Leger van 300.000 actief voor Kom over de Brug XD dichtbij Weer gratis reizen rrico :'ten kerstbomen Betuwse dorpen twee 65+januaridagen nu ook voor dames 60+ Veel theologie in de familie andbladen maandbladenmaandblad Soma begint 'winterslaap' Kuitert over 'dubbelzinnig' CNV-bond voor matiging van hogere inkomens Nationale feestdag op 5 september Grosheide maakt zijn standpunt niet bekend Boek gepubliceerd over kruidendokter OW/KWARTET ZATERDAG 16 DECEMBER 1972 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7 ••ijommentaar pi pt dragen om EMS wet schrijft voor dat elke naamloze s mootschap in ons land uiterlijk zes )3 jnden na het verstrijken van het Vj ikjaar een jaarvergadering houdt, m vóór die datum moet het bedrijf financiële gegevens (o.a. jaarverslag ten* verlies- en winstrekening) bekend De overheid schrijft dit voor oo at aandeelhouders, personeel en an- "k e belanghebbenden en belangstellen- i tijdig een zo goed mogelijk inzicht de gang van zaken krijgen, i kunnen er bijzondere omstandig- .j"1: len zijn die met zich mee brengen tot dc onderneming na genoemde atum met haar financiële gegevens v nt. maar het is duidelijk dat die om- is J idigheden dan bijzonder moeten "Jf Als een onderneming alsmaar it wachten met de rapportering heeft inhoud van het verslag weinig actu- waarde meer. De financiële, de eco- nische en (niet te verwaarlozen) dc iale situatie van de onderneming is ir velen van belang om goed tc wer- i gb en S:D '8; Hoofdkwartier in Haagse bank (ADVERTENTIE) DEN HAAG De Amro-bank aan de Kneuterdijk was gisteravond, zoals op de tv te zien en via de radio te lioren was, tijdelijk hoofdkwartier van de 'Kom over de Brug-actie'. Hoofdkwartier van een leger, 300.000 man (en niet te vergeten: vrouw) sterk. Want in de weer waren voor de tweede maal de 280.000 vrijwilligers en vrijwilligsters, die nu overal in het land de geef-enveloppen ophaalden en 20.000 vrijwilligers, die de voorlopige telling verrichten. vertraagde publikatie heeft zeker ioed op het werkklimaat. De over d 'n ons lan(* heeft de laatste jaren ^voorschriften met betrekking tot het itip van verslaggeving en de wijze verslaggeving aanzienlijk verbe- I. Dat werd alom als een goede k beschouwd. nu dezer dagen met eigen ogen waarnemen hoe een en ander bij EMS-concern toegaat, moet wel van ene verbazing in de andere vallen en bij een groot aantal punten iava agtekens plaatsen. sja!s opgemerkt zou dit imperium van iV Si jlsman evenals elke andere on- 'H neming vóór 1 juli zijn jaarlijkse al- lene vergadering van aandeelhou- iminoproep voor de aandeelhouders- jadering zou waarschijnlijk nog niet ie kranten zijn geplaatst ware niet dat een spitsvondig student de wet in de hand de heren heeft ivongen de financiële gegevens te liceren en op 28 december a.s. een vergadering uit tc schrijven. >oteith de zijde van de EMS wordt" nu eld dat deze vergadering zonder *17.óo e moeite in het voorjaar gehouden NeB kunnen worden, als niet de ge en i nte ^en Haag met wie de EMS erhandelingen voerde haar bc- ingen steeds weer uitstelde. Is er alve de directie van de EMS de r Zwolsman nog iemand die dit joft? resultaten duidelijk: de verlie- van het concern zijn eenvoudig- schokkend. Wie is de schuldige? nzênj: daarvoor worden externe oorza- genoemd. externe accountants ook daarin in de loop er jaren nogal eens een eling op weigeren de stukken te ertekenen omdat volgens deze des sin digen de continuiteit van de onder ling niet gewaarborgd is. Zien zij verkeerd? Mo istingexperts kunnen bij benadering vaststellen hoe groot de fiscale ver- jhtingen zijn door allerlei verstrenge- touw en binnen het concern. Wie is hier- jo'ir verantwoordelijk? de loop der jaren zijn meermalen iwe directieleden aangetrokken, is kwamen er meningsverschillen de heer Zwolsman aan het licht. i wie lag dat? recent verscheen een nieuw col- kuif van commissarissen dat toe- nw it op de directie moet uitoefenen het tapijt. Het waren mensen met vertrouwde namen. Op één na ver- n zij nu de EMS weer. ren deze heren na 21 commis- svergaderingen in 1972 niet in t de directie een spiegel van het gc- rde beleid voor te houden? beurskoers van het aandeel EMS ft zeker over een iets langere ode gezien een enorme druk on- jaan, waarvan veel kleinere spaar- (het oog gericht op de namen van ir£ commissarissen?) dc dupe zijn ge- den. 1 men deze kleine beleggers niet via w» interim-bericht tijdiger kunnen in- !eü ten? En wat minstens zo be- 'rnl jrijk is als het voorgaande had een zodanig beleid moeten worden oerd dat voorkomen kon worden dat :n al in 1972 zo ongeveer vijfhon- 1 personeelsleden gedwongen wer- hun biezen te pakken? het bovenstaande hebben wij nog enke e vriendelijk gestelde vragen Togr Blijft de kernvraag: Leu irom heeft niemand van al deze be- Bhebbenden niet beter willen luis- worden afgescheurd: ook diè projec ten waren weer gedekt. Beneden :n het bankgebouw waren TV- en radio-presentatiestudio's inge richt voor rustige gesprekken. In een bovenzaal, waar de vele gasten de uitslagen via TV-toestellen konden volgen, werden tussen de uitslagen door lopende interviews gehouden. Een kleine greep van wie op het scherm kwamen: kardinaal Alfrink, voorzitter van de raad van advies, prof. dr. J. Verkuyl, lid van de pro jectencommissie. zuster Callender van de Broedergemeente in Paramaribo, dominee Radja Haba van de Akade- mia Theologia Kupang (Timor), mgr. Moreleos van de Philippijen, zuster Trijntje Huistra van de Jalimovallei, Vol spanning werden de binnenkomende uitslagen van de Kom over de Brug-actie bij de telex gevolgd. Van links naar rechts Jan Filius, secretaris pers en publiciteit, B. Essing, man van de plaatselijke orga nisatie, Jone Bos, algemeen secretaris van het landelijk actiecomité, Jan Simmers, eveneens secretaris pers en publiciteit en uiterst rechts ds. P. J. Mackaay, voorzitter van Kom over de Brug. Het was daaraan de Kneuterdijk een bijenkorf van door elkaar lopende mensen. In de eerste plaats de leden van de staf voor wie deze avond de bekroning vormde van vaak twee jaar lang voorbereidend werken. Dan de werkers aan de centen-telling. Voorts de vele gasten: van de plaatselijke organisatie, van de jeugd, en niet te vergeten van de projecten overzee, waar het tenslotte allemaal om begon nen was. Tenslotte alle mensen die rechtstreeks bij het TV- en radioge- beuren op deze avond betrokken wa ren. In het centrum van de hal een groot scorebord, waarop de uitslagen kwa men. Daarnaast de presentatietafel, waar een en ander werd toegelicht. De uitslagen kwamen via de regionale AMRO-banken. die op hun beurt de gegevens of toegezegde bedragen weer van de telcommissies ontvingen. Het hele tele.xnet van de bank stond voor een snelle berichtgeving naar Den Haag ter beschikking. Waarborgen waren aanwezig om 'grapjassen', die fantasiebedragen zouden kunnen mel den, geen enikele kans te geven. In de hal was ook een vergrote 'pro jectenkrant' te zien. Telkens wanneer er nieuwe uitslagen bekend werden, kan weer een deel van die krant f giro 76oo Irrian Barat. Padre Domingo van Pe ru. Kortom: te veel om op te noemen. De presentatoren waren al even oecu menisch getint van samenstelling: Ge rard van den Berg van de NCRV, naast Ad van den Heuvel van de KRO. naast Yvonne van Bladel van het IKOR. naast ds. Koen Boerma van het Convent van Kerken. KRO-Han van Willigenburg bleek de omnivoor van het gezelschap: hij presenteerde voor de radio en de TV gelijk. De telling begon om acht uur en de eerste uitslagen kwamen om negen uur op de telex, die tot nè midder nacht bleef ratelen. Buiten deze tel ling bleven de bedragen die per giro of via de bank rechtstreeks worden overgemaakt. Deze wijze van bijdra gen kan nog maanden duren. Jan Filius schatte op grond van de vorige actie, dat het voorlopige eind bedrag met twintig procent verhoogd kan worden, zijnde het eerst-eerderge- noemde geld, 'dat nog in de pijplijn zit.' De gedetailleerde uitslag kan pas me dio volgende week worden verwacht, omdat een aantal plaatsen nog vana vond of maandagavond defenitief moeten gaan tellen. Gratis reizen Kies in januari de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die u past. Dinsdag 2 januari niet. Laat uw kaart afstempelen aan het loket en stap in! Reis zover u wilt. Voor de Ie klas maximaal 4.- bijbetalen. Wat kost die kaart? Jaarkaart 65+ of Dames 60+ 50.- 3 maandskaart 65 of Dames 60+ f 20.- Echtpaar-jaarkaart 65 f75.- 3 maandskaart idem f 30.- Uw vrouw mag jonger zijn. Hoe krijgt u die kaart? Een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort, voor echtparen trouwboekje) en een pasfoto of eerder gebruikt NS-identiteitsbewijs meebreneen. Het loket doet de rest. Wat doet u ermee? Reizen zoveel u wilt tegen halve enkele reisprijs. En soms gratis voordelig uit met NS de oud-vice-president van Philips, leer W. A. de Jonge die na een aan- gesprekken met de heer Zwolsman Jerkte: „Die man kan niet met geld 11enpaan"? zal wel een vraag blijven. u. NHEM In de Betuwse dorpen cl, Heteren en Randwijk komen jaar geen kerstbomen op straat, gemeentebestuur vindt het niet Her» ger verantwoord hiervoor gemeen- irber. ?Psgelden uit te trekken, omdat de wed »te jaren de versierde en verlichte duoen toch maar vernield of gestolen rtret tc|en Het literaire maandblad 'Soma' zal worden opgeheven, of beter gezegd: de nu lopende vierde jaargang zal worden volgemaakt. Dan trekt de re dactie zich voor een jaar terug om zich te bezinnen op een nieuwe for mule. 'Reculer pour mieux sauter' heet het in een communiqué van de redactie en dat zullen we dan maar interprete ren als een belofte dat het allemaal nog wels eens goed zal komen met 'Soma', dat het zo goed met zijn lezers meende. Ook uitgever John. B. W. Polak is er van overtuigd dat het blad (in een enigszins andere vorm) terugkomt echter met behoud van de voor een literair tijdschrift on-orthodoxe lay out. .Het wordt wat polemischer en kritischer ook; mede om de lacune te vullen die zal ontstaan door het ver dwijnen van 'Raster', zegt Johan Po lak. In het communiqué worden twee re denen genoemd voor het verdwijnen (of de winterslaap) van 'Soma' ge noemd: teleurstelling over het peil van de kopij-stroom (bloedarmoede en kleurloosheid dreigen) en de ongun stige financiële basis, waarop het blad steeds rustte en dat ondanks de voor een Nederlands literair tijdschrift on gekend grote oplage van zesduizend exemplaren. Desondanks was er steeds 'een groot verlies', zegt Johan Polak. Hoe groot 'een groot verlies' is, houdt hij maar liever voor zich. Hollands maandblad Het zojuist verschenen november nummer van 'Hollands Maandblad' draagt op het omslag het cijfer 300 een getal, dat op zichzelf wel juist is, maar toch enige toelichting behoeft. Het Hollands Maandblad is namelijk (in de zomer van 1959) begonnen als Hollands Weekblad en dat nummert lekker aan. Vier jaargangen en dus zo' 200 nummers heeft het 'Hol lands Weekblad' het als weekblad uit gehouden toen werd het een maandblad, zodat de laatste honderd nummers tien jaar omvatten. Een 'jubileumnummer' is dit 300e Hollands Maandblad/Weekblad overi gens niet. Het onderscheidt zich niet of nauwelijks in opzet van zijn voor ganger. Misschien tekent Peter Vos in dit nummer nóg iets uitbundiger dan hij gewend is, maar dat is dan ook het enige. 'Hollands Maandblad' is tussen de Ne derlandse tijdschriften een opmerke lijk verschijnsel. Het wordt nu al veertien jaar geredigeerd door één man: K. L. Poll, die steeds een hoog peil heeft weten te handhaven wat er ook vlood of bezweek. Het zou best aardig zijn de geschiedenis van het 'Hollands Maandblad' na te gaan en op te schrijven, Dat zal dan een belangwekkend verhaal blijken te zijn, zowel op het gebied van de literatuur als op dat van de politiek. Wat dat laatste aangaat: het was bij voorbeeld in dit blad, dat de Leidse hoogleraar J. F. Glastra van Loon met de blik gericht op Engelse politieke toestanden de wens naar een gekozen minister-president en een districten stelsel formuleerde; ongeveer net in de tijd dat de leiding van de VVD een aantal jongere partijgenoten voor de kop stootte en de toenmalige leider van de Engelse liberalen, Jo Grimond Nederland bezocht. Op die manier valt in de oude jaargangen van het Hollands Maandblad af te lezen hoe in die jaren de conceptie van een politieke partij als D'66 tot stand kwam een partij overigens, die nog maar net na de geboorte in december 1966 in het 'Hollands Maandblad' van februari 1967 reeds een geduchte aan val moest doorstaan van redacteur K. L. Poll zelf: 'D'66, meer vijand dan vriend'. NVV-conflict In het 300e nummer naast proza van o.a. Biesheuvel en Kuik een uitvoeri ge beschouwing van de Rotterdamse socioloog Bram Peper over het con flict Ter Heide-Groenevelt een con flict tussen twee wijzen van denken over de doelstellingen en strategie van de vakbeweging, waarvoor de grondslag al zo'n tien jaar geleden is gelegd toen de geleide loonpolitiek werd vervangen door een meer gedif ferentieerde loonpolitiek en ook het verlangen naar voren kwam de vakbe weging herkenbaar te maken in de bedrijven. In Pepers visie gaat het bij het con flict Ter Heide-Groenevelt vooral om de positie en taak van de vakcentrales (wier positie de laatste jaren door de decentralisatie sterk verzwakt is) te genover de bonden. Ter Heide pro beerde vast te stellen welke eigen verantwoordelijkheid de centrale heeft bij de beleidsvorming een poging, die grote risico's in zich droeg omdat op het ogenblik geen eensluidend antwoord op de vraag te krijgen is. Wat de persoonlijke kanten aangaat: Peper constateert ook nu de vakbe- ADVERTENTIE) Gouda bij kaa(r)slicht ttiet vergeten.,.Frico eten weging zich militanter begint op te stellen een behoefte aan een< ex pressief leiderschap tegenover het 'in strumenteel' leiderschap uit het begin van de jaren zestig toen onderhande lingen een sterk technisch-economisch karakter droegen. Ter Heide vertegen woordigt in Pepers visie nog steeds dat instrumentele leiderschap. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In een via het bu reau pers en voorlichting van de Vrije Universiteit te Amsterdam uit gegeven verklaring gaat prof. dr. H. M. Kuitert in op de bezwaren tegen het door hem gebruikte woord 'dub belzinnig' in verband met de uitspraak der gereformeerde synode inzake de historiciteit van de zondeval. Prof. Kuitert: 'Nadat ik over de risi co's van meervoudige uitleg van uit spraken heb gesproken, zeg ik, de bedoeling van die uitspraak was ook dubbelzinnig te zijn en dat niet in de slechte zin van het woord. Ik zie niet wat daar mee miszegd is. Tenzij men het woord dubbelzinnig altijd een akelige klank vindt hebben. In dat geval ben ik graag bereid het te vervangen door een woord, dat i'k in dezelfde samenhang heb gebruikt, meerduidig of voor meervoudige uit leg vatbaar. Wat ik wilde zeggen blijft daarmee hetzelfde. De synode wilde ruimte scheppen (marge, zoals dr. A. Kruys- wijk zegt) en deed dat, door een formulering op te stellen, waarmee zoals heel de synode kon constateren, ik kon instemmen, maar ook de indie ners van het minderheidsrapport. Het spijt mij dat ik niet meer, zonder een stortvloed van onbillijke reacties op te roepen, in alle oprecht heid als mijn mening naar voren kan brengen dat de synode een uitspraak heeft gedaan die niemand naar zich toe mag trekken (zoals dominee Van Til in een eerste commentaar wel deed, zie Tr. dd. 25-11-72).' Tot zover prof. Kuitert. UTRECHT —De bij het CNV aange sloten Nederlandse christelijke vereni ging van hoger personeel is voorstan der van een verdergaande matiging van de inkomens van juist het hoger personeel. Deze vereniging ziet hierin een middel om te komen tot zowel een gezonde inflatiebestrijding als een verdergaande gewenste harmonisering van dc inkomens. Na een bestuursver gadering heeft de CNV-vereniging gis teren de wens uitgesproken dat ook de overige 25 organisaties van vrije beroepen dit voorbehoud zullen ma ken. De CNV-vereniging van hoger perso neel heeft zich met deze verklaring gedistancieerd van de zienswijze van de Unie BLHP (NKV) en de Neder landse centrale van hoger personeel Tn-an de CNV-vereniging tot vorig "•Ak lid was. Van een verslaggever DEN HAAG Het kabinet heeft besloten woensdag 5 september van het volgend jaar het karakter te ge ven van een nationale feestdag, dit in verband met het zilveren regerings- jubileun van koningin Juliana. Het instellen van een nationale feestdag is in overeenstemming met het voorstel van het nationaal comité Zilveren Re geringsjubileum (het comité-Van Thiel). De nationale feestdag betekent vrij-af voor scholieren en ambtenaren. Met de Stichting van de Arbeid zal overleg worden gepleegd over de vraag, of ook in het bedrijfsleven deze gedragslijn kan worden doorge voerd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Staatssecretaris Gros heide (justitie) weigert zijn stand punt bekend te maken over de gratie verzoeken die zeven WDM-bestuur- ders hebben ingediend voor de straf die hen wegens de anti-groetplicht is opgelegd. De Kamerleden mej. Goudsmit (D'66), De Gaay Fortman (PPR) en Roethoff (PvdA) hadden hem gevraagd een positieve beslissing op deze gratiever zoeken te willen bevorderen. De staatssecretaris stelt zich op het for mele standpunt dat het vooral om staatsrechtelijke overwegingen onjuist is zijn mening naar buiten te brengen voordat de beslissing officieel is geno men. Van onze correspondent EINDHOVEN Bij de uitgeverij 'Kerco' Ridderkerk zijn gisteren 10.000 exemplaren van het boekwerk 'Kruiden dokter van den Moosdijk', dat als ondertitel draagt 'Koopman in ijdele hoop', de deur uitgegaan. Het is de eerste oplaag van het door de journalisten Boost, Dillen, cn Van Son samengestelde boek. Volgens de uitgever zijn in dit 130 pagina's dikke boek geen foto's van de Helmondse fotograaf Pierre van de Meulenhof opgenomen. 'We hadden geen enkele moeite om aan foto's te komen, we hebben zelfs foto's die gelijk zijn aan de foto's van de heer Van de Meulen hof. Volgens mij gebruikt die Van de Meulenhof foto's die niet van hem zijn', aldus de uitgever. Deze is er overigens heilig van over tuigd dat hij in zijn recht had gestaan als hij de foto's van de Helmondse fotograaf toch zou hebben gebruikt. Van de Meulenhof zelf gelooft dat er foto's van hem zijn gebruikt nadat ze nagemaakt of geclicheerd zijn. Inmiddels blijkt dat er een grote vraag naar het boek 'Kruidendokter van den Moosdijk' bestaat. Getuige het feit dat de tweede druk op papier al verkocht is. Van een kort geding dat de raadsman van Van den Moosdijk, mr. Pas-luit, tegen hem zou hebben aangespannen, is de uitgeverij Kerco niet op de hoogte. Maandag is het zeventig jaar geleden dat de heer en mevrouw W. Ploeg-De Visser te Apeldoorn in de echt wer den verbonden. Dat gebeurde in Am sterdam door de bekende dominee Hector Janssen, van wie het verhaal gaat dat hij in de kerk tegelijk het ene deel van de gemeente kon laten huilen en het andere deel lachen, hetgeen men nu ook weer niet zó moet interpreteren dat hij er een gewoonte van maakte deze kunstgreep toe te passen. Het echtpaar Ploeg (nu respectieve lijk 96 en 93 jaar) werd gezegend met zestien kinderen, icaarvan er nu nog dertien in leven zijn. Er mag rustig gesteld worden dat de heer en me vrouw Ploeg tot een groot volk zijn Verdeeld Wad Twee stichtingen die zich met het wadlopen bemoeien, hebben het ter rein verdeeld: de Stichting Waddloop- sport Pieterburen zal zich beperken tot Schiermonnikoog, Simonszand en Rottumeroog en het Wadloopcentrum Friesland krijgt Ameland en Engels- manplaat. Ook is er een grens gesteld aan het aantal wadlopers per tocht: voor Ameland en de Engelsmanplaat is dat 150 en het maximum voor Schiermonnikoog is vijfhonderd perso nen en Simonszand en Rottumeroog honderd mensen. De wadloopstichtingen hebben deze maatregelen genomen in verband met de stormachtige ontwikkeling van het massale wadlopen en de daarmee ver bonden problemen, zoals de veiligheid van de wadlopers, het behoud van de aantrekkelijkheid van het wadlopen en de bescherming van het wad. Voor die bescherming zullen de vogel broedgebieden op de eilanden en de platen in het broedseizoen met zorg gemeden worden. De veiligheid van de wadlopers is er volgens de beide stichtingen het meeste mee gediend als de wadlopers zich bij de bestaande organisaties aansluiten. Voor het sei zoen 1973 zal voor een zeer beperkt aantal tochten met een beperkt aantal deelnemers de mogelijkheid aanwezig blijven om naar Engelsmanplaat en Ameland en naar Schiermonnikoog, Simonszand en Rottumeroog te lopen. 'Indië-cel' Marokkanen en andere gastarbeiders uit niet-Europese landen kunnen bij de PTT Utrecht terecht om op een geriefelijke wijze te telefoneren met familie en bekenden in hun vader land. Ze kunnen zélf bellen of zich op een vast tijdstip laten oproepen. De PTT in het telefoondistrict Utrecht heeft daarvoor de zogenaamde Indië- cel beschikbaar gesteld. Die cel heeft zijn naam te danken aan de koloniale periode van ons land, toen veel Ne derlanders met hun verwanten in Ne- derlands-Indië wilden praten en daar- geworden, ivant de nakomelingen schap (kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen, inclusief wat aangetrouwd is) bestaat thans uit 144 personen terwijl de 145e er iedere dag kan zijn. De heer Ploeg heeft later in Apeldoorn een bakkerij ge sticht, is er veertig jaar organist geweest van de christelijke gerefor meerde kerk en was mede-oprichter van het christelijk harmoniecorps 'So li deo Gloria'. Er is in de familie Ploeg een forse dosis theologie gedaan. Vier schoon zoons van het platina-echtpaar zijn predikant, een kleinzoon is dat even eens en een kleindochter studeert the ologie. Het zeldzame huwelijksjubi leum wordt wegens familie-omstandig heden in alle stilte gevierd. voor om een grote ronde tafel in het PTT-gebouw zaten. Eén voerde er het woord en de anderen konden meeluis teren. Het blijkt dat met name de Marok kaanse gastarbeiders een soortgelijk verlangen hebben als de verwanten van de toenmalige Indiëgangers: ze willen graag in groepen met thuis praten. Overdag kunnen de Marok kaanse gastarbeiders voor een gesprek met thuis terecht in de voormalige Indië-cel (die nu groepscel) heet in het telefoongebouw aan de Neude, 's avonds in het telefoongebouw aan de Burgemeester Fockema Andrealaan in Utrecht. In een speciaal voor dit doel ingericht kamertje staat een tele foontoestel met vijf meeluisterappara ten opgesteld. 'We hopen op deze manier ook extra service te kunnen geven aan Surina- mers en Antillianen', aldus de heren Thieme en Melisie van de afdeling voorlichting van het telefoondistrict Utrecht 'Openluchtbos' Binnen 35 jaar hoopt men de bebos sing van het Nederlands Openlucht museum in Arnhem verjongd te heb ben. De plannen hiervoor zijn ge maakt'in samenwerking met staatsbos beheer en de plantsoenendienst van de gemeente Arnhem. Het kappen van de bomen, voorname lijk beuken, Amerikaanse eiken en dennen, is nodig voor de instandhou ding van het tientallen hectaren grote bos. Uitstel zou betekenen dat later het hele bos zal moeten worden ge kapt. Nu gebeurt het in gedeelten. Op het stuk van ongeveer een halve hectare, dat al gekapt is, is al geble ken hoe noodzakelijk de verjonging is. Meer dan de helft van de bomen is van binnen verrot. Ook zijn er veel bomen beschadigd door granaatscher ven uit de oorlog. De herbebossing kan voor een deel worden bekostigd door de opbrengst van het gekapte hout. De gelegenheid zal tevens worden benut om enkele gebouwen op het museumterrein te verplaatsen. 'Je vergiste je in de maat. Wat moeten wc doen met 185.000 tandenstokers van zestig centimeter lengte?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7