M. Ruppert informateur Dublin stelt jacht op IRA nog even uit ■uw Leger in Honduras grijpt macht krant Prof. mr. De Gaay Fortman weigert opdracht Broer van de kruidendokter helpt zoeken Verlies NS fors boven de begroting Lynch wacht referendum af Nixon benoemt nieuwe NAVO-ambassadeur Marokkaan klaagt politie aan wegens mishandeling Verlanglijstje Allende koel ontvangen In deze krant Limburger komt met voorkeurstemmen in de Tweede Kamer I I I "Nieuwe Leidis e Courant DINSDAG 5 DECEMBER 1972 53ste jaargang no. 288 teenstraat 37 ihristelijk dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" 1 v Meer -t^'keu» in ^Ëz^passende ■omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur DEN HAAG De Koningin heeft gisteravond op paleis Huis ten Bosch dr. M. Ruppert, lid van de Raad van State, ontvangen en hem opgedragen een onderzoek in te stellen naar mogelijkheden tot liet vormen van een kabinet 'dat zich verzekerd weet van een vruchtbare samenwerking met de volks- rtegenwoordiging, dan wel mag vertrouwen in voldoende mate steun in de volksvertegenwoordiging te zullen ondervinden'. Dit heeft het kabinet gisteravond meegedeeld. De heer Jongeling (GPV) gistermor gen op weg naar de Koningin. EINDHOVEN Het Westduitse mi nisterie van justitie heeft Den llaag laten weten, dat Frans van de Moos- dijk, de broer van de kruidendokter, versneld zal worden uitgeleverd. De jearresteerde heeft tijdens zijn ver- mor in Neurenberg al meegedeeld, bereid te zijn de politie de plaatsen in de bossen onder Vessem aan te wijzen, waar het nog resterende geld van de roofoverval verborgen ligt. Het gaat om nog ruim een miljoen gulden. Zogezegd Het kan best wezen dat een be paalde daad volgens de wet niet rechtmatig, maar gelet op de zaak waarom het gaat, volkomen gerechtvaardigd is. De Enka-be- zetting is daarvan een duidelijk voorbeeld. J. Lanser Onweer Opklaringen maar ook nu en clan buien, mogelijk met hagel of onweer. Krachtige tot harde wind en aan de kust tijdelijk storm, ruimend naar zuidwest. Temperaturen omstreeks 6 gra den. MORGEN EN OVERMORGEN: onbestendig en vrij zacht. Morgen zon op: 08.32 onder: 16.30 maan op: 09.25 onder: 16.39 Jakjes avond Dr. M. Ruppert (61) is sinds 1959 lid van de Raad van State. Hij maakte van 1954 tot 1959 deel uit van de Eerste Kamer voor de Anti-Revolutio naire Partij. In 1970 is hij op de Vrije Universiteit in Amsterdam gepromo veerd tot eredoctor. De heer Ruppert komt voort uit de vakbeweging. In 1932 werd hij be stuurslid van de Nederlandse Christe lijke Landarbeidersbond, in 1940 voorzitter van deze bond. Hij vervulde twaalf jaar van 1947 tot 1959 het voorzitterschap van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Dr. Ruppert was verder onder meer lid van de Stichting van de Arbeid, van de SER, commissaris van de KLM, curator van de Rijksuniversiteit in Utrecht, voorzitter van de protestants christelijke arbeidersnationale en lid van de raad van beheer van de inter nationale arbeidsorganisatie. Hij was ook voorzitter van de hoofd commissie van overleg voor het per soneel der koninklijke hofhouding, die de rechtspositie van het personeel van het koninklijk huis heeft vastgelegd. Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman heeft gistermiddag een informatie opdracht van de Koningin geweigerd, omdat hij zou menen dat in de eerste plaats een informateur uit de hoek van de progressieve combinatie in aanmerking moet komen voor een on derzoek van de mogelijkheden van een meerderheidskabinet na de verkiezin gen. Prof. De Gaay Fortman die fractie leider van de ARP in de Eerste Ka mer is ondersteunde hiermee het standpunt van de Tweede Kamerfrac tie van zijn partij dat is neergelegd in het advies dat mr. B. W. Biesheuvel zaterdag aan de Koningin heeft uitge bracht. De fractieleider van de ICVP, mr. F. Andriessen had de koningin tot de benoeming van een AR-informateur geadviseerd. De KVP-fractie had geadviseerd tot de benoeming van een informateur met een zeer ruime opdracht. Deze opstelling heeft bij de achterban van de KVP enige beroering doen ontstaan. In een boze brief aan het partijbestuur schrijft de KVP-kring Limburg 'verbijsterd' te zijn over de houding van de fractievoorzitter van de KVP, mr. Andriessen. 'De overgro te meerderheid van de partijraad heeft dringend geadviseerd geen enke le regerings-verantwoordelijkheid meer te dragen, maar de heer An driessen praat doodgemoedereerd ver der over onderhandelingen, die ken nelijk tot doel hebben de KVP op nieuw regeringsverantwoordelijkheid te laten dragen', aldus het kringbe- stuur. M. Ruppert Volgens de KVP-kring heeft het er alle schijn van dat mr. Andriessen de zaak al heeft beklonken: 'dit alles wekt het vermoeden dat er in de KVP-top nog mensen zijn die willen regeren tot de partijdood erop volgt.' De KVP-kring vindt de houding van mr. Andriessen en de fractie volko men onaanvaardbaar. Hun houding zal er toe leiden dat het partijkader RinnpnlanH het geheel zal laten afweten en dat de KVP in de naaste toekomst geheel van de kaart zal worden geveegd', aldus staat in de brief. DEN HAAG Het verlies van de Nederlandse Spoorwegen op het per sonenvervoer is dit jaar aanzienlijk meer dan oorspronkelijk was geschat. De oorspronkelijke raming van 190 miljoen gulden zal 'in beduidende ma te bij de werkelijkheid ten achter blijven'. De ministers Van Veen (verkeer ad interim) en Nelissen (financiën) be rekenen een aan de NS over 1972 toe te kennen compensatie voor de hand having van de dienstverplichtingen in het personenvervoer op 265 miljoen gulden. De verliezen van de NS zullen tot eind van dit jaar zijn aangegroeid tot ongeveer 917 miljoen gulden zo blijkt uit een nota van wijziging op het wetsontwerp tot regeling van de financiële positie van de NS. DUBLIN, BELFAST, LONDEN (AP, Reuter, UPI) In de Ierse Republiek, waar nu forse maatregelen tegen de verboden IRA van kracht zijn geworden, zijn tientallen leden van deze organisatie op de vlucht geslagen of ondergedoken. Ha't is oom Gerrit De Ierse autoriteiten leken gisteren echter nog niet van plan de IRA- provisionals op grote schaal te gaan achtervolgen. Aangenomen wordt dat premier Jack Lynch eerst de uitslag wil afwachten van een referendum dat deze week in de Republiek wordt gehouden over het verlagen van de stemgerechtigde leeftijd en over de vraag of onder meer de bepaling uit de grondwet moet worden geschrapt waarin staat dat de rooms-katholieke kerk- in de Republiek een 'speciale positie' heeft. Deze bepaling was één van de doorns in het oog van de protestantse Noord ieren. Zij hebben de Ierse Republiek steeds beticht van handhaving van nauwe banden tussen kerk en staat, waardoor echtscheiding en geboorten- beperking wettelijk niet mogelijk is, de r.-k. geestelijkheid grote invloed heeft op de politiek, het onderwijs en op de literaire en filmcensuur. Verwacht wordt dat een grote meer derheid ja-stemmers bij het referen dum voor premier Lynch het sein zal zijn om de IRA massaal te achtervol gen. Britse en Ierse autoriteiten hebben gisteren speciale veiligheidsmaatrege len uitgevaardigd ter voorkoming van een uittocht van IRA-leden via lucht- of zeehavens. In Engeland is Scotland Yard bezig met het opstellen en ver spreiden van lijsten met gezochte IRA-leden. Gevreesd wordt dat veel IRA-aanhangers de wijk zullen willen nemen naar Engeland, waar hun orga nisatie niet verboden is Daar zouden zij alleen het land uitgezet kunnen worden op bevel van een rechter. Hot hoofdkwartier van de provisione le Sinn Fein partij, de politieke arm van de provisionele IRA, was gisteren geheel verlaten. Rory O'Brady, de pre sident van deze partij, verklaarde gis teren echter dat hij gewoon thuis was en men hem daar desgewenst zou kunnen ophalen. De Sinn Fein is in KEY BISCAYNE (Reuter) Presi dent Nixon heeft Donald Rumsfield benoemd tot opvolger van David Ken nedy als ambassadeur van de VS bij de NAVO in Brussel. Rumsfield was tot nog toe directeur van de commissie bij het Witte Huis voor de kosten van het levensonderhoud. tegenstelling tot de IRA niet verbo den. Wel wordt aangenomen dat de Sinn Fein-leiders tevens hoge functies bezetten in de IRA. Maar het bewijs hiervan is moeilijk te leveren. In Dublin waren de eerste tekenen voor een spoedige actie tegen de IRA zichtbaar. Werklieden in deze stad waren er bezig een oude militaire gevangenis op te knappen om de ver wachte grote aantallen IRA-leden te zijner tijd te herbergen Mac Stiofain Sean Mac Stiofain, de IRA-stafchef, dje zijn dorststaking vorige week stopzette, heeft gedreigd opnieuw in dorststaking te gaan als de be richten zouden voortduren dat hij soep heeft gegeten en daarmee ook een eind aan zijn hongeractie heeft gemaakt. In de Ierse Republiek is de reputatie van Mac Stiofain danig aan getast door zijn weigering tot en met de dood door te gaan met zijn vasten actie. Mac Stiofain, in Engeland geboren on der de naam John Stevenson, was in de Republiek reeds een gewantrouwde figuur. Hij kwam verder in het nieuws doordat het afvallige IRA- meisje Moira MacGuire de IRA-leider er in een Brits blad openlijk van be tichtte een dictatoriaal en meedogen loos bewind over de beweging te voe ren. Geruchten als zou Mac Stiofain door leden van zijn eigen beweging aan de Ierse autoriteiten zijn overgeleverd (door een stille wenk) doen nog steeds de ronde. Dit zou gebeurd zijn om Mac Stiofain gemakkelijk uit de leiding te kunnen wegkrijgen. Hongerstakers, zoals Thomas Ashe en Sean McBride, die doorgingen tot de dood, zijn de Ierse historie steeds als martelaren ingegaan. Zij leidden en kele malen zelfs tot een zo ernstige binnenlandse beroering dat de autori teiten concessies moesten doen. Aangenomen wordt dat de regering- Lynch een zucht van verlichting heeft geslaakt toen Mac Stiofain zijn kans om posthuum een reputatie te verkrij gen die hij tijdens zijn leven wellicht nooit zal verwerven, liet lopen door vloeibare bestanddelen tot zich te ne men. Verhalen dat Mac Stiofain soep heeft gegeten deden als een lopend vuurtje de ronde en hebben zijn repu tatie, naar wordt aangenomen, ernstig ondergraven. Mac Stiofain zou nu zelfs van lafhartigheid worden be schuldigd. ROTTERDAM De 24-jarige Marok kaanse tramconducteur. Abdislam Sbaiti, die in Brussel als gastarbeider werkt, heeft bij de Rotterdamse offi cier van justitie, mr. J. D. de Jong, een klacht ingediend wegens mishan deling, zondag, door vier Rotterdamse politie-agenten. Volgens de Marokkaan is hij op het hoofdbureau aan het Haagse Veer mis handeld nadat hij had geweigerd om gefouilleerd te worden. Hij zou zijn vastgebonden en met gummiknuppels zijn afgetuigd. Pas toen er bloed vloei de, aldus de Marokkaan, zou men heb ben opgehouden. Twee agenten hebben hem daarna naar het Dijkzichtziekenhuis gebracht, waar een specialist onder meer een gebroken neus constateerde. De Rotterdamse politie verklaarde hierover: 'de man was zeer opgewon den en verzette zich. Politiemannen moesten hem kalmeren en het kan best zijn. dat daarbij klappen zijn gevallen.' De officier van justitie heeft de zaak in onderzoek. Naar de lezing van de Marokkaan zou deze alleen naar het politiebureau zijn gekomen om zijn 16-jarige broer, met wie hij in Brussel samenwoont, en die op het bureau werd vastgehouden om dat hij geen paspoort had. dit docu ment na te brengen. Massaal afscheid in de Kamer Buitenland Israël overlegt met Amman8 Zweden kampt met misdaad, drank en drugs 8 Kerk Voor .acht gulden heel Java door 2 Sport Morgen is Sint Nicolaas jarig. Vele kinderen hebben via hun ouders een verlanglijstje afgege ven. Stellig hebben vele ouders dat bij elkaar ook gedaan. De directie van de Christelijke Pers zou op haar beurt ook wel eens een verlanglijstje bij de lezers willen indienen. Het is kort. Zij vraagt niet veel, slechts één cadeautje: 'Zeg eens wat goeds over de krant; werf eens een abonnee'. De Christelijke Pers heeft zich in de laatste, moeilijke jaren staande weten te houden door integratie en concentratie, door samenwerking en door noeste arbeid. Daardoor kon de krant dikker worden en vollediger. Door samenwerking kunnen we nog groter worden. Waarom zouden we niet met elkaar de nieuwe hoofdredacteur, die gis teren is begonnen, een serie nieuwe lezers aanbieden? De directie Eddie Hartman over betaald voetbal 9 Economie Te optimistisch over handel met China 13 Veel gas voor particulieren 13 Boekenetalage Men schrijft ons Kerkbladen Radio en tv Recept Strips, feuilleton Commentaar Dichtbij cn verder Hours Familieberichten 11 en Dc Chileense president Salvador Allende (midden) wuifde naar omstanders, toen hij in New York arriveerde, waar hij gisteren de assemblee van de Ver enigde Naties toesprak cn de acties van enkele Amerikaanse concerns tegen zijn Iapd fel hekelde. Tijdens zijn aankomst op het vliegveld van New York waren geen Amerikaanse autoriteiten ter begroeting aanwezig. Dat waren wel de chef-protocol van de VN (rechts) en de Chileense VN-afgevaardigde (links). CNV naar federatie 5 7 TEGUCIGALPA (Reuter, AP, UPI) President Ramon Ernes to Cruz van de Midden-Ameri kaanse staat Honduras is giste ren door een staatsgreep van het leger ten val gebracht en opge volgd door de legerchef, gene raal Oswaldo Lopez Arellano. Dit deelde de radio van de Hondu- rese hoofdstad Tegucigalpa gis teren mee. In een officieel communiqué, dat werd voorgelezen, stond dat Lopez, die van 1963 tot 1971 al staatshoofd was, 'minstens vijf jaar' aan de macht zal blijven. De staatsgreep tegen de 69-jarige burgerpresident Cruz is zon der bloedvergieten verlopen. Hij was iets meer dan anderhalf jaar presi dent, maar generaal Lopez was steeds de sterke man op de achtergrond, die hem opzij kon zetten, als het hem goeddunkte. Met zijn goedvinden werd maart vorig jaar voor het eerst in Honduras een president rechtstreeks door het volk gekozen. Cruz kandidaat van de nationale partij kreeg iets meer stemmen dan zijn liberale tegenstan der. Krachtens een overeenkomst met generaal Lopez verdeelden de nationa le en liberale partij de ministersze- tels, maar in het begin van dit jaar ontsloeg Cruz twee liberale kabinets leden. Tijdens het bewind van Cruz gingen nieuwbenoemde ambassadeurs bij ge neraal Lopez hun opwachting maken, hoewel het protocol vereiste, dat ze hun geloofsbrieven aan de president overhandigden. Generaal Lopez is 52 jaar. Zijn 2,5 miljoen onderdanen be horen tot de meest berooide Latijnsa merikanen. Zij hebben in 151 jaar al 136 staatsgrepen over zich heen laten gaan. CHAOS Volgens het communiqué, dat voor de Hondurese radio werd voorgelezen heeft Cruz het land in een sociale en economische chaos gestort. De strijd krachten hebben, volgens de radio, besloten 'het Hondurese volk te red den, de economie nieuw leven in te blazen, sociale hervormingen door te voeren en het land naar algemene vooruitgang te helpen.' Van onze Haagse redactie DEN 1IAAG De heer A. J. Hut- schemaekers, die alleen voorkwam op de Limburgse lijst van de KVP, is met 27.942 voorkeurstemmen in de nieuwe Tweede Kamer gekozen. Door deze verkeizing zal drs. M. M. J. van Amelsvoort geen deel uitmaken van de nieuwe Kamer. De heer Hutschemaekers is het enige Kamerlid dat dank zij het voorkeur stemmen in de Kamer komt. al zijn er heel wat meer voorkeurstemmen uitgebracht. Zie daarvoor het verhaal op pagina 7. Essenaren immuun tegen 'dyshydrodis' BRUSSEL (ANP) Ruim 500 inwoners van het Belgische Es sen, vlak tegen de Nederlandse grens bij Roosendaal, zijn in het afgelopen weekeinde naar een plaatselijke kleuterschool gekomen om zich te laten inen tegen tegen 'dyshydrodis'. Toen ze allemaal geweest waren, bleek, dat ze niets anders naar binnen gekregen hadden dan een theelepeltje gedestilleerd icater. De Essenaren, die het nog al goedmoedig opnamen, bleken in de luren gelegd te zijn door de medische studentenvereniging 'Heidebrand'. Een aantal leden van die vereniging had vrijdag avond 1100 brieven besteld van de gefingeerde 'Arrondisse- mentele Stichting voor Hygiëne en Gezondheidszorg'. Daarin werd de mogelijkheid aangekon digd zich te laten inenten tegen 'dyshydrodis', een 'ernsti ge vorm van huidontsteking', waar vooral zwemmers vat baar voor zijn. Veel zwemlief- hebbers uit Essen togen naar de kleuterschool, waar een 'in entingslokaal' gevestigd was, om ziek de 'entstof' te laten toedie nen. De 'ingeënten' kregen een 'al- test', waaruit hun inenting bleek. Slechts op vertoon van dit 'attest' zouden ze voortaan een kaartje voor het zwembad kunnen verkrijgen, zo icas in de brief aangekondigd. Zelfs een van de schepenen (wethou ders) van Essen kwam zijn le peltje 'entstof' halen. RITA 'Hebt u een mevrouw op te kleine schoenen zien weg gaan?' bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws een unieke combinatie! betaalt per: Adres: - Plaats: - maand - kwartaal maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapje post- pletine handige papier met schaaltje paraatmap enveloppen (flessen- met brief - onderzetter) papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1