S bombarderen Noord-Vietnam als nooit tevoren Dat Nixon arm was, is lang geleden Turkse schrijver ag land niet uit m Finse president Kekkonen stelt zich niet herkiesbaar Rumoerig debat in Westduitse Bondsdag eate Klarsfeld in •onn gearresteerd Libië erkent alleen in Arabisch gestelde pas Koning Constantijn zou naar huis willen Amin kondigt weer groot nieuws aan Twee op de drie Amerikanen vinden Vietnamakkoord eervol Veiligheidsconferentie zonder akkoord verdaagd Indiase minister Singh blunderde Toch subsidie voor kerst-inn Apollo 17 vannacht op weg naar huis Syriërs beschoten Israëlische posities Sociale overheidssteun in VS een papieren jungle OUW/'KWA.RÏET ZATERDAG 16 DECEMBER 1972 (ROUW BUITENLAND TPNOUS7/K9 WASHINGTON, SAIGON (Reuter, UPI) Giga ntische Amerikaanse B 52-bommenwerpers hebben gisteren de zwaarste bombardementen op Noord- Vietnam uitgevoerd sinds het begin van de oorlog. wierpen 1500 ton aan bommen af militaire doelen bij de haven van Jong Hoi, zo heeft het Amerikaanse pperbevel in Saigon gisteren bekend eraaakt. lok in Züid-Vietnam zelf is de strijd O Verleg isteren weer opgelaaid. De Viet Cong iet weten de guerrilla-oorlog bij Sai- on 'nieuw leven te hebben ingebla- en.' Guerrillastrijders hebben de af kopen dagen militaire installaties en lieterreinen aangevallen. Donderdag jng de grootste munitie-opslagplaats an Zuid-Vietnam, vlak bij Saigon, de lucht in. Bij nieuwe aanslagen gingen gisteren olie-installaties en grote hoe veelheden militair materieel in vlam men op. Henry Kissinger heeft gisteren weer twee uur lang met president Nixon overlegd en daarna ook uitvoerig ge sproken met minister van buitenland se zaken William Rogers, Meivin Laird van defensie, Richard Helms, directeur van de Amerikaanse inlich- JSTANBOEL (AP) De bekend ste Turkse schrijver Jasar Kemal :ft gisteren gezegd, dat de re- iring hem geen toestemming »ft gegeven het land te verlaten een culturele conferentie in lië bij te wonen. Hij zei, dat de utoriteiten een inbreuk hadden emaakt op zijn grondwettelijke echten. ndanks herhaalde verzoeken kreeg ij geen antwoord van de regering, zo hij op een persconferentie. De mferentie, die donderdag in Floren- begon werd georganiseerd door een intal linkse groeperingen. Kemal, bekend staat om zijn linkse npatieën werd- eerder dit jaar door in militair gerechtshof veroordeeld it 18 maanden gevangenisstraf, we- ms het vertalen van een boek van mil Burns in het Turks. Maar deze raf werd in hoger beroep vernietigd, emal's vrouw Mathilda wordt be- eigd met 8 tot 15 jaar gevangenis- raf op beschuldiging van het lid- aatschap van een geheime oommu- stische organisatie. Het proces tegen voor een militaire rechtbank lurt nu al 12 maanden. Kemal's en diens verloofde zijn ook gear-, steerd. Zijn zoon, Rasit Gokceli, zal december moeten voorkomen. Zijn rloofde werd op 1 dec., drie dagen lordat zij zouden gaan trouwen, ge resteerd. Tegen haar is nog geen inklacht ingediend, e twee bekendste boeken van Kemal Ince Nemed (Nemed, mijn ha le) n Orta Direk (Win uit de akte). Deze beide boeken zijn in 23 )NN (AP) Beate Klarsfeld, de ïitse die naam heeft gemaakt bij [ar campagnes tegen Duitse oorlogs- isdadigers, is gisteren met haar 36- rige Franse echtgenoot en 10 niet identificeerde medestanders, allen ansen, door de politie te Bonn ngehouden nadat zij een zitstaking dden gehouden buiten het gebouw n het parlement. verboden en de demonstranten srden, omdat zij niet wilden lopen, iggedragen. De politie wilde niet ggen of tegen de 12 mensen een nklacht zal worden ingediend. demonstratie begon een half uur lordat de bondsdag bijeen kwam lor de beëdiging van het nieuwe ibinet. Tot de demonstranten be- lorden mensen die in Duitse concen- atiekampen hebben gezeten. Zij oegen hun gestreepte gevangenkle- ng en daarop hun medailles van het anse verzet. Allen waren lid van de Parijs gevestigde internationale li- tegen het racisme en het antisemi- me. jdens de zitstaking reikten zij pam- Btten uit waarin werd geprotesteerd gen het lange uitstellen van het krachtigen van het Frans-Duitse rdrag over oorlogsmisdadigers. TRIPOLI (AFP) Buitenlan ders, die Libië willen bezoeken, moeten met ingang van 1 janua ri in het bezit zijn van in het Arabisch gestelde paspoorten. Dit heeft de regering in Tripoli aan de diplomatieke vestigingen laten weten. Het merendeel van de ambassa des en gezantschappen hoopt dat een regeling kan worden gevonden voor de ongeveer 20.000 buitenlanders in Libië, aangezien anders een gecompli ceerde situatie zou kunnen ont staan. Reeds hebben diplomatie ke vertegenwoordigingen in Tri- Ploli vreemdelingen, die onder hen ressorteren, aangeraden Li bië niet voor de feestdagen te verlaten. Men wijst er op, dat de Libi sche eis moeilijk te honoreren is, aangezien de vorm van een Paspoort in de meeste landen in een wet verankerd ligt. De pas- Poorten die de Libische rege- r'ng aan haar onderdanen ver strekt, zijn al enige maanden alleen in het Arabisch gesteld. talen vertaald. Kemal heeft nooit een geheim gemaakt van zijn politieke overtuiging. Vroeger was hij lid van de nu verboden Turkse Labour Partij. ATHENE (Reuter) Vier kranten nn Athene, die het Griekse kolonels regime goed gezind zijn, hebben giste ren geschreven dat koning Constan tijn weer koning van de Grieken wil worden. De in ballingschap levende vorst zou aan zijn terugkeer geen voorwaarden verbinden. De koning zou onlangs in Rome twee keer gesproken hebben met de chef staf van het Griekse leger, generaal Odysseus Anghelis. Daarna zou de koning een boodschap hebben ge stuurd naar premier Papadopoelos. Eerder heeft koning Constantijn drie voorwaarden verbonden aan zijn te rugkeer: herstel van de persvrijheid, vrijlating van alle politieke gevange nen en de vaststelling van een datum voor het houden van nieuwe verkie zingen. Het kolonelsregime heeft die eisen toen verworpen. KAMPALA (Reuter) President Idi Amin van Oeganda heeft een gesprek, dat hij maandag zou voeren met ver tegenwoordigers van de Britse ge meenschap in Oeganda, afgezegd. In plaats daarvan zal hij zondagavond een verklaring voor radio en televisie afleggen. Als reden voor de annulering van de ontmoeting noemde een woordvoerder van de Oegandese president dat de Britten verzuimd hadden onderwerpen op te geven waarover gediscussieerd zou kunnen worden. Vorige maand was hun gevraagd dat te doen. Er is niet bekend gemaakt wat Amin morgen voor verklaring zal afleggen. Er wordt rekening mee gehouden dat hij de Britten het land zal uitzetten. tingendienst CIA en admiraal Thomas Moorer, chef-staf Volgens politieke waarnemers in Was hington wijst dit er op, dat president Nixon een belangrijk besluit voorbe reidt. Hij zou moeten beslissen nu een akkoord met Hanoi te onderteke nen of een regeling op de lange baan schuiven en proberen tegemoet te ko men aan de eisen die president Thieu van Zuid-Vietnam heeft gesteld. In Saigon heeft de Amerikaanse am bassadeur Ellsworth Bunker gisteren met president Thieu gesproken. De ambassade wilde na afloop van de besprekingen niets zeggen. Thieu heeft scherpe kritiek op de Amerika nen. die volgens hem, geen rekening houden met wat de regering in Sai gon wil. De woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler, heeft gisteren door laten schemeren, dat Kissinger in ie der geval de komende dagen niet naar Saigon zal gaan. Waarnemers houden er toch rekening mee, dat Nixons adviseur of diens plaatsvervanger, ge neraal Haig, alsnog zullen proberen Thieu op andere gedachten te bren gen. Er zou Nixon veel aan gelegen zijn nog voor kerst een akkoord met Noord-Vietnam te sluiten Brandt ivil inflatie te l ijf gaan BONN (UPI) Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland heeft gisteren in de Bondsdag zijn regeringsverklaring afgelegd, waarin hij beloofde dat zijn socialistisch-liberale coalitie zal streven naar stabiliteit in het binnenland en naar verzoening met het buiten land. Brandt beloofde de inflatie te lijf te gaan. Optimistisch De Noordvietnamese toponderhandelaar Le Doec Tho verliet gisteren na een intensieve ronde van geheime besprekingen met Henry Kis singer Parijs voor ruggespraak in Hanoi. WASHINGTON (UPI) Twee op de drie Amerikanen vinden het ontwerpak koord voor een vredesregeling in Vietnam, zoals dat in oktober door Hanoi werd gepubliceerd, een eervol compromis. Vijfenzestig procent van de ondervraagden meent, dat het een billijk vergelijk is en dertien procent ziet er een overwin ning voor Hanoi in. Maar vijf procent van de ondervraagden acht het akkoord een overwinning voor Amerika. Zeventien procent had geen mening. Aldus een opiniepeiling van het instituut Louis Harris, dat de peiling eind no vember verrichtte. De Amerikanen hebben weinig vertrouwen in de oprechtheid van Hanoi en de Viet Cong, maar evenmin in die van Saigon. 72 procent denkt dat de eersten een akkoord zullen schenden en 50 procent denkt hetzelfde van Zuid-Vietnam. 58 procent van de ondervraagden gelooft dat de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam de regeling hebben versneld. Zijn rede" werd herhaaldelijk door gejoel van de oppositie en toejuichin gen van de regeringspartijen onder broken. Het debat in de Bondsdag had veel weg van een verkiezingsbijeenkomst. Op een - goed moment riep Brandt: 'Als u er een woordenstrijd van wilt maken, laten we dan eens gaan praten over hoe sommige zakenlieden hun geld tijdens de verkiezingscampagne hebben uitgegeven'. De SPD van Brandt heeft enkele van Westduits- lands rijkste zakenmensen beschul digd van het financieren van de cam pagne van de CDU. Onmiddellijk nadat Brandt uitgespro ken was, besteeg oppositieleider Rai- HELSINKI (DPA) Zonder overeen stemming te hebben bereikt over het toekomstig werkprogram is de bijeen komst in Helsinki ter voorbereiding van een Europese veiligheidsconferen tie voor vier weken verdaagd. Tijdens de 20e zitting zagen de gedelegeerden uit 34 landen gisteren geen kans een compromis te bewerkstelligen over het delegeren van de bevoegdheden voor de commissie die straks het eigenlijke werk moeten gaan verrich ten. De Franse delegatie stond er nadrukkelijk op dat opdrachten aan commissies al in de voorbereidings ronde moeten worden verdeeld. De Noordvietnamese top-onderhande- laar Le Doec Tho is gisteren uit Parijs naar Moskou gevlogen, vanwaar hij door zal vliegen naar Hanoi. Hij verklaarde voor zijn vertrek met een brede glimlach optimistisch te zijn over de kansen op een akkoord voor kerst. Maar een andere woordvoerder van de Noordvietnamese delegatie haastte zich de uitlatingen van Tho wat af te zwakken. Tho had in de traditionele geest van het 'revolutio naire optimisme' gesproken. Het is nu wel duidelijk, dat het punt waar de onderhandelingen op vastzit ten Thieu's eis is, dat alle Noordviet namese troepen moeten worden terug getrokken uit Zuid-Vietnam. NEW DELHI (AP) De Indiase minister van buitenlandse zaken, Swa- ran Singh, zei gisteren in zijn toe spraak, dat het hem bijzonder ver heugde, dat bondskanselier Willy Brandt aanwezig was. Maar die zat in Bonn. Wie wel aanwezig was, was de Westduitse ambassadeur in India, Günther Diehl. De bijeenkomst werd gehouden ter gelegenheid van de her verkiezing van Brandt als bondskanse lier. Minister Singh was de voornaam ste spreker. Hij roemde de Ostpolitik van Brandt en zei hoe bijzonder ver heugd hij was, dat Brandt 'deze avond in ons midden vertoeft'. Minister Singh zei dit tot ambassadeur Diehl, die een grijns nauwelijks kon onder drukken. Anderen slaagden daar min der in, hier en daar werd hoorbaar gelachen. Toen minister Singh na zijn toespraak ging zitten en hem werd verteld over zijn fout, verliet hij onmiddellijk het vprtrek 'Ik heb vertrouwen ran Russische leiders verloren HELSINKI (AP, UPI) Presi dent Urho Kekkonen van Fin land wil in 1974 niet herkozen worden als president. Hij meent dat hij het vertrouwen van de Russische leiders verloren heeft. In een brief, die Kekkonen aan de voorzitter van het Fins-Russisch vriendschapsgenootschap heeft ge stuurd, schrijft hij ondermeer: 'Om dat mijn privé-besprekingen met de Sowjet-Leiders zijn uitgelekt, voel ik dat ik hun vertrouwen verloren heb. Daarom acht ik mij ontslagen van de belofte die ik in april gedaan heb.' Kekkonen had toen ingestemd met een eventuele herverkiezing, voor een ambtsperiode van zeven jaar. Een Zweeds dagblad heeft onlangs een geheim document gepubliceerd, dat slechts aan Kekkonen en een paar van diens vertrouwensmensen bekend was en dat was opgesteld naar aanlei ding van het bezoek dat de Finse president in augustus aan de Sowjet- Unie heeft gebracht. Volgens het Zweedse dagblad hadden de leiders in het Kremlin druk op Kekkonen uitge oefend geen overeenkomst met de Eu ropese Economische Gemeenschap te tekenen. De Russische partijleider, Leonid Breznjew, wilde hem waar schuwen tegen de EEG. In april had Kekkonen de partijlei- Presdent Kekkonen niet terug ders in zijn land laten weten, dat hij eigenlijk liever wilde aftreden, gezien zijn leeftijd (72 jaar) maar dat hij, als ze dat graag wilden nog wel zeven jaar president wilde zijn maar dan niet door verkiezingen aan de macht wilde komen, omdat een verkiezings campagne boven zijn macht zou gaan. Daarop hadden de partijleiders, die in Kekkonen een waardevolle compro miskandidaat zien, besloten hetzelfde kiescollege bijeen te roepen, dat Kek konen in 1968 ook heeft gekozen. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN Het organisatiecomité voor een gigantische kerst-inn te Eind hoven heeft op de valreep toch nog de gevraagde subsidie gekregen. Dat ge beurde gisteravond danzij de houding van de gemeenteraad. Het comité had een subsidie gevraagd van 18.400,Dit werd door het col lege van B en W geweigerd. Gister avond is echter een motie in de Eind- hovense raad in stemming gekomen om de subsidie toch toe te kennen. ner Barzel het spreekgestoelte. Hij begon met een felle aanval op het verdrag dat Brandt met de DDR heeft gesloten. 'Brandt heeft voor de DDR de weg naar de VN geopend, zonder dat hij garanties heeft gekregen dat de beginselen van het charter van de VN ook voor de Oostduitsers gelden'. Daarop brak een groot tumult uit, maar Brandt bleef rustig zitten. HOUSTON (UPI, Reuter) De here nigde bemanning van de Apollo 17 draait zijn laatste rondjes om de maan. Vannacht omstreeks half één moet de terugreis beginnen die vol gens de dienstregeling dinsdagavond met een plons in de Stille Oceaan eindigt. Op het ogenblik wordt het foto- en waarnemingsprogramma afgewerkt waar Ron Evans zich ook tijdens de meer spectaculaire cross-countr- van zijn collega's heeft beziggehouden, een heel belangrijke aanvulling op het 'grondwerk' dat immers maar over zes punten op de maan gedetail leerde informatie heeft verschaft. Intussen heeft zich in de Apollo-17- expeditie de eerste navigatiefout voor gedaan. De maanlander die, nadat hij Schmitt en Cernan had teruggebracht naar het moederschip, op 8 km van de landingsplaats had moeten te plet ter slaan, kwam op 15 km terecht. En daardoor missen de maangeleerden hun enige gelegenheid om een inslag krater! je te zien ontstaan, want de televisiecamera van de achtergebleven maanwagen was op het doelgebied gericht, en registreerde dus niets. Vlak nadat de astronauten gistermor gen vroeg weer bij elkaar waren wer den zij verrast door een voorgelezen verklaring van president Nixon, die wees op de historische rol van het Apolloprogramma. 'Laten we de bete kenis van wal we gezien hebben niet^ miskennen, noch aan de majesteit ervan voorbijzien.' 'Mooie woor den, van een groot president van Amerika', vond overste Cernan, 'het is een grote eer, ons land te dienen op een manier waarin wij geloven'. TEL AVIV (Reuter, AP) Israëli sche militaire posities zijn gisteren opnieuw met mortieren beschoten van af Syrisch grondgebied. Hoewel er volgens militaire zegslieden in Tel Aviv geen schade werd aangericht en geen slachtoffers werden gemaakt, zouden de beschietingen toch wel weer aanleiding kunnen geven tot Israëli sche vergeldingsacties. Op 9 en 21 no vember hebben Israëlische eenheden Syrische militaire stellingen aangeval len na soortgelijke provocaties door Arabische commando's. De Israëlische bladen, die gcon details mogen geven over militaire produktie, brachten gisteren zonder commentaar het bericht uit het Amerikaanse blad voor de strijdkrachten, dat in Israëf de Barak-straaljager operatief is. De Barak is de verbeterde Israëlische ver sie van de Franse Mirage-5. Volgens het Amerikaanse blad heeft de Israëli sche luchtmacht al 24 van deze toe stellen, die 2,5 maal de snelheid van het geluid kunnen vliegen. door Jelte Rep Lang voordat de deuren opengaan, staat er al een rij van wachtenden voor liet bureau van sociale za ken, nabij New Yorks Fifth Avenue. Mensen van boven de zeventig, moeders met kleine kinderen aan hun hand en jongelui met de afwezige blik van verslaafden. Het probleem is hetzelfde: een nijpend gebrek aan geld. Niemand is gelukkig met de rij, die gestadig1 groeit naarmate de ochtend vordert en maar langzaam mindert als de middag verstrijkt. De wachtenden kankeren, dat het zo lang duurt. De winkeliers klagen, dat de rij hun zaken voor klanten ontoegankelijk maakt. De agent, die de orde moet bewaren, is bang dat ieder moment een handgemeen kan uitbreken. En de sociale werker achter de balie vreest dat de emoties van het lange wachten tenslotte bij hem zullen ex ploderen. Voor hem is iedere werkdag een dag vol bedreigingen en beledigingen en van dolen door de stapels formulieren en reglementen, die de loden last zijn geworden van de sociale bijstand in Amerika. Er zijn 33 verschillende for mulieren nodig om een 'nieuw geval' op de uitkeringslijsten te krijgen. Sinds het begin van dit jaar zijn de nieuwe richtlijnen uitgegroeid tot een stapel van een flinke decimeter hoog te. Voortdurend wordt er van bovenaf geprobeerd te bezuinigen en de pepie ren rompslomp te verminderen, maar iedere poging draait uit op nog meer richtlijnen en nog meer papier. 'Deze afdeling placht het equivalent van Zwedens papierproduktie te gebrui ken. Maar nu hebben we die van Canada ook nog nodig', grapt een medewerker. Gespannen sfeer Grapjes zijn er zeldzaam, want de sfeer is gespannen. De steuntrekkers aan de balie kunnen bijzonder agres sief zijn. Een ambtenaar werd blind, toen een boze steuntrekker een pot lijm in zijn gezicht gooide. Een ander werd bedreigd met een pistool. Op sommige bureaus zijn ruiten inge gooid en deuren ingetrapt. Eén cen trum heeft zijn ambtenaren het ad vies gegeven knuppels mee te nemen naar hun werk. Het verloop onder de ambtenaren is bijzonder hoog: onge veer 50 procent per jaar. In de logge bureaucratie zijn ze al spoedig hun oorspronkelijk nobele bedoelingen vergeten en vragen zij zich af, waar om ze ooit dit werk begonnen zijn. 'Droevig genoeg besteed ik nu de meeste tijd aan het kijken of de uitkeringen correct zijn, of adreswijzi gingen zijn aangebracht en of zoekge raakte chèques weer boven water ko men', zegt één van hen. In New York, waar burgemeester Lindsay een ambtenarenstop heeft af gekondigd, heerst een noodtoestand. Het betekent immers dat steeds min der sociale werkers steeds meer geval len onder hun hoede krijgen. 'Het moreel van de mensen is aangetast. Zo kunnen we niet verder gaan', is de mening van een van de ambtenaren. Een ander zegt: We zijn er nog nooit zo slecht aan ote geweest. Het 'ziekte'- verzuim is verschrikkelijk. Op betaal dagen is het soms wel 30 procent'. Op twee dagen per maand verstuurt de computer de tienduizenden chèques naar de steuntrekkers in New York. Iedere keer worden duizenden chè ques vermist, gestolen, verminkt of onvolledig ingevuld en iedere keer worden de bureaus van sociale zaken bestormd door wanhopige steuntrek kers. 'Gewoon nummers' 'Je komt zoveel noodgevallen tegen, dat je een muur om jezelf gaat bou wen om er niet onderdoor te gaan', zegt een sociaal werker. Een tweede legt uit: 'Na een tijdje word je im muun voor alle ellende, die je ziet. Je wordt een beest. Ik kan tegenwoordig iemand recht in zijn gezicht zeggen, dat ik zijn uitkering intrek. Als je 125 gevallen behandelt is het moeilijk te onthouden dat het allemaal mensen zijn. Het zijn gewoon nummers voor me geworden'. Daarbij komt nog de steeds groeiende papierwinkel: formu lieren. richtlijnen, uitzonderingen, veranderingen, nieuwe richtlijnen en nieuwe uitzonderingen. 'Soms heb ik het idee dat we alleen maar papier aan het verschuiven zijn', verzucht een sociaal werker. 'Bovendien zijn die richtlijnen zo gesteld dat zelfs een jurist er moeite mee zal hebben. Ie dereen maakt maar zijn eigen inter pretaties'. De sociale overheidssteun is door de jaren heen een papieren jungle ge worden. waar niemand meer wijs uit kan worden. Een man van middelbare leeftijd, die 13 maanden steun had getrokken, kon een baantje krijgen als nachtwaker. Hij had echter 40 dollar nodig voor een uniform, maar dat mocht sociale zaken niet betalen. De baan ging daarom niet door en de man bleef steun trekken. Een jonge steuntrekker trachtte zijn toekomst kansen te verbeteren door 's avonds te gaan studeren. Sociale zaken heeft hem echter verteld dat hij steeds beschikbaar moet zijn en thuis moet Richard Nixon blijven. Hij verliet.de school en loopt nog steeds in de steun. 'Klaplopers' in de afgelopen verkiezingscampagne is president Richard Nixon hard te keer gegaan tegen het 'welfare'- systeem, wel wetend dat dit in de smaak zou vallen bij de Amerikaanse belastingbetalers. Tenslotte zijn de meeste steuntrekkers kinderen, die niet kunnen stemmen. De president hekelde de 'welfare-klaplopers', prees de deugden van hard werkende en insinueerde, dat het grote probleem is dat de armen de beschikbare banen niet willen hebben en dat het meren deel van de steuntrekkers bestaat uit mensen, die best zouden kunnen wer ken. Van zijn afkeer van steuntrek kers gaf Nixon duidelijk blijk toen hij op de Republikeinse conventie zei: 'Laten wij onze bejaarden niet als steuntrekkers behandelen. Zij hebben hun hele leven hard gewerkt. Zij vragen niet om een aalmoes. Zij vra gen waar zij recht op hebben: waar digheid en zelfrespect'. Dat Richard Nixon zelf arm was, is lang, lang geleden. Toch heeft hij ruim drie jaar geleden een voorstel tot 'totale hervorming' van de sociale wetgeving ingediend. Naar zijn be scheiden mening was dit 'het belang rijkste stuk sociale wetgeving uit de afgelopen 30 jaar'. Het was naar Ame rikaanse begrippen een revolutionair voorstel, want een gegarandeerd mini mum-inkomen is daar ongehoord. 'Wij zijn bij machte de levensstandaard van miljoenen van onze mede-burgers te verhogen en hun hoop te realise ren', sprak depresident toen op ge voelige wijze. In zijn kantoor in de kelder van het Witte Huis legde Nixons adviseur Da vid Moynihan uit hoe sociaal bewogen de president wel is. 'Richard Nixon was arm. Onderstreep dat: Richard Nixon was arm. In mijn gesprekken met hem keerde hij steeds terug naar die winkel in Whittier, California, en hij had het steeds over de arme kinderen, die in de winkel kwamen. Ze waren net zo arm als hij. Toen we het over de huidige situatie hadden, zei hij wel vijftien keer: die voedsel- coüponnen (waarmee armen tegen ge reduceerde prijzen voedsel kunnen ko pen): hoe kun je je dochter naar de winkel sturen met voedselcouponnen? Zelf durf je niet te gaan. Je moet je dochter sturen, maar hoe kun je dat verdragen?'. Zowel links als rechts had echter bezwaar tegen het door Nixon voorge stelde minimum-inkomen van 2.400 dollar per jaar voor een gezin van vier. Rechts moest niets hebben van een dergelijke 'socialistische' maatre gel en links vond het bedrag veel te laag. In de meeste staten zou het namelijk vermindering van inkomsten betekenen voor de meeste welfare gezinnen. De progressieve senator Ab raham Ribicoff werkte hard aan een compromis, omdat hij het belangrijk vond dat het welfare-systeem vervan gen werd door een beter. In nauwe samenwerking met het departement van sociale zaken ontwierp hij een compromis, dat aanvaardbaar zou zijn voor het Witte Huis (minimum-inko men 2.600 dollar en hogere uitkerin gen zouden blijven bestaan). Toen echter het compromis het Witte Huis bereikte, zei de president: nee. Hij riep de reactionaire senatoren van beide partijen bij zich om in alle stilte zijn revolutionaire voorstel te torpederen en alle hoop weg te ne men dat er in de naaste toekomst iets aan de schande van de Amerikaanse sociale bijstand gedaan zal worden. In de kelder van het Witte Huis kon geen uitleg verkregen worden, want Moynihan was reeds lang bij een of andere schoonmaak verdwenen. Op het Witte Huis werd echter gefluisterd dat Nixon liever een verkiezingsstrijd- punt had dan een wet. Nog lange tijd zullen vaders en moeders hun kinde ren met voedselcouponnen naar de winkel sturen, zullen miljoenen Ame rikanen moeten zien te leven van een karige uitkering en zullen miljoenen anderen, die ook bijstand nodig heb ben, er vergeefs op hopen. Het eerste artikel over het Ameri kaanse 'welfare'-systeem werd ge plaatst op zaterdag 9 december.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9