Europa betaalt voor NAVO ruim 5 miljard meer UW Kans op forse loon- en prijsstijgingen ook volgend jaar nog groot krant WASAUTOMATEN 499,- Hjf dode zeelui in Noordzee gevonden ijlating ïoop op spoedige van Ichreiner-mensen offie duurder, hee goedkoper Klaar voor de reis naar de maan Studente HHSyüSiHP omgekomen bij aanrijding Harde wind Vuurwerk in Rome unieke stoffen aan bieding A VAN DAM Eerste fase in Helsinki afgesloten Loodgieter per abuis in Belfast gedood In deze krant Jongetje schiet broertje dood met jachtgeweer Goede gevers SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN ieowe Leidse Courant WOENSDAG 6 DECEMBER 1972 53ste jaargang no. 289 IfllSTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ■enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Alle bekende merken Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" HAARLEMMERSTRAAT 250 (OVER (AP) Onder een omgesla- n reddingsvlot, dat gisteren in Het maal werd aangetroffen, zijn de lij- n gevonden van vijf zeelieden. Engelse kustwacht vreest, dat de men behoorden tot de bemanning de Griekse vrachtvaarder Gold in, 1957 ton, die op 3 december uit Rotterdam naar Dacca is vertrokken Jnet een lading mais. Wat er gebeurd is met de Gold Coin ~i niet bekend. Wellicht heeft het chip water gemaakt en is de mais ian zwellen in de ruimen, e Gold Coin had 17 bemanningsleden n boord. De vermiste 12 zijn vrijwel eer verdronken. andaag zal het zoeken naar de ver- isten worden voortgezet. HAAG Het ministerie van Èütenlandse zaken heeft goede hoop it de vijf employees van het vliegbe- _ijf Schreiner, die sinds twee weken i de Afrikaanse staat Dahomey wor- n vastgehouden, spoedig zullen wor- i vrijgelaten. r van de vijf Schreiner-employees rden gevangen genomen toen zij s een proefvlucht met een heli- over het paleis van president ieu Kerekou vlogen. Bij de lan- werden de inzittenden van de copter gearresteerd. De helicopter i nog twee andere helicopters van 'mer die op de luchthaven van rnou, de hoofdstad van Dahomey, »og werd hij ook gevangen genomen Den na het incident de chef-operaties n Schreiner ir. Lagos naar Dahomey >ot werd ook hij gevangen genomen 1 het vliegtuig waarmee hij kwam. de ketting gelegd, jen vertegenwoordiger van de Neder- )ndse ambassade in Nigeria houdt vanaf het begin met de zaak izig. Er werd reeds bereikt dat de 'f mannen uit de gevangenis moch- 1 en nu huisarrest hebben in een Verwacht wordt dat de vijf idig in vrijheid zullen worden ge- threiner, een Nederlands vliegbe- tijf, verplaatste enige jaien geleden zijn activiteiten naar Afrika nadat f in eigen land door voortdurende ïflicten met de KLM niet meer uit Ie voeten kon. an een verslaggever EN HAAG De prijzen van koffie i poederkoffie zijn met ingang van indaag met 4 tot 10 cent per 250 ram verhoogd. Een aantal soorten |ee in pakjes en theezakjes wordt et 2 tot 4 cent per verpakking oedkoper. ouwe Egberts heeft zich genoodzaakt Kien de koffieprijzen bij te sturen ndat het prijsniveau van ruwe kof- e op de wereldmarkt gestegen is. De rijsverlaging voor thee is volgens )ouwe Egberts een gevolg van de rijsontwikkeling van de inkoopprij- en. De prijswijzigingen zijn tot stand ikomen in overleg met het ministe- e van economische zaken. De astronauten van de Apollo-17, v.l.n.r. Ronald Evans, Eugene Cernan en Harrison Schmitt, hebben de lanceerplaats bezocht vanwaar ze morgen als alles mee zit hun reis nar de maan zullen beginnen. De drie mannen droegen maskers om elk risico van besmetting, met bijvoorbeeld vcrkoudheidsbacillen, te voorkomen. Zie ook pagina 11. AMSTERDAM De 24-jarige studen te C. J. van Sloten uit Amsterdam is maandagmiddag overleden nadat zij op de kruising van d§ Jodenbreestraat en de Houtkopersdwarsstraat in haar woonplaats was overreden door een vrachtauto. De vrouw stond op het kruispunt met haar fiets te wachten tot zij linksaf kon slaan. Hierbij werd zij van achteren aangereden door een bestelauto Zij kwam voor de op de andere weghelft rijdende vrachtauto terecht. ADVERTENTIE Deze week Eogezegd Ik zal blij zijn als deze dag om is'. Mr. F. J. F. M. van Thiel, die vandaag aftreedt als kamerlid en dus ookals kamer-voor' zitter. In het algemeen veel bewolking en nu en dan regen. Krachtige tot stormachtige wind, aan de kust tijdelijk storm uit zuid tot zuidwest. Temperaturen rond 8 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: af en toe regen, temperaturen boven normaal. Morgen zon op: 08.32 onder: 16.30 Maan op: 09.25 onder: 16.39 De politie van Rome heeft in e?n huis in een van de buitenwijken van de stad een grote partij vuurwerk in beslag genomen. De politie is een grote speur actie naar vuurwerk begonnen nadat enkele dagen geleden bij een explosie in Rome vijftien mensen de dood vonden. Toen ging ook voortijdig een partij vuurwerk, bestemd om de oudejaarsavond niet ongemerkt voorbij te laten gaan, de lucht in. 140 - 160 cm br. per meter f 10,-. Ziet onze etalage. lag Sinterklaasje EEG-commissie over Nederlandse economie: BRUSSEL Ook in 1973 nog loopt ons land een buitengewoon groot risico dat loon- en prijsstijgingen in een bovenmatig tempo zullen aanhouden. Dat is één van de voornaamste conclusies van de EEG- commissie bij de beoordeling van de toestand van de Nederlandse economie. MODESTOFFEN LEIDEN Botermarkt 10 en Haarlemmerstraat 99. BRUSSEL, HELSINKI (Reuter, UPI, AP, DP ADe ministers van defensie van tien Europese NAVO-landen (waartoe Frankrijk niet behoort) hebben besloten volgend jaar ruim vijf miljard gul den meer te besteden voor defensie-projecten. Deze verhoging houdt verband met het voornemen van de Verenigde Staten, voortaan minder dollars beschikbaar te stellen voor de strijdkrachten in Europa. Op deze wijze willen de Europese landen voorkomen, dat Washington eenzijdig tot vermindering van zijn troepen overgaat. Het geld zal voornamelijk worden be steed voor de aankoop van tanks, en andere legervoertuigen, anti-tank-wa pens, onderzeeboten en torpedobootja- gers. Nog niet bekend is, hoe de verhoogde bijdrage zal worden ver deeld over de tien lauden, waartoe ook Nederland behoort. De minister van defensie van de NA VO, die vierdaagse besprekingen zijn begonnen, houden zich ook bezig met de conferentie over evenwichtige en wederzijdse vermindering van troepen (MBFR) in Europa. Deze bijeenkomst kan volgende maand beginnen, als de Oosteuropese landen ingaan op een door de Bondsrepubliek Duitsland verzonden uitnodiging. De Europese landen, Amerika en Ca nada hebben de eerste fase van de voorbereidende besprekingen over een Europese conferentie voor samenwer king en veiligheid afgesloten. De alge mene beschouwingen zijn nu achter de rug. Omdat vandaag in Finland een nationale feestdag wordt gevierd, worden de besprekingen morgen voortgezet. Er zal dan gedebatteerd worden in plenaire zittingen over de totdusver afgelegde verklaringen. Maandag zou het eigenlijke werk moe ten beginnen, nl. het opstellen van een agenda voor de echte conferentie, die waarschijnlijk pas in mei of juni BELFAST (Reuter) Bij vuurge vechten in Belfast zijn gisteren twee mannen door Britse militairen doodge schoten. Een van hen was een lood gieter die een stuk pijp in zijn hand hield. De soldaten die op hem scho ten, meenden dat hij een geweer vast hield. Het andere slachtoffer zou wel een sluipschutter zijn geweest. Het Britse leger heeft verklaard het inci dent te betreuren. kan beginnen. In Helsinki verwacht men dat de multilaterale besprekin gen tegen 15 december afgesloten zul len worden. Het ligt in de bedoeling, Binnenland Tekening akkoord na grote complicaties Van een verslaggever HELMOND De vijfjarige Peter van Oort uit Helmond is zondag door zijn achtjarige broertje Harry in de ouderlijke woning doodgeschoten. Het ongeluk gebeurde toen de ouders nog lagen te slapen, lagen te slapen. De kinderen moeten bij het spelen het jachtgeweer hebben gevonden, dat onder een kast in de huiskamer ver borgen lag. Spelenderwijs moet de oudste jongen het op zijn broertje hebben gericht, zonder te weten dat het geladen was. Toen hij de trekker overhaalde werd Peter door een dode lijk schot hagel getroffen. De vader bleek geen vergunning te hebben voor wapenbezit. Hij legde bij de politie tegenstrijdige verklaringen af over de aanwezigheid van het jachtgeweer. Hij zou er mee op strooptocht gaan. Later zei hij zich bedreigd te voelen in de buurt waar hij woont. een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Dat zijn weer heel wat pakjes van m'n hart. Het Nederlandse uitvoersaldo zal, structureel gezien, dan ook ontoerei kend blijven, aldus voorspelt 'Brussel' in zijn jongste kwartaalbericht over de economische toestand van de Ge meenschap. Veel tekenen wijzen er in Nederland op dat de geringe opleving van de vraag ook in de komende maanden zal aanhouden. De belang rijkste impulsen daarbij zullen uit gaan van de uitvoer, het particulier verbruik en de overheidsinvesterin gen. De basis voor een intern even wicht schijnt nog steeds buitenge woon smal te zijn, zo wordt gewaar schuwd. De Nederlandse uitvoer, aldus wordt voorspeld, zal krachtig toenemen. De ze gunstige ontwikkeling zal, samen met de geringe verbetering van de winstmarges, kunnen leiden tot verbe tering van de investeringsgeneigdheid van de ondernemingen. Ook het ge- zinsverbruik zal weer een dynamische ontwikkeling kunnen gaan vertonen. De inkomens zullen, vooral als gevolg van de vrij algemene toepassing van de koppeling van lonen en over drachtsinkomens aan de index van de kosten van levensonderhoud, nog aan zienlijk stijgen. Voor de EEG in het algemeen wordt voorspeld, dat in de komende tijd de economische expansie zal voortduren. In het bijzonder de investeringsuitga ven zullen sneller worden uitgebreid. Van het gezinsverbruik zullen sterke impulsen uitgaan. Het handelsbalans- overschot zou enigszins kunnen afne men. Een belangrijke matiging van de kosten- en prijsstijgingen kan voorals nog niet worden verwacht, aldus de EEG-commissie. noteer als nieuwe abonnee betaalt per: goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. maand kwartaal Adres: Plaats: Adres: Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ga. 4 gulden abonnementsgeld. Ik ontvang als beloning het aangekruiste pletine handige schaaltje paraatmap (flessen- met brief - onderzetter) papier en pei mapje post papier met enveloppen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN op 22 januari opnieuw bijeen te ko men. De laatste toespraak werd gehouden door de Finse vertegenwoordiger. Hij bood aan, de grote conferentie in juni in Helsinki te houden. De meeste landen willen echter eerst afwachten, wat tijdens het aan de gang zijnde overleg wordt bereikt. Vrijheid Gisteren hebben zowel Spanje als Cyprus verband gelegd tussen de Eu ropese veiligheid en het Middellandse Zeegebied. Volgens Cyprus betekent vrede in Europa: 'Vermindering van de spanning in het gebied waar drie werelddelen aan elkaar grenzen en dat al eeuwen één gebied vormt'. De Spaanse vertegenwoordiger ging nog verder door te stellen, dat ook de stemmen van de landen aan de zuid kust van de Middellandse Zee 'naar behoren gehoord moeten worden'. Verleden week heeft Joegoslavië er ook al op aangedrongen, de Noordafri- kaanse landen te raadplegen. Van Thiel: discussies harder 11 Buitenland Brussel kan nooit iedereen tevreden stellen 9 Kerk Vrijgemaakten: geen gesprek int chr. gereformeerden2 Sport Sporthal als sociaal centrum 13 Economie Verdeelde meningen over koffieakkoord 15 Lezers schrijven 2 Kerk in Uc wereld 2 Boekenetalage 2 Radio en tv 6 Strips en feuilleton 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Beurs 8 Wetenschap cn techniek 11 Familieberichten 14 Op ons verlanglijstje voor St. Nicolaas, in de krant van giste ren gepubliceerd, stond slechts één wens: zeg eens wat goeds over onze krant; werf een abon nee. Ettelijke goede gevers onder onze lezers hebben gistermor gen reeds per telefoon gerea geerd. Wij zijn benieuwd naar de post van vandaag. Doet u ook mee? Wij durven dat te vragen, om dat het bestuur, directie en per soneel in de laatste, moeilijke jaren met verdubbelde kracht hebben gewerkt om uw krant boven water te houden. Ook u kunt daartoe een bijdrage leve ren. Meer lezers, meer adverten ties. De (nieuwe) hoofdredacteur, aan wie wij de telefonische aan meldingen van nieuwe abonnees hebben doorgegeven, was er zeer verguld mee. Wie belt? Wie schrijft' DE DIRECTIE P.S. Als u ons geen nieuwe lezers, maar opbouwende kri tiek aan te bieden hebt, is uw brief natuurlijk ook welkom. (ADVERTENTIE) in elke prijsklasse alle maten modern en klassiek. Levering uit voorraad: 'SLAAPBANKEN CENTRALE' Fabriekstoonzalen: Industriegebouw, Goudsesingel 68, Rotterdam, telefoon 010 13.80.18. RITA 'En daarna kunt u nog een verhaal voor de poppen le zen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1