iLonden heft internering lin Noord-Ierland op Helsinki in drie etappes Buitenlanders inZweden keren huiswaarts vi Egyptische premier ^paait het parlement Brandt wil rol blijven spelen in ontspanning tussen Oost en West Storinkjes op en boven de maan Salaris EEG- personeel voor Europees Hof Doodstraf voor vijftien kruidnagelsmokkelaars Presidentieel ziekenbezoek Finnen slecht te spreken over arbeidspolitiek van Stockholm f4A TROUW/KWARTET WOENSDAG 13- DECEMBER 1972 BUITENLAND T7/K7 Verdachte moet nu na 28 dagen worden voor ge leid Hemi Ismel Domd iing. CAIRO (Reuter, UPI, AP) Premier Aziz Sidky van Egypte heeft de felle kritiek van het parlement voorlopig opgevangen met de be lofte, dat minister van buitenlandse zaken Mohamed Hassan el Zayyat (die zich nog in New York bevindt) een volledig overzicht zal geven van de buitenlandse politiek van Egypte. Wl niet tige I sinds tch 1.00 N poppi ld. (1 aal. pmEN (Reuter, UPI, AP) De Internering in Noord-Ierland, zoals die sinds 9 augustus 1971 wordt toege past, zal worden afgeschaft. Het Brit- ge Lagerhuis heeft met 179 stemmen tegen 32 stemmen een nieuwe rege ling aanvaard voor de bestrijding van het terrorisme in Ulster. Volgens de nieuwe bepalingen zal le der die verdacht wordt van terrorisme of het lidmaatschap van een 'terroris tische organisatie' maximaal 28 dagen ln hechtenis kunnen worden gehou den, voordat hij voor een commissaris moet worden geleid. De Britse minis ter voor Noord-Ierland, William Whi- telaw, heeft vorige maand deze com missarissen benoemd. Zij moeten be slissen over berechting of vrijlating van de verdachten. De processen zul len worden gevoerd voor een speciaal tribunaal, dat eveneens door White- law op 6 november ls ingesteld. In de Crumlin-Road-gevangenis in de Noordierse hoofdstad Belfast zijn gis teren rooms katholieke en protestant se gevangenen slaags geraakt Toen de bewakers erin geslaagd waren de vre de te herstellen, waren vier bewakers en een gevangene gewond. De rust werd hersteld zonder dat hulp van bulten de gevangenis nodig was. Het gevecht brak uit toen protestantse gevangenen nieuw binnengekomen rooms katholieke collega's te lijf gin gen. De bewakers hadden een uur nodig om de vechtenden te scheiden. De tot zes maanden veroordeelde lei der van de IRA, Sean Macstiofain, is in goede fysieke conditie in het mili taire kamp Curragh, waar hij nu al 24 dagen in hongerstaking is. Volgens het leger drinkt Macstiofain nu gere geld thee en sinaasappelsap en zou hij nu en dan ook glucose nemen. Hij verliest wel aan gewicht, maar zijn toestand ls bevredigend. Meer dan 3.000 leden van de militante protestantse Ulster Defensie Organisa tie, gekleed in semi-militaire unifor men, hebben gisteren een demonstra tie gemaakt van de begrafenis van een van hun leiders die vorige week is vermoord. Ernie Elliot, die 'luite nant-kolonel' was bij de UDA, is vori ge week ontvoerd. Zijn lichaam werd later in de bagageruimte van een auto gevonden. Tijdens de tocht door Bel fast en op het kerkhof deden zich geen incidenten voor. ze h Bij het leveren van kritiek op de n get regering had een parlementslid ge vraagd: 'Waar is de minister van buitenlandse zaken? Waarom legt hij ol 'dn geeii verklaring af over zijn bespre- ■eldi kingen in West-Europa en in het t Ai kader van de Verenigde Naties over hoe l de crisis in het Midden-Oosten?' min Sidky zei dat deze kritiek paste in de den, liberalisatiepolitiek van president An- jrep'a war Sadat. Het is echter niet duidelijk, vaam of het parlement nu meer bevoegdhe den krijgt en ook een belangrijker rol gaat spelen. Totdusver mocht het Niet ileen het regeringsbeleid goedkeu eer. zwen nleid lm schiel De si aak ent n breei dan blijft BRUSSEL (Reuter, AP, UPI) De Europese commissie in Brus sel heeft de zaak van de salaris sen van het personeel van de H'J' Europese instellingen aanhangig gemaakt bij het Europese Hof van justitie in Luxemburg. De com missie vindt dat de Europese mi nisterraad ich met zijn salaris- voorstellen niet heeft gehouden aan de principe-afspraken, die in maart in een resolutie werden vastgesteld. De zitting van de Raad voor Euratom- zaken moest gisteren warden ge schorst bij georek aan tolken en ex perts die evenals het overige Euro- personeel hun tweede sta kingsdag waren ingegaan. Men is van plan, het tot de 19de uit te houden. Enkele hogere ambtenaren maakten het de ministers na een korte onder breking mogelijk, hun beraad voort te zetten. In Luxemburg kon het Euro pese parlement gisteren niet doorwer ken vanwege de staking. Het zal pas op 5 januari weer bijeenkomen. Het stakende personeel ziet in de klacht van de Europese commissie geen aanleiding, weer aan het werk te gaan. Aangenomen wordt, dat de pro cedure van het hof teveel tijd zal vergen om er op te kunnen wachten. Een woordvoerder van het hof kon niet zeggen, wanneer een uitspraak kan worden verwacht. Als het perso neel van het hof ook gaat staken, wat in de beoeling lag, kan niet verga derd worden. Gered De Europese commissie, waarvan de Nederlander dr. Sicoo Mansholt voor zitter is, werd de vernedering be spaard enkele weken voor het verstrij ken van haar ambtstermijn ten val te worden gebracht door een motie van wantrouwen van het Europese parle ment. De motie bleef uit omdat het een kwestie betrof, waarover commis sie en parlement het in feite eens zijn, nl. de uitbreiding van de be voegdheden van het Europese parle ment. Nu is genoegen genomen met de toe zegging van de aan het eind van deze maand aftredende dr. Mansholt, zijn opvolger te vragen, zo spoedig moge lijk voor 1 mei de ministerraad te vragen, de bevoegdheden van het par lement uit te breiden. De Nederland se christen-democraten Schuyt en Nootenboom steunden deze opvatting niet. In Luxemburg verklaarde de Neder landse staatssecretaris van verkeer en waterstaat, dr. Kruisinga, dat in de eerste helft van volgend jaar begon nen kan worden met een gemeen schappelijk vervoersbeleid van de ne gen landen der uitgebreide EEG. 8.55 >9 rr Scho dar es SALAAM (AP) Vijftien mensen zijn op het eiland Pemba bij Zanzibar ter dood veroordeeld nadat zij hadden bekend kruidnagels te heb ben gesmokkeld, aldus een regerings verklaring die in Zanzibar werd uit gegeven. Elf maanden geleden werd de dood straf ingevoerd voor het smokkelen van kruidnagelen. De smokkel kost het eiland een miljoen pond 2,35 mil joen dollar per jaar. Sidky verklaarde ook dat het niet in het belang van het land is, in het openbaar te discussiëren over de plan nen met betrekking tot de door Israël bezette gebieden. De premier is wel bereid de nationale veiligheidscom missie in te lichten. Hij zei voorts, dat een speciaal 'oor logsbudget' is opgesteld, dat afwijkt van de begroting, welke vorige maand aan het parlement is voorgelegd. 'Er is geen alternatief voor onze strijd om onze grond en onze waardigheid te herwinnen en de rechten van het Palestijnse volk te herstellen', aldus de premier. De chefs van de staven der strijd krachten van de landen van de Arabi sche Liga proberen in Cairo een geza menlijk plan uit te werken voor de strijd tegen Israël. De Egyptische staf chef Lt. generaal Eddin Sjazli zei in een rede: 'Wij zijn allen havikken en weigeren een duif in ons midden te tolereren'. Tunesië en Algerije ont braken op de conferentie. Wel was een vertegenwoordiger van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie aanwezig. Het resultaat van het over leg zal worden voorgelegd aan de ministers van defensie en van buiten landse zaken, die volgende maand wordt gehouden. Uit Cairo wordt nog gemeld, dat ook na de verklaring van Sidky nog reke ning wordt gehouden met wijzigingen in het Egyptische kabinet. HELSINKI (AP) De 34 landen die deelnemen aan de voorbereidende be sprekingen voor een Europese confe rentie over samenwerking en veilig heid staan op het punt overeenstem ming te bereiken over het eerste belangrijke punt van hun overleg het houden van een conferentie in drie fasen. Verschillende westerse landen waaronder de Verenigde Staten steunen het Joegoslavische voorstel om eerst te praten over de organisatie van de conferentie zelf, gebaseerd op bedoeld principe van een conferentie in drie fasen. Eerst moet worden overgegaan tot het vaststellen van de agenda en het for muleren van het werk van de confe rentie, waaronder dat van een aantal commissies in de tweede fase. Vervol gens zou men zich in Helsinki moeten bezighouden met de vraag welke lan den zullen deelnemen en met het instellen van een werkgroep voor pro blemen van technische en financiële aard. Tenslote zou in Helsinki een rapport samengesteld moeten worden over het functioneren van de bespre kingen. Over de kwestie van een conferentie in drie fasen wordt voor vrijdag nog overeenstemming verwacht, omdat de delegaties hun regeringen iets con creets willen aanbieden, voordat zij naar huis gaan. Op 15 januari kunnen de eigenlijke voorbereidende bespre kingen pas beginnen. BONN (UPI) Bondskanselier Willy Brandt is van plan in 1973 een omvangrijke reeks ontmoetingen te hebben met westerse en communistische leiders. President en mevrouw Marcos van de Filippijnen brengen een bezoek aan Amor Robles, die een messteek in haar rug kreeg, toen de presi dentsvrouw vorige week werd aangevallen. Met haar lichaam be schermde zij mevrouw Marcos, nadat deze aan haar arm gewond op de grond was gevallen. De Westduitse bondskanselier zei, in een exclusief interview met Josef Grigg en Wellington Long van het Amerikaanse persbureau UPI, dat hij wil meehelpen aan een drastische her ziening van de Westeuropese betrek kingen met de VS en die met de Oosteuropese socialistische landen. Deze wijziging van de relaties is steeds dringender geworden, aldus Brandt. Met de wederzijdse aanpassing van de betrekkingen tussen de VS en West- Europa is nu juist een nieuwe ronde ingezet. Met de beëindiging van de Vietnam-oorlog zullen deze betrekkin gen steeds meer het overheersende thema van 1973 worden', aldus Brandt. 'De huidige multilaterale fase van besprekingen tussen Oost en West is eveneens op gang gekomen. De eerste belangrijke gebeurtenissen zullen de Europese veiligheidsconferentie en het begin van de onderhandelingen over wederzijdse, evenwichtige terug trekking van troepen uit Europa zijn', zo vervolgde de bondskanselier. Brandt zei dat hij verwacht in het komende jaar te praten met president Nixon, de Franse president Pompi dou, de Britse premier Heath en in het eerste halfjaar van 1973 ook te spreken met de Russische partijleider Vervolg van pagina 1. Ook een boorgat voor geologische doeleinden, dat een doorlopend bo demmonster van 2,5 meter diep moest opleveren, kwam redelijk vlot tot stand. Net als bij vorige gelegenheden bleek het alleen erg moeilijk, de boor- kern uit het gat te trekken. Cernans hartslag liep op tot 140 per minuut en hij snakte af en toe naar adem. Met hun tweeën wisten de astronau ten tenslotte ook dit karwei te klaren. Intussen hadden zij wel een achter stand van ongeveer 40 minuten op het programma opgelopen, en Cernan had meer zuurstof verbruikt dan in de bedoeling lag, zodat de verkenningsrit naar een op twee kilometer liggende krater moest worden ingekort. De krater Steno, op 1,3 km, bleek on danks de mooie navigatietoestellen van de maanauto moeilijk te vinden. 'We zijn niet waar jullie denken dat we zijn', moest Cernan aan de vlucht- leiding melden, en we weten niet zeker wéér we zijn.' In de buurt was hij in ieder geval wel, maar de geolo gen thuis waren een klein beetje bedroefd omdat de tegenstelling tus sen de donkere bovenlaag en het lichtere materiaal daar onder, ter plaatse minder uitgesproken was. Zie verder pagina Tijdens de maanrit van gisteren heeft Gene Cernan het rechterachterspat- bord van de maanwagen afgebroken, en dat kwam de berijders op een intensieve stofregen te staan die zelfs de instrumentenpanelen onleesbaar maakte. In de geringe zwaartekracht van de maan wordt stof door de wielen hoog opgeworpen. Cernan pro beerde het spatbord met plakband weer vast te zetten, maar verloor het tenslotte toch onderweg. Terwijl de mannen na terugkomst sliepen, werd in Houston een con structie voor een noodspatbord be dacht, met behulp van klemmetjes en overbodig geworden materiaal. Zonder spatbord zou de lange rit naar de voet van het zuidelijk bergmassief, die voor vannacht op het programma stond, bijna onmogelijk worden. Het zuidelijk massief is een van de hoofddoelen van de maanvlucht. Geo logen hopen dat het een omhoogge werkt onderdeel is van de oorspronke lijke maankorst, zo'n 4,6 miljard jaar oud. Een deel van dat materiaal lijkt langs de berghelling naar beneden gerold te zijp, en is dus bereikbaar voor de astronauten. Intussen had ook Evans op zijn eenza me rondjes rond de maan kleine tech nische moeilijkheden. Een van de kar- teringscamera's doet er steeds langer over om in en uit zijn bergplaats in het instrumentenruim te worden ge schoven (de laatste keer ruim drie minuten). In uitgeschoven toestand fotografeert de camera tegelijk opzij de sterrenhemel, wat nauwkeurige plaatsbepaling op de foto's mogelijk maakt Maar bij gebruik van de moto ren van het commandoschip moet hij worden teruggetrokken om beschadi ging te voorkomen. Zodra de 'America' donderdag zijn baan moet veranderen om Cernan en Schmitt weer op te pikken, zal de camera dus wel definitief moeten worden genomen tijdens de dag dat de de waarde van de foto's die nog worden genomen tijdens de dat dat de astronauten nog gedrieën om de maan blijven cirkelen om het waarnemings programma af te maken. Breznjew, de Poolse partijleider Gie- rek en de Roemeense leider Ceauces- cu. Brandt liet weten dat hij nog geen plannen had de Oostduitse lei ders te ontmoeten. Een bezoek aan Oost-Berlijn op 21 december ter gele genheid van de ondertekening van het inter-Duitse verdrag had hij moeten opgeven, omdat de DDR daar bezwa ren tegen had. Brandt zei dat hij wel van plan was in 1973 naar Israël te gaan, hoewel een datum nog niet was vastgesteld. Sprekend over de betrekkingen met de VS wees Brandt elke gedachte aan een handelsoorlog tussen de negen EEG-landen en de VS van de hand. 'Er is zeker geen reden voor dat het zover zou komen. Als je objectief kijkt naar de ontwikkeling van de handel tussen de VS en de EEG kan je zonder overdrijving zeggen dat de ontwikkeling voor beide partijen gun stig is geweest. Het resultaat zal wellicht eerder posi tief dan negatief zijn nu Engeland, Denemarken en Ierland tot de EEG toetreden', aldus Brandt. Hij zei te hopen dat de komende multilaterale onderhandelingen zullen leiden tot de verdere ontmanteling van handelsbar rières en een uitbreiding van de we reldhandel. 'In elk geval hebben wij er gezamenlijk belang bij dat de At lantische gemeenschap niet van econo mische zijde wordt ondermijnd of ver giftigd.' Volgens Brandt is de Vietnam-oorlog een van de voornaamste oorzaken van de inflatie in de westerse wereld. 'Ik geloof dat het na stopzetting van de Vietnam-oorlog gemakkelijker zal zijn voor de VS hun aandeel bij te dragen tot hervorming van het monetaire stelsel in de wereld en dat dit gevol gen zal hebben.' Volgens Brandt zijn de vooruitzichten van succesvolle wij ziging van het internationale geldstel sel gunstig. ONVERZOENLIJK Over de betrekkingen tot de Oosteuro pese landen zei Brandt dat de 'techno logie tot een aantal ontwikkelingen leidt die gelijk lopen, en onafhanke lijk zijn van politieke systemen.' 'Maar de fundamentele tegenstellin gen tussen de politieke systemen blij ven onaangetast. Technologie en com municatie leiden tot bepaalde paralel- le ontwikkelingen. Maar de fundamen tele standpunten blijven onverzoen lijk', aldus Brandt. Op de vraag of hij meende dat het sociale en economische stelsel van beide Duitslanden dichter tot elkaar zou komen door de normalisering van de betrekkingen zei Brandt, dat er geen verschil bestaat in de betrek kingen tussen 'de twee Diritse staten' en de relaties die zullen bestaan tus sen het Oosten en het Westen in het algemeen. De politieke tegenstellingen zullen blijven bestaan. Buitenlandse immigranten in Zweden hebben het moeilijk door de economische recessie en door aanpassingsproblemen. Dit jaar zijn voor het eerst sinds 1929 meer buitenlanders uit Zweden vertrokken dan er binnenkwa men. Het is een ommekeer die zich in minder dan twee jaar heeft voltrokken. In 1970 was de netto-immigratie van buitenlanders nog 52.275 personen. In 1971 liep dit aantal terug tot 7.352. En na de eerste negen maanden van 1972 bleek, dat 4380 buitenlandse im migranten méér Zweden de rug had den toegekeerd dan er waren binnen gekomen. Begin dit jaar woonden er ongeveer 417.000 buitenlanders in Zweden. Dat is één op de 19 inwoners. De grootste groepen buitenlanders vormen de Fin nen (203.000) en de Joegoslaven (40.600). Het overgrote deel van de immigranten werd naar Zweden ge lokt door de hoge levensstandaard. Vooral in de jaren zestig waren bui tenlandse werkkrachten zeer welkom in Zweden. Het waren meest jonge, zeer produktieve krachten. Zij waren niet veeleisend en namen genoegen met minder prettige banen. Velen van hen kwamen uit landen met een laag loonniveau en een betrekkelijk hoge werkloosheid. De immigranten kon den profiteren van de goede sociale voorzieningen en de Zweedse regering hielp hen zich aan te passen, onder meer door hen Zweeds te laten leren. Door de groeiende werkloosheid zijn de immigranten het eerste in de knel gekomen. De vele bedrijfssluitingen van de laatste paar jaar hebben het eerst de ongeschoolde krachten van hun baan beroofd. En de buitenlan ders zijn veelal ongeschoold. Boven dien bestaat de tendens, werkloze Zweden bij voorrang de banen te geven, die voorheen vrijwel uitslui tend door buitenlanders werden ver vuld. Vroeger vonden de Zweden dat werk (in restaurants, bij de vuilnis- dienst, in ziekenhuizen en in bepaalde fabrieksfuncties) van te gering allooi. Landsorganisationen (LO), met 1,6 miljoen leden de grootste Zweedse vakbond en belangengroep van de 'blauwe-boorden'-werkers, heeft de re- gering-Palme onder druk gezet, de immigratie van buitenlandse werkne mers aan banden te leggen. Het argu ment van LO is dat de komst van immigranten bij de bestaande werk loosheid de tewerkstelling van oude re. invalide en werkloze Zweden blok keert. Minister van binnenlandse za ken Eric Holmquist noemde dit ver langen onlangs redelijk en zei: 'Het is voor mij duidelijk dat werklozen en ouderen moeite hebben in het arbeids proces terug te keren. Wij hebben de door Chris Blankenburgh werkgevers dan ook gevraagd de Fin se werknemers alleen via de arbeids bureaus aan te nemen'. Finnen De Finnen zijn daar slecht over te spreken. Finland is een van de Scan dinavische landen die in het kader van de Noordse samenwerking besloten tot vrije uitwisseling van werkkrach ten. zoals dit ook in de EEG gebeurt. Als aan de eisen van - de vakbond wordt tegemoetgekomen, betekent dit een inbreuk op de vrije Noordse ar beidsmarkt, zegt Artturi Simila, de 61-jarige secretaris van de Fins-Zweed se onderwijsraad in Stockholm en een geboren Fin. De buitenlandse werkne mers vrezen grove discriminatie, om dat de arbeidsbureaus gemakkelijk werkloze Zweden voorrang kunnen ge ven. 'Er wordt al geselecteerd. Ze nemen eerst de Zweed, dan de andere Scandinaviërs en het laatst komen de mensen uit de Balkanlanden aan bod', klaagt Osman Vluogli, een Turk uit Istanboel die in Stockholm als kok werkt. Voor heel wat Finnen is Zweden minder aantrekkelijk geworden. Vorig jaar gingen ruim 18.000 Finnen naar huis terug en dit Jaar worden nog veel meer repatrianten verwacht. De trek van Finland naar Zweden begint te verminderen. Behalve de werkloos heid zijn ook sociale moeilijkheden voor diverse Finnen aanleiding om weg te gaan. Hun grootste handicap is de taal. Fins en Zweeds zijn totaal verschillende talen en slechts een klein deel van Finland is tweetalig Fins en Zweeds. Van de Finse arbei ders in Zweden spreekt 30 tot 40 procent alleen maar Fins, vertelt Art turi Simila, wiens taak het is hier iets aan te doen. Taalproblemen hebben tussen Finnen en Zweden op het werk meermalen spanningen doen ontstaan. Dit speelde ook een rol bij de historische mijn werkersstaking van 1969/70 in Kiruna. In deze noordelijke Ijzerertsstad brak toen een grote wilde staking uit. Een van de belangrijkste oorzaken was dat een groot deel van de in Kiruna werkende Finnen en Finssprekende Zweden zich gediscrimineerd voelde. Zo lukte het de Finnen nauwelijks Finse of Finssprekende ploegleiders benoemd te krijgen. Hier zat achter, dat de Zwéédse arbeiders er weinig voor voelden, ondergeschikt te wor den van een buitenlander, en zeker niet van een Fin. Een Fin, die hoger op komt, past niet in het beeld van de Finnen dat in Zweden bestaat. Finland was tot 1809 een deel van Zweden. Het werd toen door Rusland veroverd en kreeg pas later zijn onaf hankelijkheid. Sinds die tijd zijn er voortdurend Finnen naar Zweden ge komen, om er als landarbeider of dienstmeisje te werken. Finnen zijn altijd knechten of dienstmeiden ge weest en een verhoging van hun sta tus wekt problemen. Dit is een zeer algemeen probleem ln Zweden, omdat de Zweedse arbeiders 'zeer afgunstig zijn, aldus Simila. Het grootste obstakel voor de Fin die een betere positie wil verwerven, blijft echter de taal. Hinder daarvan ondervinden ook de kinderen van de Finse minderheid in Zweden. Zo bleek enige tijd geleden, dat van de Finse kinderen in Zweden maar 4 pro cent naar de 'gymnasia' gaat, tegen 30 procent van de Zweedse kinderen en 28 procent van de kinderen in Fin land. De Finnen in Zweden dreigen op den duUr een 'slavenkaste' te wor den, klaagde de Finse schrijver Veijo Meri onlangs. De Joegoslavische minderheidsgroep lijdt eveneens onder de werkloosheid en sociale spanningen. Haar probleem is vooral, dat zij in Zweden in korte tijd zeer impopulair is geworden. Dat hebben de Joegoslaven te wijten aan het optreden van de extremistische Oestasja-beweging. Leden van deze be weging vermoordden eerst de Joego slavische ambassadeur Rolowits in Stockholm en later namen anderen de moordenaars mee ln een gekaapt Zweeds vliegtuig. Deserteurs Een zeer bijzondere minderheidsgroep in Zweden vormen de Amerikaanse Vietnam-deserteurs. De regering-Pal- De mijnwerkersstaking in Kiruna heeft begin 1D70 in Zweden grote opschud ding verwekt. Aan deze staking namen vele Finnen en Finssprekenden deeL In Svappavaara werd door mijnwerkers van de LKAB (Luossavaara-Kllruna- vaara AB) ook een fakkel-protest-optocht gehouden. Op de voorgrond een bord waarop staat: 'Wij zijn geen machines'. me gaf hun eind 1969 verlof naar Zweden te komen in het kader van de 'actieve' neutraliteitspolitiek. Sinds dien zijn ongeveer 700 deserteurs naar Zweden gegaan. Deze groep ver schilde totaal van de andere immi granten, die om geld te verdienen naar Zweden kwamen, vertelt Lew Simon, een 27-jarige Amerikaan die in 1968 het leger verliet en naar Zweden kwam. Het probleem is dat de deserteurs in de VS gewend waren aan een nog hogere levensstandaard dan de Zweedse. Ze hadden de groot ste moeite om zich aan te passen. De deserteurs zijn ln Zweden uitstekend ontvangen en materieel gesteund, zo vult de 29-jarige Bill Schiller, even eens een deserteur, aan. Schiller, die free lance voor de Zweedse radio werkt, vertelt dat zijn collega's het moeilijk konden verwerken, dat zij genoegen moesten nemen met dezelf de baantjes als gastarbeiders aangebo den kregen. De deserteurs, meest jongelui van rond de twintig jaar waren zo van de universiteit, van school of van thuis het Amerikaanse leger ingegaan en er helemaal niet aan gewend voor zich zelf te zorgen. In Zweden deden ze hun eerste ervaring als alleenstaande op. Hun ouders in de VS, hun andere familieleden en vrienden begrepen hun desertie niet. Zij keurden die vaak af en zo kwam het wel voor, dat de contacten met thuis werden ver broken', vertelt Robert Argento, een. lief uitziende Amerikaan van 28. Zo raakten ze hun psychisch evenwicht kwijt. Vaak werd dit nog verergerd door het gebruik van drugs, waaraan ze in militaire dienst gewend waren geraakt. Vele Vietnam-deserteurs kwamen met de Zweedse justitie in aanraking, wat hen en hun collega's bij de Zweden weinig geliefd maakte. In 1970 waren van de 675 geregistreerde deserteurs er 110 om één of andere reden door de politie opgepakt. Van hen kregen er 49 straffen wegens illegale drug handel, 36 wegens diefstal. 52 deser teurs gingen de gevangenis in en 26 werden tegen hun wil 'wegens ernsti ge misdrijven' aan de VS uitgeleverd. Twee deserteurs pleegden zelfmoord. De startmoeilijkheden zijn nu voor het grootste deel opgelost, zegt Lew Simon. Velen hebben een baan, een Zweedse vrouw, beheersen de taal en hebben hier vrienden gekregen. Maar wat velen blijft hinderen, is dat Zwe den de deserteurs nooit als politiek vluchteling heeft erkend. 'Ze zijn bang voor de VS. Zweden probeert beide zijden van de wereld te bespe len', luidt de verklaring van Simon. En bovendien heeft Zweden het toela tingsbeleid aanzienlijk verscherpt. Al- leert Amerikaanse deserteurs van wie vaststaat dat zij in Vietnam naar het slagveld worden gestuurd, kunnen Zweden nog binnenkomen. Maar nie mand kan van tevoren bewijzen dat hij in Vietnam op het slagveld zou terechtkomen. En daardoor komen nog maar weinigen voor de Zweedse gastvrijheid in aanmerking. Bruce Hudson, een neger-deserteur, is bit ter gestemd. 'Eigenlijk wil de Zweed se regering helemaal geen deserteurs. Ze heeft ons alleen nodig voor haar status om te laten zien hoe neu traal Zweden is'. Amnestie Over het algemeen zijn de deserteurs echter tevreden. Toch villen weinige van hen in Zweden blijven. Zij wach ten op het moment dat Washington hun amnestie verleent. De culturele verschillen tussen Zweden en de VS zijn hen te groot. 'Het alledaagse leven in de VS is als in een stad. In Zweden is het leven als in een dorp', zegt Bruce Hudson, die op het punt staat naar Canada te gaan. 'In de VS praat iedereen. Hier zegt niemand iets. Niemand kent je. Het is moeilijk met de mensen in contact te komen. Het klimaat is ellendig lange koude winters, waarin het vroeg donker is en om zes uur zit iedereen in Stock holm met zoveel mensen thuis. Er is geen nachtleven zoals in het buitenland. En voorzover het er is, ls het niet te betalen'. Ondanks het risico van zware gevan genisstraffen zijn al 150 Vietnam-de serteurs vrijwillig naar de VS terug gekeerd. Anderen gingen naar landen als Canada. Er zijn nog slechts 450 Vietnam-deserteurs over in Zweden. Bij hen is het heimwee en niet de werkloosheid die hen naar huis drijft. Dit is het zesde artikel in een serie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7