iezetters na twee jaar toch vrijuit WN voert opnieuw 'glaasje-op-actie' MIMOSA CHRYSAL Voor 'n vakantiereis wacht je niet af hoe't uitpakt. Die bespreek je voor alle zekerheid bij de Raiffeisenbank of de Boerenleenbank. RailfeisenbanklEf Boerenleenbank Kom morgen de reisgids eren halen Per provincie regeling voor resten landbouwgif I cDAGcVERS 500 7 21 oze Pachman il hier niet eer schaken joed zo voor 'alermo Fracties ARP, CHU en KVP in nieuwe unie Het weer 500 gram ff SINAASAPPELS WITLOF gram O WJ Aantal 'alcoholmisdrijven' in verkeer zou schrikbarend stijgen kerstboom inr,'KWARTET DONDERDAG 14 DECEMBER 1972 BINNENLAND Kil Rechtbank beslist over Beverwijks conflict: ii onze onderwijsredactie k.VRLEM De bezetters van de Beverwijkse pedagogische academie, die ongeveer twee jaar lieb- jnmoeten wachten op hun strafvervolging, hoeven nit langer meer te wachten: de rechtbank in Larlem heeft de strafzaken tegen hen beëindigd. De belangrijkste reden hiervoor is de lange tijd r ligt tussen de eerste dagvaarding en nu. (ADVERTENTIE) de Haarlemse rechtbank ft het openbaar ministerie ruim- jts de tijd gehad de zaak weer bij rechter aan te brengen. Nu dat Ier goede redenen niet gebeurd is, de rechtbank het verzoek van jrwijkers om de strafzaken te ligen redelijk. letting van de katholieke peda- :tie academie in Beverwijk vond tari 1970 plaats en duurde een dagen. De oorzaak van de bezet- was een diepgaand conflict tus- de studenten (en hun ouders) en bestuur van deze pedagogische «mie. De politie maakte een eind de bezetting en maakte procesver- L tegen ruim honderd bezetters. een onzer verslaggevers -fl ERDAM De Tsjechoslowaak- iotmeester Ludek Pachman zal nabije toekomst niet meer in [rland schaken. Hij heeft gistera- zijn laatste optreden in ons land een simultaanwedstrijd in Am- Hij verklaarde hier, waarom [eerste tijd niet meer in Neder- fü optreden. in verschillende Nederlandse zoals de Haagse Post en NRC- Isblad, artikelen over mij ge- (resp. door Jan Hein Don-- i Constant Orbaan, red.) waarin lente leugens staan. Ik wil dat zaak eerst opgehelderd wordt, - lat ik weer zal besluiten in Ne- nd te spelen', aldus Pachman avond. er op de dag tijdens een Irijd in Assen had hij al aard, dat hij, wanneer de diverse mldigingen in deze artikelen aan adres geuit, niet zouden worden getrokken, een aanklacht bij de ibank zou indienen. Ie Haagse Post had Jan Hein ler ondermeer geschreven dat iman alleen maar voor het geld Nederland kwam en in de NRC- elsblad heeft Constant Orbaan ireven dat Pachman vroeger nazi- athieën zou hebben gehad, en be- en zou zijn geweest bij een om- i-affaire op Cuba in 1966. an heeft inmiddels geweigerd beschuldigingen in te trekken, man heeft gisteravond geweigerd honorarium aan te nemen voor optreden. Dat geld moet nu wor- overgemaakt op een nog nader nd te maken adres in Tsjechoslo- e, waar het gebruikt zal worden Je strijd om zijn vrienden te ISTERDAM 'Wij lazen er het initiatief van de West- ill-zondagschool om tijdens de rit]eestviering te offeren voor lermö. Wij, leerlingen en le ren van de clir. nationale Jwol voor mavo in Bergum 'r.) besloten dit jaar geen terklaasfeest op school te uden. Het geld, dat anders mr onderlinge geschenken zou rden uitgegeven, hebben wij aan de Trouw-Kwartet-actie ulaas voor Palermo' afgedra- n Totaalbedrag 600,-!' o! zover deze brief van ge tordeerde Friese hulptroepen, ueldig! t Geref. jeugdcentrum in Iten (Gld.), al jaren ver- ►umd met onze actie, meldt: r is een bedrag van 200,- rrgemaakt voor Palermo, de orengst van een bingospela- »d en fruitverkoop in de in- van ons centrum.' idermaal: geweldig! voorbeelden ter navolging, leuze blijft: Op naar de 75.000,- voor ds. Pietro Pana- en de zijnen in de Sicili- 'e hoofdstad, jijen zijn welkom onder ver- "üding 'Soulaas voor Palermo', 1 het centrale gironummer "t de NV De Christelijke Pers "Verdam 26 92 74. Of op rekening bij de Ned. Mid- andsbank, Herengracht, lerdam, no. 69.73.60.768. °°r Amsterdam en omgeving: emeentegiro X 500. In juni van dat jaar kwamen de eerste verdachten voor de Haarlemse politierechter. De zaken werden al snel geschorst, omdat de politierech- Nog 75 ter een nader onderzoek wilde in verband met de deelname van ouders aan de Beverwijkse bezetting. Dat on derzoek was in oktober 1970 al afge rond, maar de zaken werden niet voortgezet. Wel kwamen een paar al veroordeelde bezetters in hoger be roep tegen hun veroordeling. Ook die beroepszaken ondervonden vertraging omdat één van de bezetters. Jan Dob ber, bij een ongeluk om het leven kwam. DEN BOSCH In de provinciale staten van Brabant blijken de fracties van de ARP en de CHU zich met de KVP verbonden te hebben tot een christen-democra tische unie. De nieuwe combina tie presenteerde zich maandag voor het eerst in de vergadering van de staten, die bijeen kwam voor de behandeling van de be groting 1973. In de Brabantse staten bezetten de ARP en de CHU tesamen vier zetels. Verschillende statenleden, met name die van de VVD en D'66, pleiten voor het afschaffen van de algemene be schouwingen. Wat heeft het voor zin door te gaan met de traditionele be grotingsbehandeling, vroegen zij zich af. Mevrouw H. Schlemper-Van Gijn van de VVD vond dat er volkomen verandering dient te komen in de werkwijze van de staten, die nu over belast dreigen te raken. Drs. J. van der Heijden van de chris ten-democratische fractie, merkte op dat een normale dagtaak moeilijk te combineren is met het statenlidmaat schap. Voor sommigen was dit al aanleiding zich terug te trekken. Om verandering in deze situatie te krij gen achtte hij het gewenst bij de regering op korte termijn aan te drin gen op maatregelen. Ir. J. Gooden (chr. dem.) vestigde de aandacht op het probleem van dc verkeersveiligheid. Hij wilde weten wanneer gedeputeerde staten komen met een urgentieprogramma voor de aanleg van rijwielpaden. Volgens ir. Gooden moet er waar mogelijk een scheiding komen tussen gemotoriseerd en niet gemotoriseerd verkeer. Hij zei dat juist bij de aanleg van wegen in ruilverkavelingen aan dit punt veel te weinig aandacht wordt besteed. Het statenlid D. Boot (PAK) oordeel de dat er in Brabant aan het open baar vervoer niets wordt gedaan. 'De subsidies zijn onvoldoende. Tal van buslijnen moeten worden opgeheven en heel wat dorpen en dorpjes drei gen daardoor geïsoleerd te raken'. De staten lieten nu reeds blijken dat zij inspraak wensen bij de benoeming van een nieuwe commissaris van de koningin. Voor dr. C. N. Kortmann was dit de laatste behandeling van de provinciale begroting gedurende zijn ambtsperiode, want medio volgend jaar gaat hij met pensioen. Inmiddels wachtten nog steeds 75 be zetters op hun eerste strafzaak. Er waren indertijd wel dagvaardingen verstuurd, maar door het ingestelde onderzoek werden de rechtszaken aan gehouden. Een paar maanden geleden werd be kend dat de officier van justitie op nieuw wilde beginnen met de rechts zittingen. Er kwam toen nogal wat protest los, omda' de termijn tussen de eerste dagvaarding en deze aankon diging wel wat erg lang was. De Amsterdamse procureur-generaal bij het gerechtshof, mr. G. H. C. van Dijken, vond die verontwaardiging niet terecht. 'De zaken die indertijd in Haarlem door de rechter zijn aan gehouden, moeten voortgaan. Dat is een heel normale zaak en een officier van justitie heeft geen keus.'De Haar lemse rechtbank heeft kennelijk ande re overwegingen betrokken bij zijn beslissing de rechtszaken tegen de bezetters te beëindigen. Toen eind augustus een bezetter aan de Haar lemse rechtbank verzocht haar zaak te beëindigen omdat het allemaal veel te lang geleden was, besloot de recht bank dit verzoek toe te wijzen. Argu menten hiervoor: de zaak tegen deze bezetter had, né oktober 1970 (toen het gevraagde onderzoek afgesloten was) zonder onredelijk- oponthoud weer ter terechtzitting behoren te worden aangebracht; die redelijke ter mijn volgt volgens de rechtbank uit de wet. Terecht Een verdachte kan een beroep doen op artikel 36 van het wetboek van strafvordering om zich te beschermen tegen een onredelijk oponthoud en tegen de onzekerheid of zijn zaak wel of niet verder vervolgd zal worden. In dit geval, oordeelde de Haarlemse rechtbank, heeft de Beverwijkse bezet ter terecht een beroep op dat wetsar tikel gedaan. Dus werd het verzoek toegewezen om de zaak te beëindigen. Direct na deze hoopvolle uitslag dien den alle 75 andere bezetters die ver dere straf-vervolging te vrezen hadden een soortgelijk verzoek in. Al deze verzoeken heeft de Haarlemse recht bank gisteren toegewezen. Het openbaar ministerie kan nu al leen nog stellen dat de Haarlemse rechtbank ten onrechte artikel 36 van het wetboek van strafvordering heeft gehanteerd. De procureur-generaal van de Hoge Raad, mr. G. E. Lange- meijer, moet dan cassatie vorderen in het belang der wet. Als het zo ver komt, dan hebben de Beverwijkse be zetters daar niets meer van te vrezen. Het gaat dan immers om het juist toepassen van wetsartikelen en niet meer om het bezetten van een pedago gische academie. Er is nu nog één categorie Beverwij- kers die een strafvervolging te vrezen hebben: een paar ouders. Zij werden indertijd, na het door de politierechter gevraagde onderzoek vrijgesproken. De politierechter oordeelde dat zij terecht in het bezette gebouw aanwe zig geweest waren om bij hun kinde ren te zijn en die te beschermen. De officier van justitie ging tegen deze vrijspraak in beroep. Daarna heeft niemand meer iets gehoord. Een vakantiereis bespreek je bij de de bank voor iedereen 3000 vestigingen Van een verslaggever DEN HAAG Binnen afzienbare tijd komt er per provincie een regeling voor het inzamelen en vernietigen van resten laildbouw- bestrij dingsmiddelen. Rustiger Deze kwamen tot nu toe bij het ge wone afval terecht (en dus meestal op een ongecontroleerde stortplaats) en in het ergste geval in de sloot. Overleg tussen de ministeries van landbouw en volksgezondheid en milieuhygiëne, het landbouwschap en de gemeentelijke reinigingsdiensten, heeft nu geleid tot de volgende rege ling: per gemeente worden een of meer plaatsen aangewezen waar de restanten, met verpakking en al, in stevige kunstmestzakken moeten wor den ingeleverd. De gemeenten voeren het materiaal af naar een provinciale verzamelplaats, vanwaar het naar een vernietigimginstallatie gaat. Als eerste provincie zal Drente begin volgend jaar dit systeem invoeren. Alle betrokkenen krijgen persoonlijk be richt waar zij met hun afval heen kun nen. De kosten die de regeling met zich brengt worden door de overheid gedragen. LEEUWARDEN Friesland krijgt in het kader van de spreiding van de rijksdiensten een veel te gering aantal arbeidsplaatsen toegewezen. Dit staat in een motie die gisteren tijdens de begrotingsbehandeling in de provin ciale staten van Friesland met alge mene stemmen werd aangenomen. (ADVERTENTIE) cUw<^ller~allel'cBeSte kguze MALS!' BRAADLAPPEN AMSTERDAMSE LEVER All WORST USC 200 gram SNIJWORST *7^ 100 gram f 0^0 O M met een tegoedbon If ,1,1 vooreen gratis V! a originele KIIO spaansekruik I Geldig t/m 16 december U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2en3van Uw damesblad Van onze weerkundige medewerker Het is gisteren een erg zachte dag geweest. In Zuid-Limburg 'werd 12 graden bereikt', evenals in Ostende: circa 7 graden bóven normaal. Plaat selijk in Oost-Engeland liep het kwik tot 15 graden op en Toulon en Pau in Zuid-Franrijk haalden zelfs 16 en 17 graden. Het Ziiid-Spaanse San Javier kwam tot 18 graden. En dit allemaal dank zij een niet aflatende zuidelijke wind, die Schotland, met name de Hebriden en de Shetlands gisteren de hele dag nog teisterde met een zware storm: uitschieters van 115 tot 127 km. per uur. Die streken lagen dan ook zwaar onder 'vuur' van een de pressie, die tijdelijk tot 942 millibar ivas uitgediept. De depressies volgen de laatste tijd een wat wonderliike koers, eerst gaan ze van het westelijk deel van de oceaan in zuidoostelijke richting naar de Azoren om daar scherp naar het noordoosten om te buigen richting zeegebied bij IJsland. Dit hangt samen met de aanwezigheid van een sprekende trog, ruwweg van straat Davis tot de Azoren: fraai te zien op ondermeer de kaarten van 9 en 12.000 meter hoogte. Deze trog verandert iceinig va.i plaats. Daar door blijven de winterse hagel- en sneeuwbuien aan de koude kant van de depressies, ver in het westen en noordwesten. Wel is langs die glij baan in de hogere niveaus op lO'/s km. hoogte boven Noord-Ierland en Schotland staat een stroom uit west zuidwest van 214 km. per uur! nog weer een depressie naar IJsland op weg, maar voor ons heeft het meer zin te letten op het voortdurend in betekenis toenemen van een continen taal hogedrukgebied met het centrum boven de Balkan. Daardoor zal de KNMl-verwachting 'overwegend droog met mistkansen en iets dalende tempe ratuur' wel uitkomen, zodra de voch- tig-warme lucht tot rust is gekomen. Dit hogearukeffect, als reactie op het oceanische depressiegeweld (aanvoer warme lucht in de hogere niveaus) was door De Bilt al in een vroeg stadium onderkend. De Azoren-depres- sie bracht tot woensdagmorgen op de stations Horta en Lagens (Azoren) al respectievelijk 27 en 36 mm neerslag. In Beieren werd voor de afgelopen nacht al 10 graden stralingsvorst ver wacht. Van een verslaggever UTRECHT Volgens Veilig Verkeer Nederland (WN) blijft het aantal 'alcohol misdrijven' in het verkeer schrikbarend stijgen. Daarom wordt opnieuw een actie gevoerd. In 1968 werden 8438 misdrijven in verband met alcohol geconstateerd, in 1970 8838 en vorig jaar 9222. WN noemt in dit verband echter niet de cijfers van de in deze jaren toegenomen verkeersintensiteit, en evenmin de totaalcijfers van de ongelukken. Onder het bekende motto 'Glaasje op, laat je rijden' gaat WN er proberen iets aan te doen. Gedurende de decemberdagen wordt gemoto riseerd Nederland wederom gewezen op de gevaren die kleven aan het gebruik van alcohol bij het snelverkeer. Begroting' In 1971 moesten bijna 6000 automobilisten en 1000 brom fietsers zich voor de rechter verantwoorden omdat ze onder invloed aan het verkeer had den deelgenomen. Het wordt evenwel opmerkelijk genoemd dat het aantal ongelukken met dodelijke afloop waarbij alco holgebruik werd geconsta teerd, sinds enkele jaren lang zaam terugloopt. (In 1969, 1970 ©n 1971 resp. 329, 327 en 316). WN waarschuwt voor de con sequenties als men zich niet strikt aan de voorschriften houdt. Er komen vele verras singscontroles. Valt een auto mobilist door de mand, dan kan men een gevangenisstraf van maximaal drie maanden krijgen. Leidt misbruik van alcohol tot de dood van een medeweggebruiker, dan ris keert men een gevangenisstraf van maximaal drie jaar. Bij rijden onder invloed kan de rijbevoegdheid voor maximaal vijf jaren worden ontzegd. Bij herhaling kan het rijbewijs zelfs tien jaar worden inge houden. Taxi met stickers Ongeveer 250 taxibedrijven (Nederland heeft ongeveer 3500 taxibedrijven) hebben zich bereid verklaard in te spelen op de 'Glaasje op-actie' van WN. Deze taxibedrijven (over het gehele land ver spreid) zullen van 22 decem ber tot en met 1 januari het dure nachttarief laten vallen en gedurende de nachtelijke uren het dagtarief rekenen. De taxi's die aan deze actie deelnemen zullen voor het pu bliek herkenbaar zijn aan een sticker waarop het 'glaasje-op- mannetje' staat afgebeeld. De 250 taxibedrijven die meedoen zijn allen aangesloten bij de Federatie van Nederlandse Or ganisaties voor het Personen vervoer. Deze federatie telt in totaal 1200 bedrijven. Een woordvoerder van de federa tie, de heer N. Pons, zei over het betrekkelijk geringe aan tal bedrijven dat meedoet ech ter dat het aantal aanmeldin gen nog stijgt en dat de op het eerste gezicht wat teleur stellende deelname mede kan worden verklaard ui[ het feit dat in veel plaatsen van ons land het nachttarief is afge schaft of zelfs nooit heeft be staan. Te laat Op de vraag waarom de onge veer 2300 taxibedrijven die niet bij de federatie zijn aan gesloten, niet zijn benaderd, antwordde een woordvoerder namens de WN dat het plan om het taxibedrijf landelijk bij de actie te betrekken pas in een te laat stadium is ont staan. Het aanschrijven van alle bedrijven afzonderlijk, de daarop volgende corresponden tie en het versturen van de stickers zou een enorme orga nisatie vergen. Daarvoor is de voorbereidingstijd te kort ge weest. Hoog water 15 december. Vllssingen: 8.25-21.10Haringvliet a.d. Zeezij de: 9.56-22.33: Rotterdam: 10.51-23.49; Sche- venlngen: 9.30-22.06: IJmuiden 10.19-22.55; Den Helder: 1.00-13.13; Harlingcn: 3.26-15.55.' Delfzijl; 5.42-18.39. Weerrapporten van gisteravond 7 uur: maxi mumtemperaturen van gisteren en neerslag tussen 's morgens en 's avonds 7 uur: Am sterdam motregen 11 graden 1 millimeter. De Bilt motregen 11 0.5, Declen motregen 11 1, Eelde regen 11 0.5, Eindhoven motregen 11 1, Den Helder geheel bew. 11 2. luchth. Rotterdam motregen 11 1. Twente motregen 11 2, Vlissingen regen 11 1, Zd.-Limburg re gen 12 1. Aberdeen licht bew. 9 0, Athene zwaar bew. 14 0, Barcelona licht bew. 0. Berlijn half bew. 6 0. Bordeaux niet ontv.. Brussel regen 10 2. Frankfort geheel bew. 2 0, Genève geheel bew. 2 0. Helsinki regen 5 0.2, Innsbrück onbew. 4 0, Kopenhagen regen 9 2, Lissabon zwaar bew. 10 0, Locar no onbew. 7 0, Londen zwaar bew. 14 0.4, (ADVERTENTIE) ook voor uw Zet uw kerstboom op Mimosa-Chrysal. Dan vallen de naalden niet meer uit! dg Verkrijgbaar bij Al uw bloemist. Mimosa-Chrysal is ook geschikt voor het in bloei trekken van mimosa, 'kastanje takken, forsythia, sierkers, en ander» heestertakken. BENDIE*." - NAARDEN - HOLLAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11