Sociale gids: schat aan informatie fij Repelsteel zelf je iologisch-dynamische iruine broodjes bakken Kerstmis is voor velen eel belangstelling ijnlands Mannenkoor Pinnig optreden VVD vaagt PAK-plan weg Geen collegegeld toch kinderbijslag Meerpoel ook het feest van de verleden st|||e eenzaamheid aal kwam in Achterwiel Visserijberichten Markten Ü'W/KWARTET WOENSDAG 20 DECEMBER 1972 REGIO L3 Belangeloos werkstuk van negen Leidse studenten LEIDEN Een werkgroep van negen psyckologie-studenten hebb en belangeloos een Sociale Gids van Leiden samengesteld. Deze gids, die onder auspiciën van de Stichting Welzijnsraad Leiden (voor been Maatschappelijk Contact Orgaan tot stand is gekomen, bevat een schat aan informatie over alle Leidse instellingen in de welzijnsecto r en geeft een vrijwel volledig inzicht in de maatsckappebjke en so ciale structuren in Leiden. Hermee is sinds 1963 weer een derge lijk document voor elke Leidenaar voorhanden. Tevens heeft het Maat schappelijk Contact Orgaan met de uitgave ervan een belofte ingelost, omdat de gemeenteraad drie jaar gele den de wens te kennen heeft gegeven een nieuwe sociale gids te zien ver schijnen. Omdat het MCO bij het verwezenlijken van de gids slechts kon steunen op een klein subsidie van CRM, is de uitgave eenvoudig gebleven. Geen druk-, maar stencil- werk en niet geïllustreerd. Overzichtelijk es studentenwerkgroep, die de Sociale Gids van Leiden heeft samengesteld. Nettemin is het een fraai en over zichtelijk boekwerk geworden, waarin honderden instellingen exact en bon dig worden belicht, voorzien van be- stuursnamen, telefoonnummers, adres sen e.d. Gekleurde pagina's geven ge makshalve telkens per hoofdstuk een index aan, zodat per 'sociaal hoofd stuk' eenvoudig elke betrokken instel ling binnen een klein aantal pagina's kan worden opgezocht. Daarbij wordt tevens telkens verwezen naar instel lingen, die in feite onder een ander hoofdstuk vallen, maar die eventueel toch in het bedoelde geval zouden kunnen worden geraadpleegd. Zo onderscheidt men bijvoorbeeld om maar een greep te noemen de hoofdstukken en sociale advisering, gezin, vrouwen, alleenstaanden, jeug digen, bejaarden, buitenlandse werk nemers, emigratie, reclassering, alco holisten, geestelijke gezondheidszorg, financiële hulpverlening en rechtsbij stand. Ook wordt in de gids een compleet overzicht gegeven van alle in Leiden bestaande buurt- en wijkor* ganen. Monnikenwerk Directeur dr. Kamphuis van de Stich ting Welzijnsraad spreekt in dit op zicht van een 'monnikenwerk', dat warm onthaald is. 'Temeer omdat niet alleen hulpbehoevenden, maar ook de hulpgevers vaak de sociale kaart van Leiden niet kenden.' Aan alle vermelde Instellingen zal een exemplaar worden bezorgd. Voor elke belangstellende is de gids voor 4,50 te koop bij de Stichting Welzijnsraad (Stationsweg 28) en bij het bureau voorlichting op het stadhuis. Even tuele onjuistheden of aanvullingen worden gaarne ter harte genomen. De studentenwerkgroep heeft zich ook ten doel gesteld een soort verleng stuk van het projekt de in de gids vermelde instellingen voor het pu bliek toegankelijker te maken. Daar om zal over niet al te lange tijd nog een zgn kleine gids verschijnen, waar in bepaalde gevallen per 'probleemge bied' worden uitgelegd door middel van interviews en dergelijke. nja en Ineke: niet kopen en dan wegwezen me DEN Zelf eens warme bakker zijn. Je eigen biologiscli-dynainische broodjes bakken. Dat voudig sinds het bestaan van liet granend epot 'Repelsteel'. iteel is nog maar in kleine 'Hjg bekend. Misschien omdat het 'keltje niet zo in het oog valt. Het jevestigd op de bovenverdieping het Jeugdhuis op de Breestraat eerste wa* er opvalt zijn de w teknipsels aan de muur, die ver- n over biologisch-dynamische 'bL, lbouwmetholden, bespuitingen, het ekken van zonne-energie en de r ilen van wegwerpartikelen. Geen I*, e suiker gebruiken, staat er met Je letters te lezen. Kortom: het anders. Daar zijn Ineke van en en Sonja Staalman van over- 1. Enthousiast als ze waren voor gezondere leefwijze, misten ze in en een aantal 'alternatieve' win es, zoals er bijvoorbeeld in Am- dam vele zijn. ste voeding 'eerste stap iri de goede richting Jai Nijl J ïrde 76 Lem n, nisp Jon is vodgens Sonja en Ineke het kiezen van de juiste voeding. Een eerste stap, omdat het daarbij niet kan blij ven. 'Alles hangt met alles samen. Daarom hangen hier niet alleen knip sels en adviezen over gezond eten, maar ook bijvoorbeeld over de gevol gen van het toenemend autogebruik'. Sonja en Ineke hebben hun granende- pot geopend om het voor iedereen mogelijk te maken het anders en beter te gaan doen. Op de houten rekken staan bruine zakken met rijst, boekweit, griesmeel, bruine bonen, enz. De bedoeling is dat er steeds meer producten bijkomen. Voor de prijzen geldt ook hier: iets duurder, wel beter. 'We willen de mensen ervan overtuigen dat iets als «dit geen elite-zaakje behoeft te zijn. Daarom verkopen we zo goedkoop mogelijk. Natuurlijk is de bloem in een wille keurige supermarkt goedboper dan ons volkorenmeel, maar het is beter en je hebt ër minder van nodig. We r het eerst in zijn éénjarig be- het Rijnlands Christelijk inenkoor geseconcéerd door het ijeskoor Alouettes uit Voorscho- een openbare uitvoering. De Ma rk was tot de laatste stoel bezet w belangstellenden voor de kerstlie- n die grotendeels in bewerking dirigent Sander van Marion wer- uitgevoerd. Ingeluid door het ikenspel dat Stille Nacht deed ho- brachten beide koren, begeleid houtblazers en piano of orgel liederen die gedragen en met gevoel voor sfeer werden gezon- ten gehore, vooral het Geeft Vre- Ook de volgende drie liederen ".ten hun begeleiding voornamelijk Van Marion; het zijn licht aan hakende, wat erg gemakkelijk ge- iponeerde wijsjes, die het mannen- volkomen onder de knie had; lien had de bewerking van Brei- een iets hoger tempo gedoogd. Rojlm 121 met zijn schitterend gezon- antifoon was een belangwekkende 'rage évenals het zeer overtuigde Herder. Het Rijnlands Mannen- zingt voorzichtig, de toon is t, afpact en warm en het reageert rpu iet; daarom hopen wij dat het inde :omst ook moeilijkere composities eel: aan zal dureven zoals Bachs Wachet Auf. De alt Frieda van Engelenburg hoorde ik niet eerder, het timbre is mooi, de stem leek me wat flakkerend door nerveuze stemvorming en niet zo volumineus. De voordracht is nog weinig genuanceerd, Christkind slaag de het beste. De pianobegeleiding van Peter Bontje was zeer discreet en gaaf. Het meisjeskoor bleek heel licht te kunnen zingen met als hoo'gtepunt 't Is Geboren. Het kreeg een verdiend applaus. De organist W. van der Reij- den toonde in een partita van eigen hand dat zijn visie op kerstmis een progressieve is waarin hij de moge lijkheden van het orgel goed benutte. Veel succes hadden zangeres en koor ook met Mary had a Baby hoewel mij It's a Birthday beter beviel, vlot en soepel gebracht. Rule Brittannia in een nieuw jasje besloot de uitvoering. A. van der Veen hebben zelf de ervaring dat we min der geld uitgeven dan vroeger. Je kunt ook je eigen brood maken, zoals veel mensen doen, die hier komen. Een biologisch-dynamisch brood is dan nog goedkoper dan normaal en nog lekkerder ook'. Wat voor mensen komen er nu zoal? 'Iedereen. Werkende jongeren, studen ten en ook ouderen. Men hoeft trou wens niet per se wat te kopen. Onder het genot van een gratis kopje krui denthee kunnen de bezoekers ook met elkaar praten. Er wordt lang niet alleen over het nut van gezonder eten gesproken, er ontstaan soms vanzelf discussies over techniek, openbaar vervoer, onderwijs e.d.'. Ineke: 'We wilden voorkomen dat het een kwestie werd van kopen en weg wezen. Het is de bedoeling de mensen bewust te maken van allerlei dingen die veranderd moeten en kunnen wor den. In die opzet zijn we geslaagd. Er zijn er, die een hele avond blijven zonder met iets weg te gaan. Recepten worden over en weer uitgewisseld. We zijn van plan van tijd tot- tijd stenciltjes te maken met recepten. Het blijkt namelijk dat veel mensen niet weten wat ze bijvoorbeeld met boekweit kunnen doen'. Repelsteel is elke vrijdagavond open vanaf half acht. Broob-recept Wie met de kerst zelf biologisch- dynamisch brood wil bakken, krijgt van Sonja en Ineke het volgende basisrecept voor een brood. Nodig: een pond volkorenmeel, twee theele pels zout, 3 dl. water, 25 k 30 gram gist en twee theelepels suiker. Los de gist op in een kopje, met wat lauw water en voeg er de suiker aan toe. Doe het meel en het zout in een kom, maak in het midden een holletje en doe daarin de opgeloste gist. Voeg het water er beetje voor beetje bij. Goed roeren, daarna kneden. Het deeg is goéd als het een stevige bal is, die niet meer plakt aan de handen. Zet het deeg op een warme plaats (naast de kachel) met een doek erover en laat het een uur rijzen. Kneedt alles nog eens, en laathet in de bakvorm nog 20 minuten rijzen. Bak het brood dan in ongeveer drie kwartier in een hete oven gaar. Begroting 1973 een zacht eitje Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het PAK-voorstel om per 1 juli 1973 de minder draag- krachtigen in Leiden te sparen voor de verhoogde gemeentelijke hef fingen (in het bijzonder de verhoogde reinigingsrechten) is van de baan. Door pinnig optreden van de WD-fractie in de Leidse gemeen teraad is alles weer gewoon zoals B. en W. het aanvankelijk bij het aanbieden van de begroting hadden voorgesteld, namelijk verhogin gen tot een meeopbrengst van 742.000,in 1973. Sonja en Ineke: iets duurder, wel beter Dit is het resultaat van het mer kwaardige verloop tijdens stemmingen gisteravond over dit voorstel in de Leidse raad. Zoals reeds vaker het geval was, regelde ook nu weer de beruchte stemmenverhouding 19-18 het lot. In dit geval ging daarmee het voorstel van de heer Van Aken de mist in. Merkwaardig was echter dat even tevoren een wijziging daarop van wethouder Harmsen eveneens werd weggestemd namelijk met 21-16 stemmen. Harmsen zei dat een meer derheid van het college bereid was het voorstel te steunen, een minder heid (mevrouw Den Haan) niet. Hij vond alleen de voorgestelde datum van ingang van de ontheffing (1 juli 1973) niet haalbaar, omdat omstreeks die datum pds het onderzoek hierom trent gereed zou kunnen zijn. De VVD echter was het met geen van beiden eens, waardoor de hele zaak geen doorgang vindt. UITSTEL Bij de term 'PAK-begroting', zoals die maandagavond door de heer Van Dam was gebezigd, wilde wethouder Harm sen verder niet stilstaan. De wens van het PAK om goedkeuring van de begrotingen voor de dienst gemeente werken, het grond- en saneringsbe- drijf uit te stellen tot eind januari betreurde hij. Niettemin had het col- LEIDEN Er is sinds maandagavond een deel van de onrust bij de Leidse studenten weggenomen, In de univer siteitsraad zijn enkele mededelingen gedaan, die wat betreft de nu al zo lang slepende gevolgen van de 1000- gulden wet heel wat duidelijk hebben gemaakt. Er is bij de universiteits raad weliswaar geen enkele illusie, dat de wet nog ooit teniet gedaan zal worden, maar wat betreft de uitke ring van kinderbijslag, aan niet-collp- ALPHEN Op het terrein van Han- delsraad is maandagavond een oude scnuur geheel uitgebrand. Dit is de zoveelste brand in de Hoorn, waar men enige tijd geleden meende van doen te hebben met een pyromaan. Over dit laatste geval buigt de politie zich nog. gegeld-betalende studenten en het uit stel van militaire dienstplicht is de nabije toekomst toch niet zo duister. De Leidse Studenten Bond heeft naai aanleiding van de door het college gedane verklaringen de bezetting van de universiteitsgebouwen opgeheven. Het college van bestuur deelde mee. dat de afgifte van verklaringen voor kinderbijslag volgens dezelfde proce dure blijft werken zoals dat in het laatste kwartaal van dit jaar het geval was. Dit houdt in, dat studenten, van wie een aanmeldingsformulier in de administratie van de universiteit aan wezig is maar die op dit moment niet zijn ingeschreven van de un- versiteit een verklaring krijgen toege stuurd vóór 15 januari 1973. Het col lege heeft tevens uitdrukkelijk ver klaard, dat uit aanmelding géén beta lingsverplichting voortvloeit. Noord-Hofland krijgt nieuwe kleuterschool VOORSCHOTEN Het scholencom- plex in Noord-Hofland raakt vol. Met ingang van het schooljaar 1973-1974 zullen de drie basisscholen worden uitgebreid met een zesde leerjaar. Het wordt noodzakelijk een kleuterschool te bouwen. Per 1 januari 1973 zijn de 23 leslokalen van het scholencomplex als volgt in gebruik: 9 lokalen voor het kleuteronderwijs; 13 lokalen voor het basisonderwijs en 1 lokaal voor de peuterspeelzaal. De gemeenteraad heeft nu besloten tot de bouw van een vierklassige kleuterschool in de nabijheid van het complex. De kleuterschool zal bij het begin van het nieuwe schooljaar ge reed moeten zijn. De overblijfklas wordt gevestigd in de kleine aula van de school. troe ïme len: IDEN Vanmorgen (woensdag) 11 UUI" worc^ *n Petruskerk ist6geh^enSin3verband0met°het LEIDEN Het is bijna Kerstmis. Stereotypen als gezelligheid en feestelijkheid doen weer ov eral op- dC3 'Sng'0}Zrli!te" ,op ,65iarile «eld. De decembermaand, hoogtepunt van familieleven en huiselijkheid. Helaas in nog steeds ster- ttijd van de heer C. A. F. M. i -n i i n. erpoel jl. zondag. De begrafenis is kcre mate ok de maand van stille eenzaamheid. kwart over 12 od Rhiinhof. Leger des heils organiseert weer massale viéring kwart over 12 op Rhijnhof. ie» heer Meerpoel is vele jaren onder- 601 >rzitter geweest van de Kamer van ze" ophandel en Fabrieken voor Rijn- a d te Leiden. In 1951 werd hij loemd tot lid van de Kamer. In "schillende functies heeft hij in de röt P der jaren de belangen van de atselijke middenstand te Leiden '°K t een grote kennis van zaken be- 11 tigd. De heer Meerpoel was begif- 1 met een pauselijke onderschei ede ar 5SE Het 18-jarige meisje H. M. Hillegom reed in de Kanaalstraat t Lisse op een bromfiets. Haar sjaal ewfkte in het achterwiel, waardoor zij macht over het stuur kwijtraakte op de straat viel. Met ernstige Wondingen werd zij naar een zie- ihuis gebracht. Dat stereotiep wil maar niet verdwij nen, ondanks alle pogingen van veel instanties. Een daarvan is het Leger des Heils. Op bezoek bij mevrouw Leijssenaar, bevelvoerend officier in de rang van kapitein in de gemeente Leiden, word je weer getroffen door die typische sfeer die al zoveel jaren de vele activiteiten van het Leger kenmerkt. Sympathieke blijmoedig heid en belangeloze inzet, zo zou je het kunnen samenvatten. Er gaat een soort uitstraling van uit, die positief gewaardeerd blijkt te worden door allen die daar iets van meemaken. En dat zijn er nog al wat: eenzamen, bejaarden, zieken, alleenstaanden, ka merbewoners, kortom al die mensen die niet met die feestelijke verwach ting naar de decembermaand uitkij ken en die eigenlijk blij zij nals het normale leven in januari weer zijn loop neemt, Naast persoonlijke bezoeken aan zie ken en die eigenlijk blij zijn als het organiseert het Leger des Heils ook dit jaar weer de bekende massale kerstviering in de Stadsgehoorzaal, en wel donderdag a.s. Duizend mensen worden er verwacht, bejaarden, eenza men, invaliden. 'Er moet nog veel geld bij, vorig jaar hadden we der tienduizend gulden, door al die prijs verhogingen hopen we nu op een paar duizend meer'. Dat geld is niet voor de medewerkers en het bedienend personeel, zij doen het belangeloos. Maar de deelnemers moeten te eten en te drinken hebben en iets mee naar huis krijgen. Behalve de beken de kerstpotten kan men daar iets aan doen via het gironummer 35187. Eenzaamheid I-Iet Leger des Heils is zich in de loop der jaren meer gaan richten op het ruime begrip 'eenzaamheid', terwijl men vroeger nogal eens sprak over 'misdeelden'. Het probleem van die materiële welvaart mag dan wel voor een deel opgelost zijn. het probleem van eenzaamheid en vereenzaming be gint hoe langer hoe grotere vormen aan te nemen. 'De moderne mens gaat verkillen en wordt steeds individualis- tischer'. Over hoeveel mensen het gaat, is moeilijk te zeggen. Omdat die lokali sering lastig is is ook de bestrijding niet gemakkelijk. Via relaties en in stanties komt men op de hoogte van mensen voor wie iets gedaan zou kunnen worden. Veel medewerkers werken daar aan mee op veel manie ren. Het echtpaar Leijssenaar leidt zelf al zo'n twintig kerstfeestjes in Leiden en omstreken. Het programma vermeldt twaalf kerstfeestvieringen vóór, tijdens en na Kerstmis. Ook met Oud en Nieuw zijn er aktiviteiten. Op de Hooigracht 30 kan men er meer over vertellen. We laten mevrouw Leijssenaar nog een keer aan het woord: 'Gedenk in uw overdadigheid onze collecte mild'. lege begrip voor dit voorstel, en aan- vardde het. 'Maar dan geen langer uitstel, dat is niet mogelijk', aldus Harmsen. De resterende (voorlopig nog puur cijfermatige) begrotingszaken bleken ook nu weer een zacht eitje voor de raad. Met een aantal kanttekeningen van diverse fracties was de zaak voor lopig bekeken. De algemene beschou wingen, de inhoudelijke behandeling van het huishoudboek, volgen in ja nuari. C. Plug treedt af als directeur Hobaho LISSE In verband met het berei ken van de 65-jarige leeftijd heeft, de heer C. Plug besloten af te treden als directeur van N.V. Holland's Bloem bollenhuis HOBAHO. De heer Plug begon 48 jaar geleden met werken in de loodsen, klom vervolgens op tot veilingmeester, werd grondlegger van het in- en verkoopbureau en werd in 1958 onderdirecteur. In 1964 direc teur. Nu wordt de heer Plug lid van de raad van commissarissen. Tot directeur werden benoemd de heren W. Koerten, J. W. Plug en F. Hoge woning. SCHEVENINGEN. 19 december Visserijbe richten. Besommingen kuslvlsssers: SCH 31. 810, SCH 43, 490, SCH 65. 1510. SCH 67. 580. SC H68, 1540. SCH 74. 350. GO 3. 2510, TH 24, 2715. Besommingen spanvissers: SL 7 en 42, 9400, UK 59 en 237. 3100. Noteringen per 40 kg:' schol kl 64-70, wijting gestr 39-45, wijting dicht 21-32. schar 26,20- 42, bot 12-28, kabeljauw m 58-70, kabeljauw I 55-56. II 51.80-57. III 60-65. per 100 kg, kabeljauw gr 152-158. handelgarnalen 4.48. aanvoer 96 kg. Aanvoer 320 kisten kabeljauw. 5 kisten schol. 65 kisten wijting. 65 kisten schar. 5 kisten bot. Verwachte aanvoer voor morgen circa 20 kustvissera JMUIDEN per 1 kg in guldens: tarbot 15.24-14,83; grote tong 1244. Grootmiddel tong 12.21; tong I 12.99; tong II 12.86-11.48; zalm 9.80. Per 50 kg in guldens: schelvis 3 118-70; wij ting 1 38-21; wijting 2 41-24; schar 50- 20; schol 1 83-70; schol 2 88-70; schol 3 85-76; schol 4 75-63; kabeljauw 1 104- 50; kabeljauw 2 100-46; kabeljauw 3 88-55; kabeljauw 4 89-59; kabeljauw 5 7547; koolvis 2 5648; koolvis 3 4844; koolvis 4 38-33; tarbot 588-363; griet 359-200; tongschar 210; makreel 1 90- 60; lever 75-51; haai 70-43; bot 25-6.50; kuit 60-33. Dinsdag werden er te IJmuiden aan gevoerd 2 kisten en 68 premiekisten schelvis, 592 kisten en 213 premiekis ten wijting, 1914 kisten kabeljauw, 399 kisten koolvis, 4 kisten en 1 premiekist makreel, 407 kisten schol. 223 kisten schar, 9 kisten tarbot, 158 kisten varia, 2013 stuks eigen kabel- jauwen en 1315 kg tong. Besommingen (eerste spanvissers) De Elburg 28 en de Urk 78: 5900 gulden. De Yerseke 25 en de Zoute- lande 6: 2740. De Katwijk 33 en Katwijk 180: 3400. Volendam en de Vlendam 15: 7000. Vlendam 9 en de Volendan 19: 5400. Volendam 24 en Volendam 77: 12500. Volendam 46 en de Volendam 115: 3600. Volendam 53 en Volendam 180: 4800. Volendam 73 en Volendam 128: 17200. De Urk 17 en de Urk 96: 3360. 23 en 107: 3800. 48 en 245: 5790. 54 en de 208: 2000. 56 en 70: 5070. 135 en de 145: 930. 142 en de 20: 3100. 163 en de 242: 520. 196 en de 242: 520. 196 en de 234: 4800. 215 en de 197: 6900. (Solovisscrs) De Katwijk 135: 24700; De Schevenin- gen 81:1340; De Vlaardingen 110: 28000; De Wieringen 37:19600; De IJ muiden 23: 1890; De Volendam 25: Bloe- Echtpaar Leijssenaar: zo'n twintig kerstfeestjes in Leiden en omge- ROELOFARENSVEEN. 18 december - menvelllng. Anjers Sim Rose. Arthur, Keefer, Yellow Dustlj, G J Sim, Lena, Carnaval, Esperence 25-39. Sim wit, rood 33-45, rozen Carol, Garnette. Zorina. Sonora. Carina, Annabelle. Coral Princess 29-45, Esther Ofariro 43-51. Belinda. Motrea 46-67. Sonia, Baccara 89-10», Anthuriumbloemen 170-210. Hyacinten 42-55. Streltzia 185-250. Nerlne 43-73, Forsytlatak- Icen 35-65,p.st. Troschrysanten 115-155, idem jaarrond 250-315. Anemonen 33-75, Trosan- jers 180-185, Freesla's 85-250, Irissen 225, Tulpen Apeldoorn 275-315, Christmas Gold, 265, Ruby red 295, Narcissen Carlton 125- 155. Idem Helios, Early Glorie, Fortuna 100- 125 per bos.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3