'Recreatie staat nog in de kinderschoenen' Amrobank geeft 7% obligaties uit Engelse beleggers krijgen 37 pet belang in Uni-Invest Mogelijke uitbreiding Nixon's bevoegdheden in internationale handel S/Ileneba-dochter richt zich op markt van de toekomst Filosofie Concentratie Specialisatie Vestiging Stappen Concurrentie uit EEG voor Suiker Unie Belastingen spekten schatkist weekstaat nedbank Minder koffie uit Angola Amerikaanss goederenmarkten Bod op Prudentia 'redelijk' genoemd Ned. fondsen in New York VS handhaven rem op stijging lonen en prijzen DOW JONES INDEX Wall Street gemakkelijk PHI jflOUW/KWARTET WOENSDAG 13 DECEMBER 1972 FINANCIëN EN ECONOMIE T15/K17 Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK Het brood- en meelconcern Meneba heeft grote plannen op het terrein van de recreatie. 'De mens wil een grotere verschei denheid van bezigheden dan alleen wonen en werken hem kunnen bieden en hij heeft daarvoor meer geld en meer vrije tijd dan ooit', aldus ir. N. G. Ketting, directeur van Merim, een volledige dochter van Meneba waarin de recreatieve activiteiten zijn gebundeld. 'Wij richten ons op de markt van de toekomst, waarop tot nu toe weinig bedrijfsmatig is geopereerd'. Gedacht wordt o.a. aan campings, bungalowterreinen, jachthavens, 'pretparken', aan de bouw van bijv. boten en caravans en ook aan de verkoop van lig- en staanplaatsen, plaatsen. Meneba heeft zeer bewust voor deze uitbouw gekozen omdat een verdere expansie in de bestaande activiteiten moeilijk was te verwezenlijken (de broodverkopen vertonen een dalende lijn) en uitbreiding naar andere sec toren van de levensmiddelenbranche problemen gaf omdat daar de concur rentie bijzonder groot was. 'In de recreatie is nog ruimte genoeg voor een sterke groei', aldus de heer Ket ting. Het bezwaar dat de conjunctuur de onderneming in deze wel eens parten zou kunnen spelen wuift hij weg: 'Hier apeelt o.a. het dwaze en niet te definiëren ondernemersoptimisme een rol, maar vooral ook het feit dat de vrije tijd niet meer het eerste is waarop bezuinigd wordt. De bestedin gen voor recreatie houden geen recht streeks verband met de economische situatie. Bovendien verwachten wij als over enige tijd de economie er weer wat florissanter bij staat een vliegende start te kunnen maken.' Daarvoor is een 'eigen' filosofie ont wikkeld, die naast de ervaring in bedrijfsvoering en investeringspoten tie beslissend kan zijn voor het slagen van Meneba in de recreatie-sector. Het management dat in veel andere jranches zo duidelijk aanwezig is, ontbreekt vaak in de recreatie', aldus de heer Ketting. 'Een goed markton derzoek is nooit gedaan. Men gaat nog veel te veel uit van veronderstellin gen: de recreant wil dit en de recre ant wil dat, maar wat de recreant wérkelijk wil is nog nooit onderzocht. Wij doen dat, samen met anderen, zeer bewust wèl. Te veel ook zijn tleine onderneminkjes werkzaam ge weest in de recreatie. Zolang man, vrouw en kinderen tezamen werken Valt niet op dat het bedrijfje balan ceert op de rand van de afgrond, naar zodra er loonkrachten in dienst [omen of van overheidswege een wa terzuiveringsinstallatie dient te wor- aangeschaft, loopt het fout', aldus de heer Ketting. 'Wij willen de zaken wat professioneler aanpakken.' Ket ting is civiel-ingenieur. Hij is o.a. werkzaam geweest bij Bos Kalis en is nu sinds kort in dienst bij Meneba. 'Omdat het goed is te veranderen en omdat ik dit een uitdaging vind.' In de filosofie die hij over recreatieve voorzieningen ontvouwt spelen een lange gebruiksduur, concentratie, een hoge kwaliteit en een grote verschei denheid een belangrijke rol. 'Een lan ge gebruiksduur omdat wij willen voorkomen dat onze projecten over een aantal jaren weer verouderd zijn. De ontwikkeling in deze sector gaat snel en die moet je vóór zijn. Concen tratie is nodig omdat landschappelijk gezien op het gebied van de recreatie de grens van het mogelijke is bereikt. Voorzieningen kunnen niet straffeloos her en der in natuurgebieden' worden gespreid; de waarde van deze gebie den gaat dan geheel of gedeeltlijk verloren. Ons doel is daarom concen tratie van recreatieve voorzieningen op een beperkt aantal terreinen. Het derde element een hoge kwali teit vloeit voort uit de veranderde behoefte van de recreant hij gaat niet meer met een tentje op een weiland staan en hangt nauw sa men met het vierde: de grote ver scheidenheid. Wil een recreatieterrein aantrekkelijk zijn dan moet het ook bijv. een zwembad kunnen bieden, of een tennisbaan. Of wellicht een be scheiden winkelgalerij. Een rol speelt daarbij ook dat men steeds vaker en op andere tijden (bijv. 's winters) er even uit tussen uit gaat.' In het beleid van Meneba in de recreatieve sector past ook een zekere mate van specialisatie. 'De recreatie behoefte hangt aantoonbaar samen met inkomen en opleiding, o.a. door het bestedingsniveau per hoofd en de recreatie-ervaring. Daarmee willen wij rekening houden, zonder dat er een strikte scheiding tussen de deelgroe pen ontstaat, bijv. door de prijs van een bepaalde voorziening', aldus de heer Ketting. Een bijzondere groep waarop Meneba zich wil richten zijn ouderen boven vijftig jaar, 'die ook bijzondere eisen hebben waaraan vaak onvoldoende wordt tegemoet gekomen. Kortom er is bij ons een streven naar meer afgestemde voorzieningen.' Een ander streven is het popularise ren van bepaalde recreatiemogelijkhe den. 'Zo denk ik aan golf dat hier min of meer een élite-sport is. Ander zijds is het spel in Japan bijzonder populair. Hetzelfde hebben we gehad in Nederland met paardrijden, dat enkele jaren nog iets was voor de hogere inkomens, maar rui door steeds meer mensen wordt gedaan. Ook in dit opzicht het popularise ren zijn er grote mogelijkheden', zo meent de heer Ketting. Wat betreft de vestiging van recrea tiegebieden (bungalowparken, cam pings) denkt Meneba o.a. aan Zeeland waar qua oppervlakte nog enkele gro te, geconcentreerde projecten zijn te verwezenlijken en waar een aantal potentiële markten in de nabijheid liggen, zoals de Randstad, België en zelfs ook Engeland en Duitsland. Ver der aan Limburg, waar volgens de heer Ketting de industrialisatie na de mijnsluitingen minder vlot verloopt dan verwacht werd. 'Juist daarom zou wellicht meer de aandacht gericht kunnen worden op de recreatie. Bo vendien ligt deze landschappelijk schitterende provincie temidden van een aantal grote bevolkingsconcentra ties die wat betreft natuur en recrea tie misdeeld zijn. Limburg zou dat kunnen uitbuiten.' De nabijheid van bevolkingsconcentra ties speelt een nog veel grotere rol bij voorzieningen voor dagrecreatie, 'omdat men voor één dagje uit geen zin heeft om uren te rijden.' Deels uit die overweging resulteert de be langstelling van Meneba voor Water Wonderland, een groot toeristisch project onder Zoetermeer. Een en an der zit thans in de ambtelijke molen. IR. N. G. KETTING uitdaging Eén van de eerste stappen, die Mene ba op het terrein van de recreatie heeft gezet, is de verwerving van een 49 procents aandeel in het bekende watersport- en recreatiebedrijf Arie de Boom te Krimpen aan de IJssel geweest. Directeur-eigenaar De Boom (bekend vooral van speedbootraces) krijgt 50 procent en één procent wordt elders geplaatst. Het bedrijf uit Krimpen neemt een belangrijke plaats in op de markt van lig- en staanplaat sen voor caravans en boten en ver koopt ook motoren, boten, trailers en caravans. Daarnaast is het bedrijf met een jaaromzet van 40 miljoen en 40 werknemers actief in het opzetten en exploiteren van recreatieterreinen, met accenten op Zeeland en Limburg. 'Arie de Boom heeft een begin ge maakt met de opzet die ons voor ogen staat. Een samenwerking lag dus voor de hand', aldus de heer Ketting. Andere samenwerkingen of overnames sluit hij niet uit, zonder echter con creet te willen worden. 'Samengaan ROTTERDAM Hoewel de Coö peratieve Vereniging Suiker Unie in 1971 aanzienlijk meer suiker produceerde dan in 1970 (483.000 ton tegen 411.000 ton) is in het buitenland in het op 30 juni ge- eindigde boekjaar 1971/72 min der in het binnenland geleverd dan in het voorafgaande boekjaar. In 1971/72 kwam op de binnen landse markt 401.00 ton terecht tegen 409.000 in 1970/71. Het jaarverslag schrijft de verminde ring toe aan groeiende concurrentie uit EEG-landen en aan een daling in de export aan suikerhoudende goede ren. Toch maakt het verslag melding van een stijgende verkoop van kristal suiker in klein-verpakking en de afzet van specialiteiten. intussen betekende de produktie van 483.000 ton (op een Nederlands totaal van 771.000) een nieuw hoogtepunt voor de coöperatieve suikerindustrie. °e campagne 1971 heeft dan ook alle voorgaande campagnes overtroffen in verwerkte en geproduceerde hoeveel heden en mede daardoor in op- urengstwaarden. Ha betaling van belastingen ad 20 ly.j. 6,1) min. en aanvulling van de «schrijvingen ad 7 min. kon 9.3 AMSTERDAM Verenigd Fondsen- bezit Uni-Invest zal aan aandeelhou ders voorstellen, nominaal 1,5 min (30.000 aandelen) te plaatsen bij En gelse beleggers en ƒ468.250 (9363 aandelen) bij grootaandeelhouder Par ticipatie- en Beleggingsmaatschappij P. C. Zanen. De koers van uitgifte zal 87,50 per aandeel van 50 nominaal zijn. Het kapitaal van uni-invest stijgt hiermee tot ruim ƒ4 min. Na de plaatsing zullen Zanen en de Engelsen een even groot belang heb ben, nl. 36,87 pet. Hierin is begrepen voor beide de helft van de geplaatste (16,2) min. aan de reserves worden toegevoegd. In totaal werd 3,33 mil joen ton bieten verwerkt. Maatregelen ten behoeve van de mi lieuhygiëne worden met onverminder de kracht uitgevoerd, ldus het ver slag. Alle fabrieken van de Suikeru nie beschikken thans over zuiverings installaties, waardoor het water, nodig voor het transporteren en wassen van bieten, opnieuw in circulatie kan wor den genomen. Zoals al eerder gemeld, is de Suiker Unie van mening, dat zij op geen enkel onderdeel de EEG-kartelbepalin- gen heeft overschreden. De directie zag dan ook geen aanleiding om voor zieningen te treffen voor eventuele boetes. 50 prioriteitsaandelen van 50. Bij aanneming van het voorstel is Uni- Invest van plan, een wat dynamischer beleggingspolitiek te gaan volgen. Zij blijft echter een zuivere effcctenbeleg- gingsmaatschappij met de fiscale sta tus van beleggingsinstelling. De raad van commissarissen zal te zijner tijd worden uitgebreid met drie Engelse leden. Er zijn nu drie Nederlandse. De directie zal echter Nederlands blij ven. Gezien de beperkte omvang van Uni- Invest (-vermogen ruim ƒ4 min) en het feit, dat steeds praktisch de helft van het vermogen in één fonds, Parti cipatie- en Beleggingsmaatschappij P. C. Zanen, was belegd, is het bestuur voorstellen van Engelse zijde gaan onderzoeken. Deze Engelse groepen wilden een substantiële deelneming in een Nederlands, op de beurs genoteerd fonds. De eerste bespreking vond plaats in augustus, toen de intrinsieke waarde van Uni-Invest 97 bedroeg en de beurskoers ƒ82. In aanmerking genomen dat enkele genoteerde beleggingsfondsen een beursnotering hebben, die lager is dan de intrinsieke waarde, is men overeengekomen de plaatsing tegen ƒ87,50 te doen. Bij de afronding van de besprekingen meende men deze koers te moeten handhaven, omdat de intrinsieke waarde sinds augustus niet is gestegen. De beurskoers was op 11 december 90. ASTERDAM De schatkist heeft de afgelopen week via belastingbeta lingen weer veel geld uit de markt gezogen. Het saldo van het rijk steeg met 427.7 min. van 1.590.6 min. tot 2.018,3 min. Deze toeneming werd vooral gefinancieerd door een terug keer van bankpapier met ƒ253.6 min. Daarnaast zagen de banken hun saldi afnemen met 78.6 min, en de andere ingezetenen met 22.3 min, terwijl de banken daarnaast aan voorschotten ƒ53.1 min. opnamen, die stegen van 16.1 min. tot 69.2 min, en papier in disconto gaven voor 28.7 min, waardoor dit op totaal ƒ199.2 min. kwam. Volgende week wordt het iets gemakkelijker op de geldmarkt zo ver wacht men, aangezien dan de betalin gen van het rijk aan de gemeenten komen. Rond de feestdagen zal het wel weer krapper worden, maar al met al zal er weinig spectaculairs voorvallen. De centrale bank heeft het kasreservepercentage voor de peri ode van 14 tot en met 20 december onveranderd vastgesteld op nul. WASHINGTON (Rtr.) De Amerikaanse regering overweegt het Congres te vragen president Nixon verstrekkende bevoegdheden te geven bij internationale handelsbesprekingen en het vaststellen van invoerheffingen. Als het Congres met de voorstellen akkoord gaat, kan de president voortgaan zonder voorafgaande goedkeuring van het parlement de invoerrechten verhogen en contingenten vaststellen voor produkten, die geacht worden bepaalde Amerikaanse onderne mingen te benadelen. Aan de andere kant zou de regering een machtiging krijgen de invoertarie ven voor goederen uit arme, onder ontwikkelde landen drastisch te verla gen. Als het Congres geen bezwaren uit. zal de president ook een mandaat krijgen tijdens komende handelsbe sprekingen te onderhandelen over ver laging van tariefbarrières. Hij zou zelfstandig de tarieven kunnen verla gen. In het wetsontwerp is verder nog voorzien in een steunverlening in de vorm van geld en opleidingsmogelijk heden voor Amerikaanse werknemers, die overbodig zijn geworden door de groeiende invoer. Het controversiële voorstel zou vol gend 'jaar naar het congres gaan, maar eerst moet het de definitieve goedkeuring verwerven van president Nixon en diens nieuwe internationale economische medewerkers onder lei ding van minister van financiën Geor ge Shultz. Het wetsvoorstel zal naar een congres gaan dat naar verwacht wordt meer naar protectionisme neigt in verband met de ongunstige han delsbalans van de verenigde staten en de toeneming van de invoer. ACTIVA Goud Vord. buitenl. geld Buitenl. bet. mld Vord. buitenl. gld Trekkingst IMF Discontoportef. Gekocht papier Voorsch, rek. crt. Voorschot Staat Ned. munten Bel kap. en res. Geb. en invent. Dlv. rekeningen Totaal PASSIVA Bankbiljetten 's Rijks schatkist Banken Nederland Andere tngez. Btl. geldsoorten Buitenl. banken And. met ingez. tegenwaarde IMF Kapitaal Reserves Div. reken. Totaal Goud en deviezen Muntbiljetten Schatk. p. buitenl. Dekkingsperc. In duizenden 4-12-1972 ll-12-'72 6.829.540 6,829.540 4.604.610 4 5S0.27S guldens verschil onv. —24.332 —8 onv. onv. 28.662 onv. 14.623.34514.676.759 10.945.35110. 1.590.608 2. 115.871 39.877 260.237 35.240 5.987 855.985 20.000 357.420 396.270 14.623.34614. 13.485.70113. 13.953 74.66 692.245—253.606 .018.260 +427.652 37.296 —78.575 17.536 —22.341 143.804 —16.433 32.683 —2.557 5.011 855 985 20.000 357.420 396.519 —976 onv. onv. onv. 249 676.759 +53.413 ,480.347 —5.354 13.942 —11 74.31 —0.3 Een kampeerterrein, waaraan de recreant volgens de heer Ketting steeds hogere eisen zal gaan stellen. van verschillend geaarde bedrijven, zodat ze van eikaars kennis en erva ring gebruik kunnen maken een multi-disciplinaire aanpak kan zeer positief werken. Bovendien betekent het een zekere risicospreiding en geen enkel bedrijf is onbeperkt in zijn financieringsmogelijkheden. Van daar dat wij open staan voor samen werking.' Open staan doet Meneba ook voor nóg andere activiteiten bijv. in de horeca- sector. Voorzichtig duidt de heer Ket ting uit dat restaurants zoals Wimpy en Orange Julius wel erg op Ameri kaanse leest zijn- geschoeid. 'Een meer Europese of zelfs Nederlandse aanpak, rekening houdend met) de andere eet gewoonten, heeft naar mijn mening een grote kans op succes. Wij steken wat dat betreft thans onze voelhorens uit. Meer kan ik er niet over zeggen.' Het brood- en meelconcern Meneba heeft kennelijk grootse plannen bui ten de branche waarin het altijd werkzaam is geweest. In de brood- en meelsector is de grens van de rentabi liteit welhaast bereikt. Meneba be dient thans 40 prorent van de bloem en 15 procent van de broodmarkt, met een merk als King Corn en fabrieken als Van der Meer en Schoep, Carels, Vermaat, Ambro, Paul C. Kaiser en Overeem. Binnenkort komen Van der Vegts Bakkerijen in Ermelo daarbij. Verder behoren Beukers Reineke (chocolade) en Patria (biscuits) tot Meneba. Het concern bereikte vorig jaar een omzet van 411 miljoen en heeft 4500 werknemers. De heer Ketting ontkent heftig dat de grootste plannen voortkomen uit 'bit tere noodzaak'. 'Dat is beslist onjuist. Het is alleen goed om meerdere poten te hebben, om te streven naar diversi ficatie. En dat kan het beste gebeuren op een terrein met grote mogelijkhe den, zoals bijv. de recreatie. De wer kelijke ontwikkeling op dat gebied is nog niet begonnen. De recreatie staat nog in de kinderschoenen.' AMSTERDAM Door de ac ties van het Angola-comité, zo meent het comité zelf, loopt de invoer uit Angola in Nederland aanzienlijk terug. Feit is dat de import van Angolese koffie aan zienlijk is gedaald. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Gedurende de jaren 1965-1970 kwam 30 procent van de totale Nederlandse koffie-invoer uit Angola. Eind 1970, begin 1971 was dit cijfer nog nauwelijks gezakt. In de zomer van 1971 loopt de invoer van Angola- koffie echter aanzienlijk terug, maar begin 1972 is de invoer echter weer opgelopen tot 20 procent van de totale Neder landse invoer. Op 4 februari 1972 begint het Angola-comité zijn acties tegen de invoer van Angolese koffie. Als gevolg hiervan, zo is het comité zelf van mening, zeggen de Neder landse koffiebranders in maart van dit jaar toe. na afloop van de lopende contracten geen kof fie meer uit Angola te zullen uitvoeren. Doordat zendingen nog onderweg zijn of een lo pend contract moet worden af gewerkt, duurt het nog een aan tal maanden voor de invoercij- fers duidelijk terug lopen. In juni 1972 echter begint de in voer van Angola-koffie sterk te dalen, in augustus maakt deze koffie nog 7 procent van de invoer uit, in september nog 5.9 procent en uit de nu bekend geworden cijfers over oktober blijkt dat het deze maand nog 2.3 procent was. Nettowinst 1972 zal ca. 10 pet hoger zijn AMSTERDAM De Amsterdam-Rotterdam Bank is van plan over te gaan tot de uitgifte van 75 min. 7 pet. obligaties 1973 per 1977 1980, in stukken groot 1000,aan toonder. De koers van uitgifte zal uiterlijk op maandag 18 december voorbeurs bekend worden ge maakt. De lening wórdt k pari afgelost in vier nagenoeg gelijke jaarlijkse ter mijnen, die vervallen op 15 januari van de jaren 1977 tot en met 1980. Vervroegde aflossing is gedurende de gehele looptijd van de lening uitgeslo ten. De inschrijvingsdatum is 20 de cember en de stortingsdatum 15 janu ari. Voor de lening zal beursnotering worden aangevraagd. Omtrent het doel van de emissie wordt in het prospectus opgemerkt, dat in de toekomst een verlevendigde kredietvraag op middellange termijn aan de dag zal treden. Hoewel de ter beschikking komende lange middelen, mede door de voortgezette groei van het spaarbedrijf, een onder de huidige omstandigheden bevredigende aanwas vertonen, acht de bank daar naast de toenemende kredietvraag met name voor de midellange exportkre dieten ook de sector woninghypo theken een groei vertoont, een verde re versterking van de beschikbare lan ge middelen gewenst. De ontwikkeling van het bedrijf en de bedrijfsresultaten gedurende de eerste tien maanden van 1972 was niet onbevredigend. De telling van de maandstaat per eind oktober j.l. ad ƒ20.345 min lag 15 pet hoger dan die van oktober 1971. De procentuele stij ging van de kosten is voor het eerst sinds jaren nagenoeg gelijk aan de stijging van de bruto baten. Verwacht wordt, dat de nettowinst over 1972 ongeveer 10 pet hoger zal zijn dan die van het vorige jaar. De nettowinst per aandeel zal onder invloed van conversie in aandelen niet in dezelfde mate toenemen. Wat 1973 betrefl hoopt men de kostenstijging tot het onvermijdelijke te kunnen terugdrin gen. Koersen in Montreal 8/12 11/12 12/12 Asbestos Corp. 17 1874 18% Canada Fund. 68.29 68.37 Consol Bathurst 16% 17% 17% Dom Tar Chem 17% 17% 18 Husky 19% 19 '4 19 Nat. Gas 11% 11% 117', Mass Ferguson 18% 18% 19 Nat. Resources 8.58L S.63L Shell Canada 57% 57»% 57% S - Gedaan; b - Bieden; L Laten; n Nom. ROTTEPDAM Het bod van Hel lingman, een meerderheidsbelang van de Britse beleggings- en bankiers- groep Slater Walker, van 625 pet. op de aandelen van de Mij. tot Exploita tie van Onroerende Goederen 'Pru dentia', is een 'zeer redelijk bod'. Dit is gezegd op een informatieve verga dering van Prudentia, waarin werd gevraagd of het bod, gezien de recen te beursontwikkeling voor onroerend goed-maatschappijen, nu niet te laag uitkomt. 'Tijdens de onderhandelingen met Hellingman en de Engelse groep was er nog geen sprake van dé spectacu laire koersbewegingen op de beurs', aldus de voorzitter. Hij herirfnerde er bovendien aan dat de koers van Pru dentia ten tijde van de besprekingen ongeveer 410 pet. bedroeg. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondver- hier Kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand, (tussen haakjes de officiële slotkoers van dezelfde dag). AKZO (71.80) Hoogovens (84). Kon. Olie 124.30gb-125.20gl (124.80). Philips 54gb- 54.20 (54.20). Unilever 143.50 (143.40). KLM (120.50). Kon Olie noteerde op 12 december S 40%-% (41*-»,i); Philips $16%-% (16*i-vfc); Uni lever 48/49 (48»,«-49) en KLM $J7%-37%). Opgave duPont. Glore. Fdrgan. WASHINGTON (Rtr) De Ameri kaanse regering wil het huidige pro gramma van loon- en prijsbeheersing voortzetten. Dat heeft minister van financiën Schultz maandag verklaard bij de bekendmaking van president Nixon's plannen voor de bestrijding van de inflatie in de komende jaren. Schultz wil aan het congres vragen de geldigheidsduur van de wet op de eco nomische stabilisatie te verlengen op dat de Amerikaanse regering het pro gramma van beheersing ook na 30 april 1973 kan uitvoeren. De regering wil zich door alle betrokken partijen laten voorlichten ten einde een zo doeltreffend mogelijk systeem van controlemaatregelen te vinden. Verder stelt Shultz onder meer voor de uitgaven van de federale overheid op een niveau van 250 miljard dollar te houden eb de salarissen van federa le ambtenaren te 'bevriezen' als zij liggen tussen 36.000 en 60.000 dollar per jaar. De staf van het witte huis en andere leidende overheidssectoren moet woren ingekrompen. In een toelichting merkte minister Shultz op dat dit programma een aantal onderling verbonden maatrege len omvat met als vaste voornemen de bestrijding van de inflatie voort te zetten. Het huidige stelsel van loon- en prijsbeheersing blijft van kracht terwijl zich een proces van raadple ging voltrekt. Shultz zei tegen terug keer naar vrijwillige richtlijnen voor lonen en prijzen te zijn. In 1972 is bij de inflatiebestrijding de bovenste grens bereikt van het doel van presi dent Nixon de inflatie terug te bren gen tot twee drie procent, aldus de minister. Induxl. .sporen Utll. oftl. Mods 8 dec. 1033.19 238.66 122.67 74.96 467.2 11 dec. 1036.27 240.41 122.73 74.88 469.8 12 dec. 1033.19 239.55 122.86 74.71 472.7 Aand. i Uil. lol. H. L. 8 dec. 18.030 20.660 1.799 711 732 11 dec. 17.230 23.770 1.813 693 781 12 dec. 170.40 20.800 1.812 540 933 CHICAGO Gersl Tin Tarwe okt. 143h 146 Str. loco 176-17SL 176-178 L 11/12 12/12 dec. 14*%b 146% b dec. mrt. mel 144b 145*4 Lood 261% 263% 268 269 Lllnzaad Str. loco 5.00-5.50 5 00-3.50 mel 259% 265*4 okt. 371%b 381% b Antwerpetf Mais nov. 379% 389** b Austr. wol 156% 161 NEW YORK sept, okt. 180b 180n 17974 1 179 L mrt. 159% 163% Katoen 178b 178 L mel 160% 163% mrt. 15.37-45 33.80 Haver mei 35.15 33.70 ROUBAIX okt 33.85 32.88 Woltops mrt 107 109 Cacao Loco G Loco B sept. 20.85b 20.45-20.65 mel 102% 104'i okt. 20.85L 20.65-20.75 dec. 101 b 10274 37% 36% 38% 36% nov. 20.85L 20.65-20.75 Sojabonen dec 32.55 33.17 LONDEN 425% 435'4 b mrt 33.05 33.60 Jan. 425% 435% b Woltops Metalen en per ton mrt 425% 435»; b loco 180.OOn 180.00 n Tin loco 1597-1599 1399-1600 Rogge dec. WINNIPEG dec. 176.00-180.50 172.00 n id. 3 mnd 1605-1606 1605-1607 16274b 171 b Suiker conlr. II Koper loc 434-43474 435',i-436 mel 168'. 177% IOCO 9.30 9.30 id. 3 mnd 445%-446 447%-448 okt. 166%L 175% Jan. 9.50n 9.00 n Haver dec. mel 9.70-78g 9 28-25 g Lood loco 131%-131% 132-132'; 103 102% Koper Id. 3 mnd 131%-1S2 132-13274 mel okt. 103% 10374 L sept. 48.35 48 10 Zlnk loco 159%-159% 15»%-160»i 102L 101% okt. 48.65 48.40 putn g -pi 164-16471 164',;-164% NEW YORK lt/12 12/12 AC F Industries 48% 49% Airco 19 19 Allied Chemical 31% 30T/g Alum Co of Am 55% 56% American Brands 43',; 43% American Can 31% 3i»i Am Cyanamid 32% 32% Am Electr Power 31 30% Am Metal Climax 32% 8% 32% Am Motors 8% Am Smell C Ref 19% 20 Am Tel Tel 51% 51% Ampex 6'i Anaconda 20% 19% Armco Steel 24% 24 Atlant Richfield 78 77% Bendix 52% 51% Bethl Steel 3074 30% Boeing 25% 28% Burlington Ind 36% 36% Can Pacaflc Ry 15% 15% Celanesc 42'* 41 Chase Manhattan 56 55% Chesap Ohio R 49% 487', Chrysler 41 39% Cities Service 467, 47 Colgate- Palmnllve 91% 93% Colt Industries 22'. 2274 Commonw Edison 37% 37% Cons Edison 2574 25% Cont Can 31% 31»; Cont Oil 39% 39% Curtiss Wright 36*. 37% Curtlss Wright A 46 Dart lnd 507', 49% Deere and Co 45*,i. 4674 Dow Chemical 102% 104 Du Pont (El) 176 17674 Eastman Kodak 147% 146% 7874 77% Olin 34% 34% Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel El Getty Oil Gilette Glmbcl Brothers Goodyear 1 and R Gulf Oil Illinois Centr Insilco Int Busln Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel Tel 69% 30"'» 81% 22% 31»,4 937* 62% 26% 32», 26% 39% 5$ Ling-Tomco Vougl 10% Lition Ind 14% Lockheed Aircraft 9% Marcor 28% Martin Marietta May Dep Stores McDonnell Dougla Mobil Oil Corp 74V i 19% 52 >4 S6% 74% Nat Biscuit Nabisco Nal Distillers Nai Gvpsuro Nat Steel Nat. Lead lnd. 61% 62 32ex 31% 16*4 16 V* 17% 17% 44% 44% 17% 17% Admiral Corp 16% 18»/* Altengheny Pow S 24% 24 74 Akzona 30%ex 30% Am Standard 13 12% Arnsted lnd 43% 43% Can Breweries Ccrro Chadbourn Goth Chase Seleci Fd Columbia Ga» Comlnco Cont Telephone 11.70 11.76 32% 32V, 25 24'4 25% 26% Fluor Corp North Am Rockw 32% 32% Int Bnk for Rec Int Flav Frag Ini Paper (3 4) Kansas City Ind 43% 43'.* Kansas Power 28% 28% KLM 37% 377i Kroger 23% 23% Pac Gas and El. Penn. Central Pepslcn Phelps Dodge Phillip Morrla Phillips Pelr Procter Gambl 18% 18»% 32% 33 3 74 3% 89 88% 38% 38% 116%e 116% 44", 43% 108% 109% RCA 88%!7%ex Republic Steel 28 27*4 Reynolds Ind 53*4 52% Royal Dutch Petr 41% 40% Santa F6 lnd. Sears Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Railway Sperry Rand Stand Oil Calif Stand Oil Indiana Exxon Corp Studebaker-Worth] Sun Oil Texas Gulf lexas Inst Iransamerlca 34% 33*4 116% 116% 58% 59% 20% 21 45% 45% 50% 50% 50',4 50% 80% 81% 87% 87% 87% 87% 567', 56% 46 45' 4 38% 38% 169% 170% 18% 18% Unilever Union Carbide Unt Royal United Atrcrart United Brand» US Steel West Union Tel Westlnghuuse El Wuolworth 48% 48% 51% 51% 15% 15% 48% 48% 12% 1214 3374 33% 48%e 45% 45% 45% 34»/* 33 Lease» Lone star Cem Lehman Madison Fund 23%e 2274 l 25 25% 18% 18% Nat Can NV Centr a North West R N Am Phillips Co occidental Petr Standard Brands 55% 56'% 42 43% 18% 18% »V, 9% 18% 18% Western Bancorp 3674 86% Uniun Electr United Corpa United Gas

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17