?Te groot optimisme lover handel met dChina misplaatst Tweede 'vormingsdag' wordt een krachttoer ^Groter deel gasbel Voor particulieren Kapitaalmarkt Japan steeds belangrijker yons biedt ƒ210 'voor aandeel IHooimeij er-beschuit AMRO-computercentrum Wall Street sluit hoger Zwitsers akkoord met vrijhandelsverdrag EEG Ned. fondsen in New York Achter uw Amro-Pierson Fund staan deAmroBanken Pierson,Heldring&Piersoa Vertrouwd idee. amropiersonfund* ^ROUW/KWARTET DINSDAG 5 DECEMBER 1972 FINANCIëN ECONOMIE T13/K13 L Nederlandse uitvoer Volksrepubliek loopt terug den» mcofVan een onzer verslaggevers ghilJ)EN HAAG Een tè groot optimisme over dé handel met China is niet op zijn plaats. Dit kan worden geconcludeerd uit een onderzoek van de economische voorlichtingsdienst, naar aanleiding van He grote commerciële belangstelling die er op het ogenblik in dé wereld voor China bestaal. De sinds benige tijd waarneembare meer liberale houding van de Chinese regering jegens het buitenland heeft bij ftele zakenlieden en regeringen de hoop gevestigd op een sterke uitbreiding van de handel met de volksrepubliek. Er zijn echter volgens dé conomische voorlichtingsdienst twee factoren die een ex- Ipansie in de weg staan. zig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijl [et karakter van de Chinese buiten- idse handel is heel anders dan bijv. Japan, waar deze van uitzonderlijk ilang is voor de economische groei. China speelt de buitenlandse han- ..1 een slechts bescheiden rol als mlpmiddel voor de industrialisatie. tweede factor is de deviezenschaar- te van China. Deze is in belangrijke late het gevolg van het buitenlandse .iprogramma. Zo slokt de hulp aan oord-Vietnam al ongeveer éénderde van de totale deviezeninkomsten, idus een schatting uit Hongkong, w h let is dan ook onwaarschijnlijk, aldus EVD, dat de Chinese Volksrepu- koop iliek haar deuren zal openen voor lerla en massale toevloed van goederen. ■hoi trek naar verluidt, ock belangstelling voor schepen, spoorwegmatereel en vracht auto's. Tegenover de Chinese aanko pen dient het buitenland echter zijn importen uit China op te voeren. Beperkingen «karakter p iiettemin blijft de mogelijkheid, dat e ihina incidenteel tot grote aankopen lesluit. Dit is bijv. dit jaar gebleken lit de grote bestellingen bij de bui- lafenlandse vliegtuigindustrie. China :eft dit jaar drie Concordes, zes idens, tien Boeings 707 en vijf ssische Ilyshins IL 62 besteld. Deze I «tellingen zijn gedaan in het kader een programma tot verbetering China's onderontwikkelde trans wezen. In dit verband bestaat er, E< caat waa r ba ie« eredi hi iNTfuw» 7, ll71fan i vc «n vooifort' rein De Japanse zakenkringen, die zich bewust zijn van de beperkingen, die een grote uitbreiding van de uitvoer naar China in de weg staan, verwach ten dat China in geen geval een markt voor consumptiegoederen zal worden én ook niet dat China zich met behulp van buitenlands kapitaal tot een groot grondstoffenlèverancier zal ontwikkelen. China zal slechts ko pen wat 't nodig heeft voof de uitbrei ding van zijn industrie, het is primair geïnteresseerd in technische know how, in een technologie, die aange past is aan zijn specifieke behoeften. Het streven naar evenwicht in de buitenlandse handel en het vertrou wen op eigen kracht zijn principes, die in het verkeer met het buitenland nog steeds worden gehuldigd. Zij ge ven de grens aan van" de Chinese bereidheid tot zakendoen. Dat bete kent, dat de groei van de buitenland se handel niet groter zal zijn dan die van het bruto nationaal produkt, dwz Minder aas voor electri sche centredes ®'van een onzer verslaggevers GRONINGEN Een groter deel van de Groningse gasbel zal worden xstemd voor particulier gebruik. Dat betekent dat voorzichtigheid Ès geboden ten aanzien van grote afnemers zoals grote electrische hov «ntrales. Centrales die na 1977 worden gebouwd zullen geen gas meer als brandstof kunnen hebben. :lef( illie en kernenergie zullen als kracht- Hljkon gebruikt moeten worden. En laarschijnlijk zal stookolie zo duur ijn dat alleen kernenergie als econo- lisch verantwoorde mogelijkheid over- lijft, mits de centrales een bepaalde ootte hebben. Dit is de conclusie in een studie verricht door Ebasco irvices te New York, in opdracht fan de Nederlandse Gasunie. Ebasco irvices is een adviesbureau dat is lecialiseerd op de bouw van elec- :he centrales. Nog in 1970 meende men in Neder- td dat aardgas de brandstof zou zijn foor in de jaren tachtig te bouwen mtrales. Dit blijkt een misvatting te pARENDRECHT Aandeelhouders van Hooimeijer (beschuitfabriek) die willen ingaan op het door de Britse lyons uitgebrachte bod kunnen tot en tflet 27 december hun stukken aanmel- Sben. Lyons biedt voor ieder aandeel ^^Yan nominaal ƒ100 een bedrag van ƒ210 in contanten, waardoor het to- I tale, met de overneming gemoeide bedrag ongeveer 6,5 min gaat be open. In principe zal Lyons het bod gestand doen, als tenminste nominaal f2,26 min aandelen worden aange meld. Op 8 december zal een infor matieve aandeelhoudersvergadering over het bod worden gehouden. De omzet van Hooimeijer is tot nu toe in 1972 ten opzichte van 1971 met 1 a 5 pet gestegen. Het financiële be- .85 Irijfsresultaat is gunstige geweest HI 'an in 1971. In de periode tot 7 ok- ftober bedroeg het saldo winst /534.000 tegen ƒ351.000 in geheel 1971, toen 7 pet contant dividend werd uitgekeerd. Als oorzaken van de nijging worden genoemd de sanering 'an het assortiment en efficiencyver- tetering. Aangezien er in 1972 geen buitengewone lasten zullen zijn, ver wacht men een aanmerkelijk beter re sultaat. Ook voor 1973 gelooft het aestuur in een verdere omzetgroei. at de financiële resultaten voor 1973 betreft, is het bedrijf wat gere serveerd. loersen in Montreal ibeitos Corp. inada Fund, insol Bathurst >m Tar Chem i«ky Gas Us Ferguson li,! - ^sources ria «n Canada 30/U 17'i 67.28 18", 17% 1/12 .17% 67.63 16'.!, 17% 18% 11% 19% S.36L 57% 16% 67.67 16% 17% DOW JOIMES INDEX Utll. ooi. Mods 30 nov. 1018.21 237.12 123.02 74.97 456.8 1 dec. 1023.93 237.19 123.11 74.87 461.5 4 dec. 1027.02 238.72 123.05 464 5 Aaud. «ibi. lol. h. l. 30 nov. 19.340 22.820 1.798 872 588 Idee. 22.570 22.850 1.823 956 534 4 dec. 19.730 1.817 835 684 niet méér dan ongeveer tien procent per jaar. De Nederlandse uitvoer naar China loopt zelfs steeds verder terug. In de eerste helft van 1972 beliep de uit voer naar China nog maar ƒ24,4 mil joen tegen 37,8 miljoen in de eerste helft van 1971. In geheel 1971 werd voor 61,3 tniljoen naar China uitge voerd. vergeleken met een uitvoer van 79,3 miljoen in 1970 ƒ83.3 mil joen in 1969 en 104,5 miljoen in 1968. Ook is onze uitvoer naar China qua samenstelling beslist niet ideaal te noemen. Een belangrijk deel van de export bestaat sinds jaar en dag uit meststoffen. In 1971 werd voor 37,2 miljoen aan meststoffen aan China geleverd. De overige uitvoer had in dat jaar een waarde van niet meer dan ƒ24,1 miljoen. In de eerste helft van het lopende jaar bestond de Ne derlandse uitvoer naar China voor 17.1 miljoen uit meststoffen en voor slechts 7.3 miljoen uit andere goe deren. De EVD meent overigens, dat er toch wel kansen voor ons land op de Chinese markt liggen, vooral in die sectoren, waarin Nederland door zijn specialisatie een vooraanstaande plaats in de wereld inneemt: Landbouw (fokvee, zaadveredeling, irrigatie en drainage enz), haven- en vliegveldaan- leg en toelevering aan de scheeps bouw. Ook voor de levering van tech nologische kennis op andere terreinen zijn er mogelijkheden De AMRO-bank in Amstelveen heelt een nieuw computercentrum ge opend. Het centrum, dat door middel van datatransmissie apparatuur verbonden is met de eveneens nieuwe computercentra in Zwolle en Tilburg zal steeds groter betekenis krijgen als verzamel- verwer- kings- en distributiecentrum voor informatie ten dienste van het hele AMRO-concem. Het nieuwe centrum in Amstelveen zal uitein delijk werkgelegenheid bieden voor 400 man. President Nomura Securities: AMSTERDAM De Japanse kapitaalmarkt zal in de toekomst een steeds belangrijker rol gaan spelen als een van de internationale kapitaalmarkten ter wereld. Dit is de mening van de heer K. Kitaura, president van The Nomura Securities Co. te Tokio. Bezoeken Bij recente bezoeken van staatshoof den en ministers (o.a. de ministers van buitenlandse zaken van West Duitsland en Engeland) zijn commer ciële vraagstukken aangeroerd. Zeer binnenkort gaat president Pompidou van Frankrijk naar China. Diverse in dustriële missies en de organisatie van industriële tentoonstellingen in Peking hebben tot doel de export naar China te stimuleren. Onder meer zijn Engeland, Frankrijk, West Duits land, Italië, Canada, Zweden en Dene marken actief geweest op dit gebied. Er staan nu al vele buitenlandse en ook Nederlandse ondernemingen, zo als Kon. Olie, Unilever en Philips, uit te zien naar het ogenblik, waarop hun aandelen aan de beurs van Tokio zullen worden genoteerd. Alleen wij, aldus de heer Kitaura, hebben aan Japanse beleggers al zo'n 500.000 aan delen Kon. Olie geleverd. Een fonds, dat èn om zijn naam èn vanwege de stabiele gulden een goede klank heeft in Japan. Ombekeerd kunnen de beleggingen van Japan in het buitenland ook nog sterk groeien, vooropgesteld dat de yen stabiel blijft. Een nieuwe revalua tie van de yen leek de heer Kitaura niet erg waarschijnlijk. Door een der gelijk besluit zouden niet alleen vele (kleinere) Japanse bedrijven sterk worden getroffen, ook zou een nega tieve invloed ervan uitgaan op tal van omliggende landen in Z.O. Azië. Nomura Securities, de grootste effec tenmakelaar vai Japan, is zoals meer Japanse bedrijven, geïnteresseerd in notering van haar aandelen aan de beurs van Amsterdam, zo merkte de heer Kitaura op. Nomura Securities heeft ca. 27.000 aandeelhouders. Een belangrijk deel van de uitstaande aan delen is in handen van grote Japanse banken, beleggings- en verzekerings- mijen. Het bedrijf het eerste Japanse effectenkantoor, dat zich drie jaar geleden in Amsterdam vestigde heeft deze plaats nu ook gekozen voor de vestiging van haar Europese hoofd kantoor. Daartoe is, zoals gemeld, op gericht Nomura Europe. Eind september j.l. bedroeg het eigen vermogen van Nomura Securities ca. 900 min. Het boekjaar 1971/72 werd afgesloten met een winst van ca. 200 min. Bij de Nomura-groep wer ken in totaal 12.000 personen. Vakbonden zien geen heil in reorganisatie bij Arnhemsche Rubber ARNHEM De -akbonden zien geen heil meer in een reorganisatie van de in moeilijkheden verkerende Arnhem se Rubberfabriek (Arufa). waar 35 van de in totaal 105 personeelsleden zouden moeten afvloeien. 'Ork reorga nisatie geeft ons geen vertrouwen dat de werkgelegenheid van de overige 70 werknemers voldoende is gewaar borgd', aldus een bestuurder van de Industriebond NVV. De vakbond heeft het personeel daarom maar ge adviseerd naar ander werk uit te kij ken, want 't bedrijf is ten dode opge schreven als er geen andere onderne ming bereid is een fors bedrag in Arufa te pompen. Bij de onderhande lingen over een nieuwe CAO hebben de vakbonden begin dit jaar hun leden gevraagd akkoord te gaan met uitstel van de 3 pet reële loonstijging om op die manier een bijdrage te leveren in het gezondmaken van het bedrijf. De leden stemden daarmee in, maar het heeft niet meer mogen ba ten. Vorige week vrijdag heeft de directie van het bedrijf surséance van betaling aangevraagd. Kamphuys Loosbroek Zaandam Kamphuys Loosbroek (hout import en -handel) heeft de overgro te meerderheid verworven van het aandelenpakket in de Eerste Wasse- naarse Houthandel. De fusie zal de continuïteit van de Eerste Wassenaar- se waarborgen, aldus de mededeling van Kamphuys Loosbroek. De werkge legenheid voor de zeven personeelsle den van de Eerste Wassenaarse is verzekerd. AMAS AMSTERDAM Amsterdam Assets (AMAS) neemt de hele Servo-Wrap groep (verpakkingsmachines-, foliën en -schaaltjes) over. De fusie vindt plaats tegen betaling van aanvankelijk 1,9 min in contanten plus 24.000 aandelen AMAS van nominaal 10. De volgende betalingen tot maximaal ƒ2,28 min zullen afhankelijk van de bereikte resultaten gespreid plaatsvin den over twee jaar, aldus AMAS. Servo-Wrap, die onder dezelfde direc tie zal worden voortgezet, heeft 45 personeelsleden in dienst, die allen de verzekering hebben gekregen dat zij in dienst kunnen blijven. De omzet bedraagt naar verwachting in 1972 ƒ12 min en de winst voor belastingen ongeveer ƒ1,1 min. Voor 1973 wordt geen lager resultaat verwacht Münmij. Curacao AMSTERDAM Hel bestuur van de Mijnmaatschappij Curacao stelt voor over 1971 geen uitkering te doen. Over 1970 werd. in verband met de geleidelijke afbouw van Je mijncx- ploitatic, 350.000 onttrokken aan de inveslcringsreservcs, waardoor aan certificaathouders per bewijs van tien certificaten 60 kon worden uitge keerd. ABN-beleggingspool AMSTERDAM Het vermogen van de ABN-Beleggingspool is in het der de kwartaal 1972 gestegen met 14,9 pet tot ƒ210,1 min.'Het aantal uit staande participaties bereikte in au gustus de mijlpaal van 2,5 miljoen stuks en was per eind september al weer gestegen tot 2.617.052. Ook het kwartaaloverzieht (juli tot en met september) van de ABN-Rente- pool laat een grote groei zien. Vergde het eerst vier jaar om tot een vermo gen van ƒ9 min te komen, nu trad een vermogensgroei van 9 min in het derde kwartaal alleen in. Het totaal vermogen bedraagt hier nu ƒ41,6 min. De groei van de rende- ments pool was in het derde kwartaal 1972 voorspoediger dan ooit Het tota le vermogen steeg van 12,2 min tot 13,7 min. Hunter Douglas De omzet van Hunter Douglas is over de eerste 9 maanden van dit jaar met 25 procent gestegen. Voor 1972 wordt een aanmerkelijke winststijging ver wacht. Omzet effectenbeurs AMSTERDAM De totale effectieve omzet op de Amsterdamse effecten van oktober gedaald met ƒ15,4 min beurs is in november ten opzichte tot ƒ2313,9 min. In vergelijking met de omzet in november 1971 gaf de afgelopen maand echter een stijging te zien van 758,8 min. Aan aande len werd effectief verhandeld 1727,2 min tegen 1645,1 min in oktober en ƒ999,3 min in november 1971. De omzet van obligaties bedroeg ƒ586,7 min tegen 684,2 min in oktober en ƒ555,8 min in november 1971. Kon. Tapijt MOORDRECHT Het is niet uitge sloten, dat de aanzienlijke stijging van de wolprijzen druk zal uitoefenen op de resultaten over het lopende boekjaar van de Koninklijke Veree- nigde Tapljtfabrieken nv in Moor drecht. Maar gezien de gang van za ken gedurende de eerste maanden van het o. 1 juli begonnen nieuwe boekjaar is de leiding van het bedrijf optimistisch over het verdere verloop. De voorzitter van de raad van com missarissen, mr. E. M. J. A. Sassen, zei, dat het in de lijn van de verwach tingen ligt, dat de wolnoteringen zul len dalen. Hiermee wordt rekening gehouden b:j het bepalen van de prijzen van de produkten. De fabriek heeft wol tegen de oude prijs uit voorraad leverbaar. Blijft de prijs van de wol geruime tijd op liet huidige hoge peil, dan overweegt de directie de prijzen van de tapijten, waarvan de grondstof uit wol bestaat, aan te passen. Voor sommige artikelen is een prijsverhoging in januari reeds nood zakelijk. Desgevraagd deelde de direc tie mee niets te voelen voor het nemen /an een belang in schapenfok kerijen. zijn, wat is toe te schrijven aan een aantal factoren. Lange tijd bestond de indruk dat aardgaslevering zou kunnen worden toegezegd voor tot in het begin van de jaren tachtig te bouwen centrales. Voor de reeds in bedrijf zijnde eenhe den blijft het aardgas ook in de jaren tachtig en daarna essentieel, maar dat de rol van het aardgas voor de nieu we centrales eerder zal zijn uitge speeld. is toe te schrijven aan een aantal factoren, die ir. H. Hondius van de gasunie in een bespreking van de studie in het tijdschrift 'gas' heeft uiteengezet. Om te beginnen is er de tegenvaller van het continentale plat. In 1969/70 had men zeer sterk de indruk, dat de exploratie van het continentale plat stellig zeer aanzien lijke aardgasvondsten zou opleveren. Deze indruk is tot nu toe niet beves tigd door de melding van vondsten van belang, bijv. in de orde van grootte van een half Gronings veld. Door de zeer hoge stookolieprijs van enkele jaren geleden is de vraag naar aardgas, ook in de ons omringende landen, aanzienlijk gestegen. Vooral in het buitenland heeft die grote vraag zich gehandhaafd. De grote in ternationale aandacht voor de milieu- beheersing leidt eveneens tot een zeer sterke stijging van de vraag naar aardgas. Tenslotte kan men jaarlijks maar een kleiner gedeelte van het Groningse veld opmaken dan aanvankelijk werd aangenomen. De geologische eigen schappen van het Groningse veld ge ven thans de impressie dat niet vijf procent van de bewezen voorraad op jaarbasis kan worden gewonnen, maar slechts iets meer dan vier procent. Deze drie facetten hebben geleid tot een heroriëntering op het tot medio 1970 gevoerde afzetbeleid. BERN (AP) De Zwitserse kiezers hebben gisteren met g-ote meerder heid van stemmen hun goedkeuring gehecht aan het vrijhandelsverdrag, dat hun land zal binden aan de Euro pese Economische Gemeenschap. De officiële uitslag van het nationale re ferendum was 1.345.047 voor en 509.350 stemmen tegen het verdrag, dat te zijner tijd aan het neutrale Zwitserland vrije tarief-toegang zal verschaffen voor zijn industrieproduk- ten tot de landen van de EEG. De EEG neemt ongeveer de helft van de Zwitserse uitvoer voor zijn rekening. 51,2 procent van de kiezers was opge komen, een relatief hoog percentage voor Zwitserse begrippen. Kon. Olie noteerde op 4 december 39%- 39% (39%-%); Plljllps 16%-16% <16%-17); Unilever 47%.48% (47%-48%) en KLM 36% (36%). Opgave duPont, Glore, Forgan. EFFECTENKOEKSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondver- keer kwamen gisteravond du volgende koer sen tot stand (tussen haakjes staat de offi ciële slotkoers van dezelfde dag): AKZO '72.60; Hoogovens (Sl.40): Kon. Olie 123 50-88 ged. laten (123.70); Philips 54.20 (54.20): Unilever 142.00 <142.00); KLM (119 80). Werkende jongeren en onderwijs (2) Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Vormingsleiders zijn natuurlijk solidair met de werkende jongeren. Dus eist ook het landelijk samenwerkingsverband van vormingscentra invoering van de tweede dag verplichte vor ming voor 15-jarigen in 1973. Maar ook in hun gelederen bestaat de nodige ongerustheid over de uitvoer baarheid van deze maatregel, wanneer er geen drastische verbetering komt in de totale situatie van de werkende jongeren en van de vormingscentra. De tweede dag vorming is een fop speen als de bijbehorende voorzienin gen niet tegelijkertijd worden getrof fen. Hoe goed men zich deze problemen bewust is blijkt uit het gesprek dat we hadden met drie vormingswerkers van het centrum Europoort-Botlek op Rozenburg. J. van Holten, R. Althui- sius en J. Berghout vertellen dat ze nog druk bezig zijn met het uitprobe ren van hun programma voor de eer ste dag vorming. Voor dit jaar heb ben ze het onderdeel maatschappijvor- kenning uitgesmeerd over drie perio des. Het eerste thema is 'samen wer ken' en daarbij gaat het over dingen als vakbonden, c.a.o, wat moet je doen als je baas je op staande voet ontslag geeft. enz. Het tweede thema is 'samen leven'. Dan komen er onder werpen aan de orde als man-vrouw, ouders-kind, kranten, politieke partij en, radio en t.v., enz. Het laatste thema is dan 'samen recreëren' en omvat onderwerpen als hobbies, va kantie, verenigingen, enz. De rest van de dag wordt gevuld met sport en spel en met keuze-aktivitei- ten. Bij dat laatste kan ieder kiezen uit een groot aantal mogelijkheden, variërend van zeefdrukken tot leerbe- werking. Niet gemakkelijk Op papier is dat een mooi program ma, maar in de praktijk is het na tuurlijk niet altijd even makkelijk om, zoals de doelstelling van het vormingscentrum het zegt, de jonge ren kritisch, creatief en aktief te maken. Hoe voorkom je verveelde gezichten als je over de vakbonden praat? Hoe betrek je de cursisten bij het gesprek over milieu-vervuiling (zelfs in het Botlek-gebied is die interesse geen vanzelfsprekende zaak)? Dat zijn problemen die ook bij een eendaagse vormingsplicht al heel wat hoofdbrekens kosten. De staf van dit vormingscentrum zal graag zijn best doen om ook een tweede dag mogelijk te maken, maar Meisjes in het vormingscentrum Europoort-Botlek. dan moet men hen daartoe wel in staat stellen. En dan moet het minis terie niet beginnen met vergroting van het aantal cursisten per vor mingsleider en andere bezuinigingen. Want het opzetten van een tweedaags programma is nog wat anders dan het verdubbelen van het aantal cursus uren en stafmensen. Het vormingspro gramma zal er wezenlijk door gaan veranderen. R. Althuisius zegt het zo: 'Een tweedaags vormingsprogramma is alleen denkbaar als ook de compo nent van onderwijs er in zit.' Met onderwijs bedoelt hij dan niet direct een opleiding voor het m.t.s.- of havo diploma, maar bijvoorbeeld een cur sus typen of conversatie-Engels. In-die richting denkt men ook bij het landelijk bureau voor het vormings werk. Er zijn nu al vormingsinstitu ten bezig met het opnemen van 'leer elementen' in het programma voor degenen die dat willen. Het landelijk bureau heeft (mede met het oog op de tweede dag) aan het ministerie extra staf-medewerkers gevraagd om die leer-elementen verder uit te wer ken. Maar die aanvraag is afgewezen. Toch zit hier waarschijnlijk een van de grootste knelpunten. Wanneer de werkende jongeren eenmaal twee da gen per week op het vormingsinsti tuut doorbrengen zal ook bij hen de behoefte aan leerelementen toenemen. Als ze eenmaal genezen zijn van de gedachte dat een vormingscentrum even vervelend is als hun vroegere school, komen ze misschien ook weer op de gedachte dat ze nog wel eens wat kunnen leren. Sommigen zullen hun l.t.s.-diploma alsnog willen halen, anderen willen misschien een cursus boekhouden volgen. Het zou fijn zijn als de vormingscentra daar op konden inspelen. Uiteindelijk kan dat pro bleem niet worden opgelost zonder integratie van leerlingenstelsels en vormingswerk. De zes experimentele streekccntra die er nu .zijn gaan reeds die kant op. Maar zolang er nog vormingscentra zijn zal ook daar een mogelijkheid moeten komen om naast vorming ook leer-elementen op te ne men. Voor de vormingscentra zelf /.al dat ook wel even wennen zijn. Zij staan nu eenmaal in een andere traditie dan leerlingstelsels (waar ongeveer de helft sneuvelt in de afvalrace) en de traditionele scholen. Het gaat hun in dé eerste plaats om persoonlijkheids vorming. bewustwording, enzovoorts. 'Leren' is altijd een beetje verdacht geweest. Dat riekte naar huiswerk, cijfers, zittenblijven, diploma's. Daar hadden deze jongeren nu wel genoeg van gezien. Wanneer de tweede dag vorming wordt ingevoerd zal het nodig zijn een brug te slaan tussen die twee onderdelen van de ontwikkeling: vor ming en onderwijs. Juist daarom is het verwezenlijken van de tweede dag zo'n krachttoer. Het is het begin van een nieuwe bedeling. Bij die ene dag partiële leerplicht kon je nog denken aan een dagje vrijaf voor werknemers die te jong zijn om de hele week in het arbeidsproces te zitten. Met twee dagen komt de nieuwe bedeling in zicht waarbij onderwijs en vorming voorop staan en het werken het ka rakter van een twee- of driedaagse stage aanneemt Dit is het tweede artikel van een serie van drie. rvKW YORK 1/12 4/12 Friiehaul AC8 Industrie» 49% 50 Airco 18% 18% Gen Electric Allied Chemical 31% 31% Gen Foods Alum co of Am 56% 56% Gen Molors American Brands 44% 44% Gen Publ Hill Ain Can 31% 32% Gen 1 el and Elec \m Cyanamid 33% 34 Geil» (III Am Electr Power 30% 30% Giletle Am Meial Climax 30% 31 \in Motors 9% 9% Goodvear I and R Am Smell ar:d Re' 20% 19% Golf Oil Am 1'el arid 'lel 51% 51% xinpex Illinois ('enir irid Anaconda 20% 20% Insilco 24% 2 Int Hiislin Mach \llat.i Richfield 75 76 lol Harvester Bi-odix 50%S0%ex Int Paper Bethlehem Sleel 31V, 31 Inl lei and lei Boeing 25% 26 Burhngion Ind 35 36 Johns Manviiie tones and l.aiighi Canadian Pacific 15% 15% Celanese 39% 40% Keliriecoll Clipper Chase Manhattan 57% 57% Kraflco fhesup and Ohio 50 Chrysler 39% 40% Ling 1 emeu VoiiKh Cities Service 47 47% l.illon industries C«l|iaie-l'almolive 86", 89 Lockheed Aircral Colt Industries 22 22 Mar cor ComnioriM Edison 37% 37% foils Edison 25% 25% Marlin Marietta Conl Cao 32", 32% Mav Dep Stores foil) Oil 39% 39% Mcdniuiel Uuualas i u.iiss-wriKht 37% 36% Mohil Oil Corliss-Wnghl A 46 Dart Industrie» 51% 50% Nahlscu Deere arid Co 47% 47% D<<« Chemical 101% 101% Nat Cash Register Nal Distil and Ol Nal Gvpsum Do Pour iEl) 175% 174»;, Eastman Kodak 139% 139% >;il Sleel Nal lead Ind First Nat City 69% 70 North Am Rockw Admiral Corp 18 18% ei» figar Allegheny Pot» S 23% 23% Akrons 29% 30% Int Blik tor Rec AllI standard 14 14 1 ol Flav F rati in sled Ind 42% 42% Inl Purper iS 4) S«M Ohio 4%X 49b 49 -.spar Bavoir Cigar» 13% Kansas fit* Ind an Hrewerist 5% 5% Kansas Power Cerro 16% 16% KI.M Cliadhourtl Uelb 3 3 Kroger Chase Seleil Fd 11.54 32% 11.53 32% 1easco C ••mono 25 *7 25 1 one Star emeu for.l telephone 26% 26% 1 eh ill a li Fluor Corp 28% 29 22% 31% 96% 63", 13% 13% 9% 9% SIP- 29% 72% 72% 63 81%e 33% 33% 16% 10% 19% 18%e 43% 44% 18% 18e 33% 33% 25.70 25.70 Ulin 17% 18% Pacific Gas and El 32% 32% Perm Central 3% 3% Pepsicu 87% 87%e Phelps Dodge 38% 38% 114% 115% Philips Pel r oleum 40% 40% Procter and 'iamh 108% 109% RCA 3S% 33 Republic Sleel 28% 28% itevuulds Ind 57% 56% Ruval Dutch Petr 39% 39% Saltla Fe Ind 34% 34% Sears Roebuck 113% 114% shell «lil 6%ex 57% Southern 21% 21% Southern Pacific 46% 47s, Southern Railway 50% 50% -nerrv Rand 48% 50 Standard Uil Cal. 78% 78 standard Oil Ind 84% 85% Exxon Corp. 88% 87% siudehaker-Wurth 56% 56% Sun Oil 45% 45% 1 exact lexas Gulf 38% 38 Texas Irislruro 172% 171% 1 ransamerica 19% 19% 50% 50% 16% 16% 47% 47 12'/, 12% 34 33% 43% 29% 36% 22% 26% 1X% Unilever Union Carbide linirnyal i irnied Aircraft I nitefl Brand» (1 S SlCBl Western Union Wfsiiiniliou.se El. WoolMforib Nat fan 17% 18% NV CVnlr a 8% 8% North West b 71% 73% N Amer Philips Co 57% 37% ccidenial Petr 13 12% 24% 25 25% 25% iiaodard Brand* 54% 55% andv Corp 42% 42% 18% 18% 9% 9% 18% 18% TP» Bancorp 36% 35% (ADVERTENTIE) solide vcrmogensbeheen *Het huisfonds van de Amsterdam-Rotterdam Bank en Pierson, Heldring& Pierson

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13