L- 'Iedere arts loopt rond met z'n verdrongen fouten dichtbij de betere jonge jenever Prof. Smalhout: alleen door genadeloze administratie kun je achter de waarheid komen haarwater Ontmoetingscentrum Monument Moeder van Boekowski vraagt post aanbeveling plaats bijzetting mores ROUW/KWARTET VRIJDAG 8 DECEMBER 1972 BINNENLAND [■4/1 T5/K7 Commentaar Jicht WE-Tor ge- kan he^beii? art. om- ze aan te korm. mj mof^ublikaties uit "bl'i 1 ü)n sterke krachten werkzaam om t m t Zuidafrikaanse defensie aan die van IerseNAVO te koppelen. Kan dit niet 5er i jor uitbreiding van het Atlantisch reelct met Zuid-Afrika>omdat dit niet door Rob Foppema ot haalbaar is in de parlementen der n hi AVO-partners, dan zijn er wel ande- Go wegen. Een lid van de NAVO W 1 Ingeland) kan met medeweten en in- eraming van de NAVO-top nauwe e et ootbetrekkingen met Zuid-Afrika ig ei ingaan en daar nog een ander lid Jederland) bij betrekken. En dan ge- 1 W :urt er 'n ^e'te we'n'S anders dan er rt d ibeurd zou zijn wanneer er een for- jd. ele uitbreiding van het Atlantisch act met Zuid-Afrika tot stand was -komen. der at de Britse conservatieve regering inti it wenst, is al jarenlang bekend. (feeds in 1968 gaf Douglas Home te ennen daarop aan te koersen en die uM 's inmiddels versterkt door de FJt/d ioeite die de Royal Navy heeft om jen tegenwicht te vormen tegen de :eds sterkere Russische vlootposities de Indische Oceaan. Men acht dit n bedreiging voor de 'olie-slagader' ji de westerse economie, die sinds de J uiting van het Suezkanaal om de aap loopt. En Zuid-Afrika slooft zich iweldig uit om met foto-verkennings- uchten en marine-rapporten aan te nen dat het een onmisbare schajcel i: de verdediging van het^jesTP^, L e Engelse minister van"cïefensie,*iLora «rington, zag er dan ook helemaal ien been in om in Brussel na afloop in een vergadering met zijn collega's rloops mede te delen, dat er volgend ar een gemengd Brits-Nederlandse ooteenheid naar de Indische Oceaan at. Maar de demissionaire minister e Koster begon daar later zó ge- hrokken op af te dingen, dat er een eer van geheimzinnigheid ontstond, terecht vragen van de oppositie icft uitgelokt. Het is niet gemakkelijk in te nemen dat het zoals hij zegt, om n eenmalig vaartochtje gaat. De par- mentaire vergadering van de NAVO, e vorige maand in Bonn werd gehou- heeft namelijk met een kleine eerderheid een aanbeveling van de ilitaire commissie aanvaard, die on- :r meer spreekt van een 'permanente ootaanwezigheid' in de Indische en uid-Atlantische Oceaan, at de heer De Koster zo geheimzin- deed over een op zichzelf heel iwone zaak namelijk dat ook ons id als NAVO-bondgenoot bepaalde irplichtingen op zich neemt hangt onder twijfel samen met het feit dat er omiskenbaar een derde partner om de oek komt kijken. En dat is Zuid- frika. Terwijl Engeland enerzijds zijn h larine-samenwcrking met Zuid-Afrika j srhevigt, trekt het er anderzijds Ne- tij triand bij. En daarmee komen we in t. erkeerd vaarwater. De openbare me- ing in de meeste NAVO-landen is Jtlukkig niet bereid om dit bondge- -ee ootschap dat de vrije wereld beoogt te -d< tschermen. over een geweldig brok nvrije wereld uit te strekken. 'at Nederland via een onderling af- iraakje tóch betrokken zou worden de defensiebelangen van een land at het in de VN veroordeelt wegens chending van de rechten van de mens, een onverdraaglijke gedachte. We n, iioeten wel erg in de olie zijn, willen rij ons daartoe over laten halen. UTRECHT In de anderhalve week sinds wat prof. dr. B. Smalhout losjes 'de explosie' noemt, zijn verbijsterende dingen gebeurd. 'De ex plosie' was zijn geruchtmakende intreerede over het aantal fouten bij de anesthesie dat vermeden kan worden. Die fouten veroorzaken naar ruwe schatting jaarlijks het overlijden van tweehonderd patiënten op de operatietafel of kort daarna. Dat is niet waar, luidde de reactie van bijna alle medische kopstukken. Collega Smalhout maakt de pa tiënten ten onrechte ongerust. 'Wat mij nu opvalt', zegt de Utrechtse hoogleraar, 'is dat mijn collega's veel meer op hun kop staan dan de patiën ten'. En ze staan écht op hun kop. Vooraanstaande vakmensen met grote intellectuele capaciteiten reageren heel merkwaardig. Prof. D. M. E. Vermeulen-Cranch (Universiteit van Amsterdam) vertelt in een interview met Het Parool dat zij de rede nog niet heeft gelezen en voert daarna een halve pagina bezwaren aan. ('Ik weet niet hoe hij aan dat cijfer komt. Het lijkt mij erg ongeloofwaardig en ik gelóóf het ook niet'). Prof. C. Pearcë (Vrije Universiteit) zegt tegen NRC-Handelsblad: 'Hij heeft het over sterfgevallen wqfrbij de anesthesie weljic' speeld kan, tonen kon 1954 en 1955'. En later: 'Fouten in 5jin nu vermijdbaar, maar dat ^Nps^n we toen nog niet. Ik. heb groot bezwaar tegen de wetenschappelijke kwaliteit van Smalthouts rede. En het argument van prof. Pearce is gewoon niet waar. Van de zestien door Smalhout aangehaalde sterftecij fers zijn er twee van vóór 1960, vijf uit de periode 1960-64 en negen uit 1965-'69. Ook prof. Pearce 'kan de rede dus niet serieus gelezen hebben. Verdrongen' Ik hem wel een paar psychologische oorzaken voor dit soort heftige reac ties, zegt prof. Smalhout. 'Kijk, al ons kunnen is natuurlijk beperkt. Elke arts maakt fouten. En die drukken als een loden gewicht op je ziel. Iedere arts loopt rond met zijn verdrongen mislukkingen. Het is misschien cru om het zo te zeggen, maar iedere arts heeft het vak geleerd ten koste van een aantal patiënten. Dat zijn herinne ringen die volkomen vedro-ngen wor den. Zo gaat dat bij mij ook'. 'Er is maar één manier waarop je achter de waarheid komt, en dat is het genadelooc administreren van complicaties. Van veel gevallen denk je dat er niets aan te doen was, maar je moet ze toch noteren. En een jaar later (vooral op een moment dat je denkt dat het lekker goed gaat) moet je het nog eens lezen. Dan schrik je je lam. Je was het aantal compleet vergeten'. 'En na vijf jaar zul je talloze compli caties ontdekken waarvan je nu denkt: dat was niet nodig geweest. Je bent in de tussentijd beter geworden'. 'Als je niet zo'n genadeloze admini stratie bijhoudt, kom je daar niet achter. En zo kunnen mensen die tientallen jaren in het vak zitten, met hun hand op hun hart verklaren dat ze nooit een medisch ongeluk hebben meegemaakt. Niets is zo moeilijk als het zien van feiten'. En als verdron gen feiten ineens op tafel worden gelegd, kunnen er onredelijke reacties volgen. Niet onredelijk vindt prof. Smalhout (ADVERTENTIE) Van onze redactie buitenland AMSTERDAM De Russische taalkundige Wladimir Boekows ki, die begin dit Jaar wegens 'anti-Sowjet-laster' tot twee jaar gevangenisstraf, vijf Jaar dwan garbeid en vijf jaar verbanning is veroordeeld, is er lichamelijk slecht aan toe. Eind november heeft de moeder van Boekowski meegedeeld, dat haar zoon in een recente brief had geklaagd over hevige rheu- matische pijnen; ook uitte hij de vrees, dat de toestand van zijn hart nog zou verslechteren. Zijn moeder hoopte te kunnen bereiken, dat hij uit de zeer vochtige cel waarin hij was op gesloten, zou worden overge bracht naar een drogere ver blijfplaats. Gevraagd of het aantal brieven dat Wladimir Boekowski mag ontvangen, aan beperkingen on derhevig is, antwoordde zijn moeder, dat ze 'in principe ie dere dag kan schrijven' en niet alleen zij, maar iedereen. Ook vanuit het buitenland kan post aan Boekowski worden ge zonden. Zijn moeder zei te ho pen, dat velen van de gelegen heid daartoe gebruik zouden maken, speciaal met het oog op Boekowski's verjaardag op 30 december. Boekowski. die in feite gestraft is wegens het doorgeven van inlichtingen naar het Westen over het ops luiten van Russische critici in psychiatrische inrichtingen, wordt op die dag dertig. Zijn adres in de gevangenis luidt: Wladimir Constantino- wltsj Boekowski. Wladimir 20. Oetsjrezdenlje O.D. -1, ST 2, Sowjet-Unie. het commentaar van zijn Groningse collega prof. dr. J. C. Dorlas, die de methode van schatting bestreed. Het werken met een gemiddelde (van één sterfgeval per drieduizend operaties) ls altijd gevaarlijk, aldus prof. Dorlas, want de vraag of iemand bij een operatie overlijdt, wordt in eerste in stantie bepaald door de behandeling die hij moet ondergaan, niet door de anesthesie. 'Daar ben ik het mee eens maar ik heb geen betere methode', 'er is geen verplichte registratie en dus geen behoorlijke statistiek'. De poging van prof. Keuskamp om een anonieme enquête te houden onder anesthesis ten, leverde cijfers op die te mooi waren om waar te zijn. 'En dus móét je wel gaan schatten. Keuskamp vond internationaal dat gemiddelde van één op drieduizend en er is geen enkele aanleiding, te veronderstellen dat de situatie in Nederland gunstiger zou zijn'. 'En dan hebben we het alleen nog maar over doden. Maar dan de ellen de onder dat niveau, de mensen die door een fout onherstelbaar letsel op lopen'. 'Ik heb alleen al hier in het acade misch ziekenhuis, in één jaar, drie mensen gezien die elders bij de anes thesie onherstelbaar waren bescha digd. Die ben ik gewoon tegengeko men, zonder speciaal te zoeken. Dan ga je toch nadenken'. 'Daar was een vrouw bij van 37 jaar die neurologisch en psychisch ernstig beschadigd was. Zij maakte ongecon troleerde bewegingen. Haar geestelij ke leeftijd was vijftien. In haar dos sier zat en briefje, of we voorzichtig wilden zijn bij de anesthesie. Zij was een jaar of twee eerder elders geo pereerd. Daarbij waren ernstige adem nood en krampverschijnselen opgetre den, die typerend zijn voor hersenbe schadiging. Zij was drie dagen buiten bewustzijn geweest'. 'Dan moet je weten wat er nu ge beurd is. De behandelend geneesheer schreef mij terug dat de anesthesist op vakantie was, en dat ik de gege vens zou krijgen. Twee maanden later belde die anesthesist Ja, het was een narcose-ongeval geweest. Meer kon hij niet zeggen, want er was niets opge schreven'. 'Maar zelfs al zou er een perfecte administratie zijn, dan krijg je nog geen juiste cijfers over ongevallen. In ingewikkelde gevallen is een doods oorzaak heed gemakkelijk af te schui ven. Er komt bijvoorbeeld een ver keersslachtoffer binnen met inwendi ge bloedingen, belangrijke botbreuken en suikerziekte. Daar moet van alles aan gebeuren. Elke fout die dan bij de anesthesie wordt gemaakt, is op rekening te schrijven van de toestand waarin de patiënt binnenkwam'. Risico 'Waar de collega's die krtiek hebben op mijn verhaal het op toe willen sturen is dit. Zij stellen het voor alsof de anesthesie een noodzakelijk kwaad is, een natuurlijk risico, een tol die je moet betalen om te zorgen dat de patiënt niets van de operatie merkt. Dat is de grote fout. Die benadering gaat op voor de chirurgie, maar principieel niet voor de anes thesie. De anesthesie is niet in de eerste plaats gericht op het gevoelloos maken. Voor 95 procent is het juist gericht op het verminderen van de chirurgische risico's, het zorgen dat de patiënt ondanks zijn slechte toe stand blijft leven'. 'Bij het blussen van een huis dat in brand staat, is waterschade een na tuurlijk risico. Maar als de waterscha de driemaal zo groot is als de brand schade, zit er iets scheef. En als je een schoorsteenbrandje met een blus boot te lijf gaat en je spuit de gevel in elkaar, zit er iets erg scheef. De natuurlijke risico's van een operatie kunnen door de anesthesie alleen worden verminderd als die perfect is. Is dat niet zo, dan wordt het risico juist verhoogd. Dat is de essentie waar mijn collega's overheen praten. Ze willen alleen de onrust dempen'. Tedere anesthesist van enig niveau (en zeker de opleiders), weet dat er alles fout is aan de anesthesie in Nederland. En dat geven ze ook toe. Nou geef ik ze eindelijk een hefboom in handen, en wat gaan ze doen? Ze maken dat breekijzer stuk'. Toetsing Prof. Smalhout gelooft niet erg in de 'collegiale toetsing', die in veel zie kenhuizen geacht wordt bijzondere ge beurtenissen te bekijken en oorzaken aan het licht te brengen. 'Alleen in kleine overzichtelijke afdelingen kan dat. Maar het uitrafelen kost zoveel tijd en is zo moeilijk dat je hier dag en nacht bezig zou zijn. Want er gaat verschrikkelijk veel fout in grote zie kenhuizen'. Maar zelfs onder gunstige omstandig heden werkt de collegiale toetsing soms traag. 'Ik heb het zelf meegemaakt, in een klein en overzich telijk ziekenhuis, met een medische staf waar de leden elkaar kennen, dat een specialist een serie ernstige kunstfouten maakte die tenslotte ie dereen waren opgevallen. De staf verloor het vertrouwen in hem. Maar het duurde een hele tijd voordat er iemand zelfs maar met hem durfde te gaan praten over de zaak. Toen verde digde hij zich natuurlijk, en het kost te weer een hele tijd voordat onom stotelijk kon worden vastgesteld dat het inderdaad kunstfouten waren, zo dat er officiële maatregelen mogelijk Prof. dr. B. Smalhout; in één jaar drie gevallen 'gewoon tegengeko- werden. Het heeft allemaal maanden geduurd. En het kostte een stuk of vijf, zes patiënten'. Basiseisen Wat ziet prof. Smalhout dan als oplos sing? 'Er zou al veel verbeterd kun nen worden door aan drie basiseisen te voldoen. Ten eerste moet er een perfecte registratie komen, die open staat voor iedere official. Ter controle moet er jaarlijks worden gerap porteerd, bijvoorbeeld aan de inspec tie van de volksgezondheid. En er moet een mogelijkheid komen om steekproeven te nemen wanneer die jaarverslagen er opvallend gunstig uitzien. Een soort medische accoun tantsdienst: waarom zouden financiële cijfers wel gecontroleerd worden en medische niet?' 'Ten tweede moet voldaan worden aan basisvoorwaarden voor de aanwezig heid van apparatuur en vakbekwaam personeel om die apparatuur te bedie nen'. Aan beide is in den lande fors gebrek, vindt prof. Smalhout. 'Zieken huizen in de periferie proberen regel matig mijn verpleegkundigen weg te kopen, tot voor het dubbele van hun salaris. Dat is altijd nog flink goedko per dan een anesthesist. Een van mijn mensen heeft het in zijn vakantie eens geprobeerd zonder dat hij wist dat ik het wist. Toen hij terug kwam heeft hij het me wel verteld. Zo tegen mijn geweten in te moeten werken, dat l.an ik niet, zei hij'. 'En ten derde moet de opleiding van de anesthesisten beter worden. Beter georagineseerd (op het ogenblik word je automatisch specialist wanneer je er maar niet voor die tijd uitgegooid wordt; er zouden examens moeten komen). En beter van inhoud. Nog steeds hoeft een anesthesist niets van neurologie te weten, terwijl hij dage lijks het zenuwstelsel van de patiënten op de meest diepgaande manier en met de krachtigste chemische midde len beïnvloedt. Dat is te vergelijken met een gynecoloog die geen seksuele voorlichting heeft gehad'. Aanpassing Op dit punt is prof. Smalhout verbaasd over het commentaar van de voorzitter van het Centraal college voor de specialistenopleiding, dr. C. L. C. van Nieuwenhujzen. 'Als prof. Smalhout werkelijk had gewild dat de opleiding van anesthesisten werd ver beterd, was dat heel eenvoudig geweest', verklaarde deze. 'Het college heeft de laatste drie jaar 72 beslissin gen genomen over veranderingen om opleidingen aan te passen aan de snelle ontwikkeling van de geneeskun de. Het colleg heeft bij de Neder landse anesthesistenvereniging tot viermaal toe aangedrongen op het opnemen van neurologie en verwante onderdelen. Maar de NAV heeft dat afgewezen op grond van een anders gekozen prioriteitenschema'. Uit kringen van de NAV die bij de onderhandelingen waren betrokken, valt een ander geluid te beluisteren, dat niet doet denken aan snelle ont wikkeling en dc aanpassing daaraan. Een kleine vijfentwintig jaar geleden Ancsthesiefouten zijn bijna niet te verbergen, meent de voorzitter van de Landelijke specialistcnvereniging dr. R. M. Versteegh, want iedereen staat er met zijn neus 1 bovenop. 'Kijk maar', zegt prof. Smalhout, 'ledereen staat met zijn neus boven het laken waar dc patiënt onder ligt. Terzijde, achter deze panelen en instrumenten, staat de anesthesist Niemand ziet wat hij ziet Hij ziet hoe het met de patiënt gaat'. werd aan de Specialistenregistratie- commissie voorgesteld de opleiding (die toen drie jaar duurde) uit te breiden. Na vele jaren van procedure- moeilijkheden en discussies kwam men tenslotte op 3Vs jaar uit. Intus sen was in het kader van het Verdrag van Rome, dat opleidingen binnen de Europese Gemeenschap normaliseert, afgesproken dat een anesthesist min stens drie jaar moet worden opgeleid in de anesthesie zelf. Dat liet dus een half jaar over voor alle andere onderwerpen. Omdat het weinig zinvol leek, alle vakken die men van belang vond daar in te persen, moesten er brokken vallen, en daar was de neurologie er een van. Het halve jaar stage is nu toegespitst op hart en longen. Het is buitenge woon moeilijk, zei men ons, het Centraal college te bewegen tot het verlengen van een opleiding. Tekort Over het tekort aan anesthesisten, dat volgens prof. Smalhout voor een be langrijk deel hun ongelukkige werksi tuatie bepaalt, is het ministerie van volksgezondheid vrij optimistisch. In het officiële commentaar op Smalhouts rede werd verwezen naar het vorig jaar uitgekomen verslag van de com missie anesthesiologie van de Gezond heidsraad, waarin wordt berekend dat het tekort binnen enkele jaren is ingelopen. Nog afgezien van het feit dat de commissie uitgaat van het door prof. Smalhout verworpen schema met één anesthesist per twee operaties, zijn er factoren die het beeld naar zijn me ning minder aangefiaam maken. De commissie berekent het aantal anes- thesieën dat door een niet-specialist gegeven wprdt op tien procent, Smal hout op 25 procent. Het verschil lijkt voor een belangrijk deel te zitten in de narcose bij 'kleine ingrepen', die ook in grote ziekenhuizen nog veel door hulppersoneel wordt gegeven en door de commissie maar gedeeltelijk werd meegeteld. Prof. Smalhout: 'Maar het aantal doet niet ter zake, het gaat om het feit dat niet de specialist het doet Het zou toch onvoorstelbare opschudding ge ven als je constateerde dat de opera tiebroeder tien procent van de blinde darm er zelf uithaalt. Daar is hij namelijk best handig genoeg voor. Maar er bestéén voor de anethesist geen 'kleine ingrepen'. Verder is bij de officiële capaciteitsbe rekening het aantal buitenlandse anesthesisten meegerekend, dat nu on geveer honderd bedraagt (op 300 Ne derlanders). 'Dat vind ik wat de kwa liteit betreft een dubieuze zaak', zegt prof. Smalhout. 'Ik merk hier aan hun opleiding ernstige tekorten, zelfs al aan hun algemene artsopleiding. Diploma's uit India, Spanje, Ceylon en Syrië zien er indrukwekkend uit, maar als ik ze hier aan het werk zet zijn ernstige correcties nodig. Alleen op Tsjechen en Polen kan ik rekenen. En verder spreken ze bijna geen Ne derlands. Als ik een medisch dossier in handen krijg overzie ik dat, zij zouden er een avond voor moeten uittrekken. Dat gebeurt dus niet, zij gaan af op mondelinge mededelingen in het Duits of .Engels, die andere specialisten hun geven. Alleen al daardoor vormen, zij een potentiëel gevaar. Kamerleden willen informatie-onderzoek naar mishandeling DEN HAAG De Kamerleden De Goede en Goudsmit (beiden D'66) heb ben minister Van Agt (justitie) en mi nister Lardinois (Surinaamse en An tilliaanse zaken) vragen gesteld over het onderzoek naar mogelijke mishan delingen van Surinamers door de Am sterdamse politie. Zij willen dat de uitkomsten van dit onderzoek zo spoe dig mogelijk aai) de Kamer worden meegedeeld. In de vragen wordt er aan herinnerd, dat het onderzoek wordt ingesteld mede op verzoek van de gevolmachtigd minister van Surina me, dr. Polanen. Niemand hoeft zich meer ongerust te maken over onze Dam en ons monu ment, want hoofdinspecteur L. Wit van de Amsterdamse politie doet het ook niet. De hip had het afgelopen seizoen de leiding van het Damdeta- chement en doet in TAP tijdschrift voor de Amsterdamse politie opge lucht verslag van de belevenissen van hem en zijn mannen. Voordat dit detachement met rijn werk zou beginnen 27 maart zag het er naar uit dat 1972 een druk jaar zou worden, maar dat viel alle maal hard mee. Het weer werkte bij voorbeeld erg mee, wat voor een ge woon mens erg tégen betekent, want april, mei en juni waren over het algemeen koud, nat en somber en dan zit het op straat niet lekker. En wat zat er op de Dam in de voor ons goeie, voor de politie slechte tijd met behoorlijk weer? 'De indruk van het bij het Damdetachement ingedeelde personeel is dat de bezoekers, of lie ver gezegd de gebruikers van de Dam over het algemeen genomen jongeren waren. Zij bleven ook minder hangen en men zou kunnen zeggen dat zij meer op toeristen leken die over de Dam gehoord hadden en het in hun vakantieprogramma hadden opgeno men. Er was ook niet meer zo'n Het verdient aanbeveling een vaste dag af te spreken, waarop een ieder de boeken die hij geleend heeft en ten onrechte in zijn bezit houdt, te ruggeeft. Dit niet splinternieuwe advies komt ditmaal recht uit het hart van de psycholoog J. Paeck. die vandaag in Utrecht promoveert in de sociale wetenschappen. In de laatste van zijn stellingen adviseert hij dan ook nog de geleende boeken op de eerste dag van de boekenweek aan die ander terug te brengen. Het eerste punt op het ouwejaarslijstje van Goe de Voornemens. Een andere promovendus, Harm Hut- tinga, die gisteren in Wageningen zijn doctorsbul heeft gehaald, heeft nage teld dat de Wageningse honden in straten en openbare groenvoorzienin gen van de gemeente jaarlijks zo'n 42 ton aan hopen en hoopjes deponeren. Lang voordat wij met de schaarse lachertjes en talloze tranen in het Amerikaanse televisiestadje Peyton Place geconfronteerd werden, bracht de BRT de berichten uit die samenle ving al bij de Belgen thuis op de buis. Maar de Belgische kranten kraakten de serie eensgezind zó ver nietigend af, dat de BRT heel Peyton Place met ellende en al schrapte. Sindsdien is de plaats van de Belgi sche tv-kijkers op maandagavonden in Nederland. Geen Belg kijkt vol gens de NCRV-gids tenminste op Peyton-tijd nog naar zijn eigen BRT. Beurs Munten van een kwartje tot vijftienduizend gulden per stuk uit zakken, tassen en koffers van handelaars uit allerlei Europese wind streken, zijn zondag uitgestald op de internationale muntenverzamelaars- beurs in de Tilburgse Stadsschouw burg. Het is verboden, lezen we, nas lag of valse munten te ruilen of te verkopen, wat niet inhoudt dat valse munters er niet in mogen en ook kopen mag blijkbaar wel Vakantie reisje Tien gehandicapte ELndho- vense kinderen hebben een vakantie reis (o.a. naar Majorca) gekregen, doordat evenveel gezonde kinderen met hun schoolvriendjes voor Max Tailleurs actie vijf ton oude kleren inzamelden Verjaardag Het korps mariniers viert zondag zijn driehon- derdzevende verjaardag en daarom zal de commandant generaal-majoor C. C. Schoenzetter, een krans leggen bij het mariniersraonument op het Rotter damse Oostplein ter nagedachtenis van alle mariniers die hun leven gaven in dienst van het land, hoe de landsgrenzen in die driehonderdzeven jaar dan ook gelopen hebben Paki Ouwehands Dierenpark verwacht dat Paki het niet lang meer zal ma ken. De uit Pakistan afkomstige dro medaris kwam in 1956, toen al volwas sen. aan de hand van prinses Christi na naar het dierenpark en schonk later het leven aan dochter Sunny. Het dier is niet ziek, maar wordt gewoon erg oud Hip In Arnhem, waar uitgeprobeerd wordt hoe hipge- kleurde telefoontoestellen bij de abon nees vallen, zijn nu 1090 apparaten afgeleverd. Oranje doet het (483 toe stellen) verreweg het best, groen (277) valt ook nog wel lekker, rood (149) gaat wel. voor ivoor (138) bestaat al minder belangstelling en blauw (43) fietst er haast niet in. duidelijke scheiding tussen de jonge lui. Liepen vorig jaar bijvoorbeeld nog groepen jongeren onder leiding van hun meester of juffrouw tijdens hun jaarlijkse schoolreisje om het monument heen om het fenomeen Damjeugd te bekijken, nu zaten zij ertussen' Over de niet-ingezetenen: 'Ook de bui tenstaanders. voorbijgangers en toe risten. waren veel gematigder in hun op- en aanmerkingen. Men is er ken nelijk aan gewend en tot de ontdek king gekomen, dat het uiterlijk niet altijd bepalend is'. Een uiting van mensenkennis, die tot nadenken stemt, want beseft de politie zelf ook dat het uiterlijk niet altijd bepalend is? In maart nog voor het Damdetache ment begon teas het weer zonnig en het monument dagelijks dus druk bevolkt. En dan volgt dit saillante zinnetje: 'Het merendeel waren bui tenlanders (niet de beste), die kenne lijk de afgelopen winter hadden door gebracht in kraakpanden en slaapbo- ten'. Was het dat slapen op boten en in kraakpanden, dat de heer Wit tot de kioalificatie 'niet de beste' bracht of u-as dat toch uiterlijk voor hem bepalend7 Het was een rustig zomertje. De hip spreekt van een vredelievende sfeer: 'Van agressie was geen sprake en het politiepersoneel heeft zonder grote moeilijkheden zijn werk kunnen doen'. De stadsreiniging ook trou wens, waarover hip Wit vooral jube lend spreekt als hij het heeft over de avondspuitbeurt, dat doorgaans tege lijk het sluitingsuur was van 'het ontmoetingscentrum Monument'. Tij dens het spuiten, lezen we, verspreid den de jongelui zich en vertrokken naar elders, hetgeen gezien mag wor den als ontlasting van het politieper soneel De vredelievendheid van de Damzit- ters blijkt ook uit het aantal proces sen-verbaal: tot en met augustus zijn er 562 opgemaakt tegen vorig jaar 798. Voor iets klandestien verkopen bijvoorbeeld 165 keer (vorig jaar 272), voor muziek maken en daar geld voor vragen 'verkapte bedelarij' 59 keer (98) en voor slapen in de openlucht wat wel in het Vondel park, maar niet zomaar ergens in de binnenstad mag 22 maal (144). Dat scheelt en het heeft de gemeente nog een hoop papier, formuliertjes, carbon en ballpoints uitgespaard ook. Het aantal overtredingen van de opium wet liep ook terug, meer dan vijftig procent, maar dat betekent nog niet dat er minder 'soft' gerookt is. Vol gens de heer Wit komt dat gewoon door een soepeler toepassing van de bepalingen van de opiumwet. Pablo Picasso zal nog Jaren doodstil op deze stoel blijven zitten. HIJ ls het namelijk niet zelf, het is zijn wassen evenbeeld, dat net deze week in Mada me Tussauds Londensc panopticum plechtig is bijgezet. Daarmee is hij de eerste kunstenaar in het wassenbeel denmuseum. althans in de Engelse hoofdstad. In de Amsterdamse afde ling slaan Rembrandt. Van Gogh en Karei Appel al kunstbroederlijk bij elkaar. Het douane- en veiligheidspersoneel van het vliegveld Lod bij Tel Aviv krijgt de komende dagen een ver plichte 'cursus in hoffelijkheid'. Het komt er op neer dat hun manieren bijgebracht moeten worden, letterlijk vertaald dus mores geleerd, omdat de klachten van reizigers over onhoffe lijk optreden van de beambten de laatste tijd de spuigaten uitlopen. Het gaat volgens het Israëlische persbu reau Itim om het vrouwelijk en man nelijk personeel, dat op de luchthaven is belast met het foilleren van de reizigers. 'Ben JIJ de nieuwe behanger'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7