Vietnam-overleg in beslissend stadium 'uw E S 3231 frontale botsing: rijf doden en leven gewonden Japan linkser na de verkiezingen Ajax uit beker Apollo 17 in baan om de maan krant 3 v. d. Velde Generaal Haig sou Nixon ontvoerp-akkoord hebben gebracht In deze krant Opklaringen Vijf Russen gedood bij Chinese grens Margarine cent duurder Aftreden geëist van het CH-bestuur Russen beproeven weer kernwapens bij Kanaaltunnel in 1980 klaar Twee mannen gepakt ij inbraak in bank MT I I I I Nieuwe Leicis e Courant IfilSTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenapoetl" 1"" 3 LEIDEN. Zocterwoudscwce 23. tol. 33741 LEIDERDORP, v. d. Valk/Boumanwcg 186. tel. 34230. WASSENAAR, r. Zuylcn van NIJcvcDstr. 372. tel. 1411. Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,9 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur PARIJS (Reuter, AFP, UPI) De Vietnamese vredesbesprekingen in Parijs zijn dit weekeinde in een beslissend stadium gekomen. Waarnemers geloven dat nog deze week een akkoord bekend zal worden gemaakt. De wrakken van de auto's, be trokken bij het ongeluk in Rui- nerwold, waarbij vijf doden en zeven gewonden te betreuren vie len. an een verslaggever UINERWOLD Vijf mensen zijn zondag om het leven gekomen j een verkeersongeluk op de provinciale weg van Eursinge naar eppel. Verder werden bij dit ongeluk nog zeven personen zes nderen en een vrouw zeer zwaar gewond. W. J. M. Aelen-Schreurs uit Reuver, de 44-jarige J. H. Heemskerk uit Den Haag ,de 33-jarige G. B. Heshoff uit Oud-Beijerland, de 26-jarige A. Boer uit Benschop, de 82-jarige G. Vos- dingh uit Wildervank en de 18-jarige tractorbestuurder J. S. uit Weiteveen, die door een trein is overreden. In Oss kwam de 25-jarige mevrouw W. R. M. de Brok-van Ballegooij om het leven, in Idaarderadeel de 67-jarige heer M. A. Allessie en in Lemsterland de 76-jarige J. Adema uit Oosterzee. Binnenland Muiden wenst geen herbouw van kruitfabriek namen van de vijf slachtoffers n: k. b. Meywis (57) fabrikant te oningen, E. H. Brouwers (68), assu- ntie-agent in Groningen, zijn vrouw E. Brouwers-Schut (67), C. Stokje 6), rijksambtenaar uit Amersfoort zijn vrouw M. M. Stokje-van Lien 7). Vier van de gewonde kinderen ren kinderen van het echtpaar Tok- et ongeluk is gebeurd, doordat een ito uit een file kwam om in te len en daarbij met grote snelheid een tegenligger botste. In de ene to zaten het echtpaar Stokje en vier nderen, in de andere auto het echt- ar Brouwers, de heer Meywis, nog n vrouw en twee kinderen. gewonden zijn allemaal in een kenhuis in Meppel opgenomen, het weekeinde zijn verder nog in it verkeer om het leven gekomen: 'ee Turken uit Rozenburg, de 33- rige H. Gelgi en de 35-jarige D. irli, de 17-jarige W. J. Hagedoorn Purmerend, de 24-jarige mevrouw Eogezegd om over de brug is een hartver- armende, moedige uitdaging. Prins Claus Naast enkele buien ook flinke opklaringen. Matige tot krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Maxi mumtemperaturen omstreeks acht graden. MORGEN EN OVERMORGEN: aanvankelijk regen, later over wegend droog met enige daling van temperatuur. Morgen zon op: 08.38 ouder: 16.28 maan op: 12.08 onder: 23.38 A polio op weg haai' de maan MOSKOU (Reuter) Westelijke diplomaten in Moskou hebben zondag gemeld, dat vorige maand vijf Sowjetrussische militairen zijn gedood aan de Russisch-Chi- nese grens langs Kazachstan. De Chinezen zouden daör een aanval hebben ondernomen en een aan tal schaapherders en de vijf mili tairen hebben gedood en een grote kudde schapen over de grens hebben meegenomen. Volgens de zegslieden was het bericht eind november als niet voor publika- tie bestemd achtergrondmateriaal aan een selecte groep Russische journalis ten verstrekt. Het incident zou zich enkele dagen te voren hebben afge speeld. Er zou een Chinees gevangen geno men .zijn. De Chinese autoriteiten hadden verklaard niet voor hem ver antwoordelijk te zijn omdat hij en de andere aanvallers bandieten waren De Sowjet pers heeft er niets over geschreven. Wel heeft de Russische partijleider Breznjew op 29 november in Hongarije een scherp verwijt ge richt aan de Chinese leiders, die hij beschuldigde van een openlijk vijandi ge houding, tegen de Sowjet-Unie en andere communistische landen. Zowel de Sowjet-Unie als China heb ben in het verleden de beschuldiging geuit dat de moeilijkheden langs de grens van officiële zijde aangewak kerd zijn en volgens diplomaten in Moskou geeft het rapport aan, dat volgens Moskou de Chinezen die bij het incident betrokken waren niet zomaar veedieven waren. Reeds meer dan 10 jaar hebben de Sowjet-Unie en China ruzie over ge bieden tot een totaal van meer dan 1.5 miljoen vierkante kilometer in Siberië en het Russische verre oosten. Onderhandelingen over de grensge schillen hebben nog geen resultaat opgeleverd. Van een verslaggever DEN HAAG Met ingang van van daag mogen de consumentenprijzen van margarine met een cent per 250 gram worden verhoogd. De prijsverho ging geschiedt in overleg met het ministerie van economische zaken en beantwoordt aan de voorwaarden van prijscalculatiebeschikking 1972. De Bond van Nederlandse Margarinefa brikanten heeft dit zaterdag meege deeld. Buitenland Felle anti-Vlaamse taal verscherpt regeringscrisis 7 Kerk Nocli breed, noch smal "maar gereformeerd 2 Kunst 'Kooi van geluk', onecht zonder in- of uitzicht2 Bockcnelalage 2 Radio en tv Puzzel Strips, feuilleton 4 Dag maandag Brieven van lezers Familieberichten 12 Amerikaanse en Noordvietna- mese technische deskundigen hebben, volgens goed ingelichte kringen, zich gisteren over de tekst van een ontwerp-bestands- akkoord gebogen. De tekst van dit akkoord zou door generaal Alexander Haig (de plaatsver- Van onze parlementsredactie ROTTERDAM In een besloten ver gadering van de Unie-raad, die zater dag in Rotterdam is gehouden, is het aftreden geëist van het dagelijks be stuur van de CHU, dat verantwoorde lijk werd gesteld voor de grote ver kiezingsnederlaag. De vroegere Unie secretaris, dr. H. Schuring uit Breda, die acht jaar lid van de Tweede Kamer was, en de heer W. A. Mate- 'nian uit Aalten, voorzitter van de CHU-Gelderland, verlangden, dat er een buitengewone algemene ledenver gadering zou worden belegd om de toestand in de Unie te bespreken. Tijdens deze vergadering zou het da gelijks bestuur in zijn geheel zijn portefeuilles beschikbaar moeten stel len. Zie verder pagina 5. UPPSALA (Reuter) In Uppsala zijn gisteren twee ondergrondse ont ploffingen in het gebied van Semipala- tinsk in Siberië geregistreerd. Zweed se functionarissen zeiden dat deze blijkbaar veroorzaakt zijn door kern explosies. De twee ontploffingen wer den waargenomen door het seismolo gisch instituut van de universiteit voor nationale defensie te Hagfors. vanger van Henry Kissinger) gis teren aan president Nixon ter goedkeuring zijn voorgelegd. Nadat Kissinger en de Noordvietna- mese onderhandelaar Le Doec Tho zaterdag weer ruim drie uur hadden vergaderd, vertrok generaal Haig nog diezelfde avond naar Washington. Of ficieel heette het, dat hij de Ame rikaanse president verslag ging uit brengen over de stand van zaken. Na afloop van de besprekingen van zater dag is niets meegedeeld, zoals gebrui kelijk bij de geheime besprekingen die nu in hoog tempo worden ge voerd. Kissinger en Tho namen zater dag met een hartelijke handdruk af scheid en glimlachten breed naar de journalisten. Zij hebben afgesproken, dat zij elkaar vandaag weer zullen ontmoeten. Er wordt in Parijs reke ning mee gehouden, dat zij dan een principe-akkoord zullen ondertekenen. Volgens diplomatieke kringen zouden Kissinger en Tho zaterdag de laatste obstakels op weg naar een definitieve regeling hebben overwonnen. Kissin ger heeft gisteren de leider van de Zuidvietnamcsc delegatie, Pham Dang Lam, verslag uitgebracht en Le Doec Tho lichtte mevrouw Binh van het Bevrijdingsfront in. Mevrouw Binh heeft gisteren in een vraaggesprek gezegd dat soldaten van Noordvietnamese afkomst, die onder TOKIO (Reuter, UPI) De regerende Liberaal-democratische partij van Japan heeft bij de verkiezingen van gisteren haar meerderheid in het Lagerhuis behouden, ondanks de winst die socialisten en com munisten boekten. Vandaag is de definitieve uitslag pas bekend. De winst van socialisten en commu nisten gaat voornamelijk ten koste van de rechtse Komeito-partij en de Demoeratisch-socialistische partij. Pre mier Kakoeei Tanaka won gemakke lijk in zijn district en zijn rivaal Takeo Foekoeda slaagde er in, twee maal zoveel stemmen te veroveren als Nakasone Yasoehiro, die evenals Ta naka tot de Liberaal-democratische partij behoren. Foekoeda zal nu de strijd tegen Tana ka voortzetten om te proberen, zelf voorzitter van de LDT en premier van Japan te worden. Eerder dit jaar verloor Foekoeda het gevecht om het premierschap door het plotselinge overstag gaan van Nakasone Yasoehi ro naar het kamp van Tanaka, nadat hem een belangrijke post in diens kabinet zou zijn beloofd. De socialisten, die in 1969 44 zetels verloren en op 87 zetels terecht kwa men, hebben volgens computer-voor spellingen ongeveer 110 zetels in de wacht gesleept. Op hun beurt hebben de communisten volgens de computers hun zetelaantal (14) meer dan ver dubbeld. Hoeveel zetels de Komeito-partij (47) zal overhouden, viel gisteravond nog niet te bezien. Deze partij moet waar- RITA 'Ik doe alleen maar wat gym nastiek, voor ik ga slapen.' AMSTERDAM De Amsterdamse po litie heeft gistermorgen vroeg twee mannen op heterdaad betrapt bij een poging tot inbraak bij een kantoor van de Algemene Bank Nederland aan de Prins Hendrikkade in de hoofdstad. De 20-jarige koopman I. T., die onge veer twntig minuten had gehad om het slot van de voordeur te forceren, werd binnen in de bank aangehouden. Op aanwijzing van een getuige kon wat later ook de 54-jarige koopman M. A. T. opgepakt worden die waarschijnlijk op de uitkijk had gestaan. Een derde man, wiens identiteit onbekend is ge bleven, wist de vlucht te nemen. Er wordt in de bank niets vermist. bevel van de Viet Cong in Zuid- Vietnam dienden, het recht hadden na demobilisatie naar huis terug te keren. Dit wordt in Parijs gezien als een aanwijzing van een mogelijke uit weg uit de netelige kwestie van de Noordvietnamese troepen in Zuid- Vietnam. Saigon staat er op dat de terugtrekking van de Noordvietname se troepen deel uitmaakt van een vredesregeling. Een andere aanwijzing dat er een akkoord in de lucht zit was de komst van de Noordvietnamese vice-premier Le Than Nghi naar Parijs. Hij kwam gistermiddag uit Moskou aan, waar hij overeenkomsten voor economische en militaire hulp voor 1973 heeft getekend. Goed ingelichte kringen in de Zuid- vietnamese hoofdstad Saigon hebben zaterdag verklaard dat president Ngoejen Van Thieu morgen het parle ment de bevoegdheid zal vragen het akkoord te ondertekenen dat Was hington en Hanoi nu voorbereiden. Deze bevoegdheid berust volgens de Zuidvietnamese grondwet bij het par lement dat eerst het akkoord moet ratificeren, voordat de regering het kan ondertekenen. Thieu President Thieu zou ook van plan zijn een,nationale solidariteitsregering te vormen. Hij heeft hiervoor overleg schijnlijk 'betalen' voor haar breuk met de fascistisch getinte boeddhisti sche secte Soka Gakkai. De Demoera tisch-socialistische partij zal vermoe delijk ongeveer de helft van haar 29 zetels moeten afstaan en de kleinste partij in het Lagerhuis worden. PARIJS (Reuter) Als alles naar wens verloopt zal de Kanaal tunnel in 1980 kunnen functio neren Intussen hebben Engeland en Frank rijk er mee ingestemd andere West- europese landen te betrekken bij de bouw van een tunnel onder het Ka naal, zodat de planning voor de toe gang daartoe kan worden gecoördi neerd. Er is een speciale werkgroep ge vormd, die volgend najaar een studie zal beginnen en daarin vooral zal nagaan hoe het weg- én spoorverkeer in de richting van de tunnel gecoördi neerd kan worden. De tunnel zal na melijk de verkeersstromen, zoals die nu lopen, sterk verstoren. Van onze sportredactie AMSTERDAM Opnieuw be paalt een nederlaag van Ajax voor een voornaam deel het voet balnieuws. De Europese kampi oen verloor voor de tweede keer in dit seizoen van NAC. Na 120 minuten voetbal was de stand nog steeds 2-2, waardoor er straf schoppen genomen moesten wor den. In die serie onderscheidde doelman Jan de Jong zich door twee penalties van Haan en Huls- hoff op identieke wijze te stop pen. Een triomf derhalve voor De Jong, die eerder al voor een groot gedeelte het wedstrijdbeeld bepaalde. Verder weinig verras singen in het bekertoernooi. Elinkwijk, de amateurploeg, scha kelde FC VW uit, FC Gronin gen werd door Veendam geëlimi neerd en Excelsior rekende af met FC Utrecht. In het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen won AMVJ de eerste wedstrijd tegen MUC uit Montpellier met 3-1. Blokkeer zegevierde in het tor nooi voor bekerwinnaars met 3-0 van St. Maur. Ruud van Ginne- ken veroverde de Nederlandse badmintontitel. Van Ginneken gaf na afloop te kennen met de wedstrijdsport te zullen stoppen wegens tijdgebrek. De CBK werd zaterdag opgehe ven. De Christelijke Korfbalbond gaat op in de KNKB, die na dit seizoen wordt omgedoopt in KNKV. gepleegd met zowel nationalistische als gematigde oppositieleiders. Thieu zou de reconstructie van zijn kabinet morgen bekend maken. De Amerika nen hebben al lange tijd bij Thieu aangedrongen op het opnemen van mensen uit de oppositie in de rege ring. Ongeveer vijftigduizend Zuidvietname- zen hebben gisteren in Danang voor de regering van president Thieu gede monstreerd. Het was de tweede pro- Thieu-betoging in drie dagen. Golven zware Amerikaanse bommen werpers hebben dit weekeinde op nieuw opslagplaatsen en troepencon centraties van Noord-Vietnam en de Viet Cong gebombardeerd. Dat ge beurde in de buurt van de gedemilita riseerde zone tussen Noord- en Zuid- Vietnam. HOUSTON (Reuter, UPI) 'Jul lie kunnen weer rustig ademha len. 'America' is op zijn positie aangekomen voor de uitdaging die voor ons ligt'. Met deze woor den kondigde gezagvoerder Euge ne Cernan gisteravond om twaalf minuten over negen aan dat zijn Apollo-combinatie in de correcte baan om de maan was gekomen: laagste punt 95 km, hoogste punt ruim 300 km. Over de mooie formulering van zijn boodschap (America is de roepnaam van het commandoschip waar hij nu in zit, Challenger uitdager heet de maanlander waarin hij en dr. Jack Schmitt vanavond moeten afdalen) had overste Cernan een kwartiertje kunnen nadenken. Het afremmen van de Apollo-combinatie begon zoals ge bruikelijk terwijl het ruimteschip achter de maan om vloog, dus builen radiocontact met de vluchtleiding. De wachttijd tot de mannen om de rand van de maan heen komen, en kunnen bevestigen dat alles goed gegaan is, geldt als een van de spannendste momenten van de expeditie. Vier uur later al moest de baan van de Apollo worden gewijzigd. Het laagste punt wordt dan 25 km: de uitgangspositie voor de landing die vanavond om vijf voor negen een feit moet zijn. Het weekeinde leverde verder twee opmerkelijke ontwikkelingen op. Cer nan heeft hardnekkige maagklachten gasvorming die echter volgens officiële mededelingen zijn inzetbaar heid niet beïnvloeden. Gisteren ging hij in 'particulier consult' met NASA- arts Royce Hawkins, die hem onder andere adviseerde het wat rustiger aan te doen met de kauwgom. En zaterdag versliep de hele beman ning zich meer dan een uur. Evans, die de (slapende) wacht had, hoorde de weksignalen niet omdat hij de volu meknop van zijn koptelefoon per on geluk had dichtgedraaid. Houston be gon een concert op de bemannings- alarmtoeter, maar ook dat had weinig resultaat, omdat alle drie met een slaappil ter ruste waren gegaan. Een nog hardere sirene bracht tenslotte Evans weer bij de werkelijkheid. bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: - Plaats: maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine handige schaaltje paraatmap (flessen- met brief- onderzetter) papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1