Israël en Amman praten in geheim Prisma in goud! Zweden worstelt met misdaad, drank en drugs Kissinger praatte opnieuw met Tho Europa blijft belangrijk voor vrede in VS Positie van voorzitster Democraten in VS bedreigd Allende hekelt in VN wereldconcerns Nieuw militair schandaal in België dreigt Ancllo ontloopt stakin» Bekende huisarts in VS zou prominenten van doping voorzien Vergiftig gebak raakte niet op 'Psychiatrische terreur heerst in Sowjet-Unie' Ruzie CDU-CSU bedreigt positie van Rainer Barzel Nieuwe linkse partij in Italië TROUW/KWARTET DINSDAG 5 DECEMBER 1972 BUITENLAND T7/K8 Betrouwbare kringen melden ondanks officiële ontkenningen: JERUZALEM (AP, Reuier, UPI) De Israëlische vicepreniier Yigal Allon heeft vorige week in hel geheim een bezoek aan Londen gebracht en van betrouwbare zijde werd gisteren vernomen, dat hij daar met hoge Jordaanse functionarissen overleg heeft gepleegd over een mogelijke vredesovereen komst tussen Jordanië en Israël. Woordvoerders van Allons departe ment bevestigen, dat de vice-premier in Londen was voor hij naar Amerika ging, waar hij overleg heeft gepleegd met minister van buitenlandse zaken William Rogers. De Israëlische woord voerders ontkenden, evenals Jordaan se collega's, echter, dat Allon in Lon den contact zou hebben gehad met Jordaanse functionarissen. Maar Allon heeft volgens goedinge- lichte en betrouwbare kringen niet alleen vorige week maar al verschei dene keren eerder overleg gepleegd met vertegenwoordigers van koning Hoessein over een mogelijke Israë- lisch-Jordaanse vredesregeling en zij wijzen er op, dat de officiële ontken ningen van deze contacten bijna een routine-aangelegenheid zijn geworden. Vice-premier Allon. een ex-generaal, vertrouwt stellig op de mogelijkheid van vrede met Jordanië. Hij is het wat dit betreft oneens met de minis ter van defensie, Mosje Dajan, die van opvatting is. dat de eerste stap naar vrede in het Midden-Oosten ge daan moet worden door Egypte. De Israëlische premier, mevrouw Gol- da Meir, heeft zondagavond verklaard, dat haar land 'met onze Arabische buren tot overeenstemming kan ko men, mits het principe wordt aan vaard, dat de grenzen van 1967 niet worden hersteld.' Premier Meir zei dit in een interview met het Ameri kaanse weekblad Time. Zij liet verder weten, dat Sadat noch de mogelijkhe den heeft om Israël te verslaan, noch de moed om zijn volk te vertellen, dat Israël een blijvende realiteit is. De wilde staking van ongeveer vijf- Yigal Allon duizend man technisch personeel van de Israëlische PIT, die vorige week dinsdag begon, is gisteravond beëin digd, nadat met de regering overeen stemming was bereikt over hervatting HELSINKI (Reuter. DPA) Er kan geen vrede in Amerika zijn zonder vrede in Europa. Dat is de les die twee wereldoorlogen ons hebben ge leerd, zo heeft de Amerikaan Val Peterson in Helsinki gezegd bij de besprekingen ter voorbereiding van een Europese veiligheidsconferentie. Hij verwees naar de uitspraak van president Nixon dat in het afgelopen jaar meer vorderingen naar een duur zame vrede zijn gemaakt dan in enig ander jaar. De Europese veligheids- conferentie biedt de gelegenheid de 'vredesstructuur' nog te versterken. ST. LOUIS (Reuter) De Democra tische gouverneurs van de Verenigde Staten hebben zich met 18 tegen acht stemmen uitgesproken voor het aftre den van partijvoorzitster Jean West- wood. Zij steunden de kandidatuur van Robert Straus, een voormalig pen ningmeester van de Democratische partij, voor het voorzitterschap. Mevrouw Westwood staat bekend als een vertegenwoordiger van de liberale vleugel van de partij en als aanhanger van de verslagen Democratische kan didaat George McGovern. De partij raad van de Democraten zal de kwes tie van het voorzitterschap komende zaterdag in Washington bespreken. van het loonoverleg. Als gevolg van de staking zijn er in Israël sinds vorige week dinsdag geen televisiepro gramma's meer te zien. valt de radio af en toe uit, worden defecte telefoon verbindingen niet meer gerepareerd en komen internationale telefoonge sprekken vaak niet tot stand. In Syrië zijn de afgelopen twee weken ongeveer tweehonderd legerofficieren en tegenstanders van het bewind van president Hafez Assad gearresteerd, zo heeft het in Beiroet verschijnende tijdschrift Al Raya gisteren bericht. Volgens het blad behoorden de arres tanten allen tot de marxistische vleu gel van de socialistische Baath-partij. die tot voor twee jaar, toen Assad aan de macht kwam. het bewind in Syrië voerde. Onder de arrestanten zijn een brigade-generaal, vijf kolonels en twee journalisten. Er is. volgens Al Raya, geen reden gegeven voor de arresta ties. NEW YORK (Reuter) President Salvador Allende van Chili heeft gis teren in zijn politieke rede voor de assemblee van de Verenigde Naties in New York, internationale concerns be schuldigd van 'ernstige agressie' tegen zijn land. De Chileense president verklaarde, dat met name de Internationale Tele graaf- en Telefoonmaatschappij (ITT), heeft geprobeerd in Chili een burger oorlog te verwekken. 'Wij noemen zoiets imperialistisch optreden', ver klaarde hij. Hij noemde ook de Amerikaanse Ken- necott-kopermaatschappij een 'agres sor. die de Chileense economie ernsti ge schade heeft toegebracht'. De moei lijkheden die Kennecott veroorzaakte na de nationalisatie van zijn belangen in Chili, betekenden het verlies bin nen twee maanden van vele miljoenen dollars, aldus de Chileense president. Hij hekelde de 'drieste' verzoeken van Kennecott aan de justitie in Frank rijk. Zweden en Nederland om' be slag te laten leggen op de Chileense koperuitvoer. Chili zal blijven vast houden aan het principe, dat alleen de Chileense justitie bevoegd is om in geschillen over naasting van zijn na tuurlijke hulpbronnen, bindend uit spraken te doen. besloot de Chileense president. ADVERTENTIE PRISMA7 nieuws Prisma dameshorloge mp 14 karaat goud W#*" 14 karaat gouden dameshorloges ^verkrijgbaar v.a. 139,- PARIJS, SAIGON (AP, AFP, Reuter, UPI) Nixons adviseur Henry Kissinger en de Noordvietnamese onderhandelaar Le Doec Tho hebben gisteren twee keer langdurig besprekingen gevoerd om de laatste hindernissen op te ruimen voor de sluiting van het Viet- nam-akkoord. Eerst werd gepraat in een villa in de zuid-Parijse stadswijk Choisy-le Roi, waarna later het gesprek werd voort gezet in het dorp Saint Gemme dat ten westen van de Franse hoofdstad ligt. Kissinger noch Tho hebben iets losge laten over wat is besproken. Toen Kissinger gisteren na het eerste, ru m twee uur durende overleg de auto instapte schoot met hem een zwarte kat naar binnen, tot grote hilariteit van de persfotografen en tot ongenoe- BRUSSEL (ANP) Nog maar net is in België een militair proces achter de rug van een aantal para-comman do's die, tijdens een oefening collega's op zo'n manier verhoorden dat het op regelrechte marteling ging lijken, of er dreigt alwee: een militair schan daal. De rijkswacht van Brasschaat stelt, op last van de krijgsauditeur (auditeur militair) een onderzoek in naar wat er gebeurd is met drie dienstplichtigen in het kwartier 'de Proost' van de legerplaats te Bras schaat. Op 21 november zouden drie dienst plichtigen van het 18e 'rijdende artil lerie' uit dit kamp onwel geworden zijn bij het beproeven van een nu uw type gasmasker. Rijkswacht en militai re overheid zwijgen tot dusverre over deze zaak, maar uitgelekt is inmiddels dat het drietal opdracht gekregen zou hebben om, met het nieuwe gasmas ker op, een grote lichamelijke inspan ning te leveren. Dat werd gedaan om te beproeven of het nieuwe gasmasker wel voldoende zuurstof toeliet. Tijdens een eerste oefening zou een van de dienstplichtigen bewusteloos geraakt zijn en de twee anderen wer den onwel. Eén van de drie, een academicus, weigerde daarop zijn me dewerking te verlenen aan een tweede proef die door een onderoffier werd bevolen. De rijkswacht onderzoekt momenteel of deze dienstplichtige re den had om het bevel te weigeren. KAAP KENNEDY (AFP) - Een loonsverhoging van ongeveer 44 pro cent voor 59 'niet-essentiële' employ ees van Boeing heeft hun dreigende staking voorkomen, die de vorrgeivi- on lancering van de ApolIo-17. don kere!'grnorgen in gevaar zou brengen. NEW YORK (AP) Het Ame rikaanse dagblad The New York' Times heeft bericht dat de be kende, nu 72-jarige huisarts Mac Jacobson in de loop der Jaren aan tal van prominente figuren het stimulerende mid del amfetamine heeft toege diend. Volgens het dagblad wa ren de bekendste ontvangers van het middel, dat in de VS 'speed' wordt genoemd, wijlen president John F. Kennedy en zijn echtgenote, Jacqueline, thans gehuwd met de Griekse scheepsmagnaat Aristoteles 0- nassis. Volgen- de New York Times heeft het Amerikaanse federale bureau voor narcoticabestrij- ding zich de laatste vijf jaar regelmatig met de praktijken van Jacobson beziggehouden. Uit een onderzoek van de boe ken van de arts zou zijn geble ken dat hij een be'angrijke hoe veelheid amfetamine h'.d ?«*- kocht, terwijl niet was geno teerd wat daarmee gebeurd is. In 1969 had het bureau beslag laten leggen op alle geneesmid delen van Jacobson. die daarop een rechtzaak begon. Volgens de New York Times is Jacobson met John Kennedy meegereisd toen deze in 1961 met de toenmalige Russische leider Chroestsjew ging onder handelen. De arts had Kennedy toen enige injecties gegeven, zo had Jacob son in een vraaggesprek met de New Tork Times verteld. Hij zei er niet bij of het vitaminen, hormonen of wellicht stimule rende middelen (doping) waren geweest. Andere bekende pa tiënten van Jacobson waren de schrijvers Truman Capote, Ten nessee Williams en Alan Jay Lerner. gen van bijgelovige omstanders. Over het tijdstip van het sluiten van het Vietnam-akkoord zijn de menin gzen nog steeds verdeeld. Het Zuid- vietnamese blad Tin Song, dat de re gering Thieu pleegt te volgen, schreef gisteren dat berichten als zou op 15 december een Vietnam-akkoord wor den getekend 'komisch en volledig uit de duim gezogen' zijn. Het blad her v(alde het standpunt van Saigon dat Vietnam alleen zal ondertekenen als hel verdrag in over eenstemming is met de standpunten van de 'Republiek (Zuid)Vietnam'. De Zuidvietnamese onderhandelaar in Pa rijs, Pham Dang Lam heeft gisteren opnieuw benadrukt dat twee kwesties geregeld moeten worden voordat een akkoord kan worden bereikt: 1) Hanoi moet toezeggen haar troe pen uit Zuid-Vietnam terug te trek ken en 2) de aard en taak van de voorge stelde nationale raad voor Zuid-Viet nam moet precies worden omschre ven. Volgens Lam kan Saigon niet instem men met de omschrijving 'machts structuur' of 'bestuursstructuur' voor deze nationale raad. die zou moeten bestaan uit aanhangers van Thieu. neutralisten en leden van de Zuidviet namese tegenregering. Kort na de' terugkeer van Thieu's adviseur Ngoejen Phoe Doec uit de VS waar hij met Nixon heeft geconfe reerd is gisteren de Zuidvietnamese veiligheidsraad in spoedzitting bijeen gekomen. Aangenomen wordt dat Sai gon haar eisen onverkort zal handha ven. De regering van Laos heeft de VS officieel verzocht .haar land op te nemen in een eventueel akkoord met Hanoi over een wapenstilstand. Dit is gisteren in Vientiane de hoofdstad van Laos bekendgemaakt. De Voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam heeft in een verkla ring de regering Thieu ervan beschul digd dat zij een lijst heeft opgesteld van enkele duizenden politieke gevan- genen, die Saigon zou willen execute ren voordat een bestand van kracht wordt. LIMA (Reuter) Als gevolg van voedselvergiftiging zijn in n bergdorp in Peru elf leden van een familie om het leven gekomen. Eerst stierven drie kinderen en een volwassene door het eten van gebak, dat met een insekten-bestrijdingsmiddel in aanra king was gekomen. Bij de begrafenis zetten de nabestaanden, die de doods oorzaak van het viertal niet kenden, de rest van het gebak aan de treuren de familieleden voor. Daarop overle den nog eens zeven mensen. Ruim helft van gedetineerden is alcoholist of drugmisbruiker 'Het wordt steeds stiller in de binnenstad van Stockholm. Het cen trum wordt 's avonds vooral door de ouderen gemeden. Er worden hier elke week zo'n tien mensen neergeslagen en beroofd. De mensen blijven nu in hun eigen wijken. De buurtrestaurantjes maken een bloeiperiode door. De mensen gaan niet meer naar de binnenstad. Zij gaan in hun eigen wijken eten. Het begint hier steeds meer op Chicago te lijken. Dat komt vooral door de gebruikers van verdo vende middelen'. Aan het woord is Nick Hofstee, een gebrilde vijftiger en eigenaar van een hotel in het centrum van Stockholm. Hofstee, een voormalige Nederlander die dertig jaar geleden voor de Duit sers naar Zweden vluchtte, ziet de stijgende misdaad als een van de problemen in de Zweedse stedelijke centra. In Zweden worden elk jaar zo'n 550.000 misdrijven bij de politie ge meld. Het is de top van eon ijsberg, voornamelijk bestaande uit gevallen van roof. diefstal, inbraak, oplichting en vervalsing. In vijftien jaar tijds is het aantal geregistreerde diefstallen met 200 procent gestegen. De misdaad in Zweden is een sociaal probleem, dat gepaard gaat met misbruik van alcohol en verdovende middelen. Leif Hallberg, voorlichtingschef van het gevangeniswezen, erkent dat 36 procent van de Zweedse gevangenen wegens alcoholmisbruik is veroor deeld. Het zijn merendeels mensen die onder invloed achter het stuur zijn gekropen en zwaar een of twee maanden worden gestraft Naast deze 36 procent is het van 26 procent bekend, dat zij zware drugge bruikers zijn. Alcoholisme In Zweden is alcoholisme vaak de eerste fase van later gebruik van verdovende of stimulerende middelen. Wie eenmaal verslaafd raakt aan hard drugs, heeft geld nodig en komt gauw tot diefstal om nieuwe doses drugs aan te schaffen. Jan Ording, hoofd van de sectie narcotia van de Raad voor Volksgezondheid en Welzijnszorg (Socialstyrelsen) vertelt: 'In Zweden hebben 250.000 tot 300.000 mensen op de een of andere manier tijdelijk of voortdurend problemen met alcohol. Van hen hebben zo'n 50.000 mensen behoefte aan hulp'. Alcoholisme is in Zweden een groter probleem dan drugmisbruik, meent Bengt Janzon, algemeen voorlichtings chef van Socialstyrelsen. Dronkenschap kwam in de vorige eeuw al op grote schaal voor, nadat ontdekt was, dat aardappelen een uit stekende grondstof waren voor de na tionale drank akvavit (45 procent zui vere alcohol). Armoede, verveling tij dens de lange, donkere winters en eenzaamheid deden velen naar de fles grijpen. De Zweden consumeren per hoofd van de bevolking niet overma tig veel alcoholica. Maar net is hun drinkcultuur die afwijkt van de alco holgewoonten in zuidelijker landen. De Zweed hanteert de drank meestal niet om een langdurig gezellig samen zijn te veraangenamen maar meer als middel om snel dronken te worden, zo werd mij door een vriendelijke ingezetene van Stockholm meegedeeld. Het drankprobleem leidde omstreeks de eeuwwisseling tot de opbloei van een krachtige beweging voor drankbe strijding. Het was een beweging van geheelonthouders, die ook op politiek terrein snel aan invloed won. Na verloop van tijd had je een streepje voor als je lid van de beweging was. In de liberale en sociaal-democrati sche partij was het aantal drankbestrij ders dan ook groot. Onder invloed van deze pressiegroep kwamen er spoedig stringente maatregelen tegen alcoholmisbruik. Van 1914 tot 1955 was de alcohol op de bon. Alleen personen boven de 25 met een baan kregen bonboekjes waarop een be perkte hoeveelheid drank kon worden gekocht. Ook de relatief strenge straf fen op rijden onder invloed en open bare dronkenschap opsluiting en 35 gulden boete waren het gevolg van Zwedens alcoholistische verleden. De straffe maatregelen en de duurte van de drank hebben het alcoholisme echter niet kunnen verdrijven. Vooral de laatste jaren is het de jeugd die zich op de alcohol heeft geworpen. Zij drinkt vooral 'mellan-öl', biersoorten met een alcoholpercentage van 3,6. Een sociaal werker in Stockholm ver- door Chris Blankenburgh telde me dat het voor Zweedse pubers heel gewoon is per avond 15 tot 20 blikjes bier te nuttigen. Nadat het optreden van baldadige, dronken jeugd te vaak voorpagina-nieuws was geworden, werd ook het mellan-bier op de sterke-drankenlijst gezet. Het is nu niet meer te koop voor personen onder de 18 jaar. Naast het alcoholmisbruik begint het probleem van de narcotica de Zweedse maatschappelijke werkers steeds gro tere zorgen te baren. Het drugpro bleem werd in Zweden voor het eerst omstreeks 1950 gesignaleerd. Rond 1965 en later in 1968/69 nam het drugmisbruik schrikwekkende afme tingen aan. Uit een enquête bleek, dat 30 tot 35 pet van de jeugd tussen de 15 en 25 minstens eenmaal hasjiesj of marihuana had 'geprobeerd'. Met de komst van Amerikaanse Vietnam- öeserteurs deed de LSD zijn intrede als hard drug. Op kleinere schaal werden zeer sterke hard drugs als opiumhoudende middelen (opiaten), heroïne, en morfine gebruikt. Maar het grootste probleem was het massa le gebruik van stimulerende midde len, de centrale stimulanten (CS). Dit zijn de amfetaminen, Preludme. R ta- line en metamfetaminen, die door sportlieden soms als doping worden gebruikt. Ongeveer 90 pet van de 'Aveedse hard-drug-gebruikers is aan deze pep-middelen verslaagd, dient ze met met de injectiespuit toe, of neemt massa's pillen in. Ben je eenmaal met CS begonnen dan is het moeilijk ermee te stoppen, aldus Jan Ording, narcoticachef van Socialstyrelsen. Een verslaafde ge bruikt gewoonlijk vijf tot tien dagen lang dag en nacht grote hoeveelheden stimulerende mideelen. Hij heeft al die tijd geen behoefte aan slaap of eten. Hij leeft in een roes van overac tieve opgewektheid. Na de inspuiting speriode is de verslaafde meestal on dervoed. uitgeput, apatisch en gees telijk verward. Na een paar dagen rust zal hij proberen een nieuwe ciopings-cyclus te beginnen. Het injecteren van drugs is vaak heel schadelijk voor de gezondheid, vertelt Gustav Griehsel, chef-sociaal werker in Stockholm. Op de kliniek komen regelmatig mensen met zware infec ties door het gebruik van n c naalden. Het komt voor dat groepjes verslaafden de spuit zonder meer doorgeven, afspoelen met leidingwater en afvegen met een kledingstuk. Het gevolg is hepatitis, een ernstige lever aandoening. Voor verslaafden is het moeilijk de tredmolen van drug-misbruik te verla ten. Regelmatig werken is bijna on mogelijk. Alle tijd en geld worden besteed aan het bemachtigen van nieuwe doses (een gram canabis (hasj en marihuana) kost in Zweden zeven gulden, een dosis Preludine (één van de CS) 35 gulden en een portie heroïne 280 gulden. Het gevolg is dat diefstal, inbraak, prostitutie en drug handel hand in hand gaan met versla ving. Uit een onderzoek dat de politie van Stockholm instelde bij mensen die met haar in aanraking kwamen, in het vierde kwartaal van 1968, bleek dat van de groep tussen de 25 en 29 jaar 55 procent van de mannen en 87 procent van de vrouwen lidtekens hadden van drug-injecties. 'Drugge bruik is sterk geconcentreerd in ste delijke gebieden en in sociaal-econo misch misdeelde groepen. Het houdt verband met misdaad en alcoholmis- 'In Zweden hebben 250.000 tot 300.000 mensen problemen met al cohol'. brii ik", aldus een stencil voor maat- .i e wc in Zweden. Er zijn ongc' '00 verslaafden aan hard drugs .-.Jan Ording van Socialstyrelsen. Sinds 1970 is het aantal, drugmisbrui kers hier met 100 procent gestegen, vertelt Gustav Griehsel van de Maria- polikliniek in Stockholm. In topwe- kei. krijgen wij er hier zo'n 15 nieu we verslaafden aan opiaten bij, 40 verslaafden aan stimulerende midde len en zo'n 70 aan canabis. Handelaars De Zweedse politie maakt intensief jacht op de handelaars in verdovende middelen. Maar de druggebruikers zelf worden tamelijk ongemoeid gela ten. 'Mensen die drugs gebruiken, zeggen niet zoveel. Zij weten dat zij geen nieuwe dosis krijgen als ze te veel praten', zo vertelt Ragnar Hil- ding, hoofd van de narcotica-afdeling van de Nationale Politieraad in Stock holm. 'De politie is zeer tolerant jegens druggebruikers. Het heeft geen zin deze mensen te straffen. Wij pro beren vooral de mensen te pakken die drugs voorhanden hebben en ze ver handelen'. Het indammen van de stroom verdo lende middelen die vanuit het buiten land in Zweden komt. is een van de methode om het drugprobleem on der controle te krijgen. Oorzaken Dit neemt de oorzaken van het drug misbruik echter niet weg. Uit diverse studies die in Zweden van dit pro bleem zijn gemaakt, is de slotsom getrokken dat de behoefte van vele Zweden aan een roes sociaal-spychi- sche oorzaken heeft: het onvermogen zich maatschappelijk aan te passen en andere psychische gebreken. Dit probleem waarop wij later ingaan wordt vaak gezien als een gevolg van het misbruik van alcohol en drugs. Maar het gaat meestal juist aan het grijpen naar de fles en de injectiespuit vooraf. (Dit is het derde artikel van een serie. De eerste twee werden geplaatst op 2 december). WASHINGTON (UPI) De Sowjet-regering maakt zich aan dig, door dissidente intellectue- psychiatrisch terrorisme' schui len uitsluitend vanwege hun po litieke inzichten in psychia trische inrichtingen op te slui ten. Deze beschuldiging heeft de Russische professor in de wis kunde dr. Aleksander Jesenln- Volpin, geuit. Jesenin-Volpin (48 jaar) heeft de laatste maan den gedoceerd aan de New York State universiteit in Buf falo. Hij heeft tot een internati onaal protest opgeroepen tegen het misbruiken van de psychia trie door de juridische autori teiten in de Sowjet-Unie. 'Het is mijn vaste overtuiging', aldus Jesenin-Volpin, 'dat als de beschaafde wereld luider en moediger tegen dergelijke prak tijken zou protesteren, wij veel meer slachtoffers van de Sow- jet-politiek-psychiatrische ter reur zouden kunnen bevrijden. De onderdrukking van de vrij heid en de voortdurende poli- tlek-psychiatrische terreur in de Sowjet-Unie is zoals ik heb uitgelegd een zaak van Inter nationale zorg, omdat het iede re mogelijkheid vernietigt van openlijke terughouding door de Sowj et-leiders'. Jesenin-Volpins legde zijn ver klaring af tijdens een besloten zitting van de subcommissie voor internationale veiligheid van de Amerikaanse Senaat. Bij zijn getuigenis voor deze com missie legde hij uit, dat Russi sche dissidenten zeer vaak we gens 'anti-Sowjet-activitciten' ;vorden veroordeeld op grend van het Sowj et-wetboek van strafrecht. Tijdens de rechtzaak worden de inzichten /an de be klaagde getoetst aan de commu nistische ideologie, waarbij deze inzichten dan 'duidelijk vals' blijken te zijn. Verder mogen de Sowjet-rechtbanken uiterst vage medische criteria inzake de een of andere geestesziekte op de beklaagden toepassen, zo dat deze 'niet verantwoordelijk' voor hun verklaringen worden geacht en voor 'behandeling' naar diverse psychiatrische in richtingen worden doorge stuurd. Jesenin-Volpin gaf enkele voor beelden voor dissidenten, die onder psychiatrische behande ling staan: generaal Pjotr Grigorenko, die in 1969 in een inrichting werd gestopt, omdat hij de waarschuwingen van de autori teiten in Moskou in de wind had geslagen en naar Tasjkent was gereisd, teneinde daar een rede te houden ter verdediging van de rechten van een aantal Krim-Tartaren, die berecht wer den omdat zij naar hun oude vaderland terug hadden willen keren: Pjotr A. Lysak, een 40-jarige ingenieur, die in 1956 naar een inrichting gestuurd was, om dat hij volgens de aanklacht een partij-propagandist had ge vraagd: 'Waarom worden in een zogenaamd vrij land als de Sow jet-Unie. buitenlandse radio-uit zendingen gestoord?' Viktor Feinberg, die in Le ningrad werd opgesloten, omdat hij had deelgenomen aan een demonstratie tegen de invasie van de landen van het War- schau-pakt in Tsjechoslowakije in 196c. BONN (UPI) Rainer Barzel, de leider van de Westduitse christen democratische oppositie, heeft ver klaard alles in het werk te stellen om de eenheid tussen de CDU en haar Beierse zusterpartij CSU te bewaren. 'Ik zal niets doen dat ons partijpro gramma of haar eenheid in het ge ding brengt', aldus Barzel. wiens posi tie na de verkiezingsnederlaag in dis cussie staat. De positie van Barzel wordt fel aangevochten door CSU- leider Franz-Josef Strauss. Strauss, die Barzel wegens te zwak optreden tegen de regeringscoalitie Brandt- Scheel heeft gehekeld, wil dat de oppositieleider voorlopig slechts voor een jaar tot fractievoorzitter wordt herkozen. Strauss heeft gedreigd de samenwerking rr.et de CDU te verbre ken en de CSU op nationaal niveau als rechts christendemocratisch alter natief te organiseren, tenzij de CDU aan de eisen van de CSU tegemoet komt. LIVORNO (Reuter) Italië heeft er een nieuwe linkse partij bij gekregen: de Proletarische Unie (PDUP), die ontstaan is uit een samenvoeging van de resten van twee partijen die bij de algemene verkiezingen van mei jL nauwelijks aantrekkingskracht op de kiezers vermochten te oefenen: 'e Proletarische Socialistische Partij (PSIUP) en de Politieke Arbeidersbe weging (MPL). De PSIUP ontplofte in juli nadat ze bij de verkiezingen al haar 23 zetels in de Kamer van afgevaardigden had verloren en ze haar elf zetels in de Senaat slechts had kunnen behouden door met de communisten samen te werken. Twee derde deel van de PI SUP liep over naar de communisten, Van de rest voegden zich sommigen zich bij de socialistische partij. De overigen zijn toegetreden tot de nieu we PDUP. De MPL ontstond twee jaar gelegen als een linkse loot van de Christelijke verbonden van Italiaanse arbeiders (ACLI), een roomskatholie- ke beweging die dateert uit de tijd vóór de opkomst van de grote vakor ganisaties. Na het débacle van de verkiezingen is de rechtervleugel van de MPL naar de socialisten gegaan; de linkervleugel heeft zich nu verenigd met wat er over was van de PSIUP.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8