'pkomst en ondergang Van het EMS-imperium outmarkt dreigde ia storm in te storten IT Blqftu gerust nog maar even zoeken naar de beste whisky. Vat 69 wacht NS wil f 241 miljoen investeren in 3 jaar Gunstige ontwikkeling van Poolse economie urn JLli st. :S Broeken of japonnen? Japanse werven vol tot 1976 DOW JONES INDEX Utrecht koopt VMF-grond New York goed prijshoudend zig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf jtOUW/KWARTET ZATERDAG 16 DECEMBER 1972 FINANCIëN EN ECONOMIE T25/K25 in onze financieel-economische redactie MSTERDAM 'De vennootschap duurt voor onbepaalde tijd voort' i staat te lezen in artikel 3 van de akte van oprichting van de 1 Ni1 sploitatie Maatschappij Scheveningen (EMS). Maar die onbepaalde linge jdsduur van het imperium van Reinder Zwolsman lijkt nu toch wel >g in de lucht te hangen. In het donderdag verschenen jaarverslag dat zoals gebruikelijk op een zeer laat tijdstip openbaar werd, ordt door de accountants de continuïteit van de veel besproken iroerend-goedonderneming ernstig in twijfel getrokken. aacountairts vinden zich daarbij V{fnne!ijk voorzichtig uitdrukkend de waardering op de balans van onroerend goed de werkelijkheid et juist weergeeft en dat de door rolsman gekwalificeerde schulden op log te regelen termijn' in feite kort- pende verplichtingen zijn. Deze on- komenheden waren voor de accoun ts reden hun handtekening niet ider het jaarverslag tez etten. Bg'in fdeli velkc geschiedenis van wat nu de EMS begint zo'n vijftien jaar geleden, zou een geschiedenis worden, rijk hoogtepunten, dieptepunten, emo- en vooral ruzies. verhaal begint eigenlijk al als nder Zwolsman, telg van een aan- nersgeslacht, de familietraditie rtzet en na makelaar en hande- in onroerend goed geweest te in 1952 directeur wordt van de Dfjrenigde Aannemersbedrijven. On- haar huidige naam is deze maat- appij al lang geen EMS-bezit meer, ar Hollandse Beton Groep. De oor- ang van de Zwolsmangroep ligt in S, als de heer Zwolsman besluit eigen zaak te beginnen. Hij koopt Landbank, een in slaap gesukkelde iggingsmaatschappij in onroerend li» d. waarin hij zijn eerder gekochte Cn den onderbrengt. i paar jaar later lijft de Landbank één klap vier onroerendgoedmaat- appijen in: de Exploitatie Maat- appij Laan van Meerdervoort, de erlandse Grondbriefbank, Backers- ii in Wassenaar (vorstelijk tehuis Indonesische diplomaten) en een tschappij, die het Haagse Gebouw 1 Kunsten en Wetenschappen en bioscoop Odeon exploiteert. De erlandse financiële pers is laaiend lousiast. Men spreekt van een on- end grote macht in de Nederlandse wwereld. ider Zwolsman'blijft aan zijn on- ïeming timmeren en slokt in 1962 Exploitatie Maatschappij Scheve- ;en op, die het middelpunt van de flini schappij zal worden. Voor de staan bijna alle grote Scheve re hotels en amusementspaleizen, noemen: Het Kurhaus, Palace Ho- 8^Hotel Rauch, Savoy Hotel, Grand 1, Solarium, Palace Bar, Palais de Orange Galery, en de nieuwe et te stillen n )en Ilaag behoort het restaurant hlust tot de ËMS. De inlijvings- ;er van de Zwolsman groep is niet illen. In hetzelfde jaar nog volgt r" torstenlandse Cultuurmaatschappij irenfabrieken), Rubbercultuur- lappij Wonolangan Bandar en Ilaassen sigaren fabriek in het intse Hapert. is voor Zwolsman geen bezwaar, rlei kredietinstellingen zijn graag id de nodige fondsen te fourne- Zo ook in 1963, als de heer rJman opnieuw ettelijke miljoe- op tafel kan leggen voor de :oop van hotels in Vlissingen ttannia), in Parijs (Continental) Hilversum (Palace), de Amster- AARi restaurants San Marco en het het Haagse Houtrust-complex usief de Hoky-kunstijsbaan), het erdamse theater Carré en Rut- bierbrouwerij, die Heck's en Ru- eethuizen runde in heel Neder- ^ARi '10-2 Het bouwen verliest Zwolsman tussen' de bedrijven door niet uit het oog: in 1964 begint men met 1400 woningen in Tilburg, 1200 in Den Haag en 500 in Scheveningen, een motel bij West- Kapelle, een pier in Vlissingen en een hotelcomplex bij Vrouwenpolder Voor het Nervi-complex in de Haagse binnenstad, bestaande uit winkels, wo ningen, garages en een kantoorge bouw worden voorbereidingen getrof fen. Oude saneringswijken hebben voor dit plan het veld geruimd. Met al deze activiteiten is het succes verhaal van de eerzuchtige koper en bouwer Zwolsman nog lang niet ten einde. Het dreigt erg lang te worden. Nog veel maatschappijen cn de daar bij behorende onroerende goederen werden in het Zwolsman concern op genomen. Vermeld dient nog te wor den de aankoop van de noodlijdende cultuurmaatschappij Serbadjadi in 1964, een belang in Van Wijk en Heringa, het verwerven van een meer derheidsbelang in de Euromast en de Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij en het in zee gaan met Shell-Neder- land en Verolme op onroerend goed gebied. Dat het Zwolsman in die tijd zo voor de wind gaat, komt mede doordat vele bedrijven, die hij op koopt, noodlijdend zijn. Zij hebben fiscaal compensable verliezen, die het belastingbedrag, dat de EMS moet betalen, behoorlijk drukken. De geschiedenis van de afbrokkeling is minstens zo lang als de opbouw van het Zwolsman-rijk. De aftakeling begint wanneer de Westland Hypo theekbank en andere kredietverstrek kers begin 1964 de geldvoorziening staken. Het conflict met deze hypo theekbank spitst zich half 1966 toe, als de Westlandse de huurders van de EMS opdraagt voortaan de huur of de pacht niet aan de EMS, maar aan haar te betalen. De hypotheekbank wilde op deze manier de regelmatige aflossing van de EMS schulden zeker stellen. Zwolsman erkent, dat de toch al krappe geldpositie van de EMS verder zou toenemen. De algemene financiële positie van de EMS noemt hij echter 'krachtig'. Samen met de afbrokkeling neemt ook het aantal ruzies toe tussen Zwolsman en zijn directeuren. Tussen het gekibbel door gaat men geestdrif tig reorganiseren. Onder de eerste gedwongen verkopen .behoren het pas verworven Doelen- Hotel, Ruteck's en enkele panden in de Amsterdamse Kalverstraat aan Zwolsman's hoofdstedelijke tegenvoe ter M. Caransa. Een 'Zwolsman-streek', zo noemde het onwetende personeel van het Lido aan het Amsterdamse Leidse Plein de verkoop van het be faamde restaurant, Ruteck's in Den Haag gaat even later dicht, de filialen in Haarlem, Leiden en Breda volgen. De hotelgroep Terminus met de Ter minus in Den Haag, het Dom-hotel, Hotel Pays Bas en Hotel Terminus in Utrecht gaat in andere handen over. Steeds meer aktiviteiten worden afge stoten. Binnen de EMS-groep laaien de ruzies soms hoog op. Het is een komen en gaan van topfunctionarissen. Dit be gint in maart 1964 met de destijds befaamde organisator van shows en popfestivals Ben Essing, die een jaar nadat hij bij de EMS in dienst trad. op staande voet ontslag kreeg. In 1965 gingen tnr. J. van der Wiel (een voormalige KLM-topman) en dr Th. M. Scholten (nu een van de hoofddi- üfc een onzer verslaggevers ©•RECHT Na de storm die in de nacht van 12 op 13 november r ons land raasde dreigde de houtmarkt in elkaar te storten. De le schade aan het Nederlandse houtbestand is 750.000 kubieke [r hout (ongeveer het dubbele van wat normaal in één jaar dtgeveld). Zeker 4 miljoen bomen knapten af. Das had kunnen betekenen dat de van hout binnen de kortste ke- zou kelderen, ware het niet dat louthandelaren en boseigenaren demprijzen hebben afgesproken, indelaren hebben beloofd niet den een bepaalde prijs (ca. 75) Nbieke meter te zullen kopen en Jseigenaren zullen niet beneden rijs verkopen. Ondanks de prijs- '"n is de prijs van inlands al gedaald en dan vooral van industriële hout waarvan bijv. Plaat wordt gemaakt. Door de is veel hout versplinterd waar- het alleen nog maar voor plaat 'orden gebruikt. and heeft inmiddels zijn gren- oor het Nederlandse hout geslo- ndat het land na de storm zelf grote overschotten zit. Om de althans nog enigszins stabiel te n is tot deze marktbeschermen- latregel overgegaan. Vereniging Behoud Veluwe t in een- gisteren verschenen atie dat voor sommige boseige- de stormschade neer komt op su maal, voor andere zelfs op vier de jaarlijkse houtkap. De schade F 95 procent toegebracht aan de a grove den. De schade zal niet ■ai akei. nu a n-TI worden gecompenseerd. West-Duits- land kent sinds 1967 wel een schadevergoedingsregeling. Het 'ge- Streken' hout in Nederland zal vol gens de Boswet voor half mei 1973 geruimd moeten zijn. Anders dreigen insectenplagen die de dennen- en sparrenbossen nog verder aantasten. Een ander probleem is de opslag van het vele hout: de ruimte daarvoor ontbreekt. Men heeft plannen om het hout maar in niet meer gebruikte vaarten te gooien en betere tijden af te wachten. TE KORT Volgens de Vereniging Behoud Velu we is er een acuut tekort ontstaan aan plantmateriaal voor bebossing. Normaliter begint men met de kweek hiervan of het bestellen bij de kwe kers al drie jaar tevoren. Sommige boseigenaren zullen nu twee tot vier maal zoveel plantmateriaal nodig heb ben als normaal. Gezien ook de scha de in Duitsland en Polen zullen kwe kers uit die landen in ons land geen uitkomst kunnen bieden. Ook is er een groot tekort aan zaad. De vereni ging Behoud Veluwe pleit tot slot voor overheidssteun in de opruimkos- ten van het hout en voor een verho ging van de herbebossingssubsidie. R. Zwolsman reeteuren van de SHV) wegens me ningsverschillen weg als lid van de raad van bestuur. Spoedig werden zij gevolgd door een ander lid van de raad van bestuur, de heer D. de Rooij en de commissarissen prof. mr. W. C. L. van der Grinten en mr. W. C. Treurniet. Stuk voor stuk mensen, die hun sporen in het maatschappelijk leven elders verdiend hadden, ïn de loop van „1968 kwam er een nieuw conflict aan het li,cht. Twee leden van de raad van bestuur, drs. A. Langeraar en jhr. M, R. van Len- nep, hebben de jaarstukken niet mee ondertekend. Jonkheer Van Lennep zou op de bestuursvergadering, waar op de stukken getekend zouden wor den, ongemotiveerd aanwezig zijn ge weest, een stelling,waartegen hij krachtig protesteert. Hij en ook drs. Langeraar zouden niet voldoende inza ge in de stukken hebben gekregen van de heer Zwolsman. Intussen is een raad van 'wijze man nen' benoemd, waarvan o.m. oud-Phi- lipsman W. A. de Jonge en de oud minister van sociale zaken, dr. G. M. J. Veldkamp deel uitmaken. Zij bren gen in oktober 1968 rapport uit over de toekomstige ontwikkeling en struc tuur van de EMS. Enige dagen later verschijnt het jaarverslag met een samenvatting van het rapport, waar van de wijze mannen zich distantië ren. Drs. Langeraar en jhr. Van Len nep spannen een kort geding aan omdat zij volledige inzage willen in het rapport, waarin zij zelf genoemd worden. Zwolsman geeft inderdaad wat meer inzage, maar de hoofdstuk ken, waarin hij zelf voorkomt, blijven gesloten. Drs. Langeraar krijgt uitein delijk zijn zin en loopt later nog eens naar de rechter, omdat hij zich door uitlatingen van de EMS-topman ge smaad en beledigd voelt. Zwolsman heeft dan al een paar processen ach ter de rug met de Amsterdmase advo caat mr. J. L. Polak. Wordt het intussen geen tijd voor de president zelf maar eens op te stap pen? De wijze mannen proberen hem daartoe te bewegen, vooral de heer De Jonge. Vergeefs echter, Zwolsman blijft zitten en krijgt zelfs een raad van commissarissen met bekende na men als Veldkamp, Winsemius en Posthumus Meyjes. Een apart hoofdstuk vormen de jaar vergaderingen, de laatste jaren steeds in de Kurzaal. De emoties lopen daar vaak op, zoals in oktober 1968, toen een aandeelhouder riep, dat hij.bloed wilde zien. Op diezelfde vergadering, door 1000 menserrbijgewoond en 'van halfdrie tot middernacht durend, bood iemand Zwolsman een spel 'mens erger je niet' aan. Zwolsman weet zijn gehoor ieder jaar ophieuw handig te bespelen. Urenlang stellen de aandeelhouders vragen, waarna de EMS-president in een charmante speech de meerderheid van de zaal weet te overtuigen. AMSTERDAM Draagt de Ne derlandse vrouw op het ogen blik liever een japon of geeft ze nog steeds de voorkeur aan een trui met een lange broek? Het blad Textiel-visie meent het eerste en meldde in het num mer van deze week dat 'de winkeliers op grond van onjuis te prognoses veel te veel Japon nen hebbeu ingekocht, waar ze nu mee blijven zitten'. In veel zaken zouden de japonnen al aanzienlijk zijn afgeprijsd. Niet waar, meent de heer F. Horscentrum van het Confedtie- eentrum. 'Het verhaal in Tex tiel-visie is in volstrekte tegen spraak met de realiteit'. Vol gens het Confectiecentrum is er geen sprake van verkeerde prognoses. Overigens is het Confectiecen trum Textiel-visie, dat wordt uitgegeven door de organisatie van texticldetaillisten bijzonder dankbaar. Steekproeven hebben volgens de heer Horsman uitge wezen dat de Japonnenverkoop sinds de publicatie in het blad 'op aangename wijze is toegeno men'. TOKIO Er zijn Japanse scheeps werven die tot 1976 zijn volgeboekt als gevolg van een toevloed van ex portorders voor supertankers in de afgelopen maanden. Dat is in Japanse scheepsbouwkringen vernomen. De regering in Tokio heeft echter de afgifte van exportvergun ningen voor enkele contracten opge schort in een poging de stroom dol lars, die via dit kanaal naar Japan vloeit, te vertragen. Volgens Ishikawajima-Harima Heavy Industrie (IHI) zijn er sinds okt iber met Japanse werven contracten afge sloten voor ruim 100 schepen, in hoofdzaak tankers met een laadvermo gen van 200.000 tot 300.000 ton. Hier van is 40 procent bestemd voor Noordeuropese scheepseigenaren. In deze contracten zijn de prijzen uitge drukt in yen, maar de betaling ge schiedt in dollars. Op deze wijze ont lopen de Japanse scheepsbouwers een wisselkoersrisico. De buitenlandse cliënten worden hierdoor evenwel aangemoedigd zo spoedig mogelijk te betalen want men vreest dat de yen in de naaste toekomst zal worden gerevalueerd. Kawasaki Heavy Indus tries heeft sedert oktober orders ont vangen voor de bouw van 12 super tankers ter waarde van 110 miljard yen (ongeveer 1.2 miljard gulden). Daarbij zijn drie tankers van 350.000 ton voor Noorse rederijen. De overige tankers zijn voor scheepseigenaren in Griekenland en Hongkong. De order portefeuille van Kawasaki is nu vol tot 1976, met uitzondering van enkele mogelijkheden voor containerschepen of transportschepen voor vloeibaar methaan. ADVERTENTIE Verschillende cijfers zijn door de goe de resultaten aanzienlijk verhoogd. Zo zal volgens de prognose voor het jaar 1973 het nationaal inkomen moeten toenemen met 7.9 pet, de buitenlandse handel met 17 pet, de investeringen met 12.9 pet en de reeds besteedbare lonen met 6.8 pet. Het huidige vijfja renplan loopt, zoals overal in het oostblok. tot 1975. Het is gebruikelijk, zo zegt men in Warschau, dat het derde jaar van zo'n periode meestal het slechtst is. Dit keer is het omge keerde echter duidelijk het geval. In de twee jaar sinds de onlusten van december 1969 heeft de Poolse bevol king direct kunnen merken, dat er op velerlei gebied verbeteringen zijn op getreden, met name wat het aanbod van levensmiddelen betreft en de in houd van de portemonnaie. De indus triële produktie steeg met 10.7 pet in plaats van de 7.7 die was voorzien. De investeringen gaven een nog grotere voorsprong te zien in plaats van 9.b pet werd 19 pet bereikt. De prognose voor de stijging van het reëel besteed bare inkomen was vastgesteld op 3.5 pet. Tot veler voldoening echter werd een verhoging van 6 pet gehaald. Desondanks heeft Polen ten opzichte van enige socialistische 'broederlan den' nog een aanzienlijke achterstand in te lopen. Pond sterling blijft zweven LONDEN Het pond sterling krijgt voor de toetreding van En geland tot de Europese Gemeen schap op 1 januari a.s. zijn vaste koers niet terug. Dat heeft de Britse minister van fi nanciën, Anthony Barber, geantwoord op een schriftelijke vraag uit het parlement of de sinds juni 'zwevende* koers van het pond voor de toetre ding weer een vaste pariteit wordt. Naar het oordeel van minister Barber zijn de omstandigheden nog niet ge schikt voor terugkeer naar een vaste wisselkoers met een bepaalde schom melruimte aan weerszijden daarvan. De Britse regering blijft voornemens een vaste pariteit te herstellen zodra de omstandigheden dat toelaten. De verklaring van de minister is een bevestiging van het vermoeden in fi nanciële kringen dat de koers van het pond sterling wellicht blijft 'zweven' tot maart. Voortdurend heeft de Brit se regering aangevoerd dat het herstel van de vaste wisselkoers moet wach ten tot het geschikte moment is aan gebroken. Een van de redenen van het uitstel is waarschijnlijk dat de nieuwe pariteit zal worden vastgesteld aan de hand van te verwachten vooruitgang bij het streven naar Eu ropese monetaire hervorming. Dat sta dium zal pas zijn bereikt als op 1 Januari drie nieuwe lidstaten En geland, Denemarken en Ierland tot de EEG toetreden. De huidige koers van het pond ster- ling ten opzichte van de dollar komt Koersen ifl Montre3l in feite overeen met een devaluatie van tien procent. De koersschomme- Asbestos corp. lingen zijn zeer gering. Een buiten- Canada rund. landse bankier merkte bijv. op dat 'het £"^sojuBra^huL" pond sterling vreemd genoeg in jaren Husky niet zo vast in koers is geweest als na Nat das het besluit de koers van het pond te laten zweven". She'n canada ludust. Sparen Utll. Ubl. Mod* 13 dec. 1030.48 237.58 122.67 74.82 474.5 14 dec. 1025.06 232.59 122.09 74.88 477.0 15 dec. 1027.24 232.71 122.00 74.91 Aand. Om. lol. H. L. 13 dec. 16.540 19.100 1.828 526 939 14 dcc. 17.930 1.803 467 987 15 dec. 18.300 25.470 1.810 696 737 13/12 16% 6S.13 15/12 ie»; 67.86 17% 18 V6 17% 11% 78% 8.61L 15/12 16% 68.04 17% UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen willen de komende drie jaar een bedrag van 241 miljoen in het bedrijf investeren, zo blijkt uit een op capaciteitsvergroting gericht investeringsplan van de N.S. dat overigens nog door het ministerie van verkeer en water staat moet worden goedgekeurd. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER In hel telefonisch avondverkcer kwamen gis teravond de volgende koersen lol stand (tussen haakjes de officiële slotkoers vin g-istermiddag). AKZO (72.90): Hoogovens (82.50): Kon. Olie 122.70-123.50 (122.90): Philips 53.70- 54 10 gl (53.80); Unilever 143 00 (143.00): KLM (114.00). WARSCHAU De ontwikkeling van de economie in Polen is dit jaar gunstiger verlopen dan de leiding in Warschau zelf had verwacht. De aan het begin van dit jaar als ambitieus gekenschetste plannen zijn voor een deel aanzienlijk overschreden. Precies twee jaar na de val van partijleider Gomoelka, die vooral was terug te brengen op de miserabele economische situatie van het land, ziet de balans er niet slecht uit. Het plan sluit aan op het meerjaren plan voor 1975-1980 van NS De Spoor wegen mikken erop in 1980 minstens 10 miljard reizigerskilometers te kun nen leveren, twee miljard (25 pet) meer dan thans. Van de 241 miljoen is 92 miljoen uitgetrokken voor de nieuwe Zoeter- meerlijn en 31 miljoen gereserveerd voor de aanschaf van het nieuwe stadsgewestelijkmaterieel, de zgn. 'sprinters', die eind '74 in dienst moe ten komen. Ook de verkeersleiding zal moeten worden gemoderniseerd. Zo zal voor Den Haag Hollandse Spoor 26 mil joen worden uitgetrokken voor recon structie van het emplacement en voor nx-beveiliging. De lijnen Amsterdam- Utrecht en Zwolle-Groningen moeten in 1975-76 worden uitgerust met een centraal verkeersleidingssysteem, kos ten 55 miljoen. De Spoorwegen willen voorts nog 15 tweewagenstellen bestellen kos ten 15 20 miljoen) van het zgn. 'hondekop'-type. Vermoedelijk zal deze order geplaatst worden bij de Duitse wagonfabriek Talbot, in Aken, die eerder ook dit type materieel voor de NS bouwde. Een andere post bv vier miljoen voor de aankoop van een kleine 70 kaartjesautomaten. WAGENLADINGEN De vrachtprijzen voor het vervoer van wagenladingen wordt op 1 januari 1973 met 10.4 procent verhoogd. De verhoging van de tarieven voor EGKS-goederen varieert van 14.7 pro cent op de korte afstanden tot 9 procent op de lange afstanden. De minimumvracht per wagen wordt voor EGKS-goederen op 140 gulden gebracht. Verder zullen de meeste bijkomende kosten met 10 procent worden verhoogd. De spoorwegtarieven voor expresse- stukgoed en internationaal stukgoed gaan, in tegenstelling tot eerdere be richten van NS op 1 januari niet omhoog. De aangekondigde tariefsver hoging heeft uitsluitend betrekking op het vervoer van wagenladingen. UTRECHT B. en W. van Utrecht hebben met de VMF in beginsel over- enstemming bereikt over de aankoop van het terrein van de VMF in de Domstad dat gelegen is nabij het Amsterdam-Rijnkanaal. De gemeente Utrecht zal voor het terrein, dat een oppervlakte van ongeveer 30 ha heeft, een bedrag van 12.5 min betalen. De gemeenteraad moet de transactie nog goedkeuren. Bij de verkoop is bepaald, dat een deel van het terrein (plm 10 ha) dooi de gemeente onmiddellijk voor een periode van 50 jaar in erfpacht wordt gegeven met het recht van opstal voor de thans aanwezige en in gebruik zijnde gebouwen. In deze gebouwen zijn gevestigd de VMF-werkmaatschap- pijen Stork-Werkspoor gieterijen, Bronswerk-Structural en Bronswerk APFA, waarvan de huidige activitei ten worden voortgezet. Op de overige 20 ha, waar vroeger de afdeling 'rollend materieel' was geves tigd, wordt een deel van de gebouwen afgebroken. Utrecht wil daar de hoofdpost van de reinigings- markt en havendienst vestigen. ROTTERDAM De raad van bestuur van het assurantieconcern Stad Rot terdam anno 1720 nv verwacht over 1972 een stijging van de winst voor belastingen met 16 pet tot 12.1 min. Vorig jaar bedroeg deze winst 10.4 min. Door het opnieuw afstoten van onren dabele beurszaken, steeg het premie inkomen schadeverzekering minder dan de sterk verhoogde provinciale produktie zou hebben doen verwach ten. De produktie van de individuele le vensverzekeringen steeg met ruim 18 pet. Het premie-inkomen levensverze keringen steeg wat periodieke premie betreft zeer bevredigend, dankzij het groot aantal posten met spaarelement. Ht grote aantal stormschaden (ene- kele duizenden) drukte het resultaat. gaande zullen géén ontslagen val len. Verwacht wordt dat Loosbroek een belangrijk produktie-element kar vormen in de Europese organisatie van Dai Nippon. ROTTERDAM De China National Machinery Import and Export Corpo ration in Peking heeft IHC Holland de opdracht verstrekt voor bouw van 2 sleepzuigers. De 101.50 meter lange en 17.20 meter brede schepen hebben elk een laadruiminhoud van 4500 m3 Elk schip wordt voorzien van twee zuig- buizen, waarmee tot op een diepte van 26 m kan worden gebaggerd. De opgebaggerde grond kan op twee ma nieren worden gelost; hetzij door het openen van de 22 bodemkleppen, het zij door het aan wal pompen. produktie van volkswagen groter. Opel heeft dit jaar meer wagens in West-Duitsland verkocht dan volkswa gen nadat deze daar jarenlang num mer een was geweest Aan de uitbrei ding der fabrieken, om de produktie te kunnen vergroten, gaat Opel meer dan 500 min uitgeven. AMSTERDAM De kans bestaat dat Drukkerij Loosbroek te Oss (jaarom zet 25 miljoen, aantal werknemers 330) wordt overgenomen door Dai Nippon Prints te Tokio, de grootste grafische industrie in Japan met 20.000 werknemers en een jaaromzet van ruim 1.5 miljard. Als de over neming een feit zou worden er is nog overleg met de vakorganisaties AMSTERDAM Opel ,en dochter onderneming van General Motors, heeft bekendgemaakt dat men de pro duktie wil gaan opvoeren tot, tegen het einde van 1974, een produktie van een miljoen stuks per jaar. Opel verwacht dit jaar meer dan 875.000 auto's te gaan maken, in 1971 waren het er 820.852. In de Bondsrepubliek is alleen de DEVENTER Uitgeversmaatschappij Kluwer in Deventer heeft uitgeverij Junk, waar tien man werken, overge nomen. De vakorganisaties zijn op de hoogte gesteld. Uitgeverij Junk, die in 1899 in Ber lijn werd opgericht en in 1934 naar Den Haag werd overgebracht, is ge specialiseerd op boeken en tijdschrif ten over biologie en aanverwante we tenschappen. Eén van de pijlers is een standaardwerk over kevers, waar van tussen 1910 en 1949 170 delen verschenen. Er komen nog steeds sup plementen uit. AMSTERDAM Het tarief voor dag geld is vrijdag verlaagd van 3.5 pet tot 1.25 pet als gevolg van een verrui ming op de geldmarkt door de perio dieke uitkeringen van het rijk aan de gemeenten. NEW YORK 14/12 15/12 AC F Industries 49% 49% Airco 19 187, Allied Chemical 30 29% Alum Co of Am 56% 55% American Brands 42% 43% American Can 31% 31-% Am Cyanamld 31% 31", Am Electr Power 29% 297, Am Metal Climax 327 a 33% Am Motors 8% 8»; Am Smelt C Ref 20% 20», Am Tel Tel 52% 52% Ampcx 6% 6% Anaconda 19% 19% Armco Steel 24% 23% Atlant Richfield 77% 77% Bendlx 49 50 Bethl Steel 29% 30'. Boeing 26% 25% Burlington Ind 36 36% Can Pacaflc Ry 16 10% Cclanesc 41% 40% Chase Manhattan 55 551 Chesap Ohio R 47% 47% Chrysler 39% 39% Cities Service 48 47», Colgate-Palmolive 92% 92», Colt Industries 21 21 Commonw Edison 37% 37% Cons Edison 25 25 Com Can 31% 317. Cont Oil 39", 39 Curtlss Wright 35% 35% Curtiss Wright A 45 Dart Ind 50 49% Deere and Co 45% 45% Dow Chemical 104% 104 U Du Pont (El) 175% 175% Eastman Kodak 147% 149 First Nat City 7214 74 Admiral Corp 17% 18 Allengheny Pow S 23% 24 Akzona 30% 30% Am Standard 12% 12»; Amsled Ind 43», 44 Bait St Ohio 4%% 48%b 48 Bayuk Cigars 13% 13 '4 Can Breweries 5% 5% Cerro 15% 15% Chadbourn Goth 2% 2% Chase Select Fd 11.71 11.64 Columbia Gas 32»/, 32% Comlnco 25 24% Cont Telephone 26 26 Fluor Corp 33% 33% Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Ulll Gen Tel El Getty Oil Gllette Gimbel Brothers Goodyear I and R Gulf Oil Illinois Centr Insilco Int Busin Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel Tel 68% 68'.. 30% 30% 82% 82% 22% 21% 31% 31% 92% 91 63 25% 31% 31% 26% 26% 28% 28% 14% 14% 395% 398' 39% 39% 32% 32% 40% 59% Ling-Temco V'ougl 10% 10'. Lil ion Ind 13% 13% Lockheed Aircraft 9% 9% Marcor 28 '4 29% Martin Marietta 19% 19% May Dep Stores 52 52'. McDonnell Dougla 37% 36% Mobil Oil Corp 72 tl 71% Nat Biscuit Nabisco Nat Dlsllllers Nat Gypsum Nat Steel Nat. Lead Ind. North Am Rockw 617. 62 31% 31% 16 16% 17% 17% 44% 43% 16% 16% 32% 31% Pac Gas and El. Penn. Central Pepsico Phelps Dodge Phillip Morris Phillips Petr Procter Gambl 113% 115 42% 42% 10814 109% RCA 37% Republic Steel 27% Reynolds ind 50% Royal Dutch Petr 4014 33% 33% 116% 116% 59% 59% 20% 207; 45% 45% 50% 50 50 49% 80-% 80% 87% 87% 87 Santa Fó Ind. Sears Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Railway Sperry Rand Stand Uil Calif Stand Oil Indiana Exxon Corp Studebakcr-Worthl Sun Oil Texas Gulf 38 7. 37», Texas Inst 173% 172% Transamerlca 18 17% Unilever 47% 47 Union Carbide 507', 50», lint Royal 15% 15'.? United Aircrart 46% 46', United Brands 12% 12% US Steel 32% 32% Int Bnk for Ree 99> ,b 99%b Int Flav Frag 85% Int Paper O 4) CO Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Leasen Lone Star Cement Lehman Madison Fund West Union Tel 47% Westlnghouse El 44% Wonlworth 32% Nat Can NY Centr A North West R N Am Phillips Co 47% 45% 33% Occidental Petr Standard Brands Union Electr United Corps United Gas Western Bancorp

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 25