Het been van Simonis en het bidden van Berkhof 1 Polarisatie bij gebrek aan beter? MO n Gereformeerde theologie dienst aan kerk en wereld voorde slanke lijn vandaag Trouw K wart et Promotie op proefschrift over hersenstoornissen Christelijke partijen verzwakken zichzelf door het eigene niet te benadrukken SPECIAAL-SINAS tijdelijk van 10& voor Beroepings- werk Boekenetalagc Zware stookolie duurder TROUW/KWARTET VRIJDAG 8 DECEMBER 1972 KERK/BINNENLAND T2/K2I door A. J. Klei 'Polarisatie?' is de titel van de achtste bundel interviews van dr. G. Puchin- ger. Men weet hoe het gaat bij Pu- chinger: ten gerieve van het door hem voorgezeten jaarlijks congres van SSR-reünisten interviewt hij telkens een aantal lieden over het congresthe ma en na afloop van de conferentie stopt uitgeverer Meinema de inter views in een boek. Voor 'Polarisatie?' had dr. Puchinger gesprekken met: VU-hoogleraar dr. H. G. Schulte Nordholt (broer van J. W.); bisschop dr. A. J. Simonis; CBTB-voorzitter drs. R. Zijlstra; ds. J. A. Eekhof, hervormd academiepredi kant in Leiden; prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp (kabinetsformateur Piet); J. H. Scheps, angry old man van de PvdA; minister mr. W. J. Geertsema; AR-fraktievoorzitter mr. W. Aantjes en KRO-voorzitter mr. H. W. van Doorn. We hebben in deze krant een en andermaal geciteerd uit deze inter views, toen ze 'los* te lezen waren in het maandblad van de reünisten van de SSR, waarmee gezegd wil zijn dat er aardige belangwekkende dingen uit door te geven waren. Overigens moet je —en dat valt extra op nu je alle verhalen bij elkaar hebt dingen die de moeite waard zijn soms wel opvissen uit een stroom van niets of weinig ter zake doende bijzonderhe den. Dat hoeft op zichzelf niet erg te zijn, de minst gewichtige opmerkingen kunnen soms de leukste zijn, en ik genoot er bijvoorbeeld van toen ik las dat de heer Scheps het vertikt om bestedingsbeperking', te zeggen: hij houdt het bij 'beperking der bestedin gen', die Duits-achtige lange woorden zijn hem een gruwel. En ds. Eekhof moet een grappig man zijn, want als hij iets moet opzoeken in een bepaald boek en dan niet zo vlug bij dat boek kang, zegt hij: ,Dat week ik dus niet Op pagina 95 vertelt Puchinger: 'Ik schrijf alles op wat ik mee kan ne men. 'Best, maar dan moet je, als je Bisschop A. J. Simonis thuis gekomen bent, ook durven schrappen. Maar Puchinger laat alles staan, elke verspreking en de correc tie daarop, elke vraag van: waar wa ren we ook al weer (na een telefoon gesprek bijvoorbeeld). Irriterend wor den de in kleine lettertjes gedane mededelingen over de bewegingen van de geïnterviewden: gaat zitten, gaat staan, lurkt aan pijp, kijkt uit het raam, ligt half op divan, enz. Het ontbreekt er nog maar dat er op een gegeven moment staat: gaat naar wc om plas te doen, want dat zal toch ook wel eens gebeurd zijn tijdens die urenlange gesprekken? Soms stellen die détails je voor intri gerende vragen. Van Simonis verne men wij dat hij het volgende doet: 'Legt zijn been op de stoel, gaat erop zitten'. Ik probeerde vergeefs dit na te doen. Waar je ook teur van wordt zijn de eindeloze kopjes koffie die, al of niet door mevrouw zelf binnenge bracht, verzwolgen moeten worden. We komen ook aan de weet dat Puchinger van kwart voor twee tot kwart over drie met zijn vroeger vriendje Geertsema heeft zitten eten en dat een boterhammaaltijd bij de heer Van Doorn met een kwartiertje bekeken was (wat zal GP dat gespeten hebben!) Mijn vraag: laat die flauwekul voor taan achterwege, vroeger werden we er ook niet op getracteerd; en den kend aan Puchingers eerste bundel: ik loop heus niet met de kwellende vraag rond of de schrijver destijds bij kardinaal Alfrink of bij professor Herman Ridderbos thuis wel wat te drinken heeft gekregen. Niettemin zet ik deze bundel graag naast de andere zeven, want deze boeken verschaffen je telkens een flink brok bruikbare informatie. Het mooiste verhaal uit 'Polarisatie?' vond ik het volgende. Mr Aantjes (in witte coltrui, jaja!) vertelt dat in de perio de dat de heer Hazenbosch fraktie- voorzitter van de AR was, Romme eens, wijzend naar de AR-nieuwkomer Van Nierop, vroeg: 'Zeg Hazenbosch, die kleine krullebol, is dat er een van jullie of is dat er een van ons?' Er wordt tegenwoordig druk geïnter viewd en behalve dr. Puchinger gaat in ons land rond de heer Rik Valken burg, zoekende wie hij zal kunnen interviewen. In de discussies rondom het bekende Getuigenis van wijlen professor Van Niftrik c.s. vond hij aanleiding (weer eens) een aantal theologen aan hun jasje te trekken. Het werden: prof. dr. G. C. van Nif trik, prof dr. H. Berkhof, Leiden: prof dr. G. van Leeuwen, Brussel; ds W. L. Tukker, de voorzitter van de gereformeerde bond in de hervormde kerk, en dr G. H. ter Schegget van 'De Horst' in Driebergen. Ook deze interviews verschenen eerst 'los', ik meen dat een paar ervan in het blad Koers te vinden waren, en nu bracht uitgever Kok in Kampen ze in een Dr. G. Puchinger boekje bij elkaar. De titel: 'Stelling en tegenstelling voor en na het Getui genis'. Een paar weken terug heb ik de komst van dit boekje al gemeld en toen o.m. er op geattendeerd dat er een bijzonder boeiend gesprek met dr. Ter Schegget in te vinden is. Dat boeiende komt ook hiervandaan, dat Valkenburg zijn vragen stelt vanuit een volstrekt andere geloofsbeleving en toch met de nodige openheid. Rik Valkenburg hoort thuis, dat kan men weten, in de rechterflank van de gereformeerde gezindte en als 'leek' heeft hij een felle belangstelling voor theologie én voor theologen. Dit heeft tot gevolg dat hij vragen stelt die ik voor mij zoal niet impertinent vind dan toch wel voor de binnenkamer zou wensen gereserveerd te zien, (ge looft u in een eeuwig oordeel7, wie is God voor?, e.d.), maar die bij Rik Valkenburg wel passen. Hij gaat wei nig uit de weg en wil graag van ds. Tukker weten of die SGP stemt. Een m.i. typerend voorbeeld van Val- kenburgs werkwijze laat ik nu tot besluit volgen (kan men meteen mer ken dat hier alleszins leesbare inter views zijn, die méér geven dan ge pruttel tegen of gejuich voor het Getuigenis). Hier is een fragment uit het gesprek met professor Berkhof: Helpt bidden? Bidden hebben we ook misbruikt. U bidt ook niet meer voor bepaalde dingen, waar uw ouders nog wel voor baden Daar geef ik u nog geen gelijk in Allerlei is in de macht en de ver antwoordelijkheid van de mens komen te liggen, waarvoor we vroeger onze toevlucht bij God zochten. Vroeger stond men machteloos bij longont steking; nu hebben we penicilline. Dan kun je toch bidden of die kuur door God. gezegend zal worden?... Laat ik iets anders nemen. Vroeger, als je per trein van Amsterdam naar Haarlem reisde, bad je daarvoor. Maar nu doe je dat niet meer Ik wèl! In zoverre tenminste, dat ik 's 's morgens bid om Gods bewarende hand over mij. Vooral ook als ik op reis moet O, dus bij u is dat anders? Als jongen vond ik het altijd merkwaar dig als de dominee voor zieken bad. Soms bad hij erbij: 'Zo het in Uw raad mocht bestaan'. En dan wisten wij, dat het een hopeloos geval was. De jonge generatie werpt ons voor de voeten: Jullie geloven het zelf niet. Je weet precies waar je wel of niet voor moet bidden.' Intussen is nu ook uitgekomen 'Wat vindt u van het Getuigenis?', een paperback van 112 pagina's, waarin de Prof. dr. C. Graafland volgende personen hun oordeel over dit stuk geven: prof. dr. J. N. Bakhui zen van den Brink (hervormd, zelf een van de mede-ondertekenaars van het Getuigenis), dr. Okke Jager (gerefor meerd), drs. H. de Jong (vrijgemaakt gereformeerd buiten verband), drs. A. Noordergraaf, hervormd, gereformeer de bond), ds. J. Overduin (gerefor meerd), ds. J. H. Venema (christelijk- gereformeerd), ds. W. W. Verhoef (hervormd redacteur van 'Vuur') en prof. dr. J. Verkuyl (gereformeerd). Aangekondigd werderT:'.' 'polarisatie?' door dr. G. Puch'ingeru ma, Delft; 298 pag., mët 'ifoto's 'en'. naamregister, prijs 15,90. en tegenstelling voor en na het Getui genis' door Rik Valkenburg (met de tekst van het Getuigenis), Uitg. Kok, Kampen, 96 pag., prijs f7,90. 'Wat vindt u van het Getuigenis' door prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink e.a. Uitg. Zomer en Keuning, 112 pag.; prijs 9,90. De redactie behoudt zich het recht voor om ter opnamo In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BI] publlkatlc wordt met de naam van do Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de heer Joh. C. Francken. secretaris van dc hoofdredactie van Trouw- Kwartct, Postbus 859. Amsterdam. Die goeie Tilanus Het is merkwaardig, hoe algemeen positieve beoordelingsuitdrukkingen toch lichtelijk discriminerend kunnen zijn. Zoals dat het geval is met boven staande. Toch kan dit naar mijn me ning slechts de enige reactie zijn op het verslag van de heer Leo Kleyn in Tr/Kw van 27 november, onder de rubriek Stemmingsbeeld. Voor de fijnproever is dit verslag ietwat goed- aardig-gemepig discriminerend. Niet alleen ten aanzien van de heer Tila nus, maar ook ten aanzien van de CHU. En zelfs in geringe mate ten aanzien van doktoren. Nu is noch de heer Tilanus, noch de CHU, noch de doktorengroep zodanig in mijn hart gesloten, dat ik behoefte voel voor één van deze drie in het geweer te komen. Wat ik me alleen afvraag is dit: is dit loyale journalistiek? Wel licht zal dit verslag bij velen een glimlach te voorschijn roepen, die dan toch niet geheel vrij is van een lichte geringschatting. Maar degene, die de oorzaak was voor het te voor schijn komen van deze glimlach kan formeel met een gerust hart aanvoe ren, dat hij een grote foto en alleen maar waarderende woorden gebruikte. Precies zoals Marcus Antonius zei. Maar Brutus is een achtenswaardig man'. Dan echter alleen wèl iets min der op niveau. Namsos (Noorwegen) D. van Veen Stem van Uilenstede In Tr/Kw van 30 nov. stond dat in het studentencomplex Uilenstede te Amstelveen, bewoond door ongeveer 2000 studenten van de Vrije Universi teit en 800 van de Universiteit van De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bonk: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768Gem.giro X 500. Amsterdam bij de verkiezingen de CPN haar aanhang ruim vervijfvou digd had. Uiteraard is de Vrije Uni versiteit geen evangelisatie-instituut, maar wel wens ik alle betrokkenen niet alleen van de theologische facul teit, maar ook van de andere facultei ten de moed en de wijsheid toe om een positief bijbels geluid te laten horen, wil de grondslag van de Vrije Universiteit geen dode letter zijn. Zwolle a. C. Versloot Tongentaal( 10) De demonstatie van dr. K. J. Kraan tijdens de theologische conferentie op Woudschoten, demonstreerde wel een gave, maar dan van nabootsing. Wie toch het origineel heeft, onderkent de imitatie. Dit wordt duidelijk onder scheiden door kinderen Gods, die na dat ze persoonlijk gedoopt zijn met de Heilige Geest, deze gave van tongen- taal, uit genade hebben verkregen. Zij spreken dan pas in tongen als ze door de Heilige Geest daartoe bewogen worden en God hun tong en mond daaiwoor wil gebruiken. Laten we niet verbaasd zijn over zulk een op treden van de heer Kraan. Hij demon streerde werkelijk zijn eigen IK geest toen hij daar zei: 'Let U op. dan ga IK nu in tongentaai spreken: Hij heeft het gesproken'. De eigen willers raad ik aan eens niet vooraan te gaan staan om te spreken, maar op de achterste bank van een Gemeente Gods te gaan zitten en te luisteren en te leren. Amsterdam H. W. A. E. van Dijk Kernenergie In zijn ingezonden stuk van 4 decem ber laat Fokke Goudswaard de diverse partijen de revue passeren op het punt van kernenergiecentrales: allen vallen door de mand, zelfs de progressieve drie. Alleen de PPR blijkt het goed gezien te hebben: 'bouw enz. van kernreactoren stoppen totdat alle pro blemen zijn bestudeerd en opgelost ongeacht de gevolgen voor de ener gievoorziening'. Een mooi radicaal standpunt. Het zichzelf op de borst rammen stuit anderen uiteraard tegen de borst maar belangrijker is het volgende: hebben we hier inderdaad een nieuwe partij voor nodig? Denkt de heer Goudswaard werkelijk, dat. als hij op dit punt een goed verhaal heeft, hij dat niet kwijt zou kunnen binnen b.v. de ARP? Het komt aan op actie- En in dat opzicht vrees ik dat de PPR niet verder zal komen dan tot kruisbestuiving tussen mensen die het allemaal al zoveel beter weten. Eindhoven Piet Bos Geen stemadvies Met stijgende verbazing las ik het stukje over de heer Aantjes, die in het weekblad 'Nederlandse Gedachten' enkele boude beweringen doet. Hij verwijt Tr/Kw o.a., dat het zijn lezers geen stemadvies (voor de ARP soms?) heeft gegeven. Zou de heer Aantjes nu werkelijk redactie en lezers zo onderschatten? De manier, waarop Trouw de verkiezingscampagne heeft begeleid, vind ik boven alle lof verhe ven, vooral van dc verslagen van Leo Kleyn heb ik a.h.w. gesmuld. De aan dacht die Trouw aan de confessionele partijen heeft besteed, staat n.m.m. in vergelijking met de progressieve drie in een verhouding van 2:1. Misschien vindt de heer Aantjes het jammer, dat desondanks de Tr/Kw-lezers het kaf van het ware politieke koren hebben weten te scheiden. LEUSDEN R- Schuiten Lanser Als de heer Lanser vindt, dat de burger gerust in strijd met een wette lijke bepaling mag optreden, dan heeft hij de christelijke democratie vaarwel gezegd en maakt dus voortaan zelf uit wat voor hem en de zijnen materieel het beste is. Dat is natuur lijk jammer, want op dit pad vloeien bloed en tranen. Wij hebben meer dictatoren zien verdwijnen in de laat ste decennia. Daarom zou het ons deugd doen als de heer Lanser zich van de dwalingen zijns weegs bekeer de. En zo niet, dan moeten wij aanne men. dat hij niet meer bij het NCOV past. Rotterdam Van een onzer verslaggevers UTRECHT De beoefening van de gereformeerde theologie wil niet een steriele wetenschap zijn, maar een stuk dienst aan de kerk en zo ook aan de wereld. Dit zei dr. C. Graafland gistermiddag in zijn inaugurele oratie aan de rijksuniversiteit van Utrecht. Met deze rede deed hij zijn intrede in de faculteit der godgeleerdheid als bijzonder hoogleraar vanwege de gere: formeerde bond om onderwijs te ge ven in de gereformeerde godgeleerd heid. Deze leerstoel was het laatste bezet door prof. dr. J. Severijn. Prof. Graafland noemde de beoefening van de gereformeerde theologie nog steeds een legitieme en nodige zaak. Daartoe wees hij op de contlulteit en de actualiteit van de gereformeerde theo logie. De gereformeerde theologie zoekt haar kracht volgens prof. Graafland in de aansluiting op het reformato risch belijden van de kerk. Daarin vindt zij het kriterium en het veld van haar theologische bezinning. In ver bondenheid met het klassieke refor matorisch belijden zoekt zij echter de confrontatie met het heden, en tracht zij de actualiteit van het gereformeer de belijden in de ontwikkelingen en vraagstellingen van deze tijd aan te tonen. Prof. Graafland maakte dit konkreet in de bezinning op de verkiezing en rechtvaardiging (het heil komt van God), op de betekenis van de Heilige Schrift en de belijdenis en op de persoonlijke geloofsbetrokkenheid. De nieuwe hoogleraar is 44 jaar. Hij was sinds 1953 predikant, achtereenvol gens in Ameide, Woerden, Veenen- daal en Amsterdam. Prof. dr. H. Berkhof AMSTERDAM-ZUID In de Ag- neskerk aan de Amstelveenseweg wordt zondag een speciale kerkdienst gewijd aan de actie 'Kom over de brug'. Spreker is brigadier J. Mast van het Leger des Heils, hoofdbe stuurslid van 'Kom over de brug'. De 'startdienst Kom over de brug Am sterdam-zuid begint om 17.00 uur. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Aan de rijksuniversi teit te Groningen is de heer B. G. Deelman gistermiddag op het proef schrift 'Psychologische onderzoeken bij patiënten met gelocaliseerde cere brale stoornissen' gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen. Promotors waren prof. dr. P. E. Boe- ke, gewoon hoogleraar in de klinische psychologie en prof. dr. J. Drooglee- ver Fortuyn, gewoon hoogleraar in de neurologie. Het proefschrift van drs. Deelman bevat enkele literatuuroverzichten over, en een reeks psychologische on derzoekingen van patiënten met plaat selijke defecten van de hefsenen: voornamelijk locale vormen van epi lepsie, stoornissen in een van de bloedvaren van de hersenen en her sentumoren. Dergelijke onderzoeken worden vooral in de Verenigde Sta ten, de Sowjet-Unie en Engeland ver richt en tot dusverre vrij weinig in Nederland. Drs. H. E. S. Woldering schrijft ons: In Trouw/Kwartet van 25 november schreef dr. H. M. de Lange over de vraag of christenen in de diverse politieke partijen moeten helpen om polarisatie tegen te gaan. Hij is van mening, dat het tegengaan van polarisatie in onze samenleving nu niet zinvol is. Zijn opponent prof. B. Goudzwaard was in dit antwoord danig teleurgesteld, omdat polarisatie niet een incidenteel verschijnsel is, maar in de hele samen leving is waar te nemen. Hij noemt dit een gevaarlijke aangelegen heid, omdat men gemakkelijk in groepsegoïsme vervalt, dat het liefde gebod van het Evangelie slechts kan tarten. Het polarisatie- streven is echter een reactie op het eveneens foutieve streven om al tijd compromissen te willen sluiten en verschillen te verdoezelen. eigen achtergrond en de noodzaak niet inziet om vanuit die achtergrond haar beleid te argumenteren, dan komt zij tussen de genoemde kampen in te zitten. Wanneer zij het haar eigene accentueert en de verschillen en overeenkomsten met andere partij en duidelijk stelt, dan staat zij niet in een polarisatieverhouding, maar door breekt zij die en wijst zij er voortdu rend op dat er een driehoeksverhou ding bestaat. Bij de christelijke partij en blijkt dit te weinig en daarmee verzwakken zij zichzelf. Polarisatie als het duidelijk maken waar men als politieke partij staat en het aangeven van verschillen met an dere partijen is niet verwerpelijk, maar zinvol. Dit gaat echter meestal samen met het aangeven van wat men gemeenschappelijk heeft. Tegenwoor dig betekent polarisatie: overdrijven van verschillen en zwijgen over het gemeenschappelijke. In verband met de verkiezingen werd door veel mensen in tegenstellingen gedacht: links of rechts, progressief of conservatief. Door voorstanders van de socialistische partijen werd bijv. gesteld: wie op christelijke partijen stemt, stemt liberaal. Christelijke par tijen worden dan dus niet naar hun eigen programma's beoordeeld, maar naar hun plaats in een polarisatiepro ces. Erkend zij, dat woordvoerders van christelijke partijen de indruk geven tussen de genoemde kampen in te zitten, zonder het eigene van hun positie voldoende duidelijk te maken. voor hen niet een generaliserende keus of voorliefde liggen. Wanneer r",n christelijke partij zich steeds minder bewust is van haar ADVERTENTIE 'Christelijk' Duidelijkheid N.a.v. de vraag 'moeten christenen in de diverse politieke partijen helpen, de processen van verwijdering en po larisatie tegen te gaan?', wijst Goudzwaard m.i. terecht op het evan gelische liefdesgebod. Een christen zal groepsegoïsme niet willen bevorderen en daarom een extreme polarisatie drift proberen af te remmen. Hij wijst er echter niet op, dat %'an chris tenen, die in een christelijke partij georganiseerd zijn grotere duidelijk heid verwacht kan worden. Zij kun nen een extreme polarisatie doorbre ken, wanneer zij er werkelijk naar streven hun naam naar haar inhoud eer aan te doen. Zij moeten zichzelf en anderen steeds weer duidelijk ma ken, dat het op politiek en op ander terrein niet slechts gaat om links of rechts, progressief of conservatief, li beraal of socialistisch. Daarin kén De Lange heeft dit probleem gesigna leerd. Hij juicht het toe, dat steeds meer over confessionele en steeds minder over christelijke partijen ge sproken wordt. Het woord 'christelijk' is volgens hem aanmatigend en pre tentieus. Gezien het zondige karakter van de mens is hij er huiverig voor de naam van Christus te verbind aan het handelen van de mens. Een christen past bescheidenheid. Dit laat ste is inderdaad een noodzakelijke waarschuwing, maar maakt het ge bruik van het woord 'christelijk' niet overbodig. De Lange zou gelijk hebben, wanne..: christelijke partijen hun doen en la ten zouden aanprijzen met: dit is christelijk, bijbels of de wil van God. Dit is in het verleden helaas wel gebeurd. Het woord 'christelijk' wil echter niet meer zeggen, dan dat een bepaalde richting gewezen wordt. Het geloof in God. en Jezus Christus wordt er mee aangegeven, evenals de bestemming en toekomstverwachting van de mens. Het gaat dus om het uitgangspunt, waar men op aangespro ken kan worden en dat in de eerste plaats radicale zelfkritiek inhoudt. Wanneer wij het woord 'christelijk' weglaten, beroven wij het woord 'con fessioneel' van zijn inhoud. Waarom zouden deze partijen hun evangelische of christelijke inspiratie niet bij haar naam mogen noemen? Van der Louw spreekt over: leven uit socialistische inspiratie. Niet dat alles wat hij doet socialistisch is. maar hij streeft er naar en hij kan er op aangesproken worden. Het met nadruk vermelden van je overtuiging en van daaruit argumenteren, is een kwestie van dui delijkheid en eerlijkheid. Actie programma's Het tweede dat ik wil accentueren is IMPASSE Hoewel de eerste pogingen om tot de vorming van een kabinet te komen nog maar pas gestart zijn is er alom reeds sprake van een impasse. De kiezers hebben de partijen met hun uitspraak in moeilijkheden gebracht Wie op de verschuivingen van laatste twee verkiezingen let zal daarover niet verbaasd zijn. Sommi gen wijzen bij hun grote winst op de duidelijkheid waarmee zij de kiezer tegemoet getreden zijn. Dat valt moei lijk te bestrijden. Willen verkiezingen zin blijven behouden dan zullen de kiezers duidelijk inzicht moeten heb ben in datgene wat hun verkozenen van plan zijn te doen. Het is mij opgevallen dat bij veel verkiezingspro paganda van zeer openlijk tot verslui erd toe gespeculeerd werd op het bij de kiezer veronderstelde verlangen naar welvaart. Nu ik dit neerschrijf moet ik weer denken aan die bijeen komst waarin een hooggeplaatst offi cier ons de situatie van het leger zou verduidelijken. Hij begon met een grote W bovenaan het bord te schrij ven. Het was de W van welvaart Daaraan was alles ondergeschikt. Die W kwam ik ook in de verkiezingstijd tegen. Over ideologie gesproken! Maar gQf$,.wat moet er nu gebeuren? Nie- mana.i^Q,voerwachten dat een eenvou dig cofumfiist jJit even uit de doeken doet.°Tqt^ adrzeT4fc'Juet er het mijne van te zéggen: Mijns inziens moet vóór het gezondmokaq^ van-»aze eco nomie (hoe nodig dat ook mag zijn) prioriteit verleend worden aan de- zorg omtrent de plaats van ons volle (en zijn economie) in de grotere verbanden van Europa en de wereld. Het zou van een onvergevelijke kort zichtigheid getuigen indien wij Tijden»' den te kunnen doorgaan met de ge dachte dat alles in orde is wanneer ons eigen huishoudboekje maar'klopt. Wij wonen in een buurt, en wel een. rijke buurt, maar die buurt is oiW derdeel van een stad en om die stad gaat het. Veel verkiezingspropaganda kwam over als buurt-egoïsme, ontspro ten aan provinciaal denken. Dit den ken is in onze wereld niet meer, houdbaar. D.w.z. heel goed houdbaar,) maar het zal nergens toe kunnen leiden. Niet de buurt is in de eerste j plaats in gevaar, maar de stad. Niet in de buurt wordt de grote ellende geleden, maar in de stad. Wie dat vergeet zal getuige zijn van een voort schrijdende verloedering van de stad. LEI! op e den- kabel aansl Systi ming nog is er migi dan iis v voor ante: Systi vang stati Twe noer sprii ken. heid lijke ma's mak den NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Wemeldinge: J. C. J. Bronsgeest te Den Helder; te Sprang: G. Broere te 't Harde: te Gorinchem: A. van Santen te Middelburg (vrijz. herv.). Aangenomen: naar Bunschoten: J. H. Cirkel te Bodegraven. GEREF. KERKEN Beroepen: te Urk: G. J. Terlaak te Yerseke. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Zaamslag: E. Woudt, kand. te Bunschoten. de betekenis van de christelijke over tuiging voor het politiek bedrijf. Dit betekent, dat dé -christelijke partijen hun actieprogramma's hebben, waarin hun politieke filosofie concreet ge maakt wordt. In een politieke filoso fie staat de richting gevende overtui ging nadrukkelijk omschreven, even als de daarop gefundeerde maatschap pijbeschouwing. Een bespreking van belangrijke stromingen als socialisme, liberalisme en pragmatisme, die in bepaalde politieke partijen naar vore»? komen, is onmisbaar. De vecgcöSffi" met de eigen, christelijkcTÓlitieke filosofie kunnen daardOK^iët verdoe zeld worden, maar moeten duidelijk naar voren Tcomen. De nota van de contactraad van de christelijke partij en 'Óp weg naar een verantwoordelij ke maatschappij' schiet wat dit betreft op enkele belangrijke punten tekort. Er is voor deze partijen niets erger dan dat zij onduidelijk zijn in het voor hen karakteristieke, d.w.z. in de christelijke overtuiging en de uitwer king daarvan in hun politieke filoso fie. Zij worden dan bij gebrek aan beter in een polarisatieproces meege zogen. Deze onduidelijkheid en twee slachtigheid bevordert de deconfessio nalisering. In een goede uitwerking van een éigen politieke filosofie kun nen de christelijke partijen dit tegen gaan, de polarisatie afzwakken en de réconfessionalïsering stimuleren. Een voorliefde voor liberalen en een te sterke verdediging van een met behulp van compromissen tot stand gekomen kabinetsbeleid, doet afbreuk aan de geloofwaardigheid van het ei gene van de christelijke partijen. De universiteit van Amsterdam heeft een eredoctoraat in de geneeskunde toegekend aan de heer H. J. Krau- weel, directeur van de 'Jellinek-kili- niek' in Amsterdam. Deze kliniek richt zich op de behandeling van verslavingsziekten. De heer Krauweel krijgt het eredoctoraat voor zijn ver diensten op medisch-maatschappelijk terrein. Paul Léautaud: Literair dagboek 1893- 1921. Arbeiderspers (Privé-Domein nr. 20) 216 biz. ƒ13.50 gekozen, vertaald en van een nawoord voorzien door Matth. KbckëlVoren. ueze bloemlezing, een keuze uit de eeijstc- arie delen Journal Littéraire van Léautaud, is al weer het vierde Léautaud-deeltje in de schitterende Privé-Domein reeks van de Arbeiders pers. Voor het eerst is er een keuze gemaakt u dit dagboek, dat Léau taud op 3 november 1893 begon bij te houden. De laatste notitie maakte hij op 17 februari 1956. In totaal versche nen er negentien delen van elk ge middeld vierhonderd pagina's. Er staat ook weer in deze uitgave te veel om te citeren. Elke bladzijde van Léautaud levert een paar aforismen op. Zijn cynische humor vind ik het fraaist op bladzijde 130-134 als hij op zaterdag 11 juli 1908 schrijft: 'En wat de mensen al niet aan auto's beste den. Er wordt geld uitgetrokken voor het bezoek van de President aan die schurk van een Russische tiran. Dat belooft een mooie levensavond te wor den als ik zo steeds maar gevoeliger en bitterder word'. De schuwe, mensen hatende en dieren aanbiddende Léautaud is weinig vlei end over mensen, maar als hij over dieren aan de praat komt weet zijn liefdadigheid van geen wijken. Als hij uitgeputte honden op straat ziet lig gen rent hij in gestrekte draf naar de slager om van zijn laatste centen vlees te kopen, dat door het dier steevast 'in één hap' wordt opgeslokt. Maar ook dan verliest Léautaud zijn gevoel voor humor niet. Dat merk je als hij, na iets te hebben verteld over één van zijn katten, besluit: 'Dat beestje kan wel zeggen dat er van hem gehouden wordt' (blz. 121). Een prachtige uitgave die liefhebbers van het dagboek in geen enkel op zicht zal teleurstellen. Ik hoop dat ei uit de overige zestien delen nog een paar deeltjes Privé-Domein tevoor schijn zullen komen. J.H. ROTTERDAM De prijs van zware stookolie wordt vandaag met 2,20 gul den per 1.000 liter/kg verhoogd. Shell Nederland heeft dit namens de olie maatschappijen in ons land meege deeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2