3aravan-RAI: grotere ihodellen, meer romantiek Caravan vraagt niet om dure stalling ANWB vindt de wettelijke grenzen nog veel te ruim Ook de beginner heeft echt geen rijles nodig ABC voor de koper Wie voor het eerst de caravan achter zijn auto koppelt, heeft geen rijles nodig. Zelf oefenen heeft evenveel effect als een paar uur duur rijden met een instructeur. Experts zeggen: wie zelf oefent krijgt het in drie kwartier óf nooit onder de knie, wie les neemt in een half uur of nooit. Het verschil is vrijwel nihil. Rijschoolhouders hebben dat kenne lijk ook zélf ingezien, want het aantal dat een paar jaar terug met lessen voor caravanners op de markt kwam, is de laatste tijd sterk geslonken. De belangstelling bleek gering en de re sultaten beperkt. Tóch en dat is een goed bedoelde waarschuwing van de ANWB moet men nooit te licht tillen aan het rijden met zo'n kolos achter de auto. Wie onvoorbereid met de caravan op stap gaat, loopt grote kans brokken te maken. Parool derhalve voor hen, die er voor het eerst met hun droomhuis op wielen op uit trekken: oefen eerst terdege in een stille buitenwijk of op landweggetjes zonder verkeer. Het moeilijkste blijkt voor de meeste beginners het achteruitrijden omdat men daarvoor precies de tegengestelde handelingen moet verrichten als nor maal nodig is. Papieren richtlijnen van ANWB-expert Brandsma voor een linkerbocht: 1. langzaam achteruit, stuur recht. 2. Stuur naar rechts draaien, waardoor caravan naar links zwaait. 3. Stuur terugdraaien. 4. Stuur naar links, caravan volgen en corrige ren. Maak de stuuruitslag niet te groot en stuur niet al te vlug weer terug. 5. Stuur recht. In het begin zal dat nog met de nodige strubbelingen gepaard gaan, Eenhandvol andere tips: Houdt er rekening mee, dat de auto aanzienlijk minder pittig is dan normaal en vrijwel nooit harder kan Voor adspirant-kopers, die geen weg weten in de veelheid van aanbiedingen, heeft de caravan afdeling van de RAI het boekje 'ABC voor Caravankopers' uit gegeven, dat voor 3,50 op de tentoonstelling te koop is. Doel van het boekje is de koper te helpen zich te oriënteren. Daartoe worden verscheidene onderwerpen behandeld, die voor de toekomstige caravanner van belang kunnen zijn. Enkele daarvan: welk type caravan past het best bij de gezinsomstandig heden en het budget, welke technische eisen moeten aan zo wel caravan als auto worden gesteld en welke papieren heeft men nodig. Achter in het boekje wordt te vens een overzicht gegeven van automerken en het daarbij ho rende caravangewicht. Hierbij moet echter wel worden aange tekend, dat met deze lijst is uitgegaan van cijfers van de autofabrikanten. De cijfers van de ANWB (ook op de expositie vertegenwoordigd) verschillen aanzienlijk. rijden dan 80 km per uur. Zorg ervoor altijd in de juiste versnelling te blijven rijden. Wie zwaar beladen is, zal er rekening mee moeten houden buiten de vlakke snel wegen vrijwel nooit in de 'vier' te kunnen rijden (voor het terugschake len bestaan, als men geen toerenteller heeft geen richtlijnen: men moet het gewoon aanvoelen). Kies in vreemde streken en steden zoveel mogelijk de vrachtwagenroutes. Veelal worden die met borden aange geven (in Frankrijk met 'Poids Lourds' in Duitsland met LKW). Men vermijdt ermee in smalle winkelstra ten te verzeilen, waar gemakkelijk schade aan de caravan wordt aange richt. Doe afdalingen nooit al remmend, ook niet wanneer de caravan van een aflooprem is voorzien. Ga steeds rem mend op de motor naar beneden in dezelfde of een lagere versnelling dan omhoog nodig zou zijn geweest, maar zo verzekeren ervaren rijders na een paar keer oefenen kan men de kunst onder de knie hebben. Een ander probleem, waarmee vooral de trekker in de bergen te maken kan krijgen, is het wegrijden op een hel ling. Als de motor niet voldoende kracht levert, kan men het beste scha ren, waardoor de trekwagen even ont last wordt van het volle gewicht van de caravan en een aanloop kan ne men. Richtlijnen hiervoor zijn: 1. ach teruit rijden met stuur naar rechts. 2. stuur naar links. 3. Indien er voldoen de ruimte is, stuur verder naar links draaien en wegrijden, of: 4. als er minder ruimte is, recht vooruit weg trekken. OUW/KWARTET DONDERDAG 14 DECEMBER 1972 BINNENLAND T9/K9 Met de caravan de weg op: rijles is niet nodig, maar oefen wel eerst op een rustige plaats voor men op stap gaat, adviseert de ANWB met klem. legegeven, het vinden van zo'n plaats voor de stacaravan is in Nederland geen eenvoudige zaak meer. Maar tóch, zegt de ANWB, zijn ze er nog, de yes waar men met de hele familie in alle rust kan weekenden. In dit geval in de achtpersoons Nederlandse Karaat Briljant, die voor tien mille royaal "Mow-comfort levert (inclusief koelkast en gascomfoor). door tal van fabrieken standaard ge monteerd. Door deze installatie wordt de remwerking op de caravanwielen bij het achteruitrijden teruggebracht tot 5 10 procent, zodat men niet meer de kans loopt dat de wielen blokkeren. 9 Doordat steeds meer chassis- en carrosseriedelen van een duurzame beschermende laag worden voorzien, is het onderhoud belangrijk verge makkelijkt. Dit geldt zowel voor de gemoffelde buitenwand als voor de geanodiseerde raam- en sierlijsten, de aanrechtcombinatie en het chassis. Vooral bij Britse caravans valt een toeneming van gekleurde buiten wanden te constateren. Zachtgroen en crème zijn de meest gebruikte kleu ren, maar ook donkere kleurvakken komen voor, al blijven ze beperkt tot delen van de wand. De door land schapsbeschermers aangevoerde bezwa ren tegen witte caravans zijn waarschijnlijk niet vreemd aan deze ontwikkeling. Bij de sta-caravans is de roman tiek weer in opmars: sommige zijn zelfs geheel als een oud-Hollands bin nenhuis ingericht. Voorbeeld van deze ontwikkeling is onder meer de Riant Gigant 1200, die tevens de duurste is: 125.000 gulden (compleet ingericht). In de categorie vouwkampeerwa- gens is een Frans (Casita) en een in licentie in België vervaardigd Ame rikaans model (Apache Yuma Solid State) verschenen met scharnierende, vaste wanden. Tegenover het vergrote comfort staat echter een belangrijk hogere prijs, welke zelfs die van de gemiddelde toercaravan met vaste wanden overtreft Noviteiten zijn ook de Deense Camp-Let en de Belgische Macabane Sioux (met 1875,- de laagst geprijsde). Een noviteit bij de accessoires is o.m. de Morco-gaskachel, waarmee aan- en afvoer van lucht en verbran dingsgassen onder de wagen wordt geregeld. Ook op het gebied van ach teruitkijkspiegels zijn er enkele nieu we modellen. Een voorbeeld daarvan is de Rear-Scope, een uit prisma's opge bouwde ronde schijf, die aan de bin nenzijde van het caravan-achterraam wordt aangebracht. Het apparaat, dat door de binnenspiegel van de auto is te zien. werkt als een groothoeklens en verruimt dus het achtenjitzicht. Voorwaarde is echter wel, dat de ramen droog en schoon zijn. Bij de chemische toiletten is het aanbod eveneens gestegen. Opvallend is het grote aantal toiletten met waterspoe ling. lor Dick Ringlever [SERDAM wintig nieuwe rken, tientallen nieuwe acces- res en nóg meer luxe dan vo- e jaren: het zijn ditmaal dé racties van de Caravan-RAI, van 14 tot en met 18 decem- 1 in Amsterdam een zonnige geeft op vakantievieren in caravan. Een royale show, arop niet minder dan 400 ty- te kijk en te koop worden ge- r Zowel voor de beperkte als ruime beurs, want de voorde- Ste vouwwagen staat al voor 5 gulden geprijsd, de goed- ipste toerwagen voor nog geen 10 gulden en de eenvoudigste caravan al voor 6700 gulden. Steeds meer romantiek aan de caravan. kantiehuis nauwelijks enig ander on derhoud. Heeft men een stacaravan, dan liggen de zaken anders. Probleem in deze categorie is vooral het vinden van een geschikte plaats. In de meeste geval len krijgt men hier te maken met sterk verschillende gemeenteverorde ningen. De ene gemeente is vrij soe pel, andere leggen weer zeer strenge bepalingen op tafel. Het is zelfs geen uitzondering, dat eerst bouwtekenin gen ter inzage worden gevraagd om dat men zoals dan wordt gezegd geen verzameling kippehokken binnen de gemeentegrenzen wil hebben. Is dat probleem eenmaal opgelost, dan zal men tot overeenstemming met de terrein-eigenaar moeten komen. Tip voor de adspirant-weekender: zie er bij het afsluiten van het contract wél op toe, dat er geen vaagheden in worden opgenomen. Zeker geen clau sules die de eigenaar de mogelijkheid bieden de terreinhuur van de ene op de andere dag op te zeggen of de prijs (gewoonlijk variërend van 500 tot 2000 gulden per jaar) tussentijds drastisch te verhogen. Laat ook zwart op wit zetten welke beperkingen wor den gesteld als men de caravan wil verkopen. In het verleden zijn hiero ver nog wel eens moeilijkheden ont staan, die zover gingen dat zelfs de rechter erbij moest worden gehaald. Wie tot de aankoop van een caravan besluit, zal nooit over één nacht ijs mogen gaan Hoe verleidelijk het mo biele droomhuis er ook moge uitzien en hoe overtuigend verkopers hun produkt aanprijzen, voor iedereen die geen luchtkasteel wil kopen, geldt dat hij zich terdege zal moeten oriënteren voor hij dat x-aantal briefjes van duizend voor zijn vakantie-ideaal op tafel legt. Wie dat niet doet, zeggen deskundi gen, loopt de kans een kat in de zak te kopen. Niet omdat ondeugdelijke waar zou worden verkocht (slechte caravans zijn er niet meer, wél om dat dat huis op wielen waar het om gewicht en omvang gaat zeer speciaal moet zijn aangepast aan de eigenaar en vooral uiteraard aan zijn auto. Niet iedere caravan past bij iedere auto en geen enkele caravan zal dus alleen op het uiterlijk kunnen worden gekocht. Wie werkelijk ple zier van zijn mobiel vakantiehuisje wil hebben, zal voor de aankoop eerst te rade moeten gaan bij onafhankelij ke experts, die doorgaans praktischer raad geven dan de verkoper, die vaak alleen zoveel mogelijk wil omzetten. Belangrijkste vraag daarbij zal zijn welke caravan wat gewicht betreft het meest overeenstemt met het trekver- mogen én met het gewicht van de auto. Adviezen van verkopers en onaf hankelijke adviseurs verschillen op dit punt nogal. Kunnen ook verschil len, daar de wettelijke voorschriften nog steeds vrij gebrekkig zijn. Den Haag houdt zich officieel aan de door de autofabrikanten gestelde li mieten ten aanzien van het gewicht van de te trekken caravan. Wie daar boven uitgaat is volgens de wet straf baar. Andere deskundigen evenwel hanteren veel strengere normen. Caravan-expert van de ANWB R. J. Brandsma: 'In theorie klopt het alle maal wel wat de fabrikanten zeggen. Het trekvermogen van de auto op hellingen (in de eerste versnelling wél te verstaan) wordt natuurlijk cor rect vermeld. Inderdaad, een BMW 1602 kón een dikke 2400 kg een 16 procents helling optrekken. Vandaar, dat de fabrikant (en dus ook de wetgever) met zijn advies voor de caravan tot 1200 kg gaat. Wij houden het echter op hooguit 600 kg. Alleen omdat wij vinden, dat de automobilist zo'n kolos van 1200 kg met een auto die zelf maar 940 kg weegt, in moei lijke situaties nauwelijks in bedwang zal kunnen houden. Op de vlakke snelweg gaat het natuurlijk nog wel, maar je moet er niet aan denken wat er gebeurt als hij met zo'n gevaarte de berg af moet of in een noodsitua tie plotseling een scherpe bocht moet nemen. Je moet dan wel een heel goede rijder zijn om geen risico te hoeven nemen'. Ervaring van veel deskundigen is, dat verkopers over die problemen vaak nogal gemakkelijk praten en de in brede kringen van experts gehanteer de vuistregel, dat een beladen caravan als de auto lijkt het huis op tn met deze ontwikkeling (de een zijn de afgelopen jaren nauwe- gestegen) binnen het bereik van jwel iedereen te komen. Dat be st niet alleen de snelle stijging van park (dit jaar is dat gegroeid tot recordomvang van 225.000), maar het statistische gegeven dat van duurste categorie, de sta-caravans, procent in bezit is van de lagere oraensklasse, die van de geschoolde ongeschoolde arbeiders, de 20 nieuwe merken zijn er zes ierlands, waardoor het totale tal Nederlandse merken op dertig gekomen. Engeland volgt met 22 rken, West-Duitsland met 19 en inkrijk met 9. In totaal zijn er iducenten uit elf landen, t Nederland zijn aandeel vergroot- betekent niet, dat wij een toonaan- render rol op de internationale rkt zijn gaan spelen. Integendeel: totalen gezien groeit het aandeel i buitenlandse bouwers nog steeds, oral doordat dit veelal grote ge- oomlijnde bedrijven zijn, die in ies van 10.000 tegelijk produceren daardoor met relatief lage prijzen nnen concurreren. n van de gevolgen van deze massa- Oduktie is en op deze RAI is dat nieuw te zien dat de kleinste ravans steeds verder worden terug drongen. Het verschil in bouwkos- i is zo miniem geworden, dat voor chts een geringe meerprijs grotere ravans (zowel in lengte als in eedte) kunnen worden gebouwd, n ontwikkeling, die in alle catego- ën merkbaar is en het mogelijk eft gemaakt enkele grotere toercara- ns te voorzien van dubbele, enslaande tuindeuren (onder meer de Tabbert Baronesse-reeks). 'at moet je óan met zo'n caravan na een goede drie of vier weken mee Stoerd te hebben? Geen probleem, tgt de ANWB, er zijn in Nederland °g stallingsmogelijkheden genoeg, a bond heeft er zelfs een keurige ochure over, waarin tientallen 'ressen worden opgesomd, a kosten vallen mee. Gemiddeld is en niet meer dan 10 tot 20 gulden f maand kwijt. Duurder kan na- Ittlijk ook, maar dat is helemaal at nodig. Er zijn adressen, waar 50 60 gulden per maand wordt ge- *agd, maar dan heeft men een on tkomen, waar eigenlijk geen enkele ravan om vraagt: een degelijke gara- in de stad. Voor het huis op 'alen is zoiets zelfs niet eens aan te velen, want de meeste van die raten zijn dicht en bevorderen al- en maar condensvorming. Veel beter de caravan te plaatsen in een 'mte die wel bescherming biedt te rn de directe weersinvloeden, maar 'at luchtdicht is afgesloten, venmin een probleem levert het on thoud. Waar met een caravan door dans niet meer dan een paar duizend lometer wordt gereden, is de slijta- gering. Het enige waarop moet 'tden toegezien is, dat voor de grote kantie het vet in de wiellagers °tdt ververst en de remmen worden 'controleerd. Verder behoeft het va- De vouwwagen: ideaal compromis voor hen die niet de last van een grote caravan willen, maar wel het comfort. Op deze RAI wordt al een vouwwagen voor 1875 geboden. Wie met zo'n kolos op stap wil, zal er zéker op moeten toezien geen te lichte auto als trekker te gebruiken. Overigens: volgens de wet mag deze caravan (de Tabbert Baronesse, prijs: rond de 20 mille) met zijn 8.60 lengte, niet eens de Nederlandse weg op. Enkele andere nieuwe tendenzen: Bij de inrichting van interieurs wordt gestreefd naar meer ruimte. Zo is in de Eifelland Meeth 500 het keukenmeubel dwars in het midden geplaatst en wordt het interieur door een schuifdeur in een woon- en een slaapgedeelte gesplitst. In de nieuwe Europa 390 werd een andere ruimte verdeling bewerkstelligd door twee deuren in de zijwand aan te brengen en een vierpersoons zitje met losse tafel in het midden. In de Astral Ranger werd het toilet uitschuifbaar gemaakt. Bij steeds meer toercaravans wor den de ramen van kunststof gemaakt. Voordelen daarvan zijn, dat de kans op breuk wordt verkleind, het ge wicht verminderd en inkijk wordt bemoeilijkt (mede doordat de ramen veelal getint zijn). De achteruitrij-automaat. in het begin van dit jaar in Duitsland nog een omstreden voorziening, wordt nu Handig voor wie direct wil weten hoe veel kilo hij aan de trekhaak kan slaan: de balanceur. Het apparaat, dat voor een kleine dertig gulden te koop is, laat in een handomdraai aflezen hoe zwaar de caravan mag zijn. eigenlijk niet meer mag wegen dan 60 procent van de beladen auto, luchtig in de wind slaan. Dat geldt soms trouwens ook ten aanzien van andere zaken. Eén voor beeld daarvan: in Nederland mogen toercaravans inclusief de dissel niet langer zijn dan acht meter. Deson danks worden er nog steeds caravans gekocht die deze lengte overschrijden. Met andere woorden: zodra de eige naar zich daarmee op de weg begeeft, is hij strafbaar. In het buitenland is dat al niet an ders. In Zwitserland hanteert men zelfs een limiet van zés meter. Met grote caravans kan daar officieel ook nooit onbeperkt getoerd worden. Aan de grens wordt eigenaars van langere caravans altijd maar bepaalde routes toegestaan. Daarbuiten mogen zij niet komen. De heer Brandsma: 'dat zijn nog maar een paar notities. Er zijn er meer. Voor de adspirant-koper zullen dat evenzovele nadenkertjes moeten zijn. Wie de goede keus wil doen, zal zich eerst degelijk moeten oriënteren. Te meer omdat het aanbod groot is. Op de komende RAI staan niet minder dan 400 typen te koop. Daaruit zonder kennis van zaken te kiezen is vrijwel onmogelijk'. Het aantal kleine toercaravaans neemt af. maar ze zijn er nog wél. Hier de Sprite 400, die met zijn mini-lengte van 3.12 meter en een gewicht van 450 kg achter vrijwel elke auto kan (prijs: 3750).

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9