Koopwoningen bouwen in Merenwijk: even duur als huurflat Rotex ontslaat 38 man in Leiden Agenda voor Leiden Afscheid van dokter C. G. J. van Alphen Feest bij 'de Eendracht' Parkeerautomaten aan Beestenmarkt, Garenmarkt en Ir. Driessenstraat LOM-school Alphen volgend jaar augustus gerealiseerd Indonesisch meisje gezond terug na hartoperatie Restauratie raadzaal Warmond meest urgent Arbeidsbureau sou maar raak slaan'' Jubilarissen bij de meelfabriek £2 TROUW/KWARTET WOENSDAG 13 DECEMBER 1972 REGIO L3 Van een onzer verslaggevers LEIDEN 'Veel aktiegroepen tonen een groot gebrek aan kennis van zaken en betuigen een absoluut gebrek aan wat de functie van de woningbouwvereniging is'. Dit zei de heer H. van Weizen die gister middag in de Stadsgehoorzaal tot ere-voorzitter van de woningbouw vereniging 'De Eendracht' werd benoemd. De vereniging bestaat deze maand 60 jaar en vierde haar receptie in de koffiezaal van de gehoor zaal. De heer Van Weizen (79), was ruim 40 jaar bestuurslid waarvan 21 jaar voorzitter. De heer Stikkelorum voerde het woord namens de Nationale Woningraad en de Stichting Centrale Boekhouding. Hij bood de jubilerende vereniging een enveloppe met inhoud en een cadeau aan. De heer C. Pina, oud-wethouder, praatte over de prettige contacten die hij in zijn Leidse tijd met De Eendracht had. LEIDEN Na een succesvolle hart operatie in het Academisch Ziekenhuis is het 12-jarige meisjes Nina Su per- watti het afgelopen weekeinde geheel hersteld naar haar familie in Indoné- sië teruggekeerd. De uit Bandoeng af komstige Nina zou hooguit nog enkele jaren hebben geleefd als men medisch niet had ingegrepen. Zij had een aangeboren afwijking aan een van de hartkleppen. Haar tante, mevrouw A. Soeharto. vond na een uitvoerige briefwisseling gehoor in Nederland, toen bleek dat in Indonesië deze ope ratie niet kon worden verricht. Een team onder leiding van professor Brom was in Leiden bijna acht uur met het meisje bezig. De kans dat de operatie zou lukken werd aanvanke lijk niet groot genoemd. Door de slechte hartfunctie waren de vingers van het meisje reeds blauw. 'Nu zijn ze weer roze', zei een dolgelukkige moeder kort voor het vertrek. WARMOND Onder leiding van de hengelsportvereniging 'De Leede' zal op vrijdag 15 december in 't Trefpunt een kerstkonijnen- en pluimveevciiing worden gehouden. De opbrengst *an de veiling is voor het Jubileumfonds van de vereniging. i FinFN Binnenkort zal on een drietal terreinen in de Leidse binnenstad een nieuw parkeersysteem worden inge- voer" 2p de lërreïên Si d'i Beestënmarkt (foto 1), de Garenmarkt (toto 2) et. de Ir Driessenstraat (foto 3) die thans nog in het blauwe ronegehied rijn opgenomen, worden parkeerautomaten geplaatst. Door een kwartje in deze automaten të werpen kan een ticket weiden verkregen, die recht geefl op een uur (of korter) parkeren Tegen een hoger tarief kan ook langer geparkeerd worden, echter maximaal vier uren. Het tarief is zoveel mogelijk aangepast aan dat van de parkeermeters. Aanvankelijk lag het in de bedoeling slechts twee automaten aan te schaffen, en wel voor de Beestenmarkt en de Garenmarkt. Dc apparaten bleken in prijs echter dusdanig mee te vallen, dat er voor het uitgetrokken bedrag drie kunnen worden aangeschaft. In afwachting van de zeer waarschijnlijke bouw van een parkeergarage aan de Ir. Driessenstraat (Hooigracht) zal nu ook daar zolang een parkeerautomaat worden geplaatst. Met de invoering van parkeerautomaten op de genoemde drie terreinen wordt gratis parkeren in de binnenstad zo langzamerhand een ongekende luxe. FILMS TOT 14 DECEMBER Camera: "Azen zijn troef' 14 jr. Dag 19 en 21.15 uur en do, vr.. ma en di ook 14.30 uur. Kindermatinee:' 'Zorro kruist de de gens' a l. za en wo om 14.30. zo 14.30 en 16.15 uur. Nachtv. 'Dirty Harry' 18 jr vr/za 23.30 uur. Luxor: 'Wraak der levende doden'. "18 jr. Dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur en zo 16.00 Lido: 'Outback'. 18 jr. Dag. 14.30, 19 00 en 21.15 uur en zo 16.45 uur. Studio: 'Joe Kid'. 14 jr. Dag. 14.30. 19.00 en 21.15 uur en zo 16.45 uur. Trianon: 'Poppen aan een touwtje'. 14 Jr. Dag. 14.30. 19.00 en 21.15 uur en zo extra voorstelling 16 30 uur. Rex: 'Je geeft je of ik neem je'. Dag. 14 30. 19.00 en 21.15 uur en zo extra voorstelling 16 30 uur. LEIDEN Op initiatief van een aantal Leidse gemeenteambtenaren is onlangs de Stichting 'Eigen Huis' opgericht, die met name voor de z.g. 'middengroep' in de Merenwijk ongeveer driehonderd koopwoningen gaat bouwen. Volgens het stichtingsbestuur zullen de maandelijkse lasten hiervan gemid deld ongeveer driehonderd gulden per maand bedragen. Dit betekent dat zulk een bedrag nauwelijks onderdoet of zelfs lager is dan de huurprijs van een willekeurige flat in de Merenwijk of elders in Leiden. De eengezinswoningen zullen af hankelijk van ruimte en indeling ruim 70.000 gaan kosten, maar door een optimaal gebruik van de bestaan de premieregelingen, gemeentelijke faciliteiten en de thans van kracht zijnde fiscale aftrekmogelijkheden ziet de stichting op basis van het huidige prijspeil de maandelijkse lasten (hypotheek, rente, enz.) niet hoger oplopen dan een gemiddeld bedrag van driehonderd gulden. In dit be drag is belastingaftrek over rentebeta ling verdisconteerd. Veel variaties De stichting, die wordt voorgezeten door ir. M. A. Logtenberg (ambtenaar stadsontwikkeling), is met dit plan gekomen meteen nadat de nieuwe Me- renwijk-nota van B. en W. verscheen. Zoals bekend heeft de Leidse raad het college ertoe gedwongen het aanvan kelijke bouwplan voor de wijk (met hoofdzakelijk flatwoningen) dn te slik ken, zodat nu meer ruimte is ontstaan voor eengezinswoningen. De stichting 'Eigen Huis' nu stelt zich ten doel de Leidenaars in de middengroep te laten profiteren van de bouw van goede en aantrekkelijke koopwoningen, door 'eruit te halen wat erin zit'. Ook wil zij daarmee het eigen woningbezit van particulieren in Leiden stimuleren. De keuze is daarbij gevallen op de woningen, zoals n.v. Panagro uit Warmond die onlangs heeft gebouwd in het plan Binnenhof in Leiderdorp. In opdracht van een soortgelijke stichting zijn ze momenteel ook in aanbouw in Velsen. Ook bij relatief hoge grondkosten zoals dat zeker in Leiden het geval is kenmerken deze huizen zich door een niet al te hoge prijs en een grote keuze in woonindeling. In feite is binnen de vier draagmuren van alles mogelijk. Heeft de aspirant-koper eenmaal geko zen voor een bepaalde omvang (die varieert van 9,4 tot 9,30 meter lang en van 4,20 tot 6,30 meter breed), dan kan hij een keuze maken uit tal van indelings-varianten. Indien tevoren af gesproken, kunnen bijvoorbeeld op de bovenverdieping gemakkelijk twee, drie of zelfs vier kamers worden gere aliseerd. Inkomen Afhankelijk van gezinsgrootte komt in feite een ieder hiervoor in aanmer king, die op basis van zijn inkomen de maandelijkse lasten kan dragen. Men hoopt hiermee tevens een door stromingseffect te bewerkstelligen, waardoor ook minder draagkrachtigen eventueel kunnen doorstromen naar een betere, en niet al te dure huur woning. Belangstellenden kunnen zich uitsluitend schriftelijk in verbinding stellen met het secretariaat van de stichting: de heer B. Hoes, p.a. Stad huis Leiden, kamer 312. Een belangrijk kostendrukkend aspect bij deze woningen is de snelle bouw tijd (vier maanden), waardoor rente verlies op grond tot een minimum wordt beperkt. Verwacht wordt dat de te bouwen woningen in de noord oostelijke hoek van de Merenwijk tus sen eind 1973 en eind 1974 in fasen gereedkomen. De aspirant-koper zal moeten beschik ken over een aanbetaling, groot als ongeveer 5 a 10 procent van de totale bouwkosten. Op de woningen kan 90 en in het gunstigste geval 95 procent hypotheek worden genomen. Bij een eventuele grootscheepse aan melding van kandidaten zal de stich ting pogen ook in de Stevenshof (Lei- dens laatste bouwgebied) een lapje grond te bemachtigen voor haar acti viteiten. Het exterieur van het te bouwen woningtype Het interieur van het te bouwen woningtype. ALPHEN Er bestaan plannen om te komen tot stichting van een z.g. LO.M.-school (leer- en opvoedings moeilijkheden). Aanvankelijk heeft het ernaar uitgezien, dat er twee van zulke scholen zouden komen, nl. van Prot-Chr. en r.k.-neutrale zijde. Men heeft nu echter elkaar gevonden. Er Is een Stichting gevormd en het plan is om per 1 augustus 1973 met het geven van onderwijs te beginnen. 'Intussen', zo schrijven B. en W. aan de raad, 'kan nog niets worden meege deeld omtrent het gebouw waarin de LOM-school zal worden gevestigd, oen dat het stichtingsbestuur zich nog beraad'. Voorlopig zal de school wor den ondergebracht in een bestaand bouw. Verwacht wordt dat de voor 1973 te besteden bedragen uit het Ge meentefonds kunnen worden bestre den. Een goed funktionerende schoolbege leidingsdienst vermindert voor som mige leerlingen de noodzaak van on derwijs aan een LOM-school. Ander zijds kunnen leerlingen, die nu ge schikt worden geacht voor het volgen van gewoon onderwijs, door de schoolbegeleidingsdienst naar het L.O.M. worden verwezen. Een positie ve opstelling voor een begeleidings dienst en een LOM-school is wel noodzakelijk. Wat het onderwijs in Ridderveld be treft, volgens het college valt het aantal wisselingen van leerkrachten mee. Men wil het wisselen van loka len en/of gebouwen zoveel mogelijk voorkomen. Achterstanden in het les rooster zijn door wisselingen nimmer ontstaan. Dat in Alphen een nieuwe middelbare landbouwschool zou komen, spreken B. en W. tegen. Het betreft alleen de overplaatsing van de school uit Voor hout. Tussen de besturen van de r.k. middelbare landbouwschool en de Chr. landbouwschool zijn besprekin gen gevoerd over een vorm van sa menwerking, maar die hebben niet tot resultaat geleid. Pogirtgen worden in het werk gesteld zo spoedig mogelijk een gemeentelijke havo-school en een atheneum te krij gen. Vóór 1975 zal realisering wel niet mogelijk zijn. Voor de bouw van het nieuwe Chr. lyceum op het ter rein aan de Steenstraat is nog steeds geen toestemming van het rijk ont vangen. LEIDEN In de recensie over de leerlingenavond van de firma W. Bar- ning in de editie van gisteren, is een klein foutje geslopen. Het aantal leer lingen is gestegen, van 1 tot 132. Rotex weggaat? Dan maken wij de ontslagvergunningen gewoon klaar. Dan zijn de mensen in elk geval verzekerd van een uitkering'. De heer Van de Windt van het CNV tenslotte: 'In onze programmering hadden we alle ruimte om met de directie tot een eventuele overeen komst te komen en zodoende vroegtij- ontslagen, die enkele maanden gelden dig maatregelen te nemen. Bij de vielen bij dc conservenfabriek Sleu tels, heb ik directeur Van Rijswijk van het arbeidsbureau al medegedeeld dat we ook met Rotex bezig waren. Wel, dat hoor ik dan nog wel, zei deze toen. Achteraf blijkt dat we er geheel buiten zijn gelaten en dat we nu vrijwel machteloos zijn. Het GAB heeft bij ons pertinent geen informa tie ingewonnen over de ontslagen bij Rotex. Het lijkt wel of ze daar maar raak ontslaan'. APOTHEKEN Tot 15 dec.: apotheek Tot Hulp der Mens heid, Hooigracht 48. en apotheek Oegstgeest. WOENSDAG 13 DECEMBER Rijnlands Lyceum Oegstgeest:' opvoering van •Burgermansbruiloft' van Bertolt Brecht, 19.30 uur. voltrekking huwelijk Doris en Ivo door mevrouw Den Haan. wethouder van crm. receptie in Rijnl. Lyceum omstr. 20 uur, daarna het bruiloftsmaal. Piramide van verpleegtehuis Leythenrode. Hoogmadeseweg. Leiderdorp. 20.15 uur afd. Leiderdorp K. en O., concert in het kader van de 'open week' Leythenrode, door Mar. Flipse en Tjitte Weber, concert op twee vleugels. Dijkstraat 2a. 10 tot 11 uur: spreekuur soc. raadsvrouw. Stadhuis. 16.30 tot 18 uur: spreekuur soc. raadsvrouw. Gehoorzaal. 20 uur: Con Amore. cantates. 1. 2 en 6 Weihnachtsoratorium. Leiderdorp Nieuw-Ouderzorg, 7.45 uur: afd. Leiden Chr. Plattelandsvrouwenbond, kerstliturgie. DONDERDAG 14 DECEMBER Burgerzaal stadhuis, 20 uur:' voorlichtingsa vond over gemeentebegroting. St. Willibrorduskerk (rk> Oegstgeest. 20.15 uur: afd. Oegstgeest K. en O., kerstconcert door Mar. Kapel m.m.v. Caroline van He- mert alt. LAK-theater Levendaal, 20.15 uur: Pip Sim mons Theatre Group, dans spel en zang. persiflage op de Black and White Minstrel Shows van de Jaren 18501870 in zuid. staten van Amerika. Stadhuis. 18 tot 20 uur: spreekuur soc. raadsvrouw. VRIJDAG 15 DECEMBER Rijnlands Lyceum Oegstgeest:' afd. Oegst geest K. en O.. Rotterdams Danscentrum. Jazz-zolder Hot House, Rapenburg 24. 22 uur kwartet Rein de Graaff-Dick Vennik. ZATERDAG 16 DECEMBER Museum Volkenkunde, 14.30 uur: kinderfilm. Gehoorzaal. 20.15 uur: kerstconcert door Antwerps Philharmonisch Orkest en Koor. m.m.v. Mar. Flipse piano Morsweg 114. 14 tot 16.30 uur: jeugd- schaaksocicteit voor jongelui vanaf 15 Jaar Molen-wandeltocht VVV (inlichtingen VW Leiden. Stationsplein 3. tel. 46846. Antonius-clubhuis. Mare 8 uur: Tot Ieders Genoegen met 'De kat op het spek'. WARMOND Voor de algemene be schouwingen over de gemeentebegro ting 1973 was door de financiële com missie een rapport ingediend, dat niet ter sprake is gekomen en waarop B. en W. in de op 19 december te houden vergadering zullen ingaan. De financiële commissie is van oor deel dat de restauratie van de raad zaal, waarvoor reeds een krediet van 22.000 gulden werd gevoteerd, zeer urgent is. Zij wil dat dit op de eerste plaats van de urgentielijst komt. Dit in plaats van Hoflee. Voorts wil de commissie dat voor gemeentelijke gebouwen een onder- houdsfonds wordt ingesteld. LEIDEN Aan het einde van dit zitter van de afd. van het Groene jaar legt dokter C. G. J. van Alphen Kruis; voorzitter van het Algemene zijn huisartsenpraktijk neer. Bijna Ziekenfonds 'Boerhave'; voorzitter van veertig jaar Is hij Leids huisarts ge- de Stichting Artsencentrum en tevens weest. Het was reeds een grote prak- van het artsen-laboratorium; voorzit- tijk, die hij in 1933 van dokter W. ter van de Commissie van toezicht op Muyzert overnam en dat is het altijd het ziekenfondswezen; bestuurslid van gebleven. Zeer velen zien hem node de afd. van de Kon. Nederlandse vertrekken, want hij stond dag en Maatschappij tot bevordering der Ge nacht klaar om zijn patiënten te die- neeskunst. nen met zijn kennis en menselijkheid. Velen zullen hem de hand willen Dokter Van Alphen werd geboren op drukken op de receptie, die zijn pa- 27 november 1907 te Fijnaart en werd tiënten hem willen aanbieden op don- onlangs 65 jaar. Na de HBS te Rotter- derdag 28 december van 4-6 uur in dam bezocht te hebben, studeerde hij het Snouck Hurgronje Huis, Rapen- van 1925-1933 medicijnen te Leiden, burg 61. De commissie, die zich voor In juni 1933 betrok hij met mevrouw dit doel heeft gevormd, hoopt dat Van Alphen, die als doktersvrouw vele patiënten dit initiatief zullen haar aandeel heeft gehad in het be- steunen. Giften k(innen worden ge roep van haar man. het doktershuis stort bij alle kantoren en bijkantoren Breestraat 25. In 1962 verhuisde hij van de Leidse Spaarbank dan wel naar Noordeindsplein 2a. overgeschreven op de giro van deze In het plaatselijke leven heeft dokter bank: 116571, ten gunste van Spaargi- Van Alphen verschillende functies be- rorekening 89.01.97.814 ten name van kleed. Zo was hij tot voor kort voor- 'Comité afscheid dokter Van Alphen'. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: tentoonstelling Structuur, wer ken van het Centrum voor Cublsche Con structies. van 8 dec. tot 23 Jan., dag. 10 tot 16 uur, zon- en feestdagen 13 tot 16 uur., gesloten 25 dec. en 1 jan. De Lakenhal: tentoonstelling Tin In Toon, gevarieerde collectie tin uit eigen bezit van 15de tot 19de eeuw. Van 8 dec. tot 14 jan., geopend dag. van 10 tot 16 uur. zon- en feestdagen 13 tot 16 uur. gesloten 25 dec. en 1 jan. Sted. Museum de Lakenhal: Oude Singel 28. Leo van den Eckel, grafiek en tekeningen, schilderijen en grafiek van Laetitia de Haas 24 november tot 16 december, dinsdag tot en met zondag van 2 tot 8 uur Rapenburg 73: LAK-tentoonstellIng. wandkle den en textielplastieken van Marijke Stul- tiens-Thunnissen, tot 15 december. BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Academisch Ziekenhuis: dagelijks behalve op dinsdag van 19.00-19 45 uur: dinsdag van 13.00-14 oo uur: zaterdag en zondag van 14.30-15.30 uur. Bezoektijden Kliniek Verloskunde en Gynae cologie: Voor patiënten van de afdeling Gynaecologie en voor zwangeren: van 10.00- 12.30 en van 15.00-20.00 uur. Voor kraam vrouwen: van 10.00-11.30. 15.00-17.30 en van 18 30-20.0 uur. Op dinsdag Is er de gehele dag geen bezoek. Bezoek Praeraaturenafde- ling (alleen voor ouders* dinsdag niet. Ma. wo, do en vrij van 18.3-18.45 uur: za en zo en ceramiek van Gerard van Westerloo. van van 15.00-15.15 uur. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Rotex NV, een onderdeel van liet Engelse bedrijf Avery Products gaat op korte termijn in Leiden en Sassenheim 38 werknemers ontslaan. In verband met overheveling van de productie naar de vestiging in Engeland worden bij de afde-ling verkoop en administratie in Leiden (Stations weg 228) 18 mensen ontslagen en bij de fabriek in Sassenheim (Mercuriusstraat 11) nog eens 20 men sen. Dit is het totale werknemersbestand van het bedrijf. Naar aanleiding van deze ontslagen is van de zijde van de drie gezamenlijke industriebonden hevige kritiek geuit aan het adres van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden en dat in Lisse. De industriebonden verwijten het GAB dat het uitermate onverant woord heeft gehandeld door te snel voor het totale personeel ontslagver gunningen af te geven zonder dat de bonden daarin gekend zijn. 'Ons voornemen om zo snel mogelijk ruimte voor deze mensen te krijgen op de arbeidsmarkt in de regio Lei den is door de manipulaties van het arbeidsbureau volkomen doorkruist', zo zei ons gisteravond de heer Van de Windt van het CNV. 'Als we met de directie van Rotex overeen hadden kunnen komen dat de ontslagtermijn pas per 1 februari 1973 had kunnen ingaan, had elk personeelslid ten min ste tot 1 augustus 1973 het tijdstip waarop het Nederlandse bedrijf naar Engeland verhuist naar andere werkgelegenheid kunnen zoeken. Nu heeft de directie van Rotex vrij han delen'. 'Vuil spel' De produktie van Rotex nv bestaat uit het vervaardigen van lettertangen met daarbijbehorend zelfklevend tape. Met betrekking tot dit laatste produkt is er sinds enige jaren een nauwe relatie met Fasson NV, omdat het Engelse bedrijf Avery Products daar een zusterorganisatie van is. Naast Rotex heeft Avery Products nog een vestiging in Hamburg, die per 1 au gustus 1973 eveneens zij voorlopig gedeeltelijk naar Engeland zal wor den overgebracht. Naar aanleiding van deze plannen heeft de directie op 24 oktober een gesprek gehad met vertegenwoordi gers van de drie gezamenlijke indus triebonden. Hierbij drongen de bon den aan op zo lang mogelijk uitstel van sluiting, gezien de slechte situatie op de Leidse arbeidsmarkt. Zij zegden toe zich te beraden en begin decem ber verder te komen praten. Afgespro ken werd dat spoedig daarna het personeel zou worden geïnformeerd, hetgeen gebeurde. Toen gistermiddag het tweede gesprek plaats vond, verklaarde de directie reeds in het bezit te zijn van ontslag vergunningen voor het totale perso neel. Voor enkele personeelsleden was een gaatje gevonden op de arbeids markt in Leiden en omgeving, nke- len hebben reeds ontslag genomen. Toen de bonden de directie daarop betichtten van 'vuil spel', deelde de directie mee het GAB destijds 'zo spoedig mogelijk alle personeelsgege vens wilde hebben om zodoende zo snel mogelijk de ontslagvergunningen te kunnen verstrekken'. 'Hoor ik nog wel' De heer W. C. Bitter, ontslagambte naar op het GAB, gaf ons gisteravond hierop het commentaar, dat het hem niet bekend was of er in deze kwestie geen overleg is geweest met de indus triebonden, die juist een uitkering van sociale zaken wilden voorkomen en vroegtijdig werkgelegenheid wil den zoeken voor het ontslagen perso neel. Over de rap afgegeven ontslag vergunningen zegt de heer Bitter: 'Als wij van de zijde van het perso neel geen bezwaren vernemen, moeten wij dan bezwaar gaan maken dat LEIDEN De meelfabriek 'De Sleu tels' had gisteren vier jubilarissen in haar midden, de heren J. Diepenbach, C. D. den Os, I. Roelandse en W. J. Smits, die elk 25 jaar in dienst waren. Direkteur H. J. Bouterse konstateerde in zijn toespraak dat medewerkers met een langdurig dienstverband een veelzijdige ervarjng hebben. De heer H. C. de Boer, adjunct-directeur, be lichtte de loopbaan van elk der jubi larissen. Na een toespraak werden getuigschrif ten met bijbehorende erepenningen van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel uitgereikt door de personeelschef, de heer H. G. C. Bouckaert. Ook werden de jubila rissen nog toegesproken door de pro- duktiechef, de heer W. F. Neuteboom. De heer J. C. A. van Klink, voorzitter van de Personeelsvereniging, overhan digde een enveloppe met inhoud.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3