Boebenetalage uw probleem B B ook het; onze TROUW/KWARTET DINSDAG 19 DECEMBER 1972 Der Reichstagsbrand door Walther Hofer, Edouard Calic, Karl Stephan, Friedrich ZipfeL Arani Verlag Ber lijn, 249 bLz., 34,50 Mark. Bijna 40 jaar geleden 27 februari 1933 werd het Rijksdaggebouw in Berlijn in brand gestoken. Voor Adolf Hitler, pas sinds 31 januari rijkskan selier en met nog maar een beperkte greep op do macht bleek deze brand een Wodans geschenk. Deze 'brutale misdaad' schonk hem de gelegenheid af te rekenen met aartsvijand nr. 1: De Communistische partij, welker schuld zondermeer werd aangenomen. Bliksemsnel werd er gehandeld. Hit- Ier bleef legaal: Een noodverordening 'ter bescherming van Volk en Staat' werd afgekondigd'. Op grond daarvan werd de communistische partij opge heven, werden de Marxistische kran ten verboden en werd een groot aan tal linkse leiders en functionarissen gearresteerd. Het vonnis van 23 de cember 1933 bracht vrijspraak voor de communistische beklaagden: Torgler (Duitser), Dimitrow Popow en Tanew (Boelgaren), maar de nazi-dictatuur bleef gehandhaafd. Van der Lubbe werd tot het schavot veroordeeld. Het vonnis nam aan dat communistische helpers hem bij de brandstichting hadden geholpen. Be richten en geruchten aangaande de Rijksdagbrand werden in de volgende jaren nog af en toe vernomen. Maar de opvolgende gebeurtenissen in de jaren van Hitlers en Mussolini's dicta tuur, van de tweede wereldoorlog en bij de daarop volgende jaren waren zo overstelpend en nadrukkelijk dat de hele Rijksdagbrand in vergetelheid scheen te zijn geraakt Maar dat was 6chijn. Voor het internationale comité dat tot opdracht had oorzaken en gevolgen van de tweede wereldoorlog na te gaan is de Rijksdagbrand een onopgelost probleem, dat alleen al terwille van de 'historische waarheid' moest worden opgelost. Een aantal geleerden heeft onlangs 'Der Reichs- tagsbrand-Ein wissenschaftliche Do- kumentation' gepubliceerd. Daarin doen zij verslag van hun onderzoek naar de stichter(s) van de Rijksdag brand. Hun niet verrassende vaststelling is dat de eenvoudige Marinus van der Lubbe nooit alleen met wat in de olie gedrenkte vodden in de kolossale zittingszaal 11.000 m3) zo doeltref fend brand kon hebben gesticht, dat praktisch het hele gebouw (met alle nevengebouwen) in vlammen opging. De onderzoekende geleerden zijn tot deze vaststelling gekomen op grond van een aantal voor hen afgelegde getuigenverklaringen van deskundige technici en na de bestudering van het nog aanwezige uit 1933 stammende documentatiemateriaal. De door Fritz Tobias in zijn in '61 verschenen boek over de Rijksdag brand geponeerde en door tal van argumenten gesteunde stelling dat Van der Lubbe wel degelijk in z'n eentje de brand heeft gesticht, wijzen de historici minachtend, soms fel-pole- misch, van de hand. Maar minachting en een fel-polemische toon kunnen geen steekhoudende tegen-argumenten vervangen. De redenering van een der auteurs prof. Hofer komt er op neer dat een zo ingrijpende historische ge beurtenis als de Rijksdagbrand niet zo maar door een simpele figuur als Van der Lubbe kan zijn bedacht en uitge voerd. Daar moet in de gedachtengang van prof. Hofer minstens een hele organi satie achter staan. En dan niet de Communistische partij maar de NSDAP. Het eerste deel van deze do cumentatie over de Rijksdagbrand geeft geen nieuwe feiten, brengt geen overtuigende argumenten. Het ver meerdert alleen maar de twijfel aan 't zinvolle van dit ondernomen werk. Wat doet het er nu toe of en door wie Van der Lubbe geholpen is. C.T. Alles over het paludarium door I. M. Alevcn en C. van den Berge. 120 blz. 15.90. Agapornisscn en andere dwergpapegaaien, door Thijs Vriends. 136 blz. ƒ19.90. Uitg. L. J. Veem Wagenlngcm Een paludarium zou je een kruising kunnen noemen van een aquarium en een terrarium. Het is een ruimte waarin een oever nagebootst is, zoals een aquarium als een stukje sloot, rivier of meer, een terrarium als een brok oerwoud of woestijn is ingericht. Het komt erop neer dat de ruimte, vele malen groter dan een aquarium en vooral hoger en dieper, in het onderste gedeelte water, waterplanten en vissen bevat als een gewoon aqua rium, de achterwand tot aan de licht- kap beplant is met allerlei planten die een tropische atmosfeer verlangen en die huisvesting verlenen aan daar voor geschikte amfibieën en reptielen. Met de grote hoeveelheid elektrische apparaten waarover we heden ten da ge beschikken is zelfs zonder veel technische kennis een volautomatisch werkend paradijsje te scheppen, waar in de gevoeligste planten en dieren tot hun recht komen. Hoe een paludarium te bouwen en in te richten is, kunt u leren uit een boek van twee experts op dit gebied, waarin tevens een hoofdstuk is opgeno men over de technische beveiliging die daarbij onmisbaar is. De voor een paludarium het meest geschikte plan ten en dieren zijn beschreven en vele afgebeeld. Mij moet van het hart dat ik de plantentekeningen wat te schets matig vind en lang niet alle te ge bruiken om bepaalde soorten te her kennen. Vogels houden in zo'n exotisch stukje binnenhuisnatuur raden de schrijvers niet aan. Wel wordt de mogelijkheid geopperd kleine vogeltjes in een heel groot paludarium onder te brengen, maar daar horen de agapornissen ze ker niet bij, waarover het boek gaat van ornitholoog Thijs Vriends. Aga pornissen, ook bekend als insépara- bles vanwege hun gehechtheid aan do partner, zijn kortstaartige papegaai- tjes, die door hun postuur, aardige gedrag en gemakkelijke kweekbaar- heid geliefde kooivogels zijn gewor den, die de parkieten allang van hun eerste plaats zouden hebben verdron gen als ze niet zoveel duurder zouden zijn in de aanschaf. Vriends houdt al meer dan vijftien jaar agapornissen, dus hij kan uit een rijke ervaring putten. Het aardige van zijn boek is dat hij veel veldervaringen toevoegt aan de natuurlijk onmisbare gegevens die het verantwoord houden van deze vogels mogelijk maken. Naast de Afri kaanse agapornissen zijn ook andere dwergpapegaaien als hun Zuid-ameri kaanse tegenhangers de Forpus-dwerg- papegaaien en de Aziatische vleer muispapegaaien in dit boek onderge bracht. H. v. H. 'Gezonde sex, gezond huwelijk' door dr. F. Burjhard. Uitg. La Rivière en Voorhoeve te Zwolle. 248 blz. Prijs 15,90. Aan de hand van een aantal praktijk voorbeelden doet de Duitse arts Burk- hard een poging duidelijk te maken dat veel kwalen in laatste instantie hun oorzaak vinden in een geslachts leven vol problemen. Dankzij een 'o- penhartig gesprek' verdwijnen de psycho-somatische klachten meestal als sneeuw voor de zon. Het Wietboek - Handboek voor de marihuana-verbouw door Bill Drake. Bewerking: Theo Uittenbogaart Uit gave: Van Gennep Amsterdam. Prijs: ƒ4,50, 55 blz. Bill Drake is de schrijver van 'The Connoisseur's Handboek of Marijuana' en van 'The Cultivator's Handbook of Marijuana'. Van dit laatste werkje is 'Het Wietboek' de door Theo Uittenbo gaart gemaakte Nederlandse bewer king. Het Wietboek heeft als onderti tel 'Handboek voor de marihuana- verbouw' meegekregen en dat dekt de inhoud van dit overigens fraai geïllu streerde boekje volkomen. Op een droge, zakelijke en soms zelfs saaie manier doet Drake uit de doe ken. wat er allemaal niet voor komt kijken, voordat je nog eens een 'joint' van eigen teelt kunt roken. Ook al is het verbouwen van wiet op zich een eenvoudige bezigheid je stopt de zaadjes in de grond en je laat ze al dan niet verder groeien daarmee alleen ben je er nog niet Een tevre den roker mag dan geen onruststoker zijn, hij wil wel graag kwaliteit en daarbij is een zekere vakkennis toch onmisbaar. Voor die vakkennis zorgt 'Het Wiet boek', waarbij voornamelijk twee din gen worden behandeld: hoe je wiet verbouwt en hoe wiet groeit Meer is ook voor een eenvoudige amateur teler van dit kruid niet nodig. De beginnende wiet-verbouwer hoeft ver der niet bang te zijn om in deze activiteiten te worden gestoord door politie-ingrijpen, want het verbouwen en laten groeien van wiet (Windke ringsbesluit 1958) is in ons land niet strafbaar. Al met al een uiterst handig boekje vuur diegene, die niet meer afhanke lijk wil zijn van een of andere duiste re dealer en die wil weten, wat hij rookt. Want door zelf wiet te verbou wen, krijgt hij, als het goed wordt gedaan, niet alleen een goed produkt, maar ook zijn vrijheid terug. En zeg nu zelf, er gaat toch niets boven je eigen onafhankelijkheid. K. de L. Uit grootmoeders keuken, door Ria Hollcman; uitgegeven door Van Dls- hoeck in Bussum; 179 blz.; prijs 9.90. Het volkomen wijnboek door Wina Bom; uitgegeven door Meijer Pers nv. op initiatief van Albert Hevn n.v.; 159 blz.; prijs 12,50 in de AH- winkels, daarna 17,50 via postbus 7840 in Amsterdam. Na de hausse in grootmoedermeubi- lair (email, lampjes, stoelen en ledi kanten) komen nu ook de grootmoe- dereetboeken, soms gedrukt op Oudhol lands papier, soms ook in aangepaste spelling en moderne kaft. Zo'n boekje is het kookboek van Ria Holleman. Uit oude kookboeken en recepten- schriften uit het eind van de vorige eeuw stelde ze een boek samen waar in de heerlijke herinneringen (bitter koekjespudding, drabbelkoeken en wa tergruwel) afgewisseld worden met vreemde en soms zelfs onsmakelijk klinkende gerechten als olipodrigo. huisbak, apenjus en kalfsogen met zuring. De beschrijving van dit soort gerechten is dan meestal wel gerust stellend. Om alles helemaal zo echt mogelijk te doen smaken, heeft Ria Holleman in een uitgebreide inleiding een paar richtlijnen opgeschreven, zo als het gebruik van petroleumstelle tjes, de echte boter, het warmhouden van koffie en de verwerking van be schuit in een vijzel. Ook Albert Heyn is weer met een kookboek gekomen. Of eigenlijk geen kookboek, maar een lees- en proef- boek over wijn. Wina Bron stelde het samen (het lijkt sprekend op eerder verschenen wijnboeken van haar hand) en het is bij AH voor 12,50 te verkrijgen. De indeling van dit mooi geillustreerde boek: algemene inleiding over wat wijn is, hoe het te kopen en te drinken, de wijnen van Frankrijk, Duitsland, het Ibe risch Schiereiland, Italië en nog wat 'losse' landen. Tenslotte dan een paar zakelijke gegevens over soorten fles sen. classificaties, wijnjaren en de combinaties van wijn met eten. Een lekker boek, vooral ook vanwege de historische en geografische bijzonder heden die over de wijnen en hun geboortestreken werden opgenomen. A.H. Koken 'con amore' door Sofia Loren. Uitg. Meulenhoff te Amsterdam. 232 recepten. Prijs 8,95. In het voorwoord van koken 'con amore'. dat voor een zeer schappelijke prijs verkrijgbaar is in de winkels van de Gruyter, zegt de filmster Sofia Loren dat er voor het schrijven van dit boek twee dingen nodig waren: tijd en liefhebberij in koken. Het ene heeft ze door de filmerij altijd weinig gehad en het tweede is altijd ruim schoots aanwezig geweest. Eerst toen 'La Loren' in verband met de komst van Carlo junior op medisch advies rust moet houden, vond ze de tijd om haar culinaire experimenten op papier te zetten. Het resultaat van een aantal maanden experimenteren en schrijven is geen gedegen verhandeling over de kook kunst. maar het biedt wel een goede dwarsdoorsnede van hetgeen er in de Italiaanse keuken wordt bereid. Ze geeft overigens zelf te kennen, dat de toepassing van haar recepten in het buitenland tevens een speurtocht naar de soms typisch Italiaanse ingrediën ten kan inhouden. Omdat er hier en daar op vervangende mogelijkheden wordt gewezen zal het vinden van deze ingrediënten in Nederland niet al te veel moeite kosten. De enkele keer dat er bijvoorbeeld pijnboompit ten worden gevraagd daargelaten. De bereiding van de recepten die vaak een persoonlijke toets van Sofia Lo ren hebben meegekregen zal over het algemeen geen moeilijkheden op leveren. ze zijn niet moeilijk, goed gerangschikt en ze bieden voor de ware liefhebber ook nog mogelijkhe den om zelf te experimenteren. E. wv I Brieven die niet 2l]n voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Gehclmhondlng Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband slaan moeten ln afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 948, Rotterdam. Vraag: Ik heb een oud bordje vol kleine barstjes. Is dat nu kraakporse lein? Antwoord: Die naam heeft niets met de barstjes te maken, maar dateert uit de tijd, dat de watergeuzen de Spaanse en Portugese koopvaardij schepen enterden. Deze schepen (krak, of kraak geheten) hadden bij hun lading die uit het verre oosten stamde vaak grote hoeveelheden fijn Chinees porcelein, dat in de lage landen, zeer populair was. Te Delft en te Rotterdam legden de Hollandse pottenbakkers zich er op toe eveneens een dergelijk produkt te vervaardigen. Men kende nl. de kunst van het porseleinmaken hier toen nog niet Kraakporselein is figuurlijk een bena ming voer iets dat mooi en heel breekbaar is. Die barstjes zijn scheurtjes in het glazuur, die door verontreiniging aan het licht kwamen en nochtans een porseleinen voorwerp een boeiend cachet kunnen geven. Vraag: Hoe kan ik zelf gaatjes maken in een dubbele glasplaat? Antwoord: Daarvoor is een heel speci ale kostbare boor met een laag toe rental nodig. Een amateur maakt be slist scherven. Voor een paar kwartjes kunt u dit werk bij een glashandel laten doen. Verwijzing: naar aanleiding van een vraag over uitgebreide informatie in zake houtwormverdelging: wij vesti gen de aandacht van geïnteresseerde lezers op de informatiebladen 20 en 23a van het Houtvoorlichtingsinstituut, James Wattkade 73, Amsterdam. Vraag: Kunt u mij zeggen onder wel ke gemeente de gehuchten Achter kamp en Voorkamp ressorteren? Antwoord: Deze heel kleine buurt- schapjes, vallen onder de gemeente Dalen in Drente. Vraag: Sinds een paar weken heb ik pijnlijke kloven bij duim en vingers. Weet u er iets op? Antwoord: Een paar vragen aan u: Is uw menu verantwoord samengesteld? Waar wast u uw kopjes mee af? Vetonttrekkende middelen beperken zich niet tot een gebruikte juskom, maar bewerken uw handen en nagels en passant óók. Gebruikt u uw keu- kengeyser heel dikwijls en droogt u uw handen wel goed af? Gaat u wel eens met vochtige handen zonder handschoenen naar buiten? En dan nu een paar adviezen: Naast de kraan in de keuken hoort een potje hand crème: uw drogist zegt u wel welke. Als u beslist die synthetische spullen moet hanteren, trek dan huishoud- handschoenen aan. Zalf uw handen 's avonds met een mengsel van glyca- rine met olijfolie of glycerine met rozewater, of een ander winterhanden middel van uw drogist. En in plaats van een koekje of een snoepje een paar extra sinaasappelen eten. Vragen betreffende uitvaartverzeke ringen en hoge kosten van begrafenis en crematie komen veel voor. Antwoord: Als men de kostenstijgin gen nagaat sedert het jaar waarin een verzekering werd afgesloten, begrijpt men wel dat verhoging van premie bittere noodzaak is. Indertijd werden de kosten van een eenvoudige uit vaart geschat op ƒ400,-. Dat kan men nu op 1200,- of 1400,- stellen. Een randgemeente van een grote plaats vraagt voor de huur van een graf voor 30 jaar 600,- daarna kan de huur telkens voor tien jaar worden verlengd (elke keer 200,-). Daarbij komt 200,- aan grafrechten (na toe stemming openen en sluiten van het graf), 55,- voor gebruik van de aula (inclusief het spel van een organist). Voor niet-bewoners van deze gemeen te wordt het dubbele berekend (re kent u zelf maar uit wat de sympa thieke gedachte van het begraven worden in de geboorteplaats voor na bestaanden betekent!). Gedeputeerde Staten van een provin cie kunnen deze bedragen verhogen en zullen dit zeker doen, want onder houdskosten, salarissen personeel, kos ten van wegaanleg- en onderhoud, zand e.d. stijgen voortdurend. De kos ten bij een crematie zijn hiermee evenredig. De kist wordt inderdaad mee verast. Bij een begrafenis kan in geval van moeilijkheden een nader onderzoek worden ingesteld. Zoiets is bij crematie onmogelijk. Elke gemeen te heeft een rijks-lijkschouwer, die mét de verklaring van de huisarts dat de overledene een natuurlijke dood gestorven is, toestemming geeft tot het sluiten van de kist en deze kist op verschillende plaatsen verzegelt. Dit stempel wordt nauwkeurig verge leken met wat op de verklaring staat, die op het crematorium overhandigd moet worden. De hitte van de ovens is dermate groot, dat het aanwezig zijn van de houten kist geen verschil maakt. Tegenwoordig wordt geen pro ces-verbaal meer opgemaakt bij een crematie. Men behandelt een crematie juridisch niet anders dan een begrafe nis. Vraag: Vanwaar stamt de merkwaardi ge puntenberekening bij lawntennis. nl 15-15-10 en de vierde, die nooit genoemd wordt, ook van 10? Antwoord: Tennis is een h spel, dat terug te voeren zou de zesde eeuw voor Christus, huidige vorm werd het seerd in 1881 door de US tennis Ass. en hier te lande duceerd in 1889 door Mayor field. Wat de merkwaardige treft: daar weet niemand iets over te zeggen, alleen dat er Engelse tradities zijn waarvan sprong ook niet bekend is. Vraag: In 1965 werd lening verstrekt. De is in mijn bezit, afbetaald en rente echter nog een aflossing open 1969 en ook de rente komt niet regelmatig binnen. Wat moet doen om dit bedrag binnen te gen? Brengt dit dan kosten mee? Antwoord: Wij raden u aan deurwaarder in overleg te het innen van deze som, regelmatig zaken doet bij en viiEj"^ bepaalde bank, waar men ook de ge maatregelen zou kunnen Een deurwaarder weet nu aan welke touwtjes hij moet te trekken en wat er moeten gebeuren. Natuurlijk een dergelijke aotie onkosten, (daar moet u meteen naar maar op déze manier hebt u helfF",,: niets.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8