VOETBAL IN WANKELT BETAALD EUROPA dappel en de buitenwereld ROUW/KWARTET ZATERDAG 16 DECEMBER 1972 SPORT T19/K19 ■FEYENOORD 'DOODZIEK' VAN VELE 'ONREDELIJKE KRITIEK' door Richard Matthijsse maak mag ik natuurlijk niet hebben, maar achteraf mag je je gelukkig prijzen dat we Jan Mulder niet heb ben. Wat zouden we niet bekritiseerd zijn geworden als zich bij ons gemani festeerd had wat Mulder nu heeft (knieblessure, red.). De tweede transferperiode zit cr op. Er is niets uit de bus gekomen. Brox: 'Lubanski wilde graag bij Feyenoord spelen. We hadden ook interesse in hem. Zijn club Gornik stelt zich op het standpunt dat Lu banski een ambassadeur is en niet voor zijn dertigste Polen kan verla ten. We hebben met het bestuur ge sproken. Als de situatie mocht veran deren, zal men zich met ons verstaan.' Wordt Feyenoord kampioen? Brox: 'Wanneer dit elftal niet meer geplaagd zou worden door blessures, wanneer het zijn vorm kan krijgen met de sterkste formatie, ja, dan zijn we dit seizoen tot grote dingen in staat.' 'Dialoog' Na het prettige onderhoud met Guus fan onze sportredactie piSTERDAM Voetbal geldt nog altijd als de voornaamste vorm 'an het bieden van passieve recreatie. Een in Europa en Zuid-Ameri- i al jarenlang bestaande situatie. Niettemin is de qua aantal werk- ïmers betrekkelijk kleine bedrijfstak in gevaar. Het teruglopen van i actieve-passieve belangstelling is geen typisch Nederlands ver- chijnsel. In vrijwel geheel Europa kan momenteel een dalende ten ens gesignaleerd worden. Het tempo van die ontwikkeling is ver- itrustend. Er wordt binnenkort (en dat moet niet al te sterk gerela- veerd worden) een kritieke fase verwacht. aar er steeds meer geld in tech- sch/medisch/organisatorische aspec- n van het voetbalbedrijf geïnves- erd wordt, constateren de leiders •k, dat de grootste bron van inkom en. de recettes, steeds meer uitge- md wordt. Met andere woorden, de schikbare reserves worden veelal ngesproken en waar geen kapitaal 'er is, wordt op grote schaal en ak nauwelijks verantwoord geleend. het ogenblik natuurlijk waarop schuldeisers zich eindelijk onge- 'st beginnen te voelen en bij de !'Jkte instanties om maatregelen ver- eken, ligt derhalve een enorme opdracht r de Europese voetbalunie te |Chten. Het betreft minder een zaak or de FIFA, de alles overkoepelen- wereidorganisatie. want in Zuid- nerika heeft voetbal nog 'greep' op bevolking, terwijl in Azië en voor- 'n Afrika een toenemende interesse lieten wordt. Specifiek Europees obleem dus. De UEFA evenwel eft nog nooit een visie ontwikkeld laruit een concreet beleidsplan ge ren zou kunnen worden, verschillende leden van de UEFA nmelen maar aan en verzinnen ei- o ideale oplossingen. Zoals Roger «t, manager van Stanraard Luik. van het Belgische bondsbestuur en rtegenwoordiger voor zijn land in UEFA. dat doet. Recentelijk sugge- itde hij: 'Verbreed het doel met 73 ïtimeter en verhoog het met 23 itimeter. Voer in, dat buitenspel it meer mogelijk is buiten het «schopgebied. En bepaal verder, t een team dat meer dan vier e'Punten in een wedstrijd maakt. een grotere waardering in punten krijgt, terwijl ër voor uitslagen met een verschil van meer dan vier doel punten nog eens meer punten ver strekt worden.' Aardige opmerkingen van Roger Pe tit. Suggesties die wellicht de aantrek kelijkheid van voetbal als kijkspel verhogen, maar toch geen waarborg vormen voor een opleving van deze branche. En dat is toch beslist nodig, want zelfs traditionele bolwerken wor den door slijtage aangetast. Engeland en Duitsland, door de jaren heen naties waar de grootste toeschouwers aantallen geregistreerd werden, ver keren in zorgen. Vooral Duitsland waar de belangstelling schrikbarend terugloopt. Dr. Gerhardt, perschef van de DFB, wijt dat voor een voornaam gedeelte aan Milnchen '72, aanduiding voor het overtrokken gebeuren dat Olympische Spelen heet. Hij: 'Ik ge loof, dat hier sprake is van een tijde lijk verschijnsel. Het publiek was doodziek van sport na Münchens mas sale festival. Juist op het moment dat de 'honger naar de bal' weer toenam, zette het slechte weer in. En dan is er uiteraard de kwestie van het grote Bundesliga-schandaal, dat toch wel tot gevolgen heeft gevoerd. De show zélf is attractief genoeg. Duitse ploegen propageren over het algemeen aanval lend voetbal.' In Engeland verwacht men dat de opkomst in het seizoen 71-72 van ruim 26 miljoen zeker met één mil joen zal slinken. Hetgeen een diepte punt voor de na-oorlogse jaren zou betekenen. Toch bestaat er in Enge land een ideaal leefklimaat voor de betaalde voetbalorganisaties. De <-om- Ecn beeld dat mogelijk wat zorgen oproept, maar dat veel bestuurders van voetbalclubs uit de zorgen zou helpen. Want de stadions in Europa zijn lang niet meer zo goed gevuld dat de toeschouwers er letterlijk uitbarsten. petitie is interessant, spannend: weke lijks wordt de ranglijst opnieuw ge schud. De wedstrijden zélf boeien, omdat de voetballeiders doorgaans weigeren enige concessies aan het op het continent zo veel voorgeschreven resultaatvoetbal te doen. En de televi sie mag slechts spaarzaam beelden van league-wedstrijden uitzenden. In de jacht op méér geld om de uit de krachten gegroeide huishoudingen toch draaiend te houden (naast de competitie de FA Cup, de League Cup en nog enkele gesponsorde wedstrij denreeksen zoals de Texaco Cup) moeten de clubs een overvol wed strijdschema afwerken. Het gevolg: het publiek wordt overvoerd met voetbal en blijkt inmiddels het verza digingspunt te hebben bereikt. In Midden- en Oost-Europa hebben de huidige ontwikkelingen de meeste zorg gewekt. In Zwitserland valt het nog mee, dankzij vooral de steun die het betaalde voetbal ontvangt van ge fortuneerde industriëlen, maar Oos tenrijk verkeert in een duidelijke im passe. Dr. Heinz Gerö, voorzitter van de Oostenrijkse voetbalbond: "Ergens is het begrijpelijk. Op de televisie worden veel u>' cbrarht van de Europa Cup-wedstrijden. Het publiek is dan niet bereid entreegeld te betalen voor voetbal van minder kwaliteit, dat in onze nationale com petitie wordt gepresenteerd.' En Hans Tschank, voorzitter van Austria FC: 'Onze clubs zijn niet in staat geweest om zich aan te passen aan de commer ciële aspecten van dit bedrijf. Er worden te veel amateurs gebruikt. Eerlijke mensen, maar bepaald niet geschikt voor topfuncties in voetbal.' De meest frappante ontwikkeling heeft H"n"-»rüo doorgemaakt. Bevolk- t*n -ii!;e jaren 'vijftig* (Puskas e.a.) wekelijks 40.000 toe schouwers de stadions, nü zijn cijfers van 2000 eerder regel dan uitzonde ring. Zelfs een ploeg als Ujpest Dosza. veelvoudig kampioen de laatste jaren en succesvol in de Europa Cup, kan niet meer rekenen op een legioen supporters. Endre Farsang, de voorzit ter: 'Ondanks al onze triomfen taant de belangstelling. Opmerkelijk, niet waar.' Hongarije hunkert naar nieuwe talen ten van het kaliber Puskas en veron derstelt dat dót de oplossing voor het probleem is. Dat is het niet, althans niet alleen. Zoals in Spanje en Italië bewezen wordt. Twee voetbalnaties, die van 1955 tot 1970 als toonaange vend beschouwd werden. Dat zijn ze niet meer, maar ondanks het verlies aan prestige in het buitenland, is de belangstelling voor de nationale com petities groter dan ooit. De eerste acht weken van het huidige seizoen vormden in Italië zelfs een record. Bijna 120.000 toeschouwers méér dan ooit tevoren in eenzelfde periode. De oorzaak? De competitie heeft de laat ste jaren veel aan spanning gewon nen. Vorig jaar werd pas in de laatste wedstrijd beslist wie gekroond werd tot kampioen (Juventus), en ook nu kan er nauwelijks gesproken worden van een afscheiding. Hetzelfde is het geval in Spanje, waar Barcelona, Es- panol, Valencia, Atletico Madrid en Real Madrid gemengd zijn in het gevecht aan de top. Die gegevens verlies aan internati onaal aanzien en tóch een stijging van de belangstelling door het spanningse lement in de competitie zouden - - het uitgangspunt moeten vormen van een uitgebreide studie over de toe- stand van het Europese voetbal. Uit het daarbij samengestelde rapport zijn wellicht belangwekkende conclusies en oplossingen te trekken. (Voor dit artikel werd gebruik ge maakt van speciaal door het persbu reau UPI verzamelde gegevens). Nederland: belangstelling loopt terug. Jaarlijks rond tien procent. Oorzaak: gebrek aan spanning en weinig avontuurlijk voetbal. België: belangstelling loopt terug, al is het nog niet zorgwekkend. Duitsland: belangstelling loopt terug. Veel clubs in financiële moeilijkheden. Oorzaak: Olympische Speeln en Bundesliga-schandaal. Engeland: belangstelling loopt terug. Oorzaak: overvloed aan wedstrijden. Frankrijk: belangstelling verandert niet. Zwitserland: belangstelling vermindert. Nog geen onoverkomelijke financiële problemen. Oostenrijk: belangstelling loopt hard achteruit. Oorzaak: gebrek aan kwaliteit en een overvloed aan tv-voetbal. Om exploitatie te sluiten worden veel spelers geëxporteerd. Italië: belangstelling neemt toe. Oorzaak: spannende competitie. Joegoslavië: belangstelling loopt terug. Oorzaak: resultaatvoetbal en verlies van vedetten als Skoblar en Sekularec. Rusland: belangstelling loopt terug. Oorzaak: geen impulsen in overwegend statisch voetbal. Hongarije: belangstelling daalt tot bijna het nul-peil. Oorzaak: gebrek aan successen van nationale ploeg en aan grote talenten. Verwend publiek dat geen genoegen neemt met minder. Tsjechoslowakije: belangstelling vermindert. Oorzaak: spelers zélf koesteren geen ambitie meer om zich snel te ontwikkelen en publiek kent andere ont spanningsmogelijkheden dan alleen het volgen van een voetbalwedstrijd. Bulgarije: belangstelling loopt achteruit. Oorzaak: drie maal per week een direct verslag van een wedstrijd op de televisie. Portugal: belangstelling verandert niet. Keurt u het goed dat Happei weigert informatie te verstrekken. Feyenoord is toch gebaat bij een zo goed moge lijke public-relations. Het publiek heeft er bovendien recht op zo goed mogelijk te worden geïnformeerd. De manier waarop de trainer zich nu gedraagt, vormt alleen maar anti-pro- paganda. Brox: 'In de afgelopen jaren is Hap pei vrij redelijk omgegaan met de pers. Over hetgeen er geschreven is na de desillusie in Belgrado, was hij in zijn wiek geschoten. Bij zijn terug keer is gesuggereerd dat hij zijn ont slag zou krijgen. Men heeft zelfs niet geschroomd daarover te schrijven. Dat heeft hem iets gedaan. Ik geloof dat in het leven een heleboel dingen de tijd moeten hebben. Als we dezer dagen weer volop <"ver vrede hebben gezon gen. bestaat de kans dat Happei zijn zwijgzaamheid laat varen. Ik zie het niet als anti-propaganda. Men moet iemand rust gunnen. Mag deze man a.u.b. teleurgesteld zijn. Niet alleen in het spel van Feyenoord en de uitschakeling uit het Europa-Cup III- toernooi, maar ook wat de pers daaro ver heeft geschreven. Ik kom tot de onbegrijpelijke ontdekking dat we maar slecht spelen in de ogen van de pers. Haarlem bij voorbeeld verloor in het stadion met 1-0. Als je dan later leest dat Haarlem de overwin ning verdiende, dan vraag ik me af hoe komen ze daar bij.' Onzin Maar het was toch niet best? Brox: 'Natuurlijk, over het spel van Feyenoord waren we niet tevreden, maar dat je de mindere van Haarlem bent geweest, is klinkklare onzin. Het moet niet die kant opgaan, we winnen alsmaar en we staan bovenaan. Er komt natuurlijk in bepaalde situaties kritiek los. Ik geloof dat in die kri tiek ook wel onredelijkheid kan schui len door bepaalde teleurstellingen die men meemaakt. Daar moet men voor waken. Dat is duidelijk. Dat men een sportclub kritisch begeleidt, vind ik een goede instelling.' De belangstelling voor Feyenoord loopt terug Dat moet u toch te denken geven? Brox: 'Onze publieke belangstelling is niet zoveel teruggelopen. Pas aan het eind van het seizoen kun je daar een oordeel over geven. Er is bij ons een aantal jaren geweest dat we een grote rol in de voetballerij speelden. Maar het is natuurlijk veel te simpel ge zegd: als die vergrijsde man (oud voorzitter Cor Kieboom, red.) op de middenstip gaat zitten, komen er al 30.000 naar Feyenoord. Dat vind ik een waanzinnige opmerking. Of Feyenoord daar zelf niet aan heeft gebouwd. Dat heeft het wel. Met top voetbal, jaar in jaar uit. Daarom kan men de publieke belangstelling bij ons niet vergelijken met die van wie dan ook. Het publiek laat ons niet in de steek, zeker niet als je twee pun ten voorsprong hebt op Ajax.' Toekomst Hoe ziet u in dit verband de toekomst van het Nederlandse voetbal? Brox: 'Ik zie die met het stijgen van de kostenfactor hoe langer hoe moei lijker worden. In Nederland, Duits land, België en Italië is het geen Brox volgt een (toevallige) confron tatie met trainer Ernst Happei en ontwikkelt zich de volgende onthut sende dialoog. Kan ik u even spreken?' 'Nein?' 'Waarom niet?' 'Ik praat niet tegen de pers.' 'Maar Belgrado is toch al lang weer vergeten.' 'Niets mee te maken.' 'Kan er geen gesprek gearrangeerd worden met de journalisten om het met u uit te praten?' 'Nein.' 'Er moet toch een redelijk gesprek mogelijk zijn.' 'Nein. ik praat niet.' "Morgen dan na afloop van Feyenoord- Go Ahead?' 'Nein, want dan ben ik weg.' Public relations bij 'topclub' Feyen oord, een boeiende zaak! OTTERDAM Trainer Ernst Happei van Feyenoord, bewierookt ii gekritiseerd, heeft de oorlog verklaard aan de vaderlandse pers- ledia. Journalisten die zich tot hem om informatie wenden, worden eggesnauwd. De onbarmhartige kritiek die op de Stadion-formatie eerdaaldc na de uitstoting uit het toernooi om de UEFA-Cup (OFK elgrado) en de felle, maar snel bezworen crisis (Van Hanegem) in gen gelederen heeft Happei er toe bewogen voor de buitenwereld zwijgen als het graf. et bestuür van Feyenoord, allerminst gelukkig met de huidige si- atie, heeft (nog) geen aandrang op Happei uitgeoefend zijn koppi- houding te laten varen. De hier en daar opduikende veronderstel- ig dat de Oostenrijker aan zijn laatste seizoen bezig is bij de club e hij in 1970 leidde naar de meest glorierijke periode (Europees- wereldkampioen) uit haar bestaan, staat daar wellicht mee in ver- ind. Bovendien voert Feyenoord met twee punten voorsprong op jax de ranglijst van de eredivisie aan. En die voor velen zaligma- mde omstandigheid werkt natuurlijk in het voordeel van Happei, schoon de huidige prestaties van de Rotterdammers het legioen ïog) niet in opperste verrukking hebben kunnen brengen. De pu- ieke belangstelling loopt iets terug, maar die trend is overal in het staalde voetbal te bespeuren. anager Guus Brox (55). vangt bij Feyenoord de soms striemende appen op. Veel van de op hemzelf, Feyenoord en Ernst Happei ge- chte kritiek acht hij in hoge mate onrechtvaardig en soms gemeen, rox, sinds 1964 als manager aangesteld, kan terugblikken op episo- is van grote voorspoed: seizoen '64-'65 kampioen van Nederland en ikerkampioen; en '67-'68 de tweede plaats (achter Ajax); 8-'69 nationaal en bekerkampioen; '69-'70 tweede plaats (achter jax) en Europees kampioen; '70-'71 wereldkampioen en landskam- oen; '71-'72 tweede plaats (achter Ajax). a de (botte) weigering van Ernst Happei van gedachten te wisse- n over Feyenoord en daarmee verband houdende zaken, toonde ma- iger Guus Brox zich wel bereid nader in te gaan op een aantal ac- ele kwesties en vragen. vetpot. Bijna iedereen heeft steun nodig, van overheid of van industrie, en clan werkt men nog met rode cijfers. Dat is een ontwikkeling waar de clubs aan kapot gaan. Men zal zich ernstig op deze situatie moeten bezin nen. Er zal een diepgaand en verant woord onderzoek moeten gebeuren naar de belangstelling van het pu bliek.' Hoe is de verhouding tussen Happei en u? Brox: 'Ideaal. Ik werk goed met die man samen. Van mijn kant kan men nooit tot de conclusie zijn gekomen dat er geen goede samenwerking zou zijn'. Gaat Happei weg aan liet eind van liet seizoen? Brox: 'Ik kan er niets over zeggen. Hij heeft die wens niet te kennen gegeven en ik heb geen enkel idee wat hij wil. Na Belgrado is daar het nodige over gesuggereerd. Toen heb ben Happei en ik gezegd: we proberen samen het einde te halen met een goed resultaat.' En daarna Rinus Michels? Brox: 'Speculaties. Er wordt in een bepaalde periode zoveel gesuggereerd.' Aankoopbeleid Er is voortdurend kritiek op het aan koopbeleid van Feyenoord. Spelers als Posthumus, Maiwald, Schoenmaker en Ladinsky hebben zich niet waar kun nen maken. Brox: 'Ik beschouw die kritiek als hoogst overtrokken. Posthumus en Maiwald waren voor ons probeersels, die er wel of niet zouden kunnen komen. We hebben die mogelijkheden onderzocht en zijn ons geen builen gevallen. Schoenmaker, ja dat betreur ik, heeft zich nog niet waar kunnen maken.' Nog niet? Brox: 'Ik ben van al die aantijgingen inmiddels kotsmisselijk geworden. Wij. de transfercommissie, Happei en ik vinden dat we alles in het werk hebben gesteld het elftal te verster ken. We kochten dit jaar Ressel, Kris- tensen, De Jong en Reitsma. Dat zijn spelers die bewezen hebben dat ze in de top kunnen meedraaien. Ik ben van mening dat we een brede top hebben. Als je ziet dat we zondag in de bekerwedstrijd tegen Haarlem (0- Jan Mulder Ajax met Jan Mulder. Brox: 'Dat is een hoogst vervelende zaak geweest. We hadden naar ons gevoel duidelijke afspraken gemaakt. De houding van de betrokkenen is niet goed te praten. We hadden een heleboel rotzooi kunnen trappen maar in die omstandigheden stel je geen prijs meer op die man. Leedver- HAPPEL Brox: 'Ik acht het wel degelijk moge lijk dat hij bij Feyenoord in de toekomst een grote rol gaat vervullen. Lex Schoenmaker is een goede voet baller, daar ben ik rotsvast van over tuigd. Als bij Feyenoord spelers een paar jaar op de reservebank zitten, heeft iedereen daar commentaar op. Bij andere clubs hoor je daar nooit iets over. Over Ladinsky zijn wij niet ontevreden. Als gevluchte Hongaar heeft hij aanpassingsmoeilijkheden. Dat je een nog betere spits als La dinsky wilt hebben, ja daar zegt u me wat.' Achter het net Er wordt vaak gezegd dat Feyenoord bij het zoeken naar goede spelers altijd achter het net vist en dat het pas actief wordt als andere clubs ook belangstelling tonen. De Zweed Edström bijvoorbeeld en Gerd Müller. GUUS BROX 3) zonder Israel, Jansen. Hasil. La dinsky, Schoenmaker en Vos speelden, dan kan toch niemand beweren dat het met Feyenoord niet goed zit. We behoeven helemaal niet naar het bui tenland om spectaculaire spelers los te peuteren. Gerd Müller (het West- duitse voetbalkanon, red.) was voor Feyenoord een onhaalbare zaak. Het is niet verantwoord twee miljoen aan transfergeld uit te geven en Müller zelf nog een bruto-salaris van een miljoen te laten verdienen. Wat Edström betreft, die hadden we al zo lang in de gaten. Daarom word ik ziek van al die opmerkingen over achter het net vissen. Noem me een Nederlandse club op. die ons te vlug af is geweest.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19