Vog veel raadsels ond Mata Hari Pornografie is een sociale uitlaatklep' as de 'Oosterse danseres' Greetje Zelle een eesterspionne of een speelbal van de Fransen? ior Jan Brokken Stellingen 5lan voor iiuseum willen omdraaien. Pornografie biedt een sociale uitlaatklep. Ook voor jeug digen vind ik het niet direct scha delijk. Uit een recent onderzoek blijkt dat de onkunde op sexueel terrein onder jeugdigen nog erg groot is. Het kan misschien geen kwaad als ze wat meer sexuele afbeeldingen onder ogen krijgen. Vraag: U schrijft dat er misschien één nadeel aan pornografie vast zit, dat is het gevoel van onmacht, frustratie, onlust dat er door veroorzaakt wordt. In de werkelijkheid blijkt namelijk dat de pornografie-consument zelf niet beschikt over geslachtsdelen van onmogelijke afmetingen, die een voor waarde schijnen te zijn voor de bui- tenzinnige orgasmen. Daardoor kun nen remmingen ontstaan in het eigen sexueel verkeer. Maar de overheid kan daar via het strafrecht moeilijk iets tegen doen, zegt u. Uw argument is dan: de Ster-reclame roept ook frustratie-gevoelens op, omdat we toch niet kunnen kopen wat ons allemaal wordt aangeprezen. Is dat niet meer een argument tegen de Ster-reclame dan tegen de pornografie-wetgeving? Tom Schalken: Overal is reclame: en je bent niet verplicht naar de STER te kijken. Het wordt wat anders als de reclame midden in de programma's wordt uitgezonden. Daar zou ik tegen zijn. Vraag: U citeert Brezjnew's opmerkin gen over de westerse pornografie als teken van ons morele verval. De Ame rikaanse kinderarts Spock spreekt van ontluistering en ontmenselijking van de sexualiteit. Dr. C. van Emde Boas heeft het over een desintegratie van het liefdeleven. Hebben zij geen ge lijk? Tom Schalken: Voor zover dat waar is kun je je afvragen of pornografie niet het symptoom is van een veel algeme ner verschijnsel. De mensen leven onder druk, ze zitten in een stress situatie, waardoor ze vaak niet toeko men aan een normale ontplooïng van zichzelf. Als je daar iets aan wilt doen moet je niet één symptoom gaan bestrijden. Ll OUW/KWARTET ZATERDAG 16 DECEMBER 1972 •7- i in Schalken: beste manier om pornografie te bestrijden is haar vrij te laten r Piet Hagen ITERDAM 'De beste ma- om de pornografie te be den is om haar vrij te geven', is de eerste stelling die Tom lken heeft toegevoegd aan proefschrift 'Pornografie en recht', waarop hij gisteren de Vrije Universiteit promo de. De eerste stelling roept onze eerste vraag op: vindt Schalken dat de pornografie reden moet worden? Schalken (28), na enkele jaren olen in de literaire kritiek in Itijd (vier jaar) omgeschoold tot in de rechtsgeleerdheid, is zelf ander van algehele vrijlating le pornografie. En dan niet om te bestrijden, want hij stelt zich liberale standpunt dat de wet- zich geen zedelijk oordeel moet itigen over pornografische lief- enjen van de burger. hij in zijn proefschrift een el doet voor nieuwe wettelijke "sen inzake pornografie, dan is coral omdat hij rekening houdt je politieke en maatschappelijke irheid. Uit opinie-onderzoeken Schalken heeft zelf ook een te gehouden) blijkt dat een 'erheid van de bevolking (63 ot) het verbod van pornografie andhaven voor jeugdigen. Ruim ft van de mensen wil bovendien Joe vormen van opdringerige 'eiding (ongevraagde toezending ost bijvoorbeeld) tegengaan. •1 Tom Schalken denkt dat bij joeralere houding tegenover por- "e de extreme uitwassen vanzelf verdwijnen, wil hij zittend stoel van de wetgever wel °et komen aan de wil van het jn het door hem uitgedachte itwerp wordt dus de pornogra- Jgelaten met slechts twee beper- geen verkoop aan jeugdigen 'en zestien jaar en geen opdrin- p verspreiding. Wie zich daaraan poudt maakt zich volgens het P' van Schalken niet schul- [21 een misdrijf (zo is het nu), maar aan een overtreding. Vraag: U houdt dus rekening met de mening van de meerderheid van het volk. In pornografie-processen is ook door rechters gegrepen naar het mid del van opinie-onderzoek, om er ach ter te komen wat de meerderheid van het volk nu aanstotelijk vond voor de eerbaarheid. Is dat criterium van de helft plus één wel een juiste maatstaf voor de wetgever en de rechter? Tom Schalken: De wetgever moet re kening houden met de uitvoerbaar heid van de wetgeving. Als de meer derheid van de mensen er anders over denkt en zich anders gedraagt, wordt de wet uitgehold. Uit mijn enquête blijkt dat slechts tien procent van de bevplking tegen vrije verkrijgbaarheid van pornografie is. Daarmee moet de TWEE STELLINGEN VAN TOM SCHALKEN GAAN OVER ABORTUS Voorstanders van legalisering van abortus provocatus erkennen méér dan de tegenstanders de waarde van het menselijk leven. De Nederlandse abortuswetgeving is zodanig verouderd, dat een fantasierijk officier van justitie met deze wet in de hand zelfs zou kunnen optreden tegen een werkgever, die zijn werknemers laat afvloeien. NOG TWEE STELLINGEN: Door het accepteren van homofilie als afkeuringsgrond voor militaire dienst werken de homofielen zelf de discriminatie in de hand. Sommige vooroordelen tegen pornografie zijn zo sterk dat zij zelfs door een wetenschappelijke behandeling van het onderwerp niet kunnen worden weggenomen. TOT SLOT TWEE ZINNEPRIKKELENDE CITATEN UIT HET PROEFSCHRIFT: Het prikkelen der zinnen schijnt een eigenschap te zijn die niets met kunst te maken heeft Dit moet toch een wijd verbreid misverstand zijn. Een sexuele voorstelling is op grond van haar karakter steeds zinneprikkelend. Wanneer zij dat niet is, is de weergave gebrekkig en, in geval van kunst, karakterloos. (over de pornografiebestrijder) Hijzelf kan best tegen pornografie, maar zijn buurman niet, en als die geprikkeld wordt, schijnt dat een soort natuurramp op te leveren. wetgever rekenen. Ook voor de rech ter kan dat een criterium zijn als hij moet bepalen wat aanstotelijk is voor de eerbaarheid. Juist met het oog op die door rechtbanken ingestelde opi nie-onderzoeken is er nu een uit spraak van de Hoge Raad, dat de rechter mag afgaan op wat hij denkt dat de meerderheid aanstotelijk vindt. Hij hoeft dat dus niet feitelijk te toetsen. Vraag: Er is een minderheid van de bevolking die streng wil optreden te gen pornografie. Deze mensen vinden pornografie niet alleen schadelijk (wat volgens u niet te bewijzen valt), maar ook schandelijk. De wetgever kan deze minderheid binnen onze de mocratische samenleving dus niet te vreden stellen. Tom Schalken: Slechts zeer ten dele kan de wetgever aan hun verlangens tegemoet komen door de vrije ver krijgbaarheid enigszins in te perken. Maar verder kan de overheid niet gaan. Zij moet de verschillende belan gen tegen elkaar afwegen. Er zijn ook mensen die mijn voorstellen nog te streng vinden. De overheid kan niet alle partijen tevreden stellen. In zo'n geval moet zij het algemeen rechts goed beschermen. Dat is bij pornogra fie de vrijheid om er kennis van te nemen en tegelijkertijd de vrijheid om er géén kennis van te nemen. Bij die vrijheid hebben alle burgers be lang. Overigens betekent vrijlating van de pornografie niet dat de over heid haar goedkeurt. Vraag: De beperkingen die u voorstelt (voor jeugdigen en opdringerige ver spreiding) vindt u zelf eigenlijk over bodig? Tom Schalken: Ik zie mijn voorstel als een overgangswetgeving. Als je de pornografie meer vrij laat, zal je eerst een periode van een zekere opbloei van de pornografie krijgen. Vooral mensen die gezagsgetrouw denken zul len dan eindelijk eens kennis willen nemen van wat vroeger allemaal niet mocht. Maar dat gaat voorbij. Porno grafie wordt al gauw vervelend. Dan ontstaat er een klimaat waarin de Tom Schalken: vrijlaten met maar een paar uitzonderingen dingen minder gecompliceerd zijn. Dan kunnen de laatste wettelijke be perkingen waarschijnlijk ook verdwij nen. Het lijkt mij trouwens ook heel moeilijk om deze beperkingen in praktijk te brengen. Je krijgt toch weer het probleem van wat mag wel en wat niet. Hoe moet je de grens bepalen tussen wat wel en niet toe laatbaar is? Vraag: Hoe staat u zelf tegenover pornografie. Bent u consument? Tom Schalken: Ik ben nauwelijks een kenner van pornografie. Pas op mijn reis door de Scandinavische landen heb ik enkele malen wat meer extre me vormen van pornografie gezien. Maar voor het maken van wetten is het niet nodig dat je jaren pornogra fie bekijkt In haar strekking is por nografie duidelijk. Als je vijf filmpjes gezien hebt weet je het. Het is vrese lijk monotoon. In mijn wetsvoorstel hanteer ik trouwens geen inhoudelijk criterium. Ik zeg niet: bepaalde vor men van pornografie (bijvoorbeeld voorstellingen van sexueel contact tussen mens en dier) zijn ontoelaat baar. Ik beperk me tot formele bepa lingen: de opdringerige verspreiding. Vraag: In uw proefschrift bestrijdt u de gedachte dat pornografie schadelijk is. Tom Schalken: In Denemarken is het verbod op pornografie in 1969 afge schaft. Sindsdien is de sexuele crimi naliteit niet toegenomen. Het gluren en de pedofilie (sex met kinderen) is zelfs minder geworden. Je hoeft niet meer te gluren als pornografie vrij verkrijgbaar is. Ook andere schadelij ke effecten zijn onbewezen. Ik zou het BINNENLAND T15/K15 ;n orde meeste Fransen blijft Mata Hari een meesterspionne, die als meest begeerde maitresse van de rijse bourgeoisie menig geheim van de Franse generaals wist af te troggelen. Toch is er de laatste en en twijfel gerezen over de werkelijke rol, die de in Leeuwarden geboren 'oosterse danseres' in de or zinjaren van de Eerste Wereldoorlog speelde. Was Mata Hari, zoals zovele anderen, een speel- te van de Franse autoriteiten, die achter de meest wilde spionage-verhalen de chaotische toestanden het leger en op de departementen trachtten te verbergen?, vragen velen zich af. Mata Hari op het hoogtepunt van haar carrière in Wenen, 1907. De verhoren worden afgenomen door kapitein Bouchardon. Drie jaar na het proces schrijft hij een lang artikel voor het tijdschrift Lectures pour tous (juli 1920) over zijn ervaringen met spionnen onder de welluidende titel 'Zwijg. Wantrouw. De oren van de vijand luisteren naar u'. In dit artikel memoreert hij ook hoewel uiterst summier aan het geval Mata Hari. Hij omschrijft de Holland se als 'een vrouw op retour', die het moeilijk kon verteren niet meer de sier van de Parijse society te zijn, en zich daarom overgaf aan gevaarlijker act viteiten. Over het proces zelf wil Bo"ehardon weinig loslaten; ook in zij i 1953 verschenen Souvenirs laat hi.i .;v»r de feitelijke gang van zaken weinig los. De dossiers zijn nu openbaar. Nu kan nagegaan worden of Mata Hari de, na de lum over haar leven, met in de hoofdrol Jeanne Moreau, zo bekend geworden woorden 'hoe kan ik een volk verraden, dat me lief is' gespro ken heeft. Nu kan iets meer bekend worden over het leven van Mata Hari in dat mondaine en bruisende Parijs van de jaren 1910. en van de wanorde in de eerste oorlogsjaren. Mata Hari werd tot de doodstraf ver oordeeld. De Nederlandse regering heeft bij monde van haar Parijse gezant Cort van den Linden nog een gratie-verzoek bij de Franse president Pointcarré ingediend. Maar het ant woord kwam pas, toen Mata Hari al voor het vuurpeloton gestorven was. Haar hoofd is bewaard gebleven, de rest van haar lichaam werd voor post mortem operaties in een Parijs acade misch ziekenhuis gebruikt. Beïnvloed door de sfeer van verraad en de golf van verdachtmakingen, die in 1917 Frankrijk beheersten, had geen van haar vroegere vooraanstaande vrien den de moed om het lichaam op te eisen en haar een behoorlijke begrafe nis te geven. Waagenaar als één van de weinigen gepoogd de feiten te achterhalen. Op het ogenblik ligt er in Parijs veel interessant materiaal, dat zeker meer inzicht in de zaak Mata Hari kan geven. In 1967 zijn namelijk de dos siers van de rechtszaak Mata Hari openbaar gemaakt, vijftig jaar na haar proces, maar tot nu toe heeft nie mand belangstelling in deze stukken getoond. Zeker, de initiatiefnemer van het Mata Hari-museum in Eefde, de heer J. H. Steussy, zou best die archiefstukken eens willen doorblade ren, maar hij spreekt noch leest een woord Frans, waardoor zijn missie wat dit punt betreft weinig resultaat zou opleveren. Dat hij zijn reis naar Parijs, volgend voorjaar, toch met optimisme tegemoet ziet, heeft een andere reden. Steussy hoopt in Parijs het doodshoofd van Mata Hari te bemachtigen, dat op het ogenblik op één van de Parijse universiteiten als lesmateriaal dienst doet. Hij wil dat doodshoofd in Nederland hebben, omdat Mata Hari, of Greetje Zelle, zoals haar naam luidde, on danks haar Oosterse capriolen, toch voor alles een Friezin is, een dochter van een deftige hoeden- en pettenma ker, in Leeuwarden. Over haar Neder landse tijd heeft Steussy heel wat matenaal kunnen verzamelen, dankzij de hulp die vele stadsarchivarissen hem daarbij boden. De tanoze reacties van familieleden, kennissen en vrien den van Greetje Zelle, die Steussy na bekendmaking van' zijn plannen om een museum over Mata Hari op te richten, heeft ontvangen, hebben nu al een heel ander beeld van deze begeerlijke vrouw gevormd aan de meeste geschriften verzinsels ons hebben doen geloven. Zo beschrijft mejuffrouw Buys van de Leeuwardense Hofschool de op 7 au gustus 1876 geboren Margaretha Geer- truida Zelle als 'een meisje met een edelmoedig karakter, waardoor ze vaak in moeilijkheden kwam'. Al in haar vroegste jeugd stonden twee din gen vast: ze oefende een magische invloed op mannen uit en had een zwaje voor uniformen. Gecombineerd met domheid en een schier onuitput telijke fantasie zouden deze eigen schappen haar dood voor het vuurpe loton tot gevolg hebben. Op zestienjarige leeftijd wordt Greet je van de Leidse Kweekschool voor Kleuteronderwijzeressen gestuurd, omdat het schoolbestuur acnter haar verhouding met de directeui van de scho >1 was gekomen. Na het overlij den van haar moeder kwam Greetje via een kort verblijf bij familieleden in Sneek en Rhenen in Leiden te recht. Na deze affaire vertrok zij naar Den Haag, waar Greetje in 1894 met De Franse kapitein Bouchardon ondervraagt (in 1917) Mata Hari. In 1904 spreekt plotseling heel Euro pa van Mata Hari. de eerste naaktdan- seres van het continent, die vele com plimenten van het serieuze dagblad Le Temps kreeg voor haar 'kunstzin nig optreden'. Mata Hari is plotseling een ster: zij treedt in de Verenigde Staten voor de Rothschilds op, zij reist naar Monte Carlo, Wenen, Ber lijn. Londen en Madrid, geeft welda digheidsconcerten en soupeert met ge neraals en ministers. Zij geniet de status van meest gevraagde en begeer de maitresse van Parijs, het vrolijke en uitbundige Parijs van 1905, 'waar de mannen hun stevig in corsetten gebonden echtgenotes complimenteer den en de ene na de andere maitresse Mata Hari in december 1914. Wanneer zij in Parijs terugkomt, vraagt het hoofd van de Franse spio- nage-dienst, Ladou, die twee jaar later beschuldigd zal worden van hoogverraad, en bij gebrek aan bewijs weer is vrijgelaten, Mata Hari voor de Fransen te werken. Zij accepteert dat. Waarschijnlijk heeft Mata Hari in 1916 wel wat materiaal aan de Fran sen doorgespeeld. Maar activiteiten voor de Duitsers zijn nooit bewezen. Het herfstoffensief in 1917 zou een gevolg van haar spionage-daden zijn, maar iedere kritische krantenlezer kon in 1917 een offensief voorspellen. In dat jaar laat Ladou Mata Hari plotseling arresteren, omdat, zo ver moedt Waagenaar, de Franse officier het niet kon verdragen dat Scotland Yard eerder achter haar praktijken was gekomen. de KNIL-officier Rudolf McLeod trouwt. McLeod was met ziekteverlof naar Nederland gekomen; had een huwelijksadvertentie in de Telegraaf geplaatst en was een week later met Greetje verloofd. In 1897 vertrok cle familie McLeod inmiddels was Norman John geboren naar Nederlands Indië. In 1899 wordt hun zoon door een huisknecht vergiftigd; drie jaar later keren de McLeods diep onder de indruk van dit gebeuren naar Nederland terug. In Malang doet Greetje ervaring op als Oosters danseres. In 1902 vestigt de familie McLeod zich in Amster dam, in een huis aan de Van Bree- straat, waar nu Pistolen Paultje woont. Kort daarop verhuizen de McLeods alweer naar Velp, waar de spanningen in het huwelijk onverdragelijk wor den. Volgens de houder van het pen sion, waar de McLeods logeren, 'lonk te mevrouw McLeod veel naar andere mannen en bulderde en vloekte mijn heer zonder ophouden'. Nog in datzelfde jaar wordt de schei ding in Arnhem uitgesproken, en eind 1902 reist Greetje McLeod, gebo ren Zelle, naar Rotterdam, waar zij in het cabaret van Koos Speenhoff een nummertje opvoert ('zij lag in een maitresse-achtige houding op de sofa', aldus Speenhoff). In 1903 vertrekt Greetje, zonder een stuiver op zak, naar Parijs; een paar maanden later komt zij naar Nederland terug, omdat het Parijse avontuur op niets is uitge lopen om in datzelfde jaar weer naar de Franse hoofdstad terug te keren, de stad waar ze zo waanzinnig veel van hield. erop nahielden'. Menig Hollands jour nalist probeerde wat te weten te ko men over deze Friezin, die in Parijs als oosters danseres, beladen met dia manten', in o.a. de Folie Bergères optrad. In 1914 begint het verhaal van wat later het drama Mata Hari zal wor den, of, zoals een VARA-verslaggever het onlangs uitdrukte: waar de loop baan van Mata Hari als collaboratrice begon. In dat jaar trad Mata Hari in Berlijn op. Vlak voordat de oorlog begon, wist zij naar Nederland te ontkomen, maar de kisten met haar bagage moesten in Duitsland achter blijven Toen Mata Hari een paar maanden later van de Duitse gezant in Den Haag het aanbod kreeg voor hem te spioneren, stemde zij toe, mits de Duitsers 20.000 gulden voorschot gaven. Zij zag dit bedrag als een vergoeding van de verloren gegane bagage. In 1916 keert zij via Londen naar Madrid terug, wordt teruggestuurd naar Londen, waar Scotland Yard haar langdurig verhoort, maar toch laat gaan. In Madrid voert zij enkele gesprekken met het hoofd van de Duitse spionage-dienst Von Kallen, die woedend is over het feit. dat Mata Hari geen enkele inlichting verstrekt, terwijl zij toch geld ontvangen heeft. Von Kallen geett haar enkele flesjes met onleesbare inkt. De flesjes zullen later een belangrijke bewijsgrond van Mata Hari's activiteiten als dubbelspi onne vormen. in 1964 verschenen boek De rd op Mata Hari een veelzeg- de titel komt de Nederlandse rnalist Sam Waagenaar bijvoor- d tot de conclusie, dat Mata Hari een Franse spionne is geweest, j zeker niet voor de Duitsers t gewerkt. Waagenaar, die voor Amerikaanse filmmaatschappij I, veel onderzoek verricht heeft de beroemde Mata Hari-film met a Garbo in de hoofdrol, kwam in begin van de jaren zestig in het t van het Mata Hari-dossier van land Yard. Waagenaar haalt vele de woorden van Marthe Ri- )e in Zwijndrecht wonende J. H. teussy, 'als kwajongen helemaal ek van Mata Hari, en altijd wajongen gebleven' wil een Mata lari museum in Eefde eginnen. Het museum zal in et huidige hotel-restaurant De latste Stuiver gevestigd worden, oewel de zaak nog lang iet rond is, zowel financieel, als rganisatorisch, hoopt de heer teussy daar spoedig aan de slag te aan Het museum zal een horeca- cdrijf met een aantal expositie- ilen worden, 'omdat ik van vijftig intjes toegangsprijs niet kan indkomen'. faarom juist Eefde, en jvoorbeeld niet Leeuwarden, aar Mata Hari is geboren en een •oot deel van haar jeugd heeft lorgebracht? 'Greetje Zelle heeft lel in deze streek vertoefd. Haar an, McLeod, en haar tweede nd, dat Non genoemd werd, ggen in Velp begraven', ovendien ligt Eefde in een mooie ngeving, en, zo meent de heer eussy, 'de mensen komen niet leen naar een Mata Hari- useum, maar willen nog wat eer doen op hun vrij.e zondag', oewel een groot aantal mpathisanten zich als lid van de ichting Mata Hari-museum ïbben opgegeven, is de heer eussy de enige man, die achter ze stichting staat. Hij zegt over n grote collectie 'Mata-Hari- ngen' te beschikken. Toch is het mmer, dat niet meer interesseerden zich in deze ichting verenigd hebben, omdat jvoorbeeld uit Frankrijk nog el wat materiaal is aan te ipen, waartoe de heer Steussy chard, de beroemdste Franse spionne in de Eerste Wereldoorlog, aan, dat 'Mata Hari evengoed met de Légion d'Honneur vereerd had kunnen wor den en tot in lengte van dagen als een Franse heldin te boek zou hebben gestaan'. Na de tientallen boeken, die in de jaren twintig en dertig over het leven van Mata Hari geschreven zijn, en die allen of 'vrai' of 'véritable' in de titel dragen, en de meest waanzinnige ver zinsels onder breder publiek brachten (Mata Hari zou van hoge Nederlandse ader zijn of zelfs hofdame van konin gin Wilhelmina zijn geweest) heeft echter niet in staat is. De huidige eigenaar van 'De laatste stuiver' ziet de plannen van de heer Steussy nog niet direct gerealiseerd. 'Er moet eerst maar eens geld op tafel komen', meent hij. De heer J. H. Steussy bij liet wassen beeld van Greetje Zelle bij Madame Tussaud in Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15