Strijd om het Wad is nog niet beslist dichtbij Commentaar Den Uyls aanbod Salzburgej- -een MAATSCHAPPELIJK WERK(ST)ER -een ELEKTRO TECHNICUS - sterkstroom enkele LANDBOUWKUNDIGEN Boekenetalage andbladen maandbladenmaandblad 'Interim- politiek' Een praathuis in het bushokje —^TROUW/KWARTET ZATERDAG 2 DECEMBER 1972 BINNENLAND T5/K7 Bulte lonet ikbee Het heeft er veel van weg, dat de heer Den Uyl, kandidaat-premier van de progressieve combinatie, het de confes sionele fracties in de Tweede Kamer niet al te moeilijk wil maken, zijn minderheidskabinet zakelijk en con structief tegemoet te treden. Het is, zijn bedoeling, alvorens met het min derheidskabinet naar voren te treden, de betrokken fracties eerst op zo'n zakelijke en constructieve houding af te tasten, maar verder zal het kabinet, wat hem betreft, in de Kamer wel merken, welke voorstellen wel en wel ke niet worden gesteund. Men mag van de heer Den Uyl wel aannemen, dat hij wat dat betreft veel over zijn kant zal willen laten gaan: hij zal zeker niet bij de eerste de beste keer dat een voorstel wordt verworpen, met Kamerontbin ding en nieuwe verkiezingen dreigen. Toch zou het ons niet verbazen, indien de confessionele partijen het aanbod van de heer Den Uyl, hoe genereus ook gepresenteerd, van de hand zouden wijzen. Want het aanbod kwam er in feite op neer, dat zij zachtkens worden gedegradeerd tot de lakeien van links, die voor een bijzonder onaantrekkelijke keus staan: óf de grote baas in het Catshuis slaafs volgen óf even slaafs afwachten op welk moment het hem het beste uitkomt, de stembus weer te laten spreken. De heer Andriessen van de KVP heeft gisteren dan ook terecht gezegd, dat, als de heer Den Uyl zijn steun nodig heeft, er met hem over een kabinetsformatie te praten valt, maar niet over zijn bereidheid in een of 'andere bijwagen plaats te nemen. De progressieve combinatie combineert haar opstelling met een onvoorwaarde lijke afwijzing van een kabinet, dat zonder binding met groeperingen in de Statcn-Generaal zou kunnen opereren. De heer Den Uyl zal niet alleen aan de vorming van zo'n kabinet niet meewer ken, hij zal bovendien elke kans aan grijpen om het naar huis te sturen, wanneer het desondanks wél tot stand zou komen. Daarmee is het formatieprobleem bijna Onoplosbaar geworden. De motivering van de heer Den Uyl voor zijn afkeer van een extraparlementair of een za kenkabinet is wel te begrijpen. Wij kunnen ons de bezwaren wel indenken tegen het optreden van een groep jèskundigen ddie de problemen die de politiek niet heeft kunnen oplossen, wel even zal klaren. Het optreden van zo'n groep zou in feite een testimoni um paupertatis voor het parlement zijn. Maar men kan ook zeggen: wan neer het nu eenmaal zo is, dat het parlement wegens de patstelling waarin de politieke krachtsverhoudingen nu terecht zijn gekomen, geen zaken kan doen, dan moet dat ook maar erkend worden. En waar het zo is, dat de progressieve combinatie zeker niet schuldloos is aan het ontstaan van de situatie van onmacht, heeft zij weinig recht om laatst overgebleven mogelijk heden, hoe bereoerd die er ook uitzien, van te voren uit te sluiten. De houding van de heer Den Uyl zal waarschijnlijk tot geen ander gevolg kunnen leiden dan dat het oude vijfpar- tijenkabinet het met de ene zetel meer derheid die is overgebleven, maar weer zal gaan proberen of dat tenminste een minderheidskabinet van confessionelen met de VVD zal worden gevormd, alternatieven die de heer Den Uyl ook wel niet erg zullen bevallen. ADVERTENTIE Zwaar geschut in stelling tegen plannen voor aardgasboringen Van een onzer verslaggevers AMELAND De talrijke en zeer waakzame beschermers van het Waddengebied hebben de grote bedrijven, die in aardgas doen, nog toch wel mogelijk zal zijn om aardgas te winnen in Nederlands be langrijkste natuurgebied. Ze hebben hun plan voor de winning van het gas onder Ameland en naaste omgeving ontvouwd en de NAM niet kunnen afschrikken. De NAM en Mobil althans denken dat het heeft inmiddels een bouwvergunning aangevraagd voor een boor- lokatie op dit eiland. De afwikkeling van dit plan zal in de komende maanden kunnen leren of de natuurbeschermers in Nederland al sterk genoeg zijn om het Wad uit handen van de economische grootmachten te houden. ADVERTENTIE De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee (LVBW) heeft al zwaar geschut in stelling gebracht tegen het plan van de NAM, maar deze is nog niet uit het veld geslagen. Het eerste plan, waarmee ze deze zomer kwam, maakt weinig kans. Maar de NAM, die de concessies op Ameland deelt met Mobil, onderhan delt nog steeds met het gemeentebe stuur over de vraag hoe het gas hier dan wèl gewonnen kan worden. En burgemeester J. Siderius acht het echt niet uitgesloten, dat ze het eens (worden. Hij vermoedt, dat het toch wel mogelijk zal zijn gas te winnen op Ameland zonder dat de natuur al te veel wordt geschaad. De LVBW deelt die mening volstrekt niet. Secre taris H. J. Muntingh: 'Voor een derge lijke industriële activiteit is simpel weg geen plaats in het Waddengebied. Het lukt je niet een boorlokatie aan te leggen zonder een groot natuurge bied te bederven.' Het eerste deel van deze stelling is niets anders dan een herhaling van het standpunt, dat de overheid al jarenlang inneemt. De Tweede Nota Ruimtelijke Ordening, het streekplan voor de Friese Waddeneilanden en de Ruimtelijke Structuurschets voor het jaar 2000 sluiten industriële activitei ten in dit gebied duidelijk uit. Ook het bestemmingsplan voor het buiten gebied van de gemeente Ameland ver zet zich tegen de aardgaswinning, zo als de NAM die wil. Er wordt al enige jaren gewerkt aan een nieuw bestemmingsplan voor Ameland. Het ontwerp was al gereed, maar net toen het rijp was voor openbaarmaking kwam de NAM op de proppen met haar vermetele winnings plan. B. en w. hebben het ontwerp toen maar onder zich gehouden om te bekijken of het kan worden aangepast aan de wensen van de NAM (en Mobil). Die wensen waren: drie boor- Jokaties op land (midden in natuurge bieden), twee in de Noordzee, een verwerkingseenheid aan de Wadden- kust en de vele kilometers pijpleidin gen en verharde wegen over de hele lengte en breedte van het eiland. Ook burgemeester Siderius vindt, dat de NAM het daarmee wat al te gek maakte, Volgens hem is men er bij de NAM ook vanuit gegaan, dat" er wel wat op beknibbeld moet worden. Toch heeft de NAM nu al een bouwvergun ning aangevraagd voor een belangrijk onderdeel: de boorlokatie op de oost punt van Ameland, midden in een primair natuurgebied. De bouw van die lokatie kan alleen maar zin heb ben als de aanleg van een weg en een pijpleiding door het onbewoonde en dus meest ongerepte deel van het eiland er op volgt. Nog enkele maanden De aangevraagde bouwvergunning zal overigens niet worden verleend, zo lang er geen nieuw bestemmingsplan bestaat. Dat zal nog enkele maanden op zich laten wachten. Niet veel lan ger, want het gemeentebestuur heeft wel enige haast. Dat hangt samen met het verlangen van de Amelanders om zelf aardgas te gebruiken. In tegen stelling tot de buureilanden Terschel ling en Schiermonnikoog, heeft Ame land nog geen aardgas. Terschelling en Schiermonnikoog worden vanaf het vaste land bediend met eenvoudige pijpleidingen. Er was al een plan voor zo'n dunne pijp naar Ameland, maar dat is opgeborgen met het oog op de mogelijke aardgaswinning op dit eiland. Voor de afvoer van dat gas is een zware pijpleiding nodig. Wel, zei de Gasunie, die willen wij nu al vast aanleggen. Dan kunnen de Amelan ders daarmee eerst enkele jaren goed koop gas ontvangen. Als dan met de winning is begonnen, kan Ameland eigen gas krijgen en kan de NAM de pijp in gebruik nemen. Gaat de win ning niet door, dan is die zware pijpleiding niet nodig. Dan moet het plan voor het kleine (veel goedkope re) pijpje weer op tafel komen. Maar daar moeten de Amelanders dan wel voor betalen en naarmate je de aanleg uitstelt, nemen de kosten toe. Het gemeentebestuur wil daarom wel graag zo snel mogelijk weten of er zaken kunnen worden gedaan met de NAM en. in het verlengde daarvan, met de Gasunie. Op zichzelf steekt er niet zoveel kwaad in het aanbod van de Gasunie om de Amelanders te laten profiteren van die zware leiding, die voor de winning nodig zou zijn. Maar het kan nu wel worden gebruikt als argument om toch maar met de winning in te stemmen. dat Ameland geen gas zou kunnen krijgen als het gemeentebestuur niet zou instemmen met de winning door de NAM. Dat is gewoon niet waar. Ameland kan in het andere geval wel gas krijgen, al zal het dan meer kosten. Maar tegenover deze kosten staat dan wel een zeer zwaarwegend voordeel: Ameland blijft onaangetast. Over de betekenis van het Waddengebied als geheel, maar vooral ook van de eilan den, zijn de biologen het wel eens. Door hun isolement hebben de eilan den een zeer bijzondere flora en fau- ne. Door de werking van de zee en de wind treden er tal van veranderingen en overgangen op, die de bioloog en ecoloog uniek studie-materiaal ople veren. De mens heeft hier nog niet huis gehouden zoals in het overgrote deel van Nederland, ook al vormt het massa-toerisme nu wel een ernstige bedreiging. Maar toeristen kun je we ren uit gebieden met gevoelige vege tatie en broedplaatsen en dergelijke. En juist in die gebieden zouden dan nu boorlokaties. met metershoge in stallaties en afblaasfakkels van dertig meter, moeten verrijzen. De pijplei dingen en wegen zouden trouwens de voor de toerist aantrekkelijke streken doorkruisen. Algemeen belang Geen gaswinning op Ameland, zegt de LVBW daarom. 'Het is een algemeen belang.' Ook gaswinning kan een alge meen belang zijn. Het is echter nog nooit aangetoond dat winning van het Amelander gas nodig is voor de gas- voorziening in Nederland. Men neemt algemeen aan, dat het hier niet om grote hoeveelheden gaat die enig ge wicht in de schaal leggen op het totaal aan aardgas in Europa. Win ning lijkt voornamelijk in het belang te zijn van de maatschappijen, die de bij het zoeken gemaakte kosten er uit willen halen. Hoever ze daarbij kun nen gaan zal het verdere verloop van de strijd om Ameland kunnen leren. Het Algemeen Diakonaal Bureau zoekt enkele medewerkers tot DIENST AAN DE VERRE NAASTE Het gaat om de volgende medewerkers: die leiding kan geven aan het sociale werk voor vrouwen en gezinnen in Lahore en omgeving (Pakistan). Haar of zijn taak zal bestaan uit het in samenwerking met leden van de Raad van Kerken en enkele sociale instellingen verder ontwikkelen van het bestaande werk. Vereisten: een brede visie, gesteund door ervaring op het terrein van sociaal groepswerk of maatschappelijk opbouwwerk; een goede beheersing van de Engelse taal; een voortgezette opleiding wordt voorts wenselijk geacht. Telefonische inlichtingen: zaterdag 2 december van 19-22 uur bij mevrouw C. M. van Heemstra, tel.: 03490-14103. die zal worden uitgezonden naar Azië om daar onderwijs te geven in elektro-techniek op LTS-niveau. Vereisten: HTS/MTS-diploma - elektrotechniek-sterkstroom; een aantal jaren industrie-ervaring; goede beheersing van de Engelse taal waarin les gegeven moet worden. Telefonische inlichtingen: maandag 4 december van 19-22 uur bij ir. M. van Ramshorst, tel. 0215940543. die zullen worden uitgezonden naar: Suriname, Boslandindianen: voedsellandbouw; Indonesië, Sumba: landbouwtrainingscursussen; zo mogelijk nog andere nieuwe projekten. Vereisten: HLS- of LHmiiveau; enige ervaring overzee. Telefonische inlichtingen: tijdens de kantooruren bij dr. ir. N. C. Keulemans, tel.: 030514341. Voor alle genoemde funkties zoeken wij mensen die het werk willen doen vanuit hun Christen-zijn; die bereid zijn de bijzondere opgave van leven en werken met mensen van een heel andere cultuur op zich te nemen. Sollicitaties kunt u zenden aan het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken, Koningslaan 7, Utrecht. Tel. 030-514341. De multinationale onderneming door A. Coppé. Verschenen bij Standaard wetenschappelijke uitgeverij. (Macht zonder grenzen) 178 blz. 7.75. Konkelpot door Jan Pannekeet (een tweede bundel Westfriese verhalen. Uitg. Westfriesland. Hoorn 156 blz 10.90. 100 kamerplanten in kleur A. C. Mul- ler-Idzerda. Aanwijzingen voor de verzorging en kleurenfoto's van 100 planten. 20ste geheel herziene en ver beterde druk. Uitg. Kosmos, Amster Oneerlijk De LVBW vindt het een oneerlijk argument, omdat er de suggestie in zit, In het novembernummer van AR- Staatkunde maandblad van de Dr. A. Kuyperstichting wijdt het AR- Tweede Kamerlid drs. A. Schouten, naar hij zelf zegt, 'zware woorden' aan het christelijk politieke denken van de laatste jaren in zijn partij en aan de nota van de Contactraad van KVP, ARP en CHU over hun toekom stige samenwerking. Schouten brengt dat denken binnen de ARP en de nota van de Contactraad met elkaar in nauw verband: die nota, schrijft hij, is 'de wrange vrucht' van de ontwikkeling van de partij. Nieuwe elementen in het denken van de ARP zijn volgens Schouten: reduc tie van het overheidsgezag, negatie van de zonde, het hiernumaals is in de plaats gekomen van het hierna maals en de politieke doelen zijn belangrijker, de uitgangspunten onbe langrijker geworden. Wat dat laatste betreft schrijft Schouten: 'Ik bedoel dat ons beroep op uitgangspunten steeds minder weerklinkt, omdat onze onderworpenheid eraan steeds dubieu zer is geworden. Het doet pijn, dat te moeten constateren Het is een ontwikkeling die weliswaar door nie mand wordt bepleit, maar aldus de auteur: 'Het gebéurt gewoon, zonder dat iemand althans in eigen kring zich daarvoor inzet. De conclusie moet dan ook luiden dat we ons in dit opzicht al te veel door de publieke opinie laten leiden.' Schoutens conclusie is dat er geen blijken te vinden zijn van reformatie in de AR-literatuur van de laatste jaren die hij heeft onderzocht, refor matie in de zin van 'vernieuwing van ons denken, terugkeer tot de leer van de Schrift'. De nota van de Contact raad ligt volgens Schouten in dezelf de lijn: hij oordeelt het stuk mager waar het gaat om de fundering van het overheidsgezag, het negeert de oorzaak van de zonde en is daardoor illusionistisch op het punt van de toekomstige maatschappelijke ontwik keling, het verzuimt de geestelijke ontwikkelingen van onze tijd te anali- seren in het licht van getuigenis en profetie van de Bijbel en tenslotte relativeert het het dwingende appel op het Evangelie. Schouten stelt hiertegenover dat christelijke politiek interim-politiek behoort te zijn, een politiek vanuit het besef 'dat Gods handelen in de geschiedenis belangrijker is dan het doen en laten van de mens dat politiek bedrijven een interimzaak is en geen zwoegend voorbereiden van het Koninkrijk der hemelen Dat besef bevrijdt aldus Schouten van de kramp 'waarin wij denken dat het van onze prestaties zal afhan gen of het nieuwe Koninkrijk van daag of morgen komen zal.' Schouten bedoelt dit niet als een oproep tot lijdzaamheid, hij beweert dat juist het stellen van doelen die niet bereikt kunnen worden tot moedeloosheid, apathie, agressie en conflict zal lei den, terwijl het aanvaarden van bo venmenselijke normen uitputting door permanente desillusie zal voor komen. Confessioneel Volkspartij In 'Politiek Perspectief', het twee maandelijkse tijdschrift van het we tenschappelijk bureau van de KVP, wordt de christelijke politiek weer van een heel andere kant bekeken. Drs. J. Janmaat heeft een stuk ge schreven waarin hij voorspelt dat een Christelijke Volkspartij electoraal ge zien geen succesrijk perspectief zal zijn. Daarentegen schat hij de moge lijkheden en levenskansen van een' 'Democratische Partij' waartoe de KVP zich zou moeten omvormen veel groter. 'De KVP moet proberen die veranderingen (nl. In de maat schappij, red. Tr.-K.) te overzien, te begrijpen en opnieuw de leiding te nemen, óf zij zal verdwijnen en door andere partijen worden vervangen. Als wij niets durven te ondernemen, gaat het laatste zich voltrekken', aldus Janmaat, die zijn stukje nog wel eens genietend zal doorlezen nu de verkie zingsuitslag bekend is. In Socialisme en Democratie, maand blad van' de Wiardi Beckmanstichting een hoopvol verhaal van drs. Bram Peper over de verhouding tussen een progressief minderheidskabinet en de vakbeweging. Het wordt meent hij een relatie die niet zonder span ningen zal zijn, maar: 'Wanneer de progressieve regering erin slaagt voor één of twee jaren een 'sociaal con tract' met het bedrijfsleven af te sluiten en die kans zit er ruim schoots in dan kan zo'n regering ook zonder parlementaire meerder heid verzekerd zijn van de rugdek king die nodig is om haar programma tot uitvoering te brengen. Voorts wor den dan de naar progressiviteit nei gende vleugels van de confessionele partijen eindelijk gedwongen, kleur te bekennen.' Tenslotte: er staat in S. en D. een onheilspellend stuk van drs. L. J. Giebels over: 'Van deconfessionalise- rint tot ontzuiling', waarin hij zonder de moeite te nemen, te argu menteren zegt dat de particuliere burger is verdwenen achter het 'wijd vertakte netwerk van de confessionele organisatiestructuur' op het terrein van de sociaal-culturele voorzieningen (onderwijs, medische en maatschappe lijke zorg). Volgens Giebels zijn het in die structuur niet de burgers, maar de organisaties die de initiatieven ne men. De schrijver ziet zo'n organisatie blijkbaar als een soort onbemande computer. Hij meent dat de behoefte aan actieve overheidsbemoeiing op de ze terreinen begint door te breken en dan komt er een aap uit de mouw: 'De opstelling van deze sociaal-cultu rele plannen (scholen- en ziekenhuis- bouw b.v., red. Tr.-Kw.) zal de over heid ongetwijfeld confronteren met de vraag naar de legitimiteit van de confessionele segmentering van deze voorzieningen. Dit dwingt in feite de confessionele organisaties tot de be wijsvoering dat de confessioneel-maat schappelijke wensen die zij zeggen te vertolken ook werkelijk gedragen worden door hun achterban.' Giebels gaat verder: 'In concrete bete kent dit m.i. dat bv. een verzoek tot plaatsing van een confessionele school op het scholenplan niet meer louter gemotiveerd wordt met cijfers van de volkstelling, maar tevens met de be wijsstukken dat ouders en leerlingen aan een levensbeschouwelijke school de voorkeur geven boven een gemeen schappelijke school. De schrijver ver langt eenzelfde bewijsvoering bij aan vragen voor nieuwbouw ten behoeve van een confessioneel ziekenhuis, het wit-gele of oranje kruis of r.k. en protestantse bibliotheken. Kortom: een socialistisch verhaal dat door de liberalen wel machtig mooi zal wor den gevonden. dam. 209 blz. ƒ9.90. Schach-OIympiaden, door A. Földeak. Uitg. Corvina Verlag en Ten Hage, Moussault, Amsterdam. Gedrukt in Hongarije en uit het Hongaars in het Duits vertaald door J. Földi en P. Lieber. 435 blz ƒ22.50. Uitgeverij Duwaer te Amsterdam zond twee boekjes in de serie 'Ken uw sport'. Mahjongg door M. Martens (32 blz 2.95) en Bowling door G. Verhoef (32 blz 2.95). Stoomlocomotieven van de Nederland se spoorwegen door N. J. van Wijck Jurriaanse. Dzel 1 in de serie spoor wegen in Nederland van uitgeverij Wyt te Rotterdam 96 blz. 8.90. De aangeslagen advocaat door Roos Macdonald. Uitg. Luitingh, Laren 224 blz 3.95. Als het een béétje weer is, is het in het bushuisje op de provincialeweg van Geersdijk naar Kortgene op Schouwen-DuiveUmd oergezellig. Acht, negen bejaarde Geersdijkers hebben er een paar even oude stoelen binnen gesleept en zitten daar de hele dag knus bijeen, hun pijpje smorend of wolkjes sigarenrook de lucht in krin gelend. Zo gezellig en vol is het, dat de passagiers die met de bus van de maatschappij Zeeland mee willen, er niet meer bij kunnen. Dat gaat al minstens een half jaar zo en de busmaatschappij heeft er al eens bij de gemeente Wissenke'ke waaronder Geersdijk valt over ge klaagd dat dat zo niet langer kan. Het gemeentebestuur bouwde daarop een vrijwel identiek huisje onder aan de dijk, waarover de provincialeweg loopt, speciaal voor de bejaarde he ren. Maar die zijn daar helemaal niet gelukkig mee. Het huisje is goed, daar niet van, maar het had bovenop de dijk moeten staan, zeggen ze, en dat vindt de gemeente te gevaarlijk. Zodoende zitten de Geersdijkers nog altijd vrolijk op hun oude stoelen in hun oude abri In de raadsvergade ring is er al eens een geintje over gemaakt: zet een finke fles genever in het nieuwe hokje, dan komen ze wel Maar zelfs dat zou de honk vaste Geersdijkers waarschijnlijk niet van hun ouwe stekkie kunnen weglokken. 'Ze zijn in het dorp geboren en bescheurkalender De net verschenen 'bescheurkalender' is een coproduktie van Kees van Koo- ten, Wim de Bie en de uitgeverij De Harmonie. Voor een tientje hebben ze dit te bieden: '365 bladzijden lachen geblazen. Be vestigd op een stevig kartonnen schild. Lach je een scheur, scheur je een lach'. Enkele gebruiksaanwijzin gen: 'Scheur nooit meer dan één per dag; de kalender werkt optimaal bij een vast scheurschema; u scheurt de dag voor het slapen gaan (a); u scheurt de dag bij het opstaan (b). Voordeel van a: u slaapt met een glimlach in; voordeel van b: u staat met een glimlach op. Van oude dagen kunt u pijltjes vouwen'. Geen blad van de bescheurkaleder is onbeschreven gebleven. En wat staat er op? 'Kees van Kooten en Wim de Bie schreven en verzamelden handige tips, komische voorvallen, geestige anekdotes, markante foto's, kostelijke knipsels en puntige aforismen. Elke dag opnieuw! Een heel jaar lang! 1973: voor nog geen drie cent per dag het hele jaar een lach!' Een willekeurige greep uit de lacher tjes: Toen ze dan eindelijk fotomodel werd, kon ze alleen nog maar voor de grotere maten (3 januari); er gaat niets boven de ondergrondse (9 janua ri); verser kan het niet: een kadetje om half vijf 's ochtends (14 februari); ik ben vandaag met het goede been uit het verkeerde bed gestapt (9 maart). Met scheurgroeten van Kees en Wim. getogen', zegt de heer Van Stricn van Wissenkerkes raadhuis. 'Geersdijk is zo klein, het heeft misschien driehon derd inwoners, dus deze oude heren kennen elkaar van jongs af. Dat wacht huisje willen ze als soos gebruiken. Geersdijk heeft wel een dorpshuisje, maar daar kunnen ze niet elke dag in, omdat er altijd wat te doen is. Dat nieuwe hoekje heeft de gemeente drieduizend gulden gekost. Er moest een betonnen vloertje gestort worden en zo. We hebben dat huisje trou wens niet zomaar daar neergezet. Dat is gebeurd op aanwijzing van het werkcomité Geersdijk, een actiecomité dat het dorp leefbaarder wil maken. De hele zaak zou doorgesproken zijn met de soosheren, maar nu zijn we er achter, dat er waarschijnlijk maar met één van hen gepraat is. De rest wil gewoon niet en blijft in het oude hokje'. Er komt wel een oplossing, zegt de heer Van Strien vol vertrouiven. Er moet eens rustig met de bezetters gesproken worden en bovendien is de voorzitter van het werkcomité in een regionale krant al de Kissinger t>an Geersdijk genoemd net raads lid geworden, zodat het gesprek bin nen de raad vanzelf wel op gang zal komen. Op een of andere manier krijgt uiteindelijk iedereen heus wel z'n zin. En dat nieuwe hokje is ook geen weggegooid geld. Dat kan altijd nog verplaatst worden. traploper link Link is een studententijdschrift, waar aan de samenstellers blijkens uitlatin gen op de titelpagina kennelijk een hoop tijd en moeite spenderen. Al dat zo duidelijk gedemonstreerde werk slaat waarschijnlijk niet alleen op de auteurs van dit blad maar ook op de lezers, die deze maand 128 pagina's krijgen voorgeschoteld. Allemaal erg boeiend: verhalen uit Vietnam, stuk ken over de multinationale onderne ming, de zwarte panters, het lompen- proletariaat, enz. Maar Link (postbus 1144, Nijmegen) doet meer. In de rubriek 'Uit de oppositionele tijdschriften' geeft de redactie een overzicht van de bladen waar de lezers terecht kunnen als ze Link uit hebben. Het lijstje Neder landstalige oppositionele bladen geven we graag even door: Alle macht aan de arbeiders, Angola- bulletin, Anti-apartheidsnieuws, Ar beidersmacht, Boemerang, Braziliaans Informatiefront. BVD-biületin, Carib, Critic, Communistische notities, Der C-lercke Cronike, Derhalve, Honger krant, De internationale, Internationa le correspondentie. Intern bulletin, De kapitalist, Kreatief, Link, Links, De macht aan de werkers, Morgen mees ter? Nesbic-bulletin, Nieuwsbrief Kri tische Leraren, Opo Kondreman, Pales tijnse drukken en herdrukken. Pa radogma, Pharetra, Politiek en cul tuur, Proletarisch links, Radikaal, Re volution, Revolte, Rode Jeugd, ML, Rode Studentenpers, Rode Tribune, De rode vlag, Rood, Roodvonk, De soldatenkrant, Spartacus, Strukkel, Suriname-bulletin, Student, Te elfder ure, Transaktie, Troof, Universiteits krant Groningen, Vietnam-bulletin, De vrije socialist, Werkende jeugd. Wij vrezen dat de helft u daarmee nog niet is aangezegd. Zelfs wie helemaal niet meer kan lopen, dankzij de Londense professor Mieredith Thring kan voortaan de trap op en af als ieder ander. Klimmen en naar beneden gaan doet de traploper, een wagentje dat van de uitvinder wielen met totaal 48 buitenmodel spa ken kreeg, maar dat daardoor dan ook stevig genoeg is geworden om met passagier en al op en neer te wande len. De trap mag natuurlijk niet te smal en kronkelig zijn en moet tegen een stootje kunnen. Voorlopig is er nog maar één prototype, in Engeland, waar de uitvinder zijn wagentje hier voor het eerste demonstreert. krantenwijk Veertienjarige John uit Perth wiens vader, ds. Nick Stuurstraat, en moeder bijna twintig jaar geleden vanuit Eindhoven naar Australië emigreer den, stapt binnen twee weken op het vliegtuig naar Nederland om zijn grootouders op te zoeken, die hij nog nooit gezien heeft. Van zijn vader krijgt hij zo'n 900 mee, maar zijn reisgeld, een kleine drieduizend gul den, heeft John zelf opgespaard. Twintig maanden geleden nam hij een krantenwijk en sindsdien fietste hij trouw zes dagen per week langs alle abonnees. Op die manier legde hij 6500 krantenkilometers af, maar daar verdiende hij dan ook genoeg Australische dollars mee om naar oma en opa te kunnen. Kennelijk is een krantenwijkje zo gek nog niet. donker De politieagenten van het korps van Cleveland in de Amerikaanse staat Ohio hebben echte pikdonkere dagen voor kerstmis voor de boeg. Vóór eind december moeten ze de misdaad in hun stad met vijf procent terugge bracht hebben, anders zwaait er wat Met ingang van januari zouden ze toeslagen voor levensverzekering en uniformen krijgen, maar dat kunnen ze wel vergeten als ze de toenemende misdaad in de stad niet hard aanpak ken, heeft burgemeester Ralph Park gedreigd. 'Hij zei: 't zal uw dag goed maken te horen, dat ik het hier prima naar mijn zin heb.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7