Perón en Lanusse verdwijnen beiden Kenteken auto gekoppeld aan type-keuring UW Opnieuw dreigt Spoed- cursus krant artsen-overschot Reeds dertig miljoen Alfrink ontstelt over dood van presbyteriaan Kom over de Brug succes Supporters van Gij sen willen kerk bezetten Bezetting opgeheven Lijk gevonden van vermist meisje (14) Kaappoging in Canada mislukt In deze krant PRIJSVRAAG PUZZELMEE Federatie van vakcentrales pas in maart Meer in •omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Nieuwe LeMse Courant „Stantvastich is ghebleven IHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn h»rt in t«ghanspoetl" teenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,S ZATERDAG 16 DECEMBER 1972 53ste jaargang no. 299 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur 'T V Bij het scorebord van de Kom over de Brug-actie, gisteravond in de tial van de Amrobank te Den Haag. Stafmedewerkster Hanneke Bok- liove kan weer een blad van de projectenkrant afscheuren. Stand om elf uur gisteravond dertig miljoen gulden. Meer over afsluiting van deze actie voor de kerken overzee elders in deze krant. Burgerlijk bexvind in A rgentinië IUENOS AIRES (Reuter, AP) De Argentijnse ex-dictator Juan 'erón heeft donderdagavond kort voor zijn vertrek vanuit Buenos lires naar Paraguay laten weten, dat hij zich niet kandidaat zal stel en voor de volgend jaar maart te houden presidentsverkiezingen. Inkele uren later maakte de Argen- ijnse president Alejandro Lanusse, he tevens opperbevelhebber van het ïger is, op zijn beurt bekend, dat hij p 25 mei volgend jaar afscheid zal eraen van het leger en van zijn ndere openbare ambt. Op 25 mei zal n burgerlijke regering het bewind ernemen na verkiezingen, die La- e op 11 maart wil laten houden. 77-jarige Perón legde zijn verkla- ing, waarin hij van zijn kandidatuur fzag, niet persoonlijk af, maar liet [schriften ronddelen onder de jour- alisten, die naar het vliegveld Ezeiza aren gekomen om zijn vertrek naar araguay bij te wonen. In zijn verkla- ing wees Perón er op. dat de pero- istische Justicialistische Partij hem oor de presidentsverkiezingen kandi- aat heeft gesteld. In verband met de huidige toestand n het land zie ik mij echter genood- aakt deze kandidatuur af te wijzen om zo bij te dragen tot de oplns- ingen, die een einde zullen maken an de militaire dictatuur, die dit and in zijn bedorven toestand heeft ebracht', aldus de verklaring van *erón. Zogezegd ioramige vooroordelen van por- ografie zijn zo sterk dat zij zelfs loor een wetenschappelijke be- ïandeling van het onderwerp niet tinnen worden weggenomen. dr Tom Schalken. Opklaringen en overwegend droog weer. in de nacht en och tend hier en daar mist. Meest matige wind uit zuidoost tot zuid. Maxima ongeveer 7 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst. Zon op: 08.43 08.44 onder: 16.29/16.29 Maan op: 13.46/14.25 onder: 05.07/ 06.34 Mit er gebleven ooievaar overwintert Ondanks het feit, dat de terugtrek king van Perón was verwacht, is nu een vacuum ontstaan in de top van de peronistische beweging. Vandaag of morgen zal men tijdens een bijeen komst trachten dit vacuum op te vullen door een nieuwe kandidaat te benoemen. Doordat Perón en Lanusse, de leiders van de twee belangrijkste en elkaar vijandige machtscen tra in Argentinië, de peronistische beweging en de strijdkrachten, zich beiden hebben teruggetrokken, is de kans aanzienlijk toegenomen, dat de overgang van een militair naar een burgerlijk regime in Argentinië, har monieus zal verlopen. De nu te benoemen nieuwe leider van de peronistische beweging zal bij de verkiezingen van maart ongetwijfeld de hoogste ogen gooien, want hij komt aan het hoofd te staan van het zogeheten Justicialistische Bevrijdings front, dat Perón de afgelopen weken tijdens zijn verblijf in Argentinië wist te vormen. In dit front gaat de peronistische beweging samen met een tiental kleinere nationale en pro vinciale partijen. De Radicale Partij, de op één na grootste partij van het land, heeft geweigerd zich bij dit front aan te sluiten en heeft een eigen kandidaat voor het president schap gesteld, Ricardo Balbin. DEN HAAG (KNP) In verband met het feit, dat de synodepraeses van de presbyteriaanse kerk in Mozambi que maandag dood in zijn cel werd aangetroffen, heeft kardinaal Alfrink gisteren als voorzitter van de interna tionale katholieke vredesbeweging 'Pax Christi', het volgende telegram verzonden aan de voorzitter van de bisschoppenconferentie van Mozambi que, mgr. Francisco Nunes Teixeira: 'Met ontsteltenis kennis genomen van tragische dood president synodale raad presbyteriaanse kerk Mozambi que, Zedequias Manganhela. Deel be zorgdheid lot andere gevangen presby terianen. Verzoek u dringend broeder lijk teken te geven van oecumenische solidariteit door te helpen bevorderen de juridische hulp en normale rechts procedure, op grond van de verkla ring van de rechten van de mens voor deze mede-christenen en alle andere politieke gevangenen met erkenning van zelfbeschikkingsrecht volk Mo zambique'. In Mozambique zitten nog 31 presby teriaanse kerkelijke leiders gevangen. Ook de Wereldraad van Kerken en de Hervormde Wereldbond hebben tele grammen gestuurd, ondermeer aan premier Caetano van Portugal. DEN HAAG Bij het ter perse gaan van deze editie stond het voor de staf van de actie Kom over de Brug vrijwel vast dat het streefbedrag van vijftig miljoen gulden gehaald zou worden. Deze verwachtingen waren gebaseerd op een fors aantal plaatselijke gemid delden van de geef-enveloppen. Deze zijn vergeleken met de gemiddelden van de vorige actie, vier jaar geleden. SITTARD De 'gebedsactie groep Limburg' heeft haar leden en sympathisanten opgeroepen voor een bijeenkomst heden ochtend om tien uur in de kerk van de Sittardse wijk Stad broek. Met deze bijeenkomst wil de (pro-Gijsen) groep een andere bijeenkomst verhinderen, en wel die van de solidariteitsgroep Lim burg, die haar leden en introdu- cees om half elf in dezelfde kerk had uitgenodigd. Na de ontslagen van de twee perso neelsfunctionarissen van het bisdom Roermond en de ontslagaanvrage van verscheidene Limburgse priesters wil de solidariteitsgroep Limburg in de kerk van Stadbroek vanochtend verga deren over het vraagstuk: 'En hoe moet dat nou verder?' Gedacht wordt aan het oprichten van zogenaamde 'schaduwdiensten' van door de benoe ming van mgr. dr. J. Gijssen in gewetensconflict geraakte priesters. De groep heeft bij de oproep tot haar leden duidelijk gezegd, dat de bijeen komst geen anti-Gijsen-actie mag worden, maar meer een betoging voor het voortzetten van hel tot nog toe in het bisdom gevoerde beleid. Na het aankondigen van 'bezetting' van de kerk van Stadbroek door de pro-Gij- sen-groep overweegt de solidariteits groep Limburg haar bijeenkomst af te gelasten. Men wil, aldus een woord voerder van de groep, een confronta tie tussen beide groepen voorkomen. Gisteravond was nog niet bekend of de bijeenkomst van de solidariteits groep al dan niet zal doorgaan. Het kerkbestuur van de kerk van Stadbroek heeft, om moeilijkheden te voorkomen gisteravond overwogen de kerk te sluiten. Mogelijk zullen de bijeenkomsten dan vóór de kerk wor den gehouden. DELFT De studentenbezetting van het gebouw van de technische hogeschool in Delft is gisteravond opgeheven. De plenaire vergade ring van de bezetters hechtte gis teravond unaniem haar goedkeu ring aan de overeenkomst, die werd bereikt na bijna een dag onderhandelen tussen een delega tie van de bezetters, een deel van de hogeschool raad en het voltal lig college van bestuur. Het college van bestuur heeft zich be reid verklaard tot uitgifte van de ver klaringen voor het verkrijgen van kin derbijslag volgens het zgn. model en volgens de procedure, die de hoge- schoolraad op 17 november heeft vastgesteld. De eerste honderd verkla ringen zullen woensdag a.s. worden af gegeven. Aan de overeenkomst heef thet be stuur een paar voorwaarden gesteld, o.a. dat men de verklaringen zal afge ven tenzij deze afgifte door de minis ter wordt verboden of de Raden van Arbeid deze verklaringen niet blijkeif te accepteren. FIJNAART Bij schoonmaakwerk- zaamheden aan een sloot langs de Stoofdijk in Fijnaart (bij Roosendaal, N-B) zijn gisteren de stoffelijke res ten gevonden van vermoedelijk Paulina Maria van Ansems, 14 jaar oud, afkom stig uit Klundert. Op 19 mei 1971 liep zij na moeilijkheden thuis weg en werd sindsdien vermist. Moeilijk voor particuliere invoer DEN H AAG Met ingang van 1 januari 1973 kunnen voor per sonenauto's. rlie na 31 december 1972 zijn gebouwd, alleen kente kens worden afgegeven indien ze behoren lot een type, dat is goed gekeurd door de Rijksdienst voor liet Wegverkeer (RDW). De 21-jarige Canadees Larry Maxwell Stanford (midden) werd giste ren door politiemannen weggeleid na een vergeefse poging op het vliegveld vail Montreal een vliegtuig te kapen. Negen uur lang gijzelde hij de vier bemanningsleden van het toestel. Pas na een gesprek met zijn vader en een psychiater gaf de jeugdige Stanford zich over aan de politie.. Binnenland Ameland en het aardgas 5 Pornografie als sociale uitlaatklep 15 Buitenland VS bombardereu als nooit tevoren 9 Israels leiders verdeeld over toekomst11 Zweden verlaten hun land 11 Kerk Hervormden toen en gereformeerden nu 2 Kerk en werk2 Kunst De Italiaanse 'Haagse' school 13 Driemaal Willem Wilmink... 13 Pisemski's Duizend Zielen13 (ADVERTENTIE* Voor een nadere mededeling omtrent de puzzelopgave van VRIJDAG 15 DECEMBER ZIE PAGINA 17. Een typekeuring houdt in. dat de RDW één keer grondig nagaat of aan alle eisen wordt voldaan. Bij het aanvragen van kentekenbewijzen voor alle volgende auto's van dat type kan men dan volstaan met een verklaring, dat de betrokken auto's overeenkomen met het goedgekeurde type. Een dergelijke verklaring kan worden afgegeven door de importeur van het betreffende automerk in Nederland of door de districtsbureaus van de RDW. Omdat de nieuwe regeling slechts en kele jaren op vrijwillige basis functio neert, zijn vrijwel alle door de Neder landse importeurs afgeleverde auto's reeds als type goedgekeurd. Particulier De nieuwe regel is vooral gericht op de invoer van personenauto's door particulieren, hetzij bij hun verhui zing, hetzij als handelaar. Tot dusver re had in deze gevallen sle.chts indivi duele controle plaats, maar van 1 januari a.s. af moeten ook deze auto's behoren tot een type dat door de RDW is goedgevonden Deze maatre gel is noodzakelijk, omdat de particu lier. die een auto invoert niet ot moeilijk kan aantonen dat de auto waarvan het kenteken is aangevraagd aan alle eisen voldoet, bij voorbeeld op het gebied van de bevestigingspun ten voor autogordels, het geluidsni veau van de motor en binnenkort ook de luchtverontreiniging Twee mogelijkheden Om-individueel toch in aanmerking te komen voor een kentekenbewijs voor een personenauto, die na 31 december van dit jaar is gebouwd, zijn er twee mogelijkheden. Of men vermeldt op de aanvraagkaart voor de keuring een verklaring van de importeur van het betreffende merk, waaruit blijkt dat de betreffende auto behoort tot een type dat door de RDW is goedge keurd, of de RDW moet tijdens de keuring kunnen vaststellen dat het voertuig overeenkomt met een goed gekeurd type. Als blijkt dat de auto geen overeenkomst vertoont met een type, dat is goedgekeurd, mag de RDW geen kentekenbewijs afgeven. De afgifte van kentekenbewijzen wordt gekoppeld aan een type-keuring. De normale koper zal daar weinig van merken. Particulieren die een auto invoeren of handelaars, kunnen echter voor problemen komen tc staan. Nog veel raadsels om Mata Har: 15 Sport Feyenoonl ziek van kritiek 19 Ard Schenk nog steeds voorop 21 Economie Ondergang EMS-imperium... 25 Radio cn tv 6 Strips, feuilleton c, Reccplen 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 .Maandbladen 7 Puzzel 17 Men schrijft ons 17 Postzest'ls 17 Familieberichten IK Beurs 23 Sinds dinsdag 5 december zijn wij bezig, u een kleine spoedcursus in het produceren van een krant te geven. Daarmee wilden we u een indruk verschaffen van wat er allemaal vast zit aan het maken van een dagblad, en meer speciaal van een ochtendblad. Straks, in het nieuwe jaar, willen we alles nog eens rustig en dan met foto's overdoen. De cursus wordt dan, zoals dat heel. verdiept. U weet dan. v/at er allemaal moet gebeuren voor dat ons dagblad bij u thuis wordt bezorgd En welke moeilijkheden daarbij zijn te overwinnen. Die moeilijkheden worden misschien wat groter dan nodig is. wanneer lezers ons produkt verkeerd benade ren. Tot nu toe hebben we veel brieven ontvangen. Haast teveel. Het gewone werk moet ook gebeuren. De krant gaat door. zes dagen per week Ze moet in uw bus. want u rekent erop. Doorgaans krijgen we alleen brieven met klachten. Nederlanders zijn scheutiger met kritiek dan met lof prijzingen. Ditmaal bereikten ons ech ter ook vele woorden van lof Eerlijk, een mens heeft dat ook nodig. Op verscheidene klachten hopen niet wij. maar de hoofdredacteur binnen kort te reageren. Hij gaat dan in gesprek met de lezers. Eén ding nu reeds. Trouw/Kwartet kan geen maatwerk leveren voor be paalde kerkelijke of politieke groepe ringen. Wij proberen met onze infor matie, en door hoor en wederhoor toe te passen, een vrij bonte verzameling van deze groeperingen te bedienen Wii een christelijke krant die lande lijk is en allure heeft, niet alleen overeind blijven, maar ook met succes op werven bedacht zijn (Groen van Prinsterer), dan zal ze met wat meer tolerantie moeten worden bejegend. Met wat begrip en wat nieuwsgierig heid naar andermans opvattingen. On der ons lezerspubliek wordt verschil lend gedacht. Dat is niet bedroevend. Het is zelfs verheugend en noodza kelijk. leder heeft zijn eigen verant woordelijkheid en geweter Wat wel bedroevend moet worden genoemd, is een dictatoriale opstelling of, erger nog weglopen. Een groot gebouw afbreken kunnen we allemaal. Echt wat opbouwen is veel moeilijker. Wij hebben van en door u weer 116 abonnees gekregen. Lalen we samen doorgaan Heb een goede zondag. De directie UTRECHT De federatie van vak centrales begint niet op 1 januari, zoals aanvankelijk de bedoeling was, maar omstreeks 1 maart 1973, als de eerste fase van het proces van de federalievorming zal zijn afgesloten. Dit blijkt uit een verklaring van de drie vakcentrales (NVV, NKV en CNV), die gisteren is gepubliceerd. RITA een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. 'Ik verdeel de jam zo eerlijk mogelijk noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: Plaats: betaalt per: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapje post- Dpletine handige papier met schaaltje paraatmap enveloppen (flessen- met brief - onderzetter) papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Van een verslaggever ik wachtte eigenlijk op ••«vitije AMSTERDAM Binnen zes jaar zal er een overschot aan artsen zijn, verwacht prof. dr. J. G. Borst in het Nederlands tijdschrift voor de geneeskunde. Ook tussen 1955 en 1961 was er een overschot aan artsen. Toen in 1964 een tekort duidelijk werd. begon een stormloop op de medische faculteiten, aldus de Amsterdamse hoogleraar, die nog steeds aanhoudt. Hij raadt iedereen, die niet beslist de geneeskunde wil gaan uitoefenen aan. nu een andere loopbaan te kiezen. 'Bijna zeker komt er een moment waarop het verzadigingspunt weer wordt overschreden.' Voor de vele artsen die over zeven jaar waarschijnlijk geen emplooi kunnen vinden is er volgens prof. Borst één troost: uitwijken r.aar Amerika, waar het artsentekort ook dan nog nijpend zal zijn. In 1969-'70 studeerden in Nederland per miljoen inwoners tweemaal zoveel artsen af als in Amerika, cn daar blijven ppn de univcrsitellen uit 'welbegrepen' eigenbelang dc toeloop van medische stu denten door strenge selectie beperken. Zij willen het peil van hun onderwijs niet verlagen, en tijd voor onderzoek overhouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1