lureau Veritas bleef echnische ontwikkeling li scheepsbouw vóór Bij Luik mogelijk raffinaderij van België en Iran Gematigd Brits vertrouwen bij EEG-toetreding Handelsakkoord Bonn-DDR wekt wrevel in EEG-landen is el 'Vulcaan' naar trsten, Hunik Prijzen voor1" jaarverslag Geen verbetering bij Parkhotel Moeilijkheden bij Krumm-elektro Cehave schendt geen EEG-regel Frankrijk gaat inflatie te lijf Amerikaanse goederenmarkten Verdere stijging in New York P/KWARTET VRUDAG 8 DECEMBER 1972 FINANCIëN/ECONOMIE T15/DRL15 derlandsch Comité bestaat 50 jaar fTERDAM De laatste vijfentwintig jaar is de ontwikkeling vooral op technisch gebied in icheepsbouw stormachtig geweest. Tot aan de tweede wereldoorlog was liet scheepsontwerp vrij kvormig. Dat wil zeggen er was nauwelijks enig verschil in opzet, snellieidsverliouding e.d. Na de og hebben zich echter in snel tempo opmerkelijke veranderingen voltrokken. Toch is het Bureau ilas steeds gelukt om vóór te blijven op de technische ontwikkelingen. BUREAU VERITAS INTERNATIONAL REGISTER FOR CLASSIFICATION OF SHIPS ESTABLISHED 1S28 CERTIFICATE OF CLASSIFICATION Het stal chts igen kee :egt ir. J. P. Corver, hoofd van au Veritas in Nederland, tijdens gesprek met hem in zijn Rotter- ie kantoor, waar de onafgebroken tersstroom op de Coolsingel lts gedempt doordringt. 'Stelt u eens voor', zo merkt de heer er op, 'waar we vandaag de dag »n zijn als wij niet over compu- zouden beschikken in de scheeps- f. Het is de computer geweest, lonstructieberekeningen heeft mo- i gemaakt, waardoor de bouw tbaa supertankers en grote bulkcar- i l-rtn nliotcTiinrlon' >et Vijftig jaar geleden werd in ons land opgericht het Neder- landsch Comité van Bureau Veritas. Dit jubileum was de aanleiding voor een gesprek met ir. J. P. Corver, volgens zijn visitekaartje 'Représentant en Chef du Bureau Veritas pour les Pays-Bas', over de werkzaamheden van Bureau Veritas. kon plaatsvinden'. Inbrekend ins hoofdkantoor in Parijs staan grote IBM-computers opgesteld. nkfl brekend werk op het gebied van jeepsbouw wordt daar verricht researchafdelingen. De research de Fransé technici bijzonder Tfj/J. Zij zijn nl. nooit bang voor iets tws en zij berekenen de zaken daarbij gesteund door hun prak- neile ervaring'. trots zegt de heer Coj'ver. dat nenkau Veri as niet -slechts in Parijs Oud" Nederland'ritr U komtj ons over ele wereld tegem Ih alle belang- havens- en 'industriecentra zit- IDlUiviji In 115 landen hebben wij 336 genwoordigingen. Tezamen zijn 2000 mensen in onze dienst. In aat- rland heeft Bureau Veritas drie ,«■^1 oren en wel in Rotterdam (hoofd- °il/ Amsterdam en Groningen, eenfaii Veritas, een Franse maat- >pij,. is van origine Nederlands, verd in 1828, toen Nederland en ië nog één koninkrijk vormden, cht door de drie grootste assura: van Antwerpen. Directe aan- ïg daartoe waren de tijdens de irsstormen van 1821 plaatsgevon- scheepsrampen, waarbij niet min- dan 2000 schepen vergingen en reer 20.000 mensen om het leven iV CONTROLE ie tijd bestond er geen enkele ■ole op de scheepsbouw en op >en in de vaart. Men nam het zo nauw. Om het risico voor de radeuren te verminderen werd ud4ch; USS( te QS ig. sedsv* daarom in 1828 een controle-apparaat voor de scheepvaart in het leven ge roepen: Bureau Veritas. In het begin kwam het maar moeilijk van de grond. De kosten waren vrij hoog. Pas nadat koning Willem 1, cUe het belang van een dergelijk instituut inzag met een van ƒ25.000 over de JirUg^was gekomen, kon Bu reau Veritas zijrhwleugels uitslaan. Wat is, i\unprecies de taak van Bureau Veritas." 'Wel', zegt ir. Corver, 'u zou ons de 'technische accountant' in de scheepsbouwwereld kunnen noemen. Als een schip aan een werf in op dracht wordt gegeven komt het ont werpbureau met de tekeningen ter keuring bij ons. Op basis van ons reglement, een soort wetboek, maken wij berekeningen en controleren wij de deugdelijkheid van de constructie van het schip en van de machine- en de elektrische installatie. Tijdens de bouw wordt voorts voortdurend nage gaan of overeenkomstig de door ons goedgekeurde tekeningen wordt ge werkt. CERTIFICAAT Als het schip eenmaal klaar is geven wij na een succesvolle proeftocht een certificaat af, dat een bepaalde classificatie van het schip inhoudt. Voor de reder is het van groot belang dat hij een dergelijk certificaat heeft. Zou dat niet het geval zijn, dan is geen enkele verzekeraar bereid schip en/of lading te verzekeren. Wanneer een schip schade oploopt en gerepareerd moet worden houdt Bu reau Veritas toezicht op de reparatie. Na reparatie moet het opnieuw van ons een certificaat krijgen. Pas daarna kan het ook worden ingeschreven in ons Register. Iedere reder kan daarin zien, aan welke classificatie het schip voldoet, wanneer het zijn laatste on derhoud heeft gehad enz. 'Wij doen overigens in Nederland nog meer', aldus de heer Corver. 'Zo keu ren wij drukvaten, leidingen en dat soort zaken voor de petrochemische en nucleaire industrie. Met enige spijt erkent hij, dat het terrein .van-Bureau Veritas in het buitenland nog veel omvangrijker is. Daar is Bureau Veri tas bijvoorbeeld ook werkzaam op luchtvaartgebied in ons land een monopolie yaii de Rijksluchtvaart dienst. 'In België verrichten wij o.a. ook autokeuringen. Kortom, niet al leen maritieme, maar ook andere za ken zijn daar ons terrein. Overigens zijn er naast Bureau Veri tas nog andere controle-instituten voor de scheepsbouw. Lloyds Register of Shipping is één van onze collega's. Ieder land heeft in feite wel een soortgelijke instantie als Bureau Veri tas is. In Duitsland Germanischer Lloyd en in Noorwegen Det Norske Veritas. Hoewel deze laatste naam op die van ons lijkt, hebben zij niets met ons te maken'. ONAFHANKELIJK Bureau Veritas is niet gebonden aan enigerlei belangen. Wij zijn een onaf hankelijk instituut, zo merkt ir. Cor ver op. Dat is ook nodig om onze taak zonder aanzien des persoons te kun nen vervullen. Wij moeten nl. recht lijnig, volgens ons Reglement, en op integere wijze te werk gaan. Het Nederlandsch Comité van Bureau Veritas, ontstond vijftig jaar geleden uil de gebleken noodzakelijkheid di rect contact te hebben met belangheb benden in Nederland. Dit (honorair) Comité, waarin reders zijn vertegen woordigd, alsook scheepsbouwers, as suradeuren, baggeraars, de kunst- en binnenvaart, geeft adviezen aan Bu reau Veritas. Het heeft tevens een toezichthoudende functie. Het Neder landsch Comité er is ook een Engelse en een Spaans is verreweg het oudste. Cwtlfiesu Si 580354 HULL ThJj U to certify that the above named ship has been at in by Surveyors to the Society, in accordance with the requirements of the Rules. Owneri Flag Port of Registry Registered tonnage, Gross Net Built at by completed in' The ship has been entered in the Register Book with the classification symbols BRUSSEL De Amerikaanse oliemaatschappij Amoco, die plannen had om bij Luik (Ternaaien) een olieraffinaderij te bouwen (België had al besloten voor dit bedrijf ruim 140 miljoen staatssteun te geven) heeft voor de eer bedankt. De Belgische (demissionaire) minister van economische zaken, Simonet, heeft woensdagavond in de vergadering van het Belgische economisch kernkabinet officieel laten weten dat het Amerikaanse bedrijf van haar plannen afziet. and the marks and notations The present certificate Is valid until The next special survey will be the special survey No. When the requirements of the rules for maintenance of class and in particular those surveys are not complied with, the validity of the certificate lapses and the class w drawn from the Register. concerning •ill be with- Date of last bottom survey Classificatie-certificaat zoals dat door Bureau Veritas wordt afge geven. Bureau Veritas heeft zeer veel Neder landse schepen geklasseerd. Door het slechte fiscale klimaat in Nederland zijn echter heden ten dage de buiten landse nieuwbouwschepen het belang rijkste voor ons', aldus ir. Corver. 'Ook bewegen we ons meer in speciale schepen, zoals gas- en chemicaliëntan- kers en hopperzuigers. Op het ogen blik is Bureau Veritas o.a. ingescha keld bij de bouw van dc twee grootste schepen ter wereld op een Franse werf: twee Shell-tankers van 540.000 ton elk. 'Maar', zegt de heer Corver, 'wij doen tegenwoordig een heleboel werk, wat vroeger niet bij de classifi catie hoorde. Wij groeien feitelijk meer naar een ingenieursbureau toe. Onze bemoeienissen worden steeds uitgebreider. En dat kan ook nauwe lijks anders. Wij zijn een vat vol praktijkervaring'. on For Bureau YcrtLu, Inmiddels heeft minister Simonet de instemming van het kernkabinet ge vraagd en verkregen om een Belgisch- Iraans-Roemeense werkgroep op te richten die moet nagaan wat de beste wijze is om toch een olieraffinaderij in het Luikse te stichten. In die raffinaderij zou de Belgische staat een belangrijk aandeel krijgen. Iran (de nationale Iraanse oliemaatschappij, NIOC) zou er de ruwe olie moeten leveren en Roemenië zou onder meer technische know how inbrengen. Ondanks het feit dat het kernkabinet zijn toestemming gaf voor het vormen van deze werkgroep zou, volgens wel ingelichte kringen, premier Eyskens zelf er op gewezen hebben dat over de daadwerkelijke vestiging van zo'n raffinaderij geen enkele besluit geno men moet worden voor en aleer er met de Nederlandse regering overleg gepleegd is. Dat is een belofte die eerder dit jaar aan de Nederlandse premier Biesheuvel, is gedaan. Dat principe werd overigens al in februari van dit jaar vastgelegd. Het kernkabi net besloot toen nog om aanzienlijke steun te verlenen voor het vestigen van een raffinaderij door Amoco. Amoco had plannen om 525 miljoen te investeren in een raffinaderij plus een petro-chemische industrie en bo vendien nog eens 154 miljoen gulden in de benodigde infrastructuur. De Belgische staat zou dat project subsidiëren met ongeveer een kwart van de stichtingskosten. In februari werd echter ook vastge legd dat de problemen (milieu- en andere) die uit deze vestiging zouden voortvloeien met Nederland bespro ken zouden worden. Bovendien werd toen al bepaald dat er zeer strenge normen aangelegd zouden worden voor wat betreft lunch- en waterver ontreiniging. Het vestigen van een raffinaderij in het Luikse is ook in België zelf nog een zeer omstreden zaak. Vlaamse politici wijzen er op dat, na het mislukken van het Amoco- project, er vooral van Waals socialisti sche zijde aangedrongen wordt op het realiseren van een nieuw petro-che- misch project in deze streek. Dat hangt samen, zo legt men uit, met de 'pre-electorale' situatie die in België na de kabinetscrisis en tijdens de (waarschijnlijk) mislukkende informa tiepogingen van de Saeger is ontstaan. Waalse socialisten denken uit het doorzetten van dit project stemmen winst te kunnen behalen. BRUSSEL (AP) In de Europese Economische Gemeenschap is een heftige politieke twist ont staan over het jongste handelsverdrag dat de Westduitse bondskanselier Willy Brandt met de DDR heeft gesloten. TERDAM De Handels- en iportmaatschappij 'Vulcaan' en ten, Hunik's Scheepvaartmaat- ppij, beide in Rotterdam, hebben r» ftetrokken vakorganisaties en on- u emingsraden ingelicht over de nen om de cargadoors- en expedi- deling van 'Vulcaan' over te dra- aan Kersten, Hunik. Bij deze dracht zullen ongeveer 30 perso- betrokken zijn, zo maakt de isen-Bornemisza Groep (waarvan eaan' deel uitmaakt) bekend, ictiviteiten van de cargadoorsafde- van 'Vulcaan' bestaan de laatste voor het grootste deel uit de ïgrijke vertegenwoordiging van Osk Lines. Deze vertegenwoor- ng brengt tevens nauwe betrok- Ui Rid bij de ontwikkelingen op het iec£ ^an de zg. containerisatie met mee.- - [toenemende concentratietendens ie scheepvaart maakt echter aan- ;ing bij een organisatie met gelijk- chte belangen en meer vertegen- rdigingen wenselijk, aldus het be- t. Engels lid Europese Commissie: AMSTERDAM 'Groot-Brittannië kan de uitdaging van de vergrote Europese Gemeenschap met gematigd vertrouwen tegemoettreden'. Dit is de mening van het onlangs benoemde lid van Europese com missie, de Britse politicus George Thomson, uitgesproken bij de uit reiking van de Henri Sijthoff-prijs (voor het beste jaarverslag van op de Amsterdamse beurs genoteerde ondernemingen). (Zie elders op deze pagina) AMSTERDAM Ieder jaar leeft het Financieel Dagblad en prijs uit voor het beste aarverslag. Dit jaar ging de herrijs voor de ondernemingen ,p. biet een vermogen boven de 100 miljoen naar Philips, de ffei prijs voor ondernemingen met een vermogen tussen 20 en 100 miljoen kreeg uitgevers- maatschappij Kluwer in Deven ter cn Gebr. Schuitema ontving de prijs in de categorie met een vermogen tot 20 miljoen. De prijzen zijn donderdagavond uitgereikt door de heer J. C. van Marken, voorzitter van de Vereniging voor den Effecten- 21 handel tijdens een bijeenkomst in het Amsterdamse Hilton Ho- (tel. De Henrl Sijthoff Prijs (een _Jbronzcn beeldje van de beeld houwer Pieter d'Hont) wordt ura sinds 1954 jaarlijks beschikbaar gesteld door de heer H. A. H. Sijthoff, uitgever van Het Fi- nancieele Dagblad. 'Om voor de prijs ln aanmer king te komen moeten de jaar verslagen aan een aantal pri maire eisen voldoen. Gezien het hogere peil dat de verslagge ving in Nederland geleidelijk- aan heeft bereikt meende de Commissie in 1969, dat het in de trend van de ontwikkeling VJPaste om de eisen te verzwaren. Thans wordt de totale bericht geving van de onderneming bij dc beoordeling centraal gesteld. Het gaat dus niet alleen meer om de jaarrekening, maar ook om de informatie in het direc- tieverslag en de tussentijdse in- formatie. De verdere normen houden o.m. in. dat tenminste moet worden voldaan aan de bepalingen van de Wet op dc Jaarrekening. Het was de eerste keer, dat de heer Thomson op het continent in zijn nieuwe functie een openbare rede hield. Hij was in het kabinet-Wilson minister voor Europese zaken en aan gewezen als onderhandelaar met de EEG over de toetreding van Enge land. Bij het procas van de Britse toetre ding pleitte hij voor geduld en be grip. Die toetreding heeft zulke hoge verwachtingen gewekt bij hen die er zo lang op hebben gewacht, dat het gevaar bestaat van teleurstelling over de in het begin slechts geleidelijk verlopende opneming van de nieuwe lidstaten. 'Nederland zit al lange tijd in de gemeenschappen. U verlangt met ongeduld naar vooruitgang, wij komen pas binnen. U wilt directe verkiezingen invoeren, in Engeland zijn we pas in het stadium waarin een van de grote politieke partijen nog discussieert over de vraag of ze al dan niet in het Europese parlement verte genwoordigd moet zijn', aldus de heer Thomson. Over de in Europa vaak gehoorde uitdrukking 'Engelse ziekte', verklaar de het toekomstige commissie-lid, dat die ziekte niet typisch Engels is, zoals de Britten zelf weieens geloven. Hoe wel Engeland, wat arbeidsrust betreft, volgens de heer Thomson ver achter ligt bij Nederland, meent hij dat zijn land op het stakingsfront, ondanks de algemeen heersende opvattingen, in ternationaal gezien ongeveer in het midden ligt. 'Ik hoop dat de uitdaging van de EEG ons van dit speciale vooroordeel zal verlossen', zo zei hij. Nadat in de afgelopen weken het Britse parlement het lidmaatschap goedkeurde en na de succesvol verlo pen topconferentie, gelooft de heer Thomson in een wezenlijke verande ring van de Britse openbare mening. 'Het is geen enthousiasme voor Enge- lahds toetreding, maar het is een vastbesloten wil om het Britse lid maatschap te laten werken', zo zei de heer Thomson nog, van wie bekend is dat hij in de parlementaire labour- fractie met Roy Jenkins tot de vurige voorstanders van Engelands toetre ding behoorde. AMSTERDAM In de eerder dit jaar gesignaleerde teleurstellende ont wikkeling van de hotelbezetting bij parkhotel en -restaurant is in het verdere verloop van het jaar geen duidelijke verbetering opgetreden. Monetaire ontwikkelingen en prijsstij gingen vormden de voornaamste oor zaken voor deze minder gunstige gang van zaken. Een en ander heeft tot gevolg gehad dat de winst over het lopende boekjaar tot dusver ten ach ter is gebleven bij die van het vooraf gaande jaar. Ook dc winst over geheel 1972 zal naar verwachting een terug gang te zien geven t.o.v. 1971, zo blijkt uit een bericht aan aandeelhou ders naar aanleiding van het door Hellingman uitgebrachte bod van 1250 pet op de aandelen Parkhotel. De Britse beleggings- en bankiersgroep Slater Walker heeft via haar Amster damse dochteronderneming Sermon Lane Europa een belang van 62 pet in Hellingman. In 1971 boekte Parkhotel een winst van 171.000 en over de eerste zes maanden van 1972 bedroeg het winstsaldo ruim 58.000. HEERLEN Bij elektro industrie Krumm zijn financiële moeilijkheden ontstaan. Oorzaak hiervan is het niet toereikend zijn van de orderporte feuille. 'Er wordt met man en macht gewerkt om aanvullende orders te verkrijgen', aldus de raad van bestuur van de holdingmaatschappij Fibeon. Hieronder ressorteren het installatie bedrijf Eurostroom, het ingeneieurs- bureau Consulting en Elektro Indus trie Krumm. De raad van bestuur zegt dat de positie van Eurostroom en Consulting uitstekend is. Aan ge noemde bedrijven zijn in totaal 290 personeelsleden verbonden, van wie 66 bij Krumm. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER In hel telefonisch avond verkeer kwamen gis teravond dc volgende koersen tot stand (lus sen haakjes de officiële slotkoers van over dag). AKZO 72.60 gb (72.80). Hoogovens (81.50). Kon. Olie 125.00-126.20 (125.90). Philips 54.10- 51.30 gl (54.10). Unilever 143.60 gb (143.50)- KLM (120). Kon. Olie noteerde op 7 december 4l%- 413-i (41 Philips S 16%-16% (16%-%); Unilever 4794-48% <47%-48%) en KLM S37Vt (37). Opgave duPont. Glore, Forgan. VEGHEL De Cehave heeft op geen enkele manier een EEG-regel geschon den wat betreft concurrentie. Er zijn verboden kortingen gegeven aan vaste afnemers. Dit zei donderdag de heer C. P. F. Smulders, voorziter van het bestuur van de coöperatieve handelsvereniging van de NCB, op de jaarvergadering in Veghel. Het tweede-kamerlid ir. H. Vredeling heeft over deze kwestie als lid van het Europese Parlement eind vorige maand vragen gesteld aan de Europese Commissie in Brussel. Vol gens de heer Vredeling zou de Cehave willen trachten haar machtspositie te behouden door een geïntegreerde sa menwerking tussen een kuikenbroe der. 150 kuikenmesters en vier braad- kuikenafnemers te bemoeilijken. Vol gens de directie van de Cehave gaat het hier echter om andere dan de normale voerbindingen, die ten doel hebben de continuïteit van de produk- bedrijf te waarborgen. De betrokken tie en rentabiliteit van het Veghelse kuikenbroeder en met hem de andere leden van de bewuste integra tie wensten volgens de directie geen enkele voerbinding, maar wel dezelfde zekerheden en hulp aan le den van integraties die als tegenpres tatie wel een bepaalde voerbinding als normaal beschouwen. De kuikenbroe der zou verder getracht hebben mes ters uit andere integraties over te halen. De Cehave wenst zich met dergelijke praktijken niet in te laten. De directie verklaart met nadruk dat zij zuiver gezien in het vlak van de mengvoederlevering zelfs geen contracten kent. PARIJS De Franse regering gaat de strijd tegen de inflatie aanbinden door de uitgifte van een staatslening en door belastingverlagingen. Minister van financiën Valery Giscard d'Es- taing deelde na een bijeenkomst van het Franse kabinet mee, dat begin volgend jaar een staatslening van vijf miljard frank met een looptijd van 15 jaar wordt uitgegeven. De rente moet nog worden vastgesteld. De lening is bedoeld om het overschot aan liquidi teit in Frankrijk af te romen. De geldvoorziening is in het jaar tot eind oktober met 18 procent toegenomen. De regering besloot verder tot BTW- verlagingen voor een periode van zes maanden. Zo zal het tarief voor vlees met 7 procent worden verlaagd, dat voor een aantal industrieprodukten met 2 procent en dat voor medica menten met 3 procent. Het is de bedpeling dat dit tot prijsverlagingen leidt. In de twaalf maanden tot eind oktober zijn de prijzen in Frankrijk met gemiddeld 6,6 procent gestegen. Om het sparen aan te moedigen zal de rente op spaarrekeningen met een kwart procent worden verhoogd. Bij dc opstelling van het plan is overleg gepleegd met de andere landen van de EEG, waarvan de meeste al even hard te kampen hebben met stijgende lonen en prijzen als Frankrijk. De regeringen van de 9 landen zijn on langs overeengekomen hun anti-infla tieplannen te coördineren. De twee Duitslanden hebben een 15 jaar bestaande regeling verlengd die bepaalt dat al hun onderlinge handel als binnenlandse handel wordt be schouwd en daarom vrij van invoer rechten is. Diplomaten uit Frankrijk. Italië, Ne derland en Engeland beklagen zich hier in persoonlijke gesprekken over. Zij vinden dat de overeenkomst van Brandt met Oost-Duitsland tot gevolg heeft dat zij uit de potentieel lucra tieve Oostduitse markt worden ge weerd. In het algemeen voeren de Oosteuro- pese socialistische landen hun handel met Westerse landen via intergouver nementele handelsakkoorden. Maar hoewel de erkenning van Oost-Duits land binnen niet al te lange tijd wordt verwacht zal de DDR niet der gelijke overeendkomsten kunnen slui- tej met een ander Westers land behal ve West-Duitsland. De andere lidstaten klagen ook dat de overeenkomst een voortzetting bete kent van een situatie waarin Oost- Duitsland enkele van de voordelen maar geen enkele van de verantwoor delijkheden van het lidmaatschap van de Euromarkt bezit. Omdat de Europese Commissie moei lijkheden hieromtrent voorzag is zij tussenbeide gekomen. Deskundigen hebben opdracht gekregen om deze ingewikkelde materie te onderzoeken en hun rapport wordt nog voor kerst mis verwacht. Een ding lijkt nu al duidelijk: Brandt zelf is niet van plan om toe te geven aan de toenemende druk om een ein de te maken aan deze paradoxale situatie het feit namelijk dat de DDR praktisch deel uitmaakt van de EEG. terwijl het lid blijft van de COMECON, de economische gemeen schap van de Oostbloklanden. De handel tussen Oost- en West-Duits- land begon vijf jaar geleden grote afmetingen aan te nemen. Vorig jaar bedroeg de handel tussen beide lan den 5 miljard mark. Ongeveer een derde hiervan betrof landbouwprodukten en grondstoffen waar de Duitsers in normale omstan digheden de invoerrechten van de EEG over zouden moeten betalen. Daarom heeft de EEG als geheel dooi de situatie er geld bij in geschoten. Zo zou Oost-Duitsland bijvoorbeeld grote hoeveelheden eieren, varkens vlees en andere voedselprodukten in Polen hebben gekocht, waardoor het zelf een groot deel van zijn eigen landbouwprodukten naar het Westen kon verkopen. Hierdoor nam de vraag naar deze goederen elders in de EEG af. Oost-Duitsland is na de Sowjet-Unie het belangrijkste industriële land van Oost-Europa en oefent veel aantrek kingskracht uit op Westeuropese za kenlieden. Belangrijke produkten zijn onder an dere precisieinstrumenten, electrische artikelen, textiel, chemische produk ten en fijne mechanische instrumen ten. Er is nu een situatie ontstaan waarin Frankrijk, Engeland. Italië, Nederland en de andere EEG-landen Oost-Duits land als een buitenlands land be schouwen terwijl West-Duitsland dat niet doet. De Westduitsers hebben veel handels kredieten verleend aan hun oosterbu ren om de handel te bevorderen en bezitten daar praktisch een monopo liepositie. Een van de Westduitse argumenten is dat de Ostpolitiek van Brandt al veel voor de andere Euromarktlanden heeft gedaan door Oost-Europa veel meer open te stellen voor vrij han delsverkeer vanuit het Westen. g - Gedaan; b - Bicden; L - CHICAGO Tarwe dec. mrt. mei 6/12 254% 253% 248% 7/12 252% 253% 249% Mals dec. mei 152%'/ 154% 155% 153% 156':, 157% Haver mei dec. 103% 101% 99% 103% 101% 99 L Sojabonen nov. 401?; jan. 404% mrt 405% 408% 412 412% Rogge dec. mei okt. WINNIPEG 142% b 149% 148%b 149',ib 155% 154 Haver dec. mel okt. 96 97% b 95L 07 98% 97L Gersl okt. dec. mei Suiker c loco jan. 133b 135' i 135%L 33,70 32.80 S7b-70L 35% 32.25 32.60 8.85 8.6Sn 8.90-8.S5R Laten; n - Nora. Tin Str. loco 175-176',iL 134'4 137',b 136% b Str. loco 175%-177%L 5.00-5.50 5.00-5.30 Antwerpen Austr. tvol sept. 180L Okt. 170L nov. 17SL ROUBA1X tVoltops sept 20.35L Okt. 20.45-20.50 nov. 20.45-20.50 LONDEN Metalen cn per ton 187',in 178 Vib 178b 20.30-21.00 21.00L 21.00L 19% 30% 55% 44% Iets lagere winst bij Bührinann-Tetterode AMSTERDAM Over de eerste ne gen maanden van 1972 heeft Buhr- mann-Tetterode een omzet behaald van 490 min tegen 458 min over dezelfde periode van 1971. De netto winst in de eerste drie kwartalen steeg met 13,8 pet tot 12,9 min. De netto winst per aandeel bedroeg 4,56 4), terwijl de netto cash flow per aandeel toenam van 7,48 tot 8,27. Het bestuur zegt te ver wachten dat de uitkomsten voor ge heel 1972 bij deze ontwikkeling zeker niet zullen achterblijven. DOW JONES INDEX Indusl. Sporen IJ til. Obi. Mod* 6 dec. 1027.54 239.44 122.83 465.2 7 dec. 1033.26 239.32 123.18 464.7 6 dec. 18.610 1.824 812 641 7 dec. 19.320 1.797 743 688 Koersen in Montreal 5/12 6/12 Asbestos Corp. 17 17 Canada Fund. 68.07 Consul Balhurst 16% 16% Dom Tar A Chcm 17% 17% Husky 19 19 Nat. Gas 11% 11% Mass Ferguson 19% 19% Nat. Resources 8.47L NEW YORK ACF Industries Airco Allied Chemical Alum Co of Am American Brands American Can Am Cyanamid Am Electr Power Am Melal Climax Am Motors Am Smelt C Rof Am Tel Tel Ampex Anaconda Armco Steel AUant Richfield Bendix 51% Beihl Steel 30% Boeing 25% Burlington Ind 86% Can Pacaric Ry 15% Celancse 40% Chase Manhattan 56% Chesap A Ohio R 49% Chrysler 41% Cities Service 46% Colgate-Palmolive 90% Coll Industries 22% Commonw Edison 37% 33% 31% 32% Cons Edison Cont Can Cont Oil Curtlss Wright Curtiss Wright A Dart ind Ueere and Co Dow Chemical Du Pont (El) 25% 32% 39% 38% 47% 50% 46% 101% 174% Eastman Kodak 142% l First Nat City 70% Admiral Corp 19% 19% Allongheny Pow s 23% 23% Akzona 30% 30% Am Standard 13% 13% Amslcd Ind 43% 44 Gen Electric Gen Foods G'en Motors Gen Publ Util Gen Tel 4 El Getty Oil Gilettc Oimbcl Brothers Goodyear I and R Gulf Oil Illinois Cenlr Insilco Int Busin Mach Intern Harvester int Nick of Can Int Paper Int Tel 4 Tel 69% 69% 29% 30% 81% 81% 22% 22% 32% 32% 95% 94% 63% 63% 25% 32 32 26% 2614 29 29% 14% 14% 397 396% 39% 40 32% 32% 40% 40% 59% 601'. 34% 34 LIng-Temco Vougl Litton Ind Lockheed Aircraft Marcor Martin Marietta May Dcp Stores McDonnell Dougla Mobil Oil Corp Nat Biscuit Nabisco Nat Distillers Nat Gypsum Nat Steel Nat. Lead Ind. North Am Rockw 10% 10 15 14% 10% 10% 29% 28% 52 52% 38 36% 72% 73% 61% 61% 33 32% 16% 16% 18% 18% 44% 44% 17% 17% 33". 32% Pac Gas and El. Penn. Central Pepsicn Phelps Dodge Phillip Morris Phillips Petr 88% 89% 38% 38% 115 115% 4115 42% Procter 4 Gambl 109% 109% RCA 38% 38% Republic Steel 2h 28% Reynolds Ind 56 55% Royal Dutch Pctr 41% 41% Santa Fé Ind. Sears Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific 116% 58", 21% Shell Canada 57% 57% 18 19% 11% 19% 8.51L 57% Can Breweries Cerro Chadbourn Goth Chase Select Fd Columbia Gas Cominco Cont Telephone 16% 2% 11.66 Int Bnk for Rec »n%b 08%b Int FlaV Frag 86% Ini Paper (3 4) 60 25.80 25.80 Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Madison Fund 22% 24% 18% 12% Railway 50 50 Sperry Rand 50 50 Stand Oil Calif 79 80 Stand Oil Indiana 85% 86% Exxon Corp S3 881', Studebaker-Worthl 56% 56% Sun Oil 46 46% Texas Gulf 38% 38% Texas Inst 1711', 171% Transamerica 18% 18% Unilever 47% 47% Union Carbide 50% 51 Unl Royal 15% 18 United Aircraft 47 K 47% United Brands 12", 12% US Steel 33% 33% West Union Tel 53% 51% Wesiinghnuse El 44", 45% Wool worth 34% 34% Nat Can 18% 18% NV Centr A 8% 8 North West R 73% 74 N Am Phillips Co 36% 36%ex Occidental Petr 12% 12% Pacific Light 25% 25'-4 Public Serv 25% 25 Standard Brands 56 56% Union Electr United Corps United Cas 18% 18>4 9% 9% 18% 18% Western Bancorp 30% 36%

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15