vier overige toestellen, die gisteren naar beneden werden gehaald zijn volgens Hanoi twee Phantoms F-4 en een A-7 Crusader, die boven Hai phong vlogen en een Phantom F-4, die zich boven Hanoi bevond. In Hanoi zijn ook duizenden wonin gen vernietigd. Ook het radiostation wferd aangevallen! De ontvangst was WASHINGTON (UPI, Reuter) Iet Witte Huis heeft geruchten ntkend als zou er onenigheid be- taan tussen president Nixon en jn adviseur Henry Kissinger over onderhandelingen met Hanoi ver een vredesakkoord. Er zou en complete 'eenheid van inzicht' issen hen bestaanr Een woord- Derder van Nixon zei dat de ge- uchten totaal ongegrond en on- aar Zijn. ok werd ontkend dat president ixon niet tevreden zou zijn over e wijze, waarop Kissinger de on- erhandelingen met Le Doec Tho an Noord-Vietnam heeft gevoerd, "issinger zou het ook volledig ins zijn met Nixons besluit, de ombardementen op Noord-Viet- am op grote schaal te hervatten. uet nieuwe image, dat Kissinger et afgelopen jaar heeft opge- ouwd, zou volgens de geruchten toe kunnen leiden, dat de speci- le adviseur zich langzaam van de resident zou willen losmaken om en eigen weg te gaan. Er zijn chter geen aanwijzingen dat hij lixon vaarwel zal zeggen, voordat 1 vredesakkoord over Vietnam kannen en kruiken is. Kissinger telde aan verslaggevers niet te erwachten, dat de onderhandelin- met Le Doec Tho voor de Kerstdagen zullen worden hervat. De beslissing om de bombardemen ten op Noord-Vietnam te hervatten wordt door steeds meer Ameri kaanse Congresleden scherp aange vallen. Senator Edward Kennedy zei dat het Congres begin 1973 zal proberen een eind tè maken aan de oorlog, als Nixon geen vrede nastreeft. De eveneens democrati sche senator Mike Mansfield vindt de taktiek van Nixon dateren uit het stenen tijdperk. 'Zij zal Hanoi niet op de knieën brengen, maar eerder haar vastberadenheid ver groten. Het zal moeilijker worden om over vrede te onderhandelen'. Zeventien leden van het Huis van afgevaardigden hebben Nixon een telegram gezonden, waarin zij aan dringen op stopzetting van de bombardementen en op onderteke ning van een vredesakkoord. Tot de ondertekenaars behoren twee republikeinen. 'Als u ons niet uit Vietnam kunt of wilt halen, dan zal het Congres zijn plicht moeten vevullen er zelf toe besluiten. Het Amerikaanse volk kan niet twee weken voor de presidentsverkiezin gen worden verteld dat 'vrede op handen is', terwijl twee maanden later militaire actie op grote schaal noodzakelijk is', aldus de congresleden. UZALEM (UPI) De Israëlische riteiten hebben gisteren het Is- sche staatsburgerschap verleend rabbijn Meir Kahane, de leider de rechts-extremistische Joodse nsie Liga. Het ministerie van bin- andse zaken deelde mee, dat Ka 's aanvraag voor het staatsburger- p zorgvuldig was onderzocht, 'met e vanwege zijn achtergrond'. Maar was tot de conclusie gekomen er geen geldige redenen bestaan afwijzend op zijn verzoek te be en, aangezien hij geen bedreiging de openbare veiligheid vormt, er de Wet op de Terugkeer mag sraëlische regering geen enkele het staatsburgerschap ontzeggen, j hij een bedreiging voor de ibare veiligheid vormt. Deze clau- werd onlangs gebruikt tegen de ichte Mafia-leider Meyer Lansky, na een verblijf van een jaar Israël st verlaten. ane, die een jaar geleden naar ël kwam, werd vorige week schul- bevonden aan het verstoren van 'penbare orde. Hij blijft tegen een ling van een borgsom van onge- 31.000 gulden op vrije voeten, ïr verdenking van pogingen om ens te smokkelen voor het bestrij den van Arabische guerrillastrijders. De 41-jarige Kahane gaf als zijn me ning te kennen, dat de nu genomen beslissing 'alleen maar bewijst, dat de enige manier om in Israël iets te bereiken, is met de vuist op tafel te slaan'. Volgens hem heeft de Joodse Defensie Liga nu de gelegenheid zich kandidaat te stellen voor het Israëli sche parlement. Zijn groep zou dan zeker twee zetels in de wacht kunnen slepen. Toen Kahane vorig jaar naar Israël kwam, was hij in de VS schuldig bevonden aan een samenzwering voor het plegen van bomaanslagen. Hij kreeg daarvoor een boete van vijfdui zend dollar, een proeftijd van vijf jaar en het verbod om ;n het open baar over wapens te sp ken. Zodra hij in Israël was gearriveerd, begon hij ook daar met acties ten behoeve van de Joden in de Sowjet-Unie en tegen 'onrechtvaardigheden in de Is raëlische Samenleving'. Naar aanlei ding van zijn optreden verklaarde de minister van defensie Dajan dat hij de Joodse Defensie Liga zou 'breken', terwijl de Israëlische minister van politie Schlomo Hillel zei: 'Dit is hier geen Brooklyn. Wij zullen geen inge voerde methoden gaan gebruiken'. USSEL (Reuter, UPI) Afgevaardigden van elf Europese landen van Australië hebben gisteren in Brussel een principe-akkoord eikt om een Europees ruimtevaart-centrum op te zetten, dat mkrijk moet helpen bij de ontwikkeling van een nieuwe ruimte- et. endien zal men wellicht samen met lerikanen deelnemen aan de ont- teling van een ruimte-veerboot. r er zal eerst een studie van de en worden gemaakt en bovendien 2der land vrij om uit een gemeen- 'PPelijk project te stapen. De Brit- minister van luchtvaart zei al, dat land waarschijnlijk niet aan het ïse raketprogramma zal deelne- conferentie was belegd, vooral op drang van Frankrijk, om nog iets het Europese ruimte-programma redden. De Europese ruimte-raket, Europa-3b' heeft tot dusver zulke hte resultaten geboekt en is zo r geworden, dat met name West- Duitsland er niets meer voor voelde. Zeker niet, toen de Amerikanen aan boden om deel te nemen aan hun ruimtevaart-prorgamma, met de be lofte dat alles wat de Amerikanen op dat gebied hebben, tegen kostprijs ge leverd zal worden. Maar de Fransen willen onder geen beding van het Amerikaanse techno logische overwicht en van de Ameri kaanse beloften afhankelijk worden en stelden daarom voor een nieuwe, sim peler raket te vervaardigen, de 'L-3s', die dan ook veel goedkoper zou wor den. Frankrijk stelde gisteren zelfs voor om zestig procent van de kosten voor deze raket op zich te nemen. gisteren in Saigon aanmerkelijk slecht. In Haiphong zijn drukke stra ten getroffen, toen evenals in Hanoi 'bommentapijten' werden 'gelegd'. In de haven van Haiphong werd het Poolse vrachtschip Jozef Konrad door Amerikaanse bommen tot zinken ge bracht, zo wordt uit Warschau ge meld. Enkele bemanningseden kwa men om en anderen liepen verwon dingen op. De Poolse regering heeft later bevestigd dat drie Poolse zeelie den bij een Amerikaanse luchtaanval op Haiphong zijn gedood en vijftig gewond. Voor de kust van Noord-Vietnam is de Amerikaanse 'geleidewapen-jager' Goldsborough door Noordvietnameds artillerievuur getroffen. Twee opva renden werden gedood en drie ge wond. Projectielen raakten het schip bij de boeg. Het'kon echter 'de ge vechtsopdrachten blijven uitvoeren'. Volgens radio Hanoi zijn nog enkele andere Amerikaanse oorlogsschepen door artillerievuur getroffen. In Hanoi is het gisteren opgevallen dat de Amerikanen met grote tussen pozen aanvallen. Dit maakt een lang durig luchtalarm nodig. Del bommen werpers vliegen de ene keer hoog en andere keren laag, in duikvlucht over de stad. Gezien de frequentie en de lange duur van het luchtalarm heb ben veel buitenlanders in Hanoi (zo als het ambassadepersoneel en een groep Amerikaanse bezoekers) beslo ten om 's nachts niet meer naar bed te gaan, maar in de schuilkelders te blijven. Bij één van de bombardementen is het burgervliegveld Gia Lam bij Ha noi zwaar beschadigd. Vanwege de vernielingen aan de landingsbaan zou den er voorlopig geen grote vliegtui gen kunnen landen. Ook zou een Ilsjoesjin-18 door bommen zijn getrof fen. Uit Zuid-Vietnam worden felle gevechten in de gedemilitariseerde zo ne gemeld. Regeringstroepen zouden 154 Noordvietnamezen hebben gedood. Ook bij Phnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, wordt weer gevochten. Bevestiging Een vakantiereis bespreek je bij de de bank voor iedereen Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van defensie heeft bevestigd dat de Amerikaanse bommenwerpers 'aanzienlijke schade' hebben toegebracht aan ongeveer een twaalftal soorten militaire doelen' bij praktisch onafgebroken aanvallen op Hanoi en Haiphong en andere delen van Noord-Vietnam. Hij ontkende, dat het hier terreuraanvallen' zou betref fen. Bombardementen op burgerlijke doelen noemde hij 'zeer zeldzaam'. De woordvoerder gaf te kennen dat de acties nog wel enige tijd zullen voort duren: 'Wij zijn nog in een vroeg stadium van de actie'. Het verlies van tenminste drie B-52- reuzenbommenwerpers in enkele da gen tijd schreef de woordvoerder toe aan het massale inzetten van toestel len van dit type. Hij herinnerde er aan, dat de B-52 nog niet eerder werd gebruikt voor bombardementen op Hanoi en Haiphong en omgeving, waar de toestellen werden neergescho ten. Intussen heeft Noord-Vietnam giste ren de bijeenkomst van experts, die details van een vredesakkoord moeten uitwerken, bekort uit protest tegen de hervatte Amerikaanse bombardemen ten. De Amerikaanse delegatie weiger de in te gaan op wat zich tijdens de bijeenkomst heeft afgespeeld. Wel werd verklaard, dat zaterdag op nieuw zal worden vergaderd. Uit Ha noi werd echter bericht, dat de» tech nische besprekingen voor onbepaalde tijd zijn afgelast. De politieke bijeen komst, die voor vandaag op de agenda staat, zou echter wel doorgang vinden. 3000 vestigingen Vervolg van pagina 1 bombarderen, maar ook Saigon. De ge vangenissen in die stad ziten vol po litieke gevangenen die 'walgen van de dictatuur van Thieu'. 'Zij zijn door de politie van generaal Thieu van de straat gehaald, omdat zij vrijheid voor hun volk en beëindiging van de massamoorden durfden eisen', aldus le Monde. Frankrijk, Zweden, Finland, België en Denemarken hebben de bombardemen ten veroordeeldr De Deense premier, Joergensen, heeft verklaard, met zijn regering te zullen overleggen of de Vietnamese kwestie kan worden voorgelegd aan de NAVO, waar ook de Verenigde Staten lid van zijn. De premier zei er zich van bewust te zijn dat de hou ding van zijn regering het'risico met zich brengt van gespannen Deens- Amerikaanse betrekkingen. 'Maar de wereld is vol van risico's en met dit gevaar zullen we gewoon moeten le ven', aldus Joergensen. In Saigon heeft Nixons afgezant gene raal Alexander Haig zijn vertrek uit gesteld om een tweede langdurig ge sprek met president Thieu te voeren. Hij zou naar Laos en Cambodja gaan om daar te spreken over een Ameri kaans plan, China en de Sowjet-Unie te benaderen met een nieuw vredesof fensief voor Laos en Cambodja. Ame rika streeft naar een regeling, waarin de neutraliteit van beide landen wordt vastgelegd. Verlaat vertrok Haig gisteravond naar Bangkok. Me vrouw Binh, die de Viet Cong-delega- tie bij de vredesbesprekingenin Parijs leidt, zal via Moskou en Peking naar Zuid-Vietnam reizen om 'haar rege ring verslag uit te brengen over de stand van de vredesonderhandelin gen'. DDR-verdtag BERLIJN (Reuter, AP) Vanoch tend om elf uur wordt in het gebouw van de Oostduitse ministerraad in Oost-Berlijn het historische verdrag tussen de twee Duitslanden getekend, dat formeel de na-oorlogse splitsing van Duitsland erkent en een einde maakt aan 23 jaar koude oorlog tus sen West- en Oost-Duitsland. Het verdrag zal niet door Willy Brandt worden ondertekend, maar door zijn staatssecretaris Egon Bahr. Aan Oostduitse kant zal staatssecreta ris Michael Kohl het verdrag tekenen. Brandt had oorspronkelijk gezegd zelf naar Oost-Berlijn voor de onderteke ning te willen komen. Nu wordt offi cieel gezegd dat Brandt en Erich Honecker (de Oostduitse partijleider) geen tijd konden vrijmaken om geza menlijk een datum af te spreken. In Oost-Berlijn gelooft men echter dat de ware reden voor het niet-komen van Brandt de angst van de Oostduit se functionarissen voor de grote popu lariteit van Brandt in Oost-Berlijn is. Als Brandt zich in Oost-Berlijn zou vertonen, zou dit zeer waarschijnlijk aanleiding voor grootscheepse pro- Brandt-manifestaties zijn. Het verdrag tussen de twee Duitslan den maakt de weg vrij voor een groot aantal erkenningen diplomatieke van de DDR. Gisteren besloot Zwitserland als het eerste Westeuropese land di plomatieke betrekkingen op ambassa deursniveau met de DDR aan te gaan. Voorheen hadden beide landen slechts handelsdelegaties in eikaars hoofdste den. Willy Brandt BRUSSEL (ANP) De Europese Commissie in Brussel wil dat er met spoed voedselhulp wordt gegeven aan Senegal, Mali, Niger en Tsjaad. In de afgelopen maanden is het namelijk in die landen bijzonder droog geweest en er dreigt, als gevolg daarvan, hon gersnood. De voorgestelde hulp bestaat uit 8555 ton graan voor Senegal, 7000 ton voor Mali, en eveneens 7000 ton elk voor Niger en Tsjaad, in totaal dus 29.555 ton graan. De commissie sluit de mogelijkheid niet uit dat er nog een tweede hulpaktie voor deze landen moet komen. Grote partijen van Vietnam naar V.§. IIONOLOELOE (UPI) De Ame rikaanse autoriteiten nemen aan dat grote hoeveelheden heroïne ter waarde van verscheidene miljoe nen dollars in lijken van in Viet nam gesneuvelde militairen de VS zijn binnengesmokkeld. Volgens hooggeplaatste functiona rissen in Honoloeloe gaat het om een bende van voormalige Ameri kaanse militairen die in Zuidoost- Azië hebben gediend. Zij zouden zich in vele afdelingen van de strijdkrachten hebben binnenge drongen, zoals in de centra in Zuid-Vietnam waar de stoffelijke resten van omgekomen militairen worden behandeld voor verzending naar Amerika. Na de lijkschouwing zouden lucht dichte zakjes met heroïne in de lijken worden genaaid. Op de luchtbasis Hickam bij Honoloeloe, waar de vliegtuigen met de ge sneuvelden 16 tot 24 uur blijven staan, zou de heroïne worden ver wijderd. Gesproken wordt van zen dingen van 5 tot 25 kg per keer. De zaak kwam aan het rollen toen vorige week in Baltimore een 31- jarige burger, Thomas E. Suther land, terechtstond op beschuldi ging van het gebruik van vervalste documenten en het ten onrechte dragen van een militair uniform. Hij was enkele dagen tevoren op de luchtmachtbasis Andrews bij Washington aangehouden, toen hij in een sergeantsuniform als bege leider optrad van twee gesneuvelde Amerikaanse militairen. Recent Bij het onderzoek bleek dat één van de lijken een recent aange brachte snede vertoonde die was dichtgenaaid. Er werd echter geen heroïne gevonden. De verdovende middel zou in Honoloeloe kunnen zijn verwijderd. Er zijn vermoe dens dat Sutherland er door de bende op uitgestuurd was als 'ver kenner' om te zien hoe doeltref fend de controle in Amerika zou zijn. Volgens genoemde functionarissen zou de bende al acht jaar werken, aangenomen dat per keer 5 tot 25 kg heroïne werd gesmokkeld, moet deze smokkel ettelijke miljoenen hebben opgebracht. Een kg heroï ne brengt op de zwarte markt meer dan 800.000 gulden op. Weer twee politieke m oorden in Ulster MOSKOU (AFP) In de fa brieken en kantoren van de Sowjet-Unie zal dezer dagen niet met wodka, maar met vruchtensap en mineraalwater worden geklonken op het 50- jarig bestaan van de Sowjet- Unie. De partijleiding heeft de plaatsdelijke afdelingen in een rondschrijven gelast geen alco holische dranken te schenken ter gelegenheid van de feeste lijkheden. Arbeiders eb beambten die geen vrije dagen hebben grijpen graag elke feestelijke gelegenheid aan om een koud buffet in te richten op hun werk, waarbij de wodka ge woonlijk rijkelijk vloeit. De partijleiding heeft nu echter tot 'drooglegging' van de feesten besloten. Het 50-jarig bestaan van de Sowjet-Unie mag niet als voor wendsel worden gebruikt voor eei% onmatig drankfestijn, aldus het rondschrijven. De Russische autoriteiten zijn dit jaar een krachtige campagne begonnen tegen dronkenschap. LONDEN (Reuter, UPI, AP) De Sowjet-Unie heeft gisteren of ficieel een Engels verzoek van de hand gewezen om hulp bij het op sporen van de in Rusland gefabri ceerde raketten en lanceerinstal- laties, die door het verboden Ier se Republikeinse Leger (IRA) worden gebruikt. Dit heeft het Britse ministerie van buitenland se zaken meegedeeld. De Russische chargé d'affaires in Lon den, Iwan Ipolitow beklaagde zich tegenover de Britse regering over de 'smaadcampagne, die in dit land ge voerd wordt met betrekking tot de PARIJS (DPA, AFP) De Franse premier Pierre Messmer heeft in de Nationale Vergadering in Parijs mee gedeeld dat op 4 en 11 maart parle mentsverkiezingen in Frankrijk ge houden worden. Sowjet-wapens in Noord-Ierland'. Vol gens Moskou is men ervan overtuigd, dat 'het lawaai hierover aangewakkérd is door officiële verklaringen en door een niet ter zake doende benadering door het Britse ministerie van buiten landse zaken bij de Sowjet-ambassade'. Het Britse verzoek heeft 'de Engels- Russische betrekkingen ernstige scha de berokkend', zei hij. Volgens de Britse regering zijn de Russen aan de hand van de kentekens op de wapens in staat na te gaan, op welke wijze de wapens in handen van de IRA komen. Een Britse regeringscommissie onder leiding van Lord Diplock heeft zich gisteren uitgesproken voor vervanging van de jury rechtspraak bij processen in Noord-Nederland tegen van terro risme verdachte personen. De commis sie is van oordeel dat door de verbit terde strijd tussen protestanten en katholieken in Ulster het niet meer mogelijk is een onpartijdige jury te garanderen. Voorts beveelt de com missie aan om Britse militairen het recht te geven, verdachte personen zonder aanhoudingsbevel te arreste ren. De gearresteerden zouden maxi maal vier uur vastgehouden mogen worden om de controle van hun iden titeit mogelijk te maken. In Ulster zijn er gisteren weer twee politieke moorden gepleegd. Een ka tholieke inwoner van Belfast werd in een protestantse buurt vanuit een pas serende auto met een machinepistool doodgeschoten, toen hij op de bus stond te wachten. In Londonderry werd een protestantse vrijwilliger van de Ulster Defense Regiment door een sluipschutter vermoord. BEIROET (UPI, Reuter) De Ame rikaanse ambassade in de Libanese hoofdstad Beiroet werd gisteren ge troffen door drie raketten, die vanuit een gestolen auto waren afgevuurd. Er is grote schade aangericht, maar er zijn geen slachtoffers gevallen. De daders van de aanslag zijn onbekend. Alleen werd in de buurt van de ambassade een briefje gevonden met de volgende tekst: 'Met de complimen ten van de vrienden van Vietnam, die u zullen treffen, waar u ook maar moge zijn'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11