Israël dreigt met hardere houding Brandt voor Kerst niet naar de DDR Belgische taalstrijd is vooral sociaal probleem Geschrokken? Stakingen in Israël Roemenië eist uitbanning geweld in Helsinki Deense regering wil vrije abortus Zweden gaat DDR erkennen BruinsSiot Bestelbon nü verkrijgbaar in de boekhandel de memoires van dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot Mao: nieuwe culturele revolutie op handen Australische diplomaat in Zweden omgekomen Oud-president Segni van Italië overleden 'In de Voerstreek is alles mogelijk' Finse regering waarschuwde conservatieven Boze Heath belde Tokio TROUW/KWARTET ZATERDAG 2 DECEMBER 1972 BUITENLAND T7/K9 Als VN een anti-Israëlische resolutie aannemen NEW YORK, TEL AVIV (Reuter, UPI, AP) Israël zal de resolutie van de Veiligheidsraad van novem ber 1967 niet langer als uitgangspunt voor een vredesregeling met de Arabische landen accepteren, in dien de Algemene Vergadering van de VN 'eenzijdig tegen Israël gerichte resoluties' aanneemt. Vol gens welingelichte kringen in New York heeft Israëls vertegenwoordiger bij de VN dit donderdag in een privé-gesprek met de speciale afgezant van de VN voor het Midden Oosten meegedeeld. ADVERTENTIE De Israëlische vertegenwoordiger Te- koah zou hebben laten weten, dat zijn regering de destijds unaniem aanvaar de resolutie alsnog zal verwerpen, als de Algemene Vergadering tijdens haar debat over het Midden Oosten een resolutie aanneemt, die 'elemen ten bevat, welke vreemd zijn aan die resolutie of daar afbreuk aan doen'. Volgens goed ingelichte kringen ple gen Egypte, Joegoslavië, India, Soma lia en Tunesië momenteel overleg over een resolutie, waarin de lidsta ten van de VN worden opgeroepen Israël met economische sancties te TEL AVIV (UPI, Reuter AP). In Israël is donderdag het luchtvaartver- keer vrijwel tot stilstand gekomen als gevolg van een staking op de vliegvel den van ongeveer duizend werkne mers, die hogere lonen eisen. Vijftig uitgaande en binnenkomende vluch ten moesten worden afgelast. Toestel len op weg naar Israël moesten naar Cyprus, Athene, of Teheran uitwij ken. Volgens de minister van verkeer Sjimon Peres kost de staking de staat ongeveer twee miljoen gulden per dag. De stakers eisen eenzelfde salaris als het vliegende personeel en de werknemers bij de Israëlische vliegin- dustrie krijgen. Alleen in uitzonderingsgevallen laten de stakers vliegtuigen vertrekken. Zo kon wel een passagiersvliegtuig naar Wenen gaan om daar Joodse emigran ten uit de Sowjet-Unie op te halen, terwijl ook een toestel met verse groenten, fruit en bloemen naar Eu ropa mocht vertrekken. Ook de 5000 technici van het ministe rie van verkeer zijn in staking, waar door er geen televisie-uitzendingen zijn en de defecte telefoons en televi sie-toestellen niet gerepareerd wor den. De Israëlische bevolking kijkt nu naar de Jordaanse TV. Tot verdriet van iedereen gingen gis teren wel de drieduizend ambtenaren van de inkomstenbelasting weer aan het werk. Donderdag hebben zij een 'waarschuwingsstaking' gehouden. bestraffen, indien dit land niet onver wijld de in juni 1967 bezette Arabi sche gebieden ontruimt. In de Engel se tekst van deze resolutie zou het om 'de Arabische gebieden' gaan terwijl in de Veiligheidsraadresolutie van 1967 'Arabische gebieden' ontruimd moestenworden. Aan de weglating van het woordje 'de' ontleende Israël de interpretatie dat niet alle Arabi sche gebieden teruggegeven moesten worden, hetwelk door de Arabische landen fel bestreden werd. De automatisch 'ingebouwde' pro-Ara bische meerderheid in de VN staat er garant voor, dat de Algemene Verga dering een zeer pro-Arabische resolu tie zal aannemen, Donderdag had de Jordaanse ambassadeur in het debat gezegd, dat Jordanië gekant is tegen directe vredesonderhandelingen met Israël en dat de huidige status quo niet eindeloos kan voortduren. VREDESPLAN Volgens het Franse blad Le Figaro heeft Nixons speciale adviseur Kissin ger een vredesplan voor het Midden Oosten opgesteld, dat president Nixon begin volgend jaar zal lanceren. De VS en Egypte zouden volgens het be richt, dat uit Beiroet komt, volledige overeenstemming hebben bereilrt over het plan. Het vredesplan zou voorzien in een gedeeltelijke terugtrekking van de Is raëlische troepen uit de Sinai, de heropening van het- Suezkanaal en onderhandelingen over een Palestijnse entiteit op de westelijke Jordaan-oe- ver en in de Gazastrook. In een tweede fase zouden de Israëli's zich ■uit de hele Sinai terugtrekken. Israël zou gezamenlijk de Egypte oliebron nen in de Sinai beheren en Sjarm el- Sjeik aan Egypte teruggeven, met dien verstande dat er in die plaats een Israëlische 'aanwezigheid' blijft. Het vredesplan zou aan president Sa- dat en aan koning Hoessein zijn over handigd en er zouden nu onderhande lingen gevoerd worden over een be zoek van Kissinger aan Cairo. In eer ste instantie zouden de Israëlische troepen zich 50 tot 100 km van het Suezkanaal terugtrekken en zouden de Amerikanen Egypte helpen bij het (ADVERTENTIE) Verminder de teer en de.nicotlne In de rook van uw sigaret MetDenlcoteafilter-pijpjes. e^ Filters (10 stuks) f 1.20. Pijpjes vanaf f 1.25 GGfilCO wQ Bij elke tabakswinkeller verkrijgbaar. HELSINKI (UPI). Roemenië heeft er bij de landen van Europa op aangedrongen, geweld en dreiging met geweld door één land jegens een ander land, in welke vorm en onder welk voorwendsel ook uit te bannen. De Roemeense ambassadeur in Helsin ki, Mircea Balanescu, zei op de voor bereidende conferentie inzake Europe se veiligheid dat deze bepaling moet worden vastgelegd in een document dat de conferentie uitgeeft. Het document moet 'een vaste belofte van alle deelnmers bevatten dat zij in hun internationale betrekkingen, in geen enkele omstandigheid en vorm en onder geen enkel voorwendsel, ge weld zullen gebruiken, of daarmee zullen dreigen en dat zij uitsluitend van vreedzame middelen gebruik zul len maken'. Elke Europese veiligheid, aldus de Roemenen, moet gebaseerd zijn op het beginsel van gelijkheid, wat ook het sociale stelsel, de omvang, het vermogen of ontwikkelingspeil, het lidmaatschap of niet-lidmaatschap aan bestaande militaire bondgenootschap pen van een land is. KOPENHAGEN (DPA). De Deense minister van justitie, Knud Axel Nie sen, heeft bij het parlement een wets voorstel ingediend, dat het met in gang van 1 juli a.s. iedere vrouw mogelijk zal maken binnen de eerste twaalf weken van een zwangerschap op eigen verzoek abortus te verkrij gen. Tot dusver is in Denemarken een zwangerschapsonderbreking alleen toe gestaan bij vrouwen boven de 38 jaar en bij vrouwen die meer dan vier minderjarige kinderen hebben, alsme de op grond van bepaalde sociaal- medische indicaties. STOCKHOLM (UPI) De Zweedse regering heeft aangekondigd dat zij op 21 december zal overgaan tot di plomatieke erkenning van de DDR. Op die dag zullen beide Duitslanden een verdrag tot normalisering van de betrekkingen tekenen. openleggen van het kanaal en bij de verbreding ervan. Volgens Le Figaro zou het plan voor zien in een Israëlische ontruiming van de westelijke Jordaan-oever, maar zou Israël militaire posities mogen handhaven langs de rivier de Jordaan. Jeruzalem zou de hoofdstad van Israël blijven, maar koning Hoessein zou de heilige plaatsen van de islam beheren. GEEN ALTERNATIEF De Israëlische premier Golda Meir heeft verklaard dat de Arabische lan den tegen alle logica in, toch groot scheepse vijandelijkheden tegen Israël kunnen starten. Desgevraagd, zei ze dat haar politiek gebaseerd is op de verwachting, dat met iedere dag de vrede een klein stapje dichterbij komt, omdat de Arabieren geen ander alternatief op den duur zullen zien en dat zolang er geen vrede is Israël iedere dag en iedere minuut klaar moet zijn voor een mogelijke Arabische aanval. voltooid met een 'verhaal vooraf' door Ben van Kaam 21 bladzijden waarvan 16 met foto's paperback ƒ12,90 uitgave van Bosch Keuning n.v. Desgewenst kunt u bestellen met onderstaande bon kan worden opgezonden in open envelop zonder postzegel als u zó adresseert: Bosch Keuning n.v., Antwoordnr. 200, Baarn. verzoeke mii voor rekening te leveren via boekhandel: ex. BRUINS SLOT EN IK WAS GELUKKIG straat: plaats: datum: 1972 (handtekening) Bezoek komt niet gelegen door Jaap den Boef Het plan van kanselier Willy Brandt van West-Duitsland, vóór de Kerstdagen naar Oost-Berlijn te gaan om het basisverdrag met de DDR te tekenen, kan niet doorgaan. Aangenomen wordt dat Brandt van deze reis zal afzien omdat de Oostduitse autoriteiten willen voor komen dat het bezoek van de Westduitse kanselier zal leiden tot massale sympathiebetuigingen in Oost-Berlijn. (ADVERTENTIE) PARIJS (UPI) Voorzitter Mao Tse- toeng van China heeft in een brief geschreven dat in 1973-'74 een nieuwe culturele revolutie in China zal wor den georganiseerd. De brief van Mao is gepubliceerd in het Franse dagblad Le Monde en had eerder de ronde gedaan langs Chinese partijfunctiona rissen als deel van hun onderricht over de 'anti-partij activiteiten' van wijlen de afvallige ex-minister van defensie Lin Piao. In de brief zegt Mao het niet uitgeslo ten te achten dat rechtse krachten in China na zijn dood naar de macht grijpen. Maar zij zullen spoedig onder de voet worden gelopen door de links- gezinden, aldus Mao. STOCKHOLM (AFP, Reuter) De persattaché van de Australische am bassade in Stockholm is gisteren dood aangetroffen in Nynasholm te zuiden van de Zweedse hoofdstad. De attaché, Neil Faragher, was eerder op geheim zinnige wijze verdwenen, nadat hij donderdag zijn huis in een buitenwijk had verlaten. Hij had de ambassade gebeld dat hij in een andere wijk een afspraak met iemand had. Deze af spraak was hij niet nagekomen en niemand hoorde meer iets van hem. De politie vermoedt een misdrijf. ROME (Reuter, ANP) In Rome is gisteren op 81-jarigë leeftijd de Itali aanse oud-president Antonio Segni overleden. Segni, die op Sardinië werd geboren, was president van mei 1962 tot 1964. Voordien trad hij twee maal op als premier en was hij onder meer in drie kabinetten minister van buitenlandse zaken. Segni was destijds hoogleraar in de rechtswetenschappen. Hij behoorde tot de oprichters van de Italiaanse christen-democratische par tij. Segni trad in 1964 af nadat hij gedeel telijk verlamd raakte door een hart aanval. Een hart- en nierkwaal leid den ook tot zijn overlijden. Brandt heeft reeds tijdens zijn verkie zingscampagne verklaard, kort vóór de kerstdagen het basis-verdrag in Oost- Berlijn te zullen tekenen. Van Oost duitse zijde is hier nooit bezwaar tegen gemaakt. Pas vorige week is tijdens onderhandelingen tussen ver tegenwoordigers van beide Duitse sta ten gebleken, dat Brandts bezoek niet gelegen kwam. Afgezien van zijn ziek te. waarover nog weinig te zeggen valt, zijn er echter verplichtingen die de kanselier er van weerhouden, eer der dan 21 of 22 december naar Oost- Berlijn te gaan. De regering in Bonn heeft nog een poging gedaan, ondertekening van het basis-verdrag naar januari te verschui ven om tegemoet te komen aan het officiële excuus van de DDR, dat in de week vóór de kerstdagen in Mos kou een topconferentie van de landen van het Warschaupact wordt gehou den, waaraan ook partijleider Erich Honecker zal deelnemen. Van DDR-zijde heeft men echter te verstaan gegeven, prijs te stellen op ondertekening van het basis-ver drag op de afgesproken tijd, maar dan door de staatssecretatissen Egon Bahr (West-Duitsland) en Michael Kohl (Oost-Duitsland), die het verdrag heb ben voorbereid. Niet bevestigde berichten uit Bonn melden dat Brandt zich heeft laten overtuigen, dat het beter is, de onder tekening van het basis-verdrag niet met al te veel tam-tam vergezeld te laten gaan. Hij zou niet alleen begrip door Harm Lamberts Je hebt een heel gedetailleerde kaart nodig, waar de kleinste land weggetjes op staan, om vanuit Brussel komend de Voerstreek te kunnen vinden. Het gebied ligt in een uithoek van België. Niette min beheerst het al jarenlang de Belgische binnenlandse politiek. Zo is de regering van premier Gaston Eyskens vorige week geval len over deze weinig florissante boerenstreek, waar nog geen 5000 mensen wonen. De Voer, zoals de Vlamingen zeg gen, is als het ware België in het klein, althans het België van de taal strijd en de daarmee onlosmakelijk verbonden sociale, economische en culturele problemen. Was de Voer (Les Fourons zeggen de Franstalige Belgen) het enige probleemgebied van onze zuiderburen, de regering- Eyskens zou er hoogstwaarschijnlijk niet over gestruikeld zijn. Waar het in deze crisis werkelijk om gaat, is de toekomst van Brussel en de om schakeling van de op papier nog altijd bestaande eenheidsstaat in een federale staat met grote autonomie voor Wallonië en Vlaanderen. Omdat de twee grote partijen, de christelij ke volkspartij en de socialistische partij, die samen de regeringscoali tie vormden, het over de oplossing van die problemen niet eens zijn, werd de Voerstreek aanleiding tot een crisis, die een van de langdurig ste uit de Belgische geschiedenis kan worden. De Voerstreek grenst aan ons Zuid- Limburg Van Maastricht naar 's- Gravenvoeren, een van de zes dor pen in de Voer, is maar twintig kilometer. Zes kleine dorpen in een liefelijk glooiend landschap. Een op een muur geschilderde leus: Ver vloekt zij Luik, is de enige aanwij zing dat er in deze vredige dorpen onder de oppervlakte grote spannin gen zijn. Je moet de mensen er zelf over hun problemen hebben horen praten om een klein beetje te kun nen begrijpen waarom er een rege ring over kon vallen. Omdat de Voerstreek op de grens van Wallonië en Vlaanderen ligt, worden er in Brussel verhitte debat ten over gevoerd en is in België een regeringscrisis uitgebroken, die de komende weken nog heel wat emo ties kan opwekken. Vlaamse streekschool in 's-Graven- voeren, Eugène Vroonen, vertelde me, dat van Franstalige zijde een doelbewuste poging werd onderno men de Voer weer bij de provincie Luik te krijgen. 'Als de regering in 1962 had gezegd: de voer hoort nu bij Limburg en dat blijft zo, dan was er nu niets meer aan de hand geweest. Dan waren de mensen er allang aan gewend. De Frans- en Vlaamssprekenden gingen redelijk goed met elkaar om. We hadden het hier gered. Maar toen de Voer bijna iedere week voor de radio en televi sie aan de orde kwam, toen steeds maar weer werd gesuggereerd dat de Voer niet blijvend bij Limburg hoorde, toen werkte dat als een grote propaganda voor de verfran sing. Het is de fout van de Belgi sche staat geweest dat de Franstali ge partijen hier bij de vorige verkie zingen hebben gewonnen. Als je tien jaar lang steeds maar weer hoort dat de Voer eigenlijk weer naar Luik moet, dan is het toch logisch dat er zich twee partijen gaan vormen. En als de burgemees ters de francofonen uit sociale over wegingen nog in de kaart spelen, wat wilt ge dan?' Dorpspolitiek Tien jaar geleden werd al om Brussel betoogd. Opnieuw is een Belgische regering gevallen over de taalproblemen en weer gaat het in wezen om Brussel. De kans dat de emoties opnieuw tot een uitbarsting komen, is dan ook niet denkbeeldig. Overheveling Nadat de Voer 130 jaar lang bij de Franstalige provincie Luik had be hoord, besloot de regering in 1962 dat het gebied, waar de hieerderheid van de bevolking Vlaams spreekt, bij de Belgische provincie Limburg gevoegd zou worden. Die overheve ling van de Voer van Wallonië naar Vlaanderen maakte deel uit van een uitgebreid regeerakkoord, waarbij ondermeer ook bepaald werd, dat Moeskroen en Komen bij Wallonië zouden komen. Voor de Franstaligen geen onvoordelige ruil, want in die plaatsen woonden 40.000 mensen, te gen 4500 in de Voer Maar de overeenkomsten van 1962 maakten geen eind aan de proble men. Een kleine, maar invloedrijke minderheid in de Voer-dorpen legde zich niet bij de overgang naar Lim burg neer. Een parlementslid, dat door deze herindeling van de distric ten zijn zetel in de volksvertegen woordiging in Brussel in gevaar zag komen, schreeuwde moord en brand. Hij verloor toch zijn zetel, maar was er wel in geslaagd de emoties aan te wakkeren Een jonge onderwijzer van de Meester Vroonen onthult dan een stukje dorpspolitiek die de schrijver van streekromans zou doen likke baarden. 'Ik werd in 1959 door de gemeente aangesteld als onderwijzer op de school in Sint Martensvoeren. Toen hier in 1963 de taalstrijd ont brandde, begon de vrouw van de burgemeester, die hoofd van de school was, stelselmatig de school te ontmantelen, af te breken. Het zinde haar en haar man niet dat de school Vlaams was.' Na drie jaar was bij een aantal Vlaamse ouders de maat vol. Ze vergaderden op een avond met meester Vroonen en besloten zelf een nieuwe school te beginnen. 'Met 32 kinderen ging ik de volgende dag in een bus naar een school in 's- Gravenmoer, dat enkele kilometers verderop ligt. De eerste tijd was ik zelf chauffeur, maar toen de school zich uitbreidde, werd het een lijn dienst van de staat.' Hoewel de bevolking in de Voer streek van oorsprong voor 92 pro cent Vlaams-sprekend is, behaalden extremistische Franstalige partijen als het Rassemblement Wallon bij vorige verkiezingen in de Voer toch de meerderheid. Hoe kan dat en is het dan niet logisch dat er over gedacht is de Voer terug te geven aan Luik? Eugène Vroonen heeft daar wel een verklaring voor. 'In de eerste plaats is het hier een saaie boel', zegt hij. 'Er gebeurt nooit iets en de mensen hebben het idee dat daar verande ring in kan komen als we weer bij Luik horen! Maar veel belangrijker is de dorps politiek. De burgemeesters hebben in België heel wat in de melk te brokkelen. Nu zijn de notabelen in de dorpjes in de Voer franstalig. Ook ai zijn ze van oorsprong Vlaams. Ze vinden dat ze dat aan hun stand verplicht zijn. De dokter heeft op zijn naambordje dan ook staan: Le docteur. De burgemeester rekent zich vanzelfsprekend tot de sociale bovenlaag en praat dus lie ver Frans dan Vlaams. Die burge meesters zijn meestal ook groot grondbezitters en hebben huizen, vertelt Eugene Vroonen. Als je als eenvoudige Vlaming een stukje grond of een huis wilt kopen, dan moet je in negen van de tien geval len bij de burgemeester zijn. En de burgervader wil dan best zijn vader rol vervullen, maar voor wat hoort wat en dus stemmen die Vlamingen op de partij van de burgemeester. Het loont de moeite frans- gezind te zijn. De Franstalige autoriteiten hadden trouwens nog wel andere methoden om de Vlamingen aan het Franse milieu te laten wennen, vertelt Vroonen. 'Vroeger gingen de men sen hier vandaan naar Tongeren als ze naar de markt wilden. Nu gaan ze inderdaad naar Luik en Visé. beiden Franstalig. Maar als u daar een bewijs uit wilt halen, dat de mensen hier de voorkeur geven aan het Franse milieu, moet ik u toch een stukje geschiedenis vertellen Spoorbrug Tijdens de tweede wereldoorlog werd de spoorbrug over het Albert- kanaal gebombardeerd en konden de mensen uit de Voer niet meer met de trein naar Tongeren. Na de oor log werd de brug hersteld en reden er weer zware goederentreinen over. Toen de eerste personentrein er weer over zou rijden, kwam de in spectie uit Luik en verklaarde de brug ongeschikt voor personentrei nen. En tot op de dag van vandaag rijdt er geen personentrein over. Kijk, zo doen ze dat. Zo werden de mensen gedwongen naar Luik en Visé te gaan. Waarom zijn de Franstaligen nooit tevreden? vraagt Eugène Vroonen. Wij Vlamingen moeten altijd alles dubbel betalen en dan krijgen we nog maar een beetje of helemaal niets. Toen de Voer in 1962 bij Limburg kwamen, gingen 40.000 men sen naar Wallonië. Waarom willen ze nu ook nog de Voer? Omdat ze het Vlaams eruit willen hebben. Vol gens de wet moeten de Franstalige scholen hier zes uur Nederlands per week geven. Weet u hoeveel uur er gegeven wordt? Niet één. Want ze hebben niemand die voldoende Ne derlands kent om er les in te geven. Ondanks klachten en onderzoek door de inspectie wordt er geen Neder lands gegeven! Twee Leuvense studenten, die vloei end Vlaams spreken, maar de Vlaamse café-houder consequent in het Frans aanspreken, hadden me gevraagd of ze bij het gesprek met onderwijzer Vroonen mochten zit ten, omdat ze ook voor hun studie een onderzoek instellen naar de toe standen in de Voer. Ze wagen te betwijfelen of dat van het Neder lands op de Franstalige scholen wel waar is. Dat kan toch niet, zeggen. 'Ach', lacht Eugène Vroonen, 'in de Voer is alles mogelijk'. .Dit is het eerste artikel in een serie. hebben voor de zorgen die men in de DDR heeft, maar ook beseffen dat het verdrag slechts een begin is van een lange weg naar toenadering tussen de Duitsers aan beide kanten van een kunstmatige grens. Dat het een moei lijke weg is, bleek al voor de Bonds dagverkiezingen, toen de autoriteiten in de DDR maatregelen namen om uitnodigingen voor bezoekers uit de Bondsrepubliek zoveel mogelijk te be perken. Kanselier Brandt is gisteren uit het ziekenhuis in Bonn ontslagen, waar hij zaterdag met keelklachten was op genomen. Hij zal het nog rustig aan moeten doen en zal van de kerst tot half januari vakantie nemen. De kan selier had zich tijdens de verkiezings campagne zo ingespannen dat zijn stembanden ernstig gezwollen waren door de vele toespraken. HELSINKI (Reuter) De Finse re gering heeft een zeer ongebruikelijke waarschuwing uitgedeeld aan de Fin se conservatieve partij omdat zij de Sowjet-Unie openlijk van inmenging in de binnenlandse aangelegenheden had beschuldigd. Het Finse ministerie van buitenlandse zaken waarschuwde het' conservatieve parlementslid Eero Lattula wegens een rede waarin deze had gezegd dat de vroegere Russische ambassadeur in Finland, Aleksej Beyakow, betrokken is geweest bij een complot tegen de Finse regering. De ambassadeur werd drie jaar geleden plotseling uit Fin land teruggeroepen. Volgens Lattula had Beyakow een plan opgesteld om de Finse communisten te helpen bij het organiseren van een algemene staking in Finland, waarbij ook ge welddadigheden op het programma stonden. Dit voornemen was aanwezig tijdens een ernstige binnenlandse po litieke crisis in Finland. Aangenomen wordt dat de Finse rege ring de conservatieven heeft gewaar schuwd om verwikkelingen te vermij den met Moskou. De Sowjet-Unie heeft een verdrag met Finland voor vriendschap en wederzijdse samenwer king, onder welke de Finnen neutraal en onafhankelijke zijn, mits zij zich niet bij een alliantie tegen de War- schua Pact landen aansluiten of er toenadering tot zoeken. Hieruit zou ook de Finse terughoudendheid je gens de EEG zijn te verklaren. De preciese inhoud van het verdrag is niet bekend. Aangenomen wordt dat de vitale bepalingen in niet gepubli ceerde clausules zijn opgenomen. De breekbare verhouding tussen Fin land en de Sowjet-Unie was ook één van de Zweedse redenen om vergaan de toenadering tot de EEG te vermij den. Zweden heeft slechts een vrij handelsakkoord met de EEG. LONDEN (Reuter). De Britse pre mier Edward Heath is in hevige woe de ontstoken nadat hij donderdag in Londen langdurig moest wachten doordat het drukke Londense verkeer zijn ambtelijke auto de doorgang be lette. Heath kreeg daar tenslotte zo genoeg van dat hij de auto verliet en door de sromende regen 400 meter ver naar zijn huis wandelde. Daar aangekomen greep de boze premier naar de telefoon en begon een reeks autoriteiten te bellen over de verkeers opstoppingen in de hoofdstad te kla gen. De burgemeester van Londen was op dat moment juist in Tokio voor een bijeenkomst van burgerva ders uit diverse wereldsteden. Dit was geen reden voor Heath Londens eer ste burger toch aan de telefoon te roepen en Sir Desmond Plummer zijn klachten mee te delen. Nadat de con servatieve premier enigszins tot zich zelf gekomen en afgekoeld was erken de Heath: 'Ik was razend geworden'. Het parlementslid James Wellbeloved. lid van de opponerende Labour Partij reageeerde hierop vinnig met: 'De man die razend kan worden en naar de telefoon grijpen voor een gesprek met Tokio is nu de man waarop wij moeten vertrouwen in een crisis'. Een andere criticus reageerde: 'Het ver keer is al jarenlang voor zijn neus chaotischer geworden. Kijkt hij nooit uit het raam van zijn auto?'. (ADVERTENTIE) Wat weet u van de ondernemingsraad, vergadertechniek, sociaal-economisch beleid, bedrijfsorganisatie, bedrijfseconomie, vakbeweging, arbeidsrecht, sociale verzekeringen, personeelsbeleid, schriftelijk rapporteren? Deze en andera onderwerpen worden behandeld in DE ONDERNEMINGSRAAD, een cursus voor ondernemingsreadleden en belangstellenden. De prijs van deze uit 34 lessen bestaande schriftelijke cur sus bedraagt (Inclusief de opbergmap) f 27.50 (bij collectieve inschrljvlnq van 5 of meer exemplaren f 25.Vraag nadere inllchtinqen. onder vermelding van de letter T. bij STICHTING BURGERSCHAPSKUNDE Postbus 349, LEIDEN Telefoon (01710) - 46803

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9