Staatshoofd, kabinetsformatie en ministeriëleverantwoordeiijkheid eoeo De heerlijke avondjes van december, 't Zit 'm niet alleen in lekker koken. p L 1 CSM wil fabriek in Oud-Beijerland sluiten 2 5 7 3 19 27 23 30 11 32 Dinsdag weer Noorse kerstboom Installatie van burgemeester Bakker Geen verkortin van werktijd op werf 'Holland' FAMILIEBERICHTEN Er bestaat een middel dat aambeien doet wegschrompelen ADVERTEREN DOET VERKOPEN de Bijenkorf TROUW/KWARTET DONDERDAG 14 DECEMRER 1972 X- Koningin kan sterk persoonlijk stempel op formatie drukken door prof. mr. P. J. Boukema Zoals gebruikelijk heeft het kabinet-Biesheuvel op de dag van de Tweede-Kamerverkiezingen zijn ontslag aan de Koningin aangebo den. Hierdoor is de weg vrijgemaakt voor de formatie van een nieuw kabinet, bij de samenstelling waarvan rekening moet worden gehouden met de uitslag van de verkiezingen. .Dat die uitslag ondubbelzinnig in de richting van een kabinet met een bepaalde samenstelling wijst, zoals sommigen ons willen doen geloven, valt moeilijk te beamen. Ons kiesstel sel is er trouwens ook niet op afge stemd een kiezersuitspraak over het te vormen kabinet op te leveren. Volgens velen zal de formatieperiode dan ook lang duren. In de tussentijd zullen de nu ook formeel demissio naire bewindslieden op verzoek van de Koningin al datgene blijven verrichten wat zij in het belang van het koninkrijk noodzakelijk achten. Het parlement kan hen voor hun optreden tijdens deze periode ter ver antwoording roepen. Volgens het geldende staatsrecht strekt de ministeriële verantwoorde lijkheid zich ook uit tot gedragingen van het staatshoofd voorzover deze althans het staatsbelang raken. Geldt deze verantwoordelijkheid ook voor datgene wat de Koningin in verband met de formatie verricht? Kunnen ministers ter verantwoording worden geroepen bijvoorbeeld over de formu lering van de informatie-opdracht aan dr. Ruppert? En hoe staat het met de verantwoordelijkheid aangaande het al of niet publiceren van de aan de Koningin uitgebrachte adviezen van de fractievoorzitters? Vast staat dat de kritiek die mogelij kerwijs tijdens de formatiefase aan gaande de handelwijze van de Konin gin ontstaat, zich niet tegen de vor stin zelf mag richten. De grondwet bepaalt dat de Koning onschendbaar is, hetgeen tenminste inhoudt dat de Koningin niet voor haar gedragingen ongeacht of die met de formatie in verband staan ter verantwoording kan worden geroepen. Vervolgens moet erop gewezen, dat hetgeen de Koningin in verband met de kabinetsformatie verricht, ge schiedt ter voorbereiding van de uit oefening van één van haar grondwet telijke bevoegdheden, nl. het benoe men van ministers. Voorheen was de Koning vrij naar eigen inzicht en voorkeur ministers toen eerst OUD-BEIJERLAND De direc tie van de Centrale Suiker Maat schappij heeft plannen om haar suikerfabriek in Oud Beijerland te sluiten. De CSM wil de suiker- produktie concentreren op een kleiner aantal fabrieken, om haar concurrentiepositie in Nederland en in de vergrote EEG te verster ken. Daarom wordt, zo is meegedeeld, nu overwogen de produktie van de klein ste CSM-fabriek de vestiging in Oud-Beijerland over te brengen naar andere fabrieken van de CSM in Nederland: Vierverlaten, Halfweg, Breda, Steenbergen en Sas van Gent. Het plan voor de sluiting is vorige week aan de vakbonden voorgelegd. Half januari zullen die er met de directie van de CSM over praten. De suikerfabriek in Oud-Beijerland heeft ca. 100 vaste personeelsleden. De fabriek, die sinds 1901 bestaat, had tijdens de juist afgelopen bietencam pagne nog een dagverwerking van 2100 ton bieten bij een suikerproduk- tie van 300 ton per dag. Horizontaal. 1. teken dat in de psal men voorkomt, 5. geneesmiddel, 9. mengsel, 11. vertegenwoordiger, 13. oorzaak, 15. roofvogel, 17. moeras- palm, 18. mier (gew.), 19. barbaars vernieler, 21. uitgestotene, 22. kalen der, 24. ieder, 26. kweekgras (Z.N.), 27. voertuig, 28. inlage, 30. keur. 31. schade, 32. ver, 33. bons, Verticaal. 2. muggelarve, 3. plaats in Zwitserland, 4. zangstem, 5. inrichting (afk.), 6. aantekenboek, 7. stemheb bende medeklinker, 8. gift, 10. kort afgebroken geluid, 12. Javaans orkest, 14. schouderbelegsel, 16. loods, 19. familienaam, 20. knik, 21. schilderstuk op hout, 22. heilige stier van de oud Egyptenaren. 23. lichtpaars, 2.4 pro feet, 25. zoutziederij, 27. kaartterm, 29. meisjesnaam, 30. vordering. recht dienaren van de Kroon genoemd te benoemen. Het parlementaire stelsel, dat zich vanaf 1848 bij ons tot geldend staatsrecht heeft ontwikkeld, beperkt echter de vrijheid van het staatshoofd in aanzienlijke mate. Hoofdregel van het parlementaire stelsel is immers, dat een minister die niet het vertrouwen van het parle ment geniet, zal moeten verdwijnen. Dit betekent dat alvorens tot benoe ming van een minister en in versterkte mate geldt dit voor een geheel kabinet wordt overgegaan, nagegaan moet worden of het parle ment bereid is de benoemde te accep teren. Het is gebruikelijk, dat de Koningin, alvorens tot de keuze van een forma teur te komen, advies vraagt aan de vice-president van de Raad van State, de voorzitters van beide Kamers der Staten-Generaal en de fractievoorzit ters uit de Tweede Kamer. Geen ad vies wordt gevraagd aan het zittende kabinet De aanwijzing van een forma teur is dan ook geen regeringsdaad maar een persoonlijke daad van de Koningin waarvoor de zittende minis ters niet verantwoordelijk zijn. Een dergelijke verantwoordelijkheid zou ook weinig zin hebben. Allereerst omdat het parlement in dit stadium nauwelijks machtsmiddelen tot zijn beschikking heeft om het kabinet tot een bepaald gedrag terzake te dwin gen: de ministers zijn immers al de missionair. En vervolgens omdat het parlement ten alle tijde bevoegd is het resultaat van de formatie, name lijk het nieuwe kabinet, tot heengaan te dwingen indien hetzij de wijze van totstandkoming of de samenstelling ervan, hetzij het regeringsprogramma daartoe aanleiding geeft. De geschie denis met het vijfde kabinet Colijn (1939), dat enkele dagen na de afleg ging van zijn regeringsverklaring bij motie gedwongen werd heen te gaan, bewijst dit Waar het bij de verantwoordelijk heidsvraag om gaat is dan ook niet zozeer de benoeming van de forma teur door de Koningin, alswel de aanvaarding van die benoeming door de formateur. Voor die aanvaarding is de formateur volledig verantwoorde lijk, ook voor wat betreft de interpre tatie van de verkiezingsuitslag die aan zijn benoeming ten grondslag ligt en de formulering van de formatie-op dracht Indien de formateur van het nieuwe kabinet deel uitmaakt, kan hijzelf te genover het parlement verantwoor ding afleggen aangaande het optre den van zijn kabinet. Neemt hij geen zitting in het kabinet dan blijft hij weliswaar (mede) verantwoordelijk, maar behoeft hij zich niet tegenover het parlement te verantwoorden. Die plicht rust dan op de premier van. het nieuwe kabinet, die immers verant woordelijk is voor het feit dat hij zich een benoeming heeft laten welge vallen en voor de ministers die hij heeft uitgenodigd tot het kabinet toe te treden. Weliswaar wordt het Ko ninklijk Besluit van de benoeming van de premier getekend door een minister van het oude kabinet, maar dat diens verantwoordelijkheid anders dan van louter formele betekenis is verdedigt niemand. Reeds werd opgemerkt dat de vrijheid van de Koningin bij de benoeming van de formateur sinds de invoering van het parlementair stelsel beperkt is. Naarmate de uitslag van de verkie zingen mede in verband met de door de politieke partijen ingenomen standpunten minder duidelijk wijst in de richting van een bepaalde rege ringsmeerderheid en naar gelang de adviezen aan het Staatshoofd meer uiteenlopen, neemt de vrijheid van de Koningin om zelfstandig in het forma tieproces in te grijpen, echter toe. Beperkt 5 6 W II 12 14 lb ,6 1 18 20 ■P" 22 23 ■TT 26 28 f» Oplossing van gisteren. Hor. 1. malie, 5. lam. 8. oker, 9. rede, 10. sen, 11. leven, 12. Rigel, 13. mi, 16. ar, 18. rekel, 20. leder, 22. vel, 24. idem, 25. gave, 26. Em, 27. kalis. Vert. 1. mos, 2. aker, 3. lenig, 4. ir., 5. lev, 6. adem, 7. menie, 9. rel, 11. lever, 14. balie, 15. geval, 17. rede, 18. rem, 19. Levi, 21. dem, 23. les, 25. ga. een informatie-opdracht te aanvaarden dat een informatie-opdracht in dit stadium beter aan een socialist had kunnen worden gegeven. Moeilijke situatie De moeilijke politieke situatie waarin wij ons momenteel bevinden weer spiegelt zich in de formulering van de informatie-opdracht Aan dr. Ruppert is verzocht 'een onderzoek in te stel len naar mogelijkheden tot het vor men van een kabinet dat zich verze kerd weet van een vruchtbare samen werking met de volksvertegenwoordi ging, dan wel mag vertrouwen in voldoende mate steun in de volksver tegenwoordiging te zullen ondervin den'. Het eerste gedeelte van de opdracht is zij het in iets minder stellige bewoordingen niet ongebruikelijk en duidt op een parlementair meer derheidskabinet Zo is het kabinet-De Jong gevormd op basis van de op dracht een kabinet te vormen 'dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegen woordiging'. Dat eerst wordt nagegaan of een meerderheidskabinet tot stand kan worden gebracht is ook gezien de niet éénduidige kiezersuitspraak volstrekt juist. Ons parlementaire systeem is immers gebaseerd op de gedachte aan meerderheidskabinetten. Pas als vorming van een dergelijk kabinet niet mogelijk blijkt, is het gerechtvaardigd naar andere oplossin gen te zoeken. Het tweede gedeelte van de opdracht maakt m.i. een onderzoek mogelijk naar zowel de vorming van een extra parlementair kabinet, waaronder ik versta een kabinet dat in mindere mate gebonden is aan de verwante fracties dan gebruikelijk, als de vor ming van een minderheidskabinet. Gezien de formulering van de op dracht mag slechts positief worden geadviseerd ten aanzien van de moge lijkheid van de vorming van een min derheidskabinet, indien de informa teur hetzij uit verklaringen van andere partijen, hetzij uit de politieke verhoudingen in de Kamers de indruk kan krijgen dat een minder heidskabinet voor zijn regeringspro gramma voldoende steun in de volks vertegenwoordiging zal weten te vin den. Dat zulks in dit stadium eerder het geval zal zijn ten aanzien van een kabinet bestaande uit de drie confessi onele partijen en de VVD dan ten aanzien van een door de progressieve drie te formeren kabinet, ligt meer voor de hand dan dat een dergelijk kabinet het meest geschikt is om de bestaande problemen het hoofd te bieden. Een verklaring van niet aan partijen dat zij een dergelijk kabinet zakelijk zullen benaderen, lijkt mij onvoldoende om te kunnen conclude ren dat zo'n kabinet 'mag vertrouwen in voldoende mate steun in de volks vertegenwoordiging te zullen onder vinden'. Concreet: als de confessionele partijen niet meer dan een zakelijke beoordéling van het beleid van een progressief minderheidskabinet toe zeggen, kan de informateur de vor ming daarvan binnen zijn huidige opdracht niet aanbevelen. Intussen blijkt dat de rol die de Koningin in de informatieperiode speelt van uitzonderlijk gewicht is. Zij kan zonder dat ministers daarvoor in het parlement ter verantwoording kunnen worden geroepen op de for matie een sterk persoonlijk stempel drukken. Dat dit een uitholling zou betekenen van de volksinvloed zoals die bij ons geïnstitutionaliseerd is, behoeft echter niet te worden gevreesd. Het parle ment blijft immers bevoegd een kabi net waar het onvoldoende vertrouwen in heeft heen te zenden. Bovendien heeft het parlement, heb ben althans de politieke partijen, het recht om over te grote invloed van de Koningin bij de (in)formatie te kla gen eigenlijk verwerkt. Is het immers niet aan het optreden van die politie ke partijen zelf te wijten dat de onduidelijkheid, die een begunstigde voorwaarde is voor de vrijheid van het Staatshoofd, is ontstaan c.q. blijft bestaan? ROTTERDAM Voor de 22-ste keer heeft de stad Oslo Rotterdam een Noorse kerstboom geschonken. Tradi tiegetrouw zal de heer Brynjulf Buil, burgemeester van Oslo, de reus uit de Noorse wouden overdragen aan de burgemeester van Rotterdam. De 'plechtigheid' zal gebeuren op dinsdag 19 december tijdens een bij eenkomst in de hal van het stadhuis van 19.30 tot 10.20 uur. Het muziek korps van het Leger des Heils ver leent muzikale medewerking. Na af loop wordt er koffie geschonken. Iedereen is welkom. Wel even graag een gratis toegangsbewijs afhalen bij de portier van het stadhuis aan de Postkantoorzijde of bij het Open Boek, Kruisplein 23. SPRANG CAPELLE Zaterdag om drie uur zal burgemeester P. B. Bak ker van Ouderkerk aan de IJssel in het cultureel centrum Zidewinde wor den geïnstalleerd tot burgemeester van Sprang-Capelle. Hij wordt om èèn uur op het Oosteind verwelkomd en maakt dan een rijtoer door een ge deelte van de gemeente (Oosteind, Kerkstraat, Van der Duinstraat, Raad huisstraat, Julianalaan, Hoge Vaart, Winterdijk, Hoofdstraat, Wendelnesse- weg, en Heistraat). Na de officiële raadsvergadering volgt van halfzes tot zeven uur een receptie in Zidewinde, waar vanavond om acht uur door de oranjeverenigingen ook een bal wordt gegeven. Burgemeester Bakker is 58 jaar, hervormd en lid van de ARP. HARDINXVELD GIESSENDAM 1 tegenstelling tot eerder gepubliceeu berichten zal op de scheepswerf machinefabriek Holland v/h DL Cal N.V. geen werktijdverkorting word ingevoerd. Voor deze maatregelen zes weken zou duren, was wel vergu ning aangevraagd. Het zag er toi naar uit, dat in machinefabriek draaierij korter gewerkt zou moet« worden, bij gebrek aan voldoende drachten. Er zijn inmiddels weer zoveel nieun orders binnengekomen, dat de direct heeft besloten om van de vergunnii geen gebruik te maken. Ook voor i naaste toekomst zijn de vooruitzicht niet ongunstig. Diepbedroefd geven wij u kennis, dat na een noodlotting ongeval, gesterkt door het H. Sacra ment der zieken van ons is heengegaan, onze lieve Dochter, Zuster, Schoonzuster en Tante, mej. C. O. Schijf op de leeftijd van 49 jaar. God heeft haar opgeroepen van uit "haar druk en dienstbaar leven. Moge Hij haar de eeuwige rust schenken, die Hij élke rechtvaardige beloofd heeft. I Namens onze kinderen en kleinkinderen J. P. Schijf B. C. Schijf van Geylswijk Zoeterwoude, 13 december 1972, Rijnegommerstraat 11. Onze dochter is opgebaard in de aula van Ad Sanictos, Lange Mare 69, Leiden. Bezoekuren aldaar van 15 tot 16 uur. Gebed voor haar donderdagavond 19 uur in de aula. Vrijdagavond 19.15 uur wordt zij overgebracht naar de parochiekerk van OX.Vr. Onbevlekt Ontvangen „De Meerburg" te Zoeterwoude, Hoge Rijndijk, waarna een avondmis volgt. De H. Uitvaartdienst zal plaatsvinden op zater dag 16 december a.s. te 10.30 uur, waarna de begrafenis op het kerkhof van bovengenoemde parochie. Gelegenheid tot condoleren, donderdagavond na het gebed in de aula en vrijdagavond na de Nederlands Zuid-Afrikaanse Werkgemeenschap N.Z.AJ? afdeling Den Haag en Omstreken. Plechtige herdenking van Geloftedag op vrijdagavoi 15 december 1972 te acht uur in het Nederlands Coo gresgebouw, Churchillplein 10, Den Haag (Bon Binizaal] Tramlijnen 8, 10 en 14, buslijnen 31 en 33, bus Nede landse Spoorwegen uit Amsterdam. Zang muziek sprekers TOEGANG VRIJ Goed nieuws voor mensen met aambeien» Pijn kalmeert. Jeuk stopt. Zwelling verdwijnt. Do wetenschap kent tegen woordig een middel dat de bij zondere eigenschap heeft aam beien te doen 'wegdrogen'. De pijn stopt. De zwelling ver dwijnt. Dit middel heet Sperti Preparation H. Met Sperti Preparation H ver schrompelen ook TmrrtnftWHp aambeien. Sperti Preparation H la mill a en ontsmetten*. Voor direkta. snelle, afdoende behandelln van aambeien ls er mmn- éét middel; Sperti Preparations zalf en zetpillen. Is de politieke situatie ondoorzichtig dan is het sinds 1951 gebruikelijk dat eerst een informateur wordt benoemd die tot taak heeft na te gaan welke mogelijkheden er voor de vorming van een kabinet zijn en zo mogelijk aan te geven welk alternatief de voor keur verdient en aan wie het beste de formatie-opdracht kan worden gege ven. In dit advies dienen uiteraard verdisconteerd te zijn de levenskansen die een kabinet van een bepaalde samenstelling heeft. Wanneer de in formateur zo het politieke terrein heeft geëffend, kan het staatshoofd een formateur met de vorming van een kabinet belasten. Noch voor de benoeming van de in formateur noch voor diens optreden (bv. het niet bevorderen van de pu- blikatie van de uitgebrachte adviezen) kan een minister door het parlement ter verantwoording worden geroepen. De informateur is alleen jegens de Koningin verantwoording schuldig, zij het dat op hem de zedelijke verant woordelijkheid voor zijn handelwijze blijft rusten. Wanneer de informateur meent, dat de politieke situatie niet wijst in de richting van een informateur met een politieke signatuur als de zijne, of dat die situatie onvoldoende rechtvaardi ging biedt voor de gekozen formule ring van de informatie-opdracht, doet hij er goed aan deze te weigeren. Het is niet onmogelijk dat de weigering van prof. mr. W. F. de Gaay Fortman mede voortvloeide uit zijn opvatting Tuurlijk is dat koken belangrijk. op onze afdeling Levensmiddelen. We geven niet voor niets juist in deze tijd Maar 't zit 'm toch ook in de manier, een culinaire folder uit (De 31 heerlijke avondjes van december), waarin 6 bistro houders en hun chef-koks avontuurlijke tips en menusuggesties geven. En we houden niet voor niets allerlei demonstraties en proeverijen waarop u uw tafel aankleedt. En, niet te vergeten, de wijnen die u bij uw avontuurlijke kooksels presenteert. En ook op die gebiedenheeft de Bijenkorf een aantal niet on-nuttige suggesties. We wensen u smakelijk eten. Van harte. 1969 Chlteau des Grands Moines. appellation Lalande de Pomerol Contrölée 6,95, een harmonieuze zachte wyn. 1970 Chateau Capet - Bégaud, Ration Canon Fronsac intrólée, mi se en bouteilles k Saint - Loubès 8,95, een volle krachtige wijn, met t typerend ■vurige karakter van de Co te canon Fronsac. 0ndank3 rin jeugd, bijzonder prettige soepele wijn. Lr 1970 Chateau Ier crü Bourgeois loc, appeUation controlée 10,95, goede opleg wijn, met diep rode kleur, prachtig bouquet en veel corps. 1964 Chateau Lassègue. appellation Saint-Emilion Grand Crü, contrölée, mise en bouteilles au chateau, 14,95, een karaktervolle en ontwikkelde wijn. 1967 Chateau appellation Pomerol contriilée, mise en bouteilles au chateau, 22,65, een elegante fijne wijn met rijk bouquet. 1964 Chateau Raussan Segla. appellation Margaux contrölée, mis en bouteille au chateau, 29,95, een zeer bijzondere Wijn van grote klasse. Bestek uit de knusse dagen van de twintiger jaren. Dekoratief met bruingevlamde heften van synthetisch hoorn. Lepel, mes en vork 4,95 per stuk. Groentelepel 12,60. Slabestek 24,95. Afd. De Bestekbak. Engels Palissy aardewerk. Ademt de sfeer van Charles kiekens en knapperende haardvuren. Met rivierlandschappen van de Avon-on-Thames in rose, bruin en grijsgroen. 9-delig theeservies 85,40. 23-deJig tafelservies 205,40. 10-delig 83,10. Vanzelfsprekend ri alles los verkrijgbaar. Bijv. plat bord 5,95, ontbijtbord 4,60. Afd. Huishoud. 1970 Morgon. appellation controlée, 6,95, een volle, vurige wijn. 1970 Chamholle - Musigny. appellation chambolle - Musigny contrölée, Mommesin, mis en bouteille par Mommesin, Cote de Nuits 22,95, een reeds drinkbare volle Cote de Nuts. 1970 Savignv Champ Chevrev. appellation Savigny controlée 14,95, een volle rode Bourgogne wijn, vol finesse die zich zeer goed ontwikkelt. 1969 Aloxe Corton. appellation Aloxe - Corton contrölée 21,95, mise en bouteilles au domaine. Een elegante rode wijn licht van kleur uit de Cote d'Or. 1970 Grands Vins des Hospices de Beaune Volnay. appellation Volnay Contrölée Cuvée Général Muteau, 89,95, een zeer hoge Bourgogne, gekocht op de veiling van Hospices de Beaune. 1971 Chateauneuf-dn-Pane. appel lation contrölée, 12,95, blanc, een uitzonderlijke, goede witte wijn. Samba. Da's de naam van 'n erg romantisch kritallen servies. Zo'n servies dat nog echt flonkert als je 't gebruikt bij kaarslicht. 80-delig kost 't 219,80. Maar u kunt ook losse onderdelen krijgen, wijnglas 7,60, sherryglas 7,40, champagnecoupe 9,95. Afd. Glas. Buit de sfeer van kaarslicht uit. De BHenkorf heeft er de prachtigste kandelaars VOOr. Stijlvol, duurzaam verzilverd en in de authentieke vormgeving. *n 1-lichts kandelaar 50,-. 3-lichts kandelaar 125,% Afd. Huishoud. By donkere dagen hoort damast. De Bijenkorf heeft 'n heleboel damasten kleden, met of zonder servetten. Bond en vierkant. Tafelkleed van 140x180 cm i. met 6 servetten kost 89,95. Afd. Witgoed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8