dichtbij Massaal afscheid in de Tweede Kamer op komst erzet tegen verlegging aalbocht duurt voort erland De enig echte Sinterklazen Donderdag: 41 nieuwe gezichten op Binnenhof Dr. Polanen verontwaardigd over politie rOUW/KWAHTKT Dl MSI) \G m iii-: r. U .K l<>-,2 BINNENLAND TS/K7 iiiimcntaar wet die ervan uitgaat, dat iemand van een illegale organisatie is, leer een hoge politiefunctionaris •id wordt gevonden daar een eed op doen, kan uit een oogpunt van •iduele rechtszekerheid niet vol- bevredigend worden genoemd. :h zullen ook Nederlanders zich voorstellen, dat de regering en parlement van de Ierse Republiek j van zo'n wet wensen te bedienen de campagne tegen het Ierse Repu- ^rs* Aarden (PPR) ;einse Leger (IRA). Ook wie vindt, >elan at het doel de middelen niet behoort Drs. A. M. de Boo (CHU) Mevrouw G. Brautigam (PvdA) H. Kikkert (CHU) Mr. dr. N. G. Geelkerken (AR) heiligen, zal er begrip voor moeten 'ie ebben, dat de Ierse regering bij de U pstrijding van de terroristen niet met uiterste kieskeurigheid te werk gaat. )e IRA zelf is wel de laatste instelling daartegen bezwaar zou mogen ma in. Met haar bloedige aanslagen in lstcr heeft ze het recht om te worden leten met de maatstaven van de chtsstaat, volledig verspeeld, ij de beoordeling van het nieuwste apen dat de regering-Lynch zich voor aar actie tegen de provisionals van de IA heeft aangeschaft, mag vooral liet uit het oog worden verloren, dat er tn heilzame invloed van kan uitgaan de toestand in het ontredderde Ister. Door deze provisionals krach- g te gaan bestrijden heeft de regering in de Ierse Republiek de kans op ligc stabiliteit in Noord-Ierland aan- erkclijk doen stijgen. De veilige uchthaven die de terroristen van de IA vroeger na hun Noordierse acties de republiek konden vinden, is nu iranderd in wat ze allang behoorde te jn: een gevangenis, ngetwijfeld is de politiek van de ïgering-Lynch mede ingegeven door genbelang, door de vrees b.v. dat de rreur van de IRA zou kunnen over- pan naar het ziuden, en door beducht lid voor het programma van sociale ivormingen waarmee de IRA het inservatieve establishment in Dublin ceft geconfronteerd. Bovendien kan rland, gezien zijn economische af- inkelijkheid van Engeland, het zich et permitteren, al te weinig acht te pan op de wensen van de regering in onden. die jarenlang op een forse inpak van de IRA heeft aangedron- n. Maar al deze overwegingen, hoe ist op zichzelf ook, mogen toch aan regering-Lynch de lof niet ontnemen zc verdient, omdat ze bezig is een mlijke bijdrage te leveren tot de idiging van het zinloze geweld dat ir te lang reeds teistert. Niet elke Sint en elke Piet lopen vandaag in een rood pak, met een namaakgouden scepter in de hand en een goedheilig kruis op het hoofd rond. En lang niet allemaal zullen ze op paarden zitten. De meesten zullen gewoon in de tram stappen en uiter lijk zal er niets bijzonders aan hen te zien zijn. En toch zijn dat de enig echte Sinterklazen, de enigen die van nature gerechtigd zijn hun naam te dragen: Sint, Piet, Pieter, Pieterman, Sintemiklaas en zelfs helemaal voluit Sintnicolaas of Sint Nicolaas. Je hoeft het telefoonboek van een willekeurige grote stad maar op te slaan en ze staan er in rijen achter elkaar in. door Bert de Jong DEN HAAG Morgen, wanneer de oude Tweede Kamer voor het laatst bijeen komt, en overmorgen, wanneer de eerste vergadering van de nieuwe Tweede Kamer wordt gehouden, zal pas duidelijk blij ken voor welke politieke verschuivingen de kiezers vorige week hebben gezorgd. Van niet minder dan 41 kamerleden wordt morgen afscheid genomen en het Haagse Binnenhof zal donderdag een even groot aantal nieuwe gezichten kunnen begroeten. Een mutatie van deze omvang op een college van 150 leden mag bijzonder worden genoemd. Dat was ook het geval met mevrouw Haya van Someren-Downer van de WD met ruim veertienduizend voor keurstemmen en Marcel van Dam van de PvdA met ruim dertienduizend voorkeurstemmen. Bij de ARP ver diende de heer Schakel ongeveer drie duizend voorkeurstemmen. Mevrouw ir. N. C. de Ruiter, voor wie in de CHU een aparte actie werd gevoerd, kreeg bijna zesduizend stemmen. Mr. J. N. Scholten van de ARP verdiende met zijn persoonlijke actie ongeveer vijfduizend stemmen. Beiden stonden echter niet op een verkiesbare plaats. Afscheid Morgen wordt afscheid genomen van de Kamerleden die het Binnenhof verlaten. Voorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel zal ze op de hem bekende hartelijke wijze toespreken om daarna zelf ook te worden toegesproken, om dat ook hij politiek Den Haag vaarwel zegt, door tweede voorzitter dr. A. Vondeling van de PvdA. Onder de kamerleden die afscheid nemen zijn er velen, die van zich hebben laten spreken en die bekend zijn geworden. Genoemd kunnen wor den drs. J. M. Aarden (PPR), die vermoedelijk nu een functie krijgt bij de sterk gegroeide partij, dr. I. Z. Baruch (DS'70), mr. C. A. Bos (CHU), mevrouw Gerda Brautigam (PvdA). Cees Egas (PvdA), mr. dr. N. G. Geelkerken, J. Huijsen, mr. M. J. J. A. Imkamp (D'66), H. Kikkert (CHU), drs. G. Nooteboom (D'66), P. J. A. van der Sanden (KVP) en drs. W. A. F. Wilbers (D'66). Van een aantal kamerleden stond het afscheid al vast, om de eenvoudige reden, dat ze zich niet herkiesbaar hadden gesteld. Dan zijn er kamerle den, die kéns hebben terug te keren, omdat zij de plaatsen van collega's kunnen innemen, die over wie weet hoeveel tijd benoemd kunnen worden tot minister of staatssecretaris in een parlementair kabinet. Nadat het Centraal Stembureau giste ren de officiële uitslag van de verkie zingen had bepaald en vastgesteld wie er precies waren gekozen, kwamen de kamerleden op het departement van Binnenlandse Zaken hun handteke ning zetten als bewijs, dat zij de benoeming aanvaardden. Vervolgens werden hun geloofsbrieven onder zocht. Loting Het Centraal Stembureau stelde vast, dat er 7.349.045 stemmen waren uitge bracht. Er werden 143 zetels direct toegewezen. Van de zeven restzetels ging de laatste naar de ARP. Op grond van de officieuze uitslagen konden we vorige week de meeste namen van de gekozen kandidaten reeds publiceren. Bij de PvdA moes ten echter nog vijftien plaatsen ver loot worden, onder zestien kandidaten en bij de KVP drie plaatsen onder vier kandidaten. Het gevolg van de loting door het centraal stembureau voor de PvdA was dat mr. P. R. Stoffelen afviel. Maar hij zal weer de plaats innemen van de Amsterdammer K. Nagel, die als gevolg van een interne afspraak in de PvdA zal bedanken. Bij de KVP viel als gevolg van de loting drs. H. J. B. Aarts uit Enschot af. Voorkeurstemmen Ook drs. M. J. J. van Amelsvoort, die Sï loor Jac Lelsz LTMEGEN Met recente infor- latie van enige kanten wil de rJoy de nieuwe regering ('welke r 1(at ook mag zijn') onder druk i itten inzake het hete hangijzer v ffl de Waalbocht-kwestie. Vol- l Bns het Actiecomité Groenlan- i en, dat zich militant verzet te- :ea™ ïn de wijze, waarop Rijkswater en! aat a*s zeer gevaarlijk voor v e scheepvaart geachte bocht bij lijmegen uit de rivier wil halen, er zoveel nieuw materiaal voor- anden, dat het noodzakelijk is e zaak opnieuw grondig in stu- ie te nemen. /let vijftigduizend bandtekeningen "Maar Den Haag? ziet er naar uit dat men in het uorjaar met vijftigduizend handteke- l," ingen naar Den Haag kan gaan om aai aarmee zijn standpunt bij de vaste ^♦mercommissie van Verkeer en Wa- rstaat, die dan een hoorzitting aan t onderwerp wijdt, kracht bij te tten. Aan at Rijkswaterstaat zijn keuze liet Notpjen op het zogenaamde Groenlan- •tracé voor het afsnijden van do ht in de Waal (de rivier wordt bij negen te krom en te smal geacht, jecn bij een toenemend aantal rltfchepen met bovendien veelal gevaar- ike ladingen, die giftig of explosief 'n, niet meer verantwoord wordt ronden betekent dat zo'n 160 men- tussen het oude en het nieuwe viergedeelte op een eiland komen te onen, boeren- en andere gezinnen, v >ct betekent ook dat een ingreep o 'oet worden gedaan in een land- nu ^P, dat natuurwetenschappelijk TafPn grote waarde wordt geacht; in «zeggingen, dat het zoveel mogelijk ordt ontzien, of dat er compensatie oor komt, lijkt men niet zoveel ver- ouwen te hebben. Voor Rijkswater- ufe; laat blijft het Groenlanden-tracé het li Mge aanvaardbare. Waterloopkundig ou het de beste oplossing zijn. r u één opzicht is de vrees van de iwoners van de Ooypolder, en van jen die zich tegen de plannen van £U( «Jkswaterstaat verzetten, in ieder ge it beschaamd. Men had sterk de u Udruk gekregen dat de heer Udink, 1 LENT TRACE 2 UITERWAARDEN TRACÉ 3 GROENLANDEN TRACÉ 4 STUWWALTRACÉ Tekening van de Waal bij Nijmegen met (in zwart aangegeven) de verschillende tracé's, waaraan voor de bochtverlegging gedacht is. Gaat het Groenlanden-tracé door, dan komen 160 mensen tussen de twee riviergedeelten op een eiland te zitten. minister van Verkeer en Waterstaat, ad interim nog vóór de 29ste novem ber een definitieve beslissing zou ne men inzake de vaststelling van het tracé. De vaste kamercommissie vroeg en kreeg de toezegging dat de beslis sing niet op korte termijn tot uitvoe ring wordt gebracht. Er komt begin '73 nog een hoorzitting, gevolgd door overleg met de betrokken bewindslie den, zo nodig weer gevolgd door een kamerdebat. Intussen voert het Acticomité Groen landen zijn activiteiten op. Hei ver- breedt die activiteiten thans ook van uit de contreien van Nijmegen naar het hele land. Woordvoerder B. Was ser vertelt ons dat er nu al 35.000 handtekeningen contra de huidige plannen zijn. Kort geleden waren het er 10.000, maar na de demonstratie van afgelopen zaterdag in Nijmegen is dat aantal flink aangetrokken. Hij acht het mogelijk dat het uitdraait op 50.000. De vakgroep biologie van de Katholie ke Universiteit te Nijmegen heeft een inventarisatie van het landschap ge maakt. Het blijkt echter dat zich steeds meer universiteiten in Neder land met de zaak gaan bemoeien. Maar ook de schippers worden meer en meer bij de actie betrokken, Onder meer in Lobith zijn vele binnenschip pers benaderd. Binnenkort gaan verte genwoordigers van het acticomité naar de Schippersbeurs in Rotterdam om daar hun zegje te doen. En verder wil men tegen kerstmis, wanneer de meeste schippers thuis zijn en hun bonden vergaderen, zich tot deze groep met primaire belangen op de Waal wenden. REGELEN 'Het Actiecomité Groenlanden blijft vóór regulering van de scheepvaart. De heer Wasser: 'In Duitsland is op het moment een nieuw onderzoek ten aanzien van de Rijn aan de gang. Ze hebben daar het plan de rivier in vakken te verdelen. Verplichte pas- seerregels zullen daar weer verband mee houden. We zouden zoiets ook voor ons land moeten bekijken'. Behalve langs officiële of officieuze kanalen komt er ook steeds meer informatie binnen van mensen op de rivier. De heer Wasser vertelt dat het bezwaar van Rijkswaterstaat dat de te gebruiken vaargeul bij Nijmegen niet breed genoeg is, al grotendeels is vervallen. 'Wanneer een haven niet •wordt gebruikt, dan verzandt die. Het zelfde zou het geval met de rivier kunnen zijn. Maar juist door de ont wikkeling van de duw-convooien met vele pk's, zo is gebleken, is er een vaargeul ontstaan die bij laag water al 140 meter breed is; dat is maar 10 meter minder dan vereist wordt ge acht' Een ander ding is de zuidelijke pij ler van de spoorbrug bij Nijmegen. Volgens de heer Wasser 'een veel groter gevaar voor de scheepvaart dan die hele Waalbocht'. Het wegnemen daarvan zou al een grote verbetering zijn. Hoeveel dat gaat kosten, Is nu nog niet te zeggen. Ook dat is iets wat nader bekeken moet worden. Eén ding is héél duidelijk, vinden de Groenlanders: de kwestie dient op nieuw in studie te worden genomen. Verder moet het parlement gelegen heid krijgen zich uit te spreken ('dit is niet iets om binnenskamers af te doen') Zowel vanuit de KVP-fractie als van uit de PvdA-fractie is, zegt men, vori ge week in Nijmegen bij de demon stratie de toezegging gedaan, dat bei de zaken zullen worden bepleit De Ooy houdt hen daar aan. Zij neemt ook in de verkiezingstijd gedane be loften serieus. aanvankelijk wel op de lijst stond keert niet terug in de Tweede Kamer, want hij werd verdrongen door de heer A. J. Hutschemaekers, die alleen voorkwam op de Limburgse lijst, maar toch 27.942 voorkeurstemmen kreeg. Dit aantal (meer dan de helft van de lijstkiesdeler) was voldoende om een zetel in de Kamer te verove ren. In de KVP is trouwens méér met voorkeurstemmen gewerkt. Mejuf frouw G. M. P. Cornelissen was goed voor elfduizend voorkeurstemmen, drs. G. J. ter Woorst uit Eist voor negentienduizend en de Overijsselse kandidaat S. C. Wijers, voor wie veel actie werd gevoerd en die overtuigd was van zijn herverkiezing, kreeg ruim dertienduizend voorkeurstem men. De laatste drie komen ondanks de voorliefde van de kiezers, niet in de Kamer terug, want zij stonden op de lijsten niet op een verkiesbare plaats. Voorzitter De nieuwe kamerleden worden don derdag, nadat de zitting 1972-1973 in een verenigde vergadering van de sta- ten-generaal in de Ridderzaal officieel is geopend, beëdigd. In deze vergade ring wordt ook gestemd over de nieu we voorzitter, die aan koningin Julia na voor een benoeming wordt voorge dragen. Het wordt dr. ir. A. Vonde ling van de PvdA. Vooral in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam wonen nogal wat Sinten en Pieten, maar in Utrecht blijken ze haast uitgestorven. Een Pieterman verkeert dagelijks op zijn (s leep- injboot, wonderlijk genoeg zijn er ook verscheidene mevrouwen Nicolaas, Sint Nicolaas en Sint en zelfs verto nen zich ene Sintnicolaas en Zn. in de kolommen als aannemers en metse laars, die zich uit hoofde van hun beroep wellicht ook met schoorstenen bezighouden. Leuk is het niet altijd om levenslang met de naam van de beroemde heilige uit Myra rond te lopen. De Rotter dammer Hans Sintnicolaas, keeper van amateur-landskampioen Zwart Wit '28 en op het ogenblik dienst plichtig sportinstructeur bij de land macht, heeft net onder het eten in de mess weer iets meegemaakt'Een jon gen komt naar me toe en vraagt: rnag ik je messkaart even? Ik zeg: die heb ik niet, want ik ben net aan een nieuwe toe. Nou, zegt ie, hoe heet je dan? Sintnicolaas, zeg ik. Gewoonlijk halen ze dan onmiddellijk een nieuwe voor je, maar deze jongen loopt al leen maar lachend weg, die denkt natuurlijk dat ik een geintje maak. Ik moet die kaart nu nóg krijgen. Zon der zo'n ding kan je eigenlijk niets te eten krijgen, maar daar ben ik makke lijk in.' Sinds hij getrouwd is, heeft deze Sintnicolaas nog geen telefoon en hij past er wel voor die de laatste maanden van het jaar aan te vragen. 'Toen ik nog bij m'n ouders woonde, stond de telefoon al weken vóór Sin terklaas roodgloeiend. Alletnaal kleine kinderen die bepaalde dingen van Sinterklaas wilden hebben. En dan moest je natuurlijk doen alsof. Je vroeg of ze wel zoet geweest waren en zo en dan belden later de ouders nog eens op om te bedanken dat je het spelletje zo leuk had meegespeeld'. Moeilijk hebben deze Suit Nicolazen het dus echt wel onder het toch al moeizaam zwoegen op rijmen die in dagen als deze tot gedichten verheven wordenNu zijn dit nog aardige moei lijkheden, maar er zijn genoeg zich groot noemende mensen die de Nicola zen door de telefoon grappen toeroe pen, denkend dat ze die nog nooit eerder gehoord hebben. Maar de ech te Sinterklazen weten natuurlijk wel beter. Op kleine dorpen, waar je goeie, grote, gemeenschappelijke Sin terklaasmoppen zou verwachten, blij ken zulke goedbedoelde plagerijen veel minder voor te komen. De men sen die daar een aan de Spaanse heilige verwante naam dragen, heb ben er geen last van, zeggen ze. Iets extra leuks krijgen ze trouwens ook niet. Wat dat betreft kunnen ze net zo goed Jansen of Smit heten. Alleen een mevrouw die een dochtertje op de lagere school van het Friese Katlijk heeft, weet te melden, dat de meester bij binnenkomst van Sinterklaas altijd zegt: 'Kijk Sint, daar zit nog een nichtje van u.' koppensneller Het nieuwe presidium, dat niet zoveel zal verschillen van het oude, heeft zich gisteren overigens al gebogen over enkele interne ruimtelijke pro- blemen. In de vergaderzaal moeten de mDITIIGGGl fracties naar behoren en tot tevreden- «wi heid van iedereen worden ingedeeld. Het nieuwe kamerlid van de Rooms- Katholieke Partij Nederland kreeg de kamer van Jac. H. de Jong, die on danks de dure advertentiecampagne zich niet als eenmansfractie kon hand haven. De koppensneller van Rome is gepakt. Renato Raffaeli heet de tot voor kort duistere figuur, die 's nachts geregeld docr de grote stadsparken sloop. Tel kens als hij een beeld tegenkwam en daar staan er heel wat van sloeg hij het vakkundig de kop af. Met die koppen onder z'n arm stapte de vijftigjarige man naar liefhebbers van antiek, die voor één exemplaar grif een gulden of vijftienduizend neertelden. Zijn lucratieve handeltje liep stuk, toen hij het afgehouwen hoofd van Goethe (keizer Wilhelm II schonk het monument nog aan Rome), een Helle nistische dame en een met weelderige baard getooid manspersoon aan een politieman probeerde te slijten. Die deed zich als antiekminnaar voor en greep vervolgens de koppensneller in de kraag. Een keutrige heer overigens, die Raf faeli, zei de politie over hem. De sterk gegroeide fractie van de PvdA kwam wat krap te zitten, maar vorige week reeds heeft men op tact volle wijze wat stoelen 'geleend' uit de fractiekamer van de KVP, waar er tóch over waren. De winnende WD zal het ook met de oude fractiekamer moeten blijven doen, maar als bet nieuwe gebouw van de Tweede Kamer (Binnenhof 5 en 6) naast de Ridder zaal klaar is, komt er meer ruimte. De winnende PPR is er voorlopig goed afgekomen. Zij kreeg de fractie vergaderzaal in het gebouw Binnen hof 4 toegewezen. Jonger De tussentijdse verkiezingen zijn er niet alleen de oorzaak van, dat de Tweede Kamer drastisch werd ver nieuwd, de volksvertegenwoordiging is ook een stuk jonger geworden. Bij de oude kamer is de gemiddelde leef tijd morgen, op de dag van aftreden, 47 jaar. Donderdag hebben we een Tweede Kamer terng, die gemiddeld 45 jaar en acht maanden is. In 1959 was de gemiddelde leeftijd van de Tweede Kamer nog 59 jaar. Het oudste kamerlid is de KVP-er A. J W. Krosse. Hij werd 29 oktober 62 jaar. De jongste is het PvdA-lid J. C. Kombrink, die 22 november 26 jaar werd. Ondanks zijn 'jeugd' heeft de heer Kombrink al een actief politiek leven achter zich als aanhanger van Nieuw Links. AMSTERDAM De gevolmachtigd minister van Suriname heeft met ver ontwaardiging kennis genomen van ihet optreden van enkele Amsterdamse politiefunctionarissen tegen een Suri naams echtpaar. Minister dr. J. Pola nen heeft hierover een communiqué uitgegeven, waarin hij verder zegt dat hij een grondig onderzoek zal vragen naar het gedrag van de Amsterdamse politie tegen Surinamers. Minister Po- ilanen zal hierover spreken met de minister van justitie en daarbij 'zijn uitdrukkelijk misnoegen uitspreken over vormen van discriminatie, die bij sommige politiefunctionarissen steeds duidelijker aan de dag treden'. Er moeten, zo stelt dr. Polanen op korte termijn maatregelen getroffen ■worden, die herhaling van de reeds meerdere malen gerapporteerde mis handeling van Surinamers door de Amsterdamse politie moeten voorko men. De gevolmachtigd minister con stateert verder dat Surinamers in Ne derland steeds meer het gevoel krij gen te leven in een gemeenschap met latent racistische trekken. De Amsterdamse hoofdofficier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, heeft de rijksrecherche opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de klacht van het door dr. Polanen genoemde echtpaar, dat zegt door de politie te zijn mishandeld en beledigd. Het Wereldnatuurfonds Nederland, dat dn zijn 'Panda Nieuws' altijd at tent is op zulke dingen, signaleert in zijn laatste nummer een kwalijk ka raktertrekje van de Zweedse Lappen. De bewoners van dit deel van Zwe den schijnen niet alleen geen enkele waarde te hechten aan de aanwezig heid van grootwild, maar roeien het zelfs uit en maken daarbij gebruik van alle legale en illegale middelen.' •Zelfs op hun sneeuwscooters, waarmee officieel niet gejaagd mag worden, doden ze elk dier dat binnen hun bereik komt, van steenarend tot brui ne beer, omdat die dieren misschien schade aan hun rendierkudden zouden kunnen toebrengen. Door dit paarden- Lapmiddel heeft de wolf het in Scan dinavië wel ongeveer gehad in totaal schijnen er nog maar een stuk of vijftien te zijn en voor de bruine beer en de steenarend is er ook nauwelijks hoop meer. Alleen de lynx heeft nog een overlevingskansje. maar dan wel uitsluitend buiten Lap land. concurrentie Deze oude lieer, die zich in deze tijd van het Jaar met Sinterklaas laat aanspreken, is druk bezig onder de duiven te schieten van zijn grootste concurrent, de kerstman. In het holst van de nacht, toen de maan door de bomen scheen, werd hij betrapt, ter wijl hij hier en daar stiekum kerst bomen afleverde waar vanavond zijn sprprises onder gelegd moeten wor den. gesundheit slaap De kantonrechter van Oklahoma City heeft een jurylid tot een kortststondi- ge gevangenisstraf veroordeeld we gens belediging der rechtbank. De 48- jarige man zat in de jury voor een zaak over roekeloos rijden en viel daarbij in slaap. Later verklaarde de rechter dat een advocaat zelfs luid ruchtig een map had laten vallen in de hoop d^t het jurylid wakker zou worden, maar het mocht niet baten. De kantonrechter had in zijn jurylid bovendien een vroegere beklaagde herkend, wat klopte, want de man was drie jaar tevoren zelf veroordeeld omdat hij onder invloed een auto bestuurd had. Of dat feit het vonnis tegen beledi ging beïnvloed heeft zal de kanton rechter vermoedelijk nooit toegeven, maar wel veroordeelde hij de slaperige man op staande voet tot 24 uur gevangenisstraf. Bij nader inzien vond hij dat toch wel een beetje te gortig kort om een behoorlijke uil te knap en maakte er anderhalf uur van, te pen. Doordat hun ouders er heilig van overtuigd zijn, dat dikte een bewijs van een voortreffelijke gezondheid is, zijn veel Duitse kinderen te volgege ten en te zwaar voor hun leeftijd. Om die conclusie te kunnen trekken, is de omvang van duizend leerlingen van lagere scholen in de stad Dortmund gemeten. Resultaat: veertien procent is te dik. Uit een andere studie was trouwens al gebleken, dat Duitse kindertjes tus sen drie en veertien jaar dagelijks vijftien procent méér caloriën met de paplepel krijgen ingegoten dan wense lijk is. vork De uit Nederland geëmigreerde Ge rard Berkhout heeft in zijn nieuwe woonplaats Perth de 'gouden vork' gewonnen, omdat zijn restaurant (Maxim's) volgens kenners het beste van heel Perth is. Berkhout heeft het echt gemaakt met zijn restaurant, want toen het nog Sir Loin heette en nog niet van hem was, was het niet veel soeps. Ter ere van zijn gouden onderscheiding moest Gerard ergens mee gaan eten, waarop hij bescheiden mompelde: 'Waar moeten we dan in vredesnaam heen? Er is toch maar één goed restaurant hier en dat is het mijne.' 'Dat zie je ook niet zo dikwijls.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7