Kopenhagen onder ruur in de NAVO Men hoort die sterke stem weer in de dagen der duisternis sraël vërwacht ieuwe acties van front I l_ Optimisme over snel Vietnamakkoord geluwd Zambiaanse ex-politici krijgen smartegeld India-Pakistan eens over bestandslijn in Kasjmir sar r Aanslag op mevrouw Marcos in Amerika Waldheim mag besnrekingen over Namibië voortzetten Chinezen moeten mondje graan per dag besparen Rusland en Chili breiden economische relaties uit /Hisbuff/KWARTET VRIJDAG jS DECEMBER 1972 fapan, pLOYD nstad, WAAL nerlft :apor« Durnt, ibasa, Ham- ;lo nr dij nr lidjan \ouglas Home twiifelt aan wil Denen zich te verdedigen BUITENLAND •T7/K9 ;USSEL (UPI, AP, Reuter) 1Tijdens de voltallige zitting van de ministers van buitenlandse za- van de NAVO in Brussel li ebben de Amerikaa nse en Britse bewindslieden, Rogers en .Douglas me, ernstige kritiek geleverdj op de Deense voorstellen tot defensie-hervormingen, zo lieten Scandi- sche diplomaten in Brussel gisteren weten. Zulke directe kritiek is zeer zeldzaam in NAVO-krin- ral Douglas Home liet weten, $at ernstige bedenkingen had tegen ide nse plannen en hij vroeg z'fdh, ens de genoemde bronnen, zélfs of de Denen nog wel de -vv il ben zichzelf te verdedigen. De ijii- »r van buitenlandse zaken An<h:r- antwoordde, dat de Deense voor- en in de historische context vian lefensie moeten worden gezieni ze geen verzwakking betektn van de Deense NAVO-inspanningen. De minister van defensie, Kjeld Ole- sen verklaarde later tegenover journa listen. dat de Deense regeringsplan nen om het defensiebudget met ruim honderd miljoen gulden te verminde ren 'al zijn uitgevoerd'. Over andere hervormingen moet, volgens de minis ter, nog worden beslist. Olesen: 'De Deense bezuinigingen op defensie zijn het gevolg van onze economische situ- L AVIV (AP, Reuter, TJPI) De Israëlische regering vreest dat iwe vijandelijkheden kullen uitbreken aan het Egyptische front. lier Tolda Meïr heeft gisteren op In een afzonderlijk artikel heeft het vergadering van haar 'socialists- blad Al Hawadess gemeld dat onge- 84 partij verklaard datf zij 'niet veer tezelfder tijd op een bijeenkbmst jjfs^sd zou zijn als er borlog aan van Syrische topofficieren een hevige grenzen uitbreekt'jnu Egypte ruzie was uitgebroken in aanwezig activiteiten heeft 'gejir/tensiveerd', heid van president Assad. Een groep biünenlandse druk top» president officieren wilde met het opvoeren van "jat van Egypte toedeeynt, en de de druk op Israël wachten tot het 19 jet-Unie wapens blijfflt sturen naar Syrische leger sterk genoeg was ge- - pte en Syrië. 'Alspe vrede wilt worden. Een deel van deze officieren ben d«e je dat niet','-aldus premier raakte zo opgewonden tijdens het de- bat dat zij hun vuurwapens grepen en weg; naar deze bijeteAkomst las ik efhkele verhoogjfia activiteiten de ^Egyptische kant van het Suex- aal. Ik ben niet béreid nadrukke- te Izeggen wat dit, betekent. Maar ouniet verbaasd 'zijn als er wat 89 ihotjen gaat wordeii; van de andere 116 een beslissing wilde forceren. Sadat kwam toen tussenbeide en gaf bevel voor elke Israëlische granaat die Syrië bereikt er 2000 terug te schieten. Asssad zwoer op de Koran (de Isla- mistische bijbel) dat iedereen die dit bevel negeerde zou worden gestraft. atie.Het publiek zou de bezuinigin gen bij alle ministeries niet accepte ren. ais een uitzondering zou worden gemaakt voor defensie' Olesen zei ook. dat de in NAVO-kringen gelever de kritiek geen verandering zal bren gen in zijn voornemen voort te gaan met de bezuinigingen. Tijdens dezelfde zitting van de NA- VO-ministers van buitenlandse zaken las de Amerikaanse minister Rogers een verklaring van president Nixon voor. waarin deze liet weten, dat hij niet van plan is de Amerikaanse strijdkrachten in Europa.in aantal of kwaliteit te verminderen, als de Rus sen hun troepen op hetzelfde niveau handhaven. Maar dan dienen de ande re NAVO-landen eveneens hun strijd krachten te handhaven en te verbete ren. ministers van buitenlandse zaken van de westelijke Grote Vier zijn het eens geworden over een tijdschema voor het aangaan van diplomatieke betrekkingen met Oost-Duïtsland. Vol gens dit schema zouden in de komen de zomer ambassadeurs kunnen wor den aangewezen. Volgens welingelichte kringen kwa men de ministers van buitenlandse zaken van de V.S., Engeland, Frank rijk en West-Duitsland overeen, dat kort na de ondertekening op 21 de cember van het basisverdrag tussen Oost- en West-Duitsland bilaterale be sprekingen over het vestigen van be trekkingen door NAVO-landen zouden kunnen beginnen. De ambassadeurs zouden kunnen worden benoemd, na dat het Westduitse parlement het ver drag heeft geratificeerd. De ratificatie wordt op zijn vroegst in april of mei verwacht. Genoemde kringen zeiden, dat de na druk tijdens de bilaterale onderhande lingen met Oost-Duitsland zou worden gelegd op de handhaving van de soli dariteit van de geallieerden bij het aanpakken van deze kwestie. De vier ministers hebben gisteren aanbevelin gen over dit vraagstuk gedaan aan de voltallige zitting van de ministers van buitenlandse zaken van de NAVO. PARIJS, SAIGON (Reuter, AP, UPI) De delegaties van Hanoi en de Viet Cong in Parijs hebben gisteren na afloop van het wekelijkse overleg laten weten, dat de vredesbesprekingen door de eisen van Saigon opnieuw in een impasse zijn beland. Maar gistermiddag overlegde Kissin- beide Vietnams moet worden hersteld, ger vier uur met Hanoi's toponder- en dat de politieke toekomst van handelaar Le Doec Tho in een villa Zuid-Vietnam alleen door Zuidvietna- bij Parijs. Eerder had Kissinger ge- mezen moet worden geregeld, luncht met de Franse minister van buitenlandse zaken Maurice Schu- RELATIEF mann, die daarvoor speciaal uit Brus- Waarnemers maken uit deze verkla- sel was overgekomen. De plaatsvervangende Amerikaanse delegatieleider bij het geregelde Parij- ringen op, dat ook de geheime onder handelingen tussen Kissinger en Tho niet voorspoedig verlopen. Maar een se overleg, Isham, sprak na afloop van Amerikaanse woordvoerder, David de wekelijkse zitting over 'grote moei lijkheden bij het overleggen over de Lambertsen, zei, dat de Amerikanen er op blijven vertrouwen, dat 'een laatste fase van dit extreem moeilijke voor alle partijen aanvaardbaar ak- probleem. De plaatsvervangende Noordvietname- se onderhandelaar Ngoejen Minh Vy liet weten, dat de Zuidvietnamezen de 'verfoeilijke taak' op zich hebben ge nomen de overeenkomst te saboteren, die de VS en Noord-Vietnam in okto ber hebben gesloten. 'Zij zijn de voor uitzichten op vrede, waarop wij alle maal zolang wachten, aan het sabote- koord binnen relatief korte tijd kan worden bereikt' De Zuidvietnamese president Thieu heeft gisteren in Saigon een onder houd van tachtig minuten gehad met de Amerikaanse ambassadeur Bunker. Men neemt aan, dat v. anker Thieu op de hoogte heeft gesteld van het ver loop van het geheime overleg tussen Kissinger en Tho. Thieu ontbood la- Mevrouw Imelda Marcos, de vrouw van de Filippijnse president Ferdi nand Marcos, is gisteren aan de dood ontsnapt toen een onbekende haar probeerde dood te steken met een scherp kapmes. De 42-jarige voormali ge schoonheidskoningin, is niet steek wonden opgenomen in een ziekenhuis, waar haar toestand bevredigend is genoemd. Op de foto mevrouw Marcos op een brancard kort na de aanslag. De aanvaller is door lijfwachten on- middellilk afgemaakt. Duizenden Fll- lippinos waren getuige van de aan slag, die werd gepleegd toen mevrouw Marcos onderscheidingen uitdeelde aan leiders van een campagne om de steden schoner te maken. Zij weerde de aanvaller met haar handen af. Een parlementslid en een 22-jarige secreta resse werden licht gewond bij pogin gen dc man tegen te houden. Presi dent Marcos, die al vijf aanslagen heeft overleefd, was niet aanwezig. Mevrouw Marcos Is evenals haar man een omstreden figuur. Eerder dit jaar werd zij ervan beschuldigd afgevaar digden'te hebben omgekocht die op een conventie een nieuwe grondwet zouden gaan opstellen, en waardoor Marcos thans dictatoriale bevoegdhe den heeft gekregen. Volgens de auto riteiten was de aanslag onderdeel van een geplande samenzwering en zal jacht worden gemaakt op medeplichti gen. ren', aldus Vy. Terwijl de VS een ter de leden van zijn veiligheidsraad, gematigde houding aannemen en op Amerikaanse B-52 bommenwerpers terughoudende toon spreken, blijft de hebben gisteren de meest geconcen- Amerikaanse onderhandelaar in Parijs treerde aanval op doelen in Noord- het Zuidvietnamese standpunt steu- Vietnam ondernomen, sinds deze aan- nen. zo voegde hij daar aan toe. vallen acht maanden geleden werden De Zuidvietnamese afgevaardigde Zoe- hervat. In totaal werd meer dan zes- an Phong verklaarde, dat Hanoi eerst honderd ton bommen afgeworpen. De al zijn troepen uit Zuid-Vietnam, Laos meeste doelen bevonden zich juist ten en Cambodja moet terugtrekken, dat noorden van de gedemilitariseerde zo de gedemilitariseerde zone tussen de ne. Mishandeldin gevangenis LOESAKA (Reuter) Vijf politieke gevangenen in Zambia die de staat hadden aangeklaagd voor schade die ze geleden hadden wegens mishandeling en in hun ogen ongerechtvaardigde gevangenneming, hebben samen ongeveer 150.000 gulden schadevergoeding toegewezen gekregen door een rechtbank in de hoofdstad Loesaka. iioeten gereed, staan voor een ltiaele heropening^ van de strijd', is/mevrouw MeïïS., "Zij vertelde dat iptpsche vliegers in Libische uni- ndn in Frankrijk waren opgeleid vliegen met Mirage-gevechts- igen. Deze vliegtuigen waren rUe Fransen *aan Libië verkocht, Uibië had Egypte beloofd deze 29 «ellen desnoods tegen Israël te 6J_ reiken, aldus de Israëlische pre- göfy I r1 president, Sadat van Egypte zei 80 jouw Meïij dat deze 'een dictator 88 ólgen land.is met interne moeilijk en en dat freeds is geprobeerd hem r| een samenzwering ten val te j (gen'. Deze binnenlandse pressie Sadat tenslotte wel eens kunnen zijn vroegere aarzeling de d met Israël aan te binden te - li varen en werkelijk een offensief 29 beginnen, zo liet mevrouw Meïr 19. en. »ÏPTE LIBIË 66. imier Aziz Sidky van Egypte heeft Koeweit, waar hij op bezoek is. 3huld dat generaal Mohammed Sa- 34 in oktober is ontslagen als minis- H van defensie omdat hij instructies 54. i president Sadat over de militaire <6 stand in Egypte niet aan de leger- °6- relhebbers doorgaf. Arabische diplomatieke bronnen sen Beiroet is vernomen dat de Libi- ie leider Moeammar Khaddaffi wei- gjj ingenomen is met het ontslag van _dek. De Egyptische cx-minister van mi 'ensie was zeer met Khadaffi be- end omdat hij de tutor was- ge est van de Libische leider tijdens no :ns opleiding aan de Egyptische 95" litaire academie en ook later nauwe trekkingen met Khaddafi had on- rhouden. Libië was zo boos over td- t ontslag dat de betaling van de drie- landelijkse bijdrage aam de Egyp- che oorlogsinspanningen was opge- 55g ïort. Dit zou de reden zijn geweest n het bezoek dat de huidige Egypti- -fre minister van defensie Achmed Is- 'il deze week aan Libië heeft ge- icht. nister van defensie Achmed Ismail ze week aan Libië heeft gebracht. nail is gisteren na zijn driedaagse Bsie in Cairo teruggekeerd en zou li? bië hebben gevraagd waarom de ■■fcdrage niet tijdig is betaald. Egypte 06.4) Libië besloten eerder dit jaar hun landen te bundelen tx>t één Ver- e Arabische Republiek. Met Tië vormen deze landen de Arabi- tie federatie i 'RIË i et in Beiroet verschijnende week- j »d Al Hawades heeft gisteren ge- 0 u eld dat ernstige tegenstellingen in it Syrische leger bestaan en dat de rische president Hafez Assad vorige jand nog een staatsgreep heeft ver- 1 'eld. De coup was beraamd op het enblik dat felle gevechten tussen J*riërs en Israëli's op de Hoogten van 'lan waren uitgebroken en aan de foravond van Assads vertrek naar de g- "ie van Arabische emiraten. Volgens t weekblad zijn 200 personen gear- .d. steerd. onder wie een groep officie- ii n buiten dienst onder leiding van n ilonel Izzat Jadid, de vroegere com- I andant van de 70ste pantserbrigade, s eze brigade was bij het grootste deel ten n de staatsgrepen in Syrië van de gelopen 20 jaar betrokken. f'gens Al Hawadess hadden de sa- nzweerders een verklaring opge- eld die na de coup door radio amascus had moeten worden uitge- i >nden. Daarin werd Assad beschul- 'gd van toegeven aan de eisen van e middenstand en dat hij 'collabo- ert' met Saoedi-Arabië en andere m inservatieve Arabische staten. Pelgrimage naar woonplaats van Franklin D. Roosevelt Zuiderlingen zijn, ten gevolge van hun senioriteit, voorzitters van de meeste commissies in de Senaat en het Huis van Afgevaardigden. Als ik nu mij voor de anti-lynchwet verklaar, zullen ze elke wet blokkeren die ik door het Congres wil krijgen om Amerika van een ramp te redden. Ik kan het risico gewoon niet nemen'. Warm Springs A« |i Zou het niet mogelijk zijn om het zuidelijke probleem in de Verenig de Staten te zien in zijn economische achtergronden? Zouden de zui derlingen als ze dat deden niet tot een heel andere instelling kunnen geraken? Dat zijn natuurlijk vrome wensen. Wij kunnen alleen maar zeegen dat het tot nu toe nooit gelukt is, dat ras altijd gedomineerd heeft boven klasse, dat Karl Marx steeds weer ongelijk heeft gekre gen in dit deel van de wereld, waar de blanke verdrukten hun kete nen van minder betekenis achtten dan hun superioriteit over de ne ger. Heel even, aan het einde van de negentiende eeuw, heeft het erop ge leken dat de opkomende Populisten één front zouden vormen met hun zwarte broeders, die tenslotte in de zelfde situatie verkeerden, maar het is er niet van gekomen. De aanvankelij ke toenadering verkeerde in haat en in definitieve segregatie. De behoefte aan sociale verandering, de vooruitstrevendheid van het Zui den groeide) aanzienlijk in de twintig ste eeuw, maat Voofi, altijd haar gren zen in de rassentegenstelling. Speciaal in tijden van crisis waren" de zuider lingen bereid ver te gaan in het aanvaarden van federale regelingen, maar het mocht niet gaan ten koste van hun superioriteit. Letterlijk, toen ten tijde van de New Deal van Frank lin Roosevelt in het Congres een wetsvoorstel werd ingediend om een minimum-uurloon vast te stellen, riep een afgevaardigde uit het Zuiden on der de toejuiching van zijn kornui ten uit: 'Onder deze maatregel zou wat voor het ene ras geldt ook voor het andere moeten gelden. En je kunt niet voor de zwarte man hetzelfde loon voorschrijven als voor de blan ke'. Roosevelt Roosevelt zelf was in het Zuiden zeer populair (al verzetten een stel ouder wetse politici zich tegen hem), maar hij kon alleen wat bereiken als hij niet over het rassenprobleem praatte, als hij de Zuidelijke gevoeligheden ontzag. En dat deed hij dan ook niet, hij was zo voorzichtig mogelijk in zijn politiek, sprak zich zelfs niet openlijk uit voor de anti-lyneh-wet die enige noordelijke Congresleden erdoor probeerden te krijgen, en die telkens weer strandde op een filibuster van het Zuiden, altijd met het argument dat het lynchen het wapen was om de zuidelijke vrouwen te beschermen (de blanke vrouwen wel te verstaan). Roosevelt meende dat hij niet anders kon, hij stelde zijn economische pro gramma primair. Aan Walter White, de secretaris van de grote neger-orga nisatie die voor gelijke rechten streed, zei hij: 'Ik heb de gereedschap pen niet uitgekozen waar ik mee moet werken. Had ik de kans gehad ze uit te kiezen, dan had ik heel andere gekozen. Maar ik moet zorgen dat mijn wetgeving door het Congres komt, om Amerika te redden. De Die hele oude, maar nog zo actuele geschiedenis haal ik hier op, omdat ik hier in het Zuiden weer eens met Roosevelt geconfronteerd word. Ik maak, op weg van Montgomery in Alabama naar Atlanta in Georgia, graag de omweg door kleine binnen wegen naar het plaatsje Warm Springs, een vlek i n de bossen van Georgia, zo'n 70 mijl ten zuiden van Atlanta. Ik ben sinds de oorlog een bewonderaar van die wonderlijke pre sident, die raadselachtige, warme, prof.dr. j.w.schulte nordholt Het huis van Franklin D. Roosevelt in Warm Sprins (foto J. W. Schulte Nordholt). grillige, grote leider van zijn volk en de wereld. Ik sla de kans niet over om de plaats te zien waar hij geluk kig is geweest in zijn 'Waldeinsahi- keit' en waar hij gestorven is. En als ik er kom en ronddwaal door de enkele gebouwtjes die hier in het bos staan en kijk naar de oude souvenirs en foto's en vooral ook naar de aller- boeiendste korte film die de bezoeker hier getoond wordt, geloof ik dat ik iets meer begin te begrijpen, iets tenminste van het raadsel van deze mens. Roosevelt kwam hier voor het eerst in 1924, drie jaar nadat hij, op 39- jarige leeftijd, door kinderverlamming was getroffen, en hij vond een zekere genezing in de warme bronnen die hier ontspringen. Hij bleef daarom van jaar tot jaar hier komen, kocht een stuk grond, waar hij, hartstochte lijk minnaar van het leven, vele bo men liet planten, en liet zich boven dien een zeer simpel houten huis bouwen, op een helling in het bos, waar hij zich met zijn gezin en vrien den terug kon trekken. Dat werd, toen hij eenmaal president was, het kleine Witte Huis genoemd, daar vond hij herstel en vrede in zijn drukke leven, daar nam hij ook steeds meer werk mee naar toe en liet daarom ook voor zijn noodzakelijke gasten, ministers en andere medewer kers, een klein huis vlakbij het zijne bouwen. Daar stierf hij op 12 april 1945, vlak voor het einde van de oorlog, terwijl hij aan het poseren was voor een portret dat de schilderes Elisabeth Shommatoff van hem maakte. Sterke stem Alles kan men nu bezichtigen en het is zeer de moeite waard. Het portret staat, in de staat waarin het was op die droeve dag, op een ezel in diezelf de kamer, en in de andere hoek de stoel waarop de president zat, gezellig bezig met zijn postzegels (want hij kon zich volmaakt ontspannen), toen de beroerte hem trof. Rondom ziet men zijn boeken, niet zo heel veel, hij was geen lezer, en de platen en modellen van schepen, waar hij zo van hield. Men keert weer terug in het verleden, men hoort die sterke stem weer in de dagen der duisternis. Ik tenminste, die ontroering gaat ^ooit meer over, met hoeveel objecti vering ik sindsdien ook over Roose velt lees, nu de geschiedschrijving zijn gelijk en ongelijk vaststelt. Maar er waren speciaal twee gedach ten die het sterkste bij mij opkwa men, terwijl ik daar rond liep en keek. De eerste, gewekt toen ik de film zag waarin men veel beelden ziet van de president als polio-patiënt te midden van zijn lotgenoten, was deze: Roosevelt was zelf door zijn invalidi teit, lid van een minderheid, hij moet geweten hebben wat het betekent bij een verdrukte groep te horen. En juist daarom was hij niet zo gemakke lijk geneigd daarover te spreken, kon hij het niet centraal stellen. Hij be greep zijn lotgenoten, in welke soort van lot ook, als van binnen uit, maar 'hij wilde dat niet zeggen, en van hun kant hebben die mensen dat gevoeld en hem des te meer liefgehad, zoals alle kleine, gewone mensen in zijn land. Ik geef toe, het is niet meer dan een psychologisch accent dat ik probeer aan te brengen, maar er zou waarheid in ,kunnen zitten. Mij ten minste trof net zo. De tweede gedachte kort na de presi dentsverkiezingen, was voor de hand liggend: wat een verschil tussen de president van toen en die van nu. In wat voor uitersten leidt de democratie ons. Maar dat was, ik beken het, een partijdige opwelling, zij het niet onge grond. Dit is het derde artikel van een serie. De eerste twee zijn afgedrukt op 29 en 30 november. Rechter Scott veroordeelde in scherpe bewoordingen 'de onderdrukking en de ongrondwettige behandeling' van de beklaagden. De vijf waren al lid van de inmiddels verboden Verenigde Progressieve Partij. Zij zijn in sep tember vorig jaar gearresteerd. Het zijn Justin Chimba, voormalig minis ter van handel en industrie, John Chisaka en Jameson Chapoloko, voor malig minister van staat, Alfred Chambeshi, een voormalige districts gouverneur en Elias Kaenga, een oud diplomaat. Volgens de rechter waren de drie naakt gevangen gehouden in een don kere cel met slechts een gat in de grond als toilet. Ze kregen onvoldoen de eten. Ieder van hen was verschei dene malen ondervraagd met verblin dende lichten op hen gericht. Ze wer den bedreigd met de dood, vermin king en werden geslagen, geschopt en gestompt. De leider van de verboden Verenigde Progressieve Partij is oud-vice-presi- dent Simon Kapwepwe, die nog steeds gevangen zit. De meeste andere gear resteerde leden van de partij zijn inmiddels weer vrijgelaten. President Kaoenda van Zambia is be zig van zijn land een één partij-staat te maken. Daarmee hoopt hij een eind te maken aan de tegenstellingen tussen de bevolkingsgroepen (stam men) in zijn land. De vertegenwoordi gers van de Verenigde Oppositie Par tij waren voornamelijk Bemba's die in het noordoosten van het land in de NEW YORK (Reuter) De Veilig heidsraad van de Verenigde Naties heeft secretaris-generaal Kurt Wald heim in de gelegenheid gesteld tot 30 april contact met Zuid-Afrika te on derhouden over de kwestie Namibië (Zuidwest-Af rika). De Veiligheidsraad besloot gisteren het mandaat van Waldheim om met Pretoria over Namibië te praten tot bovengenoemde datum te verlengen. De Veiligheidsraad heeft Zuid-Afrika opgeroepen volledig met Waldheim samen te werken 'ten einde een vreedzame overdracht van het gezag' over het gebied tot stand te brengen. Namibië werd voor de Tweede Werel doorlog door de toenmalige Volken bond onder het protectoraat van Zuid- Afrika geplaatst. De Verenigde Naties, die zich als de opvolgers beschouwen van de Volkenbond besloten Zuidwest- Afrika later aan het Zuidafrikaanse protectoraat te onttrekken in verband met de apartheidspolitiek van Zuid- Afrika. Pretoria weigert echter de zeggenschap de over Namibië te er kennen. zogenaamde copperbelt, de koper- streek, van het land wonen. Zij vor men de grootste etnische eenheid in Zambia, maar zijn niet in de meerder heid. De leiders van de Bemba's vin den dat ze in het bestuur van het land niet de plaats innemen, waarop ze menen rech' te hebben. PEKING (Reuter) De Chine zen hebben een oproep ontvan gen elke dag een mondvol graan te besparen nu verwacht wordt dat de graanoogst vier procent minder zal opleveren dan in voorgaande Jaren. De oproep werd gedaan in het blad Rode Vlag, een orgaan waarin theoretische zaken aan de orde plegen te worden ge steld. In het blad wordt bena drukt dat de Chinezen graanre serves moeten opbouwen voor het geval een oorlog zou uit breken. Grote droogte In diverse delen van China en overstromingen in andere gebieden zouden de oor zaak zijn van de slechte oogsten. MOSKOU (AP) De Chileense pre sident Salvador Allende en Russische leiders zijn gisteren overeengekomen de economische betrekkingen tussen hun landen uit te breiden. Uit een in voorzichtige bewoordingen gestelde verklaring van het officiële persburea uTASS over de bespreking, die Allende gistermorgen voerde met partijleider Leonid Breznjew, presi dent Nikolai Podgorny en premier Alcksej Kosygin, viel op tc maken, dat Chili van de Sowjet-Unie de belof te van economische steun heeft gekre gen. In het bericht over de tweede en laatste ronde van besprekingen tussen Allende en de Russische leiders zei TASS, dat 'er volledige overeenstem ming van standpunten en meningen over alle besproken kwesties bestond'. Volgens TASS hadden Allende en de Russische leiders gesproken over bila terale economische kwesties en de betrekkingen op wetenschappelijk- technologisch en cultureel gebied. TASS maakte bekend, dat een comun- qiué over de besprekingen zal worden uitgegeven. LAHORE (Reuter, AP) India en Pakistan hebben gisteren een regeling getroffen voor hun geschil over de bestandslijn in Kasjmir. Dit gebeurde na een dag lang besprekingen tussen de staf-chefs van de strijdkrachten van beide landen. In een iciële bekendmaking werd meegedeeld, dat generaal Sani Ma- neksjaw va. India en generaal Tikka Khan van Pakistan lagere militaire commandanten naar Soetsjetgarh in Pakistan hebben gezonden om op 11 december de documenten te tekenen, waarin de bestandslijn wordt vastge steld. Na de besprekingen zei generaal Tik ka Khan: 'Er moet in de volgende fase geen horde meer te nemen zijn. In deze fase worden de troepen uit eikaars gebied teruggetrokken'. Hij zei ook. dat de overeenkomst na de bijeenkomst van de lagere comman danten op maandag bij de Indiase en Pakistaanse regeringen ter ratificatie zal worden ingediend. India houdt nog ongeveer 12.850 vier kante kilometer Pakistaans grondge bied bezet, dat tijdens de december- oorlog van vorig jaar werd veroverd. Pakistan houdt op zijn beurt nog 410 vierkante km Indiaas terrein bezet. Een vorige serie onderhandelingen tussen de beide stafchefs was mislukt, nadat men het niet eens kon worden over een bepaald gebied in de staat Kasjmir van niet meer dan een paar vierkante kilometer. Dat stuk grond lag in de buurt van de bestandslinie, zoals die was vastgesteld bij de over eenkomst tussen de twee landen van 3 juli.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9