Wethouder Jettinghof opnieuw in discussie 1 ABN Spaarbiljet 1972/79 ÜDU Boersma verwijt PvdA 'apartheidspolitiek' Tweede Kamer beperkt presidium tot zes leden f 100,- groeit naar f150,- Auto rijdt in op jroepje nonnen lel op Heerlens poonwagencentrum Verzekeraars betalen schade in Muiden Ameland vreest ernstig gevolg aardgas boringen SAMEN Muis contra olifant TD personalia Jehova's getuigen sterven in Zambia Argentijnse verzetsgroep zou Brit vasthouden Lof en kritiek op rapport Markerwaard Wereldhaven deels in Engelse handen Algemene Bank Nederland HOUW/KWARTET WOENSDAG 13 DECEMBER 1972 BINNENLAND/KUNST Ï9/K9 Spanningen in PvdA R otterdam Van een onzer verslaggevers {OTTERDAM Maandag aanstaande zal in een vergadering van het ;e\vest Rotterdam van de PvdA de positie van wethouder H. W. Jet- inghof ter sprake komen. Het gewestelijke bestuur zal dan verant woording afleggen over het gevoerde beleid en de gemeenteraads- ractie zal verslag geven over de gang van zaken en de stemming Dver de heer Jettinghof. )e socialistische fractievoorzitter drs. I J. Lems zei dit gistermiddag in jjn politieke beschouwingen bij de ehandeling van de Rotterdamse ge- leentebegroting. !ond de figuur van de heer Jetting- iof, wethouder van stadsontwikkeling q 'volkshuisvesting, waren binnen de ocialistische fractie moeilijkheden ge- ezen. Een stemming daarover in de ractie wees uit, dat negen leden van ordeel waren dat de heer Jettinghof noet aftreden, negen anderen hadden lit oordeel niet. Het negentiende lid ran de fractie was de heer Jettinghof elf, en die stemde vanzelfsprekend jTj liet mee. f let liberale raadslid mr. H. E. Ko- nng maakte naar aanleiding van de ede van de heer Lems duidelijk, dat iet al dan niet aanblijven van de leer Jettinghof als wethouder geen aak is van de socialistische fractie, naar van de hele gemeenteraad. Want liet de fractie, maar de raad heeft de eer Jettinghof immers in het college an B en W benoemd. )e heer Koning betrok in zijn rede ok de eveneens socialistische wethou- er drs. J. Reehorst (financiën), die rordt genoemd als kandidaat voor de unctie van burgemeester van een Ne- erlandse gemeente. Mocht de heer teehorst deze functie krijgen, dan is 10k zijn opvolging in de eerste plaats en zaak van de gemeenteraad en leslist niet uitsluitend van de socia- Wethouder Jettinghof: niet meer geaccepteerd IREDA Op de parallelweg van de teg Etten-Breda zijn gisteravond en- ele wandelende nonnen aangereden, laarbij werd de 75-jarige zuster Se- undina (Augusta van Laarhoven), ge- ood. De 46-jarige zuster Macrina is eer ernstig gewond opgenomen In het iakonessenhuis te Breda, e beide zusters maakten deel uit van en groepje van vijf nonnen die op de arallelweg wandelden. Ter plaatse is e weg niet verlicht. Vermoed wordt at de automobilist de dames te laat eeft gezien doordat ze in het zwart ekleed waren. EL HEERLENS WOONWAGENCE IEERLEN Op het centrale woon- agenkamp te Heerlen hebben gister- uddag incidenten plaats gehad toen e Heerlense politie, die in groten ge ile aanwezig was, een gezin van vier ersonen uit het kantoor van de maat- chappelijke werker had gezet. De rui- in en het meubilair van het kantoor an de beheerder en van het ontspan- ingscentrum werden vernield en een eserve-woonwagen van de gemeente erd in brand gestoken. Irie weken geleden had het gezin het antoor gekraakt, nadat de eigen poonwagen door een zware stojm was teschadigd. Het gezin nam met de loor de gemeente aangeboden reserve- foonwagen geen genoegen cn vond wk de nieuwe woonwagen die de ge- neente Heerlen wilde geven te klein, lij de incidenten werden geen arres- aties verricht. listische fractie, al zal vanzelfspre kend een socialist op de plaats van de heer Reehorst komen. Inmiddels is het gewestelijk bestuur van de PvdA tot de conclusie geko men, dat dit het niet verstandig en verantwoord oordeelt als de heer Jet tinghof aanblijft als wethouder van stadsontwikkeling. De moeilijkheden, rond de heer Jettinghof zijn vooral toegespitst op het huisvestingsbeleid ten aanzien van de oude wijken, die culmineerden met de zo berucht ge worden gastarbeidersrellen in de Afri- kaanderbuurt en de spanningen in het oude westen. De oude wijken hebben B en W doen weten, dat zij de heer Jettinghof niet meer wensen te accepteren als gesprekspartner. Daarop heeft burgemeester W. Tho massen scherp gereageerd in een brief waarin hij schrijft: 'Het ging hier om het beleid van het gehele college van B en W, dat de heer Jettinghof heeft DEN HAAG De brandverzekeraars zullen de door de explosie te Muiden veroorzaakte schade aan huizen en gebouwen in de omgeving van de kruitfabriek vergoeden, nu gebleken is dat het niet ging om militaire ontploffingsmiddelen. Dit heeft het bureau voorlichting schadeverzekering dinsdag meegedeeld. Brandverzekerin gen geven, behalve tegen brand, ook dekking tegen explosie. Deze dekking geldt eveneens voor de gevolgen van de ontploffing in naburige objecten- Voor zover eigenaren en bewoners van de beschadigde huizen en gebou wen, toereikende verzekeringen had den afgesloten zal de schade aan in boedel, huizen en ruiten door brand verzekeraars worden vergoed. belast met de portefeuille van stads ontwikkeling en volkshuisvesting.' Als de oude wijken de heer Jetting hof niet wensen te accepteren als gesprekspartner, aldus de heer Tho massen, zetten zij zichzelf geheel bui ten spel in iedere vorm van overleg. Van onze correspondent HARLINGEN De voorzitter van de landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee, de heer T. F. J. Pron ker, vreest dat aardgasboringen op Amefland (waarvoor vergevorderde plannen bestaan) bij verzakking van de bodem zeer ernstige gevolgen zul len hebben. Hij zei dit gisteren te Harlingen bij de verschijning van een rapport over de aardgaswinning. Daar in bestrijdt een aantal deskundigen deze winning en wijst op de nadelen voor dit unieke natuurgebied. - Naar eventuele bodemdaling is nog nauwelijks een onderzoek ingesteld al dus de heer Pronker. Maar reeds bij een daling met 40 cm moet gevreesd worden dat de Noordzeekust 100 me ter op het eiland terug zal lopen en dat een hele reep duinen zaï verdwij nen. Er zullen dan basalthoofden moeten worden aangelegd en deze zullen 1 miljoen gulden per stuk gaan kosten. Bovendien zal de Amelander zeedijk, die nog op Deltahoogte ge bracht moet worden, 30 tot 40 cm hoger moeten worden dan gedacht was en ook dat zou veel geld gaan kosten. Verder dreigen er bij bodem- verzakking moeilijkheden voor de drinkwatervoorziening op het eiland waarmee men nu soms al problemen heeft. Drs. H. J. Muntingh, een van de opstellers van het rapport, wees erop dat er meer dan voldoende aardgas in de wereld is en dat natuurgebieden daarentegen zeer schaars zijn. Het is daarom onverantwoord gas te gaan boren in een gebied dat ecologisch nog net in evenwicht is maar geen enkele aantasting meer kan doorstaan. Vam de 1300 hogere plantensoorten in ons land komen er 500 op Ameland voor. Dat is dus 40 procent op een oppervlakte van 2 procent van de Nederlandse bodem. Volgens een van de andere rappor teurs, dr. D. Eisma wil men overgaan tot nieuwe boringen omdat anders gas moet worden geïmporteerd. De Neder landse Gasunie maakt daar geen winst op. De politici willen die winst wel maken omdat de staatskas erbij ga- baat is. Bovendien willen de oliemaat schappijen nu tot nieuwe boringen overgaan omdat zij vrezen dat dat in de komende tijd steeds moeilijker zal worden om daar in natuurgebieden mee te beginnen, aldus dr. Eisma. Onder de boorlocaties zou ruim 5 ha verloren gaan. In de nabijheid van de uit te voeren werken broedt een aan tal voor verstoring gevoelige en in ons land schaars voorkomende vogel soorten. (ADVERTENTIE) NIET ALLEEN MAAR In de Prinses-puzzelaktie dd. 18 november t.b.v. Philadelphia kwamen deze week de volgende winnaars uit de busjj—— lste prijs (afwasmachine) M. J. Lugtenborg, Koningsstraat 2 te Den Helder. 2e prijs (electronisch orgel) Mevrouw L. Kist, P. Potterstraat 15 te Groenlo. 3e prijs (stereo radio) Mevrouw H. Wijnbelt-Van Vessem, Beyerinkstraat 18 te Emmeloord. 4e prijs (statenbijbel) W. de Gelder, Louis Couperuslaan 20 te Delft. 5e prijs (kamerbreed tapijt) Mej. A. van de Sluis, Leuvenumse- weg 91, Harderwijk. 6e prijs (bromfiets) A. Hemssems, Zwaagweg 14 g. Waldendorp. 7e prijs (set grammofoonplaten) Mevrouw A. Dijkstra-Engel, Num mer 39-B, Jutrijp, post Jutrijp- Hommerts. 8e prijs (levensmiddelenpakket) A. Braaksma-Lalkens, aJn Zijlman- singel 18, Leens (gr.). 9e prijs (6-delig ontbijt-servies) W. Reonders-Bos, Rijssensestraat 187, Nijverdal. 10e prijs (grill) Mevrouw J. G. Jaspers, Boedelhof weg 43, Eefde (gld.). 11e prijs Mevrouw G. de Boer-Smits, Voor straat 43, Kollum. 12e prijs (haardroogkap) Mevrouw Verberne, Veluwsedijk 6, Asten (N.-Br.). 13e prijs (set handige hulpjes in de hulshouding) Mevrouw B. M. Schippers-Van der Slikke, Broekweg 46, Lisse. 14e prijs (twee kruidenrekken) J. Saai-Nobel, Oosteinderweg 36. Wognum (N.H.). 15e prijs (bouwpakket schouwtje) M. van de Beng-Slot, CorneiHelaan 4, Utrecht. 16e prijs (badkamerset) K. Van 't Hul, Stationsweg 9. Oldebroek. 17e prijs (personenweegschaal) H. Kiers, Tukseweg 159, Tuk. post Steenwijk. 18e prijs (tafelcouvert) Mevrouw N. Tuts, Haverkamp 24. Joure (Fr.). 19e prijs (schotelwarmer) J. van Vliet, Straatweg 86. Maassen. 20e prijs (oog-make-up) Mevrouw G. Benschop, OoeLvaar- straat 86, Den Helder. Deze week staa' er weer een puzzel in Prinses. Doet u mee? Niet alleenmaar samen. Dan kunnen we zeggen: Beekbergen wordt het! ADVERTENTIEJ I n een klein zaaltje op een steenworp listand van de Vrije Universiteit in imsterdam kwamen vorige week op ten middag vijftien mensen bij elkaar net het oogmerk, het wetenschapshe ld in dit land diepgaand te beïnvloe- ien. Zij hielden de eerste ledenverga- ering van de Federatie van Neder- indse onderzoekers (Feno), een half iar geleden opgericht en nu al ruim weehonderd leden rijk. Dit wekt een beetje de indruk als van een (laboratorium-)muis die vastbera- en het woord richt tot een olifant, naar daarmee zijn de kansen op suc ces van de jonge organisatie waar- chljnlijk toch te laag aangeslagen, 'en eerste hebben onderdelen van de olifant (het wetenschapsbeleid is een ngewikkeld beest) al heel grappig op Ie muis gereageerd. 'e Organisatie voor zuiver weten- chappelijk onderzoek (ZWO) was bij- ionder enthousiast, de Koninklijke Nederlandse akademie van weten ehappen (KNAW) schrok op komi- ehe wijze wakker en het ministerie 'an onderwijs en wetenschappen zit joet grote ogen te kijken. Zo formu- eerde dr. J. G. P. Best, een van de We initiatiefnemers het resultaat van Wënterende gesprekken die de stuurgroep' van de Feno de afgelopen 'jd hield. 'De Feno, als onafhankelij- organisatie van onderzoekers, kan len bedreiging zijn voor bestaande •hucturen'. zei dr. Best met kennelijk genoegen. ren, want tot dusver hebben de on derzoekers zelf over deze zaken voor het merendeel alleen maar meege praat op een manier die iemand kon hinderen en dan ook niets uithaalde: klagend tegen elkaar in de koffiepau ze. Er is een tweede reden om de muis Feno kans op succes toe te schrijven: hij heeft goede argumenten. Op die vergadering vorige week werd vastge steld dat in ieder geval de rechter voorpoot v^n de olifant los zit, en waarschijnlijk de linker, ook (daar komt nog een rapport over), zodat het dier op zijn snuit dreigt te vallen. En prof. dr. R. J. Planta, ook lid van de stuurgroep, onthulde dat de olifant dat eigenlijk zelf erg goed weet, maar tot nu toe gewoon deed alsof hij toch zou kunnen lopen. Achterin het zaal tje zat een waarnemer van het ministe rie aandachtig te luisteren. De poten van de wetenschappelijke olifant hebben te maken met alweer een merkwaardig wezen, de GUO, vol uit Gespreksgroep universitair onder zoek. Dat is een hoog college dat minister De Brauw destijds heeft in gesteld om onder zijn voorzitterschap te bedenken wat er aan de organisatie van het onderzoek op de universitei ten zou moeten worden veranderd nu achtereenvolgens de Raad van Advies voor het wetenschapsbeleid, een com missie van de OESO en de Algemene Rekenkamer hadden vastgesteld dat het zo niet verder ging. De algemene klacht die overigens niet van gisteren was luidde dat de universiteiten hun gelduitgaven aan onderwijs en onderzoek volgens door de traditie bepaald verhoudingen, zon der tussen beide activiteiten princi pieel verschil te maken. Omdat de financiële beslissingen niet op een duidelijk herkenbaar niveau werden genomen was het ook onmogelijk, het universitaire onderzoek onder het we tenschapsbeleid te brengen. Meedenken officiële doelstelling is 'meeden- [en met, suggesties doen aan, en 'oorstellen in te dienen bij de be legde instanties met betrekking tot 'W wetenschapsbeleid'. Dat kunnen COITGCtlG '«taande structuren inderdaad als fcn bedreiging van hun positie erva- Op dit beeld van desorganisatie werd een belangrijke correctie aangebracht door de activiteiten van ZWO, Deze organisatie voedde de universiteiten met een 'tweede geldstroom', die on geveer tien procent bedroeg van de (geschatte) eerste. De invloed die ZWO daarmee uitoefende bedroeg een veelvoud van die tien procent, omdat dit geld na zorgvuldige overweging aan bepaalde instituten, werkgroepen en onderzoekers werd toegekend, die ook moesten rapporteren wat ze er mee deden. De tweede geldstroom was de eerste aanleg van een wetenschaps beleid op de universiteiten. Hele vak gebieden werden er doorzichtiger door: eerst de natuurkunde, later de chemie en in toenemende mate ook biologisch en medisch onderzoek. Het systeem van de eerste geldstroom liep inmiddels stevig spaak toen de aantallen studenten stormachtig be gonnen te groeien. De onderwijstaak van de universiteit werd daardoor sterk verzwaard in een periode waarin geen behoefte was aan evenredige groei van het wetenschappelijk onder zoek. Dat gooide de door de traditie bepaalde verhoudingen helemaal in de war en onder het bewind van De Brauw werd duidelijk dat er iets moest veranderen. Het werd niet al leen in filosofische zin duidelijk, maar ook in het materieel opzicht. De universitaire begrotingen groeiden minder snel dan het studentental, er kwamen personeelsbesprekingen, en luide klachten dat het universitaire onderzoek om hals werd gebracht. De GUO nu, produceerde inseptember een discussienota waarin een filoso fisch op het eerste gezicht bevredigen de oplossing werd aanbevolen. Die ging uit van de door De Brauws favoriete organisatiebureau MacKinsey ontwikkelde stelling dat je op een universiteit twee soorten onderzoek kunt onderscheiden. Het onderwijs- gebonden onderzoek wordt in deze visie opgezet en uitgevoerd ten behoe ve van de vorming van de studenten, daarnaast is er zuiver onderzoek, dat in de eerste plaats als doel heeft de grenzen van ons kennen te verleggen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Volgens minister Boersma van sociale zaken moet de PvdA meer positief staan tegenover het streven naar fundamentele wijzigingen van de vermogens- en inkomstenverhoudingen. De minis ter zei dit gisteren in de Eerste Kamer in een discussie met de heer A. H. Kloos van de PvdA tijdens de behandeling van het voorstel tot invoering van fiscale faciliteiten om het sparen te bevorderen. De heer Kloos kreeg van de minister te horen, dat zijn partij een 'apart heidspolitiek' voerde. Dat zal dan nog moeten blijken, was het verweer van de heer Kloos. Het voeren van een 'apartheidspolitiek' van deze par tij hangt af van de bereidheid van de confessionele partijen om zich van de VVD te distanciëren. Volgens het wetsontwerp kunnen werknemers een bedrag tot maximaal 613 per jaar belastingvrij sparen. Het gespaarde bedrag blijft zeven jaar geblokkeerd. De heer Koos zag in de regeling niet meer dan 'knabbelen' aan de rand van de vermogensonge lijkheid. Minister Boersma sprak over een positieve bijdrage aan een even wichtig inkomensbeleid. Met de nieuwe wet wordt de algeme ne premiespaarwet gelijktijdig inge trokken. PvdA en PPR waren hier op tegen. De SGP bleek tegen de gehele spaarloonregeling te zijn. Schriftelijke lessen De Eerste Kamer ging verder akkoord met een nieuwe regeling voor de erkenning van het schriftelijk onder wijs. Voortaan kunnen instellingen voor het schriftelijk onderwijs van de minister het predikaat 'erkend' krij gen. De instellingen en de cursussen moeten dan aan de nodige voorwaar den voldoen. De consumentenorgani saties zullen worden ingeschakeld bij het nemen van de maatregelen voor het schriftelijk onderwijs. De senaat ging ook akkoord met de wet voor de Minister Boersma bescherming en, erkenning van de ac countants-administratieconsulenten. Een groep van zelfstandige accoun tantskantoren heeft zich tot het laat- se ogenblik verzet tegen de nieuwe wet De bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste kind werd goedge keurd. Alleen de CPN vroeg aanteke ning te hebben tegengestemd. Moeilijkheden bij stemming Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren besloten haar presidium te beperken tot zes leden. Een voorstel van de CPN om het tot 7 leden uit te breiden werd alleen door PPR, PSP en Boerenpartij gesteund. De CPN-fractieleider Bakker deed zijn voorstel omdat er momenteel na de vier grootste partijen (PvdA, KVP, VVD en ARP) drie partijen met ieder 7 zetels zijn die aanspraak maken op een plaats in het presidium. Hij bena drukte dat de grootte van de fracties altijd het criterium is geweest voor een vertegenwoordiger in het presidi um, een stelling die door de meerder heid van de Kamer werd bestreden. De voorzitter van de Kamer de heer Vondeling en de eerste twee onder voorzitters, Weijters (KVP) en Por- theine (WD) waren reeds benoemd, de benoeming van de anti revolutio nair Roolvink tot derde onder-voorzit ter leverde gisteren weinig moeilijk heden op. Die moeilijkheden ontston den wel toen voor de resterende twee plaatsen in het presidum moest wor den gekozen uit drie mensen, de he ren Van der Mei (CHU), Jurgens (PPR) en Bakker (CPN). Tot drie maal toe behaalden Jurgens en Van der Mei niet de absolute meerderheid van de uitgebrachte stemmen. Na lo ting, een uniek gebeuren kwam mr. Jurgens er als 4e ondervoorzitter waarna de heer Van der Mei met 62 stemmen werd gekozen tot vijfde on dervoorzitter. De fractieleider van de CPN behaalde bij deze laatste stem ming 38 stemmen. De nieuwe kamervoorzitter dr. Vonde ling wees er gisteren op dat het parlement zich wat de begrotingsbe handeling betreft nog nooit in zo'n moeilijkhe positie heeft bevonden om dat de normale begrotingsbehandeling moest worden onderbroken in ver band met de verkiezingen. Defensie, binnenlandse zaken, landbouw en jus titie zijn al behandeld, de rest zal volgens dr. Vondeling, 'zowel van de Kamer als van de regering veel ver nuft vragen.' LOESAKA (UPI) Volgens het Zambiaanse dagblad Time of Zambia zijn 265 Jehova's getuigen in Zambia overleden, nadat ze het naburige Mala wi waren ontvlucht. De permanent secretaris van Zambia's oostelijke pro vincie, Samuel Kafoemoekatsje, heeft bekendgemaakt dat de doodsoorzaak moet worden gezocht in het gebrek aan goed drinkwater. In het Zambiaanse kamp Sinda Misa- le, ongeveer 16 km van de grens met Malawi, bevinden zich al meer dan 19.000 vluchtelingen en hun aantal groeit nog steeds. Dit ondanks de recente verklaring van de minister van binnenlandse zaken van Zambia dat overeenstemming is bereikt over de terugkeer van de Jehova's getuigen naar Malawi. Voordracht: De Tweede Kamer heeft een voordracht opgemaakt voor de be noeming van een raadsheer in de Hoge Raad. Er is hier een vacature, omdat mr. C. W. Dubbink benoemd is tot vice-president van de Hoge Raad. Op de voordracht staan achtereenvol gens: prof. mr. H. K. Köster, hoog leraar aan de universiteit van Am sterdam, tevens raadsheer-plaatsver vanger in het hof te Amsterdam, mr. J. G. Takken, vice-president van het hof te Den Bosch en oud-staatssecre taris, prof. mr. K. Wiersma, hoogle raar aan de RU te Leiden, tevens raadsheer-plaatsvervanger in het hof te Den Haag. BUENOS AIRES (Reuter) Volgens welingelichte kringen in Buenos Ai res is de ontvoerde Britse zakenman Ronald Grove in handen van het marxistische Revolutionaire Volksle ger (ERP), een Argentijnse guerrilla beweging. De beweging wil losgeld voor Grove's vrijlating. Overigens hebben de ontvoerders tot nu toe geen prijs genoemd Van een verslaggever AMSTERDAM De Vereniging tot behoud van het IJsselmeer heeft be halve waardering voor het rapport- Markerwaard van de minister van ver keer en waterstaat (waarin deze de raad van de waterstaat een aantal alternatieven over de toekomst van het zuidwestelijk deel van het IJssel meer aan de hand doet) ook ernstige kritiek er op. Verheugend noemt de vereniging het dat de minister afstand heeft gedaan van het twee jaar geleden nog on wrikbaar vaststaande plan om de Mar kerwaard in zijn geheel droog te leg gen. Maar de vereniging is tevens van mening dat het Markerwaard-rapport iedere bezinning op de functie van de voorgestelde varianten ontbeert. Het maakt de indruk geschreven te zijn vanuit een 'lijnen trekkende' visie die qordt omschreven als: 'Er ligt een plas water, er liggen wat voorbarige dijkstukken, we willen ons gezicht niet helemaal verliezen, een duidelij ke functie heeft het allemaal niet, met deze schetsjes kunnen we alle kanten op', aldus het commentaar van de vereniging. ROTTERDAM Argyle Securities Ltd en de Hambros Group hebben zich verzekerd van circa veertig pro cent van het thans uitstaande aande lenkapitaal van NV Beleggingsmaat schappij De Wereldhaven. Hierover is overeenstemming bereikt met enkele groot-aandeelhouders van De Wereld haven, zo heeft het Nederlandse be drijf gisteren bekendgemaakt. De transactie, die tot stand kwam door bemiddeling van Burnham (internati onal) betreft 360.000 aandelen van 20 gulden nominaal tegen een koopprijs van 200 gulden per aandeel. Het ligt niet in het voornemen van Argyle en Hambros een bod uit te brengen op de overige uitstaande aan delen Wereldhaven. De fiscale status van de beleggingsin stelling van Wereldhaven wordt door deze transactie niet gewijzigd. Vla deze deelneming hopen de twee nieu we aandeelhouders te komen tot ver breding van de activiteiten van De Wereldhaven in zowel binnen- als bui tenland. ADVERTENTIE Wat ligt nu meer voor de hand dan dat het onderwijsgebonden onderzoek wordt betaald uit de universitaire be groting, de eerste geldstroom, terwijl het grensverleggende onderzoek gefi nancierd wordt uit de tweede geld stroom, zodat het ook in een natio naal wetenschapsbeleid kan worden ingepast. Daarvoor zou een nieuwe instelling moeten komen, de Neder landse resèarch-organisatie (NRO), waarin ZWO zou kunnen opgaan. Soorten onderzoek Alles goed en wel, zegt de Feno, maar in ieder geval in de exacte weten schappen is het verschil tussen die twee soorten onderzoek niet aan te geven. Wij hebben het gevoel dat dit ook voor andere takken van weten schap geldt, maar daarover hebben we nog geen afgewogen standpunt. (Feno is in de biochemische hoek ontstaan en daarom zijn geestes- en maatschap pijwetenschappen nog wat zwak verte genwoordigd). Maar zelfs al zou maar in die éne sector het verschil tussen onderwijsgebonden en zuiver onder zoek niet te maken zijn, dan is het al niet meer mogelijk, afzonderlijke fi nanciering volgens dit schema op te zetten. En zo valt de olifant op zijn snuit. Prof. Planta had trouwens een van de samenstellers van de GUO-nota horen bekennen dat zelfs in dat gezelschap na anderhalf jaar vergaderen geen bruikbare definitie van de twee soor ten was bereikt. Met de verdere ideeën van de GUO was de Feno niet zo ongelukkig. On derzoekprojecten moeten landelijk vergeleken, beoordeeld en gecoördi neerd worden. Men wil alleen princi pieel dat de mensen -die dat gaan doen elk drie jaar vervangen worden, om machtsposities te voorkomen. En bij de beoordeling en beleidsvorming moeten de onderzoekers zelf meer worden betrokken. Op dat punt maakt de Feno vast een begin. Aan het vergroten van de muisachtige omvang wordt intussen gewerkt in zes jaar en vier maanden dank zij de samengestelde interest van 6,6% per jaar! bovendien verschuift uw inkomstenbelasting, wat fiscaal voordeel kan opleveren en u krijgt, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaarplan, een extra premie elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de financiële voordelen van het ABN Spaarbiljet 1972/79.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9