Ontslagen bij - Neder horst en Enka in Breda ■uw BOOT Apollo 17 na verlate start goed op weg Inflatiebestrijding centraal bij Ruppert krant n Tweede Kamer krijgt nieuwe urgentielijst i Koffie weer duurder Opklaringen Assemblee VN wil isolatie van Rhodesië In deze krant Er kan nog meer bij Weinig animo voor Ierse volksstemming Heidelbergse studenten gaan staking beginnen Andere leiding (Van Mierlo weg) van D '66 bepleit Tsjoe En-lai gaat Pakistan bezoeken ORGELS-PIANO'S "Nieuwe Leidse Coram! VRIJDAG 8 DECEMBER 1972 60ste jaargang no. 291 christelijk dagblad voor leiden en omgeving leenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hért in teghenspoet!" Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Astronaut Ron Evans neemt, vlak voor het instappen, nog even af scheid van zijn vrouw. Op de achtergrond mevrouw Cernan. HOUSTON (UPI, Reuter) Met flinke vertraging maar verder zon der veel moeilijkheden waren Gene Cernan, Ron Evans en Jack Prodllktie Schmitt gisteren op weg naar de maan. Hun gesprekken werden be geleid door een hardnekkige alarmtoeter, die echter volgens de vluchtleiding in Houston niet op technisch onraad wees. Van een onzer verslaggevers ARNHEM, GOUDA Bij Enka in Breda zullen in de komende anderhalf tot twee jaar nog eens driehonderd werknemers worden ontslagen. Ontslagen dreigen ook bij Nederhorst in Gouda, welk be drijf de staaldivisie met vijfhonderd man wil verminderen. Hewel Enka-Glanzstoff wil trachten de driehonderd werknemers óf binnen het Akzo-concern óf daarbuiten aan werk te helpen, wijst de raad van bestuur van het concern iedere ver antwoordelijkheid voor aanvullende werkgelegenheid van de hand. De overheid blijkt vooralsnog niet van plan geld voor aanvullende werkgele genheid in Breda beschikbaar te stel len. Dit werd gisteren in Arnhem meege deeld als resultaat van vier besprekin gen, waarvan de laatste gisteren werd gehouden, tussen vertegenwoordigers van de raad van bestuur van Enka- Glanzstoff en de vakbonden over een nieuw plan voor Enka Breda. Deze besprekingen werden bijgewoond door een waarnemer van het ministerie van economische zaken. Het personeelsbestand in Breda zal volgens dit plan van de huidige twaalfhonderd tot negenhonderd men sen moeten inkrimpen. Van deze ne genhonderd zullen honderdvijftig werknemers omgeschoold moeten wor den. Dat veiligheidssystemen er niet voor niets zijn, had hun lancering aange toond. Precies dertig seconden voor dat zij zouden vertrekkc-n viel de automatische procedure stil omdat een van de brandstoftanks van de draagraket niet op de juiste druk kwam. Dat was met de hand te ver helpen, maar toen moest een schake ling worden bedacht om de controle computer ervan te overtuigen dat de M* V« mal Mfl 2. igi DEN HAAG Het kabinet heeft de nieuwe Tweede Kamer verzocht nog voor het einde van het jaar een vijftal wetsontwerpen in openbare behande ling te nemen. De wetsontwerpen be treffen: de bestrijding van de lucht- piraterij, de 'Intelsat'-overeenkomst, de instelling van de Erasmusuniversi- teit te Rotterdam, de fiscale facilitei ten voor de koopvaardij en het bezit- vormingsfonds. tank nu wèl bruikbaar was. Na uren vertraging steeg de raket even over half zeven gisterochtend op, nageke ken door een half miljoen toeschou wers (optimisten hadden een miljoen verwacht). Om kwart voor tien werd vanuit een parkeerbaan óp 170 km hoogte de eigenlijke maanreis begonnen. Door er onderweg een schepje op te doen wil men bereiken dat de drie mannen toch volgens tijdschema bij de maan arriveren zondagavond om kwart voor negen. Ruim 24 uur later moet dan de landing worden uitgevoerd 'ten zuidoosten van het linker oog van het mannetje in de maan'. Zogezegd Het is misschien cru om het zo te zeggen, maar iedere arts heeft het vak geleerd ten koste van een aantal patiënten. Prof. dr. B. Smalhout Opklaringen maar plaatselijk ook enkele buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Maximum-temperaturen rond 7 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: Opklaringen, later weer regen en ongeveer normale temperaturen. Morgen zon op: 08.36 onder: 16.29 maan op: 11.13 onder: 19.55 NEW YORK (Reuter) De Algeme ne Vergadering van de Verenigde Na ties wil komen tot een volledige ver breking van de spoor-, zee-, lucht-, postale en radioverbindingen met Rhodesië en het opleggen van sancties aan Zuid-Afrika en Portugal wegens hun weigering de bestaande boycot tegen Rhodesië in acht nemen. De stemming over een desbetreffende resolutie,, opgesteld door de commissie voor. De'nieuwe sociaal-democratische ken, was 93 voor, 8 tegen en 23 onthoudingen. Het plan behelst een verandering van de produktie. Enka-Glanzstoff zal in de toekomst maar één variant van de polyestergarens, de zogenaamde dio- lenloft gaan vervaardigen. De produk tie van andere arbeidsintensieve ga rens zou worden gestaakt. Ook in d.e Duitse nederzetting Oberbruch zou het personeelsbestand ingèkrompen worden. Om hoeveel werknemers het hier gaat, is nog niet bekend. De besprekingen tussen de Duitse vak bonden en Enka-Glanzstoff zijn nog niet afgerond. Voor de wat verdere toekomst ver wacht de directeur personeelszaken van Enka-Glanzstoff, mr. E. Sorgdra- ger, dat er in de indirecte sector nog 'besparingen' zullen plaatsvinden. Het Enka-bedrijf streeft naar een centrali satie van het dienstenapparaat, waar door in de vestigingen Arnhem-Ede, met name op het hoofdkantoor, over een aantal jaren personeels zal moeten afvloeien. Voor de vestigingen in Emmen en Emmercompascuüm is geen nieuw structuurplan in de maak. De perso neelsstop daar wordt begin volgend jaar opgeheven. In de fabrieken in Arnhem en Ede bestaat thans een personeelstekort van honderdvijftig man. dat door buitenlandse werkne mers opgevuld moet worden. Binnenland 'Iedere arts loopt rond met z'n verdrongen fouten' vandaag is 't mijn beurt Elke dag weer gaat voor de Christelijke Pers een leger van meer dan 3.000 man op pad: ruim 1.200 agenten en meer dan 2.000 bezorgers. Hun taak is, de krant die 's nachts gemaakt wordt, 's morgens bij u in de bus te krijgen. Dat is een hele operatie. Ze wordt, elke dag weer, met élan uitgevoerd. Maar alle inspan ning van deze duizenden kan niet verhinderen, dat er, een enkele keer, toch iets hapert. Een bezorger kan ziek worden, en zieken kunnen zich 's nachts niet afmelden. Hun afwezigheid wordt geconstateerd en u loopt de kans, uw krant te missen. Ecn-en-twintig regionale inspec teurs zorgen ervoor, dat er, als het éven kan, vervangende be zorging wordt gevonden. Onze agenten helpen daarbij. Ook dit kan heel wat hoofdbrekens kos ten. Toch zouden we het aantal adressen waar we de krant mo gen bezorgen, graag zien groei en. Ook al groeien onze zorgen mee. Ons appèl op de lezers begint aan te slaan. Gisteren werden er 34 nieuwe abonnees aangemeld (drie via de nieuwe hoofdredacteur). Er kan nog meer bij. Veel meer. Ons incas seringsvermogen is in dit op zicht onbeperkt. Neemt u ook eens de proef op dc som? DE DIRECTIE Sprekende over de Bredase situatie zei de woordvoerder van de Industrie- bond-NKV, de heer J. Janssen, dat de overheid onder druk moet worden gezet om geld voor aanvullende werk gelegenheid naar de regio West-Bra bant te laten vloeien. Van het Akzo- concern valt niet te verwachten dat, wanneer er in nieuwe projecten zal worden geïnvesteerd, deze zich in Breda zulten bevinden. Aderlating Het totale personeelsbestand van En ka-Glanzstoff is het afgelopen jaar met zesduizend werknemers, waarvan ruim duizend in Nederland, van 49.000 tot 43.000 teruggelopen. De overproduktie van garens op de Europese markt bestaat nog steeds, meent de heer Sorgdrager. Volgens de vertegenwoordiger van de Industriebond-NVV, de heer Drabben, kost de instandhouding van met name Breda de Enka 40 miljoen tot 80 miljoen gulden per jaar: een enorme 'aderlating'. DUBLIN, LONDEN (AP, Reuter, UPI) In de Ierse Republiek zijn gisteren betrekkelijk weinig kiezers naar de stembus getrokken om deel te kunnen nemen aan het referendum over verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd en schrapping van grondwets artikel 44. In dit artikel wordt de rooms-katholieke kerk een 'speciale positie' toegekend. Verwacht wordt dat wellicht meer dan de helft van de kiesgerechtigden zijn thuisgebleven. Er zijn ongeveer 1.8 miljoen kiezers in c'e Republiek. Aanvankelijk was geschat op een op komst van rond de 60 procent. Premier Edward Heath van Engeland heeft gisteren in het Lagerhuis mee gedeeld dat zijn land de Sowjet-Unie opheldering zal vragen over de vraag hoe Russische raketten en raketwer pers in handen zijn gekomen van de militante IRA-provisionals. ADVERTENTIE Minister Nelissen (financiën) begon met een sigaret op te steken toen hij door informateur dr. M. Ruppert in het gebouw van de Staten- Generaal in Den Haag werd ontvangen. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De partners voor een nieuwe regering zullen het in belangrijke mate eens moeten worden over de inflatiebestrijding in de komende jaren. Informateur dr. M. Ruppert zal hierop het accent leggen wanneer hij vandaag zijn eerste gesprekken begint met de fractievoorzitters. Na het afrondende gesprek over het nieuwe strutuurplan tot vermindering van de overcapaciteit in de garen- en kunstvezelsector bij Enka-Glanzstoff, werd een persconferentie gegeven. V.l.n.r.: Drs. Molenaar en mr. D. Sorgdrager van Enka. de heer Jansen van het NKV. de heer Drabbe van het NVV en mr. Smeel- sen van Enka. De vakbondsvertegenwoordigers spra ken de hoop uit, dat er binnenkort op Europees niveau overleg zal plaats vinden tussen de werkgevers, de vak bonden en de Europese Commissie over de overproduktie in deze sector. In Breda zal de ondernemingsraad maandag bijeenkomen om het plan voor de Enka-vestiging in Breda na der te bestuderen. De ontslagen bij Nederhorst (waar ongeveer 4000 man werkt) vallen bij zeven van de staalbedrijven. Daarvan zullen, naar verwachting, zo'n drie honderd mensen langs natuurlijke weg (pensionering, verandering van baan enz.) vertrekken. Voor de ove rige tweehonderd zal, voor zover er elders in de onderneming geen plaats is, een sociaal plan worden opgesteld in overleg met de vakbonden en de ondernemingsraad-. Voor enige bedrij ven van de staaldivisie is inmiddels voor een beperkt aantal arbeiders werktijdverkorting aangevraagd. Voor een sociaal verantwoorde toe passing van het sociaal plan zullen per bedrijf begeleidingscommissies worden ingesteld. Het betreffen hier met name de NCM te Delft, Braat te Rotterdam. Landman in Rotterdam, NKM in Utrecht en de Noord-Neder landse Machinefabriek in Winschoten. Geruchten willen dat er in Winscho ten zo'n vijftig man zouden moeten afvloeien. Nederhorst Staaldivisie ontstond in september, toen Nederhorst voor veer tig miljoen gulden De Vries Robbé en HEIDELBERG (AP) De studenten in Heidelberg hebben besloten met ingang van maandag een algemene staking te beginnen tegen de bezet ting van de universiteit door circa duizend politiemannen. Het besluit is genomen op een vergadering die werd bijgewoond door eenderde deel van de ingeschreven studenten. De politie van Heidelberg, dat in de deelstaat Baden-Wurttemberg ligt, trad woensdag op om een teach-in van de studenten hervorming van de uni versiteitsbestuur te verhinderen. De politie heeft de terreinen en gebou wen in de nacht van woensdag op donderdag echter weer verlaten. Montinex Koutstaal van Billiton kocht. Deze gedragslijn van de informateur valt af te leiden uit het diepgaande gesprek dat hij gisteren met minister Boersma (sociale zaken) heeft ge voerd over de gevolgen van het cen traal akkoord in 1973. Daarna sprak Van onze parlementsredactie DEN HAAG In het hoofdbestuur van D'66 wint de gedachte veld dat de partij uit haar verkiezingsnederlaag de consequentie moet trekken dat er een andere leiding moet komen en er een andere politieke koers moet wor den gevolgd. Hardop wordt deze mening vooralsnog alleen maar vertolkt door het vroege re bestuurslid G. Traag uit Zevenaar cn het ex-Kamerlid drs. G. Noote- boom. Zij vinden dat zowel partijvoor zitster mevrouw Ruby van der Scheer als fractievoorzitter mr. Hans van Mierlo uit de verkiezingsnederlaag hun consequenties moeten trekken. De heer Van Traag stelt de heer Van Mierlo en mevrouw Van der Scheer zelfs verantwoordelijk voor de gang van zaken. In een open brief dringt hij aan op het houden van een partij congres dat zou moeten beslissen de PvdA los te laten. Drs. Nootenboom zei dat het hem niet zozeer om de personen gaat als wel om hen die 'symbool' zijn van de politieke lijn die D'66 heeft gevolgd dat zijn er volgens hem veel meer. de informateur nog met de twee ande re ministers uit de sociaal-economi sche driehoek in het kabinet. Nelissen (financiën) en Langman (economi sche zaken). Vandaag rondt de infor mateur zijn sociaal-economische ver kenning af in een gesprek met de SER-voorzitter, drs. J. W. de Pous. 's Middags volgt dan zijn eerste ontmoe ting met de fractievoorzitters van de PvdA en de KVP, resp. drs. Den Uyl en mr. Andriessen KARATSJI (AP) De Chinese pre mier Tsjoe En-lai zal in de laatste week van januari of februari een bezoek brengen aan Pakistan op uit nodiging van de Pakistaanse president Bhoetto, zo is donderdag bekendge maakt. Na zijn bezoek aan Pakistan zal Tsjoe dooreizen naar enkele landen in het De benadering van de informateur is vooral belangrijk in het licht van de kabinetscrisis van juli, die voor een groot gedeelte toe te schrijven was aan een verschil van inzicht over de inflatiebestrijding. Het is daarom niet onmogelijk dat de informateur aan stuurt op een mogelijk herstel van de breuk tussen de oude coalitiepart ners: de confessionele partijen, de VVD en DS'70. De kans van slagen van deze informatiepoging wordt overigens in politiek Den Haag niet al te hoog aangeslagen, omdat er tussen deze partijen ook sterke poli tieke tegenstellingen zijn ontstaan. De kans dat andere partijcombinaties op basis van een sociaal-economische vi sie van informateur Ruppert bereid zijn tot regeringssamenwerking, moet eveneens klein worden geacht. Met minister Nelissen heeft informa teur Ruppert gesproken over de bud gettaire vooruitzichten. Mr. Nelissen heeft de informateur bovendien toege zegd de wensen te kwantificeren die tijdens de informatie ter sprake zul len komen. Dit zijn dan de wensen dn- in de verkiezingsprogramma's tot uitdrukking zijn gebracht, de wensen die de informateur relevant vindt, de wensen die op de departementen le ven en de wensen die allerlei organi saties zullen uiten of al hebben geuit. Verwacht wordt dat de informateur vandaag of anders tijdens dit weekein de de adviezen zal publiceren die de fractievoorzitters hebben uitgebracht aan de Koningin. Mocht dit niet ge beuren dan zal de fractievoorzitter van D'66. mr. Van Mierlo de Tweede Kamer dinsdag een uitspraak vragen over de kwestie. De heer Van Mierlo zei gisteren in de Tweede Kamer: 'vorig jaar heeft kabinetsinformateurs Steenkamp een dag na zijn aanwijzing als informateur reeds de hoofdzaken van de adviezen gepubliceerd en deze zomer tijdens de kabinetscrisis kwam mr. Biesheuvel na twee dagen met de adviezen. Dr. Ruppert is dus al een dag over tijd, aldus de heer Van Mierlo. Grote keuze bij: Kamerleden beëdigd (ook mr. Biesheuvel) 11 Buitenland Kopenhagen onder NAVO-vuur9 Vietnamakkoord: nog niet 9 Kerk Het been van Simonis en het bidden van Berkhof 2 Sport Sportschool Anton Geesink gaat sluiten 13 Bockcncialaee 2 Men schrijft ons 2 Radio en tv6 Strips, feuilleton 6 Recept Puzzel 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Films 11 BODEGRAVEN TEL. 01726-2541 KERKSTRAAT 2-28 BEZOEKT ONZE TOONZALEN OF VRAAGT BROCHURE RITA 'U hebt de stukken van de vorige keer nog aardig bij elkaar gelijmd.' bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapje post- Qpletine handige papier met schaaltje paraatmap enveloppen (flessen- met brief - onderzetter) papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1