Bijna geen geld voor bestrijden luchtvervuiling uppert wil weten at Den Uyl en ndriessen willen Noord-Vietnam weer onder bommenregen UW krant «ode rozen in CDU lor Brandt formateur hoopt vandaag op duidelijkheid In deze krant Zuid-Holland kan wet niet goed uitvoeren 'Ik ben met geen enkel kabinet bezig' Droog n. Bonden nemen geen verdere ontslagen VMF iristmas Carol Akkoord over SALT-commissie Belgrado spreekt geruchten tegen over gastarbeiders Van Chili tot Sapporo bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. "Nieuwe Leidlse Courant DINSDAG 19 DECEMBER 1972 53ste jaargang no. 300 ISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvutich is gheblavan mijn hart in taghantpoatl" Meer *keus in ^passende ■omgeving Bij VERDUYN INTERIEUR VERZORQ4NG RIJNSBURG Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur leen aat- ult I el met in, et ms positieleider Rainer Candidus rzel (links) heeft kanselier lly Brandt ter gelegenheid van ns 59ste verjaardag rode ro- aangeboden. In het midden nrad Kraske, secretaris-gene- 1 van de CDU. Van onze Haagse redactie DEN HA AG Wegens gebrek aan geldmiddelen voor de opbouw van een deugdelijk controle-appa raat kan de provincie Zuid-Holland de wet op de luchtverontreiniging niet naar behoren uitvoeren. Op de rijksbegroting 1973 is voor deze wet geen cent uitgetrokken. De provincie heeft nu zelf op haar begroting omdat er toch iets moet gebeuren, voor de bestrijding van de luchtverontreiniging een post geplaatst van 600.000 gulden. De kosten verbonden aan de uitvoering van de wet worden door liet rijk echter voor de eerstkomende drie jaar op gemiddeld 35 miljoen gulden per jaar geschat. |so vo^q onze parlementsredactie )N HAAG De confessionele partijen en de progressieve drie i'dA, PPR en D'66) zullen duidelijk moeten maken wat ze pre- jS willen of kunnen en wat ze niet willen of kunnen. Informateur k9( Ruppert zei gisteren dat dit het belangrijkste doel is van gesprek tussen de fractievoorzitters Den Uyl (PvdA) en Au- iBlBjpsseu (KVP), dat vanmiddag in zijn aanwezigheid zal worden oerd. Binnenland Onderzoek positie blinden... 1600 academici werkloos Buitenland informateur waarschuwde dit ge- •k niet te zien als een bemidde- spoging van zijn kant om de uk tussen KVP en PvdA te her- llen, of om het gesprek te zien als raiddel om de PvdA af te laten en, om :.odoende ruimte te schep- voor de formatie van de oude litie, eventueel zonder DS'70. 'Ik op het ogenblik met geen enkel inet bezig' aldus de informateur, rentegen legde hij er de nadruk dat er in het verleden allerlei iverstandeu zijn geweest over wie nu precies de schuld heeft aan de huidige politieke impasse. Dr. Rup- pert vond het daarom ook voor de toekomst belangrijk dat er klaarheid Overwegend droog weer met op veel plaatsen mist, in de middag enkele opklaringen. Weinig wind. Maximum temperaturen omstreeks 5 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Aanhoudend rustig weer met plaatselijk lichte vorst in de nacht en ochtend. Morgen zon op: 08.45 zon onder: 16.30 Maan op: 16.31 maan onder: 09.00 ogezegd >u Wiegel zijn mond houden 'r belastingontduikers omdat ar de WD-kiezers zitten?' Bouwbond N.V.V. Van een verslaggever AMSTERDAM De vakbonden gaan niet akkoord met verdere ontslagen bij VMF. Zij zullen hun leden die bij het concern werken, adviseren hetzelf de te doen. De rentabiliteit moet maar iets min der zijn, waarbij de vrijkomende ruimte ten gunste van de werknemers moet komen. Het zg. 'natuurlijke ver loop' (mensen die uit eigen beweging het bedrijf verlaten en mensen die met pensioen gaan), kan een oplos sing zijn. zo menen de bonden. De voorzitter van de raad van bestuur van het concern neeft gezegd: 'Wij begrijpen dit standpunt, maar wat niet kan, kan niet'. De bonden heb ben gisteren met de raad gesproken. VMF Zie ook pagina 13 komt over de standpunten van beide partijen. Overigens betekent dit volgens de heer Ruppert nog niet dat er aan het eind van het gesprek bepaalde conclu sies te trekken zullen zijn. 'Ik hoop alleen vast te kunnen stellen wat de beide heren willen', aldus de informa teur. Hij hield het niet voor onmoge lijk dat de fractievoorzitters geduren de het gesprek opnieuw hun fracties zullen moeten raadplegen. Aangenomen mag worden dat de in formateur het gesprek vooral zal toe- splitsen op het standpunt van drs Den Uyl dat hij voor zijn progressieve min derheidskabinet moet kunnen rekenen op de zakelijke beoordeling van het parlement, 'Ik wil precies weten wat hij daaronder verstaat en van wie hij die zakelijke beoordeling verwacht, al leen van de KVP of ook van de ARP en CHU? aldus de informateur. Het antwoord op deze vraag is daarom relevant omdat fractievoorzitter An- driessen eerder al heeft laten weten 'een minderheidskabinet zakelijk te zullen beoordelen Volgens dr. Ruppert is het echter duidelijk dat er tussen deze uitspra ken ondanks gelijkluidendheid toch wel enig verschil zit. Hij zei: 'Ik ben op het Binnenhof nog nooit iemand tegengekomen, die gezegd heeft een Dogmatici spannen samen tegen Tsjechische partijleider Hoesak 9 Kerk Communist over pantheïst... 2 Economie Robeco doet bod op Unitas 19 Men schrijft ons J Uw probleem 8 Familieberichten 12 Dit somber beeld komt naar voren in een beleidsnota van gedeputeerde sta ten over de uitvoering van de wet. Deze nota gaat vergezeld van een draaiboek, waarin precies staat wat de ambtenaren en ir^stanties moeten doen, wanneer de toestand verontrus tend is en dt verschillende alarmfases moeten worden ingevoerd. Gedeputeerde mr. H.B. Engelsman er kende dat de moeilijkheden groot zijn en er slechts een begin kan worden gemaakt met de uitvoering van de wet. Ambtenaren bij 't provinchiehuis vragen zich af. hoe het met de wet in de hand nu effectief kan worden gewerkt. De kosten voor de opbouw van het controle-apparaat zijn zeer groot. In eerste instantie zijn deze kosten voor 1973 begroot op drie tot vijf miljoen gulden. Industrie en verkeer In het draaiboek worden vier fasen aangegeven, die kunnen worden af gekondigd bij luchtverontreiniging. In fase C. kan mr. Vrolijk, de commisaris der koningin, een drin gend' beroep doen op de industrie vrijwillig de vervuiling te staken door bepaalde produktieprocessen stil te leggen. In het provinciehuis speelt- men ook met de gedachte in bepaalde situaties een dringend beroep te doen op de automobilisten hun voertuigen thuis te 'aten en gebruik te maken van het openbaar vervoer. De wet biedt de mogelijkheid dat de commis saris der koningin de televisie en radio-programma's laat onderbreken om zijn boodschap en oproep voor te lezen. Verwacht wordt, dat het effect voor vijftien procent) kan verwacht worden, dat in deze fase ook het autoverkeer in het bedreigde gebied wordt verboden. De uitvoering van deze uiterste maatregel staat de pro vinciale autoriteiten echter niet hel der voor de geest. Het probleem is wie men wel en wie men niet bij afsluiting van de stad of delen van de stad kan doorlaten. Onder de maatregelen kan ook de met olie gestookte glastuinbouw vallen. Voor vervolg zie pag. 11, kolom 1 Gedeputeerde mr. H. B. Engels man: veel moeilijkheden. van de programma-onderbreking en de boodschap groot zijn. Blijft de toestand alarmerend, dan gaat de laaste fase D. in. De commis saris der koniging heeft dan de be voegdheid bepaalde vervuilende be drijven te laten sluiten. Omdat vol gens de laatste cijfers het verkeer voor vijftig procent de luchtverontrei niging veroorzaakt (de industrie voor 35 procent en de ruimteverwarming Voor verv ook pag. 7 rolg zie pag. 11, kolom 1 3 en KT GENEVE (UPI) —De SALT-delega- ties van Amerika en Rusland hebben overeenstemming bereikt over werk wijze en omvang van de commissie die de naleving van de verdragen moet controleren. In mei kwamen beide landen een permanente beper king overeen met hun anti-raketsyste men, en een vijfjarige bevriezing van de aantallen aanvalsraketten. Met na me dit tweede akkoord kan moeilijk heden over de interpretatie opleveren, die door de controlecommissie zullen worden behandeld. De overeenstem ming moet nog door de regeringen in Moskou en Washington worden goed gekeurd. Naar verwachting zullen donderdag de besprekingen van de tweede SALT- ronde worden verdaagd tot half febru ari. Doel is een definitieve overeen komst over nucleaire aanvalswapens. Waarschijnlijk zal daar de volle wer kingsduur van het tijdelijke verdrag voor nodig zijn. BELGRADO (AFP, DPA) Officiële kringen in Belgrado hebben verklaard dat geruchten dat Joegoslavische ar beiders in het buitenland, die voor de feestdagen naar huis komen, niet meer mogen terugkeren, volkomen ongegrond zijn. Er is ook niets van waar dat Joegosla- viërs voortaan maar drie reizen per jaar naar het buitenland mogen ma ken, zo is uit officiële kringen verno men. Voor de feestdagen worden in Joegoslavië 300.000 van de 900.000 in het buitenland werkende arbeiders verwacht. De procureur-generaal in Belgrado, Panta Marina, heeft meegedeeld dat tussen 1 oktober en 15 december van dit jaar 131 mensen zijn gearresteerd op verdenking van politieke delicten, van wie 52 in Kroatië. Van hen zaten er op 15 december nog 101 gevangen. ^WASHINGTON, HANOI, SAIGON (Reuter, UPI, AP, AFP) Presi dent Nixon heeft bevolen de bombardementen op Noord-Vietnam op grote schaal te hervatten 'om het hoofd te bieden aan nieuwe verster king van de kracht van de vijand en een mogelijk communistisch of fensief te voorkomen'. In Saigon werd naar aanleiding van deze me dedeling de vrees uitgesproken, dat de Vietnamese oorlog nu op alle fronten met grote felheid zal worden voortgezet. Voordat de verklaring van Nixon be- De officiële radio van Noord-Vietnam kend werd gemaakt had de scheidende heeft Kissinger ervan beschuldigd, minister van defensie, Meivin Laird, al toegegeven dat de luchtaanvallen waren hervat, die op 23 oktober ten noorden van de 20ste breedtegraad waren gestaakt als een gebaar van goede wil tegenover Hanoi. Het Witte Huis heeft laten weten dat president Nixon 'de bombardementen zal laten voortzetten, tot Hanoi in stemt met een regeling voor de oor log. De aanvallen zijn gericht op ver hindering van het opvoeren van de bevoorrading in het zuiden en het op gang komen van nieuwe offensieven. De stap is een consequentie van Nixons besluiter van 8 mei. toen de bombardementen werden geïntensi veerd en de havens door mijnen wer den geblokkeerd'. verklaringen te hebben afgelegd die in strijd met de waarheid zijn, toen hij beweerde dat Noord-Vietnam de impasse bij de Parijse besprekingen heeft veroorzaakt. Auncrika zou ver antwoordelijk zijn, omdat het 'een herziening van het verdrag van 20 oktober wilde, waarmee het had inge stemd en dat op 31 oktober getekend zou worden. Volgens het Noordvietnamese blad Nhan Dan heeft Nixon alleen maar belang bij de vrijlating van Ameri kaanse krijgsgevangen. 'Als Amerika koppig doorgaat met zijn agressie oorlog tegen Vietnam zal het Vietna mese volk geen andere keus hebben dan door te vechten voor vrijheid en onafhankelijkheid, tot de volledige overwinning', aldus Nhan Dan. Premier Tsjoe En-lai van China heeft de Noordvietnamese onderhandelaar Le Doc Tho, die Peking bezocht op doorreis van Parijs naar Hanoi, verze kerd dat 'China een spoedig einde aan de oorlog wil zien, maar vastbesloten blijft Noord-Vietnam te steunen, als de leiders in Hanoi menen, dat het einde van het conflict nog niet in zicht is'. Voor vervolg zie pag. 9, kolom 1, Het zetten van één pagina, zo vertelden we u vrijdag, kost ongeveer 300 gulden. De redac tie kost per pagina ongeveer anderhalf maal zoveel. Natuur lijk gaat dat bedrag niet alleen op aan salarissen, sociale las ten, vakantiegelden en pensi oenpremies van onze 90 journa listen. Wij kopen ook nieuws van anderen. De kranten in dit land bezitten samen het ANP: een nuttige vorm van samen werking en kostenbesparing. Wij kopen ook nieuws in Ame rika en elders in de wereld. Van internationale persbureaus als Associated Press, United Press International en Reuter. Ook onze eigen mensen trekken door Europa en de rest van de wereld. Bij de recente verkie zingen in Amerika en West- Duitsland was Trouw/Kwartet present. Van Zweden tot Afrika en van Bangladesj tot Chili strekken zich de reizen van on ze redacteuren uil. Onze sport redactie was te vinden in Sap poro en Finland, maar ook in Las Palmas. Nieuws en foto's bereiken ons per telefoon of telex. Er staan in ons gebouw elf telexen op een rij. Eén verdieping hoger zit een vingervlug team klaar om nieuws dat telefonisch bin nenkomt, op grammofoonplaten op te nemen en uit te tikken. Met het Japanse Sapporo had den wij dagelijks contact via een telexverbinding. Die liep over Turkije. Zo ziet u: er valt voor de directie en de medewer kers heel wat te organiseren, voordat het nieuws in de krant komt. Als u daarbij bedenkt, dat dit alles in hoog tempo moet gebeuren (met zo weinig mogelijk fouten, die u en wij zelf ons kwalijk, nemen), dan begrijpt u iets van de spannin gen waaronder wij zes dagen per week en 306 of 307 dagen per jaar, leven. De directie Mijnen RITA 'Probeert u er ook zo één te vangen?' 'Op dit moment worden luchtopera- ties boven geheel Noord-Vietnam uit gevoerd', aldus de korte verklaring van Laird. Nadere bijzonderheden wil de hij niet geven. Hanoi had eerder echter al gemeld, dat Amerika niet alleen de bombardementen ten noord en van de 20ste breedtegraad had hervat, maar ook weer mijnen had gelegd langs de Noordvietnamese kust en in de haven van Haiphong. De hervatting van de luchtaanvallen volgde zondag op de mededeling van presidents Nixons adviseur Henry Kis singer dat de geheime onderhandelin gen met Hanoi in een impasse waren geraakt. Volgens de New York Times wil Nixon een aantal diplomatieke en militaire maatregelen uitvoeren om de Noordvietnamezen onder druk te zetten. Zo zou hij een beroep op Rusland en China willen doen om hun invloed bij Hanoi aan te wenden. In Zuid-Vietnam werd uit verschillen de gebieden melding gemaakt van zware gevechten. Uit Moskou wordt gemeld, dat ook enkele voorsteden van Hanoi door Amerikaanse vliegtui gen werden bestookt. een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. noteer als nieuwe abonnee betaalt per: Naam: Adres: - Plaats: maand kwartaal Adres: Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Ik ontvang als beloning het aangekruiste pletine handige schaaltje paraatmap (flessen- met brief- onderzetter) papier en pei mapje post papier met enveloppen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1