deelneming in risico oor arbeiders betwijfeld )r. Vondeling iu voorzitter Tweede Kamer Een halsstarrige man en zijn onderdanige vrouw Oegandezen worden „ingepast" in onze maatschappij FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK King Lear, film met barbaarse stemming cties bij blijvende induidelijkheid iver hartoperaties r 3jpoedig gesprek ét Oost-Duitsland Pleidooi voor onderwijsplan Rectificatie Enorme vraag naar wild en gevogelte Joao en het mes in première [OIHP/KWARTET VRIJDAG 8 DECEMBER 1972 BINNENLAND T9/K11 angman: 'In Joegoslavië blijkt iveinig begrip' an onze sociaal-economische, redactie MSTERDAM Minister L&ngman (economische zaken) betwijfelt sterk of werknemers in een ge- anocratiseerd bedrijf het ondernemersrisico voor hun rekening zouden willen nemen. Volledige 011- «rnemingsdemocratie heeft tot doel de besluitvorming te verleggen naar de werknemers, maar vol- :ns de minister zijn er aanwijzingen dat ook de werknemers in een land als Joegoslavië dat ar- ■iderszelfbestuur kent weinig begrip hebben voor het ondernemersrisico. nister Langman ontvouwde zijn .eeën gisteren op een in Amsterdam houden studiedag van de Orde van >anisatie-adviseurs. Volgens de mi- 'ter is het ondernemersrisico in een democratiseerde onderneming gro- dan in onze situatie, rder vroeg hij zich af, hoe groot de ns is dat er binnen de collectieve ichtsuitoefening tóch machtsconcen- aties ontstaan. 'In dat geval heeft ize huidige structuur het belangrij- voordeel dat de macht duidelijk personifieerd en daardoor herken- ar is. Men weet tenminste wie en at men zou willen controleren', al- s minister Langman. de harde concurrentiestrijd, waarin >t bedrijfsleven internationaal is mvikkeld en waardoor de stijgende elvaart mogelijk wordt gemaakt, ko en volgens de bewindsman diegenen de onderneming naar boven, die in zondere mate de eigenschappen ■bben anticiperend op onzekerhe- n hun onderneming overeind te innen houden. Als de ondernemings- imocratie ertoe leidt, dat men geduid luisterend naar deze mensen doet wat zij raden, is het gevaar voor de onderneming niet groot. 'Maar', aldus de minister, 'vooralsnog lijkt het aan nemelijker, dat men vaak zal menen het beter te weten met alle gevaren, die dat voor de continuïteit van de onderneming meebrengt. In kringen van de kritische vakbeweging schat men die risico's wel erg licht.' Organisatie-geloof Volgens het zojuist beëdigde PPR- kamerlid dr. P. H. van Gorkum tevens een der kritische vakbondsbe stuurders kent het 'organisatie-ge loof' als belangrijkste dogma's slag vaardigheid en efficiëncy en baseert het zich op onkunde en de mentaliteit der ondergeschikten. Die onderge schikten zijn dan ook zonder pardon ■PBH Iffij 'Maar', zei dr. Van Gorkum., dié ?het woord ganisatie-adviseur zijn dienst verricht in opdracht van de ondernemingslei ding, zit er ook zo weinig schot in het nieuwe denken over en het experi menteren met vormen van arbeiders zelfbestuur'. Er zullen volgens dr. Van Gorkum onafhankelijke adviesbureaus voor be- drijfsdemocratie moeten komen, die principieel weigeren opdrachten te aanvaarden van de kant van de lei ding in de organisaties en zodoende vertrouwen kunnen wekken bij onder geschikten. Aangezien de bedrijfsde- mocratie in Nederland nóg ver te zoeken is, zullen die adviesbureaus het naar zijn mening niet gemakkelijk krijgen. Met een verwijzing naar zijn eigen praktijk vertelde hij drie maanden geleden opdracht te hebben gekregen bij duizenden aan de kant gezet.- -van de gekozen leden van de onderne- ■Hz C: 'lunwdff" - nan«,aan kwam, 'dia- bUWMfÊ" organisatie be- minister Langman vindt zich in een crisissituatie. Ver twijfeld het organisatie-esta- öl}$fipiejtt>öe hulP in van de organisa tie-deskundige. En juist omdat de or- mingsraad van de Bijenkorf, om als deskundige een tegenrapport te ma ken tegen het door de leiding samen gestelde rapport in zake de instelling van een centrale ondernemingsraad en plaatselijke ondernemingsraden bij de Bijenkorf. 'Ik ben nog steeds niet Minister Langman in de gelegenheid gesteld dat rapport nader te komen toelichten. Afspraken in die richting worden steeds uitge steld. De leiding voelt zich door de bij wet ingestelde mogelijkheid van tegen-expertise duidelijk bedreigd', al dus de heer Van Gorkum. Hij waarschuwde dat de vakbeweging de niet-materiële eisen bij de komen de cao-onderhandelingen zwaar zal la ten wegen en dat deze eisen breek punten zullen gaan vormen. Ook zal de vakbeweging voor een verdere uit bouw van het bedrijvenwerk blijven vechten. 'Voorts zijn de kansen op een links minderheidskabinet nog niet verkeken en ook van die kant zijn belangrijke impulsen onder andere omzetting van de onderne mingsraden in personeelsraden te verwachten op weg naar de bedrijfs- democratie.' an onze parlementsredactie EN HAAG Dr. ir. A. Vondeling van de PvdA is de nieuwe voor tter van de Tweede Kamer en volgt mr. F. J. F. M. van Thiel in deze nctie op. De Tweede Kamer heëft gisteren dr. Vondeling met 116 n de 140 uitgebrachte stemmen voor de benoeming tot voorzitter de Koningin voorgedragen. -aad lende itstell r lan. heer Franssen kreeg bij deze stem- ng 16 stemmen, die naar men aan- emt afkomstig zijn van de VVD. rder benoemde de Tweede Kamer ondervoorzitters de heer A. C. M. eijters van de KVP en mr. F. rtheine van de VVD. lgende week dinsdag hoopt de neede Kamer het gehele presidium benoemen. Gisteren bestond over samenstelling van het college van IIONferzitters nog geen overeenstem ming. De vierde voorzitter wordt gele- rd door de ARP, voor de vijfde zetel ende de PPR een claim in als vijfde rtij in grootte. Hiertegen zou van Le otestants-christelijke zijde bezwaar if.6™!n ingebracht, omdat de voorgedra- t het n PPR-kandidaat Erik Jurgens geen rlementaire ervaring zou hebben. PPR heeft juist de heer Jurgens RUSSËL Het heeft er alle schijn dat Nederland vrij spoedig na de 10eJidertekening van het basisverdrag issen Oost- en West-Duitsland, op 21 ecember in Berlijn, met Oost-Duits- 1 besprekingen zal beginnen over et aanknopen van diplomatieke be- ekkingen. )e Nederlandse regering zal, evenals aar ik aanneem de overigejj&nden an de NAVO, ongetwijfeld rekening», ouden met het verzoek van Wést** iutsland aan haar bondgenoten, de erstkomende veertien dagen geen appen te doen over het aanknopen fan diplomatieke betrekkingen', aldus inister Schmelzer gisteren in Brus- il verklaard. voorgedragen, omdat hij docent is in het staatsrecht. Wanneer de PPR afvalt voor het presidium is de vijfde zetel voor de CHU (Tilanus) en de zesde voor de CPN. Tegen deze laatste partij zou ook weer bezwaar bestaan. Er wordt ook met de gedachte gespeeld het presidium terug te brengen tot vijf zetels. In dat geval zal het bij de stemming om de vijfde zetel volgende week dinsdag gaan tussen de PPR en de CHIT Aan de stemming over de voorzitters ging de beëdiging van de Kamerleden vooraf. De demissionaire bewindslie den van de WD (de heren Geertse- ma, De Koster. Vonhoff en Rietkerk) en van de CHU (de heren Kruisinga en Scholten) en de ministers Lardi- nois en Van Agt van de KVP waren niet aanwezig. De indruk bestond, dat zij zich aan de beëdiging onttrokken omdat de combinatie van het Kamer lidmaatschap en het ministerschap slechts drie maanden mogelijk is. Kennelijk verwachten deze bewinds lieden een langdurige kabinetsforma tie. Minister-president Biesheuvel, de ministers Nelissen. Boersma en Boer- tien en staatssecretaris Westerterp zijn nu wel Kamerlid en moeten over drie maanden, waneer de kabinetscri sis nog niet is opgelost, kiezen tussen het ministerschap en het Kamerlid maatschap. Voor de Tweede Kamer gisteren ver gaderde opende minister Geertsema in de Ridderzaal de nieuwe zitting van dqnfitaten-Generaal. Het was een sobe re pféchtigheid. Minister Geertsema die in opdracht van koningin Juliana de nieuwe zitting opende, reed in een hofauto voor. Van de totajL.225 Twee de en Eerste kamerleden Waren er maar ruim honderd aanwezig. Kamervoorzitter Vondeling AMSTERDAM Voor alles is een onderwijsplan noodzakelijk: een syste matisch plan, waarin de verlangens en wensen bijeen zijn gebracht voor ons onderwijs en waarin is aangegeven in welk tempo verwezenlijking mogelijk is. De heer E. Steenbergen, voorzitter van de Algemene Bond van Onderwij zend Personeel (ABOP). heeft dit gis teren in Amsterdam in de algemene vergadering van de bond voorgehou den. Zonder zo'n alomvattende planning blijven we in Nederland steken in een beleid, waarover zinnige discussie nauwelijks nog mogelijk is. meende de heer Steenbergen. De wensen en verlangens worden steeds hoger opge stapeld, zonder dat iemand er zich op krijgt of en wanneer ze worden ver vuld. Hij herinnerde in zijn inleiding aan 'een grof schandaal' het om budgettai re redenen uitstellen van onmiddel lijk noodzakelijke voorzieningen als leerlingenschaalverlaging en tweede dag vorming voor vijftienjarige wer kende jongeren. Dat de maatregelen, zij het ten dele, nog zullen worden getroffen, is tfe danken aan de drie vakcentrales en niet aan het parle ment. lartpatiëntenverenigi ng: ten een verslaggever JTRECHT De Nederlandse hartpatiëntenvereniging heeft minis- er Stuyt van volksgezondheid en millieuhygiëne en de leden van de Veede Kamer met buiten-parlementaire acties gedreigd. )it zal gebeuren als niet voor midden olgende week duidelijkheid is ver- chaft over de uitbreiding van de artichururgie in de academische zie lenhuizen en de positie van de werk- oze hartchirurg, dr. J. van der ichaar. De hartpatiëntenvereniging 'erlangt van minister Stuyt dat deze 'et dr. Van der Schaar mogelijk naakt in het Sint Jansziekenhuis in Veert, desnoods als tijdelijke oplos ing, hartoperaties te verrichten. )it staat in het telegram, dat het 'estuur van de hartpatiënten vereni- 'ing aan minister Stuyt en de leden an de Tweede Kamer heeft gestuurd, n het telegram herinnert het vereni- ingsbestuur aan het onderhoud dat e bestuursleden Fievet en Ferman |>P 23 november met minister Stuyt lebben gehad. Hierbij heeft de minis- *r onder meer gesteld, dat in 1973 iet aantal open hartoperaties met 500 »t 1000 zal worden opgevoerd tot in totaal tussen de 1500 en 2000. In het telegram wordt de minister ook herinnerd aan zijn toezegging te willen voorkomen dat onder het des kundige personeel van het Eindhoven- se ziekenhuis verloop zou ontstaan. Volgens de voorzitter van de Neder landse hartpatiëntenvereniging, de heer Fievet, zijn gisteren leden van de commissie-Nieveen en alle hartchi rurgen in Nederland, behalve dr. Van der Schaar, door minister Stuyt ont vangen voor een onderhoud over de situatie van de hartchirurgie in Ne derland. De commissie-Nieveen heeft in okto ber rapport uitgebracht over het te kort aan behandelingsmogelijkheden in Nederland van hartpatiënten in Nederland. De heer Fievet zei bijzonder veront waardigd te zijn dat dr. Van der Schaar niet is uitgenodigd voor deze bespreking. Hij meende dat dit illus treert dat deze Eindhovense hartchi rurg min of meer buiten spel is gezet. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het ministerie van CRM heeft een commissie in gesteld die gaat bekijken welke 'inpassingsmogelijkheden in onze maatschappij' er zijn voor de 244 Oegandezen, die voorlopig zijn ondergebracht in een kamp in Bennekom. Drie criteria staan daarbij voor de commissie voorop: 'Er moet een goe de, aan individuele wensen en moge lijkheden aangepaste werkgelegenheid zijn voor de kostwinners: er moet huisvesting zijn en voor de kinderen en jeugdigen moeten gevarieerde on derwijsmogelijkheden in de naaste omgeving aanwezig zijn', aldus een persbericht van dit ministerie. 'Om de groep niet teveel over het hele land te spreiden (de onderlinge band is sterk) wordt gezocht naar 6 of 8 in eikaars nabijheid gelegen steden, die deze faciliteiten kunnen aanbieden'. Het ministerie verwacht, dat deze mensen over ongeveer 2 maanden, als de taalcursussen zijn beëindigd, hun eigen huis kunnen gaan betrekken. Enkele families zijn nog niet volledig, omdat in 'de onzekere periode die achter hen ligt' familieleden in ande re opvangcentra in Europa terecht zijn gekomen. Via de Britse .regering, het internationale Rode Kruis en het hogecommissariaat voor het vluchte- lingenwezen van de Verenigde Naties, wordt geprobeerd zoveel mogelijk de gezinnen te herenigen. De 36 kinde ren. de 34 jeugdigen en 167 volwasse nen zijn door de militairen van de generaal Spoorkazerne uitgenodigd om daar op 20 december het kerst feest te vieren. Ondanks de kritiek op de opvang, is daar toch een van de families geweest die een baby heeft laten inschrijven In ons artikel 'Vel zwakzinnigen on der jongens en meisjes van tien tot dertien jaar' (van afgelopen dinsdag) is abusievelijk sprake van een percen tage van 6,6 zwaar geestelijk gehandi capten. Dit moet zijn een promillage van 6.6. Van een verslaggever DEN HAAG Er is nu al met het oog op de naderende kerst dagen een enorm grote vraag naar wild en gevogelte. Het probleem is volgens de Neder landse bond van poeliers en wildhandelaren dat er van ver scheidene soorten slechts een gering aanbod is. Dit geldt in het bijzonder voor wilde een den. fazanten, en patrijzen. Tamme konijnen, hazen en ganzen zijn er daarentegen vol doende. Dit komt mede door jde grote invoer van hazen uit Ar gentinië en Schotland en tamme konijnen uit Oost-Duitsland. Verder komen er uit Oostenrijk grote hoeveelheden reeën, uit Australië wilde konijnen en uit Polen fazanten. Van de Neder landse kalkoenen wordt vooral veel geëxporteerd naar West- Duitsland en Amerika. De grotere vraag naar wild en gevogelte is ook toe te schrij ven aan de gestegen prijzen van rund- en varkensvlees. De wild- prijzen liggen iets hoger dan een jaar geleden. Het is volgens de bond opvallend dat de onge veer duizend poeliers in ons land dit jaar al zeer vroeg be stellingen van particulieren hebben geboekt. door Ber Huising George Sluizer, die hier eti elders in Ierland, Portugal. Siberië. Brazilië documentaires maakte, vooral voor de National Geographic Society en de Amerikaanse tv, draaide zijn eerste speelfilm, Joao en het Mes, in Brazilië. Hij had Jan de Bont vaardig achter de camera, Jan Dop voor de montage, Ed Pelster voor de mixage en Theo van de Sande nog als assistent, maar een Nederlandse film werd het niet. En ik ben geen Braziliaan genoeg om te kunnen zeggen, dat dit nu een echte Braziliaanse film is. Ze maken daar veel slechtere films, behalve dan de Cinema Novo-cineasten als Glauber Rocha en Nelson Pereira dos Santos, die het daar puur Braziliaans weer moeilijk hebben. George Sluizer koos voor zijn scenario wel een zeer Braziliaans verhaal van Odyla Costa, over arme mensen in verlaten, achterlijke gebieden, en daar zijn wij ver vandaan. Joao, een oude vaquéros (koeienherder) en jaguar- doder, lang weduwnaar met een vol wassen zoon, neemt een jonge vrouw. Neemt is het juiste woord. Zij heeft niets te vertellen. Zij moet volgen. Joao, wild jaloers, brengt haar ver van iedereen naar een boerderijtje, en verjaagt dan nog zijn zoon. En dan, volslagen onbegrijpelijk, laat hij haar vier jaar alleen, omdat hij rijk wil worden met rubber tappen in het oerwoud. En wie wordt daar nog rijk van? Als hij terugkomt is zij allang naar haar moeder en er is een kind. maar het is niet zeker of het wel of niet is aangenomen. Erger schijnt het te zijn dat zij dat boerderijtje verlaten heeft. Joao, in goede doen nu, koopt een duur mes. Om haar thuis af te ma ken. Toch gaat zij slaafs met hem mee. Dagenlang op de rivierboot. Vrouwen waarschuwen de politie, maar die kan of wil zich er niet mee bemoeien. Zij is van Joao en die mag. Jao (Joffre Soares) vrouw (Linna Miranda). onder de naam Juliana, 'als bewijs van dankbaarheid aan het Nederland se volk', aldus het ministerie van CRM Nog deze week wordt er in Ede en Apeldoorn 'de nog ontbrekende kle ding' gekocht. Ook gaat dan het voor lichtingsprogramma over de Neder landse samenleving van start. Midden volgende week wordt begonnen met de cursussen Nederlandse taal, waar bij de Oegandezen naar leeftijd in vier groepen worden ingedeeld. Hoewel dat nog heel wat hoofdbre kens heeft gekost heeft het ministerie hiervoor nu ook voldoende leerkrach ten kunnen vinden. of moet, blijkbaar met haar doen, wat hij wil. Als zij ziek wordt op die boot verzorgt hij haar roerend. De span nende vraag zou dus kunnen zijn: misschien doodt hij haar niet? Mis schien gebeurt er nog iets dat een wending geeft aan die eenzijdige on verbiddelijkheid? Maar nee. Thuis ge komen slacht hij haar af met zoveel voorgeschreven steken, en maakt hij zichzelf doodongelukkig. Zoals wij al lang zagen aankomen. Maar volgen kunnen wij het niet. Joao. gespeeld door Joffre Soares, is een halsstarrig gesloten man, zo'n bin nenvetter waaraan je niets merkt, be halve op zijn, beste, verdrietige mo ment in het oerwoud. De jonge vrouw, Ana Maria Miranda, is mooi en wel gevoelig, maar te schuw onder danig om iemand te zijn. Overige figuren waren mensen uit de streek zelf. En die hebben George Sluizer en zijn cameraman, documentair, folklo ristisch, ethnografisch bekeken en weergegeven. Mooi weergegeven. Aan de stemmingen, de barre schoonheid van de landschappen, het voor ons vreemde leven van de mensen daar, mankeert niets. Er zit ook een balla- de-achtige poëzie in de beelden en het, wel trage, verhaal. Maar dramatische spanning en ontroering wilden bij mij niet komen. (Amsterdam-Kriterion, 18 jr.) Rechercheurs in Dreigement van een moordenaar. Dreigement van een moordenaar De politie fuzz is een woord voor smeris, of voor een uitsloverige stille heeft het druk in Boston. Vooral met het uitzoeken wie de wethouder en de locoburgemeester binnen de beloofde tijd vermoordt, omdat het gevraagde geld er niet is, en zo nog door wil gaan met de burgemeester en een kostbare miljonair. Dat is dan de ernstige zaak voor de spanning, de botsingen, de ontploffin gen en de geheimzinnigheid. Maar er is op zo'n bureau meer te doen. Er worden dronken zwervers in de fik gezet, er loopt een aanrander rond, er is een inbraak in een slijterij op komst. De hoofden van de recher cheurs lopen om. Dat zij tenslotte alles ongeveer in een klap oplossen is puur toeval: een merkwaardige samen loop van omstandigheden, waaraan ze wel druk, geduldig, moeizaam en on wetend aan meegewerkt hebben. Evan Hunter schreef het leuke scena rio met een ironische kennis van politiezaken, en Richard A. Colla ver filmde het met humor. Ter plaatse grotendeels. Mensen en omstandighe den lijken echt. De grappen zijn niet overdreven. Zo lollig is het politiele- ven nu ook weer niet, maar de hu mor, voor zover aanwezig, is er ruim schoots uitgehaald. Het bureau is een ongeordende bijenkorf, waarin allerlei vreemde figuren in en uitvliegen. Er zijn nog een paar hinderlijke schil ders ook die de hele troep weer groen moeten schilderen. De gebeurtenissen en opdrachten zijn vaag en verwar rend. De rechercheurs die alle kanten uit overal achterheen moeten, soms ver momd als havenarbeider, zwerver of non, zijn ook maar gewone jongens, die fouten maken. Zelfs de politie hond ziet het niet zitten. Bij de vele acteurs en types, die Colla tot zijn beschikking kreeg, zijn Burt Rey nolds, Jack Weston, de komische dik kerd, Yul Brunner, de kale, slimme, dove misdadiger, Raquel Welch, om de aanrander te lokken. Colla heeft er een lekker levendige film mee ge maakt. (Amsterdam - Tuschinski, 18 j) door Ber Huising Bij het dozijn films van The Movies' Russische Filmweek is ook de King Lear van Grigori Kozintsev, die ook al eens een meesterlijke Hamlet verfilmde (1964) en e enmachtige Don Quichote (1957), en van 1924 af al geldt als een der grootste regisseurs van de Sovjet- Unie, ook voor toneel. Zijn King Lear, in twee delen, drie uur lang op het brede doek, maar in zwart-wit, is "een geweldig werk. Naar de tradities. Die van de Sowjet-film- stijl voor dergelijke grote historische drama's, vergelijkbaar met Eisensteins Alexander Newsky en Ivan Grozny. En die van de nog romantische en theatrale opvatting van Shakespeare spelen. Waarin King Lear een bijna te grote, ook wel melodramatische, tragedie wordt. Het theatrale zit in het spel en de spelers. Zij werden voor Kozintsev wel ingehouden, zoals dat moet voor de camera, maar zij Klein denkraam onder grote hoed Het is wel aardig, dat het in Onge wenste Vreemdelingen net anders gaat, dan in cowboyfilms en aanver wante artikelen te doen gebruikelijk is. Paul Newman als Jim Kane, een klusjesman uit Texas, en Lee Marvin als zijn relatie in Mexico hebben wel imponerend grote hoeden op, doch hun denkraam is slechts klein. Het zijn sjlemielen die, tot overmaat van ramp, nog wars zijn van het vuistge vecht ook. Ze moeten in commissie stieren kopen voor de rodeo's, maar nu eens deugen de veekralen niet, dan weer blijken de beesten besmet en tenslotte zijn de oheque's niet gedekt. Ze worden aan alle kanten belazerd en dat mag geen wonder heten, want hun vertrouwen is grenzeloos en bij de eerste de beste gelegenheid trek ken ze niet de revolver doch de portemonnee. Regisseur Stuart Rosen berg heeft knap gewerkt met de Mexi caanse couleur locale, de film heeft een leuke, averechtse dialoog, maar het is jammer dat hij zo trekt. Er zitten teveel dode plekken in, daarom verslapt allengs de aandacht, die in het begin hoog is gespannen. W. W.-B. Amsterdam-City, 14 jr. blijven duidelijk en, na even wennen, prachtig acteren. King Lear, koning af, verstoten door zijn dochters, is in zijn verontwaardi ging, wanhoop, waanzin en droevig wijze berusting tenslotte, een indruk wekkende grijsaard. Zijn trouwe, bit ter dwaze, nar wordt geweldig ge speeld. Regan en Goneril zijn geheel en al de harteloze, zelfzuchtige, van macht en lust en jaloezie bezeten, vrouwen, die met hun driften ook zichzelf de dood injagen. Edmund is misschien te mooi en uiterlijk te edel manlijk voor de verraderlijke bast aard, die alles denkt te winnen en in de dood verliest. Cordelia wordt lief, aanoenlijk en zuiver verbeeld. De blind gestoken oude Gloucester en zijn gevluchte, zwervende zoon Edgar die zich krankzinnig houdt, zijn al te dramatisch zielig. Trouw naar Shake speare overigens. Alle bijrollen worden neergezet zoals zij behoren te zijn. Daarbij had Kozintsev de erbarmelij ke vroeg middeleeuwse massa's, het arme volk, de krijgers, de veldslagen. In het eerste deel is nog wel te zien, dat zo'n massa beweegt naar de aan wijzingen van de regisseur. In het betere tweede deel, waarin alle tragiek, in een versneld tempo en met meer en meer actie, wordt opeengesta peld, beweegt alles echter. Dan komt Kozintsev telkens weer tot sterk door werkende verbeeldingen. Dan schil dert hij, boven het theatrale uit, met zijn filmmiddelen. In barre landschap pen. de eenzame vlakte in de storm nacht, de grillige rotsen bij de zee, en in de duistere drukkende ruimten van de oude kastelen, brengt hij geheel de onheilspellende, barbaahse stemming die bij King Lear past. King Lear loopt maandag, dinsdag en woensdag in een avondvoorstelling. De andere films van de week zijn Oom Wanja van Andrei Kontsjalowski (do), The Last Relic van Gregory Kromsnov (vr) White Sun of the Desert van Vladimir Motyl (za), Whi te Bird with a Black Mark van Yoeri Ilyenko (zo). En dan worden in de nachtvoorstellingen nog de klassieken vertoond: De Moeder, Storm over Azië. Potemkin, Oktober, De Aarde, Staking en Kozintsevs Hamlet. (Amsterdam The Movies)

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11