Schoolkinderen bouwen eigen leslokaal in Afrika in Momentopnamen van 18de eeuws Amsterdam w Bouwsysteem van stenen-pater Meyer ïmiiVliMH r v Gelderse gedeputeerden blijven bij goedkeuring bekenplan Derde slachtoffer van Ruckphens verkeersongeluk In hoger beroep vier jaar geëist Voor tien mille buit aan sieraden bij inbraak Friese veehouder krijgt opnieuw uitstel van dienst Lid Rode Jeugd vr g 'Laat provincie geld voor restauratie voorschieten' Twee doden bij botsing Brabantse kraamzorg wordt gereorganiseerd Uit Jacob Raye's dagboek Betekenis vliegve Teuge neemt toe TROUW/KWARTET DINSDAG 19 DECEMBER 1972 BINNENLAND/BUITENLAND TP6/R10/IT door Jan Ladenius ROTTERDAM Ergens in Centraal Afrika, in een dorpje dat luistert naar de naam Jabaondo, wachten veertig schoolkinderen met span ning op hun Sango Brikie oftewel de Rotterdamse missionaris Piet Meyer (59). Samen met hem zullen de kinderen uit Jabaondo hun eigen stenen schoolgebouw neerzetten ter vervanging van de uit klei, bomen en bamboe opgetrokken leslokalen. De jeugd is daarom zo enthousiast omdat zij het zullen zijn die de stenen zullen maken, de muren zullen optrekken en het ijzeren dak op z'n plaats zullen leggen om tenslotte in een 'westerse' school onderwijs te ontvangen. figuurlijk gesmeten. Als de specie de vorm heeft aangenomen volgt het branden, waarna gebouwd kan wor den. Als sango brikie in januari 1973 weer teruggaat wordt de school in Jabaondo zijn eerste werk. Maar de missionaris met ruim 25 dienstjaren in den vreemde heeft meer pijlen op zijn boog. Tanzania In zijn woning aan de Oranjeboom straat in Rotterdam, waar Piet Meyer, in ons land bekend geworden als de stenenpater, wegens ziekteverlof enke le weken moet verblijven, vertelt hij hoe het hem en zijn 'noppensteen' is vergaan, nadat hij nu zeven jaar gele den op de idee kwam stenen te ma ken met 'noppen', die op kinderlijk eenvoudige wijze tot een acceptabele woning c.q. school samengevoegd kun nen worden. In dat beginjaar 1965 bouwden Meyer en zijn medewerkers in Malawi een kerkgebouwtje met zelfgebakken nop penstenen. Bij verdere proefnemingen met de steen, die inmiddels door het bouwcentrum in Rotterdam als uiterst bruikbaar was aangemerkt, bleek evenwel dat de Afrikanen de nodige moeite hadden met het op hoogte brengen van de noppenmuren. Hoe hoger de stenen opgestapeld werden hoe slechter de noppen in de uitspa ringen van hun voorganger grepen. Meyer: Gebruik je vaklieden, dan is er uiteraard geen vuiltje aan de lucht omdat een eenvoudig loodlijntje het probleem uit de wereld helpt, maar mijn doel is juist de eigen bevolking te betrekken bij het bouwen. Goede raad was duur. totdat ik eigen lijk per toeval de oplossing ontdekte. Een handige Afrikaan zette mijn nop pensteen eenvoudig op z'n kop nadat hij vergeefs had geprobeerd de muur hoger te maken. Het dieper maken van de uitsparingen deed de rest en de stenen zelf werden ook wat groter. Enthousiast Gewapend met deze nieuwe kennis maakte Pater Meyer in 1970 weer de sprong naar zijn tweede vaderland en trok langs Tunesië, Kameroen en Kongo. Overal waar bij zijn bouwme thode demonstreerde was men enthou siast. In de Kongo startten we met een proeflokaal, waarvoor ik zo'n 15.000 stenen liet maken. De klei hiervoor ligt als het ware overal voor het oprapen. Dit werk werd evenwel onderbroken door een noodkreet uit de omgeving waar een oude school zowat op instor ten stond. De stenen heb ik toen noodgedwongen moeten gebruiken om binnen veertien dagen een drieklassi- ge school uit de grond te stampen. Öm de stenen te kunnen 'aanmaken' gebruikt pater Meyer een ingenieuze mal, een soort kist met acht wegklap- 'Als men eenmaal door heeft dat de bare wanden. De klei wordt vermengd bevolking zelf ingeschakeld kan wor- met zand, in de mal letterlijk en den bij het bouwen, dan zijn huizen mogelijk de volgende stap. Voornaam ste doel is echter het inschakelen van de Afrikaanse overheid. Daarom trekt Piet Meyer door naar Tanzania om daar een nieuw proefobject neer te zetten. Het zal uiterst moeilijk zijn omdat de projecten die door de over heid worden gesteund, veelal in de grote steden liggen en niet op het platteland, waar in feite de mensen 'vergeten' worden. De manier van bouwen mag dan op zichzelf spotgoedkoop zijn een school met drie klassen komt op zo'n 1500 gulden het is duidelijk dat er toch het nodige geld moet zijn om van de noppensteen definitief een doorslaand succes te maken. Van het ministerie voor ontwikkelingshulp kreeg stenen-pater Meyer in 1970 een subsidie van 25.000 gulden. 'Ik kreeg 20.000 gulden contant, de rest zou ik krijgen als ik mijn rekeningen zou overleggen. Twee jaar geleden heb ik een verantwoording van zo'n 50.000 gulden opgestuurd, maar tot op de dag van vandaag ontbreekt elk con tact. Zélf doen Met mijn manier van bouwen kan de bevolking uit ontwikkelingslanden zelf iets doen om althans de woning nood het hoofd te bieden. Maar van groter belang is het psychologische effect: in Afrika, in India en Brazilië kan men zelf een huis, school of kerk bouwen zonder de wetenschap dat de boel na enige tijd in elkaar zakt.' Het gironummer van Pater Meyer is 32.00.72 en vraag maar aan uw kinde ren hoe zij met legostenen bouwen. De bevolking zelf wordt ingeschakeld bij het bouwen. Hier een in woner van Jabaondo bezig met het voorbewerken van de klei. ARNHEM/WINTERSWIJK Gede puteerde Staten van Gelderland zijn niet van plan hun goedkeuring van de plannen van het waterschap 'De Ber- kel' voor de verbetering van de water beheersing in het Winterswijkse be- kengebied in te trekken. Dat hebben zij geantwoord op brieven en tele grammen van een actiecomité, waarin tegen kanalisatie van een aantal be ken in dit fraaie gebied protest werd aangetekend. Gedeputeerde Staten wijzen erop dat Van een verslaggever RUCPHEN De twaalfjarige Leo Zuidhof is gisteren in een ziekenhuis te Roosendaal overleden aan de gevol gen van een verkeersongeluk zondag bij Rucphen, waarbij zijn vader en zijn broer Anton omkwamen. Leo werd met zijn moeder en vier andere kinderen uit het gezin Zuidhof zwaar gewond in het ziekenhuis opgenomen. Het ongeluk gebeurde doordat een 21- jarige automobilist op het fietsende gezin uit Tilburg inreed. Hilvarenbeek Bij de gisteren door ons gemelde autobotsing bij het safaripark te Hil varenbeek zijn omgekomen de veertig jarige mevrouw N. de Brouwer-van Haaren uit Hilvarenbeek, haar veer tienjarige zoon Hubertus de Brouwer en de 49-jarige mevrouw M. van La- ren-Velthuizen uit Rotterdam. Zwaar gewond werden twee andere kinderen van mevrouw De Brouwer, het vijf tienjarige meisje T. Roest uit Hilva renbeek, alsmede de heer B. Moet uit Gouda en zijn echtgenote. De echtge noot van mevrouw Van Laren werd gewond. Mevrouw De Brouwer be stuurde een bestelauto, waarin nog zeven personen zaten. Door onbeken de oorzaak kwam de auto op de linker weghelft Geen voorrang Op het kruispunt Heikamplaan-Mo- zartlaan in Tilburg is de 72-jarige G. Schuermans uit die gemeente op slag gedood, nadat hij met zijn bromfiets geen voorrang had verleend aan een van rechts komende bestelauto. Op de Bjirkewei in zijn woonplaats Twijzerlerheide is de 71-jarige P. Groenewoud tijdens dichte mist bij het oversteken door een busje aange reden en gedood. De man was op bezoek geweest bij zijn zoon. die vlak tegenover hem woonde. de plannen een jarenlange voorberei ding hebben gehad. Zij werden in 1971 door hen goedgekeurd, na door hen aangevraagde adviezen en rappor ten. De verbetering van de waterbe heersing zal zo worden uitgevoerd, dat de landschappelijk en ook in ander opzicht waardevolle beekgedeelten, v/aar mogelijk, worden ontzien. G.S. merken op, dat zij vertrouwen hebben in de door het waterschap toegezegde zorgvuldigheid bij het uit voeren van de plannen, reden waarom zij niet op hun beslissing zullen te rugkomen. Wel zullen zij zich ten aanzien van gemaakte opmerkingen over de door de ingreep te veroorza ken aantasting van het ecologisch evenwicht, de landschapsverarming en achteruitgang van flora en fauna na der laten adviseren. AMSTERDAM 'Je staat er ver baasd van hoe gemakkelijk zo'n over val gaat'. Dit zei de 24-jarige medisch laborant Caspar Dirk M.. tegen wie gisteren door de procureur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam voor twee bankovervallen vier jaar gevangenisstraf werd geëist. Hij was in hoger beroep gegaan, omdat hij, zoals zijn verdediger verklaarde 'bij de rechtbank niet alles had kunnen vertellen wat hij wilde'. De rechtbank had hem samen met de bij hem inwonende L. C„ met wie hij de bankovervallen had gepleegd, veroor deeld tot vier jaar na een eis van vijf jaar. Met L. C. had hij eerst een oven-al gepleegd op het kantoor van de Am- ro-bank aan de Koninginneweg in Amsterdam en veertien dagen later dit spel herhaald bij het kantoor van de algemene bank Nederland in Hil versum. Hij vertelde hoe hij en L. C. op het plan waren gekomen om een bankoverval te plegen. 'Toen ik mijn bijstandsuitkering op het postkantoor ging halen heb ik gezien hoeveel geld daar vrijwel voor het grijpen lag. Toen is het plan opgekomen om een bankoven-al te plegen want ik zat erg in de schuld'. ARNHEM Inbrekers hebben voor ruim tienduizend gulden sieraden (waaronder een witgoudfin horloge, gouden ringen, briljanten ën een bril janten broche) gestolen uit een woon huis aan de HuygenslaiUL Ook op twee andere plaatsen kln Aróhem werd omstreeks dezelfde üjd ingebroken, maar hier was de buit geringer. Van een verslaggever NIJBEETS D 24-jarige ongel de veehouder H. Oosterloo uit Friese Nijbeets, die zich gistermi had moeten melden bij de Isaï kazerne in Den Bosch om diens nemen bij de koninklijke landm heeft opnieuw uitstel gekregen. In de brief die de heer Oosterloo het ministerie van defensie heeft vangen, staat dat verlenging van verleende uitstel plaats vindt wachting van de uitslag van het onderzoek. TEI 'te s.d Herman Oosterloo vermoedt dat onderzoek nog deze week door ien van de sociale raad zal worden i steld. 'Eerder dit jaar, in juli, was namelijk ook het geval en ze v dus wel hoe de zaken er voor st aldus de jonge boer, die weiger dienst te gaan, omdat hij niet plaatsvervanger op d" boerderij 1 avoi en zegt zijn 35 stuks vee niet o: zorgd achter te kunnen laten. In juli haalde de marechaussee van huis, maar Herman nam enkele drachtige koeien mee naam aa Willem 111-kazerne in Amersfoort kreeg toen enkele maanden uitstel >lin< ns b kon Pater Piet Meyer (59) en de kist die als mal dient voor zijn grote noppenstenen. Van een verslaggever EINDHOVEN De 23-jarige T, E. die samen met de 22-jarige P. H. gearresteerd was op verderf^ van bomaanslagen, is op vrije voroor gesteld, omdat de officier van ju- mr. J. H. M. Peijnenburg geen j den had hem nog langer in voora e'è te houden. Zijn vrijlating bete niet dat de justitie hem laat schi&n: er zal een nader onderzoek wo revo ingesteld, aldus mr. Peijnenburg. Rode Jeugd-lid Van E. werd er dagen geleden gearresteerd, in zijn auto een vuurwapen, gen in een uitgesneden boek, gevonden. Tegen de andere arret,, heeft mr. Peijnenburg een vord£n tot bewaring ingediend. OISTERWIJK De stichting Bra bants Heem, waarbij 38 heemkundige kringen met vijfduizend leden uit de provincie zijn aangesloten, hebben be sloten gedeputeerde staten van Noord- Brabant te vragen een aantal restau ratiewerken vóór te financieren. Het gaat de heemkundigen voornamelijk om de restauratie van de oude toren te Son, Bakel, Nederwetten en Stip hout. Nu de minister van CRM vóór 1976 geen beslissing wil nemen over subsi die-aanvragen voor het herstel van deze beschermde monumenten, zijn de gemeenten volgens de stichting niet bereid gelden ter beschikking te stel len. Maar de stichting wijst erop dat de provincie het geld kan voorschie ten. Dit is volgens het stichtingsbe stuur méér gebeurd. TWEE DODEN HEE DORDRECHT Op de Zwijndrecht- sebrug in Dordrecht is gistermorgen eenpersonenauto door onbekende ooreaak frontaal op een vrachtwagen met oplegger gebotst, waarbij de be stuurder en een passagier omkwamen. Slachtoffers zijn de heren C. T. Mou- rik (27) uit Dordrecht, die de wagen bestuurde en de even oude heer G. Kooiman uit ZwijndrechL TILBURG De kraamzorg in Noord- Brabant moet drastisch worden gere organiseerd. Van de 24 centra zullen er dertien worden opgeheven; zij zijn niet meer rendabel. Dit zei de heer M. J. Noordraven, voorzitter van de provinciale Noordbrabantse vereni ging 'Het Groene Kruis'. Het rijk wil de onrendabele centra niet langer subsidiëren. Een commis sie van het wit-gele en het groene kruis bekijkt wat er moet gebeuren. Hierbij zal rekening worden gehouden met de belangen van het personeel. In een protesttelegram aan 'Den Haag' werd de dreigende financiële aderlating onaanvaardbaar genoemd. Het kruiswerk zal in gevaar worden gebracht. Arrestaties na vernieling HEERLEN De Heerlense politie heeft drie woonwagenbewoners van het centrale woonwagenkamp in Heer len gearresteerd. Het drietal wordt ervan verdacht vernielingen te heb ben aangericht in het Heerlense kamp. toen dinsdag een gezin uit het gekraakte kantoor van de kampbe heerder werd gezet. Volgens een schatting belopen de aangerichte ver nielingen 300.000 gulden. door J. H. Kruizinga Van 23 op 24 december 1767 had het extra gevroren, met een doordringende oostelijke en noord oostelijke wind en het was 'vriement' koud geweest. De liefhebbers van arren waren overal druk in de weer. Op 't IJ, op de Buiten-Amstel en ook in de stad op de grachten. Omdat er dik sneeuw lag, konden ze ook op de straten hun hart ophalen. 'De Eerste Kerstdag 1731 kwam er door een zware wind een hele gevel in de Kalverstraat naar beneden. Drie mensen waren daardoor 'te pletteren' geraakt, een vader en zijn zoon en nog iemand anders.' 'Op 25 december 1746 is er een swaare brant geweest op de Singel over de Warmoesgracht, bij de kaste- of stoovemaker welke gehele huys van binnen gans is uitge- brandt, synde het smorgens vroeg, nadat de mensen na de kerk gegaan waren.' Dit zijn drie willekeurige berichten, vermeld in het curieuse dagboek van Jacob Bicker Raye, een Amsterdamse patriciër uit de 18de eeuw. Hij woon de op de Herengracht bij de Regu liersgracht, was behalve afslager aan de Vismarkt ook 'Kapitein van een Compagnie Burgers'. VEEL VRIJE TIJD Jacob Bicker Raye werd op 15 augus tus 1703 op Leeuw en Vecht bij Maarssen, de buitenplaats waar zijn vader als rentenier leefde, geboren. Reeds op 15-jarige leeftijd werd hem het baantje van afslager van de Oude Vismarkt toebedeeld. Dit was een ere baantje; het werk werd door anderen voor weinig geld gedaan en Jacob streek de emolumenten op. Zo nu en dan liet hij zich op de markt zien en tijdens zo'n bezoek, dat hij van te voren meedeelde, was de Vismarkt 'zeer cierlijk met groene palm en andere cieraden opgeschikt'. Hij was toen zo in zijn schik, dat hij zelf op verzoek een schuit vis heeft afgesla gen en daarna 'met een stuiver gelds om op zijn gezondheid 'eens vrolijk te zijn', vriendelijk bedankte. 'Het af slaan van alle volgende schuiten liet hij echter over aan zijn substituut, Hein Verschuur. Hij hield nog al wat vrije tijd over die hij benutte om een dagboek bij te houden, door hem genoemd: 'Notitie van het merkwaar digste mijn bekent, dat binnen Am sterdam is voorgevallen'. Dit dagboek, dat waarschijnlijk niet voor publicatie bestemd was, heeft echter een on schatbare waarde voor de kennis van de zeden van Jacobs tijd. Openhartig en goedmoedig vermeldde hij de bij zonderheden van zijn dagen, van moorden tot belangrijke feesten, van ziekten tot het afzetten van predikan ten, van verkeersongevallen tot beval lingen. Een ambtenaar van het Ge meentearchief tikte dit dagboek heel toevallig in 1866 op een verkoping van oude papieren in Den Haag voor een tientje op de kop. In 1935 ver scheen het in groot formaat bij de uitgeverij Joost van den Vondel, te Amsterdam met illustraties van An ton Pieck en in 1960 kwam er een tweede druk, uitgegeven door H. J. Paris te Amsterdam. ÓVD EN GEWICHTIG De aantekeningen in Bicker Rayes dagboek betreffen tal van interessan te, soms niet alledaagse voorvallen in het Amsterdam van de tweede helft van de 18de eeuw. Slechts enkele voorbeelden illustreren de geaardheid van zijn berichtgeving. Op de twaalf de oktober van het jaar 1734 trouw den in ons goede Amsterdam een vrouw van negenentwintig jaar en een man van achtennegenjaar! De bruidegom was overigens geen man die gewoon was, op zijn lauweren te reta: n bi het QWi 1 BO Jacob Bicker Raye aan de ar (naar een tekening van A ,n(j Pieck). lust toen zij naar huis gingen, warde g heren ietwat beschonken en v Sj met de chaise en al in de A#Ü1 geraakt. De notaris verdronk, ma mv ander kwam er onbeschadigd uit. u~ glaasje op hadden ze nog gehoord. Ongevallen op de Vismarkt natuurlijk niet vergeten: op 2 f« jen ri 1744 was er op 'mijn' vismarkt sat de Dam een visvrouw, die zeer s ipd; van leven was. Jacoba Joosteen naamd, zwaar beschonken geweesïe r 'eenige brutaliteiten uitgezegd te ui ben op het secreet (w.c.) aldaar dei zij doodgebleven. De proponent inte len Strik was maar eventjes inlnde kamerjapon en op zijn muilen ij deur uitgelopen, om een vriend oi buurt, te bezoeken. Hij viel doond, gladdigheid bij het afgaan vanle bi brug en was morsdood. De manln s heel ijverig en nam zeer veel pi itaa beurten voor de heren predikïop waar, wel drie keer op een ker de Er kwamen niet veel mensen oCN"* zijn gehoor. Zijn liefde voor de isu ven bezorgde hem de bijnaam der Witpen'. Omdat terechtstellingen veel vo! de been riepen waren daar ook al zakkenrollers actief. Wee den die op heterdaad werd betrapt I" kostte minstens een van zijn 'mil ge handen'. Jacob Bicker Raye honderdtallen 'lijfstrafelijke plegingen' bijgewoond en me stond hij vooraan om alles goe^.ar zien. De dood van mr. Coenrael Beuningen, op 25 december 1744, te Bicker Raye aan zijn zwaar! j heid. Hij moest door twee knei^ uit zijn koets gedragen worden. Mr. Coenraet van Beuningen stierf op 25 december 1744 (tekening Anton Pieck). rusten, want hij had een beste baan als bierdrager aan de Oude Brug, waar hij een weekloon van acht gul den mee verdiende, (in die dagen een prachtinkomen) en die hij ondanks zijn hoge leeftijd nog steeds ijverig en nauwgezet waarnam Op de vijftiende februari 1738 over leed aan een beroerte de oudeburge meester der stad bewindhebber der Oostindische Compagnie mr. Hendrick Bicker. Overigens was het geen won der dat de nog geen vijftigjarige ou- de-burgervader aan een dergelijke oorzaak stierf, want hij woog name lijk ruim vierhonderd pond! Op de vierentwintigste januari 1767 werd er 'justitie gedaan' op de Dam, waar de oppasser van een speelhuis in de Duvelshoek gestraft werd voor het mishandelen van een buitenman. De kerel kreeg eerst zestig zweepslagen en daarna het gloeiende zwaard op zijn blote rug, maar hij hield zich kranig, zei 'ag nog wee' en verroerde zich niet. Terwijl de beul aan het werk was, raakte de gestrafte zijn pruik kwijt en voor dat hi] van het schavot naar het rasphuis werd ge voerd, waar hij twaalf jaren zou moe ten doorbrengen, eiste hij dit onmis bare attribuut terug. Waarop de beul zelf 'de Pruyk opraapte en se hem op den kop zette.' In Bicker Rayes dagboek slaan tiental len paarden voor de koetsen op hol •omdat sy vaak malkanderen zonder te waarschuwen wilden passeren'. Met alle vaak dodelijke gevolgen van dien. Notaris Eybergen, wonende in het Weeshuis, was met de heer Straalman in een open chaise uitgereden, maar ge Van een verslaggever TEUGE De luchthaven Teug iei vooral voor de steden driehoek ges doorn-Deventer-Zutphen van gi rer: betekenis gaan worden. Er word v toeneming van het aantal ch en vluchten verwacht en bovei tte krijgt het vliegveld meer bete als aan- en afvoerlijn voor de gr lin luchthavens van ons land. Dat c uit een nota over de ontwikkelinfele de luchthaven Teuge. In de zal verschenen nieuwsbrief van het veld wordt tevens gewezen op kr>i belang van de luchthaven voo( steeds groter wordende behoefte 011 recreatie. Er zijn dit jaar enige records get eer Vorig jaar waren er op Teuge 4 te vliegbewegingen; op 25 novembei Tr dit jaar waren dat er al 55.000 v jaar waren er tot nu toe al meei Jen 2000 internationale reizigers. Het da; tal zakenvluchten verdubbelden 1 k[ Vorig jaar boekte Teuge 678 nati Jf en internationale zakenvluchten^ jaar tot en met oktober al 1244 Ne gir en) isal lijl lies

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 18