'De kinderen leren het geloof van hun moeder en hun grootmoeder. Gesprek met patriarch Maxim van Bulgarije 7 /IRISTOIMR vandaag Wel luisteren naar nieuwe theologieën, maar ze niet zelf gaan najagen Trouw K wart et Heinemann steunt anti-racisme fonds V houdt van puzzelen? Beroepiugs- werk Boekenetalage TROUW/KWARTET WOENSDAG 13 DECEMBER 1972 KERK T2/K2 door A. J. Koejemans Op de top van een heuvel, in het middelpunt van een uitgestrekt plein, dat aan zijn randen overgaat in parkachtige plantsoenen, verheft zich de Alexan der Newski Kathedraal. Zijn glanzende koepels te kenen zich op deze warme najaarsdag scherp af te gen de blauwe hemel. Als terzijde geschoven, haast onopvallend mte haar lage bouw van roodbruine b aksteen, staat de oudste kerk van Sofia, de St. So* pliia er naast. Er vlak tegenover, aan de andere zij de van het plein, bevindt zich het massieve gele ge bouw van de heilige synode der Bulgaarse orthodo xe kerk. Hier werd ik door zijne heiligheid de pa triarch Maxim, in audiëtie ontvangen. Dat klinkt plechtig; het was het niet. De kerkvorst komt me aan de deur van zijn ontvangstkamer tegemoet: 'Ah! Daar bent u al!' en steekt me beide handen toe. De zwarte, wijde talaar accentueert nog zijn rijzige ge stalte. Aan een gouden ketting hangt op zijn borst een medaillon van Maria. Onder de borstelige wenkbrauwen lachen zijn blauwe ogen; zijn korte, vierkante baard markeert een vriende lijke mond. Een man, wie elke pose vreemd is. Even eenvoudig is de sa lon, waarin hij mij binnenvoert. Een paar met blauw trijp overtrokken fau teuils, een laag tafeltje, een enkele ikoon aan de wand. We zitten met z'n drieën in een kring. De derde is bis schop Johan, die als tolk is meegeko men. Het patriarchaat van Bulgarije is al meer dan duizend jaar oud, de Bulgaarse orthodoxe kerk is van haar aanvang af in de negende eeuw een autocefale, dwz. op zichzelf staande, kerk geweest. Maar langer dan de helft van die tijd kon er geen patriarch worden gekozen. Vijf eeu wen lang leefden de Bulgaren als slaven onder Turkse overheersing. Ve le, vele tienduizenden Bulgaren stier ven als martelaren voor hun geloof en hun nationaliteit. Daarbij voegden zich de pogingen van de Bulgaarse intelligentsia, het Grieks als weten schappelijke, literaire, en ook als kerktaal in te voeren, dus om Bulga rije te helleniseren. Pas het ingrijpen van Rusland verschafte het land in 1876 weer een zekere mate van onaf hankelijkheid. Daarom voelt men zich hier zeer sterk met de Russen verbonden. Tal rijke monumenten in de stad herinne ren aan dit gebeuren. Ook de Alexan der Newski Kathedraal is zulk een monument. En daarom wordt vandaag en morgen (6 en 7 november) in Bulgarije de dag van de Russische Revolutie even uitbundig gevierd als in jde Sowjet-Unie. Bevrijding 'Wij hebben zegt de Patriarch nu hetgeen zich bij ons na de tweede wereldoorlog heeft ontwikkeld, als een echte bevrijding ervaren, ook als een bevrijding van onze kerk. Daarom heeft de volksregering de zegen van de kerk ontvangen'. 'De voorafgaande regiems ontvingen die zegen niet?' 'Wij waren daartoe gedwongen. De kerk was toen met de staat verbon den, zij was de ondergeschikte van de staat. Na 1874 werden wij geregeerd door vorsten, die ons door buitenland se mogendheden waren opgedrongen. Nu zijn kerk en staat van elkaar gescheiden, en konden wij zelfstandig beslissen. Ook kon pas in de Volksre publiek Bulgarije, die nu een echte onafhankelijke staat is geworden, het patriarchaat worden hersteld. Het is de erkenning door onze regering van de grote verdiensten, die de Bulgaarse De redactie beüoudt ilch het recht voor om ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publlkatle wordt met dc naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de heer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus 859. Arasterdam. Dubbelzinnig (5) Het woord 'dubbelzinnig' (waarvan ik me niet herinner, dat prof. Van de Berg het ter synode gebruikte), heeft onder ons een ongunstige betekenis. Ik neem direct aan dat prof. Kuitert het woord in neutrale zin heeft be doeld en niet in die ongunstige zin. Het besluit van de synode was dan ook niet dubbelzinnig in die ongunsti ge zin. Dit besluit wilde alleen zeggen dat mensen die over het gebeuren dat ons in Gen. 3 wordt verteld, verschil lend denken (sedert de opheffing van Assen 1926 is het niet meer nodig dit verhaal in letterlijk zintuiglijk waar- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. neembare zin te verstaan; het m&g, maar hóeft niet!) elkaar hebben ge vonden in een gemeenschappelijke verklaring, waar ieder achter kon staan, zonder dat er een dubbele bo dem in zit. Daarom betreur ik het gebruik van het woord 'dubbelzinnig' dat nu eenmaal een ongunstige ge voelswaarde heeft. Bilthoven ds. J. L. van Apeldoorn lid geref. synode Tongentaai (10) De demonstratie van Dr. KJ. Kraan tijdens de theologische conferentie op Wouschoten, demonstreerde wel een gave, maar dan van nabootsing. Wie toch origineel heeft, onderkend de imitatie. Dit wordt duidelijk onder scheiden door kinderen Gods, die na dat ze persoonlijk gedoopt zijn met de Heilige Geest deze gave van ton gentaai, uit genade hebben verkregen. Zij spreken dan pas in tongen, als ze door de Heilige Geest daartoe bewo gen worden en God hun tong en mond daarvoor wil gebruiken. Laten we niet verbaasd zijn over zulk een optreden van dr. Kraan. Hij de monstreerde werkelijk zijn eigen IK- geest toen hij daar zei: 'Let U op, dan ga IK nu in tongentaai spreken'. In Jeremia 23 staat vermeld: 'Zie Ik zal de profeten, spreekt de Heer. Die hun tong nemen en spreken: Hij heeft het gesproken'. De eigenwillers raad ik aan eens niet vooraan te gaan staan om te spreken, maar op de achterste bank van een Gemeente Gods te gaan zitten, en te luisteren en te leren. Drink dan zo veel Levend Water totdat het Wijn wordt. Luisteren naar een misschien wel ongeleerd en zeer eenvoudig mens, maar die dan blijkt een gezant van God te zijn. Het wonder van Kana zal dan werkelijkheid worden en niet alleen alle verstand in deze, maar ook alle misverstand zal uitge sloten zijn. Jezus is Overwinnaar. Prijs de Heer. Amsterdam H. W. A. E. van Dijk x) Herplaatsing wegens misstelling. Muiden Onder deze kop zou ik het bericht over de zoveelste kmitfabriek-Muiden- ramp willen vatten. Het is voor mij een aanleiding om een pleidooi te houden om Nederland bij de neutrale, niet gebonden, beperkt bewapende of ontwapende landen te krijgen. 'Mui- den' is maar een bagetel vergeleken bij de ramp die een oorlog zou bren gen. Want in deze oorlog zou het kleine strategisch belangrijke Neder land binnen enkele minuten van de kaart zijn geveegd. De USA vormen de spil van de NATO en de USA ontziet zijn bondgenoten niet om op hen de lasten van de oorlog tegen Indochina af te wentelen en de USA zal zeker alles doen om de partners van de NATO enz. op te offeren. Denk daarbij nog aan het dun bevolk te gebied van de USA en het dicht bevolkte West Europa.Laat men niet aankomen met 'verdediging van de vrijheid' tegenover het communisme. Want ten eerste valt er na de eerste vernietigende minuten al niets meer te verdedigen en tweede zijn we dan opgeofferd aan een systeem dat ver schrikkelijker is dan het communis me. Zie behalve koloniale oorlog te gen Indochina het in stand houden door de USA in de hele wereld van allerlei tegen het volk gerichte regi mes. Amsterdam D. Veenstra orthodoxe kerk heeft gehad voor het behoud van de nationale gevoelens, de hoop en de trots der Bulgaren. De stichter van onze nieuwe staat, Georgi Dimitroff, heeft het onomwonden uit gesproken, dat er zonder onze kerk en in het bijzonder zonder onze kloosters thans geen Bulgaars volk meer zou zijn, en dus ook geen Bulgarije van het Vaderlandse Front. Wilt u precies weten, wèt hij gezegd heeft?' Als ik knik, snelt een secretaris al weg om het betreffende deel van Dimitroffs werken uit de bibliotheek te halen. Bisschop Johan vertaalt de passage vlot voor me In het Duits. Zij onder streept vooral Dimitroff's mening, dat er een onderscheid bestaat tussen de Bulgaarse orthodoxe kerk en de rol, die christelijke kerken elders wel heb ben gespeeld. Zij bewaarde het Bulgaarse volk voor het lot, als natie te sterven. 'Ook wij zijn trots op hetgeen onze kloosters en kerken voor de geschie denis en de cultuur van Bulgarije hebben gedaan', vervolgt Patriarch Maxim. 'Veel hebben zij bijgedragen tot de verheffing van het volk. Onze regering weet dat en waardeert dat. En zoals vroeger nemen we ook nu deel aan de edele strijd voor de vrede en de nationale zelfbezinning van ons volk'. Leren van moeder Ik zeg: 'In de DDR hebben de kerken heel wat moeite gehad hun plaats te vinden In de zich daar ontwikkelende socialistische samenleving'. Volgens de patriarch heeft de Bulgaarse ortho doxe kerk zulke problemen niet ge kend. 'Onze positie is ook een andere', zegt hij. 'Wij zijn als kerk geen partij en wij willen ook geen christelijke partij zoals de CDU. Wij hebben een duidelijke taak: ons geloof verkondi gen. Natuurlijk, als staatsburgers staan wij ook in dienst van het wel zijn van ons land'. 'En bestaan er geen beletsels voor de geloofsverkon diging?' 'Geen enkele. Wij zijn volkomen vrij'. 'Ik heb begrepen, dat uw kerk in het verleden heel veel heeft gedaan voor het onderwijs, de ontwikkeling van het volk. Nu zijn alle scholen staatsscholen geworden'. 'Ja, wij accepteren dat. Wij verheugen ons erover, dat onze regering zoveel voor de ontwikkeling van het onder wijs doet'. 'Maar zij geeft uiteraard geen gods dienstige opvoeding?' 'De kinderen leren het geloof van hun moeder, hun grootmoeder. Die brengen hen mee in de kerk en vertellen hen, wat het betekent, hetgeen daar ge beurt'. 'Kerk en staat zijn gescheiden, zegt u. Toch hebt u voortdurend met de staat te maken. Ik heb ook de heer Kütsju* kov ontmoet, die namens de regering de kerkelijke aangelegenheden behar tigt'. 'Juist door dit ambt kunnen de be trekkingen tussen kerk en staat zich normaal ontwikkelen. Het voorkomt wrijvingen. Wij ontvangen een zekere subsidie; over de wijze, waarop wij dit geld willen besteden beslissen wij zelf. Bovendien krijgen wij van de staat alle steun die nodig is voor het onderhoud van kerken en kloosters, voor het drukken van onze kerkbla den en periodieken 'Ook van bijbels?' 'Een commissie is zopas gereed geko men met een nieuwe vertaling van het Nieuwe Testament en van de Psalmen. Deze vertaling is ook door de andere kerkgenootschappen aanvaard. Het papier voor het druk ken krijgen we van het Internationale Bijbelgenootschap en de regering heeft ons verzekerd, dat binnenkort met het drukken zal worden begon nen. Voor het vervaardigen van voor werpen, die voor onze eredienst nodig GENEVE (EPD) Met een gift uit persoonlijke middelen, waarvan de grootte nog niet bekend is, heeft de Westduitse president dr. Gustav Hei nemann het anti-racisme-program van de wereldraad van kerken gesteund. Het geld is bestemd vobr het fonds, waaruit humanitaire hulp aan bevrij dingsbewegingen wordt gegeven. Dit deel van het anfci-racisme-program on dervindt vooral in Duitsland veel kri tiek, omdat men vreest, dat daarmee indirect gewelddadige acties gesteund worden. De meeste Westduitse kerken beperken hun deelname aan het anti- racisme-program dan ook tot speciale konkrete projecten. Daarentegen sprak president Heinemann reeds bij zijn bezoek aan Genève eind septem ber de hoop uit, dat de oproep aan de kerken tot verdubbeling van het spe ciale fonds tot een miljoen dollar succes zou hebben. Heinemann is het tweede staatshoofd, dat uit persoonlijke middelen aan het antiracisme-programma der wereld raad heeft bijgedragen. Vorig jaar gaf koningin Juliana 700.000 gulden. Patriarch Maxim van Bulgarije. zijn, bezitten we een eigen werkplaats'. 'U sprak zoéven van andere kerkge nootschappen 'Zij zij* klein. Van de acht-en-een-half miljoen Bulgaren behoren er zeven miljoen nominaal tot de orthodoxe kerk, al zijn er wel zeer velen (met een wat pijnlijke mond) atheïst ge worden. Toch zegt men wel eens (lacht) Bulgaar zijn is orthodox zijn; wie dat niet is, is geen echte Bulgaar'. 'Dimitroffs moeder was congregationa- liste. Was hij dus eigenlijk geen echte Bulgaar?' 'Natuurlijk wel! (Lachend). Het is maar een volksgezegde. Wij werken op verschillend gebied met de andere kerkgenootschappen samen, wij heb ben vaak ontmoetingen. Wij zoeken, ook in de wereldraad, naar wat ons verenigt'. 'En met de Islam?' 'Nee, met de Islam hebben wij nauwe lijks enig contact. Er is ook geen vijandschap meer, geen twist; je zou kunnen zeggen: vreedzame co-existen tie'. 'De Joden?' 'Er leefden vóór onze revolutie zowat 65.000 Joden in Bulgarije. Er is hen, ondanks de Duitse overheersing die we ook hier kenden, geen haar ge krenkt. Dat is zoweL de verdienste van het toen nog illegale Vaderlandse Front als van onze kerk. Vooral mijn voorganger Kyrill, toen nog metropo liet van Plovdiv, heeft zich daarvoor ontzaglijk ingespannen. Geen Jood is (ADVERTENTIE) En u heeft de speciale Puzzelmee-krant van TROUW/KWARTET gemist? Vraag er dan snel een aan. De grote puzzelwedstrijd Puzzelmee duurt t/m 27 januari 1973. Twintig weken lang zijn er voortdurend flinke prijzen te winnen. In totaal maar liefst zo'n 40.000 gulden. Win een van de tien draagbare t.v.'s voor buiten en binnen, voor boot, caravan of tuin, maar ook als tweede toestel in huis. Voor akku en lichtnet. De zevende ronde begint vrijdag 15 dec. a.s. Vraag naar de gratis Puzzelmee-krant. TROUW/KWARTET, Postbus 859, Amsterdam. uit Bulgarije weggevoerd naar een concentratiekamp, geen leed is hen, als elders, overkomen. Het overgrote deel van hen is echter na de oorlog, als Joodse patriotten, naar Israël ge- emigreerd. zou, als u tijd had, in Sofia een tentoonstelling kunnen zien, hoe de Joden door ons werden gered'. Het gesprek wordt informeler. Er wordt koffie met een klein glaasje Bulgaarse cognac (d<ie voortreffelijk is!) rondgediend. De ontmoeting met deze man verrast me steeds meer. Bij zijn positie en zijn titel zijne heiligheid! stelt men zich allicht iets zeer plechtigs, vrijwel ontoegan kelijks voor. In plaats daarvan ont moet ik een zeer openhartig mens. die veel en hartelijk lacht, en wiens ogen telkens weer vrolijk oplichten. Ter wijl wij het glas heffen Nazdravje! Gezondheid! zeg ik hem dat ook. Hij kijkt verrast, glimlacht: Afkomst 'Dank u. daar ben ik blij om. Ja, de ogen weerspiegelen de innerlijke stemming. Maar dat geldt niet alleen voor mij. Zo is ons volk: vroom en openhartig. Ik ben een zoon van dat volk. Ik ben geboren in het dorp Oresjak, dat betekent zoveel als No tendorp. Er stonden veel walnotenbo- men. Dat was in 1914. Mijn vader was meubelmaker; mijn moeder niet meer dan huisvrouwdat was toen nog gewoon! Ik ging naar de dorpsschool, daarna naar het seminarie. En toen was er geen geld meer voor de acade mie Twee jaar heb ik toen in het diocees Roesse als boekhouder en zanger de kost verdiend, tot ik eindelijk ^een stipendium voor de academie kreeg. Daarna tal van functies (somt ze op), tenslotte elf jaar, ruim, metropo liet van Lowitsj. En nu (weer la chend) ben ik dan tot Patriarch geko zen, opvolger van de onvergetelijke Kyrill, die verleden jaar stierf Grote invloed heb ik ondergaan van het klooster Trojan. Daar ben ik ge doopt endoor mijn moeder in de godsdienst ingewijd. De abt van het klooster was een heel wijze man, ik ben hem veel dank verschuldigd. Ik ga er met m'n vakantie nog altijd heen. Ik geloof, dat er geen klooster op de wereld is, dat zoveel geestelij ken heeft voortgebracht als dit. Kent u onze kloosters?' Ik vertel hem, dat ik het klooster van Rila heb bezocht en dat van Batsjko- vo nog hoop te zien. Ook enkele kerken heb ik bezocht. 'En wat is uw indruk?' 'Eén ding heeft me sterk getroffen. Bij ons, vooral in onze rooms-katho- lieke kerken, valt de nadruk op het lijden. In geen kerk ontbreken de kruisstaties, de lijdensweg van Chris tus is overal het centrale motief, dat de afbeeldingen verkondigen. Zij ont breken bij u.. In plaats daarvan valt de aandacht op Jezus als leraar en als rechter over het kwaad in de wereld. Vooral in de Newski schenen mij de wandschilderingen zeer aards gericht, nauw werd Jezus er met het leven van de gewone mensen verbonden'. 'De gekruisigde Christus ontbreekt niet. Maar u hebt gelijk, wij leggen de nadruk op het leven, de opstan ding tot leven. Wij verheorlijken het lijden niet, maar de verlossing uit het lijdenprediken wij'. 'Het lijkt mij humaner. Uw liturgie komt ons echter vreemd voor. Velen bij ons staan daarom nogal afwijzend tegenover de Oosterse Orthodoxie. Men, spreekt dan wel van een versteend ritueel, en van te weinig belangstelling in uw kerk voor de ontwikkelingen in de moderne theolo gie'. Zuiverst bewaard 'Wel, wij menen, dat wij de vormen van onze eredienst het zuiverst heb ben bewaard, zoals ons die door de apostelen zijn overgeleverd, en willen er daarom niets in veranderen. Wij hebben geen behoefte aan eindeloze theologische disputen, het gaat om de verkondiging van Gods Woord, van het Evangelie. Steeds nieuwe theolo gieën we nemen er wel kennis van, maar jagen ze niet na. Wat wij ver kondigen, zullen de mensen wel naar hun eigen situatie toe vertalen'. 'Een andere kwestie. Sommigen bij ons vrezen, dat na de doorstane crisis van 1968, het gewicht van de Oosterse Orthodoxie in de Christelijke Vredes conferentie tezeer is toegenomen Men vreest een overheersing. Theolo gische en kerk-organisatorische ver schillen kunnen soms een breekpunt vormen'. 'Dat is een onjuist gevoelen. Wij streven niet naar- een theologische overheersing, ook niet in de vredesbe weging. Wij moeten altijd blijven zoe ken naar wat ons verenigt en ons door zulke vragen niet laten verde len'. Het gesprek, dat bijna anderhalf uur heeft geduurd, loopt ten einde. Als ik afscheid wil nemen zeg ik als simpele doopsgezinde! wel wat moeite te hebben, hem met 'Uwe Heiligheid' aan te spreken. Kan een mens 'heilig* zijn? 'Een mens? Natuurlijk niet!', lacht hij. 'Een mens is zondig, Maxim is zondig! Een mens is niet heilig. Al leen het ambt. Zijne Heiligheid Maxim bestaat niet. alleen zijne hei ligheid de patriarch'. 'Mag ik dan afscheid nemen van een goed en wijs man?' Aan de deur drukken wij elkaar de hand; de handkus, eerbiedbetuiging van zijn gelovigen, verwacht hij van mij niet. Zijn ogen tintelen weer als hij nog vraagt: 'En heeft CSKA tegen Ajax een kans?' 'Misschien als onze helden wat vermoeid mochten zijn 'Wel, laat de beste winnen!' GERAFFINEERD Bruggen hebben de bedoeling dat het verkeer ondanks een 'onoverkomen- lijk' water, doorgang kan vinden. De functie van een brug ligt in het vlak van de communicatie. Een rivier, een kanaal kan een soort natuurlijke scheiding tussen mensen aanbrengen. Maar een brug maakt een einde aan die scheiding, men kanelkaar berei ken alsof er geen water was. En bij een brug doet het er niet meer toe of het water diep is, het kan niet meer 'veel te diep' worden. Des te merk waardiger is het dat wij die uitdruk king kennen van: over de brug ko men, in de betekenis van: bezwaren overwinnen. De brug is er wel, maar wij blijken bezwaren te hebben om er gebruik van te maken. We waren gewend aan de scheiding, aan de af stand, het gaf ons een gevoel van veiligheid: bij ons was het zus en bij 'die lui van de overkant' was het zo. Dat wist je en daar kon je je aan houden. Maar de brug maakt daar een eind aan. Je kunt zo maar gaan kijken of het beeld dat je van 'die lui van de overkant' hebt klopt. En men sen gaan kijken en komen dan tot de ontdekking dat het niet zo is. De brug kan de opheffing van de polari satie betekenen. We leren elkaar ken nen en krijgen inzicht in eikaars gedachten. Toch zullen er mensen blijven die niet over de brug willen komen. Waarom? Je kunt er het eige ne mee verliezen! Je zou je visie op 'die lui enz.' eens moeten wijzigen! Zelfs bij de actie die ons allen in deze dagen in touw wil hebben (Kom over de brug) blijken er mensen te zijn die er niet voor voelen om over de brug te komen. We zullen ons maar niet verdiepen in hun motieven. Eén motief mag echter niet onweerspro ken blijven, nl. dat van één van onze C-omroepen, nl. dat deze aktie (voor de bouw van een pastorie in Bondo- woso, restauratie van een kerk in Banuwangi, steun bij de uitgave van een nieuwe Indonesische bijbel, hulp voor kerkelijk werk aan minderheids groepen in oostelijk Europa, uitrus ting voor 57 centra voor de bestrij ding van ondervoeding en kindersterf te, verzorging van 38 polio-patiënten in Tripoli 't is maar een greep uit de 741 projecten), dat deze aktie een geraffineerde vorm van steun aan de revolutie zou zijn. Toegegeven: een manier om buiten schot te blijven. Maar dan wel een hele zwarte. En: geraffineerd. NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te St. Maartensdijk: J. Jon- gerden te Wijk bij Heusden; te IJssel- muiden: G. Jansen, hulpprediker te Driedorp bij Nijkerk: te Den Haag- Loosduinen: L. E. Emmen te Bergent- heim (toez.); te Woudenberg: J. den Besten te Huizen (toez.). Aangenomen: naar Zuidwolde (Dr.): A. H. Smits te Kerkrade. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Den Helder: H. Koetsveld te de Lier, die bedankte voor Velp en voor Zoetermeer. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Hasselt: L. J. Joosse, kand. tp Hattem; +n Ferwerd-Hallum: E. Woudt, kand. te Bunschoten. CHR. G*CREF. KERKEN Beroepen: te Zaandam: Ch. Verhage te Den Haag-C. Aangenomen: naar Zuidland-Spijkenis- se: H.U. Westerterp te Midwolda. GEREF. KERKEN (VRIJG.; B.V.) Aangenomen: naar Hardinxveld-Gies- sendam, dhr. S. A. van der Veer, hulpprediker geref. kerk te Warns. C. Buddingh: Verveling bestaat niet. Nieuwe dagboeknotities. De Bezige Bij Literaire Reuzenpocket 406 283 blz. 19,50. 'Verveling bestaat niet' is de tweede lijvige bundel met dagboeknotities van de in Dordrecht wonende schrij ver C. Buddingh'. Zijn eerste ver scheen in 1970 onder de titel 'Wat je zegt ben je zelf'. Wat voor de eerste bundel als kritiek opgaat, geldt ook bij deze laatste aflevering weer: het zijn namelijk dagboeknotities die alles met zijn werk hebben te maken en nagenoeg niets met wat daarbuiten valt. Ik kan me voorstellen dat dat voor argeloze kopers een moeilijk te verteren zaak is. Ikzelf vind de noti ties van Buddingh' wel interessant, meer niet, maar ik verwachtte er danook niets meer van. Mededelingen over zijn gezin verstrekt deze veelle zer nauwelijks, alleen zijn katten wor den wel eens het slachtoffer van uit de hand lopende mededeelzaamheid. Maar goed, wie wil lezen hoe Bud dingh' van 2 januari 1970 tot 2 mei 1972 de kost verdiende moet het boek niet overslaan. Er staan anekdoten in en een enkele keer (voor mij dan) nieuws als ik op bladzijde 229 lees dat Vara-ombudsman Marcel van Dam na een tv-uitzending over de spelling plotseling tientallen brieven krijgt van mensen die niet eerder hebben durven schrijven omdat ze bang wa ren vanwege de spelfouten te zullen worden uitgelachen. Bijzonder geestig is hij op blz. 227 (en daar echt niet alleen) waar hij vertelt over zijn uit een zigeunerkamp weggelopen kater, die in zijn verbeelding dan ook voor treffelijk viool speelt. De katten wor den veel genoemd evenals Léautaud. wiens grote oeuvre door Buddingh' deeltje voor deeltje bijeengegaard wordt. Het gemopper over het nooit op tijd arriveren van pakketjes met boeken is het enige echt vervelende: hij wil ze sneller dan het geluid op zijn bureau hebben, geloof ik. Zelfs in Dordrecht lukt dat niet. J.H.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2