Top van Arabische militairen mislukt Hanoi tot overgave gedwongen Tocht naar zuidmassief gelukt f™®8'0"™"5' Belgische koning vraagt Waal regering te vormen Ook Denen hebben last van 'vreemde' duikboot Piloten vallen soms vliegend in slaap Gezamenlijk actieplan tegen Israël niet van grond Franse coalitie komt met een lijst 612e Staatsloterij Meer raffinaderijen in Antwerpen EEG-ambtenaren blijven doorstaken Lederer vrijgelaten Zuid-Korea heft staat van beleg op Cuba breidt diplomatieke betrekkingen uit Labour zal Europees parlement boycotten Bekende publicist M. S. Arnoni: K6 SOW/KWARTET DONDERDAG 14 DECEMRER 1972 BUITENLAND T7/K7 CAIRO, JERUZALEM (DPA, UPI, Reuter) Een bijeenkomst in Cairo van alle chefs van staven van de zeventien Arabische landen, waarop eën.gemeenschappelijk plan van actie tegen Israël zou worden opgesteld, is gistermorgen afgebroken zonder dat resultaat werd geboekt. ADVERTENTIE chef van de Egyptische generale itaf, generaal Sjazli, had, evenals de Egyptische minister van buitenlandse aken, Achmed Ismail, tevoren de deelnemers aan de bijeenkomst aange maand, de rijen tegen Israël te slui ten 'voor het te laat is.' Het misluk ken van de conferentie in Cairo bete kent volgens waarnemers, dat het plan voor een nog uitgebreider confe rentie van alle Arabische landen over een gemeenschappelijke inspanning tegen Israël voorlopig van de baan is. Generaal Sjazli heeft, volgens het persbureau voor het Midden-Oosten, verklaard, dat zijn land Egypte evenals Libië en Syrië, als leden van de Federatie van Arabische Staten 'in de komende slag met Israël' nu op zichzelf aangewezen zijn en zelf hun listen moeten dragen. Waarnemers wijzen in verband met de mislukte conferentie in Cairo naar het jongste artikel van de invloedrij ke hoofdredacteur van het semi-offi- ciële Egyptische dagblad al Achram, Hassanan Heykal, die geschreven heeft, dat er zonder het gezamenlijke potentieel van de Arabische landen geen kans is op een succesvolle oorlog tegen Israël. PRIJS (Reuter) De drie partijen van de coalitie, die in Frankrijk aan de macht is hebben besloten bij de in maart te houden verkiezingen voor de Nationale Vergadering met een geza menlijke kandidatenlijst uit te komen tegenover het oppositieblok van socia listen en communisten. De coalitie bestaat in hoofdzaak uit de gaullisten met daarnaast de onaf hankelijke republikeinen en het rege ringsgezinde centrum. De drie groepe ringen deelden dinsdag mee, dat zij het eens zijn voor 431 van de 490 zetels in de Nationale Vergadering gemenschappelijk kandidaten te stel len. In 50 districten zullen 'voorver kiezingen' worden gehouden om "vast te stellen, wie van de drie partijen de coalitiekandidaat zal leveren. Slechts in negen districten zal de coalitie zich niet kandidaat stellen. Dit besluit tot eensgezindheid komt de gaullisten goed van pas. Bij een opiniepeiling is deze week gebleken, dat 45 procent van de kiezers van plan is in de eerste verkiezingsronde te stemmen voor de alliantie van socialisten en communisten, terwijl slechts 38 procent in eerste aanleg lijn stem aan de regeringspartijen denkt te geven. Hassanan Heykal Het onlangs in Israël ontdekte en door Syrië gefinancierde spionage- complot, waaraan door Israëlische jo den en Arabieren werd meegewerkt, beoogde olieraffinaderijen en elektri citeitsinstallaties in de havenstad Hai fa op te blazen en hoge regeringsfunc tionarissen, onder wie Mosje Dajan, te ontvoeren met het doel hen uit te wisselen tegen Arabische commando's die in Israëlische gevangenissen zit ten. Dit hebben zegslieden gisteren in Jeruzalem bekendgemaakt. De politie heeft hierop geen commentaar willen geven. De vier joodse verdachten zou den de plannen hebben uitgewerkt. De Israëlische politie heeft in deze zaak tot dusver 47 arrestaties verricht, vier joden en 43 Arabieren. De Sowjet-Unie heeft aan de Arabie ren tot dusver aanzienlijk meer wa penhulp gegeven dan aan de commu nisten in Vietnam. Dit schreef giste ren het in Beiroet verschijnende poli tieke weekblad Assajjad in een op Russische bronnen gebaseerde analyse van de betrekkingen tussen de Arabi sche landen en de Sowjet-Unie. Mos kou, aldus het blad, wijst met nadruk het verwijt van de hand, dat het de Arabieren tot nu toe niet de nodige hoeveelheid wapens heeft geleverd. De Russen wijzen er op, dat zij be paalde soorten wapens niet hebben geleverd, omdat de Arabische strijd krachten nog niet het technologische peil hebben bereikt, dat nodig is om deze wapens te kunnen bedienen. Dit slaat kennelijk op de modernste Rus sische raketten. Van Syrische en Egyptische zijde is meermalen kritiek geleverd, dat Moskou deze uitrusting niet wil leveren. Vestiging De Israëlische minister van defensie, Mosje Dajan, heeft gisteren in het parlement gezegd, dat binnenkort 36.000 Palestijnse vluchtelingen hun kampen in de Strook van Gaza gaan verlaten om zich onder de plaatselijke bevolking te vestigen. Dat wordt ten dele veroorzaakt door het feit, dat de levensstandaard van de Arabieren in de bezette gebieden sinds 1967 met 45 tot 55 procent is gestegen. Zij vormen 4,5 procent van de Israëlische arbeids krachten. 13 december 1972 derde klasse Prijzen van 25,zijn gevallen 50,zijn gevallen 50,zijn gevallen 50,— zijn gevallen 50,— zijn gevallen 100,zijn gevallen 200,zijn gevallen 400,zijn gevallen 1.000,zijn gevallen 2.000,zijn gevallen Een prijs van op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: 918 eindigende op: 565 eindigende op: 310' eindigende op: 4102 5.000,is gevallen op het nummer: 028634 5.000,— is gevallen op het nummer: 005392 5.000,is gevallen op het nummer: 066961* 5.000,— Is gevallen op het nummer: 057127 5.000,— Is gevallen op het nummer: 026940* De prijs van 10.000,— is gevallen op het nummer: 093592 25.000,— is gevallen op het nummer: 065989 50.000,— is gevallen op het nummer: 038349* 100.000,— is gevallen op het nummer: 033574 Een extra prijs van 250.000,is gevallen in de serie G op het nummer: En een troostprijs van 4.000,— op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van 500.000,is gevallen In de serie R op het nummer: En een troostprijs van 5.000,- van elk van de andere series. ATTENTIE: op de met een lagere prijzen gevallen. 064717 064717 000510* 000510* op nummer: gemerkt nummer zijn ook nog BRUSSEL (ANP, Reuter) Koning Boudewijn van België heeft gisteren de leider van de Waalse vleugel van de socialistische partij, Edmond Leburton, gevraagd een nieuwe regering te vormen. Lebur- ton heeft een korte bedenktijd gevraagd. Hij wil eerst nagaan of de andere partijen in principe bereid zijn met hem in zee te gaan. Leburton heeft de opdracht gekregen, nadat informateur Jos de Saeger van de christelijke volkspartij dinsdag zijn opdracht aan de koniflg had terugge geven. De Saeger was er niet in geslaagd de socialisten voor zijn plan nen te winnen. Waarnemers achten de kansen van Leburton ook niet zo erg groot. Een van de handicaps is dat hij maar zeer gebrekkig Nederlands spreekt. In te genstelling tot bijvoorbeeld CVP-voor- zitter Wilfried Martens is Leburton ook niet bereid concessies te doen aan de 'taaipartijen' a's de Vlaamse Volk sunie en het Raiisemblement Wallon/- Front des Francophones. Martens voelde er veel voor deze partijen en de liberale PW in de regering op te nemen. Voor de federalisering van België, de zogenaamde gewestvorming, ANTWERPEN (AP) Loco-burge meester Leo Delwaide heeft nieuwe plannen bekendgemaakt voor een uit breiding van de olieraffinaderijen in Antwerpen en het uitdiepen van de Westerschelde, zodat deze door grote re sahepen bevaren kan worden. Del waide zei op het jaarlijkse banket van de redersvereniging, dat Esso België dochterbedrijf van Standard Oil, New Jersey de capaciteit van zijn raffinaderij in Antwerpen zal uitbrei den met 7,5 miljoen ton tot 12,5 miljoen ton per jaar. Shell wil op de linker Scheldeoever een rafifnaderij bouwen met een capaciteit van 9 miljoen ton per jaar. Volgens Delwai de bewijst dit de absolute noodzaak van een oliepijpleiding tussen Rotter dam en Antwerpen. is in het parlement een tweederde meerderheid nodig en die zou dan verzekerd zijn. Omdat het weekblad Pourquoi Pas, dat als spreekbuis van Leburton wordt beschouwd, vorige week een fel anti-Vlaams hoofdartikel publiceerde, waarin De Saeger een representant van het 'heerszuchtige, clericale en imperialistische Vlaanderen' werd ge noemd en waarin Leburton genoemd werd als de man die een regering moest vormen, zal hij veel moeite moeten doen het vertrouwen van de Vlamingen te winnen. BRUSSEL (AP) Sicco Mansholt, voorzitter van de Europese Commis sie. heeft gisteren een gesprek van een uur gehad met vertegenwoordi gers van de stakende EEG-ambtena ren. De commissie is voornemens een op roep tot de stakers te richten om het werk weer te hervatten. Maandag heeft zij het Europese Hof van Justi tie in Luxemburg om een uitspraak verzocht over het geschil. Zij is van mening, dat de staking dient te wor den afgelast, tot het moment waarop het Hof uitspraak doet De staking gaat om de vraag in hoeverre de EEG-ministerraad eerder gedane beloften ter zake van de bere kening van de salarissen gestand moet doen. Toegezegd was destijds dat de salarissen zouden worden verhoogd naar mate van de stijging van de ambtenarensalarissen in de verschil lende landen waaruit de EEG-ambte naren afkomstig zijn. SEOEL (Reuter) In Zuid-Korea zal met ingang van vandaag de staat van beleg zijn opgeheven die op 17 okto ber door president Tsjoeng-Hee Park werd ingesteld. Een presidentiële woordvoerder, die dit meedelde, zei dat de presidentiële verklaring van kracht blijft waarbij op 17 oktober het parlement werd ontbonden en alle aktiviteiten van politieke partijen werd verboden. De verklaring blijft tot eind van het jaar van kracht tot de nieuwe grondwet er is. De nieuwe grondwet stelt de presi dent in staat voor onbepaalde tijd aan de macht te blijven. HAVANA (AFP) De regering van Cuba heeft vrijdag jl. met de regerin gen van Barbados, Guyana, Jamaica en Trinidad-Tobago overeenkomsten gesloten aangaande het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met die landen op het peil van ambassa des, aldus is dinsdagavond officieel in Havana bekendgemaakt. Cuba onderhoudt reeds diplomatieke betrekkingen met Mexico, Chili. Peru en Canada. Vervolg van pagina 1. Op verzoek van Houston nam Schmitt met een grondboor een twee meter diep monster uit de rode laag. Geo loog Farouk El-Baz in Houston: 'Dit geeft je een monster van wat er zit ónder alles wat we nu kennen.' Dat de krater Shorty van vulkanische afkomst was, had men bij het maken van het verkenningsplan voor Apollo 17 al vermoed en daarom was hij in de route van de tweede maanrit opge nomen: De krater heeft namelijk een ovale vorm, wat het onwaarschijnlijk maakt dat hij door de inslag van een meteoriet is ontstaan. Ook overigens liep de tweede maanex- cursie gisterochtend voortreffelijk. Begonnen was met het improviseren van een achterspatbord *'oor de maan- auto, gemaakt uit vier aan elkaar geplakte kaarten uit een al gebruikt deel van het vluchtplan. De reparatie duurde zeven minuten. Zonder de navigatiemoeilijkheden die de eerste maanrit wat hinderden (Cernian raakte toen de weg kwijt) werd via enkele tussenstations het hoofddoel bereikt. Dat was de voet van het zuidelijke bergmassief, met de stenen die daar waarschijnlijk door een aardverschuiving waren neerge legd en die van verschillende delen van de berghelling afkomstig moeten zijn. Hiervoor moeten Schmitt en Cer- nan verder van hun maanlander weg dan ooit een Apollo-bemanning zich had gewaagd: zes kilometer. Maar dat was altijd nog zoch dichtbij dat zij in geval van panne terug zouden kunnen LONDEN (DPA) De Labour-fractie in het Britse Lagerhuis heeft zich gis teren met 140 tegen 55 stemmen uitge sproken tegen het zenden van Labour- leden naar het Europese parlement. Na zijn officiële toetreding tot de EEG op 1 januari zal Groot-Brittannië over 36 zetels in het vergrote Europese par lement in Straatsburg beschikken. lopen. Het was niet nodig, zelfs het kartonnen spatbord hield zich uitste kend. 'We zijn orecies waar we wilden zijn', kon Gene Cernan aankondigen na ruim een uur rijden. En daar kon Schmitt weer beginnen met zijn vak kundige beschrijving van structuren, rotsblokken en kleiner materiaal. Sommige mensen in Houston hebben er flink spijt van dat zij niet eerder een geoloog naar de maan hebben gestuurd. De omgeving was zo interes sant dat de mannen er tien minuten langer mochten blijven dan oorspron kelijk de bedoeling was. De verzamelde monsters kunnen vol gens dr. John Wood van het Smithso nian Astrophysical Oberservatory in Cambridge, Massachusetts, heel goed de oudste zijn die ooit gevonden wer den. 'Ze staan zeker op een lijn met de monsters van Apollo 16', aldus dr. Wood. Voorlopige metingen daaraan wijzen op een leeftijd van 4,25 mil jard jr.ar. De lichtbruine en blauwgrijze rotsen van het zuidmassief bestaan voor het grootste deel uit samengesmolten broksukjes (breccia)', kennelijk uit de primitieve maankorst geslagen door zware meteorietinslagen. PRAAG (AFP) De Tsjechoslowaak- se journalist Jiri Lederer, die op 2 februari van dit jaar tot twee jaar gevangenisstraf werd veroordeeld we gens 'belastering van een bevriende mogendheid', hoeft de tweede helft van zijn straf niet uit te zitten. Hij is maandagavond reeds vrijgelaten. Het tweede jaar gevangenisstraf is veran derd in vijf jaar voorwaardelijk. Lederer was veroordeeld voor drie ar tikelen over Polen, die in 1968 werden gepubliceerd door het orgaan van de schrijversbond Literarni Listy. KOPENHAGEN (UPI, DPA) Op 7 en 9 december van dit Jaar i6 in een fjord op de westkust van Groenland een 'vreemd voorwerp' gesignaleerd dat een buitenlandse onderzeeër zou kunnen zijn ge weest. Dit is gisteren op de weke lijkse vergadering van de Deense ministerraad bekendgemaakt door minister van defensie KJeld Ole- sen. Olesen zei dat het vreemde voor werp op de vroege morgen van zeven december voor het eerst was waargenomen door de bemannin gen van vier garnalcnvissersvaar- tuigen. Het voorwerp stak een me ter boven het zee-oppervlak uit. Twee dagen later signaleerde een treiler het voorwerp. De beman ning vertelde dat het gedurende vijf minuten zoeklichten had aan gehad. Het secretariaat van de minister deelde mee dat in de fjord speur acties gaande waren, maar dat de zeer donkere poolnacht daarbij parten speelde. Drie weken geleden deelde het Noorse ministerie van defensie mee dat uit een fjord op de Noor se kust een onbekende onderzeeër was ontkomen na gedurende een week doelwit van een Jacht te zijn geweest. door Ferry Versteeg DEN HAAG Ruim een jaar geleden vestigde zich in Den Haag 'vanwege het gunstige sociale klimaat' M. S. Arnoni, een man van Poolse afkomst, die als enige van zijn familie Auschwitz overleefde en in 1948 meestreed in de Israëlische onafhankelijkheidsoorlog. Later vestigde hij zich in Amerika, waar hij het tot hoogleraar bracht en zich ontwikkelde tot een scherpe en vaak provocerende denker op sociaal en politiek terrein. LONDEN, BOMBAY (AP, Reuter, UPI) Op 9000 meter hoogte boven de Stille Oceaan besefte de gemgvoerder van een Engels vlieg tuig van de maatschappij BOAC plotseling dat hij zat te knikkebol len. Het toestel was met 125 passa giers op weg naar Honoloeloe. De piloot kwam met schrik tot zich zelf, keek eens om zich heen en stelde vast dat zijn beide tweede piloten en zijn boordwerktuigkun dige in feite zijn gehele beman ning in diepe slaap waren ver zonken. Het gebeurde enkele dagen geleden. In een ander Brits vliegtuig was een piloot bezig zijn vliegtuig vol geladen met passagiers aan de grond te zetten. Toen hij de lan dingsbaan genaderd was ontdekte hij dat zijn beide tweede piloten lagen te slapen. Zij moesten wor den wakkergeschud voor de lan dingsmanoeuvre. Dit zijn twee van de honderden incidenten die zijn beschreven door leden van de Britse vereni ging van burgerluchtvaart-piloten, in antwoord op het verzoek aan de 5000 leden om iets te vertellen over hun ervaringen over ver moeidheid. die de vliegveiligheid vermindert. Gordon Hurley, de woordvoerder van de Britse vliegersvereniging, zei dat schokkende antwoorden wa zen binnengekomen. Het Britse ministerie van luchtvaart gaat naar aanleiding van de antwoorden met de burgerluchtvaartdienst in Enge land praten. De piloten eisen een overheidsonderzoek naar het pro bleem van oververmoeide vliegers. Eerder kwamen Britse vliegeniers in het nieuws nadat berichten wa ren gepubliceerd dat de piloten zich nogal eens aan sterke drank te buiten gingen en soms zelfs onder invloed achter de stuur- knuppel kruipen. Landing Uit Bombay is gisteren gemeld dat een gecharterd Oostduits vliegtuig per ongeluk op een verkeerd vlieg veld is geland. Het toestel dat 27 inzittenden bevatte kwam in plaats van op het bedoelde vliegveld te recht op een andere baan, waar zweefvliegtuigen plegen te landen. Op 24 september overkwam een DC-8 van de Japanse luchtvaart maatschappij JAL hetzelfde. Het toestel schoot te ver door, raakte van de baan af en kwam enkele meters voor een autosnelweg tot stilstand. De Indiase radio heeft bericht dat het Oostduitsc toestel 'practisch boven op het toestel van de JAL (dat er nog steeds staat) landde, maar de piloot maakte op tijd een zwenking en kon een botsing ver mijden.' Hij werd één van de eerste inspira tors van de Amerikaanse beweging tegen de Vietnamese oorlog en was initiatiefnemer van het oorlogsmisda- dentribunaal in Stockholm. Zijn vriend Bertrand Russell omschreef hem destijds als 'de scherpste politie ke commentator die ik ken' en een Amerikaanse literaire criticus liet Ar noni weten: 'Je zet me aan het den ken over dingen, waarvan ik nooit gedacht had, dat ik er aan zou den ken.' Wij bezochten Arnoni in zijn werkka mer in het Haagse congresgebouw, omdat dezer dagen bij Bruna zijn boek 'In plaats van ideologie' ver schijnt, een bundel prikkelende filoso fische, psychologische en politieke es says. Wij spraken hem vooral over het Vietnamese drama, dat nu hoog staat genoteerd op de nieuwsmarkt en dat ook in zijn nieuwe boek ruim schoots ter sprake komt. Ook tijdens ons gesprek bleek al snel, dat Arnoni nu niet direct een traditionele denker met voorkeur voor geijkte paden is. Een Vietnani-akkoord wordt nu elk ogenblik verwacht. Hoe ziet u deze overeenkomst, als een zege voor één van de partijen of als een 'gelijk spel'? Op dit moment (12 dec.) is nog geen akkoord getekend en kennen we nog geen details. Die kennen we wel van het Amerikaans-Noordvietnamese principe-akkoord van oktober. We kennen ook enkele zaken, waarover Kissinger nu aan het onderhandelen is. Door combinatie van deze twee bronnen kunnen we min of meer nagaan, hoe het nieuwe akkoord er uit zal zien. Was het oktober-akkoord al een slag voor Hanoi, omdat het de grote waarschijnlijkheid van overle ving van het regime-Thieu of elk ander regime naar Amerikaanse keuze inhield, het nu komende akkoord zal uitdraaien op een onvervalste capi tulatie van Hanoi. Want Zuid-Vietnam zal in feite internationaal erkende grenzen krijgen. Bij de Geneefse Indo-China-conferen- tie van 1954 werd Vietnam voorlopig verdeeld in een noordelijk en een zuidelijk deel en werd duidelijk afge sproken, dat na de voor 1956 vastge stelde verkiezingen weer hereniging zou volgen. Ook al werden deze ver kiezingen later door Saigon en de VS gesaboteerd, er was een duidelijk om lijnde weg uitgestippeld om tot een Vietnamese hereniging te komen. Dat is bij de nieuwe akkoorden niet meer het geval. Volgens het oktober- akkoord moet in Zuid-Vietnam een 'nationale raad' worden gevormd, waarin het regime-Thieu, de Zuidviet- namese neutralisten en de Viet Cong moeten zijn vertegenwoordigd. Hanoi wenste, dat deze raad het karakter zou krijgen van een coalitie van de strijdende partijen met regeringsbe voegdheden. Maar we weten sinds be gin november van Kissinger, dat deze raad geen enkele effectieve macht zal krijgen en alleen verkiezingen mag organiseren, wat op langere termijn zou kunnen leiden tot een Vietnamese hereniging. Maar dit keer is er geen vaste verkie zingsdatum vastgesteld, zoals in 1954, en de VS hebben slechts beloofd 'hun best te doen' deze verkiezingen te helpen realiseren. Diplomatieke taal, die inhoudt, dat Washington ook niets kan doen of de verkiezingen zelfs kan saboteren. Het voornaamste gevolg van het komende akkoord zal daarom wel zijn, dat Zuid-Vietnam afzonderlijk blijft voortbestaan, dat er geen bindende en effectieve afspraken meer bestaan om tot een hereniging van Vietnam te komen, en dat de Amerikaanse invloed in Saigon zal blijven voortduren. Deze afgang voor Hanoi is overigens niet het gevolg van gebeurtenissen in Vietnam zelf, maar van de activiteiten van de Amerikaanse diplomatie, die er in slaagde Hanoi's steunpilaren Moskou en Peking doeltreffend onder druk te zetten en tegen elkaar uit te spelen. Kunt u deze activiteiten van de Amerikaanse diplomatie nader om schrijven? Nixon ging in februari naar Peking en zei daar: Tot nu toe is het de Amerikaanse politiek geweest u niet te erkennen en alles te doen om uw regime omver te werpen. Nu zijn we voor 't eerst bereid uw bestaan te accepteren. Maar op voorwaarde, dat u uw invloed niet buiten uw grenzen laat gelden. Daarom moet u de grens tussen Noord- en Zliid-Vietnam res pecteren. Zo niet, dan wordt u gecon- M. S. Arnoni fronteerd met een vijandige coalitie van de VS en uw aartsvijand Rusland. Omdat hun eigen overleving op het spel stond, bezweken de Chinezen voor de Amerikaanse chantage en be perkten zij hun steun aan Hanoi. In mei bezocht Nixon Moskou, waar hij weinig moeite had de Russen te bewegen tot verdere beperking van de hulp aan Noord-Vietnam. Hij kon dreigen met de voor Moskou uiterst onplezierige mogelijkheid van een Amerikaans-Chinese coalitie en met het kappen van de door de Russen zo gewenste ontspanning en sterk groei ende samenwerking met het Westen. Daar komt nog bij, dat een Vietnam- akkoord, dat Vietnam niet herenigt, zodat het potentieel niet onder de invloed van de Chinese aartsvijand komt, heel acceptabel, ja zelfs wense lijk is voor de Russen. Zij kunnen het vooruitzicht van een Amerika, dat een blijvend apart bestaan van Zuid-Viet nam verzekert en dat als een barrière tegen een zuidwaartse uitbreiding van de Chinese invloed fungeert, slechts toejuichen, al is het maar in het geheim. Natuurlijk blijven de Russen Hanoi in beperkte mate steunen om de buitenwereld hun revolutionaire goede trouw te bewijzen, maar deze steun blijft zorgvuldig binnen de grenzen van de Amerikaanse toleran tie. Waaraan schrijft u het toe, dat het Amerikaans-Noordvietnamese princi pe-akkoord van oktober toch niet werd getekend? Thieu was er natuur lijk tegen, maar dat kon Washiington toch voorzien? Ik ben er van overtuigd, dat deze onderhandelingen in twee fasen in Washington van tevoren zorgvuldig zijn gepland. In de eerste fase in oktober gaf Nixon vlak voor de Ame rikaanse presidentsverkiezingen Hanoi de indruk een akkoord te wensen. Hanoi tippelde hier in. Het liet de Amerikanen door z'n grote concessies geen duidelijk instelling in Saigon van een coalitieregering met de Viet Cong, en geen vertrek van Thieu duidelijk zien, dat de Russen en de Chinezen Noord-Vietnam inderdaad in de steek lieten. Vervolgens hield Thieu, wat te voorspellen was, de ondertekening van het akkoord op. Daarna ging Nixon succesvol de ver kiezingen in als de man, die allereerst de vrede nabij had gebracht en boven dien de integriteit had de onderteke ning van het op handen zijnde ak koord niet te laten afhangen van de verkiezingen. Na die verkiezingen werd in novem ber de tweede onderhandelingsfase in geluid, waarin Amerika de inmiddels vastgestelde hopeloze politieke situa tie van een door Moskou en Peking verlaten Noord-Vietnam kon gaan uit buiten. Het wezenlijke verschil tussen het oktober-akkoord en het komende akkoord zal dit zijn: in oktober stond een militaire regeling, d.w.z. beëindi ging van de strijd, nog centraal en werd een politieke regeling met be trekking tot de Vietnamese toekomst nog enigszins opengelaten. Het okto ber-akkoord bood Thieu dus een rede lijke kans tot politieke overleving. Maar in het nieuwe akkoord zal naar mijn overtuiging de politieke toe komst van het regime-Thieu, of van een verwant regime, zwart op wit worden veiliggesteld. Zo zal met in stemming van Moskou en Peking de vestiging van een legale afzonderlijke staat Zuid-Vietnam een feit worden. BIJ het bedwingen van het Jongste offensief van Hanoi en de Vlet Cong in het 2uiden bleken de massieve acties van de Amerikaanse luchtmacht duidelijk doorslaggevend. Als deze steun In de toekomst wegvalt, krijgen Hanoi en de Vlet Cong dan nieuwe kansen? Ik schat die kansen gering. Noord- Vietnam kan nu nog doorvechten, maar door de terughoudendheid van Rusland en China zal de gevechts kracht uitgeput raken. De Amerikaan se blokkade van Noord-Vietnam is nu al voor negentig procent effectief. Materieel gebrek is voor Hanoi daar om een kwestie van tijd. Moskou heeft ondanks veel verbaal geraas Ha noi in feite al 6inds 1965 spaarzaam bewapend. Volgens officiële Ameri kaanse schattingen bedroeg de totale Sowjet-steun in 1971 415 miljoen dol lar. Grof geschat is dat niet meer dan wat de VS in die periode per vijf dagen aan de strijd spendeerden. Gelooft u, dat Vietnam na een bestand slechts een volgende fase van geweld, van terreur, politieke moord en intimidatie, ingaat? De Vietnamese natie vecht al dertig jaar achtereen voor vrijheid en zelfbe schikking. Vietnam is nu politiek ge dwongen te kapituleren. Ik geloof ech ter niet, dat Hanoi z'n aloude doelen zal opgeven en de strijd zal daarom wel doorgaan. Maar door gebrek aan strategische steun zal deze strijd op een lager niveau worden gevoerd en nog wel decennia kunnen voortduren. Pas als internationaal een nieuwe si tuatie ontstaat, zal Hanoi weer goede kansen krijgen. Maar op dit moment zie ik. dat de Vietnamese nationale aspiraties zijn verslagen. Waar het reusachtige Amerikaanse militaire ap paraat faalde, slagen de VS nu met de steun van Breznjew en de afge* dwongen instemming van Tsjoe En- lai.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7