Ruppert gaat grondig en onverstoorbaar te werk Onderzoek (zonder subsidie) naar positie van blinden dichtbij Een bank die gelooft in vele kleintjes ixons keuze (1) >inmciitaar ixons keuze (2) De informatie zal lang duren Inwoners vaak bescheiden Wij ontvingen De ambtenaren mogen zwijgen Mies populair Duiven Legerforten De duivel Witte mollen T lOUW/KWARTET DINSDAG 19 DECEMBER 1972 BINNENL.AND/COMMENT.AAR T5/K7 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 36'pi irgen is het twee maanden geleden, Kissinger en de Noordvietnamezen zo goed als eens werden over een rf desregeling, die een dag of wat 5r, op 26 oktober, door radio Hanoi iet' nbaar zou worden gemaakt. Die s; fde ag verkondigde Kissinger, dat vrede voor de deur' stond. Waar af ijnlijk is dat het sterkste staaltje politiek gezichtsbedrog in 1972 e wAveest. Want nu, bijna twee maan- later, woedt de oorlog niet alleen vanouds, maar heeft president ton de bombardementen op Noord- -nard (nam zelfs op Johnsoniaanse wijze •nem hevigd 'n ar lijk t dit de c' te ig ii Jt is er intussen misgegaan? De öndende' vredesbesprekingen in ijs zijn vastgelopen en zoals te ft (vachten was, geven Amerika en ord-Vietnam elkaar daarvan de r oi Waa de waarheid ligt, is niet volstrekte zekerheid te zeggen, maakt de betrekkelijke openheid loor het Amerikaanse politieke rijf zich onderscheidt van het jrdvietnamese, het mogelijk, de ling van Washington in de afgelo- maanden wat nauwkeuriger te lordelen dan die van Hanoi. En rbij dringt zich de indruk op, dat, Hanoi zich ook in Parijs mag ben opgesteld, president Nixon in geval weinig heeft gedaan om het Kissinger bereikte ontwerp-ak- rd een kans te geven, ontwerp-akkoord was in verschei- I opzichten onduidelijk en dubbel- lig. Dat kon ook moeilijk anders, j. belangen van Amerika en Noord- (nam zijn tegengesteld. De een wil it voortbestaan van een op het Wes- georientecr Zuid-Vietnam verze- zien. De ander streeft ernaar, Vietnam onder zijn leiding te igen. In zo'n situatie is een glas- Ier akkoord, dat alle conflictpun- n hef 'n bijzonderheden regelt, onbe- ;verl baar. Het zou immers al te ge- slu? blijk als en nederlaag voor een partijen kunnen worden be- luwd. Wilde een overeenkomst béide partijen aanvaardbaar zijn, moest ze voldoende dubbelzinnig- cn bevatten om zowel Amerika als erïok ird-Vietnam stof te bieden voor de a ering, dat het de strijd-aan-de-on- andclingstafel niet had verloren, de noodzaak van dubbelzinnig- schijnt Kissinger meer oog te [dl jen gehad dan zijn chef. Wat de 1 identiële adviseur op 26 oktober compromis-regeling noemde, waar- geen van beide partijen al haar )o ien vervuuld zag, bestempelde pre- kken' nt Nixon zelf kort daarop reeds een overeenkomst 'waarvan som bepalingen opheldering verdie- 'opdat alle dubbelzinnigheden Ien weggenomen'. Met andere rden: de Noordvietnamezen zou- 1 méér concessies moeten doen dan lngcr had losgekregen. Blijkbaar Nixon inmiddels geschrokken van achifcrotesten die het ontwerp-akkoord het Pentagon en bij president van Zuid-Vietnam had uitgelokt, gens de correspondent van Le ig.o# ndc in Washington droeg hij Kis- nud!er ze'^s nadrukkelijk op, bij de Tnaamde slotbesprekingen in Parijs onverzoenlijker houding aan te ien'. Daarmee was de basis voor mislukking van deze onderhande- gclegd. ons afkeuring van de resultaten Kissinger aanvankelijk had bereikt daarop kwam zijn houding r), kan alleen zijn ingegeven door wens om de toekomstige positie Amerika's bondgenoot Zuid-Viet- lees: van president Thieu en is aanhang te versterken. Het is trieste gedachte, dat aldus de eer Amerika, die Nixon immers bij vredesoverleg zo bijzonder ter har- ging, verbonden werd met de over- ngskansen van een dictator, die, na'ii115 het Amerikaanse weekblad Mwcek, onder zijn onderdanen irep .000 politieke gevangenen telt. dc speelruimte die Nixons opstel- hem verschaft, heeft Thieu de j hi ste tijd een allesbehalve bescheiden u?u pik gemaakt. Zo heeft hij geëist, in de tekst van het akkoord tussen m Ihington en Hanoi de souvereiniteit zijn regering over heel Zuid- tnam (en dus de volstrekte onbe kendheid van de Viet Cong) zou eru ^en erkend. Dat de besprekingen A$ Parijs zijn vastgelopen, is volgens ighebbendc bladen als de New k Times en Le Monde vooral te en aan deze eis. és enige tijd stond president Nixon T een dilemma: ofwel Thieu voor hoofd stoten en ongeacht diens waren een akkoord met Noord- tnam sluiten, ofwel Thieu te vriend tóen en de oorlog verhevigen. Sinds eren weten we, hoe de Amcrikaan- enJ president heeft gekozen: vóór Thifcu legen een vredesakkoord. Hij is Weken voor de verleiding die zijn «ganger Johnson het politieke le ien ongetelde Vietnamezen hun bestaan) heeft gekost de ver- ;j" «is namelijk om te proberen ord-Vietnam met bommen en ra- te" te bekeren tot wat de Ameri- n«,c regering als redelijkheid be ft ouwt. De illusie van de Ameri- i (Jfnse almacht blijft Vietnam tejstc- Politici en journalisten die het al tijd wat jachtige leven in de Tweede Kamer gewend zijn, moe ten nog een beetje wennen aan de onverstoorbaarheid en alles verma lende grondigheid waarmee infor mateur Ruppert nu al weer twee weken zijn werk aan het doen is. De informatie van Rupert ver schilt hemelsbreed met die van de extraverte Steenkamp-1971, maar het akkoord dat deze met zoveel koortsachtigheid en zichtbare in spanning heeft bereikt, lag dan ook nauwelijks een jaar later in stukken. De rust en nuchterheid van Ruppert werken menigeen in Den Haag - maar niet ons - op de zenuwen, zo stond zaterdag in deze krant te lezen. Of de informateur het nu prettig vindt of niet: het is nu eenmaal zo dat velen in dit land voelen voor snelle kabi netsformaties. Daar zitten niet alleen zenuwen ach ter: de toenemende druk om tot ver andering van het kiesstelsel te komen houdt verband met het verlangen naar een snelle beslissing na verkiezin gen. Het moet voor de kiezers inder daad prettig en duidelijk zijn wan neer zij na hun votum op hun wen sen worden bediend. Maar het thans geldende kies- en partijstelsel heeft andere uitgangspunten: de afspiege ling van de politieke samenstelling van het land in de volksvertegenwoor diging, de bereidheid van regeringsge zinde partijen op basis van de kiezers uitspraak samen te werken. Het is een systeem dat minder ge stroomlijnd loopt dan het Westduitse of Engelse, waarin het nieuwe kabi net bij wijze van spreken een dag na de verkiezingen al zit. Maar dat is, wat ons betreft, zo ongeveer het enige voordeel dat dit soort stelsels te bie den heeft. Bij ons, in Nederland, moet de kiezer ook na de stembus strijd nog veel worden Uitgelegd en dat moet dan maar gebeuren ook. De heer Ruppert zal van ons geen kwaad woord horen als zijn werk nog enige weken langer uitloopt. Een van de factoren die de formatie van nu een beetje troebleert is juist het feit dat de houding van een aan zienlijke politieke groepering - de progressieve drie - juist niet in ons kiesstelsel past: de presentatie van kandidaat-ministers voor de verkiezin gen en de weigering om daarna nog aan coalitievorming te willen mee doen brengt misschien wel duidelijk heid, maar vooralsnog geen snelle for matiebeslissingen. De staatkundige po- lariseerders die nu klagen over on doorzichtigheid en traag gehannes mo gen de schuld voor wat zij als een misstand zien, mede bij zichzelf zoe ken. Daarbij komt nog dat de houding van Den Uyl en de partijen die achter hem staan nog vragen genoeg open laat. Den Uyl staat klaar om met een minderheidskabinet te beginnen, maar wil zich er eerst van vergewissen of de houding van een kamermeerder heid wel constructief en zakelijk zal zijn. Hij zal vandaag tijdens zijn confronta tie met Andriessen onder leiding van Ruppert moeten uitleggen wat dat in zijn regeerakkoord zal moeten aanpas- hij zich die voorstelt precies is: zake lijkheid of constructiviteit en vooral voor welk soort beleid die schone zaken worden gevraagd.- Bovendien heeft Den Uyl laten weten dat hij •'Heb Je misschien de tekening ondersteboven gehouden?' Advertentie de informatie ontbreekt nog steeds. Deze informatie hebben de blinden- organisaties juist nodig in hun on derhandelingen met de overheid en het bedrijfsleven en het onderwijs. Juist in het bedrijfsleven voelt de blinde zich vaak achteruit gezet. De blindenorganisaties willen met be trouwbare en zakelijke gegevens ko men. Drs. Darsono licht toe: 'Wij willen weten hoe onze blinden het maken in het land der zienden. Je hoort altijd veel van allerlei instanties, verpleegkundigen en maatschappelij ke werksters, maar we willen het nu wel eens van de mensen zelf horen'. INTERVIEWS Drs. Darsono en zijn vrijwilligers konden voor hun onderzoek beschik ken over de adressen van al' de mensen, die een geleidekaart be schikken. Dat zijn er ruim 2600. Uit deze adressen zijn tweehonderd per sonen van 20 tot 65 jaar geselec teerd. De blinde en slechtzienden worden thuis ondervraagd. Er moe ten minstens tweehonderd vragen worden beantwoord, die onder meer betrekking hebben op het wonen, het werken, het bewegen in het verkeer en op belangrijke persoon lijke zaken, die licht over het hoofd worden gezien. Een onzekerheid bij een dergelijk onderzoek is vooral de bereidheid om mee te werken. In de bladen van de blindenorganisaties is een dringend beroep gedaan op de le den. om wanneer dit wordt ge vraagd. mee te doen. Het verhaal in het Gesproken Weekblad over het onderzoek eindigde met deze woor den: 'Wanneer u uitgenodigd wordt, doe dan met heel uw hart mee, want mede van u hangt dan het beleid af, dat er in de volgende jaren gevoerd zal worden. Niettemin is het begin van het on derzoek enigszins tegengevallen. On danks de verzekering, dat anonimi teit is gewaarborgd, was het aantal weigeraars groter dan aanvankelijk werd gedacht. Verder was geen reke ning gehouden met de blinden, die ook geestelijk gehandicapt zijn en niet in staat waren alle vragen rede lijk te beantwoorden. Wat is de maatschappelijke positie van de blinde? Een aantal heeft een goed bestaan weten te veroveren. Velen echter hebben een bescheiden inkomen. Onder de middengroepen, zo is het vermoeden, zijn de blinden en slechtzienden weinig vertegen woordigd. De particuliere enquete van de blindenorganisaties zal dit laatste zeker bevestigen en andere feiten aan het licht brengen, die zullen aantonen, dat de maatschap pij 'scheef' staat tegenover de blin den. Drs. Darsono heeft de eerste gege vens al binnen. 'We zijn al schok kende en gekke dingen tegen geko men' kan hij nu al rapporteren. 'Zo hebben we ontdekt, dat er blinden in verkeerde verzorgingstehuizen zijn opgenomen en in een voor hen niet geschikt milieu. In eerste in stantie waren zij in die tehuizen opgenomen. Toen de blindheid zich voordeed, liet men hen daar maar'. Het vrijwillige werk van Darsono en zijn mannen heeft nu al zijn nut bewezen. DEN UYL 'regeerakkoord' aanpassen onderhandelingen dragen? in hoever re zal het minderheidskabinet het zich willen of kunnen veroorloven de invloed van de confessionele partijen te ondergaan? Zakelijkheid Anderzijds moet ook Andriessen het een en ander uitleggen. Hij heeft gezegd dat hij elk kabinet zakelijk zal beoordelen. 'Ik heb nog nooit van een politicus gehoord dat hij dat niet zou doen', luidde gisteren het commentaar van Ruppert. De vraag is dus: welke inhoud zal de zakelijkheid van Andriessen precies hebben? Zal Andriessen er op uit zijn het minderheidskabinet naar huis te sturen zodra het met een belangrijk politiek voorstel op de proppen komt? Andriessen heeft laten weten, niet als een soort bijwagen te willen functio neren. Wat is in de ogen van de KVP precies een bijwagen? 'Ik wens dit alles precies vastgelegd te zien', zei Ruppert gisteren. Hij zal zich daarbij geen paardebloemen voor chrysanten laten verkopen: de Informatie zal lang duren, maar Ruppert is er dan ook op uit, zo helder en precies mogelijk vast te leggen welke mogelijkheden er wel en niet zijn en wie de verantwoorde lijkheden voor de onmogelijkheden draagt. Intussen is er wel de kwade kans dat een te lange duur van de formatie op zichzelf van invloed gaat worden op de samenstelling van het volgend kabi net. Dat kan gebeuren wanneer, om eens iets te noemen: omstreeks maart, de betrokkenen er om zo te zeggen beroerd van worden. Er zou een sfeer van apathie kunnen ontstaan waarin zich een soort algemene opinie kan vormen dat er nu in 's hemelsnaam eens een nieuw kabinet voor de dag moet komen. Zo'n kabinet kan er dan alleen maar een zijn van de confessio nelen met VVD, eventueel ook nog met DS'70 erbij dan hebben we nog een meerderheidskabinét ook, Bij de VVD wachten ze op hun gemak het heen en weer praten van progressieven en confessionelen af. vol bereidwilligheid om alles te doen om Den Uyl voor het Catshuis te wippen. Hoe vermoeider de politici op de lange duur van het informeren worden, des te fraaier wordt het pers pectief voor Wiegel en voor diegenen onder de confessionelen die graag vriendjes met hem willen blijven. In de eamarareeks van uitgeverij Fo ton te Wageningen zijn vier 'foto boekjes' verschenen. Hoe fotografeer Ik van dichtbij door dr. O. Croy (94 blz - 7,50), Geluld bij smalfilm door E Tietjens (112 blz - 7,50), Hoe werk ik in de donkere kamer, door H. Freytag (96 blz - 7,50) en Doe meer met uw filmcamera door P. v. d. Ham (96 blz - 7.50). Praktisch denken (vier manieren om gelijk te krijgen, vijf manieren om ongelijk te hebben, vijf manieren om het te begrijpen) door E. de Bono. Uitg. Paris, Amsterdam. 197 blz - 14,- Judaspenningen en pauwcvcrcn, door C. J. Kelk Uitg. Westfriesland, Hoorn. 5e druk. 190 blz - 10.90. Wording (grondslagen voor een per soonlijkheidsleer) door G. W. Allport In de serie 'Menselijke mogelijkheden' onder redactie van prof. dr. H. C. J. Duijker. Uitg. Lemniscaat, Rotterdam. 108 blz. - 9,50. De moderne Indonesische keuken (In donesisch kookboek voor iedereen) door Y. Johns. Uitg. Van Goor en Zonen, Den Haag. 150 blz -ƒ 22,50. Bij uitgeverij Deltos/Elsevier. Am sterdam zijn twee boekjes in de scien ce finctionserie verschenen. Superno va en de zwerfsatclllet en Supernova cn de diepvriesmens, geschreven door A. MacVicar. Per deel 158 blz, prijs 3.90. p Ambtenaren van de burgerlijke stand hoeven na l januari 1974 niet meer de door hem opgestelde acten voor te lezen. Dat is een loze en onzinnige handeling geworden, die alleen zin had in de tijd toen nog niet iedereen kon lezen moet de minister van justitie hebben overioogen toen hij dezer dagen besloot deze bepaling te schrappen uit het Besluit Burgerlijke Stand. Het hele jaar 1973 is een dergelijke handeling weliswaar ook los en onzin nig, maar de minister heeft toch maar Mies Bouwman is door de lezers van het tienerblad 'Muziekexpress' verko zen tot de populairste vaderlandse tv- persoonlijkheid. De meest geliefde buitenlandse tv-helden zijn Tony Cur tis en Roger Moore (De Versierders). In de jaarlijkse populariteits-'poll' van het tienerblad, kreeg Mies ruim 35 procent van de stemmen en daarmee verdrong ze Willem Duys (23 pro cent) naar de tweede plaats. Op Tony Curtis werd 43 en op Roger Moore 25 procent van de stemmen uitgebracht; het programma De Versierders, waar in dit tweetal optreedt, won het in de categorie buitenlandse TV-program- ma's. Als populairste vaderlandse TV- programma werd AVRO's Top-pop aangewezen, gevolgd door 'Een van de Acht'. Bij de jeugd blijkt Radio Veronica (51 procent) nog altijd het best aan te slaan. Hilversum 3 kreeg 18 pro cent van de stemmen en moest het nog afleggen tegen Radio Nordsee (30 procent). De populairste disc-jockey is Lex Harding (Radio Veronica), ge volgd door Felix Meurders (Hilver sum 3). besloten de verplichting nog één Jaar te laten gelden. Zijn argument: de registers voor 1973 zijn al gedrukt en in die gedrukte tekst staat zoals dat al honderdvijftig jaar lang het geval is geweest 'Van deze acte is voorlezing geschied' en het zou een jaar lang een slordig gezicht opleve ren in al die acten als de ambtenaren die zinnen zouden moeten doorstre pen. Vandaar dat er nog één jaar verplicht op de gemeentehuizen zal worden voorgelezen. Wie het na 1 januari 1974 allemaal nog eens wil horen alvorens te tekenen, zal aan de ambte naar moeten vragen voor te lezen. Hij zal daar niet te beroerd voor zijn, maar men zal het hem wel per sé moeten vragen. Aan die bepaling van voorlezen van een actie is steeds zeer streng de hand gehouden. Nog niet eens zo heel lang geleden heeft de rechtbank eens gelast een nieuwe geboorteacte op te stellen, omdat een vaderambtenaar van de burgerlijke stand zijn eigen zoon bij zichzelf had aangegeven. Dat kan niet, redeneerde de rechtbank, want je kan je zelf niet voorlezen. Met die bepaling uit de acte is dus de hand gelicht en daarmee is de actie ongeldig aldus de redenering, die eveneens tot 1 januari 1974 haar geldigheid zal behouden. Het rijk heeft twee oude forten in Lent bij Nijmegen te koop aangebo den omdat ze van geen nut meer zijn voor het leger. Het polderdistrict Overbetuwe heeft laten weten belang stelling voor een van de forten te hebben; men wil de vestinggrond af graven en gebruiken voor dijkverzwa ring. Met het tweede fort ligt dit moeilijker omdat het terrein rond de vesting en de vestinggracht op de monumentenlijst staan. Voor nog geen halve ton kan de liefhebber van een brok romantiek er eigenaar van worden De Osservatore Romano, het secni- officiële dagblad van het Vatikaan, heeft twee volle pagina's in één editie gewijd aan het bestaan van de duivel. Verscheidene geleerden brachten als hun mening naar voren, dat d e hun mening naar voren, dat de stel ling die paus Paulus uitsprak op 15 november dat de duivel realiteit is, door het evangelie wordt geleerd. De redactie van het blad kwam tot twee conclusies: dat men blijkbaar in het publiek weigert de leer van paus Paulus te aanvaarden en dat het be staan van het kwade geen vrijbrief betekent tot fatalisme. Postduiven voor Mensen in Nood. Dat is de naam van een actie, die op 20 december bij het Vredespaleis begint. Daar zullen mr. V. G. M. Marijnen, burgemeester van Den Haag en de heer E. Jennekens, voorzitter van de Nederlandse Postduiven Organisatie, door het lossen van een paar duiven het startsein voor de actie geven. De 52.000 leden van de Postduiven Orga nisatie zullen bij het lossen van hun duiven vele duizenden guldens bijeen gaan brengen voor liefdadige doelein den. Het geld zal vla de internationa le hulporganisatie Mensen in Nood worden besteed voor voedselhulp, kle ding, huisvesting, onderwijs en opvoe ding, gereedschap en uitrusting voor mensen, die slachtoffers zijn van na tuurrampen of menselijk geweld. Over postduiven gesproken. In Assen werd gisteren een juwelier veroor deeld, die zijn klanten postduiven als cadeau aanbood. De economische poli tierechter veroordeelde hem tot een boete van 500 of 50 dagen. De juwelier had per advertentie in het Nederlandse Postduive norgaan zijn klante n p ostdulven aangeboden voor 7,50 per stuk als zij vijftig punten voor gekochte artikelen in zijn juwe lierszaken konden overleggen. De eco nomische politierecht er vond d it in strijd met de wet beperking cadeau stelsel. Mollenvanger M. Dokter uit Nijkerk kon zijn ogen niet geloven toen hij in Scherpenzeel twee witte mollen ving. De mollenvanger noemde het een zeer grote zeldzaamheid. Eens in de tien jaar is al opmerkelijk, maar twee tegelijk is zeer opmerkelijk, aldus de heer Dokter. door Bert de Jong DEN HAAG Op verzoek van de blindenorganisaties en de Stichting het Nederlands Blin denwezen wordt een onderzoek ingesteld naar de maatschappe lijke situatie van de blinden en slechtzienden in Nederland. De leiding van dit onderzoek, dat zonder een cent subsidie wordt verricht, heeft drs. A. Darsono. Deze staffunctionaris op het mi nisterie van C.R.M., die zelf blind is, besteedt een groot deel van zijn vrije tijd aan dit be langrijke werk voor zijn lotge noten. Dit particulier onderzoek staat ge heel los van het onderzoek, dat het Centraal bureau voor de statistiek en de ministeries van CRM en Soci ale Zaken instellen onder de geeste lijk en lichamelijk gehandicapten. De bedoeling van deze algemene en quete is het aantal gehandicapten vast te stellen, en etevens de aard van de handicap en de voorzienin gen, die voor de gehandicapten zijn getroffen. Verder moet dit algemene onderzoek aan het licht brengen waarom bepaalde voorzieningen, die nodig zijn, ontbreken en waardoor ze achterwege zijn gebleven. Ook wordt nagegaan, wat de obstakels zijn voor de gehandicapten in het dagelijks leven. De enquete van drs. Darsono en zijn vrijwilligers drs. Buyck, mr. Knep- pers, de heer Van Schendel en drs. Van Maurik) heeft in de eerste Drs. A. Darsano plaats ten doel de noden van de blinden op te sporen Van deze no den en behoeften is al veel bekend. Maar een goede en gesystemati.seer- Mr. Andriessen; zakelijk... zijn regeerakkord zal moeten aanpas sen aan de nieuwste financieel-econo- mische gegevens en dat dit hem een geschikte aanleiding lijkt om over dat programma toch met partijen als de KVP in overleg te treden. In hoe verre zal dat overleg het karakter van

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7